Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

06.12.2015
Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

Lavanta, Türkiye’de genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen mor, mavi yapraklı ve güzel kokulu bir bitkidir. Daha çok yüksek, dağlık alanlarda yetişen ve boyu bir metreyi bulabilen bu bitkinin kendine has aromatik tadı ve kokusu vardır. Lavanta bitkisinin kurutulmuş yaprakları tıbbi açıdan da birçok sağlık ve medikal ürününde kullanılmaktadır. Lavanta çayı, kurutulmuş yaprakların kaynatılması ile elde edilir ve insan vücudu açısından birçok yararı bulunmaktadır.

Lavanta Çayının Vücuda Faydaları

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır

Endişe hali ve stres ile başa çıkılamadığı durumlarda lavanta çayının içilmesi kişiyi zihinsel olarak rahatlattığı gibi bedenen de rahatlatacak ve kişi sakinleşecektir. Yoğun aromatik kokusuyla zihindeki olağandışı dalgalanmaları düzenler ve kişiye durgunluk verir. Uzmanlar yalnızca kokusunun bile psikolojik sıkıntılar yaşayabilen kimseleri rahatlatabileceği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Etkisi diğer bitki çaylarına göre kısa süreli değil, kişinin sakinleşmesine bağlı olarak uzun süreli olabilmektedir.

Anksiyete bozukluklarını düzenler

Ani ve aşırı sinir hallerini, gerginlik ve titremeyi azalttığı söylenebilir. Antidepresan ilaçları kadar yoğun bir etkisi olmasa da psikolojik birçok rahatsızlığa iyi gelmekte ve kişinin üzerindeki sinirlilik halini almaktadır.

Uykusuzluğu giderir

Uykusuz geçen saatlerin tedavisi olabilir. İçildiğinde kişiyi psikolojik ve fiziksel olarak rahatlatan, gevşeten bu çay uyku sorunlarına da birebir çözüm olacaktır. Uyku problemi yaşayan kimselerden uyku sorunlarının üstesinden gelebilmekte ve rahatça uykuya dalabilmektedir. Özellikle yoğun iş çıkışlarında, yorgun geçen bir günün gecesinde ve çalışmadan sonra içilecek olan bir fincan kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak ve yorgunluğa, strese bağlı olarak oluşan rahatsızlığı söküp atarak kişinin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Ancak, bilinmelidir ki strese ve gerginliğe dayalı olmayan ve başka bir hastalık üzerine kurulu olan uykusuzluk problemi için mutlaka doktora başvurulmalı ve kontrolsüzce tüketilmemelidir.

Baş ağrılarında tüketilmesi bilinen bir gerçektir

Lavanta çayının yorulan sinirleri sakinleştirmesi bilindiğinden baş ağrıları için halk arasında ağrı kesiciye başvurmadan önce tercih edilmektedir. Baş ağrılarına karşı bitkisel bir tedavi yöntemidir, yoğun ve şiddetli baş ağrısı olarak da bilinen migrene karşı da oldukça iyi gelir ve ağrının yoğunluğunu azaltarak vücudun rahatlamasını sağlar. Migren, ilaçlara bağlı olarak ilerlemesi yavaşlatılan veya durdurulan bir hastalık çeşidi olduğu için ağrı çeken kimselerin ortalama 10 dakika boyunca lavanta kokusunu yoğun bir şekilde teneffüs etmeleri baş ağrılarını gidermekte ve migrenin vücuttaki olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Ancak bu bir sakinleştirmek yöntemidir. Migren hastalığı için daimi bir çözüm olarak yer alması çok zordur. Ağrının olduğu dönemlerde doğal bir tedavi olan lavanta çayının tüketilmesi zihni rahatlatmaya yetecek ve ağrıları azaltacaktır.

Sinir sistemini güçlendirir

Sinir sistemi üzerinde olumlu bir hassasiyet oluşturur ve sinirlerin erken yıpranmasını önleyerek onları güçlendirmektedir.

Tansiyonu dengeler

Tansiyon düşüklüğü yada yüksekliğine bağlı dengesizlikleri düzenlemek de bir diğer faydasıdır. Tansiyon bozukluğuna bağlı oluşabilen birçok rahatsızlığın, öncesinde kontrollü bir şekilde tüketilerek önlediği yada gerilettiği görülmüştür.

