Kan Kanserine İyi Gelen Bitkiler

  24.02.2017
  Kan Kanserine İyi Gelen Bitkiler

  Halk arasında kan kanseri olarak bilinen Lösemi, dünyada herkesçe bilinen hatta filmlere bile konu olan bir hastalıktır. Beslenmeye en çok dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir ayrıca.

  Çok bilinen bir hastalık olması sebebiyle insanların kan kanseri hakkında az da olsa bilgileri vardır. Bu sebeple birden fazla şehir efsanesi vardır bu hastalıkla ilgili. Şunu yaptım iyi geldi, komşumuzda da vardı aynı illet, bir ot vardı onu kaynat iç gibi birden fazla cümle ve kelimeler yığını hastanın kulağında çınlamıştır şimdiden. Fakat lösemi tanısı konan bireyler için şu kesin iyidir denilecek bir bitki yoktur. Löseminin bakımında her şey bir bütündür. Suyundan aldığı nefese kadar. İmmün sistemi zayıftır ve buna göre dikkat etmelidir.

  Bitkiler, günümüzde birçok hastalığın geçmesinde yardımcı olduğu gibi kan kanseri yani lösemi hastalarında da iyileşmeye yardımcıdır. Birçok bitki kanserin vücudumuzda getirdiği hasarı ve eksikliği gidermede büyük derecede başarılıdır. Kan kanseri ile birlikte kansızlık, kanama sorunları, bağışıklık sistemi sorunları kendini gösterir. Bitkiler ise doğal yollarla vücuttaki bu hasarları gidermeye çalışır.

  Fesleğen

  Fesleğen, yapısında bol miktarda beta karoten ve C vitamini bulunduran bir bitkidir. İçeriğindeki beta karoten sayesinde antioksidan etkiye sahiptir. Yani hem oluşmuş sağlam kan hücrelerini vücuttaki serbest radikallerden korur, hem de kan hücresi oluşum aşamasında hücrenin zarar görmesini, böylece malign form almasını  engeller. İçeriğindeki C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle kan kanserinin bağışıklık sistemi üzerindeki yıpratıcı etkisini önlemede yardımcıdır.

  Zerdeçal

  Zerdeçalın, kan kanseri tedavisi ve gerilemesinde önemli etkilerinin olduğu son zamanlarda yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Hatta günümüzde zerdeçalın etken maddesi curcumin, kemoterapi yanında tamamlayıcı tedavi olarak damar yoluyla hastaya verilebilmektedir. Zerdeçalin etken maddesi curcuminin, kemoterapinin etkinliğini artırdığı, hatta kemoterapinin yan etkilerini de azalttığı da bilinmektedir. Zerdeçal, tümör hücrelerinin büyümesini engellediği gibi kanseri sınırlandırır, çevreye zarar vermesini önler.

  Rezene

  Rezene, kan kanserindeki en önemli etkisini akyuvarlar üzerinde gösterirler. Özellikle rezene tohumu, akyuvar üretimi için gerekli bakır ve diğer maddeleri fazlasıyla içerir. Ayrıca fesleğen gibi beta karoten ve C vitamini bakımından fazlasıyla zengin bir bitkidir. Beta karoten içeriğiyle antioksidan, hücreyi koruyucu özelliktedir. İçerdiği C vitamini ile de yine kan kanserindeki en önemli sorunlardan biri olan bağışıklık sistemi hasarlarını önleyici özelliktedir. İçerdiği anti-inflamatuar ve anti-kanser etkilere sahip anetol adındaki fitobesinin kanser hücrelerini durdurabildiği bulunmuştur. DNA’ya etki eden nadir bitkilerden olup DNA’yı onardığına dair söylemler vardır. Aşırı tüketildiğinde bazı yan etkiler çıkabileceği için dikkat edilmelidir.

  Biberiye

  Biberiye, antioksidan özelliği oldukça yüksek bir bitkidir. Kanser oluşumunda etkili olan radyasyona karşı koruyucu etki gösterir. Kan kanseri olduktan sonra ise kanser hücrelerine etkili olduğu da yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Kuşkonmaz bitkisi, folik asit, potasyum, A ve C vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Kanser riskini azaltan ve güçlü antioksidan özellik gösteren glutatyonu da bol miktarda içermektedir. Aynı zamanda yapısında bulunan ferulik asit ismindeki bir antioksidan, hücre duvarına ve DNA’ya zarar veren serbest radikallerin hasarlarını önler ve yeni kan damarı oluşumunu engelleyici etkisiyle kan kanserinin gelişimini ve çevre dokulara yayılımını engeller.

  Işkın – Işgın

  Işkın ve diğer adıyla ışgın (ribes), ülkemizde doğuda yüksek dağlarda yetişen bir bitkidir. Daha çok sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği ile kullanılır, fakat son yıllarda yapılan araştırmalarla özellikle pişirildiğinde yapısında bol miktarda bulunan polifenol isimli etken madde sayesinde başta kan kanseri olmak üzere birçok kanser türünde de etkili olduğu gösterilmiştir. Fazla miktarda tüketmek ishale neden olabileceği için dikkat edilmelidir. Çörek otu da yine kan kanseri ve diğer kanserler için önemli bitkilerden bir tanesidir. Anti-kanser etkisini etken maddesi timokinon ile gösterir. Kanser hücresinin üreme döngüsünü durdurur, kanserin besleneceği yeni damarların oluşumunu önler ve oluşan kanser hücrelerini de apopitoza yani ölüme zorlar. Çemen otu, karahindiba, yeşil çay ve sarı kantaron da yine kan kanseri tedavisi sırasında etkili diğer bitkilerdir.

