Yay Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

15.03.2017
Yay Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

Yay burcu çocuğu, inanılmaz derecede zekidir ve yeni şeyler öğrenmekten büyük zevk alır. Hayal gücü oldukça geniştir ve hayata dair özel felsefeleri vardır. Maceracı ruhunu beslemek için sürekli hareket halindedir. Enerjisi oldukça güçlüdür, sosyaldir ve kendisine inanılmaz derecede güvenir.

Yay Burcu Çocuğu Genel Özellikleri

 • Tarih aralığı: 22 Kasım – 21 Aralık
 • Element: Ateş
 • Renk: Mavi
 • Gün: Perşembe
 • Yönetici Gezegen: Jüpiter
 • Uyumlu Burçlar: İkizler, Koç
 • Şanslı Sayılar: 3, 7, 9, 12, 21
 • Güçlü Yönler: Zeki, yaratıcı, mutlu, iyimser, maceracı, sosyal, özgüven, komik
 • Zayıf Yönler: Para yönetimi, kurallar, sıkılganlık
 • Sevdiği Şeyler: Keşfetmek, hayal kurmak, seyahat, görev tamamlama, kendini ifade etme
 • Sevmediği Şeyler: Kurallara uyma, sakinlik, eleştiri

Yay Burcu Çocuğu Olumlu Özellikleri

1. Rahat, Neşeli ve Sevimlidir

Yay çocuğu için hayat: gülmek, neşelenmek ve çılgın oyunlar oynamak demektir. Oldukça neşeli çocuklardır ve bunu hemen fark edersiniz. Bu tavrıyla küçükten büyüğe yaş fark etmeksizin herkesle çok kolay bir şekilde iletişim kurabilir. Sıcak kanlılıkları sayesinde karşılarındaki kişinin de rahat olmasını sağlarlar. Genellikle akranları tarafından sevilir ve oyunlara dahil edilirler. Bu çocukların pozitif enerjisi ve neşesi ebeveynlerine geçebilir. Onlarla oyun oynamaktan ve şakalaşmaktan zevk duyabilirsiniz.

Yay burcu erkek çocuğu, fırlatılmaya hazır bir ok gibidir. Enerji dolu, her zaman harekete hazır bir yapısı vardır ve seyahat etmeyi çok sever. İyimser, eğlenceli ve dışa dönüktür. Felsefeye oldukça meraklıdır, her zaman ilginç fikirleri vardır. Mutludur ve yaşama sevinci oldukça yüksektir.

Yay burcu kız çocuğu, oldukça sıcakkanlı ve tatlı olur. Sosyaldir ve etrafına karşı cana yakın hareketler sergiler. İnatçı ve kararlı bir yapıya sahiptir. Boş durmayı hiç sevmez, sürekli olarak hareket halindedir. Ailesi ile olan bağı oldukça kuvvetlidir. Karşılaştığı zorlukların üstesinden gelir.

Yay burcu bebeği oldukça neşeli, tatlı, aktif ve hareketlidir. Bu nedenle erkenden emeklemeye ve yürümeye başlar. Keşfetme isteği oldukça fazladır, bu nedenle etrafındaki her şeye dokunarak tanımak ister. Annesine düşkündür, yanından hiç ayrılmak istemez. Mışıl mışıl uyur ve annesini hiç üzmez. Gözleri her zaman güler ve yaşama sevinçleri inanılmaz yüksektir. Oldukça hassas bir ruha sahip olduğu için anne ve babasını derinden hissederek arasında bir bağ kurar. Özellikle annesinin üzüldüğünü hissettiğinde kendisi de mutsuz olur. Anne ve babasının kendisi ile ilgilenmesinden, eğlenceli oyunlar oynamaktan ve masal dinlemekten büyük keyif alırlar.

2. İnanılmaz Derecede Zekidir

Yay burcu çocukları kıvrak bir zekaya sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren her şeyi çok çabuk öğrenirler. Genellikle yay burcu bebeğinin çok hızlı konuşmaya başladığı görülmüştür. Okul çağındaki bu çocuklar alfabe ve sayıları hızlıca öğrenebilir. Çeşitli zeka oyunlarını ona bir kere göstermeniz yeterli olacaktır.

