Madecassol Krem Faydaları ve Kullanımı

10.09.2019
Madecassol Krem Faydaları ve Kullanımı

Madecassol krem, cildinizi onarır ve yeniler, bu sayede ciltte yer alan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sivilce, akne gibi leke giderici etkiye sahip, reçete ile satılan medikal bir kremdir. Özellikle iltihaplı bir sivilceye sahipseniz, doktor kontrolünde kullanmalısınız.

Madecassol Krem İçeriği

 1. Etkin maddesi: Centella asiatica titre edilmiş ekstresidir.
 2. Yardımcı maddeler: Glikol stearat, propilen glikol, sıvı parafin kalın, terpen içermeyen ıtır yağı, terpen içermeyen lavanta yağı, saf su içeriğinde yer alır.

Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

1. Cilt lekelerine iyi gelir

 • Kremin en önemli özelliği cildin altına nüfuz ederek cildin yenilenmesini sağlamaktır.
 • Yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar tedavisinde kullanılır.
 • Ergenlik döneminden ya da sivilceli herhangi bir dönemden kalmış olan, yarası geçmiş fakat yüzdeki ve sırttaki izleri hala duran akne izleri ve sivilce görünümünün hafifletilmesinde kremin çok büyük bir etkisi vardır.

2. Morluklara iyi gelir

Hücre yenilemesi özelliği ve E vitamini açısından zengin içeriğe sahip olduğundan dolayı morlukların geçmesinde etkilidir.

3. Cilt tahrişini giderir

Özellikle yaraların üzerindeki etkisi ve ciltte oluşan tahrişi giderici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde lazer epilasyon ve cilt bakımı sonrası oluşan tahrişlerin tedavisinde kullanılan bir üründür.

4. Dikiş izlerini giderir

Genellikle geçirilen cerrahi operasyonlar sonrası yapılan dikiş izlerinin geçmesi için kullanılır.

Düşme, çarpma ya da delici-kesici aletler sonucunda yaralanma, uzuv kopması gibi durumlara sebebiyet verebilecek travmalar ile ilgili doku onarımına katkı sağlayarak ve hücre yenilenmesini hızlandırarak deri üstü travmaların giderilmesinde son derece etkili yara izi giderici kremlerden biridir.

5. Yanıkları iyileştirir

 • Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar, lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri, radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi, yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır, tahriş olmuş cildi onarır, ağda sonrası kullanılır.
 • E vitamini ve antioksidan açısından zengin bir krem olduğu için lazer sonrası oluşan kızarıklığı yanık ve tahrişine iyi gelir. Hücre yenileme özelliği ile lazer yanığı oluşan bölgeye uygulandığında kısa sürede iyileşme görülür.

6. Çatlaklara iyi gelir

 • Mevsim geçişlerinde el ve ayaklarda görülen çatlakların tedavisinde, kış aylarında soğuklardan oluşan çatlakların tedavisinde, düzenli kullanılması durumunda çatlakların iyileşmesini ve cildin derinlemesine nemlenmesini sağlar.
 • Madecassol, bepanhol ve hametan kremleri karıştırarak elde edilen karışımı düzenli olarak çatlakların olduğu bölgeye sürerek bu çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

7. Hamilelik çatlaklarına iyi gelir

Hamilelik döneminde ve kilo alıp vermeden dolayı oluşan baldır, karın, kasık, göğüs çatlakların iyileşmesi için sabah ve akşam düzenli kullanmanız durumunda tedavi edici özelliği vardır.

Madecassol, Hametan ve Acnelyse krem çeşitlerinden mercimek tanesi kadar alınarak karıştırıldıktan sonra karın, bacak ve kasık çevresindeki çatlakların giderilmesi için sabah akşam masaj yaparak 6 ay boyunca uygulanması durumunda çatlaklardan eser kalmayacaktır.

8. Cildi nemlendirir

Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz cildinizi nem kazandıran bu merhem, hassas ve kuru ciltler için uygundur. Ancak gün içerisinde 1 ya da 2 defadan fazla kullanılmamalıdır.

9. Cildi beyazlatır

Koltuk altı, diz, dirsek, bikini bölgesi ve kasık kısımlarında oluşan kararmalara karşı cilt beyazlatmak ve cilt rengini dengelemek için kullanılabilir.

10. Batıklara iyi gelir

 • Bacaklarda oluşan batıkları geçirmek için kullanılır.
 • Eşit miktar Bepanthen krem ile madecassol krem cam kasede karıştırılarak sabah akşam batık oluşan bölgeye iyileşene kadar uygulanabilir.

11. Kızarıklık gidericidir

Ağda sonrasında uygulanan bölgenin hassasiyet durumunu azaltarak kızarıklığı iyileştirecektir.

