Sudocrem Ne İşe Yarar?

27.01.2020
Sudocrem Ne İşe Yarar?

Sudocrem, pişiğin etkisini gidermek için oldukça etkili bir bariyer oluşturur, uygulandığı bölgede idrar asidine karşı önlem alır. Pişiğin sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de geçmesini sağlar ve bir daha oluşmasını önler. Özellikle bebeklerin hassas cildi içinde rahatlıkla kullanılabilir. Uygulanan bölgenin yenilenmesini, onarılmasını ve hasarın giderilmesini sağlar.

Sudocrem İçeriği

 • Saflaştırılmış su
 • Lanolin
 • Benzil
 • Sinnamat
 • Benzil benzoat
 • Benzil  phenil methanol
 • Çinko oksit

Krem 30, 60, 125, 250 ve 400 gram boyutlarında bulunabilir. İlk olarak 1931 yılında üretilmiştir.


Sudocrem Ne İçin Kullanılır?

Sudocrem özellikle cilt problemlerine çok iyi gelen bir kremdir, güvenilir olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Üzerinde araştırmalar yapıldıkça faydaları daha fazla ortaya çıkmaya başlamıştır ve daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Belirli bir yan etkisi de yoktur. İlk üretildiği zamanlar sadece pişik kremi olarak kullanılmış ancak zamanla cilt problemleri içinde kullanılmaya başlanmış. Yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Yara tedavisinde kullanılır

Zengin içeriği sayesinde yaralara çok iyi gelir, hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar, onarır ve bir daha oluşmasını önler. Hücre yenileme özelliğine sahiptir bu da yaraların çabuk onarılmasını sağlar. Özellikle açık yaraların daha hızlı kabuk bağlamasına yardımcı olur. Açık yaralar iltihap kapmaya ve enfeksiyona dönüşmeye daha yatkındır, Yaraların iltihap kapmasını engeller. Kabuk bağladıktan sonrada iz kalmadan iyileşmesini sağlar. Vücudun her bölgesindeki yaralar için kullanılabilir. Yatalak hastalarda görülen yaralara da çok iyi gelir.

2. Yağ dengesini sağlar

Oldukça yağlı bir kremdir bu da sürüldüğü bölgedeki yağ oranının dengelenmesini sağlar. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz kullanımı yağ oranını arttırabilir. Kuru bir cildiniz varsa yağ oranını dengeler ve cilt kuruluğunu önlemiş olur, vücudun ihtiyaç duyduğu nemi karşılar. Kremi kalın bir tabaka halinde sürmek daha etkili olacaktır bu sayede yağ dengesini daha etkili bir şekilde kurar.

3. Tahrişe iyi gelir

Özellikle kuru ve hassas cilde sahip olan kişilerin cildi çok daha fazla tahriş olur. Tahriş olan ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Eğer yeterli nem takviyesi uygulanmazsa ve tedavi edilmezse ciltte döküntüler meydana gelmeye başlar. Zamanla yaraya hatta egzama ve sedef hastalıklarına dönüşebilir. Sudocrem özellikle hassas ciltlere çok iyi geldiği için tahrişi önler, tahriş olmuş bölgeyi yumuşatır ve onarır. Bir daha tahriş oluşmasını engeller, hücre yenileneme özelliği sayesinde o bölgeyi korur. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman tahrişi önlem almış olursunuz.

4. Koruyucu tabaka görevi görür

Sudocrem koruyucu tabaka özelliği taşımaktadır. Cildi zararlı etkenlerden, mikroplardan ve bakterilerden korur, zarar görmesini engeller. Özellikle çabuk yaralanan, kızaran, tahrişe açık ve alerjik reaksiyon gösteren ciltlerde düzenli bir şekilde kullanılması önerilir. Cildin daha dirençli olmasını sağlar, zararlı etkenlere karşı koruyucu bariyer niteliği taşır. Diğer kremlerin aksine kalın bir tabaka halinde hatta maske yaparmış gibi sürülebilir. İnce tabaka halinde sürüldüğünde koruma özelliğinin etkisi azalır.

5. Sivilce tedavisinde kullanılır

Sivilce tedavisinde çok sık tercih edilen kremlerden biridir. Özellikle son günlerde sivilce için kullanımı yaygınlaşmıştır çünkü faydaları daha bilinir bir hal almıştır. Kullananların güzel yorumları sayesinde güvenilir ve etkili bir krem olduğu görülmüştür. Özellikle şiş, iltihaplı ve irinli sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Bu tarz sivilceler oldukça hassas tedavi ister çünkü içlerindeki irin patlarsa ve diğer yerlere bulaşırsa tüm cildi sivilce kaplayabilir. Hassas ciltlere özel krem, sivilceleri hassas bir şekilde yok eder ve bir daha çıkmalarını engeller. Özellikle iltihaplı sivilcelerin tedavisinde her ürün kullanılmaz ancak sudocrem rahatlıkla kullanılabilir. İltihabı alır, şişkinliği indirir ve sivilceyi kısa sürede kurutur, diğer yerlere yayılmasını engellemiş olur. Ayrıca akne tedavisinde de kullanılır. Sivilcelerin olmadığı bölgeye uygulamak sivilce oluşmasına neden olabilir.

