Pirinç Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

16.06.2020
Pirinç Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Zengin bir içeriğe sahip olan pirinç besininden yapılan çok faydalı bir sabundur. Pirincin faydaları yüzyıllardır bilinmekte ve uygulanmaktadır, sabunun tarihi de oldukça eskidir. Cilde ve saça faydaları saymakla bitmeyecek olan pirinç sabunu mutlaka bakım rutinine eklenmelidir. Bakım ürünleri günümüzde kimyasal maddeler kullanılarak yapılır ve cilde fayda sağladığı kadar zararda vermektedir. Bu yüzden doğal ürünler tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Daha doğal yollarda bakım yapmak ve güzelliğinizi korumak istiyorsanız pirinç sabununu tercih edebilirsiniz. Doğal ürünlerin kullanımı günümüzde arttıkça daha tanındık bir hal almaya başlamıştır.

Pirinç yağının etken madde olarak ele alınması sonucu elde edilen sabundur. Yağın diğer ismi pirinç kepeği yağıdır. Bu sabunu normal sabunlardan ayıran en önemli özelliği temizlik dışında bakım amaçlı da kullanılıyor olmasıdır. Pirinç zaten cilt sağlığı için gerekli önemli besin kaynaklarından biridir. Kore güzellik sırları arasında yer alır. Pirinç A, B1, B2 ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir ve bu vitaminler cildimize çok fazla fayda sağlar. Bu vitaminlerin yanı sıra yüksek miktarda protein, kalsiyum, fosfor, demir ve karbonhidrat gibi mineraller içerir. Bu mineraller cildin ve saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur, canlılık kazandırır ve bakım yapar.

Pirinç sabunu pirincin türevlerinden elde edilir dolayısıyla pirinçte bulunan tüm faydaları içeriğinde barındırır. İçeriğinde parfüm, kimyasal köpürtücü, kimyasal renk verici gibi maddeler bulundurmaz. Bu yüzden rahatlıkla kullanılabilir, özellikle cilde çok büyük faydalar sağlar ve leke sabunu olarak da bilinir. Genelde yemek için kullanılırken sabununun kullanılması bazı kişilere değişik gelebilir ancak ortaya koyduğu farkları gördüğünüz zaman önyargılarınız kırılacaktır. Özellikle sivilceye ve akneye yatkın bir cildiniz varsa pirinç sabunu tam size göre olabilir. Zaten günümüzde pek çok cilt bakım ürününün içinde de pirinç sütü, tozu veya lapası bulundurur.

Pirinç Sabunu Cilde Faydaları

Pirinç sabunu oldukça faydalı bir sabundur, içeriği  ve doğallığı sayesinde cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Özellikle pirinç cilde çok iyi gelen bir besin olduğu için tüm faydalarını, sabunu da taşır. Bu sabunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Leke giderici

Pirinç sabununun en büyük faydası ve etkisi leke giderici oluşudur. Eğer cildinizde lekeler varsa pirinç sabununu düzenli bir şekilde kullanmanız yeterli olacaktır. Diğer kimyasal bakım ürünlerinin aksine cilde zarar vermeden bakım yapar. Pirinç oldukça güçlü bir etkiye sahiptir özellikle fermante edilmiş pirinç suyu en etkili besinlerden biridir. Bazı zamanlar suyla karıştırılarak açılması sağlanarak da kullanılır. Her türlü lekeye çok iyi gelir. Güneş lekesinden koyu lekelere her alanda kullanılabilir.

Derideki hiperpigmentasyon yani normal melanositlerden daha fazla melanin üretilmesi sonucu ciltte koyu cilt lekeleri oluşmasına neden olur. Bu lekeler vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ve boyutlar, rengin koyuluğu kişiden kişiye değişebilir. Bu lekeler çoğunlukla enflamasyon nedeniyle ortaya çıkar. Vücudun hazırladığı savunma tepkisi ciltte böyle koyu lekeler çıkmasına neden olabilir. Leke nedeni ne olursa olsun kişiye çok fazla rahatsızlık verir.

