Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

19.12.2015
Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu çayı, antibakteriyel özelliği ile kanı temizler, zararlı bakteri yok ederek idrar yolundan atılmasına yardımcı olur ve enfeksiyon riskini azaltır. Antienflamatuar özelliği ile alerjik reaksiyonlarla mücadele eder. Kan şekerini kontrol altına yardımcı olur ve kan basıncını düşürür.

Isırgan Otu Çayının Faydaları

İdrar Söktürücüdür

İçerisinde bulunan maddeler böbrek sağlığı üzerinde son derece önemli etkilere sahiptir. Diüretrik özellikteki yapısı ile düzenli olarak idrara çıkmaya ve idrar miktarının artmasına olanak tanır. Çayın idrar söktürücü bu özelliği yüksek tansiyonun da düşürülmesine yardım etmektedir.

Çayın idrar söktürücü özelliği aynı zamanda böbrek taşlarının oluşmasına da engele olmaktadır ve erkeklerde prostat sağlının korunmasına da yaramakta olup prostat büyümesi rahatsızlığına karşı koruyucudur. Aynı zamanda mesane taşlarının oluşmasına da engel olurken var olan taş ve kumun atılmasını da kolaylaştırır ve mesane enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir görev görür.

Kalp Hastalıklarını Önler

Yapılan incelemelerde düzenli olarak ısırgan otu çayı tüketilmesinin yüksek kan basıncının düşürülmesini sağladığını ortaya koymuştur. Çayın içerisinde bulunan anti inflamatuar (iltihap karşıtı) maddeler ile potasyum mineralinin olumlu etkileri ile hem kalbi besleyen arterlerdeki hem de diğer damarlardaki gerilimin azaltılması sağlanır. Çayın bu özelliği sağlıklı bir dolaşım sistemi sunar, dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar ve kalp krizi, felç ve diğer kalp damar sistemi sorunlarını önler.

Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir

Isırgan otu çayının tüm dünyada geleneksel olarak cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Çayın içeresinde bulunan maddelerin doğal bir analjezik (ağrı kesici) ve anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) özellikleri cilt sorunlarının giderilmesinde faydalıdır. Bu özelliği akne, egzama, çeşitli nedenlerden kaynaklanan cilt tahrişleri ve cilt lekesi gibi cilt sorunlarının giderilmesini veya etkilerini hafifletilmesini sağlamaktadır. Bunların yanında güneşin zararlı etkilerinin giderilmesinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Çayın antioksidan özellikteki yapısı, birtakım dış etkenlere bağlı olarak ciltte meydana gelebilen enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda meydana gelen yaraların iyileşme sürecini de hızlandıran bir etkisi bulunmakta ve içeriğindeki E vitamini ile de ciltte meydana gelen yara izlerinin ve lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda ciltte meydana gelen yaşlanma belirtilerinden olan kırışıklıkların giderilmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Isırgan otu çayının cilt sağlığı üzerindeki faydalı etkilerinden yararlanılması için otun çayının yapılarak içilmesi mümkün olduğu gibi çayın demlenmesinden sonra soğuması beklenerek temiz bir bez yardımı ile topikal olarak uygulanması da (doğrudan deri üzerine sürülmesi) mümkündür. Çayın deri üzerine sürülerek uygulanması halinde cilt tarafından emilmesinin sağlanması için durulamadan önce bir süre beklenilmesi tavsiye edilmektedir.

Egzamaya ve Sivilce Sorunlarına Karşı Etkilidir

Isırgan otu yaprakları yüksek miktarda klorofil içermekte olup bitkinin çayının da yüksek oranda klorofil barındırmasını sağlamaktadır.

Klorofil, bitkilerin yeşil renkli olmasını sağlar ve fotosentez için gerekli olan güneş ışığının emilimini gerçekleştirir. Bu özelliği ile insan vücudundaki kana benzer bir görevi olup bitki yaşamı için hayati bir öneme sahiptir. Klorofilin insan sağlığı için de birçok faydalı özelliği bulunmakta olup bunlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Dokuların oluşmasına ve hasar görenlerin onarılmasına yardımcı olur.
 • Solunum yolu ile alınan zararlı maddelerin etkilerinin giderilmesini sağlar.
 • Kanda bulunan magnezyum mineralinin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar ve hücrelere oksijen taşımasına yardım eder.
 • Kalsiyum gibi ağır minerallerin asimile edilmesine destek olur.
 • Kırımızı kan hücrelerine oksijen taşınmasını destekler.
 • Diğer vitaminler ile birlikte serbest radikallerin zararlı etkilerinin önlenmesine yardımcı olur. Bu açıdan antioksidan özelliği gösterir.
 • Nefesteki, idrar ve dışkıdaki kötü kokunun giderilmesini sağlar.
 • Kanserojen maddelerin hücre DNA’sına zarar vermesini engeller ve kanser hastalıkların karşı koruyucu bir etki gösterir.
 • Aterojenik özelliği ile deri sağlığının korunmasına katkıda bulunur ve deride şişlik, kist ve yağ bezlerinin oluşmasını önler.
 • Enfeksiyon kapmış olan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar.
 • Birtakım ilaçların yan etkilerine karşı koruyucu olarak görev yapar.

