Tampon Kullanmanın Faydaları ve Zararları

10.01.2017
Tampon Kullanmanın Faydaları ve Zararları

Tampon, bir çok kadın için hala tabu bir konu. Bakire kadınlarda kullanılamıyor olması, evlilikten sonra da uzun seneler boyunca ped kullanmaya alışmış olan kadınların alışkanlıklarını değiştirmeyi istememesi nedeniyle tampon kullanımı oldukça az yer buluyor. Mikrop kapma riski de bir çok kadını tampon kullanımından uzak tutuyor. Öte yandan doğru kullanıldığı zaman tampon kullanımı oldukça rahat ve güvenilir.

Tamponun en büyük faydası, kullanımının oldukça kolay oluşu. Ped ile kıyaslandığı zaman hem koku olmayışı hem de kıyafetlerin altından belli olmayışı büyük bir avantaj oluyor. Öte yandan, giysilere kan çıkması olarak bilinen ve kadınlar için çok büyük bir problem olan durum da ped ile kıyaslandığı zaman tampon kullanımında neredeyse hiç görülmüyor.

Vajinal Tampon Kullanmanın Faydaları

Hareket edebilme özgürlüğü de tamponda oldukça fazla. Ayrıca, tampon kullandığınızda ped kullanırken olan sıcak havalarda özel bölgelerinizde pişik yapma durumu da görülmüyor. Kadınların en büyük korkusu olan, tamponun mikropların üremesine zemin hazırlayacağı ve enfeksiyona yol açacağı durumu için ise, tampon doğru kullanıldığı zaman bu durumun olması olasılığının çok düşük olduğu görülüyor. Tamponun en fazla dört saatte bir değiştirilmesi gerekiyor. Tampon kullanımının öncesi ve sonrasında, genital bölge temizliğinin güzel bir şekilde yapılması da gerekiyor. Aslında bu durum, sadece tampon kullanırken değil bir kadının normal günlerinde de olması gereken bir temizlik örneği. Eğer bu şekilde tampon kullanılırsa, tamponun faydaları çok fazla oluyor ve pede göre çok avantajlı bir adet dönemi ürünü oluyor.

Vajinal Tampon Kullanmanın Zararları

Vajinal bölgeye yerleştirilen tampon uzun süre vajinada kalması zararlıdır. Enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Tıp dilinde toksik şok durumuna neden olabilir. Bakterilerin salgıladığı toksinler tarafından zarar verici toksin haline gelebilir. Bunun belirtisi de aniden yükselen ateş 39 dereceyi geçer, baş ağrısı, düzenli olarak sürekli kusma, sürekli kaşıntı, boğaz ağrısı, eklem ağrısı ve bununla birlikte tansiyon düşüklüğü.

Aynı tampon vajinada 5 saatten fazla tutmak enfeksiyonun kapmasıyla ağrılar oluşturabilir ve koku yapabilir. Hijyenik pedler nasıl belli bir zaman sonra değiştiriliyorsa aynı şekilde tampon da değiştirilmesi gerekir. Tamponu sadece adet zamanı kullanmanız gerekir akıntılar da tampon kullanmak sakıncalıdır onun için normal hijyenik ped kullanmalısınız. Bakire bayanlarda tampon kullanabilir ama çok hassas da olabildiği için zarar verebilir bu yüzden kullanılmaması daha doğru olur. kokulu parfümlü tamponlar kullanmamaya özen gösterin çünkü bu tür tamponlar alerjiye neden olabilir. Tamponu kullanırken adetin şiddetine bağlı olarak tamponun büyük, orta, küçük olarak kullanın. Tampon kullanmadan önce mutlaka tamponun nasıl kullanıldığını bilin ve ona göre kullanın. İlk başlarda zorlanabilirsiniz fakat daha sonra alıştıkça rahatlık ile takabilirsiniz.

Tampon tabii ki bir kurtarıcıdır fakat bazı riskleri de bulunmaktadır. Bunlardan ilki tamponda bulunan dezenfektanlardır. Bu dezenfektanlar, klor ve böcek ilacı içerdiğinden vajinal bölgenize zarar verebilir. Markasına ve uygunluğuna bakarak almalısınız. Yerleştirme riskleri de bulunmaktadır. Tampon yerleştirilirken çoğu kadını rahatsız etmektedir. Tam olarak yerleştirilmediğinde enfeksiyon kapabilir ve vajinal bölgeniz tahriş olabilir. En önemlisi ve en kötüsü olarak ise toksik şok riskidir. Yanlış seçilmiş tampon, toksik şoka neden olmaktadır. Ya da uzun süre vajinal bölgenizde tampon kaldıysa bu da toksik şoka neden olur. Doğru şekilde ve uygun kullanıldığında çok fazla riski yoktur. Ancak tahriş, enfeksiyon gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.