Kekik Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

17.06.2020
Kekik Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Kanserden nefes darlığına pek çok hastalıkta etkili olan kekik aynı zamanda çayı ile de etkisini göstermektedir. Genelde baharatlardan çay yapıldığı bilinmez, her baharattan çay da yapılmaz. Ancak kekik istisnalardan biridir. Hem yemeklere verdiği lezzet ile hem de çayıyla kekik vazgeçilmez lezzetlerden biridir. Çorbalara, et ve tavuk yemeklerine verdiği tat gerçekten muhteşemdir, kokusu da insanı rahatlatır.

Çay olarak kullanımı ve faydaları çok bilinmese de öğrenilmeye değerdir. Çünkü günümüzde sıklıkla karşılaştığımız hastalıklara şifa olmaktadır. Sadece yemeklere kattığı lezzete odaklanmamak gerekir. Aynı zamanda saymakla bitmeyecek kadar çok faydaya sahiptir. Bağışıklığı güçlendirir ve vücudun daha zinde kalmasını sağlar. Diğer isimleri anzer çayı, beyaz kekik, catır ve güveyotu olan kekik ballıbabagiller ailesine aittir. Sıcak, güneşli ve kurak yerlerde yetişmeyi sever ve çok yıllıklı bir bitkidir. Boyu 15 cm’den 40 cm’e kadar çıkabilir. Yaprakları yeşil, oval ve kısadır.

Haziran ayında toplanmaya başlar, hasat Ekim ayına kadar sürebilir. Daha sonra da kurutma işlemi yapılır. Kuruması için hava sıcaklığının en az 35 derece olması gerekmektedir. Kekiğin içeriği oldukça zengindir ve faydaları da bir o kadar fazla diyebiliriz.

Kekik Çayı İçeriği

Timol, karvakrol, simol, linalol, flavonit, tripenoit ve borneol’dan oluşur. Ayrıca içerisinde yüzde 1 oranında esans ve uçucu yağ da bulunmaktadır. Bu kadar lezzetli ve hoş kokulu olmasını da timol ve karvakrol maddeleri sağlamaktadır. Tüm bu önemli özellikler onu değerli bitkiler arasına koymaktadır. Dolayısıyla temel maddesi olan kekik, çayı ile de faydalarını ortaya koymaktadır. İçilebilir, cilde sürülebilir, kilo yapmayan aksine diyetlerde kullanılabilir bir ottur. Faydaları bilim insanları tarafından da onaylanmıştır.

Besin Değeri (100 g)

 • 101 kcal kalori
 • 1,7 gram yağ
 • 9 mg sodyum
 • 609 mg potasyum
 • 24 gram karbonhidrat
 • 14 gram diyet lifi
 • 6 gram protein
 • A Vitamini 4.751 IU
 • C Vitamini 160
 • 1 mg Kalsiyum 405 mg Demir
 • 17,5 mg D Vitamini
 • 0 IU B6 Vitamini
 • 0,3 mg Kobalamin
 • 0 µg Magnezyum 160 mg barındırır.

Kekik Çayının Vücuda Faydaları

Sağlık açısından faydalı bir bitki çayıdır. Hem mikroplardan arınmak hem hastalıklardan korunmak hem cildi güzelleştirmek hem de kilo vermek için tüketilebilir. Kullanım alanı oldukça yaygındır. Kekik otu çok eski zamanlardan beri bilinen ve kullanılan bir ottur. Çayı da günümüzde halen kullanılmaktadır. Doğal yollar ile bağışıklık kazanmak ve hastalıklardan kurtulmak isteyen kişilerin tercih edeceği bir bitki çayıdır. Çok rahatlıkla bulunabilecek bir ot olduğu için oldukça rahatça tüketebilirsiniz. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Solunum yollarını rahatlatır

Özellikle kış aylarına girince gelen kuru öksürükler, boğaz ağrıları ve zor nefes alıp verme yaşamı zorlaştıran şeylerden biridir. Bağışıklığın zayıf olması daha çabuk mikrop kapıp hastalanmaya neden olur ve sonrasında da öksürük, bronşit, nefes darlığı gibi solunum yolları hastalıkları meydana gelebilir. Solunum yolları hastalıkları enfeksiyona da dönüşerek acı verici olabilir.