3. Özgüveni Yüksektir

Öylesine özgüvenli ve akıllıdır ki siz ne sorarsanız sorun size ustalıkla cevap verecektir. Adeta “bilmiş” veya “büyümüş de küçülmüş” şeklinde tasvir edilebilir. Sorduğunuz sorulara verdiği cevaplar ile sizi adeta şaşkına çevirebilir.

4. Meraklıdır

Çevresine karşı daima bir merakı bulunan yay çocuğu, girdiği her ortamda çevresini analiz etmeyi sever. Bir ortamda konuşulan bir konuyu diyaloglarına kadar hatırlayıp size söyleyebilir. Bu gözlemci yeteneği okul çağında dinlediklerini ve öğrendiklerini unutmaması ile harmanlanır. O gün okulda öğrendiklerini eve gelip size anlatmaktan müthiş derecede zevk alır. Onu onaylamanız ve tebrik etmeniz kendisini onure etmesini sağlayacak, onu daha fazla cesaretlendirecektir.

Meraklı yapıları onları sürekli soru sormaya yönlendirecektir. Size sorduğu sorular sizi bir süreden sonra usandırarak ” yeter artık” denecek seviyeye getirebilir. Ancak gelişime oldukça açık olan yay çocukları, onlara verdiğiniz akılcı cevapları asla unutmayacaktır.

5. Yaratıcı Özellikleriyle Dikkat Çeker

Yay çocukları kuvvetli bir hayal gücüne sahiptir. Onlarla sohbet ettikçe neler düşündüğüne şaşırabilirsiniz. Arkadaş gruplarında en yaratıcı ve etkileyici fikirler bu çocuklardan çıkar. Çoğunlukla küçük yaşlardan itibaren hayali arkadaşlar geliştirdiklerine şahit olabilirsiniz. Okul çağına geldiklerinde hikayeler yazmaya başlarlar; abartılı senaryolar düşündüklerini görebilirsiniz. Bu miniklerin yaratıcı yönü ebeveynleri tarafından fark edilip yönlendirildiğinde gelecekte çok iyi yerlere gelebilirler.

Resme ilgisi olan bir yay çocuğuna sahipseniz bunu küçük yaşlardan itibaren çizdiği resimlerden görebilirsiniz. Akranlarına göre daha farklı cisimler, evrenler çizecek ve sorduğunuzda size bunu akılcı bir biçimde açıklayacaktır. Çocuğunuzun bu yönünü fark ettiğinizde geliştirmesine destek olun ve neler yapacağını görün.

6. Sosyal Bir Miniktir

Yay çocukları her ne kadar başkalarından bağımsız olsalar da kalabalık arkadaş gruplarının içine karışmaktan hoşlanırlar. Yalnızca akranlarıyla değil, kendinden büyük insanların olduğu bir kalabalık tarafından kuşatılmaktan da oldukça zevk alır. Bir hafta sonunu akrabanızın evinde geçirdiğiniz vakit, onun için keyifli olacaktır.

Diğer çocuklarla sosyalleşme konusunda sıkıntı çekmez. Kolayca kalabalıkların arasına karışarak onlara adapte olabilirler. Bununla birlikte her ne kadar sosyallikten hoşlansalar da çok uzun süre kalabalığın içinde kaldıklarında bunalabilirler. Özellikle bebekliklerinde, tanıdık yüz göremediklerinde ağlayabilirler.

7. Yumuşak Kalplidir

Yay çocuklarının yumuşak kalpliliğinin daha küçük yaşlarından itibaren farkına varabilirsiniz. Bu minikler ebeveynlerinin üzüldüğünü hemen anlarlar. Siz üzüldüğünüz zaman onlar da üzülür ve suratlarını asarlar. Bu minikler her zaman insanların yüreğinde ve ruhunda bir iz bırakır; içten içe çok duygusal varlıklardır. Öznel değerlere ve bununla bağlantılı olan düşüncelere yaşıtlarından daha önce sahip olur.

