Kudret Narı Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

07.12.2015
Kudret Narı Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Tropikal bir meyve olan kudret narı her derde deva niteliğindedir ve bu bitkiyi kullanarak elde edilen çay da oldukça fayda sağlamaktadır. Genelde Karayip, Afrika, Asya ve Güney Amerika’da bulunur. Baklagiller ailesinde bulunan kudret narı tıpkı asma üzüm gibi salkım halinde yetişir. Ülkemizde de çok sık olmasa da yetişmektedir. Sarı ve turuncu renginin karışımı bir renge sahiptir ve üstü dikenli bir dokudur, ancak sert değildir, oldukça yumuşak bir bitkidir. Olgunlaşmadan önce rengi yeşile dönüktür. Yaklaşık 30 tane fasulye tanesi büyüklüğünde tohuma sahiptir. Çayında da temel besin kudret narı bitkisi olacaktır ve en az bitki kadar faydaları çoktur. Ağustos ve temmuz aylarında sarı çiçek açar. Bitkinin bütün dallarından sarkar ve tadı acıdır. Meyve eylül ve ekim aylarında çıkar. Bu çay çeşitli hastalıklara da şifa olmaktadır.

Kudret Narı Çayının Vücuda Faydaları

Kudret narı çayı, pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Bitkinin tadı biraz daha acı olduğu için çay olarak tüketmek daha kolay gelebilir. Hazırlanışının ve bulunurluğunun kolaylığı sayesinde sık sık tercih edilir. Faydalarından daha fazla yararlanmak adına doğal ve güvenilir kudret narı bulmakta fayda vardır. Organik olmayan, kimyasal madde karışmış olanlar doğalına göre daha etkisiz olacaktır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İçeriği oldukça zengindir

İçeriği bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu kadara fayda sağlıyor olmasının nedeni de bu yüzdendir. Bol miktarda demir, kalsiyum, fosfor, B vitaminleri, sabit yağlar ve protein bulundurur. Tüm bunlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Bazen vücudumuz bunlardan mahrum kalır ve çeşitli hastalıklar görülmeye başlar. Kudret narı, bu hastalıkların oluşmaması için önlem niteliği taşır. Vitamin ve antioksidan bakımından çok zengin olduğu için vücudu zararlı maddelerden arındırır, serbest radikaller ile mücadele eder. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller;

 • Demir
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Çinko
 • Manganez
 • C vitamini
 • B3, B5, B6 vitamini
 • Ispanağın iki katı kalsiyum
 • Lif
 • Bir muz kadar potasyum

Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklığı güçlendirip, vücudu hastalıklara karşı korur. İçeriğinde bol miktarda bulunan c vitamini sayesinde daha dinç ve dirençli bir bedene sahip olmayı sağlar. Vitaminler sayesinde vücudu dışarıdan gelecek zararlı maddelere karşı kalkan görevi görerek korur. Özellikle grip, soğuk algınlık ve nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Ayrıca boğaz enfeksiyonuna da çok iyi gelmektedir. Sıcak içimi sayesinde boğazı rahatlatır, acısını ve kuru öksürüğü keser. Burun tıkanıklığı varsa da buharı sayesinde açılma olabilir. Bu çaya Hint fesleğeni yaprağı da eklediğiniz zaman ortaya etkili bir karışım çıkacaktır.

Bronşit gibi hastalıklara iyi gelir

Sıcak içimi sayesinde boğaza, öksürüğe ve burun tıkanıklığına çok iyi gelir. Bu hastalıkların devam etmesi bronşit ve sinüzite dönüşebilir ve kronik hastalık haline gelebilir. Bu yüzden ufak bir şey deyip, görmezden gelmemek gerekir. Kudret narı çayı önlem almak için çok uygun bir seçim olacaktır. Bronşit gibi hastalıklar başlamadan önlem alınmasını sağlayacaktır. Eğer bu hastalığınız varsa tedavi yöntemi olarak da kullanabilirsiniz.

Cilt hastalıklarına iyi gelmektedir

Bir diğer önemli faydası da cilt sağlığına çok iyi geliyor olmasıdır. Ciltte görülebilecek egzama, sedef, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara çözüm olur. Kaşıntıyı ve onunla beraber gelen pul pul dökülmeyi önler, vücudun daha yumuşak olmasını sağlar. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman hastalığınızın düzeldiğini görebileceksiniz. Çay ılık haldeyken bir pamuk yardımı ile hastalıklı bölgeye de uygulanabilir. Eğer göz altlarınızda fazla şişlik varsa soğumuş çayı pamuk yardımı ile o bölgeye sürebilir ve bekletebilirsiniz. Şişkinliği ve kızarıklığı alıp o bölgenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Uyuz tedavisinde kullanılır

Uyuz tedavisine çok iyi gelir. Bu özelliği çok fazla bilinmemektedir ancak cilt hastalıklarına ve kaşıntıya çok iyi geldiği için oldukça etkilidir. Uyuza yakalanmış kişi, düzenli bir şekilde çayı içtiği zaman etkisini bir süre sonra görmeye başlayacaktır. Çayı cilt hastalıkları tedavisinde olduğu gibi pamuk yardımı ile de kullanabilir.