Yemek yemekte zorluk çekmek ve zor nefes almak da etkileri arasında gelir. Kekik çayı böyle bir durumda çok iyi gelecektir. Sıcak tüketimi boğazların yumuşamasını sağlar, kuru öksürüğü alır ve bronşları açarak bronşit hastalığını önlemiş olur. Özellikle kış aylarında yakalanan grip, nezle gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir.

Hazımsızlığa iyi gelir

Özellikle fazla kaçırılan yemeklerden sonra oluşan midenin şişmesi ve hazımsızlık kişiyi fazlası ile rahatsız eden bir sorundur. Çok yenen yemeklerin ardından içildiği zaman mideyi rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır ve şişkinliği alır. Ayrıca bağırsak yolundaki mukozayı da kaldırmada etkilidir. Mukozanın kalkması hazımsızlığı da yok etmekte ve rahatlama sağlamaktadır.

Romatizmaya iyi gelir

Özellikle bacaklarda çok şiddetli ağrılarıyla gelen romatizma kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır ve tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılır. İlaç tedavisinden ameliyata yada fizik tedavi romatizmaya çözüm olabilir. Eğer fazla ağır olmayan yada başlangıç aşamasında olan bir romatizma hastalığınız varsa kekik çayı ile sorunu bitirebilirsiniz. Mucizevi bir şekilde romatizmaya çok iyi gelmektedir, ağrıları düzenli bir şekilde kullanım sonucu kesmektedir. Eğer romatizma tedavisi içindeyseniz, hızlandırmak ve daha etkili olması açısından da kullanabilirsiniz. Burkulmalar ve incinme gibi sorunlarda yaşanan ağrıyı hafifletmek için de tüketebilirsiniz.

Kolon kanserine çok iyi gelir

Kolon kanseri bağırsaktaki kurtlar ve solucanlar sonucu oluşabilir. Solucanlar ile savaşır ve bağırsağı temizler. Krampları ve ağrıları dindirir, sindirimi kolaylaştırıp bağırsakları korur. Bu sayede kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirir. Sadece kolon kanseri değil, diğer kanserlere karşı da koruyucu bir özelliğe sahiptir. Ancak bağırsakları temizlediği için en çok kolon kanserine iyi gelmektedir, tedavi sürecinde de düzenli bir şekilde kullanılırsa tedaviyi hızlandırır ve vücudun daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Ağız sağlığına iyi gelir

Kekik ferahlatıcı bir kokuya sahip olduğu için ağız sağlığına da çok iyi gelmektedir. Özellikle ağız kokusuna sahipseniz kekik suyu ile gargara yapmanız yeterli olacaktır. Ağzınızdaki bakterileri yok eder, daha sağlıklı ve ferah bir ağız kokusuna sahip olmayı sağlar. Bu yöntemi çay olarak değil de kaynatılmış ve soğutulmuş suyunu kullanmak gerekir.

Diş ve diş etinde sızı ve hassasiyet varsa çok iyi gelecektir. İçeriğinin zenginliği sayesinde ağız içi yaralarına da çözüm olur, çabuk iyileşmelerini sağlar ve yayılmalarını engeller. Eğer diş eti problemleri yaşıyorsanız kekik çayını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diş etindeki ağrı ve şişliklere çok iyi gelir, diş eti çekilmesinin ilerlemesini engelleyerek diş sağlığınızı korur, dişlerin daha beyaz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kısaca kekik suyundan yapılacak gargarayı ağız bakımı rutininize eklemeniz önerilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğinde bulunan zengin vitamin çeşitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalığa yakalanma riskini en aza indirir. Özellikle yaygın hastalıkların yoğun olduğu dönemlerde yakalanmamak adına düzenli bir şekilde kullanmanız önerilir. Daha dinç ve enerjik hissetmeyi sağlar, kişiye güç verir, günlük işlere daha fazla odaklanmayı ve düşünme becerisini arttırır. Sık sık hastalığa yakalanıyorsanız yada kendinizi gün içinde yorgun hissediyorsanız, kekik çayını bol bol tüketmeniz önerilir.

