Acai Berry Çayı Faydaları Nelerdir?

18.12.2015
Acai Berry Çayı Faydaları Nelerdir?

Acai Berry çayı, içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser, kalp hastalığı ve diyabet hastalık riskini azaltır. Kan şekerini düşürür ve kötü kolesterolü azaltır. Beyindeki iltihaplanma ve oksidasyonun zararlı etkilerini yok eder, beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Acai Berry Çayının Faydaları

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fazla kiloları ile başı dertte olanların müracaat ettiği Acai berry çayının içeriğindeki lifler ve yağ asitleri metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Üzümü andıran bu minik meyveden yapılan çay sayesinde yağ yakım hızı bir anda artarak fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu çayın metabolizmayı hızlandırmasının yanında tokluk hissi vermesi de kilo verme konusunda etkililidir. “Sık sık acıkıyorum.”,”Açlığa tahammül edemiyorum.” diyenler için bu çay kesinlikle denenmelidir. Sabahları kahvaltıdan 15-20 dk önce tüketmek tokluk hissi sayesinde daha az yemek yenmesine sebep olacaktır. Bir çok diyetisyen tarafından da sıklıkla önerilmesinin sebebi kilo konusundaki olumlu katkısından kaynaklıdır.

2. Sindirim Problemlerinin Üstesinden Gelir

Sindirim probleminin üstesinden gelmek için kullanılan pek çok doğal yöntemden biridir. Tam bir lif kaynağıdır, sindirim sistemini kullandıktan kısa bir süre içerisinde düzene sokacaktır. Besin emilimini arttıran bu çay kabızlık ve ishal tedavisinde özellikte ana vatanı olan Güney Amerika’da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Beslenme programına eklendiği takdirde vücuttaki fazla toksinlerden arındırıcı etkiye sahiptir. Şişkinlik hissini kısa süre içerisinde hafifleterek rahatlama sağlayacaktır.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte hastalıklardan korunmak, bağışıklığı güçlendirmek adına bir takım tedbirler alınır. Bol bol su içmek, meyve tüketmenin yanında en çok başvurulan tedbirlerden biri de bitki çaylarıdır. Vücudun hastalıklara karşı doğal savunmasının sağlıklı bir şekilde işlemesi için serbest radikallere, enfeksiyonlara karşı savaş açar vücudun bağışıklığını güçlendirir.

4. Uyku Kalitesini Arttır

Uyku kalitesinin düşük olması ciddi sağlık sorunlarına davetiyedir. Uyku problemlerinize dur demek ve olası hastalıkların önüne kolayca geçmek için ilaçlara başvurmak istemiyorsanız kullandıkça çevrenize memnuniyetle tavsiye edeceğiniz bu bitki çayı deliksiz bir uyku ile tanışmanıza yardımcı olacaktır. Rahatlatıcı etkiye sahip bir çaydır, uykusuzluğa sebebiyet veren tetikleyicilerden yavaş yavaş uzaklaştırarak rahat bir uyku uyunmasına yardımcı olacaktır. Yatıştırıcı ve uyku getirici özelliği sayesinde uyku düzeni ve uyku kalitesi artar. Böylece uykusuzluk probleminin gün içerisinde yansıması olan dikkatsizlik, odaklanamama, algılamakta zorluk gibi problemlerden de uzaklaştırmış olunur.

5. Kanser Hücreleri ile Mücadele Eder

Çağın hastalığı kanser ile mücadele etmek oldukça zor ve yıpratıcıdır. Bu hastalığa yakalanmayı önlemek ya da hastalık sürecini en sağlıklı biçimde atlatmak adına sayısız yollar denenmektedir. Bu hastalıkla mücadelede iyi bir savaşçıdır Ülkemizde gün geçtikçe popülaritesini arttıran bu şifa çayının düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde kanseri önlediği ayrıca tedavisinde aktif rol oynadığı görülmüştür. İçeriğindeki antikanser özellikle meme ve kolon kanseri önlemede oldukça etkindir.

6. Beynin Fonksiyonlarını Arttırır

Yaş aldıkça fiziksel, bilişsel ve ruhsal açıdan bir takım değişikliklere uğrarız. Doğumdan ölüme kadar olan bu süreçte tüm vücut faaliyetlerinin merkezi olan beyne en iyi şekilde bakmak gerekir. Beyin sağlığını korumak ve geliştirmek de sağlıklı gıdalar tüketmekten geçtiği için beslenmeye özellikle dikkat etmelidir. Ceviz, kuru üzüm gibi beyin sağlığını koruyarak fonksiyonlarını geliştiren yiyeceklerin yanında, hafızayı güçlendirici etkilere sahip antioksidanlar açısından bol çayın tüketilmesi beyni yaşlanmaya karşı koruyacaktır.