Bu lekelerin başında güneş lekeleri de gelir. Güneşin zararlı ışınlarından etkilenen ciltte irili ufaklı lekeler çıkmaya başlar. Güneş altındayken cilt daha hassas bir hal alabilir ve bergamot yağı, kantaron yağı, portakal yağı gibi uçucu yağları sürerek dışarı çıkmakta leke oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle bu tarz yağların gece kullanılması önerilir. Cilt lekeleri ile mücadele esnasında asıl amaç tirozinaz enziminin çalışmasını yavaşlatmaktır, çünkü bu enzimin yükselmesi cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Pirinç yağı tirozinaz enziminin çalışmasını yavaşlatır ve bu sayede lekelerin giderilmesini ve leke oluşumunu engeller. Pirinç kepek yağı ayrıca deri altındaki  mikrosirkülasyonda oldukça fazla etkilidir. Bu etkisi sayesinde lekelerin renginin açılmasını sağlar.

Cilt sorunlarında etkilidir

Pirinç sabunu pek çok kimyasal cilt bakım ürününün aksine çok daha etkili ve kesin sonuç vericidir. İçeriğinde bulunan pirinç kepeği yağı genetiğiyle oynanmamış nadir gıdalardan biridir. Bu sayede gerçekten kimyasal içermediğini ve tamamen, saf bir şekilde doğal olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca evde yapımı da oldukça basit olduğu için kendi güvenilir sabununuzu yapabilirsiniz. Genelde doğal ürünlerin etkisi daha düşüktür ve etki göstermesi daha fazla zaman alır. Bu yüzden hemen etki görmek, sonuç almak isteyen kişiler doğal ürünler kullanmak istemez. Ancak pirinç sabunu oldukça etkili bir içeriğe sahip olduğu için hemen sonuç verir ve kısa sürede cilt problemlerinden kurtulmayı sağlar.

Güçlü bir antioksidandır

Cilt bakım ürünleri genelde  antioksidan bakımından zengin olmaz hatta içeriğinde hiç barındırmaz ancak pirinç sabunu zengin içeriği sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağına dönüşür ve rahatlıkla kullanılabilir. Cilde doğal ve sağlıklı bir ışıltı kazandırıyor olmasının sebebi de buradan gelmektedir. Cildi besler ve yeniler, zararlı maddelere karşı korur ve onarır bu sayede çok daha canlı bir görünüme kavuşturur. Ayrıca omega 9, E vitamini ve güzellik arttırıcı bileşenler bakımından zengindir. Son zamanlarda çoğu Asya ülkesinde kadınlar bu sabunu güzellik için sıklıkla tercih etmektedir. Pek çok cilt bakım ürününde de pirinç yağı, pirinç özü ve pirinç nişastası kullanılmaktadır.

Güneşe karşı korur

Güneşin zararlı ışınları cildimize en çok zarar veren etkenlerden biridir. Cilt özellikle beyaz tenli olan kişilerde çok daha hassas bir yapıya bürünür ve güneşe çıkıldığı zaman lekeler ortaya çıkmaya başlar. Bu lekelerden korunmak için çeşitli kremler kullanılır ancak yeterli korunma sağlanmazsa cildin zararlı UV ışınları cilde ciddi anlamda zarar verir hatta cilt kanserine bile yol açabilir. Pirinç sabunu bu konuda cilt için koruyucu bariyer görevi görür.

Cildi güneşe karşı korur, lekeler oluşmasını engeller. Ayrıca cildinizde çiller varsa bunların yok olmasına da yardımcı olur. Güneşe çıkmadan önce sabunu kullanmanız korumayı sağlayacaktır. Ancak unutulmaması gereken şey, pirinç sabunu bir güneş kremi değildir yani sadece sabunu kullanmak yeterli olmayacaktır. Bu yüzden güneş kremiyle beraber kullanmakta fayda vardır.

Herkes tarafından kullanılabilir

Genelde her bakım ürünü herkes tarafından kullanılamaz. Özellikle cilt tipleri kullanım konusunda büyük rol oynar. Kuru ve yağlı ciltler farklı özelliklere sahiptir bu yüzden aynı ürünleri kullanamazlar. Ancak pirinç sabununa böyle bir problem yoktur. Her cilt tipi bu sabunu rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca alerjen etkisi de oldukça düşüktür bu yüzden bu sabunu kullanıp yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar görmek neredeyse imkansızdır, çok hassas cilde sahip olan kişiler bile rahatlıkla kullanabilir.