12. Göğüs ucu yaralarına iyi gelir

Doğum öncesi veya sonrasında emzirme ile birlikte oluşan göğüs ucu yaraları için kullanılabilir. Emziren annelerin bebeği emzirdikten sonra göğüs ucuna sürmeleri ve emzirmeden önce mutlaka göğüs ucunun iyice yıkanarak temizlenmesi gerekir.

13. Basura iyi gelir

Tek başına basur kremi değildir fakat birkaç farklı kremle beraber basur çatlaklarına iyi gelmektedir. Çatlak ve kasların yumuşatılması için hemoroit kremi ile karıştırılarak kullanılabilir.

Madecassol merhem, Terramycin pomad, Bepanthol krem ve Travazol krem 4 lüsü eşit olarak sıkılıp karıştırıldıktan sonra, her gece düzenli olarak hazırlanan bu karışım, daha sonra önce anüs dışına ve biraz içeriye doğru sürülmelidir. En az 6 ay devamlı olarak kullanılmalıdır. Tek bir günde bile etkisi fark edilen bu kremler düzenli kullanılmalıdır. Rahatsızlığınızın derecesine göre etki süresi farlılık gösterir. Doktorunuza kullanmadan önce mutlaka danışmalısınız.

14. Gözenekleri küçültür

Genişlemiş ve belirginleşmiş gözeneklerin küçültülmesi için Madecassol krem ve Fito krem ile eşit miktarda karıştırılarak cilde uygulanıp 3-4 saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile yüz durulanır. Her gece yatmadan önce cilde uygulanırsa, cilt iyi bir şekilde nemlendirilerek iyileşme görülür.

15. Dudak çatlamasına iyi gelir

Dudak ve dudak çevresinde oluşan çatlakların giderilmesinde etkilidir.


Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

 1. Uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Sürülecek cilt bölgesini temizleyin ve kurulayın.
 2. Madecassol kremi sorunlu cildin üzerine az bir miktar sürülerek ufak hareketler ile ince bir tabaka haline gelecek şekilde sürülerek emilimi beklenir.
 3. Uygulama sonrasında 1 saat bekledikten sonra su ile yıkayarak temizleyin.
 4. Kremi uyguladıktan hemen sonra cilt alanını yıkamayın. Doktorunuz belirtmedikçe bölgeye farklı kremler uygulamayın.
 5. Aşırı uygulama yan etki oluşturabilir, bu nedenle daha az ve daha ince bir şekilde uygulayın.
 6. Bu kremi göz, ağız ve burun bölgelerine uygulamayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Özellikle iltihaplı bir sivilceye sahipseniz, doktor kontrolünde kullanmalısınız. Kortizon içermez. Antibiyotik değildir.
 • Hassas cilde sahip olanların daha dikkatli kullanılması önerilmektedir. Kesinlikle günlük kullanım kotasının dışına çıkılmamalıdır.
 • Vajinal akıntı, rektal kanama, bebek bezi döküntüsü varsa kullanmadan önce bir doktora danışın.
 • Krem uygulandıktan sonra güneş ile temas etmekten kaçınılması gerektiği aksi halde cilt lekelerine sebep olacağına dair bulgular olduğu belirtilmektedir.
 • Yaz aylarında bu krem mutlaka güneş koruyucu ile birlikte kullanılması öneriliyor.
 • Eğer içindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise kullanılmamalıdır.
 • Eğer vücutta iyileşmemiş bir enfeksiyon, açık bir yara var ise veya yeni bir enfeksiyon gelişmesi durumunda kullanılmamalıdır.
 • Göz ya da yumuşama eğilimi olan dokular üzerine uygulanmamalıdır.
 • Herhangi bir yiyecek ya da içecek ile kullanımını kısıtlayacak herhangi bir durum yoktur.
 • Eğer beraberinde reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, doktora veya eczacıya bunlar hakkında bilgi verilmelidir.
 • Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmasa bile fazla kullanmak ciltte tahriş etkisi yaratabilir. Böyle bir durum karşısında krem kullanımı kesilerek doktor veya eczacı ile konuşulması gerekmektedir.

Önlemler

Madecassol’u kullanmadan önce, kullanmakta olduğunuz ilaç listeniz hakkında doktorunuzu bilgi verin:

 • Reçetesiz satılan ürünler (örn. Vitaminler, bitkisel takviyeler vb.)
 • Alerjiler,
 • Önceden var olan veya mevcut hastalıklar,
 • Mevcut sağlık koşulları (örneğin, hamilelik, yaklaşan cerrahi, vb.).

Madecassol Krem Yan Etkileri

Eğer aşağıdaki yan etkilerden birini fark ederseniz ve özellikle beklemenize rağmen geçmediği takdirde, doktorunuza danışmalısınız.