Karaciğere iyi gelir

Karaciğer hastalığını korumak için kudret narı çayı düzenli bir şekilde tüketilebilir. Karaciğer kanserine yakalanma ve yağlanma riskini ciddi oranda düşürür. Uzman kişiler tarafından yapılan testler ile de kanıtlanmıştır. Karaciğer çoğunlukla alkol ve sigaradan dolayı hastalanır. Günde 1 bardak içmek alkolden dolayı zarar görmüş karaciğerin temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca antioksidan emilimini arttırarak karaciğer yetmezliğini de önler.

Bağırsaklara iyi gelir

Bağırsaklara da çok iyi gelmektedir. Tuvalete çıkma konusunda sıkıntı yaşayanların ve kabızlık çekenlerin bu çayı düzenli bir şekilde içmesi önerilir. Kısa zamanda rahatlama meydana gelecektir. Sıcak içimli olduğu için bağırsaklarda rahatlama sağlar. Bağırsak sağlığını düzene sokması metabolizmayı da hızlandırmasına neden olur. Metabolizmanın hızlanması sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar, vücuttaki fazla yağların yakımına yardımcı olur. Hem sağlığı korur hem de ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur.

Mideye iyi gelir

Fazla ve zamansız yemeklerden sonra kudret narı çayı tüketmek midenin rahatlamasını sağlar. Özellikle bir anda çok fazla yemek yemek midede ani şişkinliklere ve rahatsızlıklara neden olur. Bu durum hazımsızlığa ve başka mide hastalıklarına neden olabilir. Midemiz çok hassas olduğu için temizleyecek besinler tüketmekte fayda vardır ve kudret narı çayı da bunlardan biridir. Mideyi temizler, şişkinliği önler ve rahatlamayı sağlar. Ülser, gastrit gibi hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Ayrıca bu hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirir.

Sindirime iyi gelir

Hazımsızlığa, bağırsak problemlerine ve kabıza iyi geliyor oluşu sindirime de çok faydalı olduğunu göstermektedir. Lif bakımından en zengin besinlerden biridir. Besinlerin sindirimini kolaylaştırır, vücudun işini rahatlatır. Sindirim konusunda zorlanmayan bir vücut hastalıklara da kolay kolay yakalanmaz. Çünkü vücuttan zararlı maddeleri rahat bir şekilde atıyordur. Antioksidan bakımından da oldukça zengindir.

Kemiklere iyi gelir

Kudret narı çayı bir ıspanaktan 2 kat daha fazla kalsiyuma sahiptir. Yani kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum da vücudumuz için gerekli en önemli değerlerden biridir. Özelliklere kemiklere ve dişlere ne kadar iyi geldiğini söylemeye gerek yoktur. Düzenli bir şekilde tüketen bir kişi ağız ve diş sağlığı bakımından sıkıntı çekmeyecektir. Ayrıca kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar, kolay kırılmayı engeller ve zamanla meydana gelebilecek kemik erimesine de engel olmuş olur. Daha sağlam bir vücuda sahip olmak için bol bol kudret narı çayı tüketmek gerekmektedir.

Kötü kolesterolü düşürür

Vücudumuzda bir iyi birde kötü kolesterol vardır. Kudret narı çayı kötü kolesterolü düşürmede oldukça başarılıdır. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde kötü kolesterolü düşürür ve bu bilimsel deneyler sonucunda da onaylanmış bir bulgudur. Bunun sonucunda kalp krizi ve inme riskini de en aza indirir. Ayrıca vücuttaki aşırı sodyumu da emer ve bu sayede kan basıncını da dengelemiş olur. Yüksek miktarda demir ve folik asit sayesinde kalbi korur.