Cildin parlak görünmesini sağlar

Cilt bakım ürünlerinde en önemli özelliklerden bir tanesi cildi sağlıklı gösterebiliyor olmasıdır. Her ürün bunu başaramaz. Pirinç sabunu doğallığı, zengin içeriği sayesinde cilde doğal bir ışıltı kazandırır, daha genç gözükmesini sağlar. Kullandıktan hemen sonra ciltte doğal bir parlaklık kalır ve kişi yüzüne başka bir şey sürmese dahi canlı bir görünüm kazanır. Bu sayede makyaja yada başka bir nemlendiriciye de ihtiyaç kalmaz.

Kan dolaşımını hızlandırma özelliğine sahiptir bu yüzden cilde daha parlak bir görünüm verir. Ayrıca adeta toner etkisi yaratır. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve gözenekleri en aza indirir bu sayede cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Temiz olan bir cilt her zaman doğal bir parlaklığa sahip olur. Derinlemesine temizlenmemiş ciltler daha mat görünür ve ışıltısını kaybeder.

Peeling etkisi yaratır

Cilt bakımında en etkili temizleme yöntemlerinden biri peeling yapmaktır. Peeling, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar, gözenekleri açar ve bu sayede cildin nefes almasına yardımcı olur. Nefes alan bir cilt çok daha sağlıklı görünür. Ayrıca nefes alan bir ciltte sivilce ve siyah nokta neredeyse hiç çıkmaz. Peeling içinde pıtırcıklar olan ürünlerle masaj yaparcasına yapılır ve pirinç sabunu bunun için oldukça ideal bir üründür. İçeriğinde bulunan pirinç tozları nedeniyle peeling etkisi yaratır ve cildin temizlenmesine yardımcı olur.

Pahalı ve kimyasal peeling ürünlerine para vermektense kendi peelinginizi kendiniz yapabilirsiniz. Peeling etkisini arttırmak için içine badem ezmesi de ekleyebilirsiniz. Özellikle büyük ve yağlı gözenekleriniz varsa pirinç sabunu çok işinize yarayacaktır. Aşırı sebuma duyarlı bir yapısı vardır, sebum üretimini düzenler, pH seviyesini dengeler ve bu sayede siyah nokta oluşumunu da en aza indirir. Makyajınızı çıkarmak ve birikmiş kiri temizlemek için de pirinç sabununu kullanabilirsiniz.

İltihaplanmayı giderir

Ciltte herhangi bir nedenden dolayı iltihaplanma meydana gelebilir. Özellikle yara veya sivilce yüzünden iltihaplanma olur ve iltihabın içindeki su patlarsa diğer bölgelere de yayılabilir. Bu yüzden iltihapla mücadele ederken çok dikkatli olmakta fayda vardır. Pirinç sabunu düzenli kullanıldığı zaman iltihaplanmayı alır ve yayılmasını engeller. Özellikle iltihap kapmış bölgedeki iltihabın hafiflemesine ciddi anlamda yardımcı olur, eğer ağrı varsa ağrıyı alır ve kısa sürede iyileştirir. Oldukça etkili olduğu için tedavi aşamasını uzun tutmaz. Ayrıca iltihaplanma ile beraber gelen kızarıklığı ve şişliği de alır.

Sivilce tedavisinde kullanılır

Günümüzün en büyük cilt problemi hiç şüphesiz sivilcelerdir. Hemen hemen herkeste sivilce görülebilir ve bu sivilceler pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Genelde stres, sağlıksız ve düzensiz beslenme sivilce çıkmasını tetikler. Güzel ve sağlıklı bir cilde ulaşma için en büyük engel sivilce ve aknedir. Genelde 12-25 yaş aralığında daha sık görülür. Sivilceleri patlatmak daha fazla yayılmalarına ve yara olmalarına dolayısıyla iz olarak kalmalarına neden olur bu yüzden patlatmamak gerekir.

