Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar ?

02.07.2016
Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar ?

Bel fıtığı genellikle ağır işlerle uğraşan insanlarda sıklıkla görülse dahi ani olarak ağır kaldırmakta bel fıtığına yol açabilmektedir. Bel fıtığına tek bir bölüm bakmamaktadır. Bel fıtığına beyin cerrahi ( nöroloji ), genel cerrahi, fizik tedavi ve ortopedi bölümleri bakmaktalar.

Bel fıtığı şikayeti için ilk olarak nöroloji ( beyin cerrahi ) bölümünden randevu almalısınız. Nöroloji uzman doktorunuzun yapacağı muayene ve tetiklerin sonucu sizi ortopedi, genel cerrahi veya fizik tedavi bölümlerine yönlendirecektir. Bel fıtığının ilk evrelerinde nöroloji uzmanı sizi fizik tedaviye yönlendirerek orada yapılacak olan fizik tedavi ile bel kaslarında güçlenme meydana gelecektir. Şayet ki fizik tedavi ile olumlu sonuçlar alınmaz ise doktorunuz ameliyatı ön görecektir. Bel fıtığı ameliyatından önce doktorunuz size ameliyatta oluşabilecek komplikasyonları ve riskleri anlatacaktır. Bel fıtığı ameliyatlarına tek bir doktor girmemektedir. Ameliyatta beyin cerrahi ve anestezi doktoru girmektedir. Gerek duyulur ise ameliyatta genel cerrahi doktoru da girebilmektedir. Eskilerde bel fıtığı ameliyatlarında hastaların sakat kalmaları yada ameliyatların ölümlerle sonuçlanmaları oldukça fazlaydı. Günümüzün gelişen teknolojileriyle birlikte mikro cerrahi gelişmiştir. Mikro cerrahi ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarında artık en küçük sinirlerin dahi 40 katta kadar büyütülerek görülmektedir.

Bel fıtığında sinilerin sıkışması sonucu bel kaslarında katılaşma meydana geldiğinden dolayı mutlaka ameliyat sonrası fizik tedavi gerekmektedir. Şayet ki bel fıtığı bir değil daha fazla ise, o durumda da titanyumdan üretilmiş platinlerle omurlara destek verilmektedir. Mikro cerrahi ile artık bel fıtığı ameliyatları büyük bir başarı ile sonuçlanmaktadır.

Ancak bel fıtığında ameliyatsız da başarılı sonuçlar almak mümkün. Omurilik kanalında oluşan kıkırdaklar 100 günlük bir süre de vücut eritebilmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda bu süreç oldukça rahat bir şekilde atlatıldığı biliniyor. Omurilik kanalında oluşan kıkırdakları bağışıklık sistemi yabancı bir cisim olarak algıladığından dolayı onu eritmeye çalışmaktadır. Fakat bir çok doktor böyle bir riski göze almayarak doğrudan ameliyat seçeneğine yönlenmektedir. Tecrübeli bir beyin cerrahinin yapacağı kontrolleri ile fıtığın büyüklüğü, hasar derecesi ve verdiği hasarlar iyi analiz edilmeli ve duruma göre uzman doktorunuz yönlendirmeyi yapacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.