6. Sivilce izi ve lekelere iyi gelir

Ciltte bulunan tüm leke ve izlere çok iyi gelir. Nedenleri ne olursa olsun geçirir ve bir daha aynı nedenlerden dolayı iz kalma olasılığını en aza indirir. Ciltte oluşan lekeler ve izler çoğu zaman kalıcı olabilir ve geçmesi çok zor olabilir. En çok güneş, sivilce, yara ve yanık yüzünden iz kalır. Kişinin dış görünüşünü bozan bu lekeler oldukça rahatsız edici olabilir. İz ve leke tedavisinde pek çok farklı ürün kullanılabilir ve genelde bu ürünlerin yan etkileri olur, doktor kontrolünde kullanmamak gerekir. Sudocrem yan etkisiz bir kremdir ve oldukça etkili bir formüle sahiptir, bir nevi leke kremi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sivilce lekelerine çok iyi gelir. İçeriğindeki çinko sayesinde sivilcelerin iz kalmadan yok olmasını sağlar.

7. Kaşıntılara iyi gelir

Ciltte kaşıntılar her an ortaya çıkabilir. Bazı kaşıntıların altında belli nedenler yatar ancak bazılarının neden olduğunu anlamak zordur, gerekli testler yapılara nedeni ortaya çıkartılabilir. Kaşıntılar kişinin hayat standartlarını düşürür ve çok fazla rahatsız eder. Özellikle kremler kaşıntıları gidermek için kullanılan ilk yöntemdir. Bu krem kaşıntının nedeni ne olursa olsun giderir. Düzenli kullanım sonucunda tamamen yok eder. Bu sayede tahrişi ve yara olma ihtimalinde en aza indirmiş olur.

8. Kızarıklığı alır

Ciltte nedensiz ve nedenli meydana gelen tüm kızarıklıklara iyi gelir, düzenli kullanımı sonucunda yok eder. Özellikle çok hassas, alerjik reaksiyonlara açık ciltlere kızarıklık çok fazla olur. Hafif bir dokunma, kaşıma bile kızarıklığa neden olabilir. Ağda kızarıklığına da iyi gelir. Kızarmış bölgeye kalın bir tabaka halinde sürülmesi yeterlidir.

9. Cildi beyazlatır

Cildi beyazlatmak, daha beyaz göstermek, renk eşitliği sağlamak çoğu kişinin istediği bir şeydir. Genelde daha beyaz makyaj ürünleri kullanarak bu elde edilir ancak kimyasal ürünlerin kullanılması cilt sağlığına iyi gelmez. Bu yüzden kremlerin kullanılması çok daha faydalıdır. Sudocrem kalın bir tabaka halinde yüze sürüldüğü zaman ölü hücreleri atar ve yeni hücre oluşumunu sağlar. Hücre yenilenmesi olan cilt daha sağlıklı ve temiz bir görünüm kazanır bu sayede daha beyaz bir hale gelir. Ayrıca koyu cilt lekeleri de bu şekilde açılır. Cilt daha genç, sağlıklı ve parlak görünür. Düzenli kullanıldığı zaman cilt rengini ciddi oranda açtığı görülebilir.

10. Güneşin zararlı etkenlerine karşı korur

Güneşin neden olduğu kızarıklık, yanma, tahriş gibi sorunlara iyi gelir. Güneşlendikten sonra veya güneşlenirken kullanmak gerekir. Bu sayede güneşten etkilenen cildi yeniler, yanıklar oluşmasını engeller. Ancak bir güneş kremi olmadığı için güneş kremi yerine geçmez. Güneşe karşı çok hassas olan kişiler mutlaka güneş kremlerini sürmelidir, sudocrem yanında yardımcı etken olacaktır. Daha çok güneşlendikten sonra kullanılır.

11. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Krem oldukça etkili ve zengin bir içeriğe sahiptir. Bu içeriği sayesinde pek çok cilt hastalığına da iyi gelir. Düzenli kullanıldığı zaman yok eder ve önlem görevi görür. Tedavisi yapılmayan kaşıntı, tahriş ve kızarıklık zamanla egzama ve sedef hastalığına dönüşebilir. Bu hastalıklar oldukça ciddi cilt problemleridir, kişinin hayatını olumsuz etkilerler, eğer tedaviye erken başlanmazsa tüm vücuda yayılabilirler. Hafif kaşıntılar egzama ve sedefle daha şiddetli kaşıntılara dönüşür ve beraberinde yanma da gelir. Kaşıntı giderilmezse yara olup iltihap kapabilir. Sedef ve egzama dışında mantar hastalığına da çok iyi gelir. Özellikle el ve ayaklardaki mantarlara iyi gelir, iyileşmelerinde büyük rol oynar ve bir daha çıkmalarını engeller.

12. Pişik tedavisinde kullanılır

Kremin asıl amacı pişik tedavisinde kullanılmaktır. Çıktığı ilk zamanlardan bu yana pişik için kullanılmıştır. Özellikle bebeklerin cildi çok hassas olduğu için pişik onlarda en çok görülür ve her krem kullanılmaya uygun değildir. Sudocrem pişiğin kısa sürede iyileşmesini sağlar, yayılmasını engeller, kızarıklığı, tahrişi ve yanmayı alır. Sadece bebekler için değil yetişkinler içinde uygun bir pişik kremidir. Zamanla faydaları ortaya çıktıkça sadece pişik kremi olmadığı görülmüştür ve bakım ürünü olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

13. Selülitlere iyi gelir

Cilt sıkılaştırıcı özelliğine sahiptir yani ciltte özellikle bacak, karın, bel ve kollarla görülen selülitlere iyi gelir, selülit özellikle kadınların en çok rahatsızlık duyduğu cilt problemidir ve kurtulmak için her yolu deneyebilirler. Farklı yöntemler vardır, cerrahi operasyonlar bile uygulanabilir. Bu krem ağrısız, acısız ve yan etkisiz bir şekilde selülitleri yok eder, kısa sürede etkisini göstermez bu yüzden kullanırken sabırlı olmakta fayda vardır. Ayrıca vücudun herhangi bir bölgesinde görülen sarkmalara çok iyi gelir, cildin daha sıkı görülmesini sağlar.

14. Hamilelik çatlaklarına iyi gelir

Hamilelik sonrası oluşan çatlaklar her kadının korkulu rüyasıdır. Önlemek adına hamilelik sürecinde ve sonrasında güvenilir kremler kullanılabilir. Krem vücutta oluşan çatlaklara çok iyi gelir. Nedeni de içeriğindeki etkin maddelerdir. Düzenli bir şekilde haftada iki kere uygulanmalıdır, kısa zamanda etkisini gösterecektir.

15. Göz altı morluk ve şişliklerine iyi gelir

Göz altlarına düzenli bir şekilde uygulandığı zaman morlukları alacaktır, şişliği indirecektir. Cildin yenilenmesini ve hücrelerin onarılmasını sağlar. Gece uygulanması önerilir çünkü göz altı şişliklerine daha iyi etki eder.


Sudocrem Nasıl Kullanılır?

 • Sürülecek olan bölge güzelce temizlenmelidir.
 • Temizlemeden sonra bölge iyice kurutulmalıdır, kremi sürmeden önce kesinlikle ıslak olmamalıdır.
 • Yüzün tamamına yada sadece sivilcelerin ve lekelerin olduğu bölgelere lokal olarak sürülebilir.
 • Sürülen bölgeye bir kere uygulamak yeterlidir, aynı anda tekrar tekrar uygulamak tahrişe ve yanmaya neden olabilir ve tüm yüze sürülecekse eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.

Sivilceler İçin Kullanımı

 • Sivilce tedavisi, leke ve izler için kullanılacaksa lokal olarak sivilcenin üzerine masaj yaparak sürülür.
 • Kremi sürerken nazik olmak gerekir, sivilceyi patlatmadan ve tahriş etmeden sürülmelidir.

Cilt Bakım Maskesi Tarifi

Cilt bakımı için kullanılan kremlerden biridir ve lokal olarak kullanılmayacaksa tüm yüze sürülebilir. Ancak eşit bir şekilde dağılması çok önemlidir ve kalın bir tabaka halinde sürülebilir. Bu yüzden maske tarifi bu krem için oldukça uygun olacaktır.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı sudocrem
 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı
 • 1 tatlı kayısı yağı ya da 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanış ve uygulama

Bir kabın içine sudocrem, avokado yağı ve badem veya kayısı yağı konulur ve güzelce kıvam alana kadar karıştırılır. Daha sonra tüm yüze masaj yaparak sürülür ve 20 dakika bekletilir daha sonra ılık suyla yıkanır. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanıldığı zaman sivilceleri ve izleri yok eder. Hatta ilk kullanımında bile etkisini ortaya koyacaktır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Krem kullanım amacına göre değişik sürelerde etkisini gösterebilir. Oldukça etkili bir krem olduğu için kısa sürede faydalarını gösterir. Her üründe olduğu gibi sudocremde de çok uzun süreli kullanım bazı yan etkilere neden olabilir. Belirtilen süreden daha fazla kullanılmamalıdır, daha kısa da kullanılmamalıdır çünkü o zamanda etkisini tam anlamıyla göstermez. Yine ilk kullanımdan itibaren etkisini göstermeye başlayan bir kremdir.