Rahatlama sağlar

Tıpkı melisa çayı gibi kullanan kişide rahatlama etkisi sağlar. Tüketildikten kısa süre sonra etkisini göstermektedir. Kişiye dinginlik verir, daha sakin kafayla düşünmesine yardımcı olur. Eğer çok çabuk sinirlenen biriyseniz kekik çayı tam size göre olacaktır. Her şeyi kafaya takan ve düşünceler içinde boğulan kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca depresyona ve anksiyeteye de çok iyi gelmektedir.

Kendinizi stres altında hissediyorsanız ve bu psikolojinizi bozacak seviyedeyse hemen önlem almanız gerekmektedir. Bu tarz durumlarda doktora başvurmak dışında kendinizi rahatlayacak şeyler de bulabilirsiniz. Dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır, kişinin daha mutlu ve enerjik hissetmesini sağlar. Ayrıca içeriğinde ki bir diğer önemli madde olan karvakrol sayesinde kişinin ruh halini iyileştirerek, kötü düşüncelerden arınmasını sağlar.

Cilt problemlerine iyi gelmektedir

Sadece iç ve ruhsal hastalıklar için kullanılmaz, cilt bakımında da tercih edilmektedir. Cilt bakımında pahalı ve kimyasal ürünler yerine düzenli doğal ürünler kullanmak çok daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayacaktır. Kekik çayı da bu doğal yöntemlerden biridir. İçeriği sayesinde enfeksiyonları ve iltihapları yok eder, özellikle sivilce ve akne tedavisinde kullanılmaktadır. Sivilcelerin daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlar ve leke olarak kalmasını engeller. Cildin yapısını bozmadan korur, yumuşak dokunuşlar ile bakım yapar.

Göz altlarınızda morluklar ve şişkinlikler çok fazlaysa kekik suyunu pamuk yardımı ile o bölgeye sürebilir, bir kaç dakika masaj hareketleri ile göz altınızda gezdirebilirsiniz. Şişkinliği alır ve daha uyanık görünmeye yardımcı olur. Eğer cildinizde lekeler varsa kekik çayını tonik olarak düzenli bir şekilde kullanırsanız bu lekelerden kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca anibakteriyel özelliği cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar ve cildin daha parlak, genç görünmesine yardımcı olur.

Regl ağrılarına iyi gelmektedir

Özellikle ağrılı geçen bir regl döneminiz varsa, kekik çayı rahatlatıcı özelliği sayesinde ağrıları hafifleterek, bu döneme daha kolay bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca regl döngüsünü düzene sokan bir faydası da vardır. Bu konularda sıkıntı çeken kadınların düzenli bir şekilde kullanması önerilir. Günde 2 bardak tüketmek yeterli olacaktır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Hızlı şekilde ideal kiloya ulaşılmasını sağlar ve bunu sağlıklı yollar ile gerçekleştirir. Günümüzde kilo vermek adına çok fazla yol denenir. Bu yolların en doğru olanı ise doğal olanlarıdır. Doğal kilo verme yöntemleri kişinin daha sağlıklı hareket etmesini ve başka hastalıklara neden olmasını engeller. Kekik çayı da pek çok bitki çayı gibi kilo vermede kullanılır. Diyet listelerine eklenebilir bu sayede diyete olumlu etkiler verir. Tek başına kekik çayı kullanarak da diyet yapabilirsiniz. Bu yöntem ile de hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Oldukça az yağ barındırır ve içerdiği lif miktarı tok kalmayı sağlar. Özellikle ara öğünlerde tüketilebilir bu sayede ana öğünlerde fazla yemenin önüne geçilmiş olur. Kekik çayından elde edilen diyeti kullanarak yaklaşık 1 ayda 7 kilo verebilirsiniz. Özellikle 40 yaş üstü kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir diyettir. Yağ yakınında da oldukça başarılıdır. Eğer bölgesel yağlanmalara sahipseniz, kekik yağı kullanarak kurtulabilirsiniz. Kekik çayını normal hazırlayıp tüketmeniz yeterli olacaktır ancak kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da olacaktır.