Isırgan otu çayı, içerisinde bulunan klorofilin etkileri sayesinde cildin korunması sağlar, egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarına karşı önleyici bir etki gösterir ve mevcut rahatsızlıkların da iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur. Demlenerek soğuması beklenen çayın topikal olarak cilt üzerine sürülerek uygulanması halinde çeşitli nedenlerle meydana gelmiş olabilecek cilt tahrişlerinin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde de etkilidir.

Sindirim Hastalıklarını Giderir

Isırgan otu çayı, antioksidan ve anti inflamatuar etkisi ile bağırsaklardaki bakteri dengesizliğinin giderilmesini ve zararlı bakterilerin azaltılmasını sağlar. Bu özelliği ile sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesi için sıklıkla kullanılan bitkiler arasında bulunmaktadır.

Bu özelliği, mide asidinin geri kaçması olarak da bilinen reflü hastalığına iyi gelmekte, mide gazlarının giderilmesini sağlamakta, kabızlık veya ishal gibi bağırsak sorunlarını önlemekte, irritabl bağırsak sendromuna karşı koruyucu olarak görev yapmakta, kolit ve çölyak hastalıklarının belirtilerinin hafifletilmesini sağlamaktadır, sindirim sistemi üzerindeki bir diğer olumlu etkisi ise bağırsaklardaki zararlı bakteriler ile bağırsak parazitleri ile solucanlarının öldürülmesini sağlamasıdır. Bu şekilde sağlıklı bir sindirim sistemi yapısının korunmasına yardımcı olur ve birçok hastalığa karşı da koruyucu ve tedavi edici bir özellik gösterir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Isırgan otu çayının flavonoidler ve karotenoidler ile vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriği bağışıklık sisteminin etkili ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Çayın içerisinde bulunan antioksidan özellikli maddeler serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine ve mutasyona uğratarak kanserli hücre yapısına dönüşmesine engel olur. Vücudun kanser ve daha birçok hastalığa karşı korunmasını sağlar.

Osteoporozun Önlenmesine Ve Tedavisine Yardımcı Olur

Isırgan otu çayında bulunan kalsiyum, magnezyum, demir ve diğer mineraller kemiklerin oluşmasında ve sağlıklı yapılarının korunmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Kemik yoğunluğunun korunmasını sağlar, kemikleri güçlendirerek kırılma riskine karşı direncini artırır ve yaşlanmaya bağlı olarak kemiklerin mineral kaybetmesi nedeni ile ortaya çıkan kemik erimesi sorununa karşı da koruyucu olarak çalışır, içeriğinde bulunan bor minerali de bu konuda etkili bir işleve sahip olup kemiklerdeki kalsiyum içeriğinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Vücuttaki İltihabı Yok eder

Isırgan otu çayı içerisinde bulunan maddeler nedeni ile anti inflamatuar bir etkiye sahiptir. Kronik (uzun süreli) iltihap sorunları yaşanması birtakım kalp ve damar sistemi hastalıklarına da neden olabilmektedir. Çayın iltihap karşıtı olan bu özelliği hem vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilecek iltihabi rahatsızlıklara karşı koruma ve tedavi sağlamakta hem de kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda ağrı kesici bir özelliğe de sahip olduğundan iltihap kaynaklı ağrıların hafifletilmesini ve giderilmesini de sağlamaktadır, bu özelliğinden yararlanılması için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ağrı Kesici Bir Özelliğe Sahiptir

Anti inflamatuar özelliğinin yanında analjezik (ağrı kesici) bir özelliğe de sahiptir. Çayın ağrı kesici birçok ağrı türü üzerinde etkilidir. Kas ağrıları, sırt ağrıları, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen baş ağrıları, travmalardan kaynaklanan ağrılar, boğaz ağrıları gibi ağrı türleri çayın etkili olduğu durumlar arasında bulunmaktadır. Doğal ve etkili bir ağrı kesici niteliğinde olup bir fincan içilmesinden sonra kısa süre içerisinde etkisini göstermekte ve rahatlama sağlamaktadır. Çayın içilmesinin yanında topikal olarak uygulanması da (ağrılı bölgeye sürülmesi) ağrı kesici etkisini göstermesini sağlamaktadır.

