Huş Ağacı Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

06.12.2015
Huş Ağacı Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Huş ağacı nemli iklim bölgelerinde doğal olarak yetişen ve Latince Betula Pendula olarak adlandırılan ağaç topluluğudur. İçerisinde saponin, flavonid ve C vitamini bulunmaktadır. Asya kıtasındaki ülkeler ana vatanı olup Türkiye’de Karadeniz illerinde doğal olarak yetişme koşullarını bulur. Nemli ve yağışlı iklim bölgesinin ağacı olduğu için Türkiye’de en çok Doğu Karadeniz’de yetişme alanı yaygındır.

Huş Ağacı Çayının Vücuda Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan huş ağacı çayı vücudu bütün enfeksiyonlara karşı doğal olarak korumaya yardımcıdır. Bunun yanı sıra flavonid ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

İltihapları Önler

Antienflamatuar etkisi sayesinde iltihapları önler. Bunun yanı sıra betulin asit sayesinde özellikle sindirim sistemindeki iltihaplanmaların önüne geçer. Romatizmaya dayalı iltihaplanmaların önlenmesinde de son derece yardımcı olarak güçlü etkiye sahiptir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Midede şişkinlik, mide yanması ve ishal gibi sıkça karşılaşılan sindirim sorunlarına karşı da yine huş ağacı çayının oldukça etkisi bulunmaktadır. Öte yandan yer verildiği zaman yüzyıllar boyunca tonik olarak kullanılan yaprakları doğal müshil özelliği sayesinde kabızlık şikayetleri için son derece etkilidir. Ortada duran bu özelliği dikkate alınacak olunduğu zaman gerçekten de pek çok yararının olduğunu dile getirmemiz gerekmektedir.

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmelerinin önüne geçtiğini daha önceden duymuş muydunuz? İçerisinde yer alan C vitamini ve saponin etkisiyle saç derisini doğal olarak besleyerek saç dökülmesi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Bu açıdan daha önce tatmadığınız bu çayı mutlaka denemelisiniz.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Huş ağacından yapılan çayın dolaşım sistemine iyi geldiğini de belirtmek gerekiyor. Kan dolaşımını hızlandırarak vücuda eşit oranda kan dolaşımı sağlıyor. Bu sayede kalp ve damar hastalıkları riskini tamamıyla sıfıra indirerek insanların sıkça karşı karşıya kaldıkları kalp ve damar hastalıkları sorunlarına doğal tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Egzama ve Sedef Hastalıklarını Ortadan Kaldırır

Dermatolojik rahatsızlıklar arasında kuşku yok ki sedef hastalıkları, egzama, mantar ve benzeri cilt sorunları gelir. İşte bu durum dikkate alınacak olunursa her açıdan deri ve zührevi hastalıkların ortadan kaldırılmasına yönelik olarak huş ağacının kesinlikle etkili olduğunu dile getirmemiz gerekiyor. Bu sayede birçok sorunun tamamıyla kısa süre zarfında ortadan kaldırılmasına katkıda bulunduğunu kesinlikle dile getirmemiz gerekecektir.

Böbrek Taşlarını Düşürür

Böbrek hastalıklarında huş ağacı doğal şifa kaynağı olmaya devam ediyor. Böbrek taşlarını düşürücü etkisi de yine yer verilmesi gereken bir diğer noktadır. Ayrıca böbrek yetmezliği hastalığının tedavisinde de yararı vardır.

Eklem Ağrılarına Bire Bir

Kemik ağrısı çekenler, romatizmadan duramayanlar için de kullanılabilir.

Bu faydalarının yanı sıra öksürüğü kesmesi, ayak kokması, ödem atması gibi diğer yararlarının olduğunu da söyleyebiliriz. Son derece önemli bir çay olduğunu söyleyebiliriz.


Huş Ağacı Çayının Cilde Faydaları

Genel olarak nasıl yararları olduğunu açıkladık. Ancak sadece bu bölümde cilde olan yararları üzerinde kapsamlı bir şekilde durularak cilt sorunlarına karşı etkili olan yönlerinin neler olduğunu söyleyebiliriz.

Cilt Kırışıklıklarına Son

Antibakteriyel özelliği cildin büzülmesine yardımcıdır. Bu sayede ciltteki kırışıklıkların giderilmesi adına son derece önemlidir. Bunun yanı sıra dermatit ve egzama problemleri için de kullanılmalıdır. Bunun için huş ağacı yapraklarını sürahide nemlenmesi için bekleterek süzmelisiniz. Süzdüğünüz bu yaprakları sorunlu cilt yüzeyine sürmeniz yeterli olacaktır.

Ayak Kokusunu Giderir

İnsanlarda sıkça karşı karşıya kalınan sorunlar arasında ayak kokusu gelmektedir. İşte bu sorunların ortadan kaldırılmasında huş ağacı çayının kullanılması önerilmektedir. Ayak kokusunun tamamıyla ortadan kaldırılmasında huş ağacı çayının tüketilmesi gerekmektedir, uzman doktorlar da önermektedir.

