Yay Burcu Özellikleri Nelerdir?

27.04.2020
Yay Burcu Özellikleri Nelerdir?

Yay burcu, bağımsız bir çizgiye sahiptir ve özgür ruhludur. Yay burcu özellikleri arasında en belirgin özelliği dürüst olmasıdır. Bu nedenle yalan söylemekten nefret eder. Duygusal zekası, mizah anlayışı ve sevgi dolu kalbi ile oldukça uyumludur. Entelektüel, meraklı ve eğlenceli yanı ile herkesin dikkatini çeker.Yay Burcu Genel Özellikleri:

 • Tarih aralığı: 22 Kasım – 21 Aralık
 • Burç Sembolü: Yay
 • Zodyak Elementi: Ateş
 • Renkleri: Mavi
 • Uğurlu Günü: Perşembe
 • Yönetici Gezegeni: Jüpiter
 • Uyumlu Burçlar: İkizler, Koç
 • Şanslı Sayıları: 3, 7, 9, 12, 21
 • Güçlü Yönleri: Hırslı, şanslı, ahlaklı, iyimser, hevesli, açık fikir, çok yönlü, idealist, cömert, mizahşör
 • Zayıf Yönleri: Obur, tembel, huzursuz, sorumsuz, iyimser, dokunaklı, sabırsız
 • Sevdiği Şeyler: Özgürlük, seyahat, felsefe, açık havada dolaşmak
 • Sevmediği Şeyler: Yapışkan insanlar, kısıtlı olma, mantıksız teoriler, ayrıntılar

Yay Burcu Olumlu Özellikleri

Yay burcunun olumlu özellikleri arasında son derece neşeli ve keyifli olması yer alır. Pozitif özelliği sayesinde dikkatleri üzerine çeker. Son derece enerji dolu ve eğlenceli olduğu için oldukça sosyaldir. Yay burcu, her zaman yeniliklere açıktır ve kendini sürekli geliştirir. Naif ve sakin çok iyi bir dosttur.
1. Özgürlüğüne düşkündür

Özgürlüğüne bu kadar düşkün olması kendine güvendiğini ve kendi ayakları üzerinde durabildiğini gösterir. Her işi kendi başlarına yapmak isterler ve genelde başarılı da olurlar. Özgür yanları onları başarıya götürür.

2. Keyifli ve neşelidir

Yay burcu, oldukça renkli bir kişiliğe sahiptir. Her zaman keyifli olmayı bilir. Bulunduğu durum çok kötü olsa dahi gülmeye çalışır ve neşesinden ödün vermez, hayatı çok fazla önemsemez. Neşeli yapısı sayesinde etrafındaki herkesi kendine çeker. Güler yüzü, morali bozuk olan kişilere bile iyi gelir.

3. Eğlencelidir

Her durumda eğlenebilirler, eğlenmekten çok zevk alırlar. Hayatları genel olarak mutlu olmakla geçer. Oldukça şakacı bir yapıları vardır, mizah anlayışları çok gelişmiştir. Kaliteli espriler yapabilirler ve en ince espriyi bile anlayabilirler. Bir kişi yay burcu ile beraberken asla sıkılmaz hatta zamanın nasıl geçtiğini anlamaz bile, yaşadıkları anın bitmesini hiç istemezler.

4. Yeniliklere açıktır

Yay burcu, öğrenmeye ve yeniliklere her zaman açıktır. Sürekli olarak bilgilenmek, bir işe el atmak ve kendini geliştirmek ister. Bu özellikleri sayesinde pek çok konuda bilgi sahibi olur. Farklı şeyler onu daha fazla cezbeder. Yeni olan şeyleri mutlaka denemek ve tecrübe etmek ister. Gelenekten oldukça uzaktır, eskiye bağlı kalmaktan hiç hoşlanmaz.

