Adet Döneminde Göğüsler Neden Şişer ?

10.01.2017
Adet Döneminde Göğüsler Neden Şişer ?

Adet döneminde yaşanan bir takım fiziksel ve ruhsal değişimler her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de görülen durumlar neredeyse her kadında gözlemlenir. Kiminde adet dönemi bunalımları, kiminde hamile gibi aş ermeler, kiminde bel ağrısı kiminde göğüs ağrısı veya göğüs şişmesi şeklinde vuku bularak adet dönemlerinde muhakkak ki bunlardan en az biri gözlemlenir. Her birinin adet görmeye bağlı olarak çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Peki adet döneminde göğüslerde şişlik neden olur ?

Bu durumu açıklamak için adet dönemi rahimdeki değişimlere değinmek yerinde olacaktır. Öyle ki her nasıl adet döneminde rahim kendini gebeliğe hazırlıyor ve rahim duvarları kalınlaşıyorsa aynı şekilde göğüsler de kendini ay boyunca süt vermeye alıştırmak için salgı bezlerinde ve süt bezlerinde ay boyunca yeni hücreler geliştirir. Bundan dolayı kanamadan yaklaşık bir hafta önce göğüsler şişer bazen de ağrı verir. Kimileri için dayanılmaz gibi gelse de adet öncesi görülen göğüs ağrıları zararlı olarak görülmez. Bunun en önemli sebebi hormonal değişikler sonucu göğüs boyutlarında değişmedir.

Adet dönemi bir kadının vücudunun en çok hassas ve en duyarlı olduğu dönemdir. Bu dönemde, hem zihinsel hem de bedensel olarak vücut oldukça duyarlı bir hale gelir. Bu duyarlılık her kadında farklı olur. Bir kadının kendi yaşamı boyunca da farklı zamanlarda farklı ölçülerde olabilir. Ancak genel olarak aynı ailede olan kadınlarda aynı biçimlerde ortaya çıkar. Zihinsel olarak ağlama hissi, alınganlık, çabuk sinirlenme olabilir. Bedensel olarak ise en büyük değişim karında ve göğüslerde olur. Karında olan değişim kendini şişkinlik ve ağrı olarak belli eder. Göğüslerde ise genellikle adet dönemi öncesinde büyüme olur. Bu büyüme yanında ağrıyı da getirir.

Adet başlamadan önce bir kaç gün bu durum sürebilir. Adet döneminde ise göğüslerdeki şişkinlik bazen azalır bazen ise devam eder. Bazen ise tam aksine artar. Ancak hassasiyet adet dönemi sonrasına dek kalabilir. Hatta adet bitiminden sonra göğüslerde hassasiyet bir kaç gün daha devam edebilir. Bu bazen o kadar fazla olur ki sütyen takmak bile adet gören kadına çok acı verebilir. Bazı kadınlar giydikleri giysiler kadar çarşaf, yorgan gibi örtülerden de rahatsız olurlar. Özellikle göğüs uçları ve göğüs halkası, tip diliyle areola en hassas bölge olarak bilinir. Kimi kadınlar bu dönemde duş alırken bile göğüslerine değen sudan rahatsız olurlar. Bu adet dönemi öncesi ve sonrası hassaslaşan göğüslere karşı geliştirilmiş bir ilaç ne yazık ki bulunmuyor. Ağrı kesiciler ise karın ağrısını hafifletseler de göğüs ağrısına ya da hassas oluşuna genelde etki etmezler. Bu nedenle yapılacak en iyi şey sabırla beklemektir. Bir kaç gün sonra göğüsleriniz eski haline dönecektir. Özellikle doğum sonrası ilk adetlerinizi gördüğünüzde daha fazla olur. Bunun emzirme nedeniyle zaten hassas olan göğüsler nedeniyle de olabileceği düşünülüyor.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.