Sarı Kantaron Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

17.12.2015
Sarı Kantaron Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron dağların efsane bitkisi olarak anılan mucizeci bir bitkidir. Doğal olması ve kolay hazırlanabilir olmasının yanı sıra her yerde rahatlıkla temin edilebilir olması en çok tercih edilen bitkilerden olmasını sağlamıştır. Bu bakımdan taleple doğru orantılı olarak kurutulmuş haliyle de satılabilmektedir. Bu sayede verimini koruyacak şekilde uzun süre korunacak hale getirilmiş olup kullanım kolaylığı sağlayacak özelliğe bürünür.

Sarı kantaron ismiyle uyumlu orijinal bir sarı renge sahiptir. Asya bitkisi olarak bilinir ancak dünyanın her yerinde yetişmesi mümkündür. Ayrıca görüntü olarak da oldukça sevimli olan bu bitkilerin üzerinde küçük delikler vardır. Bu nedenle halk arasında bin bir delik otu olarak da isimlendirilir. Yalnızca kurusu değil sarı kantaron yağı da piyasada satılabilmektedir. Bu bakımdan şifa kaynağı olması ve pek çok derde şifa olması özellikle önem arz eder.

Bu bitkiler dağlarda genelde meyilli yokuş arazilerde dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan satılabilmektedir. Sadece yaprakları değil kökü de aynı şekilde verimlidir ve şifa amaçlı kullanılabilir.

Sarı kantaron bitkisi her yönüyle şifadır. Doğru kullanımda mutlaka etkili sonuçlar verecektir. Duruma göre yağı veya çayı tercih edilen bir bitkidir. Ancak en çok çayı tercih edilir. Özellikle alternatif tıpta sarı kantaron çayının faydaları özel bir yere sahiptir.

Sarı Kantaron Çayının Vücuda Faydaları

Doğal bir antidepresan

Bu bitkinin çayı en çok zihin rahatlığı için kullanıldığı bir gerçektir. Zihne bir ferahlık vererek vücudun gerginliğini aldığı alanın uzmanları tarafından dile getirilmektedir. Bu bakımdan doğal bir antidepresan özelliği sağladığını söylemek mümkün. Doğal olması sayesinde yan etkisi de neredeyse bulunmamaktadır, bağımlılık yapmaz ancak yine de dikkatli kullanmakta fayda var.

İyi bir antibakteriyeldir

Sarı kantaron çayı vücut direncini artırır. Mikroplarla savaşır. Vücudun kendini yenilemesini ve zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu yönüyle iltihap önleme özelliğine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca çeşitli sebeplerle oluşmuş iltihapların şiddeti ve durumuna göre iyileştirir veya iyileşmesine yardımcı olabilir. Hücrelerin bu denli hızlı gelişmesine destek olur ve hücre direncini geliştirir. Böylece iltihap oluşumu da engellenmiş olur.

Yara ve izlere iyi gelir

Bu çay diğer yandan fiziksel yaraların iyileşmesi için iyi bir çözüm olabilir. Hücreleri hızlı şekilde yeniler ve yaranın oluşturduğu açıklığı hızlı şekilde giderir. Aynı şekilde sarı kantaron çayı ciltte oluşan hastalıkların da iyileşmesini hızlandıracak bir çözümdür. Bu bakımdan egzama ve varis sorunu olanların sarı kantaron çayını tercih etmesi önerilir.

Sindirim sistemini destekler

Bu çayın sindirim açısından da oldukça faydalı olduğunu belirtmekte fayda var. Hem sindirim sistemini temizler hem de hazmı kolaylaştırır. Bu yönüyle mide koruyucu özelliğine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca bu çay sindirim sistemindeki zararlı bakterileri yok eder ve midede şişkinlik oluşmasını önler.

Kilo almanıza yardımcıdır

İştah problemi olanlar için oldukça faydalı olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle çok zayıf olup kilo almak isteyenlerin pek çok yöntem denediğini düşünerek sarı kantaron çayının oldukça faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Sindirim için faydalıdır

Sindirim için diğer bir faydası ise gastrit sorununa karşı önleyici ve iyileştirici yönünün olmasıdır. Benzer şekilde bu çay kanser hastaları için de önerilir. Hücre direncini geliştirmesinin yanında hücrelerin anlamsız çoğalmasını da önler ve bu sayede kanseri hem engeller hem oluşmuş bir kanserin tedavisinde takviye özelliği oluşturur. Diğer yandan ise kanser hücrelerinin gelişimini ve büyümesini engeller ayrıca zayıf kanser hücrelerini geliştirir.

Horman dengesizliğini kontrol eder

İnsan vücudunda oluşan rahatsızlıkların bazıları hormonaldir. Bu bakımdan gelişimle ilgili veya vücudun rutin işleyişiyle ilgili bazı sorunlara denk gelmek mümkündür. Bunun nedeni düzensiz salgı üreten vücut hormonlarıdır. Bu bakımdan düzenli hormon salgılama bakımından sarı kantaron çayı vücuda destek olacaktır. Diğer yandan bu tür rahatsızlıkları önlemek anlamında sarı kantaron çayına başvurmakta fayda görülmektedir.

