Kahverengi Akıntı Nedenleri

08.05.2016
Kahverengi Akıntı Nedenleri

Kadınlarda kahverengi akıntı oluşumunun birden fazla nedeni vardır. Genellikle adet döneminin başında veya sonunda görülen kahverengi akıntının nedeni eskiyen kandan kaynaklanır ve vücut bunu dışarıya atar. Bu durum normaldir ve endişe duyulmasına gerek yoktur.

Kahverengi akıntının nedenleri yapısına ve görüldüğü zamana bağlı olarak yorumlamak daha doğru olabilir. Lekelenme şeklinde görülen kahverengi akıntı adet döngüsünün bir parçasıdır. Ancak kahverengi akıntının akıcı bir şekilde vücuttan atıldığını görüyorsanız bu durumun erken gebelik belirtisi olma ihtimali vardır. Doğum kontrol hapı kullanan bir kadında mensturasyon döneminde kahverengi kan akıntısı görülmesi oldukça normaldir. Bu durumu hapı aldıktan hemen sonra yada hapı vücuttan atarken gözlemlemeniz olasıdır. Eğer kahverengi akıntınıza şişkinlik, ağrı vb. belirtiler eşlik ediyorsa kist belirtisi olmasından kuşkulanabilirsiniz.

Kahverengi lekelenme görülmesinin nedeni eski adetinizden kalan eskimiş kanın vücuttan atılmaya çalışılmasından kaynaklanır. Bu eskiyen kanın vücuttan atılması zaman alır. Bir önceki adetinizde vücudunuzdan atılamayan kan, yeni adet döneminizin başında kahverengi lekelenmeler şeklinde görülebilir. Aynı zamanda yine adetiniz bitiyorken bu kahverengi akıntıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durum da vücudunuzda hala eski kan bulunduğunun göstergesidir. Adet döneminiz geciktiğinde de yine bu kahverengi akıntıyla açık veya koyu renk şeklinde karşılaşmanız mümkündür.

Kahverengi akıntının ilk sebebi gebeliğin en büyük habercisi olmasıdır. Gebe kalma süreci belli evrelerden oluşur. Bunlardan ilki ise bebeğin rahim duvarına tutunmasıdır. Döllenme oluştu ise ve bebek artık tutundu ise kahverengi akıntı oluşur. Bu akıntı koyu kahve renkte ve az miktarda olduğu gibi miktarı çok daha fazla da olabilir. Kimi bayanlar bu akıntıyı adet kanaması ile karıştırmaktadır. Oysa kahverengi akıntı çok daha koyu bir renktedir ve sadece bir kaç damladır. Adet olduktan sonra yaklaşık üç hafta sonra görülür. Diğer adet dönemine yakın bir tarihte oluşması da akıllara bazı soru işaretlerini getirir.

İlk olarak bilmeniz gereken kahverengi akıntı normal ve olağan bir durumdur. Kesinlikle korkulması gereken bir durum değildir. Gebelik öncesinin en büyük habercisi olarak bir çok bayan da görülür. Bu nedenle de asla panik yapmamak ve korkmamak gerekir. Kahverengi akıntı normal bir süreç olarak kabul edilmelidir. Eğer gebelik bekliyor iseniz rahat olmalı ve bunun gebeliğin bir habercisi olduğunu da bilmelisiniz. Kahverengi akıntının en büyük sebebi gebelik oluşumudur. Bir başka sebebi ise bayanların adet döneminde farklı renkte akıntı olabilmesidir. Kahverengi akıntı adet döneminde de olabilir. Bu gibi bir durumda da endişe etmemek gerekir. Servikal erozyon (rahim ağzında yara), mantar enfeksiyonları, pelvik inflamatuarn ( üst üreme organlarının enfeksiyon kapması) gibi haftalıklarda neden olmaktadır ve tedavi sürecine erken başlamakta fayda var.

Bazı ilaçlar da adet rengini koyu kahveye dönüştürür ve bu şekilde akıntı olmasına neden olabilir. Bazı vajinal akıntılar enfeksiyon habercisi olabilir. Kahverengi akıntıların başka bir nedeni kadın doğum haplarıdır. Bu haplar hormonları büyük derecede değişikliğe uğratır. Bu haplar genellikle adet döneminde veya adet döneminin dışında kahverengi akıntıya sebep olurlar. Doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan bir kadın bir aylık zaman dilimi içinde kahverengi akıntı gözlemliyorsa bu durumun normale dönmesi ve vücudun alışması için altı ile sekiz hafta aralığında bir zaman gereklidir. Kahverengi akıntılar hap kullanımının sonuna ve adet döneminin başlayacağı zamana denk geliyorsa adetin görülmesi gecikebilir. Eğer doğum kontrol hapıyla birlikte başlayan bir kahverengi akıntınız varsa ve bir kaç ay boyunca durmadan bunu gözlemlediyseniz mutlaka doktorunuza başvurmalı ve bunun başka bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmelisiniz. Karın ağrısı ve şişkinlikle birlikte gelen kahverengi kanın nedeni ciddi bir enfeksiyon da olabilir. Bu nedenle yine doktorunuza başvurmanızda ve muayene olmanızda fayda vardır.