7. Hücre Sağlığını İyileştirir

Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücreler, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Beden sağlığı hücrelerin sağlıklı olmasından geçmektedir. Doğumdan itibaren kaliteli, sağlıklı bir yaşamın yolu sağlıklı beslenme, spor, uyku vb. etkenler önemli bir işleve sahiptir. Bu çay içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerin besin emilimini iyileştirerek hücresel yıkımı azaltır. Hücre ölüm ihtimalini en aza indirerek uzun ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar.

8. Akne ve Sivilce Problemleri İle Savaşır

Ergenlikten bu yana belli aralıklar ile ortaya çıkan cilt orunlarından biri olan sivilcelerden kurtulmak için cilt dostu çaydan her gün düzenli olarak tüketmek gerekir. Anti inflamatuvar özelliği cildinizdeki akne ve sivilce oluşumunu engelleyerek sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu çay cildinizdeki leke ve izleri hafifletici etki gösterecektir.

9. Cildi Nemlendirir

Doğal ve parlayan bir cilde ulaşmak için çevresel faktörlerin sıklıkla hasar verdiği cildi bu çay ile nemlendirebilirsiniz. İçerisindeki antioksidanlar cildin kaybolmuş nemini ona geri kazandıracaktır. Çay sayesinde en değerli giysinizi koruyarak kuru ve çatlak görünüme elveda diyebilirsiniz.

10. Saç Sağlını Korur

Işıl ışıl parlayan, gür ve hacimli saçlar için pek çok şampuan değiştirir, maskeler uygularız. Birçok denemeden sonra genelde hüsrana uğramamızın sebebi aldığımız geçici önlemlerdir. Kozmetik ürünlerinin bir çoğu kısa süreliğine sonuca ulaşmanızı sağlar. Oysaki saç sağlığını korumadaki en önemli adım beslenmedir. Saç için gerekli olan vitamin ve mineralleri almamak uygulanan çözümlerle kısa süreli etkiye sebebiyet verir ve sorunlar yeniden baş gösterir. Saç sağlığınızı korumak, kuru ve yıpranmış görüntüden kurtulmak için beslenme programına saçınızı kökten uca onaracak olan acai berry çayını eklemeniz tavsiye edilir. Bu mucizevi çayın içeriğindeki çinko ve folik asit gibi bileşenler, saçınızın köklerini besler ve saç dökülmelerini engeller. Saç derisini iyileştirir ve saçınızın beyazlamasını geciktirir. Bir diğer etkisi de saçın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktır. Sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız protein, yağ ve vitamin açısından oldukça zengin olan bu meyvenin çayını düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Düzenli kullanılmadığı takdirde iyileştirici etkilerini görmeniz pek de mümkün değildir.

11. Yaşlanma Karşıtı İşleve Sahiptir

Birçok kişinin kabusu olan yaşlanmanın verdiği kırışıklık ve lekeleri azaltabilirsiniz. Yaş almanın getirilerini kozmetik ürünlerde, çeşitli operasyonlarda arayanlardan değilseniz bu doğal yöntemi kesinlikle denemelisiniz. Düzenli olarak kullandığınız takdirde harika etkiler gösterecektir. İçeriğindeki antioksidanlar yaşlanmanın etkilerini en aza indirecektir.

12. Pigmentasyonu Kontrol Altında Tutar

Pigmentasyon, pigment artışı nedeniyle deride meydana gelen renk değişimidir. Eğer pigmentasyon bozukluğunuz var ise ya da tedbir almak istiyorsanız acai berry çayından faydalanmalısınız. Bu çay deri ve dokularda meydana gelen veyahut gelebilecek renk değişikliklerini kontrol altına alır. Pigmentasyonun en büyük düşmanıdır. Sağlığınız için her gün mutlaka bir bardak tüketmeniz önerilir.

13. Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Anti inflamatuvar yani enfeksiyonlarla savaşan özelliğe sahiptir. Bu meyveden yapılan şifa çayını tüketmeniz yaralarınızın mikrop kapmadan erken bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

14. Kalp Hastalıklarından Korur

Kalp sağlığı beslenme ile yakından ilişkilidir. Doğru ürünler tüketmek kalp sağlığını koruyarak sizlere kaliteli bir yaşamın kapılarını aralayacaktır. Çay antioksidanlar ve antosiyaninler açısından oldukça zengindir. Bu sayede birçok kalp rahatsızlığından uzak tutar. Kalp dostu çaydan her gün bir bardak tüketmeniz kalp krizi riskini en aza indirecektir.