Regl ağrılarını hafifletir

Kadınlar için adet dönemleri oldukça sancılı bir sürece dönüşebilir. Bu süreçte bazen hastalıklardan kaynaklı ağrılar da meydana gelebilmektedir. Bu ağrıların hafiflemesi ve varsa rahatsızlıkların giderilmesi için sarı kantaron çayını düzenli şekilde tüketmek iyi gelecektir. Özellikle menopoz dönemde oluşacak rahatsızlıklar için oldukça faydalı olduğu bir gerçektir. Diğer taraftan menopoz dönemi oluşacak gerginliği ve kaygıyı gidermek için tercih edilebilir.

Doğal bir ağrı kesicidir

Sarı kantaron çayı son zamanlarda bel ağrıları için çokça tercih edilmektedir. Aynı şekilde baş ağrıları için de ağrı kesici özelliği olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Bu çay sinirsel gerilmelere karşı da başarılı ürünlerdir. Bu gerilmelerden kaynaklı kaşıntılara karşı iyi geleceğini belirtmekte fayda var.

Depresyona karşı etkili

Uykusuzluk problemi olan, anksiyete ve benzeri sebepsiz kaygıları bulunan veya gereksiz mutsuzluk ve depresyon gibi problemlere sahip bireyler rahatlıkla bu üründen faydalanabilir. Mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olması sayesinde bu tarz problemlerde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Cilt hastalıklarına iyi gelir

Bu çayın cilt hastalıkları konusunda oldukça faydalı olduğu aşikar. Dikkatli kullanım sayesinde sarı kantaron çayının bu konuda verim sağlaması bir gerçektir. Özellikle güneşe maruz kalma veya hafif yaralanma gibi fiziksel ve geçici rahatsızlıklar için mükemmel bir yardımcı çözüm olabilir.

Egzamaya iyi gelir

Son zamanlarda alternatif tıbbın gözdesi olan bu çayın egzamayı iyileştirmede ayrı bir yeri olduğu bir gerçektir. Diğer yandan hücre gelişimi sayesinde, sonradan oluşan ufak yaralanmalarda etkili bir çözüm üreticisidir.

Cilt lekelerini giderir

Bu ürünün lekeleri giderici özelliğe sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Bu lekeler sonradan oluşmuş tramvaya bağlı lekeler için yardımcı çözüm üretebilir..

Saç ve saç derisi sorunlarını giderir

Açıkçası bu çayın saç dökülmesi veya saç çıkarma konusunda etkisinin olduğunu söylemek zor. En azından konu hakkında yapılmış detaylı bir incelemeden söz edilemez. Ancak sarı kantaron yağının saç için faydalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle aynı şekilde çayının da faydalı olabileceği tahmin edilir. Öncelikle kepeklere ve saç derisinin güçlenmesine karşı kullanmakta hiçbir sakınca görülmemektedir. Bu yönüyle aynı şeyi saç dökülmesi konusunda da rahatlıkla söyleyebiliriz.
Konu için en azından saç dökülmesine yol açmayacağını veya bu konu hakkında yan etkisinin bulunmadığını söylemekte fayda var.

Cilt yaralarına iyi gelir

Sarı kantaron iyi bir antiseptiktir. Bu yönüyle cilt koruması konusunda işe yarar bir üründür. Özellikle sivilcelere karşı çözüm arayanlar için mükemmel bir çözümdür. Sivilceleri hem ortadan kaldırır hem de sivilceden kalan izleri yok etmekte etkilidir.

Tiroide bağlı rahatsızlıkları giderir

Sarı kantaronun tiroidin dengesini sağlaması sayesinde tiroide bağlı rahatsızlıkları giderir. Böylece hipertroid ismi verilen hastalığa çözüm üretir. Bu çay sayesinde grip ve türevi hastalıklara karşı direnç sağlanır.

Cilt yanıklarına iyi gelir

Ciltte oluşabilecek yanıklara karşı iyileştirici etkisi olmakla birlikte özellikle güneş yakınlarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Tansiyonu dengeler

Tansiyon hastaları tedaviye yardımcı olmak amacıyla hem de tansiyonu dengelemek amacıyla sarı kantaron çayını tüketebilir. Tansiyona bağlı rahatsızlıklarda oluşan baş ağrısı için ağrıyı dindirme özelliğine sahip olması özellikle tercih sebebi olmasını sağlamıştır.

Astım hastalarını rahatlatır

Ferahlatıcı özelliği sayesinde astım hastalarının kullanmasında fayda görülmektedir.

Böbrek temizleyicidir

Böbrek için temizleyici özelliğe sahip olsa da böbrek hastaları sarı kantaron çayını dikkatli kullanmalıdır. Çayın düzenli seyreden yorgunluğa karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Balgam söktürücüdür

Diğer yandan balgam söktürücü özelliğine vurgu yapmakta fayda var. Bu bakımdan boğaz ağrısı ve balgam sorunu olanlar için tavsiye edilebilir.


Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Bu çay özellikle kuru yapraklar tercih edilerek tüketilir. Aktarlarda rahatlıkla bulunabilen çayın hazırlanması da oldukça kolaydır. Diğer taraftan kendiniz doğadan orijinal olarak toplamak suretiyle de çayı elde edebilirsiniz. Ancak bitkinin sarı kantaron olduğundan emin olmak gerekir. Diğer yandan bu bitkinin yapraklarını güneşte belli kuruluğa getirene kadar kurutmanız gerekir.

Sarı kantaron çayı demleme usulüne göre hazırlanır. Bunun için çok miktarda sarı kantarona ihtiyaç yoktur. İki veya üç kaşık sarı kantaron yaprağının tozu yeterli olacaktır. Yaprakları toz haline getirmeye gerek görülmeyebilir. Yaprak halinde olması çayın süzülmesi açısından oldukça kolaylık sağlar. Sarı kantaron çayını demlemek için iki bardak sıcak suya ihtiyaç vardır. Bu miktar çayı tüketecek kişi sayısına göre de değişir.

Belirtilen iki veya üç çay kaşığı yaprağı veya tozu sıcak suyun içine bıraktıktan sonra on dakika bekleyin. On dakika içinde çay demini almış olacaktır. Fazla bekletmek önerilmez çünkü çayın tadı acı olur. Zaten yeterince acı olan bu cayın tüketilmesi de oldukça zordur. Bu nedenle tatlandırmak adına limon veya bal kullanılabilir. Ancak şeker kesinlikle önerilmez. Özellikle küp şeker hem cayın tadını bozacaktır hem de kalitesi düşecektir. En doğrusu çayı her hangi bir karışım olmadan tüketmektir. Ancak çok acı gelmesi halinde bir miktar limon sıkılabilir veya kafi miktarda bal karıştırılıp öyle tüketilebilir. Balın bu noktada herhangi bir faydası yoktur ancak yalnızca lezzet vermek amacıyla kullanılabilir. Sarı kantaron çayının ılık tüketilmesi tavsiye edilir.

Sarı kantaronun özellikle yağını da bu konuda elde ederek tüketmek mümkündür. Ancak meşakkatli bir süreç olduğu için çayının tüketilmesi daha çok tercih edilmektedir.


Sarı Kantaron Çayının Zararları

Alerji

Bu çayın günde bir veya iki defa tüketilmesi yeterli olacaktır. Öncelikle belirtmek gerekir ki sarı kantarona alerjisi olanın tüketmemesi gerekir. Alerji olmadığı halde tüketip rahatsızlık yaşayanların kesinlikle doktora başvurması gerekir.

Mide bulantısı ve baş dönmesi

Bu çay ilk etapta mide bulantısı yaşatabilir. Öte yandan çayın fazla tüketimi hem mide bulantısına neden olur hem de baş dönmesine neden olur. Her ne kadar astım veya tansiyon dengeleyici özelliği olsa da bu hastaların kullanması bazen olumsuz son uçlara neden olabilir. Bu bakımdan tüketip tüketmemeleri kullanıcının insiyatifindedir.

Ağız kuruluğu ve yorgunluk

Sarı kantaron çayı, ağız kuruluğu veya yorgunluk gibi semptomlara neden olabilir. Bu durumda çay tüketiminin fazla olduğunu anlayarak miktarı azaltabilir veya tamamen bırakabilirsiniz.

Ameliyat öncesi dikkat

Sarı kantaron çayını düzenli kullanan kişiler ameliyat geçirme durumunda anesteziden en az 2 hafta önce bu çayı tüketmekten vazgeçmelidirler. Çünkü zaten sakinleştirici özelliğe sahip olduğundan morfinle birlikte olumsuz etkiye neden olabilmektedir.

Alzheimer ve şizofren hastaları için dikkat

Şizofren hastalarının sarı kantarondan uzak durması gerekir. Aynı şekilde Alzheimer hastaları için de sarı kantaron çayı kesinlikle tavsiye edilmez.

Mide sorunları

Bu çayın her olumlu etkisi çabuk iyi etmek maksadıyla fazla kullanılması halinde olumsuz etkiye dönüşebilir. Örneğin hazımsızlıklara iyi geldiği biliniyor ancak fazla tüketmek mide sorunlarına yol açabilir. İshal ve kusma bu sorunlardan bazılarıdır.

Cilt lekeleri

Sivilceler konusunda ve yaraların iyileşmesi konusunda faydalı olsa da fazla kullanımı bazı lekelere neden olabilir.

Kabızlık

Normal kullanımda kabızlık meydana getirmesi olasıdır.

Hamileler dikkat

Gebelikte kullanımı risklidir. Sarı kantaronun gebelikte kullanımı uzmanlar tarafından uyarılmıştır. Hem çocuğun gelişimi için hem de hamile birey açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracağı bir gerçektir.

Katarakt

Gözde katarakt oluşumunu hızlandırması nedeniyle aşırı kullanımı tavsiye edilmez.

Karaciğer hastaları için dikkat

Sarı kantaron çayının karaciğer için çok faydalı olmadığı bilinmektedir. Bu bakımdan özellikle karaciğer rahatsızlığı olanlar ile bu durumdan dolayı ilaç kullananlara kesinlikle önerilmemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.