Adet Öncesi Baş Ağrısı Nedenleri ve Bitkisel Tedavi

24.02.2017
Adet Öncesi Baş Ağrısı Nedenleri ve Bitkisel Tedavi

Hepimizin korkulu dönemidir regl haftalarımız. Kendimizi kontrol edemediğimiz gibi ağrılarımız da dayanılmaz. Regl dönemi olduğu için hap kullanmak tehlikelidir. Hap kullandığım dönemlerde sorunlar yaşadığım için ben ağrı kesici haplara başvuramıyorum. O yüzden alternatif çözümler keşfettim. Örneğin, regl döneminde en iyi yardımcımız kekik çayı. Karın ağrılarımıza yardımcı olduğu gibi baş ağrılarımıza da yardımcı olacaktır. Üstelik hazırlaması da çok kolay. Bir bardak su ile yeterince kekiğimizi kaynatarak ıhlamuru nasıl yapıyorsak aynı yöntemle yapıyoruz ve kaynadıktan sonra içerisine limon damlatıyoruz. İsteğe göre biraz şeker veya bal ile tatlandırabiliriz.

Bunların yanında en basit yapabileceğimiz yöntemlerden biri ise ılık bir duş alarak biraz hafiflemesini sağlamak ve uyku. Duş ve uyku inanılmaz bir çözüm. Sizler de benim gibi hap kullanamıyor ve adet öncesi baş ağrısı için alternatif çözümler arıyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. O kadar ağrı çekip günümüzü zehir etmektense denemekte fayda var. Kendi adıma konuşayım. Ben hap kullanamadığımı söylemiştim eminim ki benim gibi olan bir çok bayan da vardır. Alternatif bulduğum tüm yöntemleri deniyorum. Fakat bazı ağrılar o kadar dayanılmaz ve inatçı olabiliyor ki ne denersem deneyeyim geçiremiyorum. En son çare olarak mecburen hastaneye gidiyorum. Burada serum takıp içerisine ilaçlar katıyorlar fakat bu da adeti etkiliyor. Her şeyi deneyip çözüm bulamadığınız da hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bazı ağrılar adetin tetiklemesiyle de meydana çıkabilir. İhmal etmemekte fayda var.

Mesela bir odaya kapanıp karanlıklar içinde kalmayı düşünmek yerine bizi mutlu edecek bir şey bulup zamanımızı ona verelim, bence bu yöntem etkili olacaktır. Sizce de öyle değil mi ? Müzik dinlemek, özellikle şöyle hafif bir sesle, ruhumuzu dinlendiren bir müzik bence tam zamanı. Hiç mi olmadı, biraz yürüyüş yapıp vücudumuzun hareket etmesini kolaylaştıralım. Doktorlarımızdan, çevremizden yada bu tür ağrılarla baş eden arkadaşlardan tavsiyeleri alıp uygulamamız zaten yeterli olacaktır. Hayallerimizi, düşüncelerimizi yani yapmak istediklerimizi yaşayabilmemiz, bunlar için uğraş vermemiz için sağlığımızın yerinde olması gerekir. Bunun için de yapmamız gerekeni yapıp kendimize dikkat edelim. Baş ağrısı deyip geçmeyelim, malum öyle zor durumda olan insanlar var ki kıymetimizi bilelim.

Şimdi birlikte adet öncesi baş ağrısı bitkisel tedavi yöntemlerine bakalım. Vereceğimiz tariflerle size daha rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlayacağız. Öncelikle regl dönemi ve öncesinde meydana gelen baş ağrısından söz edelim. Kadınlarda regl tarihine yaklaşıldıkça hormonlarında meydana gelen değişimler kan akış hızlarını ve damarlarının genişleyip – daralması gibi fizyolojik değişiklikler oluşturur. Özellikle kadınlar adet dönemlerine yaklaşırken etkili olan 3 faktör vardır. Bunlar açlık, yorgunluk ve strestir. Bu faktörlerden en az birine sahip bir kadın regl dönemine girdiği süre içerisinde ciddi baş ağrısı ve karın krampları geçirir. Adet öncesi baş ağrısı hanımların hayatını burnundan getirebilmektedir. Bayanlar bu dönemlerde daha huzurlu olmak adına ağrılarını rahatlatan bazı formüller keşfetmişlerdir.

Zencefil; ağrı kesici özelliğinin yanında rahatlatıcı etkisi de olduğu bilinen zencefil kadınların imdadına bu dönemlerde de yetişmektedir. Hormonsal düzenlemeler yaparak ağrıyı dindirdiği bilinmektedir. Tüketim formülü; 1 gr. Toz zencefili 20-30 damla suyla karıştırarak içmelisiniz. Dilerseniz bal da ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu uygulayacağınız bitkisel yöntemi her adet öncesi 2-3 kere tekrarladığınız takdirde baş ve karın ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

Bir diğer formülümüz ise, 1 çay bardağı sıcak suyla karıştıracağınız 1 kahve kaşığı civanperçemi otunu 10 dakika beklettikten sonra süzün ve günde 2 fincan tüketin. Bu bitkisel şifa sayesinde hem adet öncesi döneminizde hem de adet dönemizde geçirmiş olduğunuz ağrı nöbetleri ve kan kaybınıza bağlı olan kansızlığınızın getirdiği vücut halsizliği de son bulmuş olacaktır.  