Alerjik Reaksiyonları İyileştirir

Isırgan otu çayında bulunan maddelerin antihistaminik (alerji karşıtı) bir etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasında etkili olduğu kadar bunların giderilmesinde de etkili olmaktadır. Bu özelliği, vücudun alerjenlere karşı verdiği tepki olarak ürettiği histaminin azaltılmasını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Alerjik kaşıntılara, hapşırmalara, alerjik rinit rahatsızlığına ve astım rahatsızlığına karşı etkili olmasını sağlamaktadır.

Stresin Giderilmesine Yardımcı Olur

Vücuttaki kalsiyum ve magnezyum mineralleri seviyesinde ortaya çıkan dengesizlik stresin nedenleri arasında bulunmaktadır. Isırgan otu çayı ise bu iki minerali içeriğinde bolca bulundurmasının yanında minerallerin eksikliğinden kaynaklanan dengesizliklerin de giderilmesini sağlamakta olup stresin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Mücadele Eder

Isırgan otu çayının diüretrik (idrar söktürücü) ve antibakteriyel özelliği idrar yollarının temizlenmesini ve zararlı bakterilerin neden olduğu sağlık sorunlarının önlenmesinin yanında mevcut problemlerin de giderilmesini sağlamaktadır. Çayın toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan özelliği mesane enfeksiyonlarını da önleyemeye yardımcı olur.

Kan Basıncını Dengeler

Diüretrik (idrar söktürücü) özelliği, kan basıncının kontrol altında tutulmasına ve yüksek tansiyonun da düşürülmesine yardımcı olmasını sağlamaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Isırgan otu çayı, çok zengin vitamin ve mineral içeriği ile yüksek bir antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Çayın bu içeriği serbest radikallerin zararlı etkilerini önlenmesine yaramakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Antioksidan özelliği kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olmasının yanında hasarlı hücrelerin de onarılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde kanser hastalığının vücudun diğer bölgelerine yayılmasına engel olduğu gibi tümörlerin tedavi edilmesini de sağlamaktadır.

Prostat Sağlığının Korunmasını Sağlar

Prostat sorunları idrar yollarını etkiler ve sık idrara çıkmaya neden olması ile de hayat kalitesinde düşmeye neden olur, içinde bulunan etkili maddeler prostat kanseri hastalığına karşı koruma sağlaması ve tedavisine yardımcı olmasının yanında idrar yapamama, ağrılı idrar yapma, idrar akışının azalması ve idrarın bitirilmesinden sonra yaşanan damlama sorununun giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca testosteron hormonunun seviyesinin yükseltilmesini sağladığından prostat sağlığının iyileştirilmesini sağlamasının yanında rahatsızlığının belirtilerinin giderilmesini sağlar.

Kurdeşen Hastalığına İyi Gelir

Cilt sağlığı üzerindeki koruyucu ve iyileştirici etkisi ile antihistaminik (alerji karşıtı) özelliği bazı yiyeceklerden, ilaçların yan etkilerinden, stres veya başka nedenlerden dolayı meydana gelen ve deri döküntüleri ile birlikte de görülebilen kurdeşen rahatsızlığının tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Osteoartit ve Gut Hastalığının Etkilerinin Hafifletilmesini Sağlar

İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde doğal, bitkisel ilaç olma özelliği taşır. Ayrıca çayın anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özelliği de bulunmaktadır bu özellikleri halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan osteoartrit hastalığına ve ürik asidin eklemlerde birikmesinin neden olduğu iltihaptan kaynaklanan gut hastalığına karşı faydalı olmasını sağlamaktadır. Çayın ağrı kesici özelliği de bu hastalıkların neden olduğu ağrıların giderilmesinde etkilidir.

Çayın, artrit rahatsızlığı (eklem iltihabı) için iyi gelen özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle eklem iltihabı rahatsızlığından dolayı ilaç kullanan ve bunlardan beklenen faydayı göremeyen kişilerin ısırgan otu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir, doğal ağrı kesici özelliği artrit rahatsızlığından kaynaklanan ağrıların giderilmesine de yaradığı gibi iltihap karşıtı özelliği ile de rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmaktadır.

