Malakit Taşının Özellikleri ve Faydaları

05.04.2020
Malakit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Doğal taşların faydaları yüzyıllardır bilinmekte ve uygulanmaktadır. Hem görünüşleri ile hem de olumlu özellikleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar. Pek çok çeşit doğal taş günümüzde sıklıkla tercih edilir. Bazen renk ve şekillerinden etkilenip alınsa da çoğu zaman faydaları göz önünde bulundurulur. Hastalıklara şifa olması yada güzel enerji yayıp kötü enerjiyi yok etmesi doğal taşların en bilindik özellikleridir. Çok faydalı bir o kadar da şık bir taştır. Pozitif aura etkileşimi ile bilinen malakit taşı ağrıları gidermek için çok sık tercih edilir. Ağrıyan bölgeye taşın konması ciddi anlamda işe yarayacaktır. Ağrıyan bölgeyle aynı boyda olması da çok önemlidir. Bunun dışında daha pek çok faydaya sahiptir.

Malakit Taşının Faydaları

 • Yaraların iyileşmesinde çok büyük rol oynar. Yaranın üzerine konulması çok daha çabuk iyileşmesini sağlar, şifa verir ve iltihap kapmasını önler. Yaranın kabuk bağlama hızını arttırır. Açık yaraysa üstünün bir bez parçasıyla kapatılması ve taşın öyle konulması gerekmektedir.
 • Fiziksel iyileştirme dışında ruhsal anlamda da iyileştirme sunar. Kişinin daha pozitif olmasına yardımcı olur, kötü enerjiyi uzaklaştırır ve ruhunu güzel enerjiyle doldurur. Psikolojik acıların çözülmesini sağlar. Dönüşüm taşı olarak da bilinir Çünkü kötü enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürmede çok başarılıdır.
 • Korkuyu yok eder. Kişinin daha cesur biri olmasını sağlar. Hem fiziksel hem de ruhen daha cesur bir yapıya sahip olunur. Rüyalarda korku veren kötü görüntülerden de kişiyi korur ve ferahlama sağlar.
 • Kişinin kendi ile barışık olmasını sağlar. Suçluluk duygusunu siler ve daha öz güvenli biri olmaya yardımcı olur. Olaylara bakış açısını daha pozitif yapar.
 • Hafızayı kuvvetlendirir. Hafızanın daha kuvvetli olması içinde doğal taşlar tercih edilebilir ve aralarında en güçlü etkiye sahip olan bir taşıdır. Unutkanlığı en aza indirir, olayları daha rahat akılda tutmayı sağlar hatta ileriki yaşlarda görülebilecek alzheimer hastalığını azda olsa önler.
 • Kalbi güçlendirir ve fizyolojik bakımdan daha iyi çalışmasını sağlar. Kalp sağlığını korur, hastalıkları engeller. Böylece kişinin en değerli organı için büyük bir öneme sahip olur.
 • Baş dönmesini engeller. Nedeni ne olursa olsun taşı yanında taşıyan bir kişi taşın gücü ve yaydığı enerji sayesinde baş dönmesinden kurtulur, daha sakin bir kafaya sahip olur. Ayrıca yaşadığı streslerden uzaklaşmasını da sağlar.
 • Arındırma ve temizlik taşı olarak bilinir. Kişinin içinde yaşadığı acıları dindirir ve rahatlamasına yardımcı olur. Verdiği enerji kişiyi tüm kötülüklerden korur.
