Kantaron Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

28.05.2020
Kantaron Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Yaklaşık 14.yy’dan beri kullanılan, doğal ortamlarda veya kırsal kesimlerde yetişen çiçeklerden toplanan kantaron, birçok noktada yardımımıza yetişen bitkilerden biridir. İnsanların tercihlerine göre, yağı elde edilerek de birçok konuda fayda sağlamaktadır. Genellikle yeşillik alanlarda daha çok rastlandığından çoğu yerde bu bitkiye ulaşmak mümkündür. Doğal ortamlarda bulamayanlar ise aktarlardan kolayca temin edebilmektedirler. Kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyenlerin büyük yardımcısı olan bu yağın düzgün ve doğru biçimde kullanıldığında birçok fayda sağladığı görülmektedir.

İçeriğini bilmeden kullandığımız kimyasalların cilde verdikleri zarar hepimizi hayal kırıklığına düşürüyor. Hal böyle olduğunda da insanlar çareyi bitkisel ürünlerde aramaya başlıyorlar. Bu noktada imdadımıza yetişen mucizevi ürün kantaron yağı oluyor. Cilde, mideye, yaralara, saçlara verdiği fayda  ve çözümler göz önüne alınarak yaşlı, bebek, genç farketmeksizin her yaş grubuna hitap edebiliyor. Bu da bu ürünün en çok tercih edilmesindeki baş etkenlerden biri olarak bulunuyor.

Kantaron Yağının Vücuda Faydaları

Kimyasalların sebep olduğu etkilerden uzaklaşmak isteyenler ve çözümü doğal ürünlerde arayanlar bu yağı tanıdıkça ve deneyimledikçe etkilerini say say bitiremiyorlar. Kolay erişilebilirliği ve düzgün kullanımda görülen etkisi sayesinde de insanların çokça tercih ettiği doğal yöntemlerden biri haline geliyor. Kantaron yağının içinde bulunan reçine, C vitamini, Hyperin, guercitin vb. maddeler ciltten, yanıklara kadar çoğu problemlere veda etmeyi sağlıyor.

 • Yaraların tedavisi

Çoğu insanın çoğunlukla da çocukların düşmeleri, sakarlıklar, dengesizlikleri vb. olaylarda aldığı darbeler sayesinde oluşan yaraların geçirilmesinde en yardımcı yöntemlerden biri de kantaron yağıdır. İçerisindeki zengin içerikler sayesinde oluşan yaraları, kanamaları ve iltihaplanmaları kolayca önlemektedir. Bu sayede yara üzerine ilaç sürmek zorunda kalmayacak elinize aldığınız az miktardaki yağı yaranız üzerine sürdüğünüzde birkaç gün içerisindeki geçtiğini göreceksiniz.

 • Antibiyotik özelliği

Çoğumuz zorunluluktan veya istekler doğrultusunda vücudumuza aldığımız antibiyotiklerden ve ilaçlardan uzak durmaya çalışırız. Fakat bazen istemeden de olsa bu ilaçları içmek zorunda kalırız. Bu noktada yine bize yardımcı olacak bir doğal yöntem arayışına gireriz. Bu mucizevi yağ balla karıştırarak kullanıldığında antibiyotik özelliği gösterir. Bu sayede çoğu ağrılarınızı giderme de ve halsizlik, yorgunluk gibi durumlarınızı düzeltmede bire birdir. Tek yapmanız gereken içeceğinize veya yemeğinize birkaç damla kantaron yağı damlatmaktır. Bu özelliği sayesinde vücuduna ilaç almak istemeyenlerin başvuracağı kurtarıcı bir doğal yoldur.

 • Psikolojik etkisi

Kadınların belirli yaştan sonra girdiği menopoz döneminde veya herhangi bir yaş grubunun kendini ruhsal sıkıntı içerisinde hissettiğinde çözümü ilaçlarda veya psikologlarda ararız. Bunun yerine kantaron yağının çayını içmemiz veya günde 1 tatlı kaşığı tüketmemiz hem psikolojik durumumuza yardımcı olacak hem de kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlayacaktır. Klinik araştırmalarda bu yağın ruhsal sağlık üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamıştır.