 • Ara öğünlerde, tok karnına tüketilmelidir ve içtikten 1 saat sonra yemek yenmelidir. Gün içerisinde sabah ve akşam 2 bardak tüketmek yeterli olacaktır. Fazlası reflüye neden olabilir. Gece yatmadan önce içildiği zaman yağ yakımını hızlandırdığı da söylenmektedir. Kullanım dengesini kendi beslenme düzeninize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Acımsı bir tada sahiptir dolayısıyla çayı da tatlı olmayacaktır. Acımsı tat herkesin kolay bir şekilde tüketmesine engel olabilir. Bazı kişiler tatlansın diye şeker ekler ancak şeker, kekiğin içindeki vitaminlerin yok olmasına neden olacaktır. Tatlandırma amaçlı bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bal içeriğindeki vitaminleri öldürmeden tadının tatlanmasını ve balın faydalarından da yararlanmanızı sağlar.
 • Başlı başına bir diyet çayı değildir. Sadece onu içerek zayıflayacağını düşünenler yanılacaktır. Çünkü tek başına kilo vermede yeterli olmayacaktır. Yeme içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Çayı, düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeninin içine eklemek gerekmektedir. Bu düzene göre sağlıksız, yağlı, hamur işi besinler tüketilmemeli ve zamansız yemek yemekten kaçınılmalıdır. Kekik çayı tüketirken un, tuz ve şeker de tüketilmemelidir. Yağ yakımını hızlandırır ancak yağlı besinler ile birlikte tüketmek çayın tüm etkisini yok eder. Bu nedenle çikolata ve şerbetli tatlıların da kullanımının kesilmesi gerekmektedir.
 • Kekik çayını tüketirken sağlıklı beslenmenin yanında düzenli sporda ihmal edilmemelidir. Her gün birkaç saatin spora ayrılması diyetin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye de sahiptir. Yani vücuda oksijen giriş çıkışını hızlandırır. Bu sayede sindirim ve dolaşım sistemleri de düzene girmiş olur ve metabolizma hızlanır. Hızlı çalışan metabolizma kilo vermede oldukça etkilidir. Zayıflatırken vücudun enerjisini de düşürmez aksine içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yağları yakarak enerjiye dönüştürür. Bu sayede diyet esnasında oluşan halsizliğin önüne geçilmiş olur. Fazla kiloların bir başka sebebi de ödemdir. Ödem, şişkinlik hissi verir dolayısıyla fazla kiloya sahipmiş izlenimine neden olur. Toksinleri atma konusunda başarılı olduğu için ödemi de ortadan kaldırır.

Bu diyeti kimler uygulamalıdır?

Her diyetin bir kriteri olduğu gibi kekik çayında da kullanıp kullanmama kriterleri vardır. Herkese uygun olmayabilir. Mideye etki ettiği gibi aynı zamanda kolesterol düzeyine de etki eder. Kolesterol dengelerinin bozulmasına neden olabilir. Kalp damar hastalığı ve kolesterol hastalığı olan kişilerin kekik çayı kullanması önerilmez. Bunun dışında kronik bir hastalığı olan ve devamlı olarak ilaç kullanması gereken kişilerin de kekik çayı diyetine başlamadan önce mutlaka doktoruna sorması gerekmektedir.

Böbrek sağlığına iyi gelir

Bir başka faydası da böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve sıvı oranının dengeleyerek bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu da böbrek yetmezliği, böbrek taşı gibi hastalıkların önüne geçilmesini sağlar. Böbrek rahatsızlığı tedavisi görüyorsanız, tedavi sürecinde de doktor kontrolü altında kullanabilirsiniz. Bu, tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Ağrıları geçirir

Doğal bir ağrı kesici olduğunu söyleyebiliriz. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıyı düzenli kullanım sonucu kesecektir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Özellikle sporcuların sıklıkla karşılatığı kas ve eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir. İçindeki ayrıştırıcı bileşenler sayesinde kasların gerilmesini ve sıkışmasını engeller ve vücudun daha rahat hareket etmesini sağlar, krampların yaşanmasını da engellemiş olur. Özellikle ayaklarına çok fazla kramp giren kişilerin kullanmaları önerilir.

