Sarımsak Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

22.04.2020
Sarımsak Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Yüzyıllar öncesine dayanan, modern tıbbın bu kadar yaygınlaşmadığı zamanlarda atalarımızın sağlıklık kalmak ve sağlıklarına kavuşmak için kullandığı, doğanın sağladığı imkanlardan en bilindiği ve sayısız hastalıkla savaşan mucizevi bir bitkidir.

Sarımsak yağı, küçük ölçekteki sarımsak bitkisinin ezilip ısıtılması ve büyük ölçekli preslerde buhar ile damıtılması ile üretilir, yüksek terapötik değere sahiptir.

Sarımsak Yağının Kökeni ve Önemi

Orta Asya kökenli olan bitki, mutfakta lezzet verici, ilaç sanayi ve alternatif tıp alanında da sağlığa katkı sağlaması açısından kullanılır. Sindirim sistemi üzerindeki etkileri ile de tanınır. İdrar söktürücü, balgam atıcı, terletici olarak kullanılır. Özleri antibakteriyel ve antifungal içermesi nedeni ile eskiden soğuk algınlığı, öksürük ve tüberküloz tedavisinde kullanılmıştır. Sarımsak hala dünyada birçok rahatsızlık ile mücadele edilmesinde katkı sağlayan önemli bir üne sahiptir. Zengin antibakteriyel içeriği sayesinde doğal iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Yüksek miktarda kükürt içeren bileşenlere sahip mucizevi bir yağdır. Tıbbi özellikleri kükürt içermesine atfedilmiştir. Böcek öldürücü, antiviral, antiparaziter, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bilinir. Bağışıklığınızı güçlendirmekten, kronik kulak enfeksiyonunu temizlemeye kadar birçok faydası vardır. Diş ağrısını giderir ve hipertansiyonu kontrol edebilir.

Sarımsak Yağının Vücuda Faydaları

Kalp Sağlığını Korur ve Yönetir

Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Aktif bileşeni disüldit, diadil anti-aterosklerotik etkilerinden sorumludur. Sağlıklı bireyler de ve hastalarda kanın pıhtılaşmasını önler. Kan pıhtılarının oluşumunun ilk adımı trombosit agregasyonudur. Bu pıhtılar serebral arterlerde ve koroner de ortaya çıktığı zaman, iskemik inmeye yada miyokard enfarktüse neden olabilir. Sarımsak yağı ile zengin bir diyet trombozu yada trombosit birikmesini önler, kan dolaşımını ve kan damarlarının elastikiyetini arttırır. Kalp damar hastalığı riskini düşürdüğü düşünülmektedir.

Mantar Enfeksiyonu ve Hastalıklarını İyileştirir

Yapılan deneysel çalışmalar, antifungal aktiviteye sahip olduğunu belirtmiştir. Penicillium funiculosum ve Candida albicans gibi mantar türlerinin gelişmesini engeller. Mantar organellerinin zarlarına nüfuz eder. Mantardaki vakuollerine ve mitokondriye nasıl zarar verdiğini ortaya çıkarmıştır. Mantarların patojenitesinde ve temel düzenleyici işlevlerde rol oynayan temel genlerin ekspresyonunu değiştirir. Kandidiyaz tedavisinde kullanılır. Ayak enfeksiyonu, cilt enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu gibi mantar hastalıklarını tedavi eder.

Cilt Hastalıkları ve Yaralar

İçeriği sayesinde yara iyileştirme özelliklerine sahiptir. Ameliyat sonrası oluşabilecek iltihaplanmaları azaltır. Kükürt bileşenleri yeni doku oluşumunu hızlandırır ve kan beslenmesini etkinleştirir. Ayrıca yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, izler, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı, akne ve atopik dermatit gibi çeşitli hastalıkların da iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

Antienflamatuar ve Bağışıklık Arttırıcı Etkileri Vardır

İmmünomodülatör ve antienflamatuar etkiler gösterir. İnterlökinler, prostaglandinler ve nikrit oksit gibi pro-enflamatuar üretimini baskılar. İçeriğindeki kükürt bileşenleri, bağışıklık sistemi üzerinde yüksek etkiye sahiptir. Çeşitli anti-enflamatuarlar bileşiklerin bir nevi öncüsüdür. Yapılan hayvan çalışmaları, immünomodülatör etkilerini net kanıtlamıştır. Sarımsak yağı ile yapılan tedavi Th1, Th2 dengesini Th2 hücresine doğru kaydırır. Th1 hücreleri enflamatuar bileşiklerinin üretilmesinden sorumludur. Th2 ise, iltihabı gidererek bağışıklık tepkisini tetikler.

