Fito Krem Ne İşe Yarar?

27.01.2020
Fito Krem Ne İşe Yarar?

Fito krem, morluk, ödem, aşırı kuruma, yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Antibiyotik değildir, antibakteriyel ve antiseptiktir. Bu sayede cildi bakterilere ve mikroplara karşı korur, kalkan görevi görür ve mevcut zararlı maddeleri yok eder. Beyaz renkli ve yumuşak dokuludur. Kortizon içermez. Genel olarak cildin dokusunu iyileştirir ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bu krem sayesinde ciltteki kusurlar çok çabuk onarılır. Eczanelerde reçeteli olarak satılır.

Fito Krem İçeriği

Etken maddesi 6 gram trivium vulgare sulu ekstresi ve 0,4 gram etilenglikol monofil maddesidir. Koku verici madde olarak lavanta esansı ve koriander esansı bulunmaktadır.


Fito Krem Ne İçin Kullanılır?

 • Krem epitel dokunun yenilenmesi ve korunması,
 • Varikoz ülseri,
 • Radyodermatit,
 • Uzun süre yatağa bağlı kalanlarda meydana gelen yaralar,
 • Fistüller ve decubitus yaraları,
 • Çatlaklar ve fazla kuruluk,
 • Ulsero distrofik değişimleri,
 • Eritrodermik oıguıar,
 • Dermatoz,
 • Alerjik kaşıntılar,
 • Egzama ve sedef,
 • Yaşlılık ve lezyonlar,
 • Her derecedeki yanıklar,
 • Kapanmayan yaralar, iltihaplar,
 • Mesleki entoksikasyonun neden olduğu cilt sorunları için kullanılır.

Su çiçeği

Özellikle aşısı yapılmamış her çocukta görülür. Ağrılı ve görünüş bakımından sorunlu geçen bu hastalık bittikten sonrada etkilerini kendiyle beraber götürmez. Kırmızı noktalar halinde izleri geride kalabilir. Bu krem su çiçeği izlerinin tamamen silinmesini sağlar. Su çiçeği tamamen kuruduktan ve döküldükten sonra yara izlerinin üzerine uygulanabilir. İzleri ağrısız, acısız bir şekilde yok edecektir.

Sivilce ve Akne

Birçok kişinin korkulu rüyasıdır, en büyük cilt problemlerinden biridir. Kişiye oldukça fazla rahatsızlık verir ve tedavisi de bazı kişilerde çok zorlu geçebilir. İz kalma ihtimali de çok yüksektir. Fito krem düzenli kullanıldığı zaman özellikle izler üzerinde çok büyük leke geçirme etkisine sahip olur.

İlk olarak cildin iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için toniklerden yardım alabilirsiniz. Daha sonra sorunlu bölgeye masaj hareketleri ile uygulanır. Günde 1 kere uygulamak yeterlidir. Doktora danışarak kullanmakta fayda vardır.

Sadece lekelerin giderilmesinde kullanılmaz, ağrılı ve iltihaplı sivilcelerin inmesi için de kullanılır. Sivilceleri antiseptik özelliği sayesinde kurutur ve yayılmasını engeller. Mikropları ciltten uzaklaştırır ve bir daha çıkmalarını engellemiş olur. Oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca siyah nokta oluşumunu da engeller, mevcut olanları yok eder.

Gözenekler

Özellikle geniş gözenekli kişiler için çok etkili bir tedavi yöntemi olacaktır. Gözenekler cildin hava almaması sonucu büyür, yayılır ve genişler. Cildin nemsiz ve havasız kalması içeride kir ve zararlı maddelerin birikmesi anlamına gelir. Bu da daha fazla sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Ciltte biriken yağ ve kir dokusu bu krem ile temizlenebilir, mikropları öldürür ve cildin nefes almasını sağlar. Bu sayede gözenekler açılır temizlenir.