 • Cilt alerji,
 • Baş ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Hastalık,
 • Baş dönmesi,
 • Uyuşukluk kremin olası yan etkileri arasındadır.

Madecassol Krem Karışımları

Madecassol + Acnelyse + Hametan krem Karışımı Çatlak Maskesi

Kremleri eşit miktarda olmak koşuluyla bir kapta karıştırarak çatlaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda etkili ve gözle görülür sonuçlar alacaksınız.

Madecassol + Evingen + Bepanthen krem Karışımı

Krem karışımını, yüzünüze veya lekenin olduğu bölgeye maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Kremlerin eşit miktarda karıştırılması çok önemlidir. Her iki kremin de hücre yenileyici özelliği olduğundan düzenli olarak uyguladığınızda etkili ve gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz.

Medacassol krem + Fito Krem + E Vitamini Karışımı

Krem karışımını leke, yara veya geçmesini istediğiniz izlerin üzerine rahatça uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında gözle görülür etki sağlayacaktır.

Medacassol krem + Fito Krem Karışımı

Her iki kremden eşit bir şekilde alın, bir cam kasenin içine ekleyin ve iyice karıştırılarak temiz cilde ince bir tabaka halinde uygulanarak 3-4 saat kadar ciltte bekletilir. İyice emilim sağlandıktan sonra ılık su ile cilt yıkanabilir.Bu uygulama cildinizin derinlemesine nemlenmesini sağladığı kadar peeling etkisi ile cildin canlanmasına da yardımcı olacaktır.

Medacassol krem + Xlindoxyl Jel Karışımı

Sivilce izlerini yok etmek için cam bir kasenin içine parmak ucu kadar kremlerden eşit oranlarda alınarak iyice karıştırılır. Bu karışım göz kısmı hariç cilde iyice hafif hareketlere sürün. Özellikle gece yatarken yapılması cildin hücre yenileme hızını arttıracağı için daha uygun olacaktır. Her gün düzenli olarak 2 ay boyunca uygulamaya devam edilmesi durumunda sivilce izleri tamamen yok olacağı gibi büyük gözeneklerde de küçülme ve sıkılaşma görülecektir.

Medacassol krem + C Vitamini Karışımı

Cam bir kavanozun içine tüm malzemeleri boşaltarak tahta kaşıkla birbirine iyice yedirilerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışımı günlük cilt bakımında cildi nemlendirmek için kullanılır. Düzenli kullanımda sorunlarının haricinde cilt yenilenmesi, canlanması, gençleşmesi ve dış etkilerden korunması için ideal bir karışımdır.

Madecassol + Bepanthol Karışımı

Cildin gençleşmesi ve yenilenmesinde en etkili etken hücre yenilenmesi ile cilt sorunlarının ortadan kalkmasıdır. Bu iki kremin karışımı ile cilt hücre yenileyerek, ciltteki yaraların, lekelerin ve kırışıklıkları gidererek gençleşmesini sağlayacaktır.

Bu karışımı hazırlamak için;

 • 1 adet Hametan krem
 • 1 adet Madecassol krem,
 • 1 adet Bepanthol krem,
 • 1 adet Evigen ampul

bir kavanozun içine sıkılarak tahta kaşıkla iyice karıştırılarak birbirine karıştırdıktan sonra içine Evigen ampulde kırılarak karıştırın. Hazırlanan karışım her gün cilde düzenli uygulandığında cildin renk değişimleri engellenerek ışıltılı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilde gerginlik, parlaklık, sağlıklı bir görünüm veren bu karışım cildiniz yağlı ve sivilce oluşumuna meyilli ise karışıma bepanthen krem kullanılır. Kuru veya normal bir cilt tipine sahip olanlarında karışıma bepanthen merhem kullanarak karışımı hazırlamaları gerekir.

Medacassol krem + Bepanthen + E Vitamini Karışımı

 • 1 adet Bepanthen krem,
 • 1/4 madecassol krem,
 • 1 adet E vitamini.

Bir cam kavanozun içine malzemeleri sıkarak tahta bir kaşık ile pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Hazırlanan karışım akşam yatmadan önce göz çevresi hariç cilde ince bir tabaka halinde uygulanıp, 1 saat emilim sağlayana kadar bekledikten sonra fazla kremin alınması için bir makyaj pamuğu ile cilt silinerek temizlenir.


Madecassol Merhem Fiyatı

 • Madecassol merhem 2020 yılı için güncel fiyatı, 29.06 TL’dir.