  • Kansızlıktan korunmak için bir avuç kuru üzüm, yaban mersini tüketin. Bağışıklık sisteminize kesinlikle birinci dereceden dikkat edin.
  • Grip bile lösemi hastaları için büyük risk demektir. Bu yüzden grip bile olmamanız gerekecek şekilde beslenmeniz gerekir. Bol bol C vitamini.
  • Haftanın iki günü direnç ve kan için yağsız kırmızı et tüketin.
  • Nar, greyfurt, ananas, çilek , kiraz, siyah incir, siyah üzüm gibi meyveleri tüketin.
  • Asla terli dolaşmayın. Bol bol sıvı tüketin ve ılık su için. Limon ve nane katılmış bir buçuk litre suyu bir güne yayarak içebilir alkali su ile toksin atabilirsiniz.
  • Bir avuç kuru kayısı, yabani erik tüketebilirsiniz.
  • Eğer mümkünse haftada bir balık tüketin.
  • Bulabilirseniz reishi mantarı tüketin.
  • Her sabah keçi boynuzu içebilirsiniz.

  Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

  Şişen lenf bezleri, yanı lösemi hastalığı yüzünden belli bölgelerde bulunan lenf bezleri çok aşırı bir şekilde şişme söz konusu olabilir. Vücutta görünen ateş ve gece terlemeleri halsizlik ve güçsüzlük de lösemi hastalığından belirtiler arasında yer almaktadır. Diğer belirtiler ise, vücutta yaşanan morarma ve kızarıklıklar, ayrıca adet dönemleri arası bazen görünen kanama, burunda kanama adet kanamasının aşırı olması, kanamaların durmaması gibi durumlarda kan kanseri belirtileri arasındaki yerini almaktadır. Dalağın ve karaciğerin şişmesinden kaynaklanan karın bölgesindeki aşırı şişkinlik de belirtilerdendir. Soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntıları, baş dönmesi, iştahsızlık, aşırı kilo kaybı, uykusuzluk hali, göz ağrıları, bulanık görme durumları gibi etmenler gene kan kanserinin arasında yer alır.

  Lösemi hastalığı diğer hastalıklarla karıştırılması kolay olan bir kanserdir. Bunun için teşhisi konulması için bir doktor muayenesi ile kesinleşebilir. Doktor teşhisi ise, ailede herhangi bir rahatsızlığın söz konusu olduğu araştırılır ve muayene sonucu size kesin bilgileri sunar. Lösemi hastalığını tetikleyen etmenler ise, genelde diğer kanserler gibi lösemi hastalığı da altmış yaş üstü hastalarda görülme riski daha fazladır. Cinsiyet olarak ise lösemi hastalığı erkeklerde görülme riski daha fazladır. Ailede daha öncen herhangi bir kan kanseri veya başka bir hastalık geçirip geçirilmediği araştırılır. Böyle bir hastalık geçiren kişide daha fazla kanser riski olasılığı vardır. Lösemiden kurtulmak için özellikle çocukları hazır gıdalardan uzak tutmalıyız. Ayrıca et, tavuk ve balık gibi ürünler dondurulmadan alınmalıdır. Anneler çocukların beslenme alışkanlığını dikkate almalıdır.

  Kan kanseri de kendi için akut ve kronik lösemi hastalığı olarak ikiye ayırır. Genelde lösemi hastası olan kişiler daha çok meyve ağırlıklı beslenmelidirler. Bu meyvelerin hormonlu olması çok önemlidir. Bitkisel çaylar tüketilmesi çok önemlidir. Örneğin ağrılara çözüm amaçlı papatya çayı çok faydalı bir içecek olacaktır. Özellikle çok değerli bir bal çeşidi olan anzer balı da her türlü sağlık sorunu ile baş edebilen bir türdür. Bu da kan kanseri olan hastalar için çok önemli bir besin olacaktır. Yukarıda verilen şifalı bitkiler ve meyveler ile sizlerde kan kanseri ile baş edebilirsiniz.

  • Halsizlik
  • lenf bezlerinde şişme
  • çabuk yaralanma
  • yaralanma olaylarında kanama şiddeti
  • gece terlemeleri
  • sık sık oluşan ateş
  • boyundaki lenflerde şişme vb.

  Bu belirtileri gösteren kişi ayağa kalkacak hali bulamaz kendinde. İnsan vücudunda kan, kemik iliğinde üretilir. Kemik iliğinde kanı üreten yapıların kontrolsüz kan üretmesi kan kanseri sebebi olur. Kan ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu sebeple dolaşımı etkiler. Kan kanseri tüm dokuları etkileyeceğinden zamanla teker teker organ ve doku harabiyetlerine yol açar. Bunun anlamı da yavaş yavaş ölüme zemin hazırlaması demek. Fakat insan vücudu o kadar mükemmel ki, durum bu kadar kötüyken bile savunma mekanizması kusursuz çalışır. Eğer biz takviye kuvvet yollarsak, bedenimizin kazanamayacağı bir zafer yoktur. Gönderilecek ilk takviye kuvvet moraldir. Siz siz olun asla kendinizi demoralize etmeyin. Beterin beteri var deyip daha kötüsü olabilirdi diye düşünün ve şükredin. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin. İkinci takviye ise kesinlikle kararlılıktır. Ben bu hastalığı yeneceğim demelisiniz ve buna vücudunuzu inandırmalısınız.

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.