Hasarlı bir doku ve renk de beraberinde gelir. Bu izleri tedavi etmek sivilce tedavisinden daha zorlu olabilir. Bu aşamada cildinize en uygun tedavi yönteminizi, ilacı veya cilt bakım ürününü bulmanız gerekir. İlk olarak enflamasyonu azaltmanız gerekir. Pirinç sabunu iltihaplanmayı azaltır ve sivilcenin şiddetli görünümünü azaltır ayrıca güneşten koruyan özelliği sayesinde sivilcelerin artmasını önler.

Mevcut yara izleri güneşin zararlı ışınları nedeniyle daha kötü bir hal alabilir. Pirinç sabununu düzenli bir şekilde ve dikkat ederek kullanırsanız sivilceleriniz yok olacaktır, bir daha çıkması da önlenecektir. Ancak sabunu kullanırken sadece size özel olmasına dikkat edin çünkü iltihaplanma başkasında varsa size de bulaşabilir yada sizden başkasına geçebilir.

Kuruluğu alır

Özellikle hassas ciltli kişilerde görülen kuruluk oldukça rahatsız edici bir durumdur. Nem eksikliği, hava şartları yada yanlış beslenme düzeni yüzünden ciltte kuruluk meydana gelebilir. İyi bir şekilde nemlendirmek bile bazen kuruluğu yok etmeye yeterli olmayabilir. Vücudun herhangi bir bölgesinde kuruluk meydana gelebilir. Pirinç sabunu cildin nemli olmasını sağlar, nemi tutar ve cildin kurumasını, kırışmasını, pul pul olup dökülmesini engeller.

Koltuk altı, dirsek ve dizler için de oldukça etkilidir. Kuruluk yüzünden meydana gelen koyu renk eşitsizlikleri de pirinç sabunu sayesinde düzelebilir. Düzenli kullandığınız zaman kuru bölgelerinizin yumuşadığını görebilirsiniz. Nemi cilde adeta hapseder ve fazla yağ salgısını ortadan kaldırır. Cildinizi daha yumuşak, esnek ve pürüzsüz hissettirir. Yumuşaklığı arttırmak istiyorsanız yapım aşamasında veya kullanırken balla karıştırabilirsiniz.

Renk eşitsizliğini önler

Ciltte herhangi bir sebepten dolayı renk eşitsizliği meydana gelebilir. Genelde ağda, yara gibi durumlar yüzünden meydana gelir ve bu renk eşitsizlikleri kişiyi ciddi anlamda rahatsız edebilir. Kurtulmak için farklı yöntemler denenebilir ancak bu yöntemler arasında en etkili olanlarından biri pirinç sabunudur. Cilde beyazlatma özelliğine sahiptir. Düzenli kullanıldığı zaman uygulandığı bölgede renk açar ve eşit olmayan cilt renklerini eşitler.

Özellikle ağda yapılan bölgelerde meydana gelen koyu renklenmeyi alır, eğer cildinizin rengini daha beyaz bir hale getirmek istiyorsanız pirinç sabunu doğru ürün olabilir. Koyu lekeleri ve izleri de yok eder. Eğer dudaklarınızda koyu renklenme varsa orada da kullanabilirsiniz.  Çoğu Asya ülkesinde de kullanıldığı için beyazlatma özelliğine sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Egzama tedavisinde kullanılır

Egzama çok ciddi bir cilt problemidir ve özellikle kuru cilde sahip olan kişilerde görülür. Egzama özellikle kuruluk ile mücadele edilmezse ortaya çıkar. Kuruyan bölgenin kaşınması ciltte hasar oluşmasına ve yayılmasına neden olur. Beraberinde şiddetli yanma ve kızarıklıkta gelir. Egzama için kesin bir tedavi bulmak çok zordur ancak pirinç sabunu gibi doğal ürünler ile semptomları azaltılabilir, şiddeti hafifletilebilir.

Bunun için düzenli kullanmakta fayda vardır, nişastalı içeriği sayesinde egzamayı hafifletir. Egzamaya benzeyen bir başka cilt problemi de atopik dermatittir. Bu hastalıkta kişiye rahatsızlık verir ve egzamayla benzer semptomlara sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada iki kere pirinç sabunuyla duş alan kişilerin cildinde %20 iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Ciltteki tahrişi ve kaşıntıyı alır, rahatlamasını ve yumuşamasını sağlar.

