Ben Aldırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

27.12.2019
Ben Aldırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ben, herkesin vücudundan bulunan hastalık olmayan ve gayet normal olan bir şeydir. Her kişide farklı boyutlarda, miktarda ve renklerde olabilir. Bazen bulunduğu konumlar ve büyüklükleri kişiyi rahatsız edebilir ve aldırmak isteyebilir. Günümüzde ben aldırmak önceki zamanlara göre çok daha kolaydır. Benlerden şikayetçi olmak lekelere ve kırışıklıklara göre daha azdır. Benler genelde doğuştan olduğu gibi sonradan da çıkabilir. Bazende benlerde moleküler değişiklikler yaşanabilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Benler çoğunlukla iyi huylu olsa da bazen melanoma yani cilt kanserine yol açabilir. Beyaz ve çillenmeye yatkın tenlerde özellikle cilt kanseri riski daha fazla olmaktadır. Böyle bir durumda beni aldırmak çok daha mantıklı olacaktır. Benler zamanla renk değiştiriyorsa, çevrelerinde çatlamalarla beraber büyüyorlarsa doktora görünmekte fayda vardır. Özellikle ani oluşan değişimler ve beraberinde yanma, kızarma gibi şikayetler varsa muayene olunmalıdır. Ayrıca vücudunuzda çok sayıda ben varsa ve ailenizden birinden melonoma varsa, doktora gitmeniz gerekebilir. Benlerden dolayı zarar görmek istemiyorsanız kışın dahil her zaman güneş kremi kullanın ve güneşin zararlı ışınlarından korunun. Solaryumdan uzak durun çünkü bu durum benlerde değişimlere yol açabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Rahatsızsanız yada bir hastalığa yol açacağını düşünüyorsanız dermatoloğa gitmeniz gerekmektedir. Farklı yöntemler ile ben aldırmak mümkündür. Benin evde kesinlikle koparılmaması, kesilmemesi gerekmektedir. Deri kanseri türü olan melanoma yakalanma riski çok yüksek olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Bu durumda da ben muayeneleri devreye girmektedir. Doktora gittiğiniz zaman benin doğuştan mı sonradan mı çıktığını soracaktır ve daha sonra dijital dermotoskopi ile muayene edecektir. Bu alet benin dermoskopik görüntüsünü ortaya çıkartıyor ve bilgisayara kaydediyor. Benin riskli olu olmadığı araştırılıyor ve matematiksel olarak bir skor tutuluyor. Böylece benin takibi daha sağlıklı bir şekilde yapılabiliyor.

Tedavisi

Ben aldırma işlemi cerrahi operasyonla yapılır. Doktor ilk olarak muayeneyi yapar daha sonra kanser riski varsa alır. Estetik olarak beğenmiyorsanız da beninizi aldırabilirsiniz. Operasyondan önce bölgeye lokal anestezi yapılır ve ağrı hissedilmez. Ben lazer ile de yakılarak alınabilir. Bu durumda da bölgeye uyuşturucu krem sürülür. Ben çok derinse birkaç seansta da uygulanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.