Çay, romatizma şikayetinden kaynaklanan ağrılar için de etkilidir. El, diz, kalça ve omurgada meydana gelen romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesi için de kullanılabilir.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Isırgan otu çayının, tip 2 diyabet hastalığında kan şekerinin kontrol altında tutulmasına ve yemeklerden sonra olacak şekilde içilmesi halinde yüksek kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olması özelliği bulunmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan detoks özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile vücuttaki metabolik atıkların atılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuttaki metabolik atık miktarının azalması ise tüm vücut sistemini ve fonksiyonlarının daha iyi ve hızlı bir şekilde çalışmasını tetikleyerek metabolizmanın çalışmasının hızlandırılmasını sağlar. Ayrıca doğal bir iştah kesici olarak daha az yemek ihtiyacı duyulmasını sağlar ve zayıflama amaçlı diyetlere yardımcı olur.

Saman Nezlesine Karşı Koruyucudur

Antihistaminik bir yapıya sahip olduğundan polenlerden veya tozlardan kaynaklanan ve alerjik bir reaksiyon olan saman nezlesine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir, belirtilerini hafifletilerek rahatlamaya yardımcı olur.

Solunum Sistemi Rahatsızlıklarına Karşı Koruma Sağlar

Antihistaminik, anti inflamatuar ve antioksidan özellikleri çayın astım, sinüzit, bronşit gibi solunum sistemi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve mevut rahatsızlıkların da iyileşme sürecine destek olur. Ayrıca balgam söktürücü özelliği ile öksürük şikayetinin ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının giderilmesinde de etkilidir.

Anne Sütünü Arttırır

Emzirme döneminde bulunan kadınlarda sütün artmasını sağlayan bir özelliği bulunmakta olup bu amaçla uzun zamandır geleneksel olarak kullanılır. Ancak birtakım yan etkiler ile istenmeyen sonuçlara neden olabileceği de göz önünde bulundurularak emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Gözde Şişkinliği Önler

Ödem sökücü özelliği ile vücuttaki fazla suyun atılmasını sağladığından ödeme bağlı olarak gözlerde meydana gelen şişkinliklerin önlenmesini sağlar.

Kanamanın Durdurulmasını Sağlar

Isırgan otu çayında bulunan K vitaminin kanamayı azaltma ve durdurma özelliği bulunmaktadır. Bu özellik daha yoğun K vitamini barındırmasından dolayı taze yapraklar ile demlenen çayda kuru yapraklarla demlenen çaydan daha fazladır. Çayın bu özelliği mide ve akciğer kanamalarında, adet kanamalarında ve hemoroit kaynaklı kanamalarda fazla miktarda kan kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Adet Dönemi Sancısına İyi Gelir

K vitaminin kanamayı önleyen özelliği ve analjezik etkisi ile hem adet döneminde fazla kan kaybının önlenmesine yardımcı olur, hem de bu dönemde meydana gelen ağrı ve krampların etkilerinin hafifletilmesini sağlar.

Kanı Temizler ve Kan Dolaşımının Artmasını Sağlar

Isırgan otu çayında bulunan yüksek orandaki C vitamini ile demir minerali kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinin artmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Antioksidan ve diğer özellikleri ile de kandaki zararlı atıklarına atılmasını kolaylaştırır. Bu şekilde kansızlık rahatsızlığının önlenmesini ve kan miktarının artışını sağlar ve daha sağlıklı bir kan dolaşımına yardım eder. Bu özellikleri ile hem yaraların iyileşmesine katkıda bulunur hem de dokulara daha fazla oksijen ve besin maddesi taşınmasını sağlayarak kronik yorgunluğun giderilmesini sağlar ve vücuda enerji verir.

Saç ve Tırnak Sağlığı Üzerinde Etkilidir

Saç dökülmesinin önlenmesi, kepek sorunun giderilmesi, güçlü ve parlak saçlara sahip olunmasının sağlanması özelliğine de sahiptir. Bunun yanında bit sorunun çözümünde de işe yaramaktadır. Çayın bu özelliğinden faydalanmak için içilmesi veya soğuk çayın günde 2-3 fincan olacak şekilde saçın durulanmasında kullanılması da mümkündür, içerisinde bulunan kemik sağlığına faydalı mineraller aynı zamanda tırnakların da güçlenmesini ve kırılganlıklarının giderilmesini sağlamaktadır.

Soğuk Algınlığına Karşı Koruma Sağlar

İçeriğinde C vitamini ve antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve soğuk algınlığı ile grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca adı geçen hastalıkların tedavisine destek olur ve tedavi süresinin kısalmasını sağlar.