Kas gevşetici özelliği vardır

Bir fincan lavanta çayı kasılmış kaslara oldukça iyi gelmekte ve kasları gevşetmektedir. Sırt ağrıları, kol ve bilek ağrıları, bacak, boyun ağrıları ve kaslarda oluşan sızılar için kas gevşetici özelliği ile de kullanılabilir ve olumlu etkisi gözlemlenebilir. Lavantanın içinde bulunan ve kas spazmını önleyen etken madde, tüketim sonucunda kasların gözle görülür şekilde rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Olağandışı kas kasılmaları, ani hareket sonucu ağrıyan bölgeler ve sinir sistemine bağlı olarak kas sorunları karşısında olumlu etkisi söz konusudur. Uzmanlar lavantanın çay halinde içilmesi ile kasların rahatlatılacağı ve kasılmış olan kaslarda, kasılma nedeniyle biriken kalsiyum mineralinin denge altına alınacağını belirtmişlerdir.

Sindirim sistemini düzenler

Sindirim sistemi üzerinde de birçok olumlu etkisi gözlemlenmektedir. Lavanta, sinir sistemindeki bozuklukları ve dengesizlikleri düzenlediği gibi sindirim sistemini de düzenlemekte ve sindirimi kolaylaştırmaktadır:

Hazımsızlığı önler

Bir fincanı sindirimi zor olan yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Mide içinde bulunan ve sindirime yardımcı olan asidik sıvıların oran dengesinin korunmasını sağlar ve ağır besinlerin mideye verdiği rahatsızlığı önler.

Bağırsak sorunlarına iyi gelir

Kabızlık gibi bağırsak sorunlarına karşı bir fincan lavanta çayı oldukça iyi gelecektir. Bağırsak faaliyetlerinin yavaşlaması sonucu  meydana gelen dengesizlik kabızlık sorununu doğurmakta ve bu da günlük yaşamda kişinin sosyal faaliyetlerini engelleyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Kabızlık ağrıları vücut genelinde bir ağrıya ve hassasiyete sebep olup lavanta çayı ile bu ağrıların ve hareketsizliğin önüne geçilebilecektir. Bağırsak hareketlerini olağan düzenine sokarak bağırsakların eskisi gibi sağlıklı rutinine dönmesini sağlar. Bağırsaklarda hareketlenmenin olması ve düzgün, hızlı sindirim kabızlığı önlemekte ve kabızlığın getirdiği ağrıları da böylelikle yok etmektedir.

Bağırsaklarda bulunan ve insan sağlığı açısından normal düzeyde bulunan sindirim gazının bağırsak içinde fazla birikmemesini sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek şişkinliği önler. Sindirim sonucu olan gazın vermiş olduğu şişkinlik, bağırsak hareketlerinin düzenini bozmakta ve kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir. Bir fincan lavanta çayının tüketilmesi ise bağırsak hareketlerini düzene sokacak ve sindirim sonucu oluşan fazla gaz birikmesini engelleyecektir.

Mideye iyi gelir

Mide rahatsızlıkları üzerinde de oldukça olumlu etkilidir. Mide üşütmeleri ve mide rahatsızlıklarına bağlı oluşan mide ağrılarında lavanta çayı içilmesi hem olağandışı meydana gelen mide ağrılarını azaltmakta hem de midenin sahip olduğu asidik sıvıların dengesini koruyarak mide üşütmelerini ciddi oranda azaltmaktadır.

Metabolizmayı hızlandırır

Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak fazla kilo alımını da engellemekte ve vücutta biriken yağların yakımına yardımcı olmaktadır. Yemeklerden sonra tüketildiğinde hem yemeğin mideye vermiş olduğu ağırlığı azaltacak hem de metabolizmayı hızlandıracaktır.

Cilt yaralarını iyileştirir

Cilt üzerinde bulunan yanık ve yara benzeri izlere de iyi gelmektedir. Cildin kendini yenileme hızını artırarak cilt üzerinde bulunan yara ve benzeri izlerin hızlı bir şekilde iyileşmesini ve cilt üzerinde leke bırakmamasını sağlar.

Cilt lekelerini yok eder

Ciltteki aknelerin fazla yağlanmanın önüne geçerek cildi rahatlatır ve ferahlatır. Yağ oranını düzenler.

