Madecassol Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları

Madecassol Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları
10 Eylül 2019 tarihinde eklendi, 181 kez okundu.

Madecassol Krem Nedir?

Madecassol krem, eczanelerden temin edebileceğiniz, içerisinde Centella asiatica bitkisinin ham maddesi bulunan ve bu sayede cildi onaran, yenileyen, yaraları iyileştiren etkiye sahip bir medikal kremdir.

Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

 • Yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavisinde kullanılır. Hamile bayanlar ve emziren annelere herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
 • Cilt yenileme özelliği olan bu krem, sivilce izleri, cilt lekeleri sorunları yok eder.
 • Ergenlik döneminden ya da sivilceli herhangi bir dönemden kalmış olan, yarası geçmiş fakat yüzdeki ve sırttaki izleri hala duran akne izleri ve sivilce görünümünün hafifletilmesinde Madecassol kremin çok büyük bir etkisi vardır.
 • Özellikle yaraların üzerindeki etkisi ve ciltte oluşan tahrişi giderici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde lazer epilasyon ve cilt bakımı sonrası oluşan tahrişlerin tedavisinde kullanılan bir üründür.
 • Açık yaralarınıza uygulanmamalıdır.
 • Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar, lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri, radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi, yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, tahriş olmuş cildi onarır, ağda sonrası kullanılır.
 • Ayrıca cildi nemlendirme özelliği de vardır.

Madecassol Krem İçeriği

 • İçeriğinin ana etkin maddesi Centella asiatica titre edilmiş ekstresidir.
 • Yardımcı maddeler, Glikol stearat, propilen glikol, sıvı parafin kalın, terpen içermeyen ıtır yağı, terpen içermeyen lavanta yağı, saf su dur.

Madecassol Krem Faydaları Nelerdir?

 • Madecassol merhemin genellikle ameliyat sonrası oluşan yara, yırtılma gibi durumlarda onarıcı etkisi vardır.
 • Doğum sonrası göğüs ucu çatlakları için kullanılabilir.
 • Ergenlik dönemine geçişte oluşan sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilen bir kremdir.
 • Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz cildinizi nem kazandıran bu merhem, hassas ve kuru ciltler için uygundur. Ancak gün içerisinde 1 ya da 2 defadan fazla kullanılmamalıdır.

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

Madecassol kremi cilt lekeleri, sivilce izleri, kuru cilt yapısı, çatlayan hasarlı ciltlere uygulayabilirsiniz.

 • 1 Çay kaşığı kadar Madecassol kremi, 1 Çay kaşığı kadar Bepanthen kremi ve 1 Adet E vitamini Ampulünü bir kasenin içerisinde karıştırılmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Madecassol ile Bepanthen kremin miktarlarının eşit olmasıdır.
 • Hazırlanan karışım göz ve dudak çevresi hariç yüzdeki özelikle sorunlu olan bölgelere ve boyna uygulanabilir.
 • Bu karışım yüzde ortalama olarak 1 saat kadar bekledikten sonra ılık su ile temizlenmelidir. Bu uygulamayı 2 haftada 1 defa yapmak yeterli olacaktır.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer içindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise kullanılmamalıdır.
 • Eğer vücutta iyileşmemiş bir enfeksiyon, açık bir yara var ise, veya yeni bir enfeksiyon gelişmesi durumunda kullanılmamalıdır.
 • Göz ya da yumuşama eğilimi olan dokular üzerine uygulanmamalıdır.
 • Herhangi bir yiyecek ya da içecek ile kullanımını kısıtlayacak herhangi bir durum yoktur.
 • Hamilelikte mutlaka kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Fakat hamilelik döneminde kullanılabilir.
 • Tedavi sırasında hamile olduğunuz fark edilirse hemen doktora veya eczacıya danışılmalıdır.
 • Eğer beraberinde reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, doktora veya eczacıya bunlar hakkında bilgi verilmelidir.
 • Eğer krem kullanılması gerekenden fazla kullanıldıysa, bir doktor veya eczacı ile konuşulması gerekmektedir.

Madecassol Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Madecassol kremin etki süresi, cilt sorununun türüne ve izlerin derinliğine, lekelerin yoğunluğuna ve cilt tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu kremin ilk etkileri kullanıma başladıktan sonraki ilk 2 hafta içerisinde gözle görülür bir biçimde fark edilir. Fakat kalıcı sonuçlar için ortalama 3 ya da 4 ay kadar, hatta belki 6 ay kadar düzenli kullanmak gerekebilir.

Madecassol Krem Yan Etkileri

Madecassol kremin bilinçli ve düzenli olarak kullanıldığında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bu kremi dozunda kullanmak oldukça önemlidir. Açık yaraya sürülmemelidir, açık yaraya sürüldüğünde içi su dolu kabarcıklar, ciltte tahriş çok azda olsa görülür. Aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Beklenmeyen bir yan etki görüldüğünde mutlaka doktora danışılmalıdır. Eğer bu kremin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izlenim olur ise ise mutlaka doktor veya eczacıya ile konuşulmalıdır.

