Sarımsak Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.06.2020
Sarımsak Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan ve bilimsel olarak “Allium satvium” olarak bilinen sarımsak kalbi damar tıkanıklığına karşı koruyup, tansiyon ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan, doktorların tavsiye ettiği bir yiyecektir. Adeta antibiyotik olan ama çalıştıkları için kokusundan çekinen bilinçli tüketicinin hafta sonunu iple çektiği bir yiyecektir. Direkt yada yemeklerde tüketilmesinin sağlıklı olduğu kadar, başka şeylerin içinde kullanıldığında da, özünü içinde bulunduğu şeye aktardığı için sarımsak sabunu veya sarımsak yağı olarak da birçok faydası vardır.

Sarımsak yüzlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki kükürt bileşiklerinin ağır metal toksininden vücudu arındırdığı ve organ hasarına karşı koruma sağladığı çalışmalarla gösterilmiştir. Yapısında bulunan; anisin, antiviral ve allisin antiseptik özelliklere sahiptir. Allisin sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Sarımsak Sabunu Cilde Faydaları

Yüzdeki sivilce ve lekelerde etkilidir

Akneler daha çok yüz, omuz ve sırt bölgesindedir. Ölü cilt hücreleri, yağ (sebum) ve bakteriler gözeneklerinizi tıkadığında oluşur. Daha çok ergenlik döneminde en yaygın olmasına rağmen, her yaşta çıkabilecek bir cilt problemidir. Hormonal, stres, az hijyen gibi çeşitli etkilerle akne oluşur. Özellikle ergenlik sürecindeki gençlerin problemi olan sivilce ve iltihaplı akneler, kişilerde öz güven sorunu yaratabileceği için, bu tip kişisel temizlik ve bakıma önem göstermeleri ve bu konuda araştırma yapmaları onlar için faydalı olacaktır.

Sarımsak; kanı temizler, kan akışını ve dolaşımını artırarak güçlü antioksidan özelliklere sahip “allisin” içerir. Ayrıca vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İçeriğindeki; C vitamini, B-6 vitamini, selenyum, bakır ve çinko gibi vitamin ve mineraller akne ile savaşarak cilt bariyerini güçlendirir ve iltihaplı sivilcelerin sönmesine yardımcı olur.

Özellikle çinko akneye büyük katkıda bulunan sebum üretimini kontrol etme yeteneklerine sahiptir. Çinko değerlerinizi test yaptırarak da öğrenmeniz, sivilcelerin kaybolmasında daha etkili olacaktır. Ayrıca kistik ve hormonal akneler üzerinde de etkili olduğu belirtilmektedir; ancak bunlar için daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Siyah noktaları geçirir

Cilt bariyerini güçlendirir ve içindeki E vitamini ile cildi besler. Ayrıca içeriğindeki sülfür, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olarak, sivilce ve siyah noktalarda olumlu etkiler yapmaktadır. Deri altına nüfuz ederek gözenekleri açar ve düzenli kullanımında ciltteki pürüzlü görünümü ve siyah noktaları geçirir.

Cildi aydınlatır

Sarımsağın içeriğindeki bileşenler; şişliği ve iltihabı azaltmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yararlı etkiler cildin daha fazla besin almasını sağlar. Su bazlı kullanılan ve yağlı olmayan kozmetiklerin yüzde kullanılmasıyla sivilce oluşumu azalır, ayrıca serum gibi destekleyici maddelerle yüzün daha aydınlık ve canlı olması sağlanır. Ölü deriler temizlenerek, gözenekler daha küçülecek ve aydınlık bir yüze sahip olacaksınız.

Sedef hastalığında olumlu etkileri vardır

Sarımsağın antibakteriyel olması ve içindeki sülfürün de etkisiyle egzama, mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, sivilce lekeleri gibi cilt problemlerinin geçirilmesinde oldukça etkilidir. Yıpranmış ciltleri onararak ölü deriden arındırır. Sedef hastalığında ciltte sedef renginde pullanma kabuklanmalar gibi kuru lekeler görülür. Yüksek anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, cildinizdeki kaşıntılı sedef hastalığı salgınlarını da giderebilir. Eğer çok kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmeniz gerekmektedir.

Mantar enfeksiyonu/ayak mantarı (tinea pedis) tedavisinde kullanılabilir

Uzun süre ayakkabı, bot giyen mesleklerde (sporcu, asker) görülen ve ayak mantarı olarak da bilinen “tinea pedis” üzerinde, sarımsaktaki bileşenler mantar karşıtı olduğu için olumlu sonuçlar verebilir.