Beyin Sağlığını Geliştirir ve Nörodejeneratif Hastalıkları Önler

İçeriğinde diadil trisülfit ve diadil disültif gibi çeşitli bileşikler içerir. Bu içerikler kolesterolun birikmesini ve oksidasyonunu önler. Lipid peroksidasyonu, yaşlanmanın ardındaki kritik faktörlerden biridir. Fazla kolestrol, oksiden olabilir ve kalp, beyin, kan dolaşımında pıhtılar, amiloid plaklar oluşturabilir. Oluşan amiloid plaklar kan damarlarını daraltır ve kan pıhtılarına neden olabilir. Seri hücre ölümü, demansa yada hafıza kaybına neden olabilir. Sonraki aşamalar ise bunama ve alzheimer olarak sonuçlanabilir.

Saç Büyüme Gücünü Etkiler

Saç dökülmesi ve alopesi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Uzun süreli hastalıklar, stres, ilaç kullanımı, kimyasal maddelere maruz kalma, çevresel faktörler ve genetik eğilimler bunlardan sadece bir kaçıdır. Saç lifi oluşturmak ve saçın yenilenmesini sağlamak için magnezyum, iyot, krom, bakır, demir, kalsiyum ve çinko gibi mineraller gereklidir. E, A, B vitamini ve biotin saç köklerinin sağlığını ve saç derisini korur. Tüm bu vitaminleri diyetinize eklemek saç büyümesini sağlamanın en kolay yoludur. Sarımsak, brokoli ve ıspanak bu vitaminler açısından zengindir. Sarımsak yemek yada yağını kullanmak saç dökülmesini engeller. Aromaterapi de saç bakımı için iyi bir seçenektir. Saç derinizde kan dolaşımını arttırır. Direk saç diplerinize uygulayabilir yada maske olarak kullanabilirsiniz.

Ağız Yaralarını ve Diş Ağrısını Yatıştırır

Tıbbi özellikleri nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif elementleri sayesinde diş ağrısını, oral ülseri ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağrıyan dişlere doğrudan uygulamak diş etinde oluşan iltihabı azaltır. Oral bakterileri inhibe ederek diş plağı oluşumunu da engeller.

Gut Patojenlerini Ortadan Kaldırır

Bağırsak patojenlerine karşı antimikrobiyel aktivite gösterir. Yiyecek zehirlenmesine neden olan bakterileri ortadan kaldırır. Yağ içerisinde bulunan bileşikler mide kanserine ve çeşitli hastalıklara neden olan gut patojenlerini inhibe eden etkiler göstererek aktif bileşenler olarak tanınır. Ayrıca antimikrobiyal aktiviteleri azaltır.

Antiviral Etkinliğe Sahiptir

İçeriğinde bulunan allisin soğuk algınlığı gibi çeşitli rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Natural killer cell yani NK hücrelerinin aktivitelerini arttırır. Bağışıklık sistemine bulaşan virüsleri tahrip eder.

Böcek Öldürücü Özelliği Vardır

Güçlü bir itici olarak tanımlanmaktadır. Parazitlere karşı anti beslenme etkisi gösterir. Cilt üzerine uygulamak, ısırıklardan yüzde 96 oranında koruma sağlar.


Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

 • Sivilce ve aknelere karşı bakım yapar.
 • Cilt iltihaplanmalarına ve enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
 • Siğiller üzerinde etkilidir.
 • Ayaklardaki kaşıntılara ve ayak mantarına faydaları vardır.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

 • Saç derisinde kaşıntı ve kuruma gibi sorunların geçmesini sağlar.
 • Mineral ve vitaminler sayesinde saç sağlığına kavuşulmasına katkı sağlayarak, saçın kırılmasını engeller, hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlar.
 • Saç dökülmeleri için etkili bir ilaçtır.
 • Uçları kırık, güçsüz ve yıpranmış saçların parlaklık kazanmasını sağlar.
 • Yanlış ve dengesiz beslenme sonucunda dökülen saçlarını besler.
 • Saçlarda kepek oluşumunu engeller ve kepeğe karşı koruma sağlar.

Sarımsak Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Güçlü Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 yumurta sarısı,
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağ,
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı.

Saça nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeleri temiz bir kap içerisinde karıştırın.
 • Parmak uçlarınızda saç diplerine masaj yaparak uçlara doğru sürün, 20 dakika bekletin ve ardından saçınıza uygun şampuan ve ılık su ile durulayın.
 • Bu maskeyi uyguladıktan sonra saç diplerinizde hafif yanma hissederseniz direk durulayın.

Saç Dökülmesi İçin Maske

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı hint yağı,
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı.

Saça Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve saç diplerinden başlayarak uçlara kadar uygulayın.
 • Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Saç Uzatmak İçin Maske

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli,
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı.

Saça Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri temiz bir kap içinde iyice karıştırarak saçınıza uygulayın ve bir bone ile saçlarınızı kapatarak 40 dakika bekleyin ardından ılık su ile durulayın.

Kepek İçin Maske

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı.

Saça Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri temiz bir kap içinde karıştırın ve saç diplerinden uçlara doğru uygulayın.
 • Yarım saat bekledikten sonra ılık su ve şampuan ile durulayın. Net sonuçlar almak için haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

En yaygın kullanım alanı besin olarak kullanımdır. Su ile seyreltilerek doğal böcek ilacı olarak da kullanılır. Birçok farklı kullanım alanı vardır.