Biz sizler için bir araştırma yaptık ve kahverengi akıntıya sebep olan 10 nedenini sıraladık :

 1. Adet döngüsünün sonrasında oluşan kahverengi akıntının sebebi emdometriyumun sebep olduğu ölü rahim hücresidir. Adet gecikmesinden sonra gelen adet kanasını esnasında veya sonrasında koyu kahverengi , kahve veya koyu kırmızı bir akıntıya sebep olmaktadır. Ciddi bir soru olmamakla beraber oldukça sık görülmektedir.
 2. Rahimin yıkımı, rahim ağızı yarası veya yüzeyindeki yaralarda böylesi bir kahverengi akıntıya sebep olmaktadır.
 3. Rahim polipleri de kahverengi akıntıya nedendir.
 4. Vajina da kronik mantar enfeksiyonları yine sebepler arasındadır.
 5. Pelvisin iltihap hastalığı tıp dilinde (PİD) pelvik inflamatuar disease olarak da tanımlanır.
 6. Vajina bakterilerini de sebepler arasında sıralayabiliriz.
 7. Rahim ağızı kanserleri.
 8. Menopoz ve menopoz öncesinde de adet döngüsünün akabinde kahverengi akıntıya rastlamak mümkün.
 9. Vajinal siğiller ve gonore ( halk arasındaki tabiri ile bel soğukluğu ) , chlamydia gibi cinsel yoldan bulaşan hastalıklarda bir sebebi olabilmektedir.
 10. Embiyonun yerleşmesiyle adet dönemi sonrasında kahverengi akıntı olabiliyor ve gebeliğe işaret edebilir.

Kahverengi akıntınız tekrarlayıcı olduğunda ilk aklınıza gelen bir jinekolojiye gitmek olsun. Çünkü tekrarlayıcı kahverengi akıntılar her ne kadar bazı durumlar masum olsalar bile bazen çok ciddi hastalıkların belirtisi bile olabilmektedir. Bu sebeple mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmenizi tavsiye ederiz.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Adet öncesi kahverengi akıntı kimi zaman normal gözükse de kimi zaman hormon bozukluğunun bir işaretidir. Ayrıca farklı hastalıklarında habercisi olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Kadının medeni durumu fark etmeksizin neredeyse tüm kadınların ortak sorunu olan ve kimi zaman ciddi olup kimi zaman ise hiç bir ciddiyet aksetmez. Kahverengi akıntının faydalı yönleri de bulunmaktadır. Akıntı esnasında vajinanın kaygan kalmasın sağladığından dolayı hareket halindeyken sürtünmeden dolayı tahrişe yol açmamasıdır. Cinsel ilişki esnasında kayganlıktan dolayı daha kaliteli bir ilişki sağlamaktadır ve vajina içerisinde barınan mikropların dışarı atılmasıdır. Dolayısıyla kadın vajinasındaki kayganlık ve ıslaklığın kadın sağlığı acısından çok önemlidir.

Saydığımız bu faydaların yanı sıra ise menopoz, emdrometrial hücreler ve doku hücreleri bir takım sorunların işareti olabilmektedir. Ayrıca menopoz, cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar veya kanserlere de işaret edebilir. Öyleyse rahim kahverengi akıntıyla ölü deriyi dışarı atıyorsanız o halde çok basit yöntemlerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Düzensiz olan beslenme alışkanlığınızı düzenleyebilir, bol içebilir ve düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Şayet ki idrar yaparken yanmanız var ise ve de akıntınız kahverengi ve kötü kokuluysa bu bir vajinal rahatsızlığa veya hormonal rahatsızlıklara işaret etmek demektir. Çoğunlukla kahverengi akıntılar adet dönemi öncesinde görülmektedir.

 • Hamileliğin ilk başlarında kahverengi akıntı görülür ve ilerleyen süreçte kırmızaya dönüşmesi ile birlikte düşük olabileceğinin sinyalini verir.
 • Doğum kontrol hapları veya iğnelerinin kullanılması ile birlikte hormon bozukluğu oluşabilir ve bununla birlikte kahverengi akıntılar görülebilir.
 • Döllenmiş olan yumurta, rahim içerisinde ilerlemesi ile birlikte implantasyon kanaması ortaya çıkar.
 • Adet dönemi bitiminde kırmızı renkte olan kanama kahverengi lekelenmelere yönelmişse buna adet döneminin bittiğine dair işarettir.
 • Akıntının kahverengi olmasının nedeni kısmen eski kan hücrelerinin varlığı olabilir.
 • Çoğunlukla adet olma sürenizin geldiğini haber eder.
 • Polipler nedeniyle olabilir. ( Polip; rahim boyu ya da vajina duvarı üzerinde bulunan bir grup hücredir. ) Poliplerde meydana gelen kanamalar sonucunda
 • kahverengi akıntı gelebilir. Bir nevi tümör gibi diyebiliriz. Ama poliplerin büyük kısmı iyi huyludur.
 • Adet dönemlerinde kanamanın olmasını sağlayan rahim mukozası bulunmaktadır. Buradaki doku yenileneceği zaman adet zamanından bir kaç gün önce
 • kahverengi renkte akıntılar gelebilir.
 • Yakın zamanda kürtaj olan birisinden de adet  öncesi kahverengi akıntılar meydana gelebilir.
 • Miyomlar da kahverengi akıntıya sebep olabilir.
 • İdrar yollarında iltihabın olması kahverengi akıntının gelmesine neden olabilir.
 • Eğer bu akıntılar normalden fazla ve uzun süreli oluyor ise en yakın zamanda bir uzmana başvurmalısınız.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.