Adet Döneminde Göğüsler Neden Şişer ?

Adet Döneminde Göğüsler Neden Şişer ?
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 448 kez okundu.

Adet döneminde göğüsler neden şişer ? Adet döneminde yaşanan bir takım fiziksel ve ruhsal değişimler her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de görülen durumlar neredeyse her kadında gözlemlenir. Kiminde adet dönemi bunalımları, kiminde hamile gibi aş ermeler, kiminde bel ağrısı kiminde göğüs ağrısı veya göğüs şişmesi şeklinde vuku bularak adet dönemlerinde muhakkak ki bunlardan en az biri gözlemlenir. Her birinin adet görmeye bağlı olarak çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Peki adet döneminde göğüslerde şişlik neden olur ?

adet-doneminde-gogusler-neden

Bu durumu açıklamak için adet dönemi rahimdeki değişimlere değinmek yerinde olacaktır. Öyle ki her nasıl adet döneminde rahim kendini gebeliğe hazırlıyor ve rahim duvarları kalınlaşıyorsa aynı şekilde göğüsler de kendini ay boyunca süt vermeye alıştırmak için salgı bezlerinde ve süt bezlerinde ay boyunca yeni hücreler geliştirir. Bundan dolayı kanamadan yaklaşık bir hafta önce göğüsler şişer bazen de ağrı verir. Kimileri için dayanılmaz gibi gelse de adet öncesi görülen göğüs ağrıları zararlı olarak görülmez. Bunun en önemli sebebi hormonal değişikler sonucu göğüs boyutlarında değişmedir.

Adet döneminde göğüsler neden şişer ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git