Sadece sporculara diğer herkese çok fayda sağlamaktadır. Kemik gelişimi ve oluşumunda oldukça başarılıdır. İçeriğindeki K vitamini sayesinde kemiklerin gelişimini destekler. Sadece K vitamini değil demir, kalsiyum ve manganez sayesinde de kemik gelişiminde büyük rol oynar. Ayrıca kandaki trombosit hücrelerini dengeleyerek iltihaplanmaların ve ödem oluşumunun önüne geçilmesini sağlar. PMS tedavisinde de kullanılmaktadır.

Saç bakımında kullanılabilir

Saç bakımında özellikle kimyasal ürünlere çok daha fazla yer verilmektedir. Ancak kimyasal ürünler saç derisine zarar verirken saçların yıpranmasına da neden olurlar. Bu yüzden doğal yöntemler kullanmak çok daha etkili olacaktır. Saç bakımında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saçta yaşanan tüm kepeklenme, dökülme, yağlanma problemlerin temeli saç derisinden gelmektedir. Bu yüzden ilk olarak deriye ve saç diplerine bakım yapılmalıdır. Kekik çayını duştayken soğuk bir şekilde saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saç diplerindeki zararlı maddeleri öldürür, daha rahat nefes almasını sağlar, saçların daha gür ve parlak görünmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini engeller. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde kepeklenmeyi de önler.

Gözlere çok iyi gelmektedir

Kekiğin içeriğinde bol miktarda A vitamini bulunur. A vitamini gözlere çok iyi gelen bir vitamindir. Daha iyi görmeyi sağlar ve göz hastalıklarına engel olur. Sağlıklı bir mukus zarına sahip olmayı ve göz retinasını korur. Bu sayede ileri yaşlarda oluşacak hastalıklara da önlem olmuş olur. Ayrıca gözlerde oluşan iltihaplanmaları ve yaraları timol sayesinde yok eder.

Kalp sağlığına iyi gelir

Anti-inflamatuar ve anti-oksidan özellikleri sayesinde kalp sağlığını korur, kronik inflamasyonun önlenmesini sağlar. Bu sayede kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmiş olur. Bu tarz hastalıkların kalp sağlığını ve dolayısıyla kişinin hayatını tehlikeye atan hastalıklardır. Kalp sıkışmasına ve krizine neden olabilir. Anti-spazmodik özellikleri sayesinde kalp sağlığını geliştirir.

Kalp kapakçıklarının daha düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, kan basıncını dengeler ve damarları temizler. Bu sayede damar tıkanıklığını da engellemiş olur. Potasyum bakımından zengin olduğu için kan basıncının ve atış hızının dengelenmesini sağlar. Hipertansiyon durumunda kan basıncını düşürdüğü de bilinen bir başka faydasıdır. Kısaca kalp sağlığına çok katkısı vardır.

Anemiyi önler

Kekik çok iyi bir demir kaynağıdır. Kana kırmızı rengini veren alyuvarların büyümesini ve gelişmesini sağlar, çalışmalarını destekler. Demir eksikliği de anemi gibi hastalıklara neden olabileceği için bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Antioksidan ve flavonoid sayesinde vücudu temizler ve bakımını yaparak zararlı maddelere karşı korur. Daha sağlıklı hücre fonksiyonlarına sahip olmayı sağlar, tam bir gençlik iksiridir. Genç kalmak ve daha yavaş bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız düzenli bir şekilde kekik çayı tüketilmelidir. Yaşlılık belirtilerinden olan kırışıklıkları en aza indirir. Cildin daha genç ve parlak görünmesini sağlar. Yaşlılık ile gelen ağrıları da en aza indirir. Hücre ve organların çalışmalarına katkıda bulunur ve yaş ilerlese dahi yıpranmaları engeller.