 • Romatizmaya yardımcı

Şiddetli ağrılarıyla bilinen romatizma için, her ne kadar ilaç kullanılsa da çoğu insan başa çıkmakta zorlanmamaktadır. Sıcak veya soğuk havalarda ağrısının daha da arttığı gözlemlenen romatizma için kantaron yağını ağrının bulunduğu yere sürüldüğünde azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede acınız hafifleyecek daha ağrısız bir gün geçirebileceksiniz.

 • İshale karşı etkilidir

Dışkının sulanması olarak adlandırılan ve çoğu insanın korkulu rüyası olan ishal özellikle de bebeklerde görüldüğünde korkutucu ve çekilemez bir hal alıyor. Muz, kola, yoğurt gibi doğal yöntemlere başvurulan bu hastalık durumu için de tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Yapmanız gereken şey sadece günde 1 çay kaşığı olarak tüketmektir.

 • Depresyona etkisi

Her insan gibi bazen siz de psikolojik bir bunaltı içerisine girebilirsiniz. Bunun çözümünü psikologlarda veya ilaçlarda aramak yerine bu yağı kullandığınızda etkili bir sonuç aldığınızı göreceksiniz. Beyinden salgılanan seratonin hormonuna uzun süreli tutma etkisiyle insanları psikolojik olarak rahatlattığı ve düzgün kullanıldığı takdirde her yaş grubunda olumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

 • Pişik tedavisi

Genellikle küçük bebeklerde olmak üzere her yaş grubunda rastlanabilen pişik bir zaman sonra çok rahatsız edici ve acılı bir hal alabiliyor. Bu dönemde kullandığınız ilaçlardan kısa zamanda etkili sonuç alamayabiliyorsunuz. Bu durumda temin ettiğiniz veya kentinizin yaptığı kantaron yağını pişik bölgenize 6-7 saat aralıklarla uygulayın etkisini hemen göreceksinizdir.

 • Et benlerinden kurtulma

Kimi insanın vücudunda çok sevdiği bir özellik olan benleri kimi insan içinde hoşlanılmayan bir görüntü olarak görülebiliyor. Bu durumda bu benlerden kurtulmak için başvurulan lazer yöntemleri hem çok vakit almakla birlikte hem de maddi açıdan çoğu insanın tercihi olamayabiliyor. Bu noktada insanların yardımına yine doğal yöntemler yetişiyor. Bu yağı günde bir veya iki kez benin bulunduğu bölgeye uygulandığınızda bir zaman sonra beninizin kolayca düştüğünü göreceksiniz.

 • Mide yaralarını iyileştirir

Çoğu insanda görülen gastrit, ülser gibi rahatsızlıklardan oluşan acılar kimi zaman dayanılması güç bir hal alabiliyor. Yine bu noktada kantaron yağını günde 1 tatlı kaşığı olarak tükettiğinizde iyileştirme etkisine sahiptir.

 • Sakinleştirici etkisi

Bir kozmetik ürünü olarak kullanıldığı gibi yiyeceklere de damlatılabilen kantaron yağını içeceğinize veya yemeğinize damlattığınızda sizi sakinleştirdiğini göreceksiniz. Dilerseniz aktarlardan çayını da alarak kolayca tüketebilirsiniz.

 • Baş ağrısını dindirir

Eğer migreniniz varsa veya çeşitli sebeplerden dolayı başınız ağrımaya başladıysa kantaron yağıyla başınıza masaj yapabilir veya aktarlardan kolayca bulabileceğiniz çayını içebilirsiniz. Ağrınızın geçtiğini fark edeceksiniz.

 • Mutsuzluğu giderir

Bazen stresten, bazen bulunduğumuz durumdaki memnuniyetsizlikten veya daha sayılamayacak birçok sebepten oluşabilecek mutsuzluk için bileklere, boyuna veya alına masaj yaparak stresinizi azaltabilir, mutluluğunuzu daha da arttırabilirsiniz.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Hem sürerek hem de yiyecek veya içeceklerimize dökerek kullanabileceğimiz kantaron yağının en önemli etkilerinden birisi de cilde olan faydasıdır. Dermatoloji laboratuvarlarında incelenen ve sağlığa kötü etkisi olmadığı kanıtlanan bu yağı artık çoğu kozmetik ürünün ve ilacın içinde de görebilirsiniz.