5. Pozitiftir

İlk olarak olayların iyi tarafına bakarlar ve ona göre davranırlar. Ön yargı onlara göre değildir. Negatif düşündükleri zaman kötülüğü çağırdıklarını düşünürler, bu konuda haksız da sayılmazlar. Çoğu konuda başarılı olmalarının sebebi budur. İyimser davranırlar ve başaracaklarına inanırlar.
Yay burcu, hayatı ve yaşamayı çok sever. Ne yaşarlarsa yaşasınlar umutsuzluğa kapılmazlar ve hayat ile bağlarını koparmazlar. Her zaman tutunacakları bir dal vardır. Bu enerjilerini dışarıya da yansıtırlar, çevrelerindeki kişilerin bu güzel enerjiden etkilenmemesine imkan yoktur. Pozitif görüşleri dış görünüşlerine bile yansır, bulundukları durum, konum ne olursa olsun gülmeyi elden bırakmazlar. Her olaya gülerek yanıt verirler, sakin kalmayı becerebilirler.

6. Enerjiktir

Asla bitmeyen bir enerjiye sahiplerdir. Bu enerjik yapıları onları çok mutlu eder. Hayattan zevk almasını bilirler, boş vakit geçirmezler ve her anlarını dolu dolu geçirirler. Enerjileri hayatı soluksuz yaşamalarına yardımcı olur.

Çevredeki insanlar yay burçlarını her zaman mutlu, enerjik ve pozitif görür. Onlar üzgünken dahi bunu diğer insanlara belli etmezler, içlerine atmazlar ancak diğer insanların motivasyonunu ve enerjisini düşürmek istemezler. Genel olarak enerjileri düşük olmadığı için bu durum çok nadirdir.

7. Şanslıdır

Burçlar dünyasının en şanslı burcu tabii ki yay burcu olabilir. Şans onlarla beraberdir, bu durum pozitif olmaları ile de bağdaştırılabilir. Kötüyü çağırmadıkları için şans yüzlerine güler ve ellerini attıkları her işte başarılı olurlar. Bu durumun kendileri de farkındadır ve ona göre davranmasını bilirler. Şanlı olmalarında gezegenlerin payı da vardır. Jüpiter bolluğu ve bereketi temsil eder.

8. Sportiftir

Oldukça sportif bir yaşama sahiplerdir. Sporu hayatlarından asla çıkarmazlar, çok yoğun olsalar dahi spor yapmaya devam ederler. Bu sayede sağlıklı ve hoş görünümlü bir vücuda sahip olurlar. Spor onları her zaman ayakta tutar, dinç olmalarını sağlar ve heyecan dolu aktiviteler yapmalarını sağlar.

9. Hayal gücü gelişmiştir

Konu ne olursa olsun her zaman uçuk bir fikirleri vardır. Kendileri oldukça mutlu bir yapıya sahip oldukları için mutluluklarını hayal güçlerine yansıtırlar ve çok farklı fikirler ile çıkarlar.

10. İyi niyetlidir

Yay burcu, genel olarak insanlara çok çabuk güvenir ve onlar hakkında kötü bir şey düşünmez. Her zaman karşılaştığı olaylara iyi niyetle yaklaşır ve aklı kötülüğe çalışmaz. Karşısındaki kişiye hemen güven duyması kimi zaman görmesine neden olabilir. Fakat iyi niyetli olmasından dolayı hep iyilikle karşılaşır.  İyilik eden iyilik bulur sözünün en güzel karşılığı yay burçlarıdır.
11. Sosyaldir

İnsanları seven, onları güzel geçinen ve çabuk kaynaşan kişilerdir. Yabancı bir ortamda asla sıkıntı çekmezler, hemen arkadaş bulurlar ve eğlenmeye başlarlar. Güzel enerjileri etraflarının her zaman dolu olmasını sağlar. Kalabalıkta olmaktan çok hoşlanırlar. Sosyal etkinliklere bayılırlar, eğlenceli ne varsa yay burçları da oradadır.

12. Konuşkandır

Bulundukları bir ortamda en çok konuşan ve ön plana çıkan kesinlikle yay burcudur. Farklı konular hakkında uzun sohbetler etmeye bayılırlar. Her konu hakkında bir fikirleri vardır ve bu fikirlerini insanlarla paylaşmaktan büyük zevk alırlar. Düşüncelerini paylaşmaktan asla çekinmezler, kimin ne diyeceğini umursamazlar.