Yaralar

Bu kremin yaralar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Özellikle açık yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini ve kabuk başlamasını sağlar. Derin kesikler, cilt hasarları, herhangi bir kazadan dolayı oluşan ve iz olarak kalan yaralar, ameliyat izleri bu krem ile düzelebilir. Özellikle ameliyat sonrası kalan dikiş, kesik, jilet izlerini yok eder, çabuk iyileşmelerini sağlar. Ciltteki hücreleri ve dokuları yenileme özelliğine sahiptir. Anti enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde cildi mikroplara ve diğer zararlı maddelere karşı korur.

Ayak Mantarı

Ayak mantarı bakterileri temel alan bir hastalıktır ve bu krem bakteriler ile mücadelede oldukça başarılıdır. Bu yüzden ayak mantarı tedavisinde kullanılabilir ve kısa sürede başarılı sonuçlar verir. Tırnak mantarında da kullanılır.

Siğil

Siğil için tam anlamıyla bir tedavi yöntemidir diyemeyiz ancak yumuşatmak, kuruluğu almak amacıyla kullanılabilir. Nemlendirdiği zaman zaten siğilin geçmesine yardımcı olur.

Yanık

Yaralar dışında yanık tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Her derecedeki yanığa iyi gelir, acısını alır ve iyileştirme özelliği sağlar. Özellikle iz kalacak olan yanıklarda kullanılması önerilir. Hücre yenileyen özelliği sayesinde cildin onarılmasını sağlar. Günde bir kere yanmış bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. Güneş ve lazer epilasyon yanıkları için de kullanabilirsiniz.

Güneş yanığı

Özellikle hassas ciltler güneş gördüğü yada güneş altında fazla kaldığı zaman vücutlarında yanıklar meydana gelebilir. Yanıkla beraber ateşte çıkabilir. Kızarıklık, şiddetli yanma meydana gelir ve kızarıklığın genişliği bir iki cm olabilir. Güneş yanığı şiddetli bir kaşıntıya sebep olabilir ve krem bu kaşıntıyı alır. Yara olmadan ve su toplamadan iyileşmesine yardımcı olur. Onarıcı özelliği sayesinde yanık bölgeyi onarır ve rahatlatır.

Kuruluk

Cildimiz özellikle soğuk havalarda, çok su altında kaldığında, kimyasal maddelerle temastan sonra çok fazla kurur, hassasa çatlaklar ve kesikler oluşur. Bu durum cildin nemsiz ve susuz kalması ile de meydana gelebilir. Cildin ihtiyacı olan nemi karşılamak için pek çok nemlendirici kullanılabilir. Özellikle kremler yağ oranları yüksek olduğu için sıklıkla tercih edilir. Fito kremde ciltteki kuruluğu alır ve yumuşatır. Dudak kuruması için de kullanılabilir. Her gün iki kere ince tabaka halinde uygulamak yeterli olacaktır. Düzenli olarak kullanıldığı zaman aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz.

Şişlik

Vücutta nedensiz yada nedenli bir şekilde oluşan her türlü şişliğe çok iyi gelir.

Su Toplaması

Ödeme ve herhangi bir nedenden dolayı oluşan içi su dolu kabarcıklara çok iyi gelir. Kabarcığın patlamadan ve suyun diğer bölgelere dağılmadan iyileşmesini, kurumasını sağlar. İltihabı önler ve enfeksiyon oluşumuna engel olur.

Egzama

Cilt çok kurursa ve bu kuruluğa karşı önlem alınmazsa farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bunlardan biri de egzamadır. Egzama cildin çok kuruması sonucu ortaya çıkar, kuruluk yanında kızarıklık, tahriş ve kaşıntı da meydana gelir. Egzama için kesin bir tedavi yöntemi yoktur ancak rahatlatmak için yine yağ oranından dolayı kremler kullanılabilir. Ancak egzama sıkıntılı bir hastalık olduğu için süreci doktorun kontrol etmesi gerekir bu yüzden mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Sedef

Tamamen geçirmez ancak şiddetini azaltır, yayılmasını engeller, kızarıklığı ve kaşıntıyı alır. Tedavinin yanında yardımı ürün olarak kullanılabilir, ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

İltihap

Vücudunuzda yaralardan yada başka sebeplerden dolayı iltihap varsa fito krem kullanabilirsiniz, antiseptik özelliği sayesinde cilt hastalıklarına iyi gelir ve kısa sürede iyileştirir. İltihabın daha kötü olmasını ve yayılmasını engeller. Ayrıca enfeksiyonlara da çok iyi gelir. Düzenli kullanıldığı zaman sorunlu bölgedeki iltihabı tamamen geçirir.