Baş ağrısına iyi gelir

Düzenli kullanım sonucu baş ağrısından tamamen kurtulmaya yardımcı olur. Stres azaltıcı, ruh halini iyileştirici bir özelliği vardır. Düşünceleri daha pozitif yapar ve fazla kafayı takmayı önler. Baş ağrısı bir hastalıktan dolayı değilse stres kaynaklı olabilir, kekik çayı da kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda uyku problemine de çok iyi gelmektedir. Uykuya dalmayı kolaylaştırır ve kaliteli bir uyku için yardımcı olur.


Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kolay yapılabilen bir çaydır çünkü kolay bulunur ve malzeme olarak da kekik yeterli olacaktır. Bu yüzden istediğiniz zaman yapıp kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Faydaları da göz önüne alındığı zaman mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca farklı tariflere de gerek yoktur. Sadece bir tarif hem iç hastalıklarda hem bakımda hem de diyette kullanılabilir.

Kullanım şekli değişiklik gösterebilir. Buda sıcak ve soğuk kullanım ile alakalıdır. Eğer saç ve cilt bakımı amacı ile kullanacaksanız soğuk olarak sürmeniz gerekmektedir. Diğer hastalıkların tedavisinde kaynattıktan sonra ılıtıp tüketebilirsiniz. Çayınızın etkisini arttırmak için başka bileşenlerde ekleyebilirsiniz. Yaraları ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılacaksa daha az malzeme yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • Yeteri kadar su,
 • 1 Yemek kaşığı kekik.

Hazırlanış

Aktardan satın alınan kekik otu çayın hazırlanışı için idealdir. Fakat elinizin altında yoksa yemeklerde kullanılan kurutulmuş veya taze kekik de kullanılabilir. Kaynayan suya kekik otu eklenir ve demlenmesi için yaklaşık 15 dakika bekletilir. Daha sonra su süzülür ve ılıyınca içime hazır hale gelir. Süzerken bitki çayı süzgeçlerinden yardım alabilirsiniz. Ilıma sürecini beklerken birazda kendi içinde demlenmesi sağlamış olur. Bu tarif kurutulmuş kekik otu içindir.

Taze kekik otunda ise kaynatılmış suyu kekiklerin üzerine dökmeniz yeterli olacaktır. Taze kekiği kaynayan suya ocağın üstündeyken eklemenize gerek yoktur. 5 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Eğer daha baskın bir tat istiyorsanız demlenme süresini 15 dakikaya çıkartabilirsiniz.

Çay hazır hale geldikten sonra acı bir tada sahip olacağı için tatlandırmak isteyebilirsiniz. Ancak şeker vitaminlerini öldüreceği için bal katılabilir. Tüm bitki çaylarının hazırlanışında olduğu gibi kekik kaynayan suyun içine konulmamalı, su kaynadıktan sonra ilave edilerek demlenmesi için beklenmelidir. Uzun süre kaynatmak sağlığa faydalı olan esansiyel yağları azaltacaktır.


Kekik Çayının Zararları

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması açısından bir sıkıntı yoktur. Ancak tüketilen her besin bebeğe de etki ettiği için ilk olarak doktora danışılmalı ve ondan sonra tüketilmelidir. Çocukların kullanımına da uygundur ancak aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Aşırı kanamaya neden olabilir. Bu yüzden bir cerrahi işlem olacaksa en az 2 hafta öncesinde kullanımı bırakılmalıdır. Fazla kanamaya neden olabilir ve kanamanın durmasını zorlaştırır.
 • Kekiğin dahil olduğu Lamiaceae ailesinde bir bitkiye alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir.
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekir. İlaçların yan etkilerinin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca etkilerini de azaltır. Bu özellik sadece kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarda değil kronik hastalık ilaçlarında da geçerlidir.
 • Mutlaka günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Aşırıya kaçma olasılığı genelde diyet zamanı olabilir. Ancak kilo vermeyi kolaylaştırmayacak aksine yan etkilere neden olacaktır. Bu yüzden belirtilen miktarda tüketilmelidir.
 • Guatr ve ülser hastaları da kullanmamalıdır. Çünkü trioid bezlerinin fazla çalışmasına neden olur.
 • Kalp problemi olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.