8. Maceracı Bir Ruha Sahiptir

Yay burcu çocuğu dünyaya adeta istediği gibi hareket etmek, atlamak, zıplamak, koşmak ve takla atmak için gelmiş gibidir. Bebeklik dönemlerinde etrafı dağıtmak, karıştırmak onlar için bir serüven gibidir. Büyüdükçe daha da çılgınlaşır, etraftakileri güldüren sevimli, komik minikler haline gelirler. Onlarla sıkıcı ve donuk bir gün geçirmek neredeyse imkansızdır. Genellikle aile ziyaretlerinde ortamı yumuşatan, büyükleri güldüren sevimli çocuklar genelde bu burcun çocuğundan çıkar.

9. Düşünceli, Adaletli ve Bilgilidir

Adalet ve adil düşünce konularına küçük yaşlardan itibaren saygı duyan yay çocuklarını eğitmek kolaydır. Bu düşünceleriyle bağlantılı olarak ebeveynlerinin bazı durumlarda koyduğu kurallara ilk etapta “neden?” sorusunu sorarlar. Eğer bu soruya akılcı bir cevap alamazlarsa kurala uymak istemezler; bu noktada ebeveynlerin “ben istediğim için bu kuralı koydum” cevabını vermeleri durumu kızıştırabilir.

Yay çocuğu, cezalar ile düzelmekten çok hata yapa yapa doğru yolu bulur. Genellikle kendi içlerinde muhakeme yaparlar, bu yüzden hata yapmalarına izin verin. Kısaca bu çocukların iyi bir şekilde disipline edilebilmesi, kendi serüvenleri ile gerçekleşir; onlara zaman tanımak en iyisidir.

10. Etkileyicidir

Yay burcu çocuğu fiziksel özellikleri olarak, uzun boylu ve gözleri oldukça sıcak ve canlıdır. Saçları gür ve koyu renklidir. Genellikle kıvırcık yada düz saçlıdır. Çene yapıları hafif çıkık ve belirgindir. Ağız yapısı küçüktür ve ufak bir burun yapısı vardır. Güçlü ve etkileyici bir görünüme sahiptir.


Yay Burcu Çocuğu Olumsuz Özellikleri

1. Ders Çalışmakta Zorlanır

Yay burcu çocuğunun genelde ders çalışmakta zorlandığı gözlenmiştir. Onları ders çalışmaya zorlamanız çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Okul başarısının bir oyun veya yarış gibi aksettirilmesi onda kazanma hırsını perçinleyecektir. Okuldaki başarı durumunun iyileşme sürecinde ara ara ders çalışma sorumluluğunu görmezden gelebilir. Ona sorumluluklarını tatlı bir dille hatırlatmalısınız, çünkü kolay bir şekilde sorumluluk alamaz.

Ders çalışmakta sıkıntı çekmelerinin yanında, yetkinliği olan alanlara yönlendirilmesi halinde çok başarılı olabilir. Spor ve okul aktivitelerinde oldukça başarılı olabilen bu çocuklar, küçük yaşlardan itibaren hayal güçlerini serbest bırakmaya yönlendirilmelidir.

Yeteneklerini özgürce sergileyebilecekleri bir hobiye yönlendirmeleri, onların sanat alanında gelişmesine ve ileride başarılı bir bireye dönüşmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ders çalışmayı sevmeyen bir çocuk, aynı zamanda başka bir alana yatkın olabilir, gelişmesine fırsat tanımalısınız. Ayrıca başarısızlıkla damgalanmaktan hoşlanmazlar ve böyle bir durum karşısında içine kapanırlar.

2. Kolayca Sıkılabilir

Yay çocukları için hareketsiz oturmak neredeyse imkansızdır. Monotonluktan ve hareketsizlikten haz etmez, hemen hareket etmeye yönelirler. Hareketsiz otursalar bile çevrelerini araştırırlar.