Vücut direncini arttırır

Diğer bitkisel çaylardan kuvvetli olarak, nane limon ve kekik çayı gibi soğuk algınlığına iyi gelmekte ve mikroplara karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Adet düzensizliklerine iyi gelir

Adet düzensizliklerine ve adet sancılarına karşı da oldukça iyi gelmekte ve kadınlar tarafından bu dönemlerde sıkça tercih edilmektedir. Kadınlarda aylık döngü sürecinde meydana gelen olağandışı kas kasılmaları sonucu birçok sancı oluşabilir ve ağrı kesiciler bu sancılara etki etmeyebilir. Doğal bir tedavi yöntemi olan lavanta çayı da aynı papatya çayı gibi rahim kasılmalarını belirli bir düzene sokarak adet sancılarını azaltmaktadır.

Cildi güzelleştirir

Cilt üzerindeki kırışıklıkları giderir, gençleştirici ve güzelleştirici özelliğine sahiptir. Cilt üzerindeki hücrelerin yenilenme hızını artırır böylelikle ciltte bulunan proteinlerin cilt açısından daha işlevsel hale gelmesini sağlar. Bu anlamda uzmanlar tarafından da tavsiye edilmekte ve medikal ürünler içerisinde kullanılmaktadır.

Saça canlılık katar

Duş sonrası yada duş sırasında saçlara masaj halinde uygulanması hem saç derisini rahatlatacak hem de saçları yıpranmış görüntüsünden kurtararak canlılık katacaktır. Lavanta çayı, lavantanın demlenerek özünün suda çözünmüş hali olduğu için saçlar üzerindeki etkisi oldukça belirgin olacaktır.

Kepekleri yok eder

Kepekleri saç ve saç derisinden uzaklaştırmayı sağlamaktadır. İçilerek tüketilmesi yada saç üzerine masaj halinde uygulanması saç derisinde kuruluğa bağlı olarak oluşan kepeklerin giderilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında saç dökülmesini durdurucu özellik taşıyıp saçların canlanmasına ve uzamasına yardımcı olmaktadır.


Lavanta Çayının Nasıl Yapılır?

Hazırlanış ve yapım aşaması oldukça basit ve pratiktir.

  • Lavanta bitkisi kullanıma bağlı olarak kaynatılacak olan basit bir kap içerisine alınır (tercihen 1,5 tatlı kaşığı lavanta yaprağı kurusu önerilmektedir) ve kaynatılmış olan 2 su bardağı su içerisine yavaş yavaş katılır.
  • Demlenmesi için 6-10 dakika arasında bekletilmeli ve bu işlemden sonra çay süzülerek fincana boşaltılmalıdır. Ancak burada bir nokta oldukça önem taşımaktadır, yapımında kesinlikle lavanta yaprakları ocağa alınmamalı ve su ile beraber kaynatılmamalıdır. Bu gibi durumda lavanta özünü kaybedebilir ve işlevsiz hale gelebilir.
  • Tatlandırma için limon yada az miktarda bal kullanılabilmektedir.

Lavanta Çayının Zararları

  • Her bitki çayında olduğu gibi lavanta çayının da aşırı ve kontrolsüz kullanımı insan vücudu açısından olumsuz sonuç doğurmaktadır. Bazı kimselerde metabolizmaya dokunabilmekte ve zararlı etkilere neden olabilmektedir. Hassas ve alerjik bünyeye sahip olan kişilerde tüketim sonucunda titreme, kusma, halsizlik, ateş basması ve mide bulantısı gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde yapılması gereken  tüketiminin derhal kesilmesi ve en yakın hekime başvurulmasıdır.
  • Hamile kadınlar, doktor reçeteli ve ağır ilaç kullanan kimseler, yaşlılar ve çocuklar üzerinde etkisi daha farklı olabilmektedir. Bu nedenle tüketimi konusunda bu kişiler daha dikkatli olmalı ve yanlış tüketime bağlı olarak oluşan belirtiler görülmeye başlandığında doktora başvurulmalıdır.

Sonuç olarak lavanta çayının insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkisi gözlemlenmektedir. Kas gevşetici, sakinleştirici, rahatlatıcı, ağrı kesici, adet düzenleyici olarak kullanılabilir, aynı zamanda cilt ve saç üzerinde de oldukça yararlı etkiye sahiptir. Bu anlamda doğanın bir güzelliği olarak lavanta çayının tüketiminde birçok faydalı yön bulunmaktadır. Ancak kontrolsüz kullanım ve alerjisi olan kişilerde tüketimi önerilmemekte ve tüketildiyse doktora görünmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.