 • Sulu yemek, çorba ve salatalara ayriyeten et yemeklerine eklenir.
 • Saç ve cilt için maskelerin içerisinde kullanılır.
 • Patlıcan salatası, mantı ve cacığın içine eklenerek muhteşem lezzet katar.
 • Cilde tek başına uygulanmaz. Diğer doğal yağlar ile karıştırılarak uygulanır.
 • Saç maskesi olarak kullanılır, şampuan içlerine eklenir.

Sarımsak Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Akne İçin Kullanımı

Akne tedavisinde etkili bir içeriğe sahiptir. Bir kaseye 2 damla sarımsak yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı ve hindistan cevizi yağı ekleyerek, karışımı aknenin üzerine sürmek yeterli olacaktır. Güçlü bir yapıya sahip olmasından dolayı direk cilde uygulamak sakıncalı olabilir. Uygun başka yağlarla seyrelterek tüm cilt sorunları için kullanılabilir.

Deri Enfeksiyonlarına Karşı Kullanımı

İltihap ve mantar önleyici gibi birçok cilt rahatsızlığı ile mücadele eder. Su ile seyreltildikten sonra pamuk yardımı ile sorunlu bölgelere günde 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Araştırmalar sonucunda içeriğindeki bileşenler mantar türlerine karşı önleyicidir.

Sivilce Tedavisi İçin Kullanımı

Sivilce tedavisinde uyguladığınız yüz maskesinin içene birkaç damla sarımsak yağı damlatın. Ardından karışımı yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Sivilce, akne, siyah noktalar tedavi edilene kadar bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.


Sarımsak Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

Yoğun bir yağdır ve seyreltmeden tek başına uygulanmamalıdır. Bir kase içerisine 5 yemek kaşığı zeytinyağı, argan yağı, susam yağı ve 3 damla sarımsak yağı ekleyin. Bu karışımı saç diplerinize uygulayın ve yarım saat bekletip ılık su ile durulayın. Saç köklerini besler ve kan dolaşımını hızlandırarak, saç diplerinden yeni saç çıkmasını sağlar

Saç Dökülmesi İçin Kullanımı

Sarımsak yağını su ile karıştırarak seyreltin. Ardından saç diplerine iyice masaj yaparak yedirin ve bir gece saçınızda tutup sabah durulayın. İçeriğinde bulunan B6, B1, C, E vitaminleri ve sülfür yönünden saç sağlığı gelişimini etkileyen önemli besin değerlerine sahip olması saçın hızlı uzamasını sağlar.


Sarımsak Yağının Yan Etkileri

Kullanırken beklenmedik yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. Aşağıda sıralanan yan etkilerden bir tanesi bile olsa kullanımı bırakın ve doktoruna danışın.

 • Mide ekşimesi yada mide yanmasına neden olabilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ile kullanılması önerilmez.
 • Çok uzun süre saklamak ve kullanmak tavsiye edilmez.
 • Bazı kişilerde ciltte yanma, bulantı, egzama, ishal, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekir.

Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

 • Sarımsakların kabuklarını soyun ve bıçağın yan kısmı ile bastırarak ezin ve cam bir kavanoza doldurun.
 • Kavanozu ağzına kadar sızma zeytinyağı ile doldurun ve güneş gören camın önüne koyun.
 • Arada bir tahta kaşık yardımı ile yağı karıştırın.
 • 20 gün bu şekilde beklettiğinizde sarımsak yağı kullanım için hazır hale gelecektir.

Sarımsak Yağı Sabunu

İçeriğinde bulunan, antibakteriyel ve antiseptik özellik nedeni ile sarımsak sabununun düzenli kullanılması sonucu, ciltte ortaya çıkan alerjik reaksiyon nedeni ile oluşan kaşıntının tedavi edilmesinde etkilidir.

Sarımsak sabunu, saç sorunlarının tedavisi açısından oldukça başarılıdır ve saçı sağlıklı hale getiren en önemli etkenlerdendir. Saç dökülmesi, kepek ve saç kırıklarına karşı, masaj şeklinde saç diplerine yapılan uygulama ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Saç köklerini kuvvetlendirir, saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için faydalıdır ve dökülen saçların yerine, yenilerinin çıkması için etki gösterir. Saç kıran hastalığının tedavisinde faydalıdır ve içerisinde bulunan DHT (Dihidrotestosteron: saç dökülmesine etki eden enzim) ile saç dökülme sorunlarının tedavisi için yarar gösterir.

Saçların gür, parlak ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlarken saçta ortaya çıkan yağlanma sorunlarını gidererek, saç derisinin sağlıklı olmasına etki eder.


Sarımsak Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm aktar, eczane ve birçok internet sitesinde satılmaktadır. Fiyatı miktar ve markasına bağlı olarak 10 TL’ den 90 TL’ ye kadar satışı vardır. Satın alırken orijinal ve doğal olmasına dikkat ederek güvenilir yerlerden alın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.