 • Ağrıları hafifletme konusunda özellikle romatizma ağrılarına çok iyi gelmektedir. İleri yaşlarda rastlanabilecek bir hastalık olan romatizma, kemiklerde oluşan iltihaplanmalar sonucu meydana gelebilir.
 • Diş ağrısına da çok iyi gelir. Ağrıyı hafifletir. Yalnız sadece geçici bir hafifletme olarak kalır. Doğal bir ağrı kesici etkisi verdiğini söyleyebiliriz.
 • Mide bulantısına da çok iyi gelir. Özellikle hamilelikte aksesuar olarak hep yanınızda taşırsanız, taşın gücü sayesinde bulantınız azalacaktır. Araba tutmalarında da çok yardımcı olur.
 • Uykuya daha kolay bir şekilde dalmaya yardımcı olur. Yastığınız altına koyduğunuz zaman uykusuzluk ile mücadele eder ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Bunu sakinleştirici özelliği sayesinde yapar.
 • Karın ağrısına da çok iyi gelir.
 • Çakraların temizlenmesinde de çok iyidir. Özellikle ağız ve boğaz çakralarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • Negatif enerji çekme yeteneğine sahiptir. Kişinin özellikle geçmişte yaşadığı travmaları unutmasını sağlar, kötü enerjiyi çeker ve fiziksel hastalığa neden olabilecek enerji bloklarını yıkar. Psikolojik bakımdan acı çeken insanlara da çok iyi gelir. Çok güçlü bir taş olduğu için uzmanlar düşük dozlarda kullanmayı önerir.
 • Krampları engeller ve hafifletir, doğumun daha rahat geçmesine yardımcı olur.
 • Kalp çakrasına da etki ettiği için ilişkiler üzerinde etkisi büyüktür. İkili ilişkilerin daha iyi gitmesini sağlar, uyum oluşturur ve kişiye anlayış kazandırır.İlişkilerde denge ve sadakat sağlar, bir kişiye bağlanma duygusunu arttırır. Psişik vizyonu kolaylaştırmak için Üçüncü Göz aktivasyonu içinde kullanılması gerekmektedir.
 • Kişiyi astıma karşı korur, astımı olan kişilerin iyileşmesine yardımcı olur, krizleri en aza indirir ve daha rahat bir nefes alımı sağlar.
 • Kadınlar için ayrı bir önem taşımaktadır. Adet döngüsünü düzene sokar ve ağrıları hafifletir. Daha rahat bir adet dönemi geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca cinsel hastalıklara karşı da iyi gelir.
 • Parkinson hastalığını hafifletir ve soğuk terlemeyi, sıtmayı ve titremeyi önler.
 • Diüretik bir taştır yani böbrek taşlarına iyi gelir, böbrek sağlığını korur, omurgada osteoartritle ile savaşır.
 • Kişinin doğruyla yanlışı ayırt etmesine yardımcı olur. Ruhsal büyümenize, olgunlaşmanıza neyin zarar verdiğini ve engellediğini anlamanızı sağlar. Bunu çözmeniz içinde cesaret ve sabır verir. Kişinin kendi düşünce ve eylemlerinin sorumluluklarını öğretir, utangaçlığı azaltır.
 • Yüzleşme korkusunu yenmeyi sağlar. Hem kendi içindeki hem de başka insanlarla olan ilişkilerde ki sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Malakit Taşının Özellikleri