Çoğu kadının cildindeki birçok rahatsızlıklardan dolayı başvurduğu en baş yöntemlerden olan bu doğal yağ doğru ve düzenli kullanıldığında gözle görülür yenilenmeler sağlamaktadır. Etkisini görebilmek için kullandığımız zaman aralıkları ve kullanış sıklığımız çok önemli olmakla birlikte düzenli kullanımında göz ardı edilemeyen bir etkisi vardır.

 • Cildi yeniler

Güneşten, kullanılan kimyasallardan, yapılan fazla makyajdan ve daha birçok sebepten dolayı oluşan ciltteki lekelerin yenilenmesinde ve ölü derinin atılmasında önemli bir etkiye sahiptir.

 • Yüz yanıklarını geçirir

Güneşte çok fazla kalmamız dolayısıyla oluşan güneş lekelerinde ve kalınan süreyle bağlantılı olarak oluşan kızarıklarda acıyı hafifletme ve kızarıklığı giderme etkileri vardır.

 • Uçuk ilacıdır

Çoğunlukla stresten çıktığı söylenen ve bulaşarak artma riski olan uçuk çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Uçuk çıkmaya başladığında erkenden fark edip o bölgeye kantaron yağı uyguladığınızda uçuğunuzun acısız bir şekilde kaybolduğunu göreceksiniz.

 • Siyah noktaları önler

Cildin hemen altındaki yağ tabakası ve kirin birleşmesiyle oluşan ve çoğu insanın rahatsız olacağı bir görüntüye ulaştıran siyah noktaları geçirmede bire biridir.Tek yapmanız gereken yağınızı bir pamuk yardımla siyah noktaların bulunduğu kısma sürmek. Hassas cildi olanlar 2-3 günde bir uygulamalıdır aksi takdir de yüzünüzü tahriş edebilir ve daha kötü bir görüntüye ulaştırabilir.

 • Cildi pürüzsüzleştirir

Sivilce tedavisi görmüş insanlarda veya strese bağlı olarak çıkan aknelerden sonra sıkla karşılaşılan sorunlardan birisi de yüzde bıraktıkları izlerdir. Yüzünüzün daha pürüzsüz görülmesini istiyorsanız bir pamuk yardımıyla bu yağı haftada 1-3 kez masaj yaparak uygulayın. Birkaç hafta içerisinde kolayca etkisini göreceksiniz.

 • Daha sağlıklı bir görünüş

İşten geç saatlerde döndüyseniz veya yüzünüz solgun göründüğünü hissediyorsanız pamuğa sürdüğünüz kantaron yağını uyguladığınızda daha canlı ve sağlıklı bir görünüşe ulaşabilirsiniz.

 • Sivilcelerden kurtulma

İçerisinde bulundurduğu antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde yüzünüzde çıkan ve bir süre sonra can sıkıcı bir hal alan sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

 • Çatlakların giderir

Yüzyıllardan beridir insanlar tarafından kullanılır ve çabuk kilo alıp veren kişilerde genellikle ortaya çıkan ve rahatsız olunan bir görüntüye ulaştıran çatlaklar üzerinde de oldukça etkilidir.

 • Kan dolaşımını hızlandırır

Damar bozukluğu ve tıkanıklığı sebebiyle inşaların sıkça rastladığı kan dolaşımı bozulması problemine de tüketildiği takdirde fayda sağlamaktadır.

 • Dikiş izlerini yok etme

Ameliyat sonrası veya düşme, çarpma, vurma vb. durumlarda atılan dikiş izleri için çoğu insan rahatsızlık duymakla birlikte kurtuluş yolları aramaktadır. Bu yağ dikiş izinizin üzerine sürüldüğünde izlerden eser kalmayacaktır.

 • Sivilce izlerini yok eder

Özellikle kadınlar yazın oluşan cilt lekelerinden veya kılcal damar çatlamalarından rahatsız oldukları için yüzlerine bir sürü kimyasal uygularlar ve bunlardan etkili bir sonuç göremezler. