Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

06.12.2015
Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayı, sakinleştirici etkisi ile anksiyete, depresyon ve yorgunluğa yardımcı olarak ruh halini iyileştirir. Daha iyi ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Adet döneminde alt karın bölgesindeki krampların ağrısını azaltır. Antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi ile cildi sağlığını iyileştirir.

Lavanta Çayının Faydaları

1. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır

Endişe hali ve stres ile başa çıkılamadığı durumlarda lavanta çayının içilmesi kişiyi zihinsel olarak rahatlattığı gibi bedenen de rahatlatacak ve kişi sakinleşecektir. Yoğun aromatik kokusuyla zihindeki olağandışı dalgalanmaları düzenler ve kişiye durgunluk verir. Uzmanlar yalnızca kokusunun bile psikolojik sıkıntılar yaşayabilen kimseleri rahatlatabileceği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Etkisi diğer bitki çaylarına göre kısa süreli değil, kişinin sakinleşmesine bağlı olarak uzun süreli olabilmektedir.

2. Anksiyete bozukluğu belirtilerini giderir

Ani ve aşırı sinir hallerini, gerginlik ve titremeyi azalttığı söylenebilir. Antidepresan ilaçları kadar yoğun bir etkisi olmasa da psikolojik birçok rahatsızlığa iyi gelmekte ve kişinin üzerindeki sinirlilik halini almaktadır.

3. Uykusuzluğu giderir

Uykusuz geçen saatlerin tedavisi olabilir. İçildiğinde kişiyi psikolojik ve fiziksel olarak rahatlatarak gevşeten lavanta çayı, uyku sorunlarına da birebir çözüm olacaktır. Uyku problemi yaşayan kimseler, uyku sorunlarının üstesinden gelebilmekte ve rahatça uykuya dalabilmektedir. Özellikle yoğun iş çıkışlarında, yorgun geçen bir günün gecesinde ve çalışmadan sonra içilecek olan bir fincan kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak ve yorgunluğa, strese bağlı olarak oluşan rahatsızlığı söküp atarak kişinin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

4. Baş ağrısına iyi gelir

Lavanta çayının yorulan sinirleri sakinleştirmesi bilindiğinden baş ağrısı için halk arasında ağrı kesiciye başvurmadan önce tercih edilmektedir. Baş ağrısına karşı bitkisel bir tedavi yöntemidir, yoğun ve şiddetli baş ağrısı olarak da bilinen migrene karşı da oldukça iyi gelir ve ağrının yoğunluğunu azaltarak vücudun rahatlamasını sağlar.

Migren, ilaçlara bağlı olarak ilerlemesi yavaşlatılan veya durdurulan bir hastalık çeşidi olduğu için ağrı çeken kimselerin ortalama 10 dakika boyunca lavanta çayının kokusunu yoğun bir şekilde teneffüs etmeleri baş ağrısını gidermekte ve migrenin vücuttaki olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Ancak bu bir sakinleştirmek yöntemidir. Migren hastalığı için daimi bir çözüm olarak yer alması çok zordur. Ağrının olduğu dönemlerde doğal bir tedavi olan lavanta çayının tüketilmesi zihni rahatlatmaya yetecek ve ağrıları azaltacaktır.

5. Sinir sistemini güçlendirir

Sinir sistemi üzerinde olumlu bir hassasiyet oluşturur ve sinirlerin erken yıpranmasını önlemek için güçlendirir.

6. Tansiyonu dengeler

Tansiyon düşüklüğü yada yüksekliğine bağlı dengesizlikleri düzenler. Tansiyon bozukluğuna bağlı oluşabilen birçok rahatsızlığın, öncesinde kontrollü bir şekilde tüketilerek önlediği yada azalttığı görülmüştür.

7. Kas gevşetici özelliği vardır

Bir fincan lavanta çayı kasılmış kaslara oldukça iyi gelmekte ve kasları gevşetmektedir. Sırt ağrıları, kol ve bilek ağrıları, bacak, boyun ağrıları ve kaslarda oluşan ağrılar için tüketildiğinde kasları gevşetmektedir. Lavantanın içinde bulunan ve kas spazmını önleyen etken madde, tüketim sonucunda kasların gözle görülür şekilde rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Olağandışı kas kasılmaları, ani hareket sonucu ağrıyan bölgeler ve sinir sistemine bağlı olarak kas sorunları karşısında olumlu etkisi söz konusudur. Uzmanlar lavantanın çay halinde içilmesi ile kasların rahatlatılacağı ve kasılmış olan kaslarda, kasılma nedeniyle biriken kalsiyum mineralinin denge altına alınacağını belirtmişlerdir.