Cilt döküntüsü, deride kabarma, şişme, nefes almakta ve yutkunmakta güçlük, dudak, dil ve ellerde şişme, morarma, kaşıntı gibi yan etkiler görülürse mutlaka doktora başvurunuz. Çocukların ya da bebeklerin cildinde kesinlikle kullanımı doğru değildir.

Madecassol Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu kremin sivilce tedavisine herhangi bir katkısı yoktur. Sivilcelerin koparılması veya patlatılmasından sonra yüzde kalan akne izlerini, çukurları ve kırmızılıkları gidermesi açısından etkin bir şekilde kullanılan bir kremdir. Sünnet, genital bölge yırtılmaları, doğuma yardımcı olmak amacıyla uygulanan küçük cerrahi müdahaleler sonrasında kullanılabilir. Aynı zamanda radyasyon tedavisi sonrasında oluşabilecek cilt hasarlarında iyileşmesini sağlar. Ayrıca yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hücre yenileyici özelliğe sahip olduğu için, yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavilerinin tümünde kullanılan bir kremdir.

Madecassol Krem Fiyatı

Sadece eczanelerden temin edilebilir. Madecassol 10 mg/1 gr 40 gr pomad ‘ın 2019 fiyatı, 25,94 Tl dir.

Madecassol Krem’in Muadilleri

Madecassol krem ile aynı etkilere sahip fakat içerik olarak farklı olan birçok başka krem mevcuttur. Bu kremlerde sivilce izlerinin ve cilt lekelerinin giderilmesinde etkili şekilde kullanılan, yara ve yanık merhemi olarak bilinen ve benzer görevlerde işlevi olan kremlerdir. Bu kremlerin markaları;

 • Hepatubex krem,
 • Mademix krem,
 • Expigment krem,
 • Tretin krem,
 • Contractubex,
 • Dermicyn,
 • Elecon krem,
 • Achromin Krem,
 • Arap kızı kremi,
 • Aklık kremidir.

Madecassol Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili genel olarak kullanıcıların ya da kullanacak olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında:

Sivilce ve lekeleri geçirir mi?

Medacassol krem sivilceleri geçirici etkisi yoktur. Sadece sivilcelerin veya aknelerin sebep olduğu leke, iz ve yaralar üzerinde etkisi vardır. Bu izlerinde tamamen yok olabilmesi yaranın veya izin derinliğine bağlıdır. Cildin ne şiddette zarar gördüğü önemlidir.

Sivilceler ve lekeler için nasıl uygulanır?

Bu krem direkt olarak yara izinin veya lekenin üzerine uygulanabilir. Tek başına tedavi etkili kuvvetli bir pomaddır fakat cilt bakımı ve leke giderici yüz maskesi yaparken de bir takım diğer kremler ile karıştırılarak kullanılabilen etkili bir üründür. Yapılabilecek maskeler;

Madecassol + Acnelyse + Hametan krem Karışımı Çatlak Maskesi:

Kremleri eşit miktarda olmak koşuluyla ayrı bir kapta karıştırarak çatlaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda etkili ve gözle görülür sonuçlar alacaksınız.

Madecassol + Evingen + Bepanthen krem Karışımı:

Krem karışımını, yüzünüze veya lekenin olduğu bölgeye maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Kremlerin eşit miktarda karıştırılması çok önemlidir. Her iki kremin de hücre yenileyici özelliği olduğundan düzenli olarak uyguladığınızda etkili ve gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz.

Medacassol krem + Fito Krem + E Vitamini Karışımı:

Krem karışımını leke, yara veya geçmesini istediğiniz izlerin üzerine rahatça uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında gözle görülür etki sağlayacaktır.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı

Hamile bayanlar ve emziren anneler üzerinde herhangi bir yan etkisinin bulunmamış ve görülmemiştir. Fakat yine de hamilelerin ve emziren annelerin kullanımı açısından güvenilirliği tam olarak da kanıtlanamamıştır bu yüzden kullanılmadan önce mutlaka doktoruna danışılması tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen pişik ya da genital çevresinde çıkan ufak tefek yaralar sebebiyle, bazı anneler bu kremi kullanmaktadır. Fakat doktora danışılmadan çocukların veya bebeklerin cildinde kullanılmaması gerekmektedir.

Dövme üzerine sürülür mü?

Bu kremi dövme üzerine uygulamak dövmenin rengini soldurabilir. Çünkü bu krem derinin üst tabakasını peeling yaparak iyileştirir, hücre yenilenmesine ve deri değiştirilmesine katkıda bulunur. Bu sebeple kremin dövmeler üstünde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Açık yaraya sürülür mü?

Kapanmış yara izlerini gidermekte oldukça başarılı olan bu krem kesinlikle açık yaraların üzerine uygulanmamalıdır. Yarayı sulandırır, kabuk tutmasını ve dolayısıyla da iyileşmesini geciktirmesi sebebiyle açık yaralar üzerine kullanılması tavsiye edilmez. Eğer doktor tavsiyede bulunduysa sadece onun talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.

