Kudret Narı Çayı Faydaları Nelerdir?

07.12.2015
Kudret Narı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kudret narı çayı, kan şekerini düzenler ve şeker hastalarına diyabeti yönetmek için yardımcı olur. Anti-enflamatuar özellikleri ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Karaciğeri ve bağırsakları temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kudret Narı Çayının Faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kudret narı çayı, içeriğinde yer alan C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur. Özellikle grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkları önler. Vücuttaki serbest radikallerin zararlarına karşı mücadele eder ve enfeksiyonlara iyi gelir. Özellikle boğaz enfeksiyonuna, öksürüğe ve burun tıkanıklığına iyi gelir ve bu hastalıkların bronşite ve sinüzite dönüşmesini engeller. Sıcak bir şekilde çay tüketildiği takdirde boğazı rahatlatır, acı ve ağrıyı alır ve kuru öksürüğü keser.

Kudret narı çayı içerisinde A, C ve B kompleks vitaminleri ve çinko, manganez, potasyum, magnezyum, demir gibi mineraller yer alır. Ayrıca biyolojik aktiviteye sahip glikozitler, alkaloidler ve triterpenoidler gibi doğal bileşiklere de sahiptir. Vücuda gerekli olan Omega 6 yağ asidi olan linoleik asit ve doymamış, sağlıklı bir diyet yağı olan oleik asit sağlar. Vücudun karbonhidrat besinlerini yönetme biçimini etkileyen, charatin, vicine ve polipeptid-P isimli bileşiklere de sahiptir.

2. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Ciltte görülebilecek egzama, sedef, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara çözüm olur. Kaşıntıyı ve onunla beraber gelen pul pul dökülmeyi önler, vücudun daha yumuşak olmasını sağlar. Çay ılık haldeyken bir pamuk yardımı ile cilde uygulanabilir. Eğer göz altlarınızda fazla şişlik varsa soğumuş çayı pamuk yardımı ile o bölgeye sürebilir ve bekletebilirsiniz. Şişkinliği ve kızarıklığı alıp o bölgenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

3. Uyuz tedavisinde kullanılır

Cildin pH dengesini düzenleyerek uyuz parazitlerini yok eder.

4. Karaciğeri temizler

Karaciğer kanserine yakalanma ve karaciğer yağlanma riskini ciddi oranda düşürür. Karaciğerde çoğunlukla alkol ve sigaradan dolayı hastalık oluşur. Günde 1 bardak içmek alkolden dolayı zarar görmüş karaciğerin temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca antioksidan emilimini arttırarak karaciğer yetmezliğini de önler.

5. Kabızlığa iyi gelir

Bağırsak hareketlerini düzenleyerek hızlandırır bu sayede kabızlığa iyi gelir. Tuvalete çıkma konusunda sıkıntı yaşayanların ve kabızlık çekenlerin bu çayı düzenli bir şekilde içmesi önerilir. Kısa zamanda rahatlama meydana gelecektir. Sıcak içimli olduğu için bağırsaklarda rahatlama sağlar.

6. Mide hazımsızlığını giderir

Fazla ve zamansız yemeklerden sonra kudret narı çayı tüketmek mideyi temizler, şişkinliği önler ve hazımsızlığı gidererek rahatlamayı sağlar. Ülser, gastrit gibi hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Ayrıca bu hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirir.

7. Sindirimi kolaylaştırır

Lif bakımından oldukça zengindir, besinlerin sindirimini kolaylaştırır, vücudu rahatlatır. Antioksidan özelliği olduğu için vücudu temizler.

8. Kemikleri güçlendirir

Kudret narı, ıspanaktan 2 kat daha fazla kalsiyuma sahiptir. Özellikle düzenli bir şekilde kudret narı çayı tüketmek ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler.

9. Kötü kolesterolü düşürür

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi ve inme riskini en aza indirir. Ayrıca vücuttaki aşırı sodyumu da emer ve bu sayede kan basıncını da dengelemiş olur. Yüksek miktarda demir ve folik asit sayesinde kalbi korur.

10. Vücudu kansere karşı korur

İçeriğindeki yüksek miktarda antioksidan sayesinde serbest radikaller ile mücadele eder. Anti-kanserojen ve anti-tümör özellikleri ile vücudu kanser hücrelerine karşı korur ve kanser hücrelerin yayılmasını engeller. Özellikle kolon kanseri ve meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

11. Kilo vermeye yardımcı olur

Bağırsak sağlığını düzene sokarak metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar, vücuttaki fazla yağların yakımına yardımcı olur. Hem sağlığı korur hem de ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur.

Çok fazla detoks çayları arasında görülmese de sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kullanılabilir. Vücudu toksinlerden arındırdığı ve fazla yağları erittiği için kilo vermeyi sağlar. Ayrıca içeriğinde neredeyse hiç yağ ve karbonhidrat yoktur bu yüzden diyet listesine çok rahatlıkla eklenebilir. Uzun süre doygunluk hissi verir, ara öğünlerde tercih edilebilir. Özellikle karın ve bel bölgesindeki yağların yakımında çok etkilidir. Obezite tedavisinde de tercih edilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler kudret narı çayını tüketebilirler.