Yaşlılık belirtilerini azaltır

Yaşlılık beraberinde herkeste değişik şekillerde kendini belli eden bazı etkiler ile gelir. Bu etkiler bazı kişilerde daha yoğun olarak kendini gösteriyor olsa da bazı kişilerde daha hafif belli olur. Ancak çoğu kişi bu yaşlılık belirtilerinden korkar çünkü genelde kırışıklık, lekelenmeler ortaya çıkar. Eğer düzenli bir şekilde pirinç sabunu kullanırsanız yaşlılık belirtilerinden kurtulursunuz yada daha hafif bir şekilde geçirirsiniz.

Bunun için Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya kuşburnu yağı ile karıştırarak uygularsanız daha etkili olabilir. Yaşlılığın neden olduğu kırışıklıkları önler, cildin çok daha genç ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Kırışıklığı önlüyor olmasının sebebi ise kolajenleri arttırıyor oluşudur. Bu da cildin daha esnek olmasını sağlar. Pirinç antioksidan bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için yaşlanma karşıtı özelliği taşır, serbest radikallerle mücadele eder ve hasarları onarır. Ayrıca göz altı torbalarınız ve morluklarınız varsa pirinç sabunu bu noktada da etkisini gösterecektir. Cildin sıkılaşmasını sağlar ve sarkıklığı önler.


Pirinç Sabunu Saça Faydaları

Saçları güçlendirir

Eğer saçlarınız çok güçsüzse, çabuk kırılıyor ve yıpranıyorsa pirinç sabunu kullanabilirsiniz. Saç bakımı için pek çok ürün kullanılır ve neredeyse hepsi kimyasaldır, saçlar bu yüzden daha kötü bir hal alır. Oldukça doğal bir ürün olduğu için saçı besler ve güçlendirir, saçların kopmasını engeller. Beslediği için daha hızlı uzamalarına yardımcı olur ve uzatırken daha sağlıklı bir şekilde çıkmalarını sağlar.

İçeriğindeki  besleyici antioksidan ferulik asit sayesinde saçı derinlemesine besler. Ayrıca içeriğinde bulunan bir karbonhidrat çeşidi olan inositol sayesinde saçların daha gür görünmesine yardımcı olur. Eğer saçınız çok cılızsa ve güçsüz görünüyorsa pirinç sabunu kullanabilirsiniz. Duşta mutlaka kullanmanız önerilir. İllaki şampuan yerine kullanmanıza gerek yoktur, şampuandan sonra durulama aşamasına geçmeden önce bakım amaçlı pirinç sabunu kullanabilirsiniz.

Saç kremi olarak kullanılabilir

Pirinç sabunu oldukça yumuşatıcı bir yapıya sahiptir. İçeriğindeki bol miktarda nişasta kullanıldığı bölgeyi yumuşatmaya, kremsi bir kıvam haline getirmeye yardımcı olur. Bu yüzden nemlendirici olarak kullanılabilir. Aynı zamanda saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra daha güzel kokması, rahat taranması ve parlak görünmesi için kimyasal saç kremleri kullanılır. Bu kremler genelde saç derisinin nefes almasını engeller, tıkar ve saçların havasız kalmasına neden olur.

Saç derisinin hava almasına yardımcı olur, tıkamaz ve bu sayede saçı yıpranmalara karşı korur. Yumuşattığı için doğal bir krem görevi görür. Sürdükten sonra 10 dakika masaj hareketleri ile uygulayın ve bekletin daha sonra durulayın. Saçın hacmini arttırmaya yardımcı olacak güçlü aminoasitlere sahiptir, kafa derisinin pH değerlerini de korur. Hiçbir kimyasal madde barındırmadığı için güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Hemen hemen herkes bu problemi yaşayabilir. Daha da kötüsü dökülen saçların yerine sağlıklı saçlar çıkmayabilir, saçlar eski hacmini kaybedebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına kimyasal saç ürünleri kullanılır ancak bu ürünler saç derisine zarar verebilir. Pirinç sabunu zarar vermeden saçların dökülmesini engeller ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Pirinç içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde daha hızlı büyüme sağlar. Ayrıca B, C ve E vitamini bakımından da oldukça zengindir. Haftada 2 kere kullanmak saçlarınızın daha az dökülmesine yardımcı olacaktır. Özellikle Asyalılar siyah pirinci saçlarını uzatmak için sık sık tercih ederler. Saçı büyümeye teşvik eden antioksidanlar, biyotinler, B vitamini ve diğer mineralleri barındırır.