Konuşma tarzları da çok tatlıdır. Ses tonları ile herkesi kendilerine çekebilirler. Özellikle seçtikleri konuların farklılığı, çevrelerindeki insanları oyalamaya yetecektir, sanki büyülenmiş gibi yay burcunu dinleyeceklerdir.

Neşeli bir ruh halleri olduğu için anlatım şekilleri de genelde neşeli ve komik olur. Espri seviyeleri oldukça yüksektir. En ince espriyi bile anlayabilirler. Ortamda en çok şaka yapan, herkesi güldüren kesinlikle onlardır.

Yaratıcı oldukları için etraflarındaki insanlara komik hikayeler anlatabilirler, bu özellikleri sayesinde asla yalnız kalmazlar. Onunla oturan bir kişinin canı asla sıkılmaz çünkü mutlaka konuşacak bir konuları olur. Görmüş, geçirmiş biri olduğu için gezdiği ve gördüğü yerleri mutlaka anlatacaktır.

13. İyi bir dosttur

Gerçek birer arkadaşlardır. Asla arkadan iş çevirmezler, kötü niyetle yaklaşmazlar ve sadece iyi gün dostu olarak kalmazlar. Arkadaşlarının her anında yanlarında olurlar, kötü günlerinde mutlaka destek çıkarlar, yardımlarına koşarlar. Dostlarını düşünmeden bir işe kalkışmazlar. Hayatta en önem verdikleri şeylerden biri hiç şüphesiz dostluktur.

14. Nahif ve sakindir

Yay burcu, kavga etmekten nefret eder ve kavga ettiği zaman kendini çok huzursuz hisseder. Oldukça nahif insanlardır, kavga ve gürültüden hoşlanmazlar. Küs kalmayı da beceremezler, kısa bir sürede affederler. Birine karşı asla kin besleyemezler. İyi niyetleri ve pozitif yanları onları affetmeye zorlar.

15. Meraklı ve kültürlüdür

Öğrenmeye açık ve meraklı yapıları sayesinde her konu hakkında bilgi sahibi olabilirler, yani oldukça kültürlü kişilerdir. Kendilerini geliştirmekten asla bıkmazlar, yaşları kaç olursa olsun kültür bilgilerine ekleme yaparlar. Özellikle çok gezmeleri ve görmeleri sayesinde farklı kültüler hakkında da bilgi sahibi olabilirler.
16. Analitik zekası yüksektir

Yay burcu, önlerine konulan her işi rahatlıkla kavrayabilirler. Çoğu zaman başarılı bir hayata sahip olurlar. Karşılarındaki kişinin herhangi bir işi bir kere anlatması yeterlidir, hemen anlarlar ve soru sormaya bile gerek duymazlar. Hatta bazı işlerde sadece izlemeleri bile yeterli olacaktır. İzlerler, öğrenirler ve uygulamaya dökerler. Bu sayede çoğu işlerini kısa sürede tamamlarlar.

17. Cömerttir

Oldukça cömert bir kişiliğe sahiplerdir. Hatta biraz savurgan olduklarını söyleyebiliriz. Paraya çok fazla önem vermezler. Hayatlarında paradan çok daha fazla önemli şeyler vardır ve para kazanmak, harcamak her zaman ikinci, üçüncü planda kalmıştır. Eğer yardıma muhtaç birisi varsa mutlaka yardımda bulunurlar, istedikleri bir şey varsa hiç düşünmeden alabilirler.

Genelde eğlenceli şeylere, gezmeye, kıyafete para harcamayı severler. Para harcarken bencilce davranmazlar, hayatta hiçbir zaman bencil biri olmazlar. Kendilerine bir şey alırken mutlaka ailelerini, arkadaşlarını ve sevdiklerini de düşünürler. Hediye almaya bayılırlar, birinden hediye almakta onları çok mutlu eder.

18. Sorumluluk sahibidir

Sorumluluklarını bilen kişilerdir, onlara verilen görevi layığıyla yaparlar ve zamanında teslim ederler. Yay burcuna bir iş verdiyseniz en temiz, düzenli ve doğru haliyle geri alacaksınız demektir. Sorumluluğu çok ufak bir şey dahi olsa onu büyütür ve önem verir. Görevini yerine getirmeden rahat hareket etmeye başlamaz.

19. Girişimcidir

Girişim denince ilk akla gelecek olan isimlerden biri yay burcudur. Yeni olan ne varsa bilmek, el atmak isterler ve genellikle başarılı olurlar. Tıpkı kendilerinde olduğu gibi çevrelerine de motivasyon, güzel enerji, başarı ve yükselme isteği aşılarlar.

20. Çok yönlüdür

Genelde iki işi bir arada yürütme özelliğine sahiplerdir, kavrama özellikleri oldukça geliştiği için hiç zorlanmazlar. İkisine de rahat bir şekilde adapte olabilirler ve başarıyla sonuçlanır. Boş durmaktan nefret ederler.

21. Gezmeyi sever

Genel olarak gezmeyi en çok seven burçlardan biridir. Gezmek, yeni yerler keşfetmek tam onlara göredir. Asla yorulmazlar ve sıkılmazlar. Tarihi ve modern dokuları incelemekten, bilgi almaktan büyük zevk alırlar. Yeni yeni kültürler öğrenmeye çalışırlar.

Bir yay burcuna hayalinin ne olduğunu sorduğunuz zaman muhtemelen dünyayı gezmek cevabını alırsınız. Her zaman bir seyahat planları vardır, bavulları her zaman hazırdır. Gittikleri yerlerde yeni insanlar ile tanışırlar ve sosyal ortamlarını genişletirler.

22. Ders almasını bilir

Yaşadıkları kötü olaylar onlar için sadece geçmişte kalmış bir hata ve gelecek için ders olarak kalır. Bu sayede yaptıkları hataları bir daha yapmazlar ve geçmişe takılı kalmazlar. Her şeyde bir hayır vardır demesini bilirler ve bu sayede hiçbir şey onları kolay kolay yıkamaz.

23. Temiz ve Düzenlidir

Evlerinin her zaman temiz ve düzenli olmasını isterler, dağınık bir ortamda asla duramazlar. Mutlaka en az haftada bir temizlik yaparlar, temizlik yapmaktan çok mutlu olurlar. Bu sayede kafalarının içini boşaltırlar, üstlerindeki yükü hafifletirler.

24. Ailesine Düşkündür

Ailesine çok önem verirler hatta çoğu zaman kendilerinden çok ailesini düşünür. Ailesinin mutluluğu için çok fazla riske girebilir ve fedakarlıkta bulunabilir.


Yay Burcu Olumsuz Özellikleri

Yay burcunun olumsuz özellikleri arasında son derece iyimser olması yer alır. Kafasına buyruk yapısı ve keyfine düşkün tavırları etrafındaki insanları kimi zaman rahatsız edebilir. Yay burcu, açık sözlüdür fakat dozunu ayarlamadığı için kırıcı olabilir. Kaprisli ve sabırsız karakteri ile insanı çileden çıkarabilir.
1. Aşırı iyimserdir

Her olaya çok fazla iyimser yaklaşırlar, neredeyse hiç kötüyü düşünmezler ve nedenle herhangi bir önlem almazlar. Çünkü hep iyi şeyler olacağına inanırlar. Polyanna gibi olduklarını söyleyebiliriz.

Bu durum gerçekleri görmelerine engel olur. Hep iyi şeyleri görmek bir süre sonra kötü olaylara karşı yabancılaşmaya ve böyle bir durumla karşılaşınca bocalamaya neden olur. Bu yüzden bu kadar iyimser olmak onlar için çok da iyi değildir.

