Kaş ve Kirpik Dökülmelerine Ne İyi Gelir ?

08.04.2016
Kaş ve Kirpik Dökülmelerine Ne İyi Gelir ?

Kirpik dökülme sorunu yaşayan bayanlar genelde bu sorunu makyaj yaparak gizlemektedirler. Halbuki verilecek olan bitkisel yollarla kirpik dökülme sorunun ile baş edebilirsiniz. Ama öncelikle kirpik dökülmesinin nedenlerine hep birlikte bir bakalım.

İlk önce, yaptığımız makyajı çıkartırken dikkat etmeliyiz. Sert değil nazik hareketlerle makyajımızı çıkartmaya özen göstermeliyiz. Rimeli çıkartırken gözlerimizi ovuşturmamaya dikkat etmeliyiz. Ayrıca, kullandığımız makyaj malzemelerinin kaliteli olmasına da çok özen göstermeliyiz. Gözde oluşan arpacık da kirpiklerin dökülmesinde önemli ölçüde etkilidir. Kirpikler doğal süreçler sebebi ile de dökülme gösterebilirler. Bir kirpiğin 2-3 ay yaşam döngüsü olduğunu düşünürsek doğal olarak yerine yenileri gelecektir.

Daha sonrasında bir doğal gerçeklikten daha bahsetmek gerekirse; yaşlanmayla birlikte büyük ölçüde kirpik dökülmesi de gerçekleşir. Özellikler menopoz döneminde kadınların hormonal dengesi bozulacağından dolayı rahatlıkla bu dökülmeler gözlenebilir. İlaç kullanımına da dikkat edilmelidir. Çünkü, özellikle kemoterapi için kullanılan ilaçlar da kirpik dökücü özelliklere sahiptir. Bir diğer önemli nokta ise; tiroid bezinin az ya da çok çalışıyor olmasıdır. Tiroid bezi sayesinde oluşan hormonların az veya çok salgılanıyor olması kirpik dökülmesini pek tabi kolaylaştırabilir. Dengeli beslenmemekte vücudun her yerine etki edeceği gibi kirpiklerin dökülmesinde de etkili olacaktır. Bu yüzden gerekli vitaminleri almaya ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Çok kuru kirpikler de dökülmeye son derece müsait olan kirpiklerdir, eğer böyle bir kirpik yapısına sahipseniz badem yağı gibi çeşitli yağlar ile nemlendirmelisiniz. Çok ağır ve sık sık makyaj yapmamaya da özen göstermelisiniz. Gözlerinizin de, kirpiklerinizin de biraz dinlenmeye ihtiyacı var.

Son olarak da; Bir diğer günümüzün en revaçta olan ve neredeyse hastalık kabul edilen durumu streste kirpik dökülmesine en büyük etkenlerden biridir. Hatta bazen kalıcı kayıplar bile bırakabilir. O yüzden olabildiğince stresi hayatınızdan çıkartmalısınız.

İlk tedavi yöntemimiz, badem yağını rimelin içine damlatıp her gün bu rimeli sürerken badem yağını da sürmüş olursunuz. Böylece bu yöntemle kirpiklerinin daha güçlü ve daha sık olacaktır.

Hint yağının kirpik dökülmesine karşı iyi bir bitkisel ilaç olduğunu bilinmektedir. Her akşam yatmadan önce kirpiklere sürülen hint yağı ile kirpik dökülmesine karşı bir önlem almış olursunuz. Bu Hint yağını 15 gün üst üste kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir çorba kaşığı kuyruk yağı, beş tane ceviz içi ile hazırlanan karışım ile bu karışımı kirpiklerinize sürmenize birlikte kirpiklerin dökülmesine karşı bir önlem almış olacaksınız.

Sarımsak yağı ile kirpikleriniz hem dökülmesine karşı hem de daha güçlü hale gelmesi açısından çok yararlı bir yağdır. Bu yağı kullanırken gözünüze dikkat ediniz.

Ayrıca sağlıklı bir şekilde beslenmeniz de kirpik dökülmesine karşı bir tedbirdir. Çünkü vitaminsizlikten dolayı da kirpikler dökülmektedir.
Yukarıda verilen yöntemler kirpik dökülmesine karşı bir önlem olarak kullanılabilir.

Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Kaşlar yüz şeklini belirlerler. Kaşların dökülmesi çoğu insanda görülen bir durumdur. Kaş dökülmesinin farklı sebepleri olmaktadır. Kaş dökülmesi için tedavi yöntemi araştırmadan önce kaşlarınızın hangi sebepten dolayı döküldüğünü tespit etmeniz gerekir. Bazı hormonsal hastalıklardan dolayı kaşlar dökülebilmektedir. Bazen kullanılan ilaçlar görülen kimyasal tedavi tedavisi ya da geçirilen bazı hastalıklardan dolayı kaşlar dökülür.

