Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

  17.06.2020
  Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

  Moringa çayı, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri ile bazı bakteri ve mantar türlerini yok eder. İçerdiği antioksidanlar ile iltihapları azaltır ve enfeksiyonlarla mücadele eder. Kan basıncını düzenleyerek kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur. Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller.

  Moringa Çayının Faydaları

  Vitamin ve mineral açısından zengindir

  Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğundan bağışıklık sitemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Potasyum ve protein açısından önemli olan bu bitkiden elde edilen çayın içerisinde aynı zamanda önemli ölçüde A, C ve E vitaminleri bulunur, içerdiği aminoasit düzeyi açısından da oldukça zengindir. Aynı zamanda mineral eksikliğinin giderilmesi için etkili ve hızlı bir çözüm sağlar.

  Yaraları iyileştirir

  Yüksek oranda bulunan C vitamini ise bağışıklık sistemini düzenlemenin yanında vücutta oluşan yaraların iyileşme hızını arttırmaktadır.

  Kansızlık tedavisinde kullanılır

  İçerisinde bol miktarda demir bulunduğundan özellikle kansızlığa çok iyi gelir.

  Göz sağlığı için yararlıdır

  İçinde barındırdığı A vitamini oranı özellikle göz sağlığı açısından oldukça etkili ve yararlıdır.

  Kilo vermeyi kolaylaştırır, zayıflamaya yardımcı olur

  Ülkemizde de daha çok bilindiği yönüyle çayın çok düşük miktarda yağ ve karbonhidrat içerdiğinden zayıflatıcı bir etkisi vardır. Moringa çayı, sindirim sistemini düzenlendiğinden metabolizma hızında artışa sebep olup yağ depolanmasını engelleyerek zayıflamayı hızlandırır. Özellikle vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığından zayıflama sürecinin normalden daha hızlı işlemesine sebep olur. Yağ yakımını hızlandırmasının yanında aynı zamanda protein bakımından da oldukça zengin olduğundan düzenli kullanıldığında tokluk hissi vererek kalori alımını dengeler.

  Yemek sonrası bağırsak hareketlerini kolaylaştırıp bağırsakları temizlediğinden kabızlık problemine kalıcı bir çözüm sunar, bağırsak florasının dengelenmesine yardımcı olarak bağırsak parazitlerinin oluşumunu engeller. Sağlıklı zayıflamak günümüzün en önemli problemlerinden biriyken düzenli beslenmenin yanında çayın düzenli olarak kullanımı kilo verme sürecini kısaltmakla kalmayıp aynı zamanda hızlı olduğu kadar sağlıklı bir çözüm de sunmaktadır. Bu durumda unutulmaması ve tekrar edilmesi gereken nokta mutlaka sağlıklı bir diyetle egzersiz programının yanında kullanılmasıdır. Aksi takdirde sağlıksız bir yeme düzeni ve hareketsiz bir yaşam söz konusu olur, bu da zayıflatıcı etkisi desteksiz bırakır.

  Vücuttaki ödem atımını kolaylaştırır

  Doktor bilgisi dahilinde düzenli olarak kullanımı anti-inflamatuar özelliğinden dolayı vücuttaki fazla suyun (ödemin) atılmasını kolaylaştırarak vücutta ve midede oluşan şişkinliğin giderilmesinde önemli bir rol oynar.

  Kansere karşı oldukça etkilidir

  Moringa çayı kullanımı vücuttaki hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için önemlidir. Sadece zayıflamak için kullanılması kullanım alanını daraltılması anlamına gelir. Zayıflamaya yardımcı olma etkisinin yanında düzenli kullanımı aynı zamanda vücuttaki hastalıklar açısından da oldukça önemlidir.

  Vücutta tümör oluşumunu engeller. Laboratuar ortamında gerçekleştirilen bir deneyin sonucunda pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı saptanmıştır. Bu sebepten birçok araştırmacı tarafından bitkinin ve çayının kansere karşı önleyici olduğu düşünmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, polifenoller ve kimyasal bileşenler kanserli hücreleri tetikleyerek büyümelerini sağlayan serbest radikallerin yok edilmesini sağlayarak henüz tam anlamıyla kanıtlanamasa da kanserin önüne geçtiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda özellikle meme, akciğer ve deri kanserinde kanserleri hücre üretimini azalttığı saptanmıştır. Günlük olarak kullanımı kansere yakalanmamak ve önüne geçebilmek için önemli bir rol oynamaktadır.

  Beyin fonksiyonları için faydalıdır

  Beyin fonksiyonlarının korunmasında faydalı olan bu bitki ve yapraklarından elde edilen çay, aynı zamanda Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır. Hafızayı güçlendirdiği ve beyni etkileyen bilişsel bozuklukları tedavi edebileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda bazı araştırmacılar içerisinde bol miktarda antioksidan bulunduğu için beyindeki strese ve iltihaba iyi geldiğini düşünmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda epilepsi nöbetlerine de iyi geldiği kanıtlanmıştır.

  Karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur

  Bitkinin yapraklarında polifenoller, flavonoidler ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar bulunur, bunlar da hücre hasarı ve iltihapların tedavi için kullanılır. Aynı zamanda antioksidan özelliği karaciğer sağlığının korunması açısından da oldukça önemlidir. Karaciğerdeki enzimlere etki ederek protein oranını arttırır, meydana gelebilecek hasarlardan korur. Son dönemlerde artan hazır besin tüketiminin neden olduğu karaciğer yağlanmalarının önüne geçerek sağlımızı korumamızda yardımcı olur.

  Şeker hastalığının önüne geçip onu engelleyebilir

  Kan şekerinin ayarlanmasında yardımcı olduğu için şeker hastalığının önüne geçilmesinde ve önlenmesinde oldukça önemli bir rol oynar, diyabetik rahatsızlıklarda glikoz seviyesini düşürmede ve hücre hasarını azaltmada oldukça etkilidir.

  Astım ataklarına iyi gelir

  Bazı astım ataklarının şiddetini azaltmaya yardımcı olurken atak sayısında azalmasını da sağlayabilir. Karaciğer sağlığının korunmasında olduğu gibi akciğer sağlığının da korunmasında oldukça yararlıdır. Nefes almaya yardımcı olarak akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar.

  Kemikleri güçlendirir

  Moringa çayı içeriğinde bulunan yüksek oranda kalsiyum ve potasyum iskelet sistemi için oldukça yararlıdır. Hasarlı kemikleri iyileştirerek özellikle eklemlerde meydana gelen sertleşmelere ve ağrılara neden olan artrit gibi rahatsızlıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.

  Vücudun ihtiyacı olan besin takviyesini sağlar, hastalıklardan korur

  Antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bulunduğundan vücudu, özellikle kış aylarında griple soğuk algınlığı hastalıklarından ve bunlara bağlı olarak gelişen enfeksiyonlardan korur. Aynı zamanda yine özellikle kış aylarında besin takviyesi olarak kullanıma uygundur.

  Doğrudan besin olarak tüketilebilir

  Oldukça kolay yetişen bir bitki olduğu gibi yetiştirmesi de oldukça ucuzdur. Hindistan ve Afrika gibi ülkelerde yetersiz beslenmeyle mücadele etmek için Moringa’dan bol miktarda yararlanılır. İçerisindeki vitamin ve mineraller yetersiz beslenmenin önüne geçebilecek kadar fazladır. Yemek olarak pişirilip tüketilmesi mümkün olduğu gibi baharat haline getirilip toz olarak da kullanılabilir.

  Kolesterol düzeyini düşürür

  Kandaki kolesterol düzeyini düşürerek yüksek kolesterolün yol açtığı kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı önleyici bir çözüm oluşturarak bu hastalıklara karşı önemli ölçüde koruma sağlar.

  Sindirim ve boşaltım sistemini düzenler

  Sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Kullanımı sindirimi hızlandırarak sindirim sistemindeki organlarda meydana gelen ağrıları dindirir. Mide ağrılarına iyi gelerek midede oluşan ülser ve yaraların tedavisinde kullanılır. Böbrek hastalıklarının önlenmesinde ve tedavi sürecinde oldukça etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanımı semptomları azaltarak tedavi sürecini destekler.

  Annelerin sütünü arttırır

  Emziren anneler için de sütlerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden emzirme çağındaki bebeğin gelişimi için de oldukça önemli ve yararlıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda yaprağının tüketiminin emzirme döneminde alınan diğer besin ve kalsiyum takviyelerine oranla daha yararlı ve hızlı çözümler sunduğu açıkça kanıtlanmıştır. Hatta üretildiği Asya ülkelerinden biri olan Hindistan’da uzun yıllardır emziren annelerin Moringa kullandığı bilinmektedir. Aynı zamanda yetersiz beslenen çocuklarda kilo alımına yardımcı olur.

  Kulak ve baş ağrılarına iyi gelir

  Kulak ve baş ağrılarında ağrıyı geçirerek özellikle gün içerisinde başka hastalıklara bağlı olarak çok fazla ilaç tüketmesi gereken kişilerin ilaç kullanımlarının azalmasına yardımcı olur.

  Ruhsal bozukluklar için kullanılabilir

  İnsan bedeninde ve ruhunda rahatlamaya yol açtığından özellikle depresyon, anksiyete gibi rahatsızlara iyi gelerek tedavi sürecini hızlandırır.

  Yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarını çözer

  Günlük yaşamın en büyük sorunlarından biri olan yorgunluğun ve uykusuzluğun da giderilmesine katkı sağlar. Çayın yapıldığı yapraklar vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olduğundan vücuttaki enerjinin arttırılmasına ve mevcut enerjinin korunmasına yardımcı olur. Kilo verme sürecinde kullanılması durumunda yağ emilimini azaltarak vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verir ve enerjinin vücutta daha uzun süre tutulmasını sağlar.

  Menopozun yan etkilerini bastırır

  Moringa çayı, üç ay boyunca düzenli olarak tüketildiğinde menopozun en büyük sorunları olan sıcak basması ve uyku sorunlarını iyileştirip önlemektedir.

  Doğal bir antioksidandır

  Oldukça etkili bir antioksidandır. Yapımında kullanılan yapraklar doğal bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) olduğundan cildin yaşlanmasını yavaşlatır, içerisinde bulunan antioksidanlarla yaşlılık belirtilerini yok ederek azaltmada oldukça etkilidir. Kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini azalttığından cildi yenileyerek güzelleştirir, sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

  Saçın uzama hızını arttırır, sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar

  Bitki yapraklarında A ve E vitaminlerinin yanında çinko ve aminoasitler de bol miktarda bulunur. Araştırmalar, aminoasitlerle birlikte bu vitaminlerin bir arada bulunmasının saçtaki hasarı iyileştirerek düzenli kullanım durumunda saç uzama hızını arttırdığı ve saçtaki yıpranma oranını azalttığı kanıtlamıştır.

  Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır

  Ergenlik döneminde hatta yetişkinlikte bile görülmesi mümkün olan akne ve sivilcelerin tedavisinde, antibakteriyel özelliklere sahip doğal antifungal içeren Morina Oleifera yaprakları önemli ve doğal bir yardımcıdır. Akne ve sivilce tedavisinde önemli olan nokta cildin düzgün bir biçimde temizlenmesidir. Bu temizlik kimyasal içerikli kremler ya da toniklerle sağlanmak yerine çayın doğrudan içilmesiyle ya da çayın temiz bir pamukla cilde uygulanması ile sağlanabilir. Cilt için bulunmaz doğal bir nemlendirici, aynı zamanda ciltte oluşan ve ağrılara sebep olabilen akne iltihabını azaltarak gözeneklerde oluşan bakterileri de temizlediği kanıtlanmıştır.


  Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

  Moringa çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı moringa yapraklarını kaynamış suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı süzdükten sonra ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için limon, tarçın, bal veya şeker ekleyebilirsiniz. Sabah ve akşam, günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.


  Moringa Çayının Zararları

  Günde üç bardaktan fazla tüketime uygun değildir. Aşırı kullanım istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Oldukça yararlı bir çay olup fazla tüketilmesinin sebep olabileceği yan etkilerin zararlarının büyük boyutlarda olmasa ve nadir olarak görülse de yine de dikkatli olunmalıdır. Bu yan etkilerin sebebi çayın elde edildiği bitkinin oldukça kuvvetli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

  • Aşırı tüketimi midede ekşime ve bulantıya neden olarak rahatsızlık hissi verebilir.
  • Düzenli kullanılan ilaçların etken maddeleriyle tepkimeye girebileceğinden kullanıma başlanmadan mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
  • Aşırı kullanımı böbrekleri yorabilir.
  • Fazla tüketime bağlı olarak yaşanan ishal, sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir.
  • Rahimde kasılmalar meydana gelerek rahmin sıkışmasına ve kasık bölgesinde pelvik ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu durum düşük yapma riskini arttıracağından doktor kontrolü ve onaylı görüşü olmadan hamilelerin kullanımına uygun olmadığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda anne sütünü arttırıcı etkisi bilinse de kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı ve onayı alınmalıdır.
  • Aşırı tüketime bağlı olarak vücutta kırmızı döküntülerin görülmesi olasıdır.
  • Uykusuzluğa neden olabilir.
  • Çocuklar için kullanıma uygun değildir ve önerilmemektedir.
  • Tohum olarak tüketmemeye özen göstermelidir. Bağışıklık sistemindeki hücreleri etkileyerek istenmeyen sorunlara yol açabilir.
  • Çayı toz halinde tüketmek de mümkündür ancak dikkatli olunmalıdır. Laksatif etki göstermesi mümkün olduğundan günde 1 çay kaşığından fazla tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
  • Kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmaları ve onlardan onay almaları gerekmektedir.
  • Fazla kullanımı kan basıncında ve kalp ritminde sorunlara neden olabilir, kalp çarpıntılarına yol açabilir.

  Yeniden tekrarlamakta fayda var ki insan vücudu ve sağlığı için oldukça yararlı bir çay olup bileşeninde hiçbir toksik madde bulunmamaktadır. Yukarıda sayılan yan etkiler yalnızca aşırı kullanım durumunda söz konusudur.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.