Bebeklik dönemlerinde bebek bezi değişikliği sırasında sabırsız bir şekilde huysuzlanabilirler. Lazımlık eğitimi döneminde bu eylem ona monoton ve sıkıcı gelecektir. Sabırsızlanacak ve kalkmak isteyecektir. Bu gibi durumlarda ilgisini çekecek bir objeyle dikkatini çekmek iyi bir yol olacaktır.

Yay burcu çocuğu uzun süre bir şeye odaklanmakta güçlük çeker ve kolayca sıkılır. Uzun süren ders saatleri, uzun süren nasihatler gibi eylemlerde kolay bir şekilde sıkılır ve odaklanma güçlüğü çekerler. Bu noktada onları anlamak ve kızmamak gerekir. Çünkü onlar sürekli keşfetme isteği olan küçük afacanlardır.

3. Kuralları Sevmez

Yay burcu çocukları, özgür ruhludur. Katı kurallar onlara kendilerini kısıtlanmış hissettirir ve onları aksileştirir. Kurallardan ve düzenlemelerden nefret etmesi bu kurallara ve düzenlemelere uymayacağı anlamına gelmez.

Yay çocuklarını eğitmek için cezalandırmaktansa bir mantık çerçevesinde onunla konuşmayı denemek size uzun vadede yarar sağlayacaktır. Onlar çoğunlukla kendi ritimlerinde yürümeyi tercih eder, başkalarının nasihatlerine kulak asmazlar. Bu davranışları, başkalarının düşündüklerine uymak istemediklerinden gelir.

Bağımsız ruha sahip Yay çocukları bazı durumlarda “dik başlı” olarak tanımlanabilir. Burada ebeveynlerin yapması gereken şey ısrar ve cezadansa onu anlamak; öncelikle onun fikirlerini dinlemek, daha sonra ona olan saygınızı göstermektir. Bunu yaptıktan sonra onunla bir yetişkinle konuşuyormuş gibi konuşarak yol göstermelisiniz. Böyle yaptığınızda sizi anlayacak ve doğru yolun sizin bahsettiğiniz yol olduğunu kendi rızasıyla anlayacaktır. Zira bu çocuklar ısrar ve cezalarla sonuna kadar savaşır.

4. İsteklerini yaptırmakta üstlerine yoktur

Hareketli bir yapıları olan bu çocuklar, büyüdükçe daha da hareketli bir hale gelirler ve onların hareketine erişmek neredeyse zordur ve bu yüzden yaramaz bir çocukluk dönemi geçirir. Sizden bir şey istedikleri zaman hemen yapılmasını beklerler. Fakat siz onların düşüncesine ters çıkıp istediklerini yapmazsanız etrafı deli gibi bağırıp rahatsız etmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu sebepten de ne isteseler herkese çok rahat yaptırırlar.

5. Açlığa tahammülü yoktur

Yay burcu çocukları yemek yemeği çok severler. Yemek yemek onlar için dünyanın en önemli şeylerinin baş sıralarında yer alır. Bu sebepten dolayı sizden yemek istediği zaman bu durumu ertelemeden önlerine yemek koymalısınız. Yoksa bütün gün barut gibi gezen bir çocukla karşılaşmak zorunda kalırsınız.


Yay Burcu Çocuğuna Nasıl Davranılmalı?

Yay burcu çocuğu anneleri, çocuklarının her zaman en yakın arkadaşı olmalıdır. Çocuklarının karşılaştığı zor durumlarda hemen yanında olmalı, koruyup kollamalı ve şefkat göstermelidir. Tatlı dil göstermeli ve çocuğunu sakinleştirmeli, kavrama ve algılama yeteneklerini geliştirmelidir.

1. Eleştirel yaklaşmayın

Yay burcu çocuğunu eleştirmeniz, sizi dinlememesine ve sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. Herkesi eleştirmekten büyük bir zevk duyar fakat konu kendine geldiği zaman hiçbir şekilde eleştiriye açık olmadığını yüz ifadeleriyle belli eder. Bu nedenle ona karşı eleştirel dil kullanmamalısınız.