Pişik

Özellikle bebeklerde görülen pişik içinde bu krem kullanılabilir. Pişiğin olduğu bölgeye gün içinde masaj yaparak uygulanır ve düzenli kullanım sonucunda pişiğin geçmesini sağlar. Ancak içeriğindeki maddeler bebekte alerjik reaksiyonlara yol açabilir bu yüzden kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Yetişkinlerde oluşan pişik için rahatlıkla kullanılabilir. Pişik yüzünden meydana gelen yanıklara da çok iyi gelir. Özellikle bebekli ailelerin evlerinde mutlaka bu kremi bulundurması gerekir.

Göğüs Ucu Yarası

Emzirme dönemindeki annelerin göğüs uçlarında fazla temas ve zorlamadan dolayı çatlaklar, yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar çok ağrılı olabilir ve emzirme esnasında daha da artabilir. Bu yüzden bu kremi kullanmakta fayda vardır. Ağrıların geçmesi, çatlakların yumuşaması için bebeği emzirdikten sonra masaj hareketleri ile uygulanabilir.

Basur (Hemoroid)

Etkili bir çözüm olacaktır. Halk arasında basur olarak da bilinen bu hastalık özellikle erkeklerde daha sık görülür ve makatta çatlak oluşmasına neden olur. Fito krem her türlü çatlağa iyi gelir, yumuşatıp onarılmasını sağlar.

Tahriş

Ciltte epilasyon, ağda ve benzeri nedenlerden dolayı oluşan tahrişi önler, yumuşamasını ve iyileşmesini sağlar. Tahriş oluşan bölgenin onarılmasına yardımcı olur. Ağda sonrası oluşan kızarıklığı alır ve oluşabilecek sivilceleri önler. Cildin nefes almasını ve rahatlamasını sağlar. Ciltte oluşabilecek deformasyonları önler. Ayıca ciltte lekeler varsa da geçmesine yardımcı olur. Tahrişten yada başka bir sebepten dolayı oluşan lekeleri giderir ve cildin çok daha sağlıklı, genç, parlak görünmesini sağlar.

Dolama

Dolamaya iyi gelir çünkü iltihapları yok etme konusunda oldukça başarılı olan bir kremdir. Derideki hücreleri yeniler ve onarır bu da dolamaya çok iyi gelir.

Cilt Çatlakları

Evet, her türlü çatlak için kullanılabilir. Yağ oranı yüksek bir kremdir. Dolayısıyla nemlendirici özelliğine sahiptir. Kurumuş ve çatlamış cilde çok iyi gelir, ihtiyacı olan nemi karşılar. Sadece kurumadan dolayı oluşan çatlaklarda kullanılmaz,emzirmede dolayı ve hamilelik yüzünden oluşan çatlaklarda da kullanılır. Göğüs ucu çatlakları, el, ayak, topuk çatlakları, göbek bölgesindeki çatlaklar fito krem ile geçebilir.

Sinek ısırığı

Özellikle yaz aylarında meydana gelen sinek ısırığı oldukça rahatsız edici bir durumdur, bazen bakteriyel özelliği daha ağır basabilir ve hastaneye gitmeye bile gerek duyulabilir. Genel olarak kremler ile kaşıntıyı ve yara oluşumunu önlemek mümkündür. Sineğin ısırdığı bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. Kısa sürede kaşıntıyı alacaktır, yara olmasını ve iltihap kapmasını engelleyecektir.

Sünnet

Sünnet sonrasında kullanıma uygundur, tahrişi önler.


Fito Krem Nasıl Kullanılır?

