Tırnak İzi Nasıl Geçer?

01.05.2016
Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak izleri için evde kullanabileceğiniz basit, doğal ve bir o kadar etkili bir çözüm mü arıyorsunuz?

İşte tırnak izlerini geçiren etkili 21 yol.

1. Buz Küpleri

Buz, özellikle yeni tırnak izleri için oldukça etkili bir çözüm yöntemdir. Cildi nemlendirir, bölgenin kurumasına ve kabuk tutarak kalıcı iz oluşuma engel olur. Buzu temiz bir beze sarın ve izlerin olduğu bölgeye günde iki kere birkaç dakika uygulayın. Tırnak izlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Tırnak izinin iyileşmesinin ne kadar süreceği, kesiğin ne kadar büyük veya derin olduğuna ve uygulanacak olan tedaviye bağlıdır. Tamamen iyileşmesi birkaç yılı bulabilir. Yeni tırnak izi uygulanacak olan tedaviye bağlı olarak 7 gün içerisinde geçer. Eski tırnak izi için bu süre daha fazladır.

2. Limon Suyu

Limon suyu özellikle eski tırnak izini geçirmek için çok etkili renk açıcıdır. Aynı zamanda yeni hücre oluşumunu da destekleyerek iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Limon suyunu bir pamuk yardımı ile uygulayın ve on dakika bekledikten sonra durulayın.

15 gün boyunca, günde 2 kez uygulamalısınız. Uygulama sonrasında güneşle temas etmemeye dikkat etmelisiniz.

3. Aloe Vera

Aloe vera jelini tırnak yarasının olduğu bölgeye uygulayın. Yarım saat ciltte beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Günde iki kez uygulayın, birkaç gün içerisinde tırnak yarasına iyi geldiğini ve iyileşerek geçtiğini göreceksiniz. Fakat açık yaraya doğrudan uygulamayın.

4. Salatalık

Salatalık, hücre yenileyici ve iltihap giderici bir antioksidan olduğu için izlerin olduğu bölgeyi yumuşatarak kalıcı iz oluşumuna engel olacak ve yüzdeki tırnak izine iyi gelecektir.

Bir adet salatalığı isterseniz dilimleyebilir isterseniz blenderden geçirerek krem haline getirebilirsiniz. İzlerin bulunduğu bölgede yarım saat bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

5. Bal

Bal, antioksidan ve antibakteriyel özelliği sayesinde tırnak çiziğine bağlı oluşan cilt hasarının giderilmesine ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda renk açıcı özelliği ile izlerin solgunlaşmasına ve geçmesine yardımcı olacaktır.

Balı cilde doğrudan uygulayın ve on dakika beklettikten sonra durulayın.

6. Karbonat

Karbonat, cilt lekeleri ve tırnak izi tedavisinde oldukça etkilidir. Su ile karbonatı karıştırın ve izlerin bulunduğu bölgeye uygulayın. On beş dakika bekledikten sonra su ile durulayın. Yüze uygularken karışımı, göz ve ağızdan uzak tutun.

7. Soğan

Soğan, vücuttaki tırnak izinde eğer iltihap varsa yok eder ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Soğanı isterseniz doğrudan isterseniz suyunu cilde doğrudan uygulayabilirsiniz. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Günde bir kez bir hafta uygulayın.

8. Hint Bektaşi Üzümü

Hint bektaşi üzümü içerisinde bol miktarda C vitamini yer aldığından tırnak izinin iyileşmesine yardımcı olur. Hint bektaşi üzümü tozu ve zeytinyağı karıştırın ve izin bulunduğu bölgeye uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. 1 hafta boyunca günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

9. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi, antioksidan içeriği ile cildi besler ve onararak tırnak izi gibi çeşitli cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı veya suyunu bir pamuk yardımı ile izin olduğu bölgeye uygulayın.10 dakika sonra su ile durulayın. Günde 2 kez, birkaç gün boyunca uygulayın.

10. Patates

Patates, içerdiği antioksidan bileşenler sayesinde tırnak izinden dolayı zarar görmüş hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Patatesin suyunu izin bulunduğu bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. 1 hafta boyunca günde 1 kez uygulayın.

11. Nohut Unu

Nohut unu, cildi ölü hücrelerden arındırır ve tırnak izinin iyileşme sürecini hızlandırır. Yoğurt veya balla karıştırarak cilde uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. 1 hafta boyunca günde 1 kez uygulayarak çözüm sağlayabilirsiniz.

12. Yoğurt

Doğal bir probiyotik kaynağı olan yoğurt içeriğinde bulunan antioksidan bileşenler sayesinde tırnak izlerinin geçirilmesinde ve bulunduğu bölgedeki iltihabın dindirilmesinde yardımcı olur. Tırnak izinin bulunduğu bölgedeki kızarıklığı alarak aynı zamanda kabuk bağlamasının da önüne geçmektedir.

Yoğurt karıştırılır ardından da tırnak izlerinin bulunduğu bölgeye bir fırça veya el yardımıyla sürülür. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra soğuk su yardımıyla bölge temizlenir. Etkisini arttırmak ve kesin çözüm sağlamak için her gün bu işlemin tekrarlanması önerilmektedir.