Madecassol Merhem Muadili

 1. Hepatubex krem,
 2. Mademix krem,
 3. Expigment krem,
 4. Tretin krem,
 5. Contractubex jel,
 6. Dermicyn,
 7. Elecon krem,
 8. Achromin krem,
 9. Arap kızı kremi,
 10. Aklık krem, muadili arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Madecassol ne kadar sürede etki eder?

Cilt sorununun türüne ve izlerin derinliğine, lekelerin yoğunluğuna ve cilt tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu kremin ilk etkileri kullanıma başladıktan sonraki ilk 2 hafta içerisinde gözle görülür bir biçimde fark edilir. Fakat kalıcı sonuçlar için ortalama 3 ya da 4 ay kadar, hatta belki 6 ay kadar düzenli kullanmak gerekebilir.

Madecassol hamileler kullanabilir mi?

 • Hamile bayanlar ve emziren anneler üzerinde herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Fakat yine de hamilelerin ve emziren annelerin kullanımı açısından güvenilirliği tam olarak da kanıtlanamamıştır bu yüzden kullanılmadan önce mutlaka doktoruna danışılması tavsiye edilmektedir.
 • Emziren annelerin göğüslerine krem kullandıklarında emzirme öncesi göğüslerini yıkadıktan sonra emzirmeleri gerekir.
 • Tedavi sırasında hamile olduğunuz fark edilirse hemen doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

Madecassol bebeklerde kullanılır mı?

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen pişik ya da genital çevresinde çıkan ufak tefek yaralar sebebiyle, bazı anneler bu kremi kullanmaktadır. Fakat doktora danışılmadan çocukların veya bebeklerin cildinde kullanılmaması gerekmektedir.

Madecassol dövme üzerine sürülür mü?

Bu kremi dövme üzerine uygulamak dövmenin rengini soldurabilir. Çünkü bu krem derinin üst tabakasını peeling yaparak iyileştirir, hücre yenilenmesine ve deri değiştirilmesine katkıda bulunur. Bu sebeple kremin dövmeler üstünde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Madecassol açık yaraya sürülür mü?

Kapanmış yara izlerini gidermekte oldukça başarılı olan bu krem kesinlikle açık yaraların üzerine uygulanmamalıdır. Yarayı sulandırır, kabuk tutmasını ve dolayısıyla da iyileşmesini geciktirmesi sebebiyle açık yaralar üzerine kullanılması tavsiye edilmez. Eğer doktor tavsiyede bulunduysa sadece onun talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.

Madecassol genital bölgeye sürülür mü?

Genital bölge çevresindeki veya bu çevrede oluşabilecek olan yara veya izler için, genital bölgenin içine kaçırmamak koşuluyla uygulanabilir. Ayrıca bikini bölgesindeki lekeler ve kararmaların önüne geçmek amacıyla da kullanılır.

Madecassol cildi soyar mı?

Cildi soyarak işlem gören bazı kremler gibi işlev gören bir krem değildir. Yara ve lekeleri soyarak iyileştirmez fakat deri değişimini hızlandırdığı için, Madecassol de ciltte soyulmalara ve deri değiştirilmesine minimum seviyede sebep olabilir.

Madecassol cildi kurutur mu?

Cildi kurutmaktan ziyade cilde nem veren bir kremdir, cildi kuruttuğuna dair bir şikayet görülmemiştir. Fakat yine de cilt kremden arındırıldıktan sonra hafif bir günlük nemlendirici kullanılmalıdır.

Madecassol göz altına ve göz çevresine sürülür mü?

Göz ile asla temas ettirilmemesi gereken bir kremdir. Ettiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır. Göze temas ettirilmediği sürece göz çevresine ve gözaltına bu merhem kullanılabilir. Gözaltı morlukları tedavisi için fayda sağlayan bir kremdir.

Madecassol tüylenme yapar mı?

Bu konu ile ilgili herhangi bir şikayet veya geri bildirim olmamıştır. Kişide eğer bir hormonal bozukluk söz konusu değil ise, hücre yenileyici kremlerin sizde tüylenme yapmaz. Hatta bu olasılık yok denebilecek kadar azdır.

Madecassol yüzü soyar mı?

Nadiren alerjik cilde sahip kişilerde nadiren reaksiyon göstererek kızarıklık ve soyulma oluşturabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kolunuzun üst iç kısmına yama testi yaptıktan sonra kullanabilir veya bir dermatoloğun görüşünü alabilirsiniz.

Madecassol mantara iyi gelir mi?

Hayır, mantar tedavisi için uygun bir krem değildir.

Madecassol makyaj altına sürülür mü?

Makyaj bazı olarak kullanılabilir. Bir çok kişi baz olarak kullandıkları için memnun olduklarını belirtmiştir. Krem peeling etkisi yaptığı için makyaj yapmadan önce hassasiyet hissetmeniz durumunda kullanmamanız önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.