Vücudu kansere karşı korur

Kanser, vücudun sahip olabileceği en kötü hastalıkların başında gelir. Hem yan etkileri hem de tedavisi çok zordur ve tedavinin olumlu sonuç vereceği de bir ihtimaldir. Kansere yakalanmak her toplumda çok kötü bir durum olarak görülür. Sonucu ölüm olduğu için en tehlikeli hastalıktır. Bu yüzden yakalanmamak adına önlemler alınmalıdır. Bol bol kansere karşı koruyucu etkisi olan besinler tüketilmelidir. Özellikle bazı besinler özel olarak kanseri önlemek adına çok önem taşır, bunlardan biri de kudret narıdır.

İçeriğinin zenginliği sayesinde kansere karşı koruyucu bir kalkan niteliği taşır. Bitkiyi direk yemek çok etli olacağı gibi çayını tüketmek de fayda sağlayacaktır. İçeriğindeki yüksek miktarda antioksidan sayesinde serbest radikaller ile mücadele eder ve vücudu kanser hücrelerine karşı korur, zararı hücrelerin yayılmasını engeller. Ayrıca anti-kanserojen ve anti-tümör özelliklerine de sahiptir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Çok fazla detoks çayları arasında görülmese de sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kullanılabilir. Vücuttaki toksinleri yaktığı ve fazla yağları erittiği için kilo vermeyi sağlar. Ayrıca içeriğinde neredeyse hiç yağ ve karbonhidrat yoktur bu yüzden diyet listesine çok rahatlıkla eklenebilir. Uzun süre doygunluk hissi verir, ara öğünlerde tercih edilebilir. Özellikle karın ve bel bölgesindeki yağların yakımında çok etkilidir. Obezite tedavisinde de tercih edilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler kudret narı çayını tüketebilirler.

Saçlar için faydalıdır

Daha sağlıklı ve gür saçlar için kudret narı çayı kullanılabilir. Tüketmek de işe yarayacaktır ancak daha etkili olması açısından saça sürülmesi gerekir. Saçların daha parlak ve canlı görülmesini sağlar, kepeği ve dökülmeyi önler, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca kepeği ve kırıkları da önler. Saç bakımı için alınan kimyasal ve pahalı ürünlerin yerine doğal ürünler kullanmak her zaman daha sağlıklı, etkili ve ekonomik olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta çayın soğuk bir şekilde kullanılacak olmasıdır. Kudret narını kaynatarak suyunu çıkartabilir ve kullanmak için soğumasını bekleyebilirsiniz. Değişik yöntemler ve malzemeler ile kullanım şekli belirlenebilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Saç parlaklığı için

Saçların daha parlak ve canlı görünmesi için bir bardak kudret narı suyunu ve yoğurdu karıştırıp masaj hareketleri ile sürmek yeterli olacaktır. Ayrıca saçın beslenmesini de sağlayacaktır.

Kepek için

Saçların en büyük problemlerinden biri de kepektir. Dışarıya olumsuz bir görünüm sunarken, sağlıksız ve kirli saçların da habercisi olabilir. Bu çay ile saçtaki kepekten kurtulmak mümkündür. Suyunu keten tohumları ile karıştırarak bir saç maskesi elde edebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay içinde tüm kepeklerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Kuru ve kaşınan saç derisi için

Kafa derisinin bakımsız ve nefessiz kalması kepeğin ve saç dökülmesinin başlıca nedenidir. Bu yüzden bakıma ilk olarak deriden başlamak gerekir. Kuru ve kaşıntılı kafa derisi de döküntülere neden olabilir. Kuru deri için kudret narı suyunu masaj yaparak sürmek yeterli olacaktır. Kaşıntı içinde kudret narı suyu ile avokado ve muz karıştırmak gerekir. Bu karışım maske niteliği taşıyacaktır ve haftada bir kez kullanılması yeterli olacaktır.

Saç dökülmesi için

Kudret narı suyunu şeker ile karıştırarak macun haline getirebilir ve saçınıza sürebilirsiniz. Bu işlemi de duşta yapıp ılık suyla durulamanız gerekmektedir. Saç dökülmesini oldukça azaltacaktır.

Yağlı saçlar için

Özellikle tüketilen besinler ve bakımsızlık nedeni ile saçlarda yağlanmalar meydana gelebilir. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı bir hal alabilir. Fakat kudret narı ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Elma sirkesi ile karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Haftada bir kere uygulamak yeterli olacaktır.

Cilde faydalıdır

Cilde de çok fayda sağlamaktadır. Saçtaki kullanımı gibi ciltte de soğuk kullanılır. Çay halini alması için ilk olarak kaynatılır, daha sonra da soğuması için beklenilir ve kullanıma hazır hale gelir. Cildin erkenden yaşlanmasını, kırışmasını ve sarmasını engeller. A, C vitaminleri ve antioksidan bakımından zengin oluşu cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca sivilceleri ve lekeleri de yok eder, bir daha oluşmalarını engeller.