2. Sorularını cevaplayın ve keşfederek öğrenmesini sağlayın

Konuşmayı zamanında öğrenebilen bu çocuklar, konuşmayı öğrenmekle beraber anne babalarına zorluk getirirler. Onlara sürekli sorular sorarak çıldırtmayı başarırlar. Bu dönemde onların sorularına mümkün olduğunca sabırlı bir şekilde yanıt vererek, öğrenmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olunmalıdır.

3. Enerjisini yansıtmaya izin verin

Genellikle hareketli bir yapısı olduğu için evde hiç boş durmaz ve sürekli bir ses oluşturur. Fakat bazı zamanlar nedense eve bir sessizlik düşer. Aslında bu durum pek mutlu edici değildir. Çünkü onlar şuan bir yerlerde sinsice bir şeyler karıştırıyordur. Kesinlikle onların enerjilerini dışarıya yansıtmalarına engel olunmamalı ve desteklenmelidir.

4. Zorla bir şey yaptırmayın

Sürekli meraklı hareketler sergilerler. Yaramaz oldukları içinde nerede ne yapacaklarını kestirmek çok zor olur. Hem yaramaz hem de meraklı halleri bir bütün olduğunda ise anne babalarının kafaları iyice karışır ve deliye dönerler.

Yay burcu çocuğuna düzgün bir üslupla bir şey anlatılmadığı zaman inat yapıp sizin dediğinizi dinlemez. Onların yavaşlamasını sağlamak için onları karşımıza alıp güzelce konuşmamız gerekir. Onlara tatlı dille yaklaştığınızda ikna edemeyeceğiniz şey yoktur. Böylece sizi anlamasını ve dinlemesini sağlamış olursunuz. Ne kadar hareketli ve yaramaz olurlarsa olsunlar ailelerine çok fazla değer verirler.

5. Fikirlerine değer verin

Hiçbir zaman kendi değerlerini olduğundan daha altında görmezler. Kendilerine kıymet verirler. Yay burcu çocuğunuz varsa öncelikli olarak yapmanız gereken onun bu özgüvenli kişiliğini baltalamamak olacaktır. Aksine onu daha da yüreklendirecek şekilde yaklaşmalı, fikirlerini bir çocuğu dinler gibi değil de karşınızda yetişkin bir filozof varmış gibi dinlemelisiniz. Onun düşünce dünyasına saygı duymalı, fikirlerini geliştirmesi için öncü olmalısınız.

6. Maceracı ruhunu teşvik edecek aktivitelerle destekleyin

Bunların yanı sıra onun Dünya’ya olan merakını giderecek türden hediyeler, oyuncaklar alarak ilgi alanına destek olabilirsiniz. Belirli bir yaşa geldiğinde bu hayalini gerçekleştirebileceğini söyleyerek motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Maceracı ruhuna yönelik etkinlikler planlayabilirsiniz. Yaz kampları, balık tutma günleri, doğayı keşfetmesi için geziler düzenleyebilirsiniz. Böylece yay burcu çocuğunun bu keşfetme eğilimini küçük yaşlardan geliştirmiş ve beslemiş olursunuz. Onun hayallerine ilham verecek şekilde yaklaşmalısınız. Bu mantıkla ona yapacağınız küçük sürprizler onu mutlu edecektir. Odasına alacağınız bir dünya haritası, yanında taşıyabileceği bir pusula, yaşına uygun gezi dergileri hediye ederek bu mutluluğa şahit olabilirsiniz.

7. Yeterli ilgiyi gösterdiğinizden emin olun

Bu çocuklar her zaman dikkatleri üzerinde toplamayı başarırlar. Hayat dolu yapıları vardır ve enerjilerini karşı tarafa yansıtmayı başarırlar. Uykudan uyanarak gözlerini açtıklarında karşılarında anne ve babasını görmek, onlarla sohbet ederek vakit geçirmek isterler. İlginin kendi üzerinde olduğunu düşündüklerinde çok daha mutlu olurlar. Bu nedenle çocuğunuzla vakit geçirmeli, onu dinlemeli ve hayatı keşfetmesine yardımcı olmalısınız.

