Burun Tıkanıklığına Hangi Bölüm Bakar ?

Burun Tıkanıklığına Hangi Bölüm Bakar ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 746 kez okundu.

Bir günde sağlıklı bir insanın soluk alıp verme sayısı 12-20 arasındadır. Soluk alıp verirken hayati görev taşıyan organımız ise burnumuzdur. Hava burnumuzdan akciğerlerimize taşınana kadar süzülür, nemlenir ve ısınır. Kışın bile içimizin ısınmasının sebebi budur. Peki burun sağlığımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız sorunlardan biri burun tıkanmasıdır. Burun tıkanmasının kemik eğriliğinden burun etine, alerjiden soğuk algınlığına kadar değişik sebepleri olabiliyor. Farklı sebepleri olduğu gibi farklı etkileri de mevcut. Gün içinde soluk almada zorluk, koku almanın zorlaşması ve gece rahat nefes alınamadığı için uykusuzluk problemleri yaşamak gibi. Toplumumuzda yapılan en büyük hatalardan biri ise zamanla geçeceğini düşünmek veya evde kendi kendine yapılan ilaçlarla tedavi sağlamaya çalışmaktır.

Burun tıkanıklığının arkasındaki sebebi bulmak için önce bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmeli ve şikayetinizi detaylı bir şekilde anlatmalısınız. Yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir hastalığı soracağı gibi kemik eğriliği gibi bir sorunla karşılaşırsa çocukken bir kaza geçirip geçirmediğinizi de sorabilir.

Burun tıkanıklığı tedavisi genelde basittir. Alerji ve soğuk algınlığı için ilaçla tedavisi mümkündür. Burun etlerinin büyümesi olarak geçen konka hipertrofisinde ise ilaçla tedaviye başlanır fakat düzelme olmuyorsa cerrahi müdahale yapılabilir. Kemik eğriliğinin ise tek tedavisi cerrahidir, aynı şekilde bu sorun burnun görünümünde de sorun yarattığı için genelde fark edilmesi gecikmez. Fakat günümüzde hala cerrahi müdahaleden korkanlar olduğu için tedavi olmayan birçok insan var. Sizin de böyle bir sorununuz varsa tecrübeli kişilerden görüş alabilirsiniz, günlük hayatınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Unutmayın, burun sağlığınıza açılan en önemli kapıdır, ona iyi bakın ve hiçbir sorununuzu çözmeyi ertelemeyin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git