Yaşlanma karşıtı (Anti aging)

İçeriğindeki E vitamini antioksidan gücü artırmak için kullanılır ve bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ince çizgiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azalttığı için cilt yapısını onarıcı etkisi vardır, ayrıca cildi besler.

Uçuk ve benlerin geçmesinde olumlu etki gösterebilir

Daha çok dudak ve çene etrafında görülen, ağrılı kabarcıklar olan uçukların sarımsaktaki antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal gibi özellikler sayesinde küçülüp, geçirilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Vücuttaki benlerin geçirilmesinde de sarımsağın çok büyük etkisi olduğu düşünülmektedir. Doğal sarımsak özünün bulunduğu sabunların düzenli kullanılması özellikle et benleri üzerinde etkilidir. Ancak, uçuk ve benler üzerindeki etkileri destekleyecek daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.

Tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Hem demirin hem de çinkonun biyo-yararlılığını olumlu yönde etkileyen kükürt içerir. Tırnakların kırılmayıp sağlıklı uzaması, beyaz lekeli ve tırnak yüzeyinde dalgalanmalar olmaması için sarımsak sabunu kullanımı olumlu yönde etki edecek ve tırnaklarınızın güçlenmesine yardım edecektir.

Cilt çatlaklarının oluşmasını geciktirir

Sarımsaklı sabunun bir lifle vücuda masaj yapılarak dairesel hareketlerle sürülmesi, çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir ve sonrasında doğal zeytinyağı yada hindistan cevizi yağı sürülerek cildin nem ihtiyacını karşılaması sağlanır. Sarımsağın bu çatlak izi gidermesi içindeki allisin ve kükürt gibi bileşiklerin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu bileşikler cildimizin elastikiyetini arttırır ve böylece çatlakların oluşmasını önler.


Sarımsak Sabunu Saça Faydaları

Belki de herkesin kendisinden yada çevresinden bilip, duyduğu; “saçın az olduğu/dökülen yerinde; deriye bastırarak, uzun süre ileri geri hareketiyle sarımsağı sürtüp, bekletmiş ve o bölgede ilerleyen zamanlarda saçı çıkmış” bir tanıdığı vardır. Konuya uzak olanlar için şehir efsanesi gibi gelse de bu denendiği zaman etkisini gerçekten gösteren bir yöntemdir. Yalnız çalışan yada sık tekrarlanması gerektiği için bunu yapamayan kişiler de bu yöntem yerine sabununu kullanarak bu etkiden yararlanabilmeleri mümkün.

Faydalarından başlamadan önce eğer saç dökülme probleminiz varsa kesinlikle ve kesinlikle öncesinde kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu değerler saç dökülmesine düşündüğünüzden çok daha fazla etki ediyor. Belki de kan ilacı kullanmaya başladığınızın ilk haftalarında bu saç probleminiz ortadan kalkacaktır. O konuya lütfen önem gösterin.

Saçtaki faydalarına geçmeden önce akıllardaki tek bir sorunun cevabına da gelelim. Hayır, sabun düşündüğünüz gibi kokmuyor. Yıkarken ilk başta koku varmış gibi görünüyor; ama duruladıktan sonra geçiyor. Nasıl ki sirke de ilk başta kötü kokup, çamaşır makinasında yumuşatıcı bölümünde kullanılıyor ve çamaşırlarda kokusu olmuyorsa, onun gibi olduğunu düşünebilirsiniz. İçeriğindeki sarımsak suyu ve sarımsak özü, sabun yapımı boyunca yüksek derecede ısıya maruz kaldığı için pişmiş olur.

Saçın güçlenmesini sağlar

Sarımsakta 33 sülfür bileşiği bulunduğu belirtilmektedir. Bunlardan biri de meşhur kokusunu veren allisindir. Ayrıca içeriğindeki bu sülfür ve selenyum, saç diplerini besler ve dolayısıyla saçın daha güçlü olmasını sağlar.

E vitamini az olan kişilerde saçlar kalitesiz ve yıpranmıştır. Sarımsağın içindeki maddeler ise saçın yeniden toparlanıp, güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla kökleri güçlenen saç daha az dökülür ve bir süre sonra iyice güçlenir ve sağlıklı olur. Saç ve sakal kıranda da yardımcı tedavi unsurudur.