Sivilceler için kullanılacaksa gece uygulanması gerekir ki sivilceyi kurutsun. Genelde 1 gecede kurutabilir ancak bazen 2 günü bulabilir. Eğer sivilce ve izler kalıcı bir haldeyse haftada 3 kere geçene kadar uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde lekeler içinde haftada 3 kere ve geçene kadar uygulanır. Herkesin cilt yapısına, yaşına ve yaşayış şekillerine göre sürede değişiklik olabilir. Bazı kişilerde 1 ay geçerken bazılarında bir haftada geçer. Pişik için kullanımında ise birkaç gün kullanmak yeterli olacaktır. Daha fazla kullanılırsa pişik olan bölgede tahriş olmasına neden olabilir.

Nerelerde Kullanılır?

Vücudun her bölgesinde kullanılabilir. En hassas olan bölgeler için bile uygundur çünkü bir pişik kremidir. Bu yüzden rahatlıkla her yerde kullanılabilir. Sivilce ve akne için yüz; yanık, kaşıntı, kızarıklık, egzama ve mantar için  vücudun diğer her bölgesinde kullanıma uygundur. Sadece göz ve göz çevresine sürülmemelidir, ağız ile teması kesinlikle yapılmamalıdır.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Özellikle uygulanacak olan bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kirli ve ıslık bölgeye sürülürse etkisini gösteremez.
 • Krem kalın bir tabaka halinde de sürülebilir ancak ince tabaka halinde sürülmesi daha sağlıklıdır ve hızlı emilim için daha uygundur.
 • Krem çok uzun süre kullanılmamalıdır aksi halde ciltte tahriş, kızarıklık ve yanma hissi meydan gelebilir.
 • Sivilceler için lokal olarak uygulanacaksa diğer bölgelere sürülmemelidir aksi halde sivilce çıkmasına neden olabilir.
 • Göz ve göz çevresine mutlaka temas ettirmemelidir. Ettiği an bol su ile yıkanmalıdır.
 • Kremin sürüldüğü bölge kapatılmamalıdır, açık bırakılmalıdır. Bu sayede bölgenin hava alması sağlanır.

Sudocrem Yan Etkileri

Sudocrem en hassas ciltlerde bile rahatlıkla kullanılabilir çünkü bebeklere özel olarak üretilmiştir, içeriği oldukça güvenilirdir, neredeyse hiç yan etkisi yoktur bu yüzden çok fazla dikkat edilmesi gereken bir nokta yoktur.

Ancak herkesin bünyesi ve cilt tipi farklı olduğu için yan etkiler ortaya çıkabilir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan kişiler kullanmadan önce mutlaka içeriğini iyice araştırmalıdır, mümkünse kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Yoksa alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Fazla dozda kullanılırsa da bazı yan etkilere neden olabilir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır.

Geçerli olan yan etkiler neredeyse tüm kremlerde bulunur. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kuruluk
 • Baş ağrısı
 • Yanma
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Döküntü gibi etkenler

Sudocrem Fiyatı

 • Sudocrem 60 gr 2020 güncel fiyatı 24.06 TL’dir.
 • Eczanelerde satışı yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılabilir mi?

ph değeri yüksek değildir ve herhangi bir zararı yoktur bu yüzden rahatlıkla kullanılabilir. Ancak hamilelik ve emzirme kadınların en hassas olduğu dönemler olduğu için doktor kontrolünde kullanmakta fayda vardır. Annenin kullandığı her ürün bebeğe etki edebilir yada annenin bağışıklık sistemi zayıfladığı için yan etkilerden daha çabuk etkilenmesine neden olabilir. Emzirme döneminde anneler göğüs uçlarındaki çatlaklar için kullanabilirler. Ancak bebeği emzirmeden önce durulamanız gerekir.

Tüylenme yapar mı?

Herhangi bir tüylenme yapmaz, vücudun her bölgesinde rahatlıkla uygulanabilir. Hatta tüylerin daha az ve erken çıkmasını sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.