2. Gürültücüdür

Yay burcu, eğlenceden, müzikten ve dans etmekten oldukça keyif alır. Her ne kadar insanları rahatsız etmek istemeseler de bazen eğlencenin dozunu fazla kaçırabilirler. Çoğu zaman bu rahatsız edici boyutlara gelebilirler.

3. Aşırı ilgi ister

Özellikle sevdikleri kişilerden çok fazla ilgi bekler fakat kimi zaman yakın çevresi için oldukça bunaltıcı olabilir.

4. Kaprislidir

Genelde çabuk kapris yapabilirler. Özellikle ilgi konusunda yada başka istedikleri şey olmadığında sinirli ve trip atan bir yapıya bürünebilirler. Bu özellikleri çekilmez olmalarına neden olabilir. Çünkü kaprisi fazla abartıp nedensiz yere olayı büyütürler.

5. Sabırsızdır

Yay burcu, bir şeyi yada kimseyi asla uzun süre bekleyemez, hemen sıkılır ve sinirlenir. Bir olayın hemen olmasını yada bir şeyin hemen alınmasını isterler. Sabırsız oluşları fazla enerjik ve hareketli olmalarından gelir. Ancak bu konu yüzünden hayatlarında başarısız olabilirler.

6. Sıkılgandır

Bir işi uzun süre devam ettiremez, hemen sıkılır ve yeni bir işe başlamak ister. Pek çok konuda bilgi sahibi olması ve deneyimlemesi bu sayede olmaktadır. Sıkılgan olması bir noktada hiçte iyi bir özellik değildir. Çabuk sıkıldığı için yaptığı işlerin sonunu göremez yada ilerleyemez, işleri yarım kalır. Bulunduğu ortamlar içinde geçerlidir. Bir yerde uzun süre duramaz, sıkılır ve bunalır. Hayatta bir şeye kesin olarak bağlanamaz, hep bir eksiklik hisseder.

7. Savurgandır

Parayı nasıl kullanacaklarını bilemezler, ellerine para geçtiği zaman hemen harcama isterler bu yüzden birikim yapamazlar ve gelecekte sıkıntı çekme ihtimalleri artar.
8. Bağlanamaz

Yay burcu, genelde ikili ilişkilerde iyi değildir, birine bağlanmak ve hayatının tamamını onunla geçirmek oldukça zor bir karardır. Evliliği düşünmez, beraber olduğu kişiyi zor durumda bırakabilir. Özgür ruhlu olduğu için partnerini görmezden gelip kafasına göre takılabilir, ilişki insanı değildir.

9. Kafasına buyruktur

Her şeyi kendi başlarına becerebileceklerini düşünürler, genelde kimseye akıl danışmazlar ve yardım almazlar. Kafalarına buyruk bir yapıları vardır. Bu durum hayatta yalnız kalmalarına ve bir süre sonra desteklenmeyen biri olmalarına yol açabilir. Kendi bildiklerini okudukları için riskli işlere bulaşabilirler, tehlike peşlerini bırakmayabilir.

10. Açık sözlüdür

Açık sözlü olmak kötü bir şey değildir aksine kişinin ne kadar dürüst ve güvenilir biri olduğunu açığa çıkartır ancak yay burcu bu konuda aşırıya kaçabilir. Çoğu zaman açık sözlüyüm lafının arkasına saklanıp fazla ağır konuşabilirler, pot kırma konusunda ustadırlar. Özellikle eleştirmeyi çok sever ve dozunu ayarlayamaz, bazen kırıcı olabilir hatta söylememesi gereken şeyleri herkesin içine söyleyebilir.

11. Keyif düşkünüdür

Keyiflerine fazla düşkün olmaları bazen sorumluluk sahibi biri olmalarının önüne geçer ve görevlerinden uzaklaşırlar. Keyifleri istediği gibi davranmaktan çok hoşlanırlar, hayatı çok fazla dikkate almazlar. Günü yaşarlar ve onlar için önemli olan yaşadıkları andır. Bu kadar fazla keyif meraklısı olmaları hayatta sıkıntı çekmelerine neden olabilir.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.