Cildin tek renk görünmesini sağlar ve koyu renk lekeleri yok eder. Lekelerin oluşmasında çok büyük rol oynayan UV ışınlarına karşı cildi korur. Biotin ve çinko sayesinde cildin daha genç görünmesini sağlar. Bu yüzden düzenli bir şekilde kudret narı çayını kullanmak önerilir. Kullanılacak bölgeye pamuk yardımı ile sürülebilir.

Enerji verir

Bir diğer faydası da kullanan kişiye enerji veriyor oluşudur. Günlük hayatın koşturması karşısında enerjisiz ve yorgun düşmek çok normaldir. Bu durumdan kurtulmak için önlemler alınmalı ve enerji veren sağlıklı, doğal besinler tüketilmelidir. Örneğin enerji kazanmak için ara öğün olarak çikolata yerine kullanılabilir. Kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Dayanıklılığı arttırır ve uykusuzluk ile savaşır. Uyku problemi çeken kişilerin uykularının düzene girmesini sağlar.

Şeker hastalığına iyi gelir

En önemli faydalarından biri de şeker hastalığına çok iyi geliyor olmasıdır, insülin duyarlılığını arttırır ve vücuttaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar. Böylece tedavisi oldukça zor olan şeker hastalığına yakalanma riskini en aza indirir ve şeker hastalarının tedavisini kolaylaştırır. Tadı oldukça acı olduğu için şekerli bir meyve olmadığı gayet anlaşılmaktadır. Kandaki şeker miktarını da düşürür. Şekeri dengelediği için kandaki ani şeker oynamalarını da engeller. Bu sayede bir anda gelen halsizlik ve baygınlık halleri de çözüme kavuşmuş olur. Ani şeker oynamaları dengesiz beslenmeye de neden olabilir. Bu da kilo almaya yol açar. Kudret narı çayı, şekeri dengelerken kilo kontrolünü de sağlar.


Kudret Narı Çayı Nasıl Yapılır?

1. Tarif

Malzemeler

 • 3 adet kudret narı
 • 1 limon
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 1 bardak su

Nasıl Hazırlanır?

 • Kudret narını pişirmeden önce mutlaka soğuk suda birkaç defa yıkayın, topraklı veya ilaçlı olabilir. Çayın yapımında kabukları ve yaprakları kullanılacaktır. İyice yıkandıktan sonra çekirdeklerinden de bir güzel ayrılır.
 • Acımsı bir tada sahip olduğu için tuz ve baharat karışımında yaklaşık 15 dakika, sıcak ortamda bekletilir. Yada tuzlu suda 15 dakika boyunca kaynatın.

Nasıl Hazırlanır 2 ?

 • Bir başka yöntemde yoğurdun içinde yarım saat marine etmektir. Bu yöntemler, çayın kudret narından kaynaklı acı olmasını önler.
 • Daha sonra su dökülür ve karışımda kullanılan malzemeler blenderdan geçirilir. Pürüzsüz bir hal alana kadar devam edin.
 • Acılığı iyice almak için bir kez daha süzün ve limon damlatın.
 • Bu çay tarifi soğuk tüketime uygundur.

2. Tarif

Malzemeler

 • Kudret narı yaprakları

Nasıl Hazırlanır?

Bu tarifte ise çay sıcak içime uygundur çünkü yaprakların kaynatılması sonucu oluşur ve başka malzemeye de gerek yoktur. Kudret narı çayı deyince akla ilk olarak bu tarif gelmektedir çünkü en sık olarak kullanılan malzeme sadece bitkinin yapraklarıdır.

 • Aktardan temin ettiğiniz yaprakları güzelce temizleyip birkaç gün kurutmak için bekletin. Bu işlem 3 günden 1 haftaya kadar çıkabilir.
 • Kuruyan yapraklar kaynatılmadan önce iyice ufalanır ve toz haline getirilir.
 • Daha sonra yaklaşık 4 kaşık toz halindeki yaprak suya konulur ve kaynama işlemine başlanır. Bu işlem de 15 dakika sürecektir.
 • Çayınıza taze dilimlenmiş kudret narından da ekleyebilirsiniz. Ancak ilk tarifte olduğu gibi yine acısını almak için marine etmeniz gerekecektir.
 • Hazır olan çayınızı ılıyınca tüketebilirsiniz. Her gün yada iki günde bir 3 bardağı geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz.

Nasıl Saklanır?