Kepeği yok eder

Saçın ve derinin en büyük düşmanı kepektir. Hemen hemen herkeste kepek problemi görüşebilir ve kişiye ciddi rahatsızlıklar verir. Kepek ciddiye alınması gereken bir sıkıntıdır ve kaşıntıya oradan da tahrişe neden olur. Mantar istilasına uğramış ve yeterli nemi alamamış saç derisi kepeklenmeye maruz kalır.

Kepeklerin yok olmasında oldukça etkilidir. Bir araştırmaya göre %85 yok eder. Kepeklerden tam anlamıyla kurtulmak istiyorsanız sabunu her duşta kullanmanız gerekir. Pirinç sabunu, kepek önleyici şampuanlardan çok daha etkili, ucuz ve sağlıklıdır. Saçın çevresel, fiziksel ve kimyasal etkilerden etkilenmesini önler.


Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı yapılışı kadar basittir. Kullanım aşamasında farklı hiçbir şey yoktur. Her cilt ve saç tipi tarafından da rahatlıkla kullanılabilir, güvenilir ve sağlıklı bir sabundur çünkü içeriğinde hiçbir kimyasal maddeyi barındırmaz. Sağlıklı bir cilde ve saça kavuşmak istiyorsanız, düzenli olarak pirinç sabunu kullanmanız önerilir. Vücudunuzda istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Genelde yüz için kullanımı yaygındır. Hamile kadınlar ve emziren anneler her ürünü kolay kolay kullanamazlar ancak pirinç sabununu böyle hassas dönemlerde de rahatlıkla kullanabilirler. Hangi amaç doğrultusunda kullanılacaksa farklı süreler altında ve değişik maddeler ile karıştırılarak kullanılabilir. Saç için ve cilt için farlı şekillerde kullanılabilir.

Saçları yumuşatmak, güçlendirmek için kullanımı

Bunun için ilk olarak saçlarınızı sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın ve iyice durulayın. Daha sonra krem niyetine saçınıza masaj yaparmış gibi pirinç sabununu uygulayın. Uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi her duşta uygulayabilirsiniz. Başka bir saç kremi kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Saçları uzatmak için kullanımı

Saçlarınızı uzatmak için rahatlıkla pirinç sabunu kullanabilirsiniz. Bunun için yanında başka doğal ürünlerde kullanmanız gerekebilir. Sabunu evde yapıyorsanız yapım aşamasında saç uzatan ot, bitki ve yağlardan kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli pirinç sabunu ile karıştırıldığında oldukça etkili bir saç uzatma ürünü olacaktır. Saçınıza bu sabunu masaj yaparak uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Kesin sonuçları görmek için haftada en az üç kere uygulayın.

Cilt için kullanımı

Cilt için kullanırken hep aynı yöntemler kullanılabilir, tüm faydalarını gösterecektir. Ancak kullanım amacı doğrultusunda aloe vera jeli veya elma sirkesi ile karıştırılabilir bu sayede çok daha etkili bir sabun ortaya çıkabilir. Sabunu kullanmasan önce cildi iyice temizlemek, kalıntılardan ve kirlerden arındırmak gerekir.

Daha sonra özellikle sivilce, siyah nokta, kuruluk ve leke olan bölgelere daha fazla baskı uygulayarak, masaj hareketleri ile uygulanır. Bu işlem 10 dakika sürebilir. Sabun kendiliğinden çok rahat köpürecektir. Daha sonra yüzünüzde birkaç dakika bekletin ve durulayın. Bunu haftada 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanım sonucunda etkilerini görebilirsiniz.