8. Birlikte Alışveriş Yapın

Yay burcu çocukları gezmeye ve alışverişe meraklıdır. Çok nadir sebepler dışında kolay kolay eve gitmek istemez. Alışveriş yaparken çeşitli aktivitelerde bulunmaktan müthiş derecede keyif alır. Ancak ebeveyninin saatlerce aynı yerde alışveriş yapmasından sıkılır ve huysuzluk çıkarabilir.

Çocuğunuza okul alışverişi yaparken, her eşyayı takım yapma isteğine şahit olabilirseniz. Çocuğunuz o dönem hangi çizgi film karakterini takip ediyor ve beğeniyorsa tüm eşyalarını o baskıda almak isteyebilir. Aynı zamanda istediklerini aldırmak konusunda oldukça başarılıdır. Ona “hayır” demenin pek bir anlamı yoktur çünkü kafalarına koyduklarını yaptırırlar.

Ebeveynler çocuklarına para yönetimi konusunda nasıl davranması gerektiğini öğretmesi oldukça faydalı olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren çocuğa tasarruf ve yatırımın akıllıca bir davranış olduğunu öğretmelisiniz çünkü bunu kolay benimseyecek potansiyele sahiptir.

Bir yay burcu çocuğunun annesiyseniz, iyi bir alışveriş arkadaşına sahipsiniz demektir. Küçük yaşlardan itibaren özgüveni olan bu çocuklar, kendi tarzlarına güvenir ve size arkadaşlık ederler. Kendi fikirlerine ve tarzlarına güvenmelerinin yanında ebeveynlerinin onu desteklemesini beklerler. Fikirlerine önem gösterilmezse üzülüp surat asabilirler. Onunla alışveriş yaparken size uygun olmayan bir ürünü beğendiğinde onu kırmayacak şekilde konuşursanız ikna edebilmeniz mümkün. Aksi taktirde umursanmadığını düşünecek ve içine kapanacaktır.


Yay Burcu Çocuğu Okul Hayatı Nasıl Olur?

Yay burcu çocuğu, okul hayatı boyunca oldukça enerjiktir. Sosyal olduklarından dolayı arkadaşlarıyla vakit geçirmekten büyük keyif alırlar. Hatta sınıfın en hareketli çocuğu olduğu için anne ve babası okulda toplantıya gittiğinde çocuklarının bazı hareketlerinden dolayı şikayet alabilir.

Yay burcu çocuğunun okul başarısı oldukça yüksektir çünkü oldukça çalışkan ve zekidir. Özgür ruha sahip olduğu için ders çalışmak onu oldukça bunaltır bu nedenle derslerinde kimi zaman başarısız olabilir. Muhteşem zekasını nasıl kullanması gerektiğini öğrenirse okul hayatında da oldukça başarılı olabilir.

Okul ortamından ne kadar hoşlanmasa bile eğer ki sevdiği bir ders varsa büyük bir başarı gösterecektir. Hatta bu durum onları sınıfın en başarılı öğrencisi olmasına bile getirebilecektir. Bu durumda çocuğunuzla ne kadar övünseniz o kadar gurur duyarsanız. Ama önemli olan onun bu dersleri sevmesi ve başarı göstermek istemesidir. Çünkü bu çocuklara istemedikleri bir şeyi asla ve asla yaptıramazsınız.

Okul zamanları boyunca da sürekli merak ettikleri soruları çok sordukları için bazen öğretmenlerini yorabilirler. Fakat onların hayatlarında merak daha doğdukları günden beri var olduğu için onlardan bir türlü vazgeçemezler. Kaç yaşına gelirse gelsinler sürekli soru sorarak meraklarını bir şekilde gidermeye çalışırlar.

Arkadaşlarıyla pek fazla sorun yaşadıkları görülmez. Gayet uyumlu arkadaşlıklar kurarlar. İstedikleri zamanda başarıyı peşlerinden getirmeyi sağlayıp, herkesin gönlünü derinden fethetmeyi başarabilirler.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.