Sertlik3,5 - 4
Özgül Ağırlık4
Kimyasal FormülCu2CO3(OH)2
RenkZümrüt yeşili, donuk yeşil ve ipek parıltılı
Çıkarıldığı YerMacaristan, Sibirya, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Türkiye, Güney Batı Afrika
Uyumlu BurçAslan, Terazi, Oğlak
Çakra GrubuKalp

Malakit taşı, bakır karbonattan oluşan, genelde yeşil renkte bulunan kristal bir mineraldir. Bir bakır cevheri olarak geçer ve bakır taşı olarak da bilinir. Bakır sülfürleriyle, kalkopiritle beraber bulunur ve bunların yataklarının üst kısmında oksitlenme sonucu oluşur. Çiçeklerin, doğanın ve ağaçların yeşilini temsil eder. Mallow yapraklarına benzediği için Yunanca malakee veya malache kelimelerinden gelir. Cu2 (CO3) (OH) 2 bileşenlerinden oluşur. Bugün çoğunlukla mücevher ve aksesuar olarak kullanılır. En çok boğa, başak, terazi, akrep, oğlak burçlarına katkıda bulunur.

Nerelerde Bulunur?

Bakır yataklarının üstünde oksitleyici bölgede, sığ derinliklerde bulunur. Kırık, mağara, oyuk ve gözenekli kayanın arasındaki boşluklara inen çözeltilerde çökelir. Genelde daha uygun bir ortam olacağı için kireçtaşı içinde oluşur. İlişkili mineraller arasında azurit, bornit, kalsit, kalkopirit, bakır, kuprit ve çeşitli demir oksitler bulunur. Malakit taşı sistemi monokliniktir. İğne gibi kristalleri vardır ve bir demete benzer. Çoğunlukla üst düzeyi yumrulu ve yuvarlaktır. Kırılgan bir yapıya sahiptir. Amonyakta çözülebilir ve asitlerde köpürerek çözülür.

Tarihi

Tarihi eski Mısır dönemine uzanır. Süveyş ve Sina arasında MÖ 4000 yıllarında bulunmaya başlanmış. Mısırlıların üst sınıfları ana güç taşlarından biri olarak kullanır. Gezegenlere daha yüksek güç katalize etmek için toplama gücü görevi görürmüş. Hatta Firavunları başları malakit ile kaplı olurdu ve daha mantıklı kararlar vermeleri sağlanırdı. Ayrıca ince bir toz haline getirilip yeşil far olarak da kullanılırdı. Antik çağlarda Yunanlılar ve Romalılar tarafından da mücevher olarak kullanılmıştır. Orta çağda yavaş yavaş fiziksel hastalıklara şifa olduğu tespit edilmeye başlanmıştır. Ruslar ise kalelerinde, süs eşyalarında ve panellerinde sıklıkla tercih etmiştir. Ural dağlarından bol miktarda özellikle 1800’lü yıllarda çıkartılmıştır. İsviçre, Fransa’da ve Fransız Alpleri’ndeki çeşitli Savoie köylerinde, hamile kadınlara iyi şans getirsin diye kullanılmış ve bebeklerin beşiklerine koruma amaçlı takılırmış. Ayrıca pek çok efsaneye de konu olmuştur. Günümüzde de sıklıkla kullanılan malakit taşı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki yataklardan geliyor. Macaristan, Sibirya, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Türkiye, Güney Batı Afrika’da da bulunmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Esnek bir taş olduğu için kolay şekil alır. Bu yüzden piyasada değişik şekillerde görmek mümkündür. Özellikle büyüleyici yeşil rengi mücevherlerde sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Kolye, bileklik ve yüzük olarak her yerde bulmak mümkündür. Çoğu zaman opak olarak karşımıza çıkabilir. Cila kullanarak parlatılabilir. Aksesuar dışında süs eşyası olarak da kullanılabilir. Enerjisi çok yüksek olduğu için evin herhangi bir köşesine konulduğunda bolluk ve bereket getirir. Görünüşü de oldukça şıktır. Yeşil bir kutu olarak da görmek mümkündür. Günümüzde bu kadar sıklıkla kullanılmasının dışında çok eski çağlarda da en çok kullanılan taşlar arasında yer alır. Ayrıca radyasyonu engellediği için televizyonun, mikrodalga fırının yanında tutmak çok işe yarayacaktır. Korkuları yenmek için de kullanıldığı için uçak personelleri ve madenciler tarafından da kullanılır. Ayrıca tespih yapımında da tercih edilir.

Fiziksel Özellikleri

En belirgin fiziksel özelliği yeşil rengidir. Genelde yeraltı boşluklarının yüzeylerinde, mağaralarda bulunan kalsit birikintilerine benzer sarkıt ve botryoidal kaplamalar olarak bulunur. Bu malzemeler levhalar ile kesilir. Görünümü böbreğe benzer, kıvrımlıdır. Yeşil rengin üzerinde daha koyu yeşil kıvrımlar bulunur. Fazla sert olmadığı için şekillendirmesi kolaydır, aksesuarlarda sıklıkla tercih edilir.