Çayın yapımında yaprakları ve kabukları kullanılacaktır. İşlenmiş macun veya ballı zencefilli karışımı kullanılmayacağı için bitkinin kabuğunun ve yapraklarının nasıl saklandığı çok önemlidir. Eğer doğru yöntemler kullanılmazsa çok çabuk bozulabilir ve kurtlar oluşabilir.

 • Kudret narı ve yaprakları serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Buzdolabında 1 hafta boyunca saklayabilirsiniz. Ancak alır almaz hemen kullanmaya başlamakta fayda vardır.

Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Çayın gerçekten tüm faydalarından yararlanmak için temel besin maddesi olan kudret narının çok iyi seçilmiş olması gerekmektedir.

 • İlk olarak doğal olmasına özen gösterilmelidir.
 • Daha sonra rengine çok dikkat edilmelidir, mutlaka olgunlaşmış olmalıdır. Yani rengi yeşil olanlardan kaçınmalı daha sarı ve turuncumsu olanlar alınmalıdır.

Kudret Narı Çayının Zararları

Bu kadar faydanın yanında olumsuz etkileri de elbette vardır. Doğal ürün, hiç yan etkisi yoktur deyip geçmemek gerekir. Her ne kadar doğal olsada fazla kullanımı yada alerjik yapı yan etkilere yol açabilir. Yan etkileri ile karşı karşıya kalmamak adına kullanmaya başlamadan önce mutlaka vücudunuza uygun olup olmadığı tespit edilmelidir, gerekirse alerji testi yapılmalıdır. Tadının sertliğinden de anlaşılabileceği gibi herkese uygun olmayabilir.

Çay bu, kaynatılıyor deyip de fazla kullanmak yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilir. Özellikle kronik bir rahatsızlığı olan yada sürekli ilaç kullanan bir kişi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Günlük 3 bardaktan fazla tüketilmesi uygun değildir. Ayrıca uzun süreli kullanmaya da uygun değildir. Kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra ara verilmelidir. Olası yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kalp ritminde meydana gelen düzensizlik
 • Fazla tüketim sonucu ishal ve midede sancısı
 • Baş ağrısı, ateş hatta koma
 • Doğurganlığı engeller
 • İlaç kullanan kişilere önerilmez

Hamilelikte

Kudret narı çayı, fazla ve devamlı bir şekilde tüketildiği zaman üreme organlarına zarar verir ve doğurganlığı engeller, bu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Sadece kadınlara değil erkeklere de zarar vermektedir. Düşük yapıcı etkisi çok yüksektir. Bu yüzden hamile kalmadan önce de uzun süreli bir şekilde kullanılmamalı, hamileyken de kesinlikle kullanılmamalıdır.

Düşük yapma riskini arttırır, ayrıca bebeğe de yararı olmayacaktır. Kanamaya ve kasılmalara neden olacaktır. Ayrıca emziren annelere de kesinlikle önerilmez. Bu dönemler kadınların en hassas olduğu dönemlerdir ve tükettikleri besinleri ekstra önem vermeleri gerekmektedir, bebeğe faydalı olmayacaktır. Annenin sütünden direk bebeğe de etkisini gösterecektir.

Çocuklarda kullanımı

Çocuklarda kullanımı da çok fazla önerilmez, tadı ve etkileri bakımından ağır gelebilir. Çekirdeğindeki kaplama çocuklar üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çayın yapımında çekirdekleri kullanılmasa da etkisini yinede gösterebilir. Alerjik reaksiyon dışında hipoglisemik özelliği, küçük çocuklarda komaya neden olabilir. Bu özelliği bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

İlaçlar ile kullanımı

Bazı kronik hastalıkların ve düzenli kullanılan ilaçların yanında tüketilmeye uygun değildir. Yan etkilere neden olabilir ve ilacın etkisini azalabilir veya arttırabilir. Özellikle kan şekeri seviyesini düşüren ilaçların yanında kullanıma uygun değildir. Çünkü antidiyabetik ve p-insülin özellikleri taşıdığı için ilacın etkisini arttırabilir ve tehlikeleri boyutlarda düşüşe neden olabilir. Bunun dışında bazı kemoterapi ilaçlarının etkisini azaltabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

Karaciğeri olumsuz etkileyebilir

Her ne kadar karaciğeri iyi gelse de, temizliyor olsa da bazı durumlarda olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kullanmadan önce iyice araştırmakta fayda vardır. Doğrudan karaciğere zarar vermez ancak dolaylı yoldan damarlara zarar verebilir. Karaciğerdeki enzimlerin yükselmesine neden olur ve damar sertliğine yol açar. Çok faydası olsada fazla kullanımı bu tarz rahatsızlıklara neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.