Kepek oluşumunu engeller

Genelde sabunlar saçta kepek yaptıkları için kullanılmak istense de bu görüntüden dolayı pek tercih edilmezler. Yalnız bu sabunla birlikte saçınızda kepek olmamakla birlikte, sabun kullanımına dayalı kepek oluşumu da olmayacaktır.

İyi üretilen organik, doğal sabunlar bitki özleri içerdiği için kimyasal katkı içermezler ve bu sayede yararlı bileşenler saç tarafından emilmiş olur. Antibakteriyel ve antiseptik özelliklerine sahiptir, bu nedenle alerji ve kaşıntının olduğu bölgeye uygulandığında, kaşıntıyı giderebilmektedir.

Ayrıca saç dışında cildiniz için de koruyucu bir bariyer sağlar. Sarımsağın içeriğinin zenginliğinden dolayı sadece saç değil; cildinizde de yenileyici, onarıcı ve güçlendirici bir rol oynar.

Saç dökülmesini yavaşlatır

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen saç sorununu yaşamamak için, henüz sorun ortaya çıkmadan önce bakım yapılıp, saçların dökülmesinin durdurulması gerekmektedir. Bunun için bitkisel yağlarla birlikte sonrasında kullanacağınız sarımsak sabunu bu dökülmenin etkisinde olumlu bir gelişme gösterilmesini sağlayacaktır.

Kırılmaya karşı korur

Özellikle içeriğindeki cilt yıpranması ve yaşlanmasını geciktirme için etkili olan, radyasyon ve hava kirliliğine karşı etkili, cilt hücrelerinin DNA’sını koruyan sülfür ve E vitamini olması saçı dipten uca besleyip, kırılmalara karşı da korur. Özellikle yağlı saçların kullanımına daha uygun olan sarımsak sabunu içeriğinde bulunan demir mineralleri ile saçın daha sağlıklı olmasını sağlar. Saçların güçlenmesini ve daha hacimli görünmesini destekleyerek, uçtan kopan ve cılız saçlarınıza ilaç gibi gelecektir.

Besler ve hızlı uzamasını sağlar

Yıpranma süreci yavaşlayan ve iyileşen saç kırılmayacak, sonrasında da sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Sağlıklı uzayan saç da köklerden iyi beslendiği için hızlı uzamış olacaktır. Saç diplerinize masaj yapar şekilde banyoda uygularsanız eğer, kan dolaşımınız hızlanmış olacak ve saç dipleriniz güçlenecektir. Bu sayede saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

Yeni saç çıkmasını sağlar

Keratinositler, keratin üreten cilt hücreleridir. Bu hücreler kafa derisindeki deri de dahil olmak üzere cildinizin dış tabakasındadır. Sarımsak kullanımının daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmasıyla birlikte, kafa derisini sağlıklı tutarak keratini beslediği ve bu sayede de güçlenen saçla birlikte yeni saçların da çıkabileceği belirtilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz saçlarda ve zayıf saçların döküldüğü yerlerde; saç diplerini ve küçük, ince saç tellerini beslediği için saç köklerinin deriye tutunmasına yardımcı olur. Bu nedenler kopmak üzere olan saç güçlendiği yerde uzamaya başlar.

Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar

Sarımsağın içeriği ile kökten uca beslenen saç, diplerine tutunur ve minerallerden faydalanarak daha canlı ve güçlü olur. Bu sayede daha parlak ve hacimli bir görünüm sergiler.

Saç bitinde etkilidir

Sarımsağın kokusu keskin olduğu için bu koku bitlerin ölmesini sağlar. Bitler güçlü kokuya dayanamayacağı için sarımsak kokusundan kurtulamazlar. Yalnız kokulu olmayan bazı sarımsak sabunlarında ekstra olarak sarımsağın kendisinin direkt saça uygulanması da tercih edilebilir.

Saçların erken beyazlaşmasını engeller

Saçların erken grileşmesini tedavi etmek için de kullanılabilir. İçlerindeki antioksidanların varlığından kaynaklı bu etki vücudumuzun serbest radikalleri ile savaşır ve saç foliküllerine ve kafa derimize oksidatif strese neden olmalarını önler (Serbest radikal seviyesi çok artar ise serbest radikallerin hücrelerde oksidatif hasarlara yol açacağı ve bu duruma da oksidatif stres denildiği belirtilmiştir).