12. Saçı besler ve canlandırır

Kudret narı çayı soğuduktan sonra saçlarınıza düzenli olarak uygulayabilir ve saça olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

 • Saçların daha parlak ve canlı görülmesini sağlar.
 • Saç kırıklarını, kepeği ve saç dökülmesini önleyerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Kuru ve kaşıntılı kafa derisini besleyerek canlandırır.
 • Saçı fazla yağdan arındırarak fazla yağlanmasını önler.

13. Cilt sağlığını korur

Kudret narı çayını soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile cilde uygulayabilir ve cilde olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

 • İçerdiği biotin ve çinko sayesinde cildin erkenden yaşlanmasını engelleyerek, kırışıklıkları ve sarkmaları önler.
 • A, C vitaminleri ve antioksidan bakımından zengin oluşu cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Sivilceleri ve lekeleri de yok ederek tekrar oluşmasını önler.
 • Ciltte leke oluşmasına neden olan UV ışınlarına karşı cildi korur.
 • Ciltteki renk eşitsizliklerini giderir ve bu sayede koyu, kahverengi lekeleri yok eder.

14. Enerji verir

Kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Dayanıklılığı arttırır ve uykusuzluk ile savaşır. Uyku problemi çeken kişilerin uykularının düzene girmesini ve daha rahat uyumasına yardımcı olur.

15. Şeker hastalığına iyi gelir

İnsülin duyarlılığını arttırır ve vücuttaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar. Böylece tedavisi oldukça zor olan şeker hastalığına yakalanma riskini en aza indirir ve şeker hastalarının tedavisini kolaylaştırır. Ara ara görülen halsizlik ve baygınlık hallerine etkili çözüm sağlar.

16. Göz sağlığını korur

İçerdiği A vitamini ve beta karoten ile göz sağlığını korur ve daha iyi görmeye yardımcı olur.


Kudret Narı Çayı Nasıl Yapılır?

Kudret narı çayı hazırlamak için 2-3 adet kuru veya taze kudret narı yapraklarını bir bardak su ile birlikte cezveye ekleyin. 10 dakika kaynattıktan sonra süzebilir, tatlandırmak için bal, şeker veya limon ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan çay tüketebilirsiniz.


Kudret Narı Çayının Zararları

Kudret narı çayı, yan etkilere neden olabileceği ve kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Günde 3 bardaktan fazla ve uzun süreli tüketilmesi uygun değildir. Bazı yan etkileri ise şunlardır:

 • İshal, kusma ve diğer bağırsak sorunları
 • Vajinal kanama, kasılmalar ve düşük riski
 • Kan şekerinin tehlikeli şekilde düşmesi
 • Karaciğer hasarı
 • G6PD eksikliği olanlarda favizm (anemiye neden olabilir)
 • Yakın zamanda ameliyat olmuş kişilerde kan şekeri kontrolünde sorunlar

Risk Grubu

Kudret çayını, hamileler, emziren anneler, çocuklar ve ilaç kullananlar risk grubunda olduğu için tüketmemelidir.

Hamilelikte Kullanımı

 • Kudret narı çayı, fazla ve devamlı bir şekilde tüketildiği zaman üreme organlarına zarar verir ve doğurganlığı engeller. Sadece kadınlara değil erkeklere de zarar verir.
 • Düşük yapıcı etkisi çok yüksektir bu nedenle hamile kalmadan önce uzun süreli bir şekilde kullanılmamalı.
 • Emziren anneler ve hamileler kesinlikle kullanılmamalı.
 • Kadınlarda kanama ve kasılmalara neden olur.

Çocuklarda Kullanımı

Çocuklarda kullanımı da çok fazla önerilmez, tadı ve etkileri bakımından ağır gelebilir. Alerjik reaksiyonlara ve hipoglisemiye neden olabilir.

İlaçlar ile Kullanımı

Bazı kronik hastalıkların ve düzenli kullanılan ilaçların yanında tüketilmeye uygun değildir. Yan etkilere neden olabilir ve ilacın etkisini azalabilir veya arttırabilir. Özellikle kan şekeri seviyesini düşüren ilaçların yanında kullanıma uygun değildir. Çünkü antidiyabetik ve p-insülin özellikleri taşıdığı için ilacın etkisini arttırabilir ve tehlikeleri boyutlarda düşüşe neden olabilir. Bunun dışında bazı kemoterapi ilaçlarının etkisini azaltabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

Karaciğeri olumsuz etkileyebilir

Doğrudan karaciğere zarar vermez ancak dolaylı yoldan damarlara zarar verebilir. Karaciğerdeki enzimlerin yükselmesine neden olur ve damar sertliğine yol açar. Bu nedenle karaciğer hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.