Genital bölgeye sürülür mü?

Genital bölge çevresindeki veya bu çevrede oluşabilecek olan yara veya izler için, genital bölgenin içine kaçırmamak koşuluyla uygulanabilir. Ayrıca bikini bölgesindeki lekeler ve kararmaların önüne geçmek amacıyla da kullanılır.

Hemoroide iyi gelir mi?

Basur tedavisi için özel kremler mevcuttur. Hepsinin de etkisi kanıtlanmıştır. Kullanan bazı kişiler tarafından iyi geldiği yönünde iddialar olsa bile, asla hemoroid kremi değildir ve kullanılmamalıdır.

Cildi soyar mı?

Cildi soyarak işlem gören bazı kremler gibi işlev gören bir krem değildir. Yara ve lekeleri soyarak iyileştirmez fakat deri değişimini hızlandırdığı için, Madecassol de ciltte soyulmalara ve deri değiştirilmesine minimum seviyede sebep olabilir.

Cildi kurutur mu?

Cildi kurutmaktan ziyade cilde nem veren bir kremdir, cildi kuruttuğuna dair bir şikayet görülmemiştir. Fakat yine de cilt kremden arındırıldıktan sonra hafif bir günlük nemlendirici kullanılmalıdır.

Reçeteli mi? SGK mı ödüyor?

Eczanelerden reçetesiz bir şekilde temin edilebilmektedir. Bu merhem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Gözaltına veya çevresine sürülür mü?

Göz ile asla temas ettirilmemesi gereken bir kremdir. Ettiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır. Göze temas ettirilmediği sürece göz çevresine ve gözaltına bu merhem kullanılabilir. Gözaltı morlukları tedavisi için fayda sağlayan bir kremdir.

Kortizon içerir mi?

İçeriğinde kortizon bulunduran bir krem değildir.

Tüylenme yapar mı?

Bu konu ile ilgili herhangi bir şikayet veya geri bildirim olmamıştır. Kişide eğer bir hormonal bozukluk söz konusu değil ise, hücre yenileyici kremlerin sizde tüylenme yapmaz. Hatta bu olasılık yok denebilecek kadar azdır.

Cildi beyazlatır mı?

Bu krem düzenli kullanıldığın cilt lekelerini yok eder aynı zamanda cilt beyazlamasına da yardımcı olur. Düzeli kullanıldığında cilt renk tonunda açılma görülür. Bu sebeple koltuk altlarında ve bikini bölgesindeki kararmalar için de kullanılabilir fakat tamamen geçirmez. Ağda sonrası oluşan tahrişi ve batıkları geçirmek için kullanılabilir.

Dikiş izlerini giderir mi?

Genellikle geçirilen cerrahi operasyonlar sonrası yapılan dikişlerin geçmesi ya da düşme, çarpma ya da delici-kesici aletler sonucunda yaralanma, uzuv kopması gibi durumlara sebebiyet verebilecek travmalar ya da kazalar sonrasında atılan dikişlerin vücutta bıraktığı izleri tamamen yok etmek, hem eski ameliyat dikişlerine hem de yeni atılan dikişlerin izlerine iyi gelecek, doku onarımına katkı sağlayarak ve hücre yenilenmesini hızlandırarak deri üstü travmaların giderilmesinde son derece etkili olarak kullanılan kremlerin başında Madecassol krem gelmektedir. Bu konuda en iyi yara izi giderici kremdir.

Hassas cilde sahip olanlar kullanabilir mi?

Hassas cilde sahip olanların daha dikkatli kullanılması önerilmektedir. Kesinlikle günlük kullanım kotasının dışına çıkılmamalıdır.

Peeling etkisi yapar mı?

Madecassol kremin peeling etkisi vardır. Peelingler gibi direkt olarak deriyi soymaz fakat cilt yenileme özelliği sayesinde deri değişimini hızlandırdığı için hafif soyulmalara sebep olabilir. Deri değiştirilmesine minimum seviyede yardımcı olur.

Çatlak tedavisinde kullanılır mı?

Madecassol, bepanhol ve hametan kremleri karıştırarak elde edilen karışımı düzenli olarak çatlakların olduğu bölgeye sürerek bu çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Genellikle hamilelikte oluşan çatlakları için kullanmaktadır.

Basur için kullanılır mı?

Medaccassol krem tek başına eğil birkaç farklı kremle beraber basur çatlaklarına iyi gelmektedir. Madecassol merhem, Terramycin pomad, Bepanthen krem ve Travazol krem 4 lüsü eşit olarak sıkılıp karıştırıldıktan sonra, her gece düzenli olarak hazırlanan bu karışım, daha sonra önce anüs dışına ve biraz içeriye doğru sürülmelidir. En az 6 ay devamlı olarak kullanılmalıdır. Tek bir günde bile etkisi fark edilen bu kremler düzenli kullanılmalıdır. Rahatsızlığınızın derecesine göre etki süresi farlılık gösterir. Doktorunuza kullanmadan önce mutlaka danışmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git