15. Şeker Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalığı ülkemizde oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kandaki şeker miktarının artması ile ortaya çıkar. Şeker hastalığı ile mücadelede yardımcı olabilir. Yüksek olan kan şekeri seviyesinin normal seviyelere gelmesini sağlayacaktır. Düzenli tükettiğiniz takdirde diyabetle olan savaşınızdan galip ayrılabilirsiniz.

16. Göz Sağlığını Korur

Görme bozukluklarından birine sahipseniz ya da göz sağlığınızı korumak adına doğal bir önlem almak isterseniz bu çayı kullanabilirsiniz. Yüksek miktarda A vitamini içermektedir. Bu çayı düzenli bir şekilde tüketirseniz hem göz sağlığınızı koruyacak hem de görüş kalitenizi arttıracaktır.

17. Besin Emilimini Arttırır

Besin emilimi üzerinde muhteşem faydaları mevcuttur. Tabi ki bu meyveden yapılan çay da en az kendisi kadar bu konuda etkilidir. Besin emilimini arttırarak gün içerisinde tükettiğimiz gıdalardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Böylece vücudumuzun genel sağlığını korumada büyük rol üstlenmiş olur. Bu çayı düzenli tükettiğiniz takdirde bir süre sonra vücudunuzun eskiye nazaran daha dinç ve sağlıklı olduğunu fark edersiniz.

18. Vücutta Detoks Etkisi Yaratır

Sıradan detoks sularından sıkıldınız mı? Gün içerisinde soluduğumuz havadan kullandığımız suya kadar pek çok çevresel etkenden ötürü toksinleri vücudumuza alırız. Halsizlik, sinirlilik, kas ağrıları gibi pek çok sağlık problemine sebebiyet veren bu toksinlerin dönem dönem atması için detoks uygulaması yapılır. Bu çay vücudunuza giren zararlı atıkları etkili bir şekilde temizler.

19. Kolesterol Seviyesini Dengeler

Antioksidan zengini bu meyvenin şifa deposu çayı kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Böylelikle kolesterol seviyenizi dengede tutar.


Acai Berry Çayı Nasıl Yapılır?

Acai Berry çayını hazırlamak için 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı Acai Berry tozunu ekleyerek 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzüldükten sonra içime hazır hale gelir. Çayın tadını arttırmak için bal veya arzu edilen meyveler eklenebilir. Günde 1-2 fincan çayı tüketebilirsiniz.


Acai Berry Çayının Zararları

Sağlıklı bir beslenme için tüketilen gıdalar her zaman dozunda olmalıdır. Yiyecek ve içeceklerin az veya fazla tüketimi birçok sağlık problemine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek, sağlık dolu kaliteli bir yaşam sürmek için gıdaların önerilen günlük tüketim miktarını kesinlikle aşmamamız gerekir. Sağlığa muazzam faydaları dokunan çay için de aynı durum geçerlidir. Düzenli ve kararında kullanımı pek çok fayda sağlarken fazla tüketimi kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu olumsuz durumları şöyle sıralayabiliriz:

Gastrointestinal semptomlara sebep olur

Gastrointestinal sistem, ağız ile başlayıp anüs ile son bulan, ana görevi sindirim olan ve pek çok organı kapsayan sistemdir. Besinlerin sağlıksız şekilde tüketimi bu sistemde bazı sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden tüketilen ürünlerin ölçülü ve sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir.

İshale neden olabilir

Lif bakımından oldukça zengin bu meyveden aşırı derecede tüketimi müshil etkisi yaratabilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız çay kullanımına son vermeli düzeldiğinizde tekrar kullanmayı düşünürseniz kesinlikle ölçülü davranmalısınız.

Bağırsak tembelliği yaratabilir

Kararında tüketilmez ise bağırsak hareketlerinizi yavaşlatan etkiler göstererek tembel bağırsak sendromuna neden olabilir.

Vazodilatör etkisi yaratabilir

Aşırı tüketimi vücudumuzdaki kan damarlarının genişlemesine sebep olabilir. Damarların genişlemesi ile kan basıcı düşer. Bu da özellikle kalp hastalıklarına sahip kişilerde bazı istenmeyen durumlara hatta ani ölümlere bile sebebiyet verebilir.

Süper meyve şeklinde adlandırılan ünü birçok ülkeye yayılmış acai berry meyvesinden çay yapmak isterseniz temin edeceğiniz tozu ya da poşet çayı mutlaka güvenilir sitelerden, aktarlardan satın alın. Böylelikle oluşabilecek olumsuz sonuçların da önlemini almış olursunuz. Sağlığın kıymeti hastalıkla kendini belli ediyor. Bunun için sağlığınızın en büyük hazineniz olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.