Kaşların dökülme sebebi teşhis edildikten sonra bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz. Kaş dökülmesi için bitkisel bir yol olan sarımsak yağının çok faydası vardır. Sarımsak yağına bir çay kaşığı badem yağı ile bir çay kaşığı Hint yağı ilave edilip bu yağlar iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra yumuşak bir fırça ile öncelikle kaşlar ters yönde fırçalanmalıdır. Daha sonra yumuşak bir fırça yardımı ile bu yağ karışımı tüm kaşlara ve kaş dibine iyice sürülmelidir. Bu karışımın faydasını görmek istiyorsanız bir hafta boyunca uyumadan önce uygulayıp biraz beklettikten sonra iyice yıkayınız. Bu karışımla kalın ve daha gür kaşlara sahip olabilirsiniz.

Ayrıca kaş dökülmesinin başka bir sebebi de bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesidir. Bu durumda başlıca hastalıklar boy gösterip kaşların da dökülmesine neden olur. Bu yüzden bağışıklık sisteminin sürekli güçlü olması için sağlıklı beslenmek düzenli spor yapmak gerekir.

Bitkisel bir yağ olan ve kaş ve kirpik dökülmelerini engelleyen başka bir yağ çeşidi de badem yağıdır. Badem yağını düzenli olarak kullanıldığı zaman daha gür kaşlar ortaya çıkar. Badem yağı sürülürken bir pamuk çubuk yardımı ile tüm kaşa sürülüp kuruması sağlanır. Bu yağ düzenli olarak sürülürse etkisi çok kısa sürede görülür. Kaşlarınız için kullanacağınız kaş kalemlerinin kimyasal ürünlerden olmamasına dikkat ediniz. Kimyasal içerikli ürünlerde kaşların dökülmesine zemin hazırlar.

Eğer gür kaşlara sahip olmak isterseniz kaşlarınızı aldırmayın. Çünkü; aldırılan kaş kolay kolay eski haline gelmeyecektir. Kaşlarınızı gürleştirmek istiyorsanız düzenli bir bakım uygulayın. Yani bu demek oluyor ki bir gün krem vs. sürüp diğer gün sürmemezlik yapmayın. Öncelikle kaşlarınızı almayın. Bırakın kendi haline uzasın. Fazla kısımlarını makas yardımı ile kesin.

Kullandığınız rimel bittikten sonra rimel fırçasını yıkayın. Fırça ile gece yatmadan önce badem yağına batırarak yavaşça masaj yapın. Yavaş hareketlerle aşağıdan yukarı doğru hareketler uygulayın. Bir başka öneri ise vazelin kullanmak . Gece yatmadan önce kaşlarınızın seyrek yerlerine vazelin uygulayın. Kaşları nemlendirdiği için her banyo sonrası ve gece yatmadan önce sürün. Banyo yapmadan öncede vazelin sürebilirsiniz. Çünkü; kuruyan cilt dökülme yapar. Kaşlarımızda nemlenmediği zaman dökülür. Amaç burada nemlendirmektir.

Bir başka çözüm önerisi ise hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı piyasalarda 48 tl civarında satılmaktadır. Hindistan cevizi yağı kaş , kirpik ve saçlarda uzatıcı özelliğe sahiptir. Nemlendirici özelliği sayesinde gür kaşlara sahip olmak çok kolay. Sadece düzenli kullanmanız gerekiyor. Hindistan cevizi yağını güneşli bir yerde bekleterek sıvı hale getirirseniz daha rahat kullanabilirsiniz. Bir başka öneri ise badem yağı ve hint yağı karışımıdır. Bu karışım sayesinde kaşlarınızda parlaklık ve gürleşmeye şahit olabilirsiniz.

Saç markası olan HC Hair complex ürünü de saçları uzatma vaadinde bulunuyor. Bu ürün saçlarda uzatma sağladığı gibi kaşlarında uzamasında etkilidir. İçerisi doğal olduğu için yoğun bir kokusu vardır. Fakat bu bitkisel olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çok fazla sürmeyin. Hassas ciltlere kaşıntı yapabilir. Kulak çubuğu ile sürerseniz daha iyi olur. Sadece bir şeyler sürüp olmaz. Yediğiniz yemeklere de özen gösterin. Keçiboynuzu suyunu tüketin. Hem saç hem kaşlarda uzatma etkisi var. Hem tüketin hem de suyu ile kaşlarınızı yıkayın. Fakat sıcak su olmasın. Soğuk ya da ılık bir şekilde kullanın. Ardından temiz diş fırçası ya da kulak çubuğu ile kaşlarınıza masaj yapmayı unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.