 • Kremi sürmeden önce mutlaka sorunlu bölgenin iyice temizlenmesi gerekir. Eğer sivilce, akne, gözenek ve siyah nokta tedavisi içinse yüz tonik yardımı ile temizlenebilir. Cildi temizlerken çok tahriş etmeyecek ürünler kullanılmalıdır. İltihaplı bir bölgeyse mutlaka iyice dezenfekte edilmelidir, diğer yerlere bulaşması engellenmelidir.
 • Ciltteki sorunlu bölgenin üzerine masaj hareketleri ile, ince bir tabaka halinde sürülmelidir.
 • Kremi sürdükten sonra bölge açık bırakılır. Bu sayede tüm kremi cilt emebilir.
 • Günde bir veya iki kere uygulamak yeterli olacaktır. Çok fazla kullanmak zararlı etkilere yol açabilir.

Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak yanık, kaşıntı, tahriş, sivilce, gözenek, leke olan her yerde kullanılabilir. Herhangi bir kullanım sınırlaması yoktur. Elbette göz ile temasından kaçınılmalıdır ve temas halinde hemen bol su ile yıkanmalıdır. Bölgesel olarak başka bir yerde kullanım sıkıntısı yaşanmaz. Yüz, el, bacak ve diğer uzuvlarda kullanılabilir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

 • Yaklaşık olarak iki hafta içinde kendini göstermeye başlayacaktır.
 • 3 ay kullanım sonrasında net bir şekilde sonuçlar ortaya çıkacaktır.
 • Ne amaçlı kullanıldığı ve kullanan kişinin durumuna göre bu süre değişebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hamilelikte, emzirme döneminde, bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı.
 • Genelde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, tahriş gibi cilt problemleri için kullanıldığından anında etkisini göstermeye başlayabilir ancak özellikle cildi hassas olan kişilerde farklı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Kremi sürmeden önce mutlaka hem eller hem de sürülecek bölge iyice temizlenmelidir ve kurulanmalıdır, krem ıslak bölgeye sürülmemelidir.
 • Kremin doktorun belirttiği süre zarfında kullanılması çok önemlidir. Fazla kullanım yan etkilere yol açabilir.
 • Kişi başka bir ilaç kullanıyorsa da yine fito kremi kullanabilir, herhangi bir ilaçla etkileşimi yoktur. Yinede doktora danışarak kullanmakta fayda vardır.
 • Kremin çocukların ulaşamayacağı bir yerde ve 25° oda sıcaklığında bulunması gerekir.Kremin kendisinde veya ambalajında herhangi bir tuhaflığa rastlanırsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kullanılmayacağı Durumlar

 • Tırnak batması
 • Nasır
 • Uyuz
 • Vitiligo
 • Zona
 • Uçuk
 • Genital bölgede kaşıntı ve mantar
 • Piercing
 • Cilt beyazlatma
 • Burun kanaması
 • Tırnak uzatma

Fito Kremin Yan Etkileri

Kremin içeriği yan etkileri konusunda çok büyük rol oynar. Kişi içerikteki herhangi bir maddeye karşı duyarlıysa, alerjisi varsa o zaman yan etkiler görülebilir. Alerjik reaksiyonlara yakalanmamak için önce vücutta herhangi bir bölgeye krem sürülür ve denemesi yapılı. Bir tahriş, kızarıklık ve yanma durumu yoksa kullanıma uygundur anlamına gelir. Kremi kullanılması gerektiğinden fazla kullanmakta yan etkilere neden olabilir. Yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • El, ayak, dudak, bilek ve yüzde şişkinlik
 • Ağız ve boğazda yutkunmak ve nefes alma zorluğu
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte aniden oluşan renk değişimi
 • Mide ekşimesi
 • Kabarıklıklar
 • Mide bulantısı
 • Adet dönemi değişimi
 • Baş dönmesi
 • Fazla terleme
 • Uyku problemi

Fito Krem Fiyatı

 • Fito krem 2020 güncel fiyatı 19.33 TL’dir.
 • Sadece eczanelerden temin edilebilir.

Fito Krem Muadili

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.