Tırnak İzleri Nasıl Geçer ?

01.05.2016
Tırnak İzleri Nasıl Geçer ?

Sevgili hanımlar ve beyler bazı yaraların vücut üzerinde etkisi epey uzun sürer. Tırnak izi de bu izlerden biridir. Geçmesi epey zaman alır ve ne yazık ki zor bir süreçtir. Görüntü olarak da hoş bir görüntü oluşturmaz. Özellikle yeni anne baba oldu iseniz, bebeğiniz tarafından bir çok tırnak izine maruz kalacaksınız demektir. Farklı sebepler ile de vücudunuz da tırnak izleri bulunabilir. Tırnak izlerini geçiren en etkili yöntem kremler yardımı ile izlerin geçmesini beklemektir.

Nemlendirici kremler işe yarayacağı gibi onarıcı ve yıpranma önleyici kremler de işe yarar. Bu sayede tırnak izleriniz zaman içinde yok olabilir. Eczacınıza danışarak tırnak izlerine iyi gelen bir krem isteyebilirsiniz.

Kantaron Yağı

Doğal ve bitkisel yağlar da tırnak izini yok etme konusunda oldukça etkilidir. Kantaron yağı kullanmak ve bunu izlerin üzerine belirli aralıklar ile uygulamak zaman içinde tüm tırnak izlerini yok eder. Tırnak izlerine iyi gelen bitkisel yağlardan biri de kantaron yağıdır. Bunun nedeni ise içerisinde onarıcı ve yeniden yapılandırıcı izleri yok edici moleküllerin olmasıdır. Bu sayede tırnak izleri belli bir süre sonunda yok olur. Tırnak izleri eğer çok aşırı derin ise geçmesi epey zaman olabilir.

Badem Yağı

Çoğu zaman tırnak izinin kalıcı olduğu ve kolay kolay geçmeyeceği söylense de bu doğru değildir. Tırnak izleri epey zaman alsa da eninde sonunda geçer. Bunun için sürekli olarak belirli aralıklarla krem kullanmak ve izin üzerine kremi güzel bir şekilde uygulamak gerekir. Tırnak izine kantaron yağı dışında badem yağının da iyi geldiği görülmüştür. Badem yağı her ne kadar kaş ve kirpik uzatma da etkili bir yöntem olarak bilinse de uzun süreli kullanımda tırnak izi üzerinde de etkili sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Tırnak izini geçiren en iyi yollardan biri de badem yağını günün belli saatlerinde sık sık tırnak izi üzerine güzel bir şekilde uygulamaktır. Tırnak izinin olduğu bölgenin badem yağını iyice emdiğinden emin olmak burada en önemli noktadır. Tırnak izi badem yağını ne kadar güzel emer ise geçmesi de o kadar çabuk olacaktır.

Zeytinyağı

Saymakla bitmeyen faydası olan zeytinyağının, tırnak izi, yara izine de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Vücudu içten ve de dıştan besleyen, cilt bakımında, saç bakımında ve de birçok alanda kullanılan zeytinyağı, tırnak izi olan bölgenin de iyileşmesini hızlandırır ve de görünümünü hafifletir. Gelelim kullanımına…

Tırnak izinin bulunduğu bölgeye, saf zeytinyağı ile yaklaşık 5 dakika kadar masaj yapın. Yağı, cildinizde 20 – 30 dakika kadar beklettikten sonra temiz bir bezle silin veya yıkayın. Bunu sabah – akşam ve de istediğiniz sonucu elde edene kadar uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Leke açıcı özelliği ile bilinen karbonatı tırnak izinizi geçirmek, hafifletmek için de kullanabilirsiniz. Öncelikle bir uyarıyı yapalım ki açık yarada kullanılması önerilmez. Bir tatlı kaşığı kadar karbonata bir çay kaşığı su ekleyip iyice karıştırın.

Macun kıvamına geldiğinde karışımı, geçirmek istediğiniz lekenin, tırnak izinin üzerine sürün. 15 dakika kadar bekleyip su ile durulayın. İstediğiniz sonucu elde edene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu

Dilerseniz limonu ortadan ikiye keserek bir parçasını lekenin üzerinde gezdirerek, dilerseniz de yarım limonun suyunu bir pamuk yardımı ile lekenin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra güneşe çıkmamanız gerekir. Limondaki asitten dolayı hassas cildi olanlara önerilmez! İstediğiniz sonucu elde edene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Salatalık

Maskelerde, toniklerde sıkça kullanılan salatalığı tırnak izlerinizi geçirmek, hafifletmek için de kullanabilirsiniz. İyice yıkayıp dilimler haline getirdiğiniz salatalığı buzdolabında soğuttuktan sonra cildinizdeki tırnak izi veya leke olan bölgeye dilim şeklinde koyup 20 – 30 dakika bekleyin. İstediğiniz sonucu elde edene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Artık yetiştirilmesi de kolay olan ve de izleri iyileştirmede son derece etkili olan aloe verayı dilerseniz jel olarak da alıp kullanabilirsiniz. Jel olarak kullanacaksanız, tırnak izinin bulunduğu bölgeye masaj yaparak günlük olarak uygulayın. Açık yaralara kullanılması önerilmez! Aloe veranın yapraklarından kullanacaksanız da, yaprağının en dışındaki ince, zar tabakayı soyup alt kısmındaki jeli çıkartın. Bu jeli de tırnak izinin bulunduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra durulayın. Sabah – akşam uygulayabileceğiniz bu yöntemi istediğiniz sonucu elde edene kadar kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Artık birçok yerde kolayca ulaşabileceğiniz hindistan cevizi yağını da tırnak izini geçirmek, görünümünü hafifletmek için kullanabilirsiniz. Az miktarda, hemen hemen yarım çay kaşığı kadar, katı halde olan Hindistan cevizi yağını ısıtın. Artık sıvı halde olan bu yağı, iz olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra bir saat kadar cildinizde bekletip sonrasında durulayın. Haftada iki defa uygulayabileceğiniz bu yöntemi istediğiniz sonucu elde edene kadar kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.