Tiroid Fonksiyonlarının Düzenlenmesini Sağlar

Çayın içeriğinde bulunan iyot içeriği, tiroid bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmelerine yardımcı olur. Tiroid hormonu dengesinin korunmasını sağlayarak hormon seviyesinin düşmesini önler.

Kansızlık Rahatsızlığına Karşı Koruyucudur

Çayın içerisinde bolca bulunan demir minerali kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini tetikleyerek kansızlık rahatsızlığı ile mücadele edilmesine katkı sağlar.

Hücre Yapısının Korunmasını Sağlar

Antioksidan özelliği ve flavonidler açısından zengin olan yapısı serbest radikallerin hücre DNA’sına zarar vermesini önler ve zarar görmüş olan hücrelerin de onarılmasını sağlar. Çayın kanser hastalıklarını önleme niteliği de bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Ağız Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Çayın içerisinde bulunan antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikteki maddeler ağız içerisinde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesini ve ağız kokusu şikayetinin de önlenmesini sağlamaktadır. Diş eti iltihabı rahatsızlığının giderilmesini sağlama özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak için çayın içilmesinin yanında gargara olarak kullanılması da mümkündür.


Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu 1 bardak sıcak su içerisine ekleyerek 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzüldükten sonra servise hazır hale gelir. Çayın tatlandırılması için bal veya şeker ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 bardak çayı içebilirsiniz.


Isırgan Otu Çayının Zararları

Çayın son derece zengin ve sağlığın korunması için birçok faydası olan özelliklerinin yanında birtakım yan etkilerinin bulunduğu da bilinmektedir. Bu nedenle kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekmektedir. Yan etkileri ile dikkatli olunması gereken bazı hususlar aşağıda anlatılmıştır.

 • Hamilelik döneminde hormon değerlerinde dalgalanmalara neden olabileceğinden olumsuz etkilemesi ve düşük tehlikesine neden olma ihtimali bulunduğundan bir doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
 • Mevsiminde toplanmayan ısırgan otlarında zararlı maddelerin gelişmesi ortaya çıkabileceğinden böbreklere zarar verebilir.
 • Kan şekerini düşürme özelliği nedeni ile özellikle diyabetik ilaç kullanan kişilerin dikkatli olması önerilir.
 • Kan basıncını düşüren bir özelliği bulunması nedeni ile özellikle tansiyon ilacı kullanan ve düşük tansiyon sorunu yaşayanların dikkat etmesi önerilir.
 • Çayın içeriğinde bulunan yüksek miktardaki K vitaminin kan inceltici ilaçların etken maddeleri ile reaksiyona girmesi ihtimali bulunduğundan kan inceltici ilaç kullanan kişilerin dikkatli olması tavsiye edilir.
 • Diüretrik (idrar söktürücü) bir özelliğe sahip olduğundan vücudun fazla su kaybının önlenmesi için düzenli olarak çay tüketen kişilerin bolca su içmeleri de tavsiye edilmektedir. Ayrıca vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlamak için ilaç kullanan kişilerin çayı dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.
 • Sütün artmasını sağlayan bir özelliği bulunmasına rağmen emzirme döneminde kullanılmadan önce bir doktora danışılması tavsiye edilir.
 • Çayın neden olduğu yan etkiler arasında mide sorunları, cilt tahrişi, deri döküntüsü ve terlemeye neden olması bulunmaktadır.
 • Çayın içerindeki maddelerin uyku sorunu için kullanılan ilaçların etken maddeleri ile etkileşime girmesi ihtimali bulunduğundan bu türden ilaç kullananların dikkatli olması gerekir.
 • Isırgan otu çayının soğutulmasından sonra topikal olarak doğrudan cilt üzerine sürülerek uygulanması mümkün ise de bu işlemin açık yara bulunan cilt yüzeylerine kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.
 • Çayın kadınlarda adet döngüsünü değiştirme ihtimali bulunmakta olup hamilelik planı yapan kadınlarca kullanılmaması tavsiye edilir.
 • İçerisinde bulunan maddeler bazı ilaç türlerinin faydasını azaltma özelliğine sahip olduğundan düzenli olarak ilaç kullananların veya kısa süreli olsa da bir rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanmakta olanların dikkatli olmaları ve doktorlarına danışmaları önerilir.
 • Çocuklar için günlük olarak kullanılması gereken bir doz ayarı bulunmadığından fazla miktarda verilmemelidir.
 • Çayın yapımı sırasında bitkinin yaprakları yerine kökünün kullanılmasının yan etkilerin görülmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.
 • Yan etkilerinden bir zarar görülmemesi için günlük olarak 4 fincandan daha fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.