13. Zeytinyağı

Zeytinyağı, içerdiği E ve K vitaminleri ile tırnak izlerinin renginin açılmasına ve varsa yaranın iyileşmesine yardımcı olur. Bir çay kaşığı zeytinyağını, izin olduğu bölgeye uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. 1 hafta boyunca günde 1 kez uygulayın.

14. E Vitamini Yağı

E vitamini, cildi nemlendirir özellikle eski tırnak izlerinin geçmesinde oldukça etkilidir. Yeni izlerde, tırnak yarasının kabuğunun geride iz kalmadan düşmesine yardımcı olur. E vitamini kapsülünden çıkan yağı, izin olduğu bölgeye uygulayın. 15 dakika sonra ılık su ile temizleyin. 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulayın.

15. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, oldukça güçlü antibakteriyel içeriğinden dolayı tırnak izinin kalıcı olarak geçmesine yardımcı olur. Uygulama öncesinde su ile seyreltin ve izin olduğu bölgeye uygulayın. 15 dakika sonra su ile durulayın. Kaşıntı ve yanma olabilir. 1 hafta boyunca 3 günde 1 kez uygulayın.

16. Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı, özellikle çizik şeklinde olan tırnak izlerinin iyileşmesinde etkilidir. Bir pamuk yardımı ile izin olduğu bölgeye kuşburnu yağını uygulayın 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Günde birkaç kez, izler tamamen geçene kadar uygulayabilirsiniz.

17. Kantaron Yağı

Kantaron yağı, cildi onarıcı ve yenileyici özelliğe sahip olduğu için düzenli kullanımda tırnak izini geçirir ve tamamen yok olmasını sağlar. İzlerin olduğu bölgeye uygulayın ve ardından ılık su ile durulayın. Günde bir kez, bir hafta boyunca uygulamalısınız.

18. Defne Yağı

Defne yağı, içeriğinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı bileşenler bulunduğundan hasarlı cilt dokularını onarır, böylece tırnak izinin iyileşme sürecini hızlandırır.

Yoğun bir içeriğe sahip olduğu için 2 yemek kaşığı su ile dört damla defne yağını karıştırarak seyreltin. Bir pamuk yardımı ile izin olduğu bölgeye uygulayın. Günde birkaç kez, izler tamamen geçene kadar düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

19. Kakao Yağı

Kakao yağı, içerisinde yer alan E vitamini ile tırnak izinin olduğu bölgeyi nemlendirir ve varsa kabuk düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile bölgedeki zarar görmüş hücreleri iyileştirir. Günde 1-2 kez cilde uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

20. Lazer Tedavisi

Lazer ile tırnak izi tedavisi bölgedeki kızarıklığın giderilmesi ve izin renginin açılması için etkili bir yöntemdir. Yeni tırnak izleri için bir ya da iki seans çoğunlukla yeterli olurken, eski tırnak izlerinin tedavisi ise beş ya da altı seansı bulabilmektedir.

21. Krem veya Merhemler

Tırnak izini geçerek kremler, bölgedeki izin rengini açar ve cilt tonunu eşitleyerek izlerin kaybolmasını sağlar. Eczaneden alabileceğiniz tırnak izi için krem ve losyon çeşitlerine göz atın.

 1. Mederma krem
 2. Madecassol krem
 3. Expigment krem
 4. Contractubex jel
 5. Fito krem
 6. Nadixa krem
 7. Zdrave krem
 8. Scared jel krem
 9. Floxia Paris Regenia krem
 10. Silverdin krem
 11. Xeragel krem
 12. Alvina salyangoz özlü krem
 13. Pohli krem
 14. Fucidin krem
 15. Fenirepair jel krem
 16. Dermatix sigel ultra jel
 17. Oksitin krem
 18. Scar Zone krem
 19. Scarex krem
 20. Vazelin

22. Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, tırnak izi gibi cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Cildi ölü hücrelerden arındırarak, sağlıklı bir görünüme kavuşturulmasına yardımcı olur.

Gerekli alerji testlerinin yaptırılmasının ardından yüz bölgesinde de kullanımı mümkündür.

Mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanması gereken bir yöntem olup öncelikle cilt temizlenir, uygulanan bölge yüz ise gözler, ağız ve burun kısmı korumaya alınır.

Uygulanan kimyasal peeling yaklaşık beş ila on dakika arasında ciltte bekletilmektedir. Ciltte anlık görülen batma hissi sıklıkla karşılaşılan bir durum olup işlemin sona etmesiyle birlikte ortadan kalkan bir rahatsızlıktır.

Deride işlemin ardından kızarıklıklar ve kabuklanmalar görülür ardından eski deri dökülerek yerini yeni ve sağlıklı deri alır. Bu süreçte mutlaka cildinizi nemlendirmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca işlem sonrası yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler konusunda doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymanız önerilmektedir.

Daha Fazlasını Keşfedin:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.