8. Sindirim sistemini düzenler

Lavanta, sinir sistemindeki bozuklukları ve dengesizlikleri düzenlediği gibi sindirimi de kolaylaştırmaktadır:

9. Hazımsızlığı önler

Bir fincan lavanta çayı, sindirimi zor olan yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Mide içinde bulunan ve sindirime yardımcı olan asidik sıvıların oran dengesinin korunmasını sağlar ve ağır besinlerin mideye verdiği hazımsızlığı önler.

10. Bağırsak sorunlarına iyi gelir

Bir fincan lavanta çayı, bağırsakların hareketlenmesini ve sağlıklı bir şekilde sindirim sisteminin çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede kabızlığı ve getirdiği ağrıları giderir. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenleyerek fazla gazın birikmesi engeller ve şişkinliği önler.

11. Mideye iyi gelir

Mide üşütmeleri ve mide rahatsızlıklarına bağlı oluşan mide ağrılarında lavanta çayı içilmesi hem olağandışı meydana gelen mide ağrılarını azaltmakta hem de midenin sahip olduğu asidik sıvıların dengesini koruyarak mide üşütmelerini ciddi oranda azaltmaktadır.

12. Metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırarak fazla kilo alımını da engellemekte ve vücutta biriken yağların yakımına yardımcı olmaktadır. Yemeklerden sonra tüketildiğinde hem yemeğin mideye vermiş olduğu ağırlığı azaltacak hem de metabolizmayı hızlandıracaktır.

13. Cilt yaralarını iyileştirir

Cilt üzerinde bulunan yanık ve yara benzeri izlere de iyi gelmektedir. Cildin kendini yenileme hızını artırarak cilt üzerinde bulunan yara ve benzeri izlerin hızlı bir şekilde iyileşmesini ve cilt üzerinde leke bırakmamasını sağlar.

14. Cilt lekelerini yok eder

Cildin yağ oranını düzenleyerek fazla yağmanın önüne geçer. Özellikle sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller.

15. Vücut direncini arttırır

Nane limon ve kekik çayı gibi soğuk algınlığına iyi gelmekte ve mikroplara karşı vücudun direncini artırmaktadır.

16. Adet düzensizliğini giderir

Adet düzensizliklerine ve adet sancılarına karşı da oldukça iyi gelmekte ve kadınlar tarafından bu dönemlerde sıkça tercih edilmektedir. Kadınlarda aylık döngü sürecinde meydana gelen olağandışı kas kasılmaları sonucu birçok sancı oluşabilir ve ağrı kesiciler bu sancılara etki etmeyebilir. Doğal bir tedavi yöntemi olan lavanta çayı da aynı papatya çayı gibi rahim kasılmalarını belirli bir düzene sokarak adet sancılarını azaltmaktadır.

17. Cildi güzelleştirir

Cilt üzerindeki kırışıklıkları giderir, gençleştirici ve güzelleştirici özelliğine sahiptir. Cilt üzerindeki hücrelerin yenilenme hızını artırır böylelikle ciltte bulunan proteinlerin cilt açısından daha işlevsel hale gelmesini sağlar.

18. Saça canlılık katar

Duş sonrası yada duş sırasında saçlara masaj halinde uygulanması hem saç derisini rahatlatacak hem de saçları yıpranmış görüntüsünden kurtararak canlılık katacaktır. Lavanta çayı, lavantanın demlenerek özünün suda çözünmüş hali olduğu için saçlar üzerindeki etkisi oldukça belirgin olacaktır.

19. Kepekleri yok eder

Kepekleri saç ve saç derisinden uzaklaştırmayı sağlamaktadır. İçilerek tüketilmesi yada saç üzerine masaj halinde uygulanması saç derisinde kuruluğa bağlı olarak oluşan kepeklerin giderilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında saç dökülmesini durdurucu özellik taşıyıp saçların canlanmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.


Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

Lavanta çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı lavanta yaprağını, kaynatılmış olan 2 su bardağı içerisine yavaş yavaş ekleyin. Demlenmesi için 6-10 dakika bekledikten sonra süzülerek çay fincana boşaltılır. Tatlandırmak için limon, bal veya şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.