 • Sertlik:3,5-4
 • Özgül ağrılık:4
 • Çakralar: güneş sinirağı, kalp, boğaz
 • Genelde parlaktır ancak opak halide bulunur. Çok parlak bir cilayla parlatılabilir.
 • Kristal Sistemi: Monoklinik
 • Gezegen: Venüs
 • Element: Toprak
 • Titreşim :Sayı 9

Çakralar

Doğrudan kalp çakrası ile ilgilidir. Göğüs bölgesine yakın bir yerde bulunur ve dış dünya ile olan etkileşimleri düzenler, neye nasıl davranmamız gerektiğini gösterir. Kalp çakrası dengesiz ise ilişkilerde de dengesizlik olur, duyguların kontrolü bozulur. Yeşil kristal enerjisi sayesinde tıkanmaları giderir ve kalp çakrasının dengelenmesini sağlar. Duygusal değişimlere ayak uydurmaya yardımcı olur. Diğer çakraları temizlemek ve etkinleştirmek için de kullanılır. Üçüncü göze yerleştirildiğinde görselleştirme ve psişik görüşü harekete geçirir.

Enerjisi

Çok güçlü bir enerjiye sahiptir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle kötü enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürmede çok başarılıdır. Farklı insanlar için farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. İnsani amaçlar için evrimleşmiş bir taştır. Yüksek enerjilerin dünyaya topraklanmasını sağlar. Arınmak ve tüm kötü düşüncelerden uzaklaşmak isteyen insanlar mutlaka kullanmalıdır. Enerjiyi yaymak yerine daha çok emer. Negatif enerjiyi çekmek ve nedenlerini ortaya çıkartmak için hastalıklı bölgeye konulur. Emici özelliği olduğu için kullandıktan sonra mutlaka temizlenmelidir. Özellikle değişimi bekleyen kişilere göre bir taştır. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen ancak umutsuzluğa kapılan kişiler mutlaka kullanmalıdır. Hayata temiz bir sayfa açmak isteyen kişilere umut ışığı olur. Özellikle güçlü enerjisi sayesinde kişiye girişimci ruhu aşılar, projeleri ve işleri daha verimli tamamlamaya yardımcı olur. Evlerde, özellikle mutfak ve yatak odalarında bulundurmak bereketi ve bolluğu arttırır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerine konulması önerilir.

Meditasyon

Pek çok kişi rahatlamak, iyi hissetmek ve sorunlarından kurtulmak için meditasyona yönelir. Meditasyonda odaklanmayı arttırmak için tütsü, değerli taşlar kullanılır. Güçlü enerjisi sayesinde meditasyonda sıklıkla kullanılır ve odaklanmayı kolaylaştırır. Yanınızda bulundurmak yada avuç içinizde tutmak olumsuz davranışları kırmanıza yardımcı olacaktır ve zihnin daha berrak olmasını sağlayacaktır.


Malakit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde değerli taşlar çok ünlü olduğu için sıklıkla tercih edilir ve pek çok alanda kullanılır. Piyasada gerçekleri dışında dolandırma amaçlı sahteleri de mevcuttur. Bu yüzden alırken özellikleri iyice araştırılmalı ve doğru olan alınmalıdır. Aksi halde faydalarından yararlanılmaz ve sadece süs amaçlı kullanılır. Alınan yerde çok önemlidir. Güvenilir ve bilindik yerlerden almak gerekmektedir. Gerçek bir malakit taşı böbreğe benzer, kıvrımlı ve yeşil renktedir. Tek rengi yeşildir. Başka renklerdeki taşlar gerçek değildir, sadece süs amacı ile kullanılabilir. Saydam veya opak olabilir, kristal yapıya sahiptir. Yüzeyi helezonik bir yapıdadır. Rengi ve bantlı hali en ayırt edici özelliğidir. Bantları ve ayırıcı çizgileri beyaz ve siyah olanlar sahtedir. Taş eğer gerçek ise aşırı duygusallığa karşı kırılgandır. Ayrıca kristal kümeleri de ayırt edici olmalarını sağlar. Hislerinizin derinliği ile gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Faydaları kısa sürede etki etmezse sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Tehlikeli bir yöntem olsa da saçınızı taşa sararak yaktığınızda saçınız yanmıyorsa, taşın gerçek olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca taşın sertlik derecesine, derinlemesine, tonlamalarına bakarak da gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir başka yöntem de saydamlığına bakmak ve ışık oyunları ile renk değişimlerini, yansıttığı tonları incelemektir. Taşı aldığınız ve kullanmaya başladığınız andan itibaren güçlü enerjisi sayesinde gerçek olup olmadığını kolayca size hissettirecektir. Bu yüzden farklı yöntemler denemeye pek de gerek yoktur. Taş kendini yakınlığı ile belli edecektir.