Pirinç Sabunu Zararları

Pirinç sabunu cilt için kullanılabilecek en doğal bakım ürünü olabilir. İçinde paraben, SLS, boya türü hiçbir kimyasal madde barındırmaz. Tamamen pirincin özünden ve doğal yağlardan oluşur. Alınan yer oldukça önemlidir, renklendirici ve daha fazla köpürmesine neden olacak kimyasallar konulabilir. Bu yüzden en iyisi evde yapmaktır çünkü evde yapıma çok uygun olan bir sabundur.

Evde yaptığınız zaman cilt ve saç tipiniz ne olursa olsun rahatlıkla kullanabilirsiniz, bilinen bir zararı yada yan etkisi yoktur. Pirinç alerjik bir besin olmadığı için kusma, yanma, kızarıklık ve tahriş gibi alerjik reaksiyonlara da yol açmaz. Yinede kullanmasan önce sabunun üzerinde yazılanları okumakta fayda vardır ve fazla kullanılmaması gerekir. Her üründe olduğu gibi pirinç sabununda da fazla kullanım olumsuz sonuçlara yol açabilir, bu ciltte yanma ve kaşıntı oluşması olabilir ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.


Pirinç Sabunu Nasıl Yapılır?

Evde en kolay sabun yapım tariflerden biridir. Malzemeleri kolay bulunur ve kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede kendi el yapımı cilt bakım ürününüzü elde edebilir ve daha güvenilir bir ürün elde edebilirsiniz. Bazı satıcılar sahtekarlık yaparak içine kimyasal ürün katabilir ve tamamen saf olduğunu iddaa edebilirler. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına basit yapımlı ürünleri kendiniz evde kolayca yapabilirsiniz, ayrıca oldukça düşük maliyetli bir ürün elde etmiş olursunuz. Özellikle pirinç kepeği yağı son zamanlarda sabun üreticileri arasındaki en favori ürün haline gelmiştir. Pirinç sabunu, sert kimyasallar barındırmadan cildinize nazikçe bakım yapar ve daha sağlıklı, parlak görünmesine yardımcı olur.

Malzemeler

 • Yasemin pirinci
 • Su
 • Seçilen bir esansiyel yağ( avokado yağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı)
 • Otlar (Biberiye, kekik, lavanta veya istediğiniz başka bir ot)
 • Kül suyu

Hazırlık Öncesi

Tüm malzemeler temim edildikten sonra sabun yapımına başlayabilirsiniz. Kül suyu burada pirinç suyunun fermante edilmesi anlamına gelir. Pirinci fermante etmek oldukça kolay bir işlemdir.

 • Yarım su bardağı pirinç yaklaşık yarım saat süreyle su içinde bekletilerek iyice yıkanır. Bu işlem vitaminlerin ve minerallerin suya karışmasına yardımcı olacaktır.
 • İyice yıkadığınız pirinçlerin suyunu 24 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Bu esnada su ekşimeye başlayacaktır. Oda sıcaklığına göre işlem 48 saate kadar çıkabilir.
 • Daha sonra pirinç suyunu kaynatın ve böylece fermantasyon işlemini tamamlayın. Bu işlem kül suyu aşaması için gerekli olan işlemlerdir.

Nasıl Hazırlanır?

 • Asıl hazırlık kısmına gelinirse ilk olarak 1 bardak pirinci 4 bardak suda pişirin. Ölçü bire dört olmalıdır buna göre ölçüdeki değerleri arttırabilir veya azaltabilirsiniz.
 • Pirinçler iyice kaynatılıp yumuşadıktan sonra ocaktan alınır ve soğuması için beklenilir.
 • Daha sonra pirinç suyuyla beraber blenderda iyice öğütülür, öğütülen pirinç ince bir tülbent veya süzgeçten geçirilir.
 • Elde edilen süt kıvamı kalıplara konulur ve buzlukta dondurulur.
 • Donan küpler karıştırma kabına alınır ve seçilen uçucu yağlar, otlar eklenir.
 • Blender yardımıyla tüm malzemeler iyice karıştırılır ve hamur kıvamını almış karışım silikon bir kaba dökülür ve tekrar dondurulur.
 • Sabun donduktan sonra hazır hale gelecektir.

Oldukça basit ve eğlenceli bir yapıma sahiptir. Kimyasal köpürtücüler gibi köpürme özelliğine ve oldukça kremsi bir yapıya sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.