Saçtaki Mantar Hastalıklarını Ortadan Kaldırır

Saç derisindeki mantar hastalıklarına karşı da son derece etkilidir. Deri ve zührevi hastalıklarının arasında en çok şikayet edilen konulardan birisi olarak saç diplerindeki mantar, sulu egzama ve sedef hastalıklarının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak huş ağacı çayının son derece büyük etkisinin olduğunu kesin olarak dile getirmemiz gerekmektedir.

El ve Ayak Yaralanmalarını Giderir

Huş ağacının yaprakları kadar kabukları da cilt hastalıklarının tedavisinde son derece yararlıdır. Bu nedenle kabuklarda yer alan katranın el ve ayaklarda meydana gelen yaraları iyileştirmede yardımcı olduğu biliniyor.

Yüzde Sivilce ve Akneleri Yok Eder

Yüzdeki sivilce, akne ve benzeri siyah lekeler kusursuz ve pürüzsüz cilt dokusunu gölgeleyen, istenmeyen durumlardır. Bu çay cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur.


Huş Ağacı Çayının Saça Faydaları

Saç derisine olan yararlarını da ayrıca değerlendirmemiz gerekiyor. Böylelikle dış görüntünün tamamlayıcısı olan sağlıklı saçların oluşumundaki etkilerini her yönden ele alabiliriz.

Saç Derisi Hastalıklarını Yok Eder

Saç derisinde sıklıkla sulu egzama, mantar ve de sedef hastalığı yaygın olarak görülen hastalıklar olarak karşımıza çıkar. Bu hastalıkların meydana gelmesinin altında yatan nedenler her ne olursa olsun ortada bir cilt sorunu vardır. İşte huş ağacı yapraklarının demlenerek elde edilecek bir fincan çay saç derisinde oluşan bu hastalıkları tamamıyla ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Kellik Problemine Son

Öte yandan kellik sorunu yaşayan erkeklerin tamamen doğal yollarla yeniden eskisi gibi gür ve sağlıklı saç elde etmesi huş ağacı mucizesiyle gerçekleşecektir. İşte bunun için de yine huş ağacı çayının günlük olarak her öğlen sıradan çay yerine kullanılması önerilmektedir. Kellik sorunlarının çok kısa süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Saçı Derinlemesine Besler

Yararlarından bir diğeri de saçı derinlemesine beslemesidir. Deri nefes alıp beslendiği zaman saç problemleri önlenmiş olur.

Tüm bu özelliklerine bakıldığı zaman, huş ağacı çayının birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Deri hastalıklarının tedavisinden kalp ve damar hastalıklarına, böbrek hastalıklarının iyileştirilmesinden dolaşım sistemi rahatsızlıklarına varıncaya kadar her türlü hastalıkların tedavisi adına kullanıldığını dile getirmemiz gerekir.


Huş Ağacı Çayı Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi huş ağacından yapılır. Aşama aşama nasıl olduğunu bu başlık altında değerlendirmemiz gerekir.

  • Huş ağacı yaprakları dalından koparılır veya yere düşenler toplanır. Çay için ideal olan huş ağacı bodur huş ağaçlarıdır. Türkiye’de Rize ilinde yaygın olarak bodur huş ağaçlarına rastlanır.
  • Yaprakları nemli bölgelerde yetiştiği için kurutulmaya bırakılır. Bu süre içinde kendi kendine demlenmiş de olur. Kurutma işlemi birkaç gün gerçekleştirilir.
  • Kurutulmuş huş ağacı yaprakları kaynayan suda 15 dakika demlenir. Bir süre demlenmeye bırakılarak böylelikle tüketime hazır hale gelir. Hem lezzetli hem de  yararlı sıcak içecekler arasında olduğu için yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.

Huş Ağacı Çayının Zararları

Olası yan etkilerinden söz etmek gerekir. Böylelikle tüketilmeye başlandıktan sonra kişide görülecek yan etkileri açıklanmış olur. Araştırmalar belirli bir yan etkisinin olmadığını tespit etmiştir. Fakat yine de olası yan etkileri arasında mide bulantısı, kısa süreliğine baş dönmesi gibi sorunların yaşanma ihtimali bulunuyor.

Alerjiye Neden Olabilir

Huş ağacı çayının polenleri alerjik rahatsızlık verebilir. Bu nedenle alerjisi olanların uzman hekim kontrolünde içmesi tavsiye edilmektedir.

Kanı İnceltiyor

Kan inceltici yan etkisi bulunur, birtakım sorunları beraberinde getirdiğini dile getirmemiz gerekir. İşte bu nedenle kan değerini yükseltmek adına ilaç tedavisi görenlerin hekim kontrolünde huş ağacından elde edilen çayı tüketmesi gerekir.

Kan Basıncını Düşürür

Sodyum miktarını arttırıcı özelliğinden dolayı kan basıncı yüksek hastaların kullanmaması önerilir. Bunun yanı sıra gebelerin yada emzirme dönemindeki kadınların tüketmemesi yine olası yan etkiler adına son derece önemlidir.

Alerjik Reaksiyona Neden Oluyor

Yan etkilerinden bir diğeri olarak antibiyotik ve aspirin gibi alerjik reaksiyonlara neden olması da yine kuvvetle karşımıza çıkan sorunlar arasında yer almaktadır. İşte tüm bu durumlar baz alındığı zaman  doktor kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.