Sarımsak Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Yüzünüz için kullanacaksanız; yıkama işlemini her gün ve özellikle akşamları yatmadan önce yapın. Sabunu kullanmadan önce cildinizi ılık su ile ıslatın. Sabunu sürdükten sonra iyice köpürtün ve masaj yaparak uygulayın. Sabunu yedirdikten sonra bol ılık su ile durulamanız gerekir. Çok soğuk su da cildinizi fazla gerebilir.

Cilt ve organlar uyku esnasında dinlenip, kendini yenilemeye başlarlar ve bu nedenle akşam temiz bir ciltle uyumanız, tüm gece boyunca kendini yenilemeye çalışacağı için özellikle sivilcelerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Sabunun etki etmesi için lütfen sabırlı olun ve düzenli olarak kullanmaya çalışın. Unutmayın ki kullandığınız ürün ve fiyatı ne olursa olsun düzenli kullanmadığınız sürece hiç bir işe yaramayacaktır. Eğer unutuyorsanız kendinize bir çizelge hazırlayıp, her kullanım sonrası tik atabilirsiniz.

Tüm cilt tipleri ile uyumlu olmakla birlikte özellikle yağlı ciltlerin daha memnun kalacağı bir içeriktir. Kuru ciltler de gönül rahatlığı ile kullanabilir, yalnız yüzlerinde fazla bir gerilme hissederlerse doktorlarının önerdiği ya da önceden kullandıkları nemlendiriciyi sürebilirler.


Sarımsak Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

Islak saça uygulayıp, bir süre masajla saç diplerinizi ovduktan sonra 5 dakika saçınızda bekletin. 2 kere yıkadıktan sonra iyice durulayın. Gün aşırı kullanmanız tavsiye edilir.

Genel olarak saçınızın nemli kalması için havlu yada benzeri bir pamuktan bezle, saçınız ıslakken havluya sarılı bir şekilde 10-15 dakika bekletin. Daha sonra isteğe göre kurutulabilir. Yalnız ıslak bir şekilde beklerken kafanızın rüzgar almamasına dikkat edin, güçlü saça sahip olmakla birlikte bir de sinüzit olmayın.

En iyi sonuç için saçınıza ve saç derinize sonrasında saç yağları ile masaj yapın ve bir gece bekletin. Ertesi gün sabun ve suyla durulayın. Bu sayede saçlarınız daha da güçlenecektir.


Sarımsak Sabunu Zararları

Sabunlar günlük hayatta hep kullandığımız, bir şekilde kullanmak zorunda olduğumuz, kimyasal ürünlerdir. İçeriği nedeniyle bazen ciltteki yağ dengesini bozabilirler. Bazıları ise yağlarla karıştırıldığı için yada içeriğindeki maddenin yağıyla alakalı, cildi germezler ve yağ dengesini bozmazlar.

Kuru ciltlerde yağ oranı zaten düşük olduğu için bu tür sabunları kuru ve hassas ciltlilerin her gün kullanması ciltlerinin fazla gerilmesine neden olabilir. Bu nedenle ilk birkaç gün denedikten sonra eğer ciltlerinde kaşıntı ya da çok kuruluk olursa 3-4 günde bir yada haftada bir yüzlerini yıkayabilirler.

Saçta kullanımında ise da 2 günde bir yıkamaları yeterli olacaktır. Her gün kullanımında saçın kendi yağı da temizleneceği için, sürekli gün sonu yıkamada 5 dakika bekletilmesi, saçın gereksiz yıpranmasına neden olabilir. Erkek, kadın genç, yaşlı ayırt etmeden kullanılabilecek sarımsaklı sabunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yalnız özellikle yüzünüz için kullanılan sabunun kişisel olduğunu ve başkalarıyla ortak kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Aksi takdirde karşı tarafın bakterileri size bulaşacak ve belki de sadece sivilce probleminiz varken, ortak kullanım sonucu başka cilt problemleriniz de ortaya çıkabilir. Mantar gibi bulaşıcı sorunlar için, sizde varsa bu karşı tarafa da bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle sabununuzu karışmaması ya da başkalarının kullanmaması için kapaklı bir kabın içine konularak kullanılması tavsiye edilir. Hem bu sayede sabununuz da daha uzun ömürlü olacak ve bakteri bulaşma riski sıfıra inecektir.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise; sarımsağa alerjiniz olup olmadığıdır. Bunu anlamak için elinizin üzerine ya da kolunuzun iç kısmında bir bölgeye sürülerek test yapılması önerilir. Eğer kızarıklık ve kaşıntı olur ise sarımsağa alerjiniz var demektir. Lütfen bu duruma dikkat ediniz ve başka alternatifler deneyiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.