Malakit Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Güzelliği ile büyüleyen bir taştır. En çok tercih edilen taşlar arasında yer alır. Gerçek olup olmadığı kolay belli olduğu için de sıklıkla tercih edilir.

Pigment olarak kullanılır

Binlerce yıldır eşsiz yeşil rengi sayesinde pigment olarak kullanılmaktadır. Tablolarda kullanılan en eski boyalardan biridir. Mineral malakit toz haline getirilir ve pigment olarak kullanmaya hazır hale gelir. Kırılgan ve esnek yapısı kolay toz haline gelmesini sağlar. Bu yüzden diğer taşlara nazaran daha fazla tercih edilir. Ayrıca ne kadar ışığa maruz kalırsa kalsın yeşil rengini koruyacaktır, herhangi bir renk değişimine girmez. Malakit taşı pigmenti için bakır yeşili, Bremen yeşili, Olympian yeşili, yeşil verditer, yeşil zar, Macar yeşili, dağ yeşili ve iris yeşili isimleri de kullanılır. Mısırlılar için büyük önem taşıyan bu doğal taş, Mısır mezarlarında da kullanılmış. 15. ve 16 yüzyıllarda Avrupa çapında resimlerde kullanılmaya başlanmış. Alternatif yeşil renkler geliştikçe 17. yüzyılda kullanımı iyice azalmış ve günümüze kadar varlığını devam ettirememiş. Bugün ise eskiden bu yana uzmanlaşmış bazı kişiler tarafından kullanılır ve satılır.

Renkleri

Malakit taşı renk bakımından çok da çeşide sahip değildir. Sadece yeşil renkte bulunmaktadır. Ancak bu olumlu bir özelliğin oluşmasını sağlar. Gerçek olup olmadığını anlarken renginden kolayca ayırt edebilirsiniz. Mavi, pembe, beyaz gibi renklere sahip değildir ve bu renklerde görürseniz biliniz ki sahte bir taştır. Parlak yeşil, kristallerin daha derini yeşil tonları, karanlık hatta siyaha yakın yeşil, ışık yansımaları ile sarı gibi görünen yeşil tonlarında bulunur. Yani yeşilden başka bir rengi yoktur. İçerisinde kendiliğinden bulunan dalgalanmalar, çizgiler de yine yeşildir.


Malakit Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların düzenli bir şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Malakit taşı da en güçlü taşlardan biri olduğu için sık sık temizlenmelidir. Ayrıca kötü enerjiyi emdiği için etkisi günden güne azalabilir. Dönüştürücü ve emici özelliği bu taşı daha dikkatli kullanmaya zorlar. Taşı temizlerken akan suyun altında yıkayabilir, 5 dakika sirkeli veya tuzlu suyun içinde bekletebilirsiniz. Ayrıca 1 gün güneşte bekleterek de temizliğini yapabilirsiniz. Bu temizlik yöntemleri sayesinde taş daha parlak bir hal alır ve ilk günkü gücüne kavuşur. Taşın temizliğinde bir bez parçası kullanabilirsiniz. Ancak sabun ve diğer temizlik malzemeleri yapısına zarar verecektir. Bu yüzden taşa temizlik esnasında kimyasal kesinlikle değmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.