Son ve en etkili formülümüze gelecek olursak, bir çay bardağı sıcak su içine kurutulmuş lavanta, kekik ya da papatya bitkilerinden seçeceğiniz herhangi birini bir kahve kaşığı miktarda koyun 5 dk. Kadar demlenmeye bırakın ve sonrasında günde 3-4 fincan kadar tüketin. Bu bitkisel şifa çayı da regl döneminde oluşan baş ağrınıza kesin çare olacak bir formüldür.

Adet Öncesi Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Bir baş ağrısı deyip geçmemeliyiz, kim bilir, o baş ağrısının içinde neler var. Mesela takip etmeli, ne zamandandır var, ne tür bir ağrı ve ne kadar sürede geçiyor. Bunları hiç düşündük mü ? Belki de hayır.

Sıkıntı stres ve kadınsal hastalık (adet) baş ağrısının dahilinde ve özellikle adet olacağımız dönemde kendimizde kötüye yer edindiğimiz şeyleri mutlaka bitirmeliyiz. Bizi mutlu eden ne varsa onlarla uğraşıp sıkıntıları stresleri bırakıp bir nebze de olsa azaltmalıyız. Görüyoruz ki olmadı yapamadık. Ozaman en başından yapmamız gerekeni yapmalıyız, bir doktora başvurmalı şikayetleri belirtmeliyiz.

Kadınların adet öncesi dönemlerde çok gergin ve sinirli olduklarını bilmeyenimiz yoktur elbette. Adet öncesi dönemden ( yani tıp dilindeki adı ise premenstruel sendromu ) bir hafta öncesinde başlayan fiziksel ve ruhsal bazı gerginliklere ve sıkıntılara verilmiş bir isimdir. Adetten bir hafta kadar öncesinde başlayan ve adet dönemi içerisinde kendiliğinde kaybolan bu belirtiler her kadında farklılık gösterse de belirtilerin çoğu hep aynıdır. Özellikle doğurganlık çağındaki yetişkin kadınlar bu belirtiler daha sık görülmektedir. Amerika da yapılan araştırmada kadınların adet öncesinde suç işleme oranı artığı yöndedir. Doğum kontrol hapları, adet öncesi belirtilerin şiddetini arttırdığı yönündedir. Çünkü doğum kontrol hapları içeri gereği hormonal ilaçlar olduğundan dolayı kadın üzerindeki adet öncesi belirtilerini de artırmaktadır.

Premenstruel ( PMS) sebepleri nedir , bu konu da kesin bilimsel araştırmalar yoktur. Genellikle 30-45 yaşları arasında daha çok görülen PMS ergenlik dönemi öncesinde de görülür. Her ne kadar PMS’nin sebebi belli olmazsa bile aşağıda sıraladığımız maddelerin üzerinde durulması önemlidir.

  • Mineral yetersizliği ( çinko , magnezyum )
  • Vitamin yetersizliği ( B ve A vitamini )
  • Bazı hormonal bozukluklar ve progesteron yetmezliği
  • Düşük kan şekeri
  • Vücudun su tutması
  • Psikolojik
  • Cinsel arzusunun bastırılması

Fiziksel belirtilerin yanı sıra ise ruhsal belirtileri de sayacak olursak : yorgunluk, uyku hali, depresyon, odaklanma güçlüğü, duygu dalgalanması, dikkat dağınıklığı, sinir, asabiyet, üzüntü ve öfke, baş ağrısı gelmektedir. Adet öncesi baş ağrıların sebepleri olarak kadının en başta psikolojik durumunu göz önünde bulundurabiliriz. Bunun dışında ise kadınlar adet öncesin aşırı tatlı ve çikolata yeme isteği artmaktadır. Şayet ki vücut su tutuyor ise kadında adet öncesinde adet belirtisi olarak baş ağrısı gözlemlenir. Dolayısıyla vücut 2-3 kilo kadar ağırlaşmasına neden olur. Bu dönemde baş ağrısının yanı sıra kabızlık, kusma-bulantı, susama, ishal, akne gibi şikayetler de görülür.

Normal günlerde bile oluşan bir baş ağrısı adet döneminde olması daha da kolay. Ağrılar, yanmalar, adet düzensizliği bununla beraber “migren” dediğimiz daha da zor olan bir baş ağrısı var ki bu da adet migrenidir. Adet migreni, adet döneminde oluşan bir baş ağrısı. Yani bu saydıklarımız ve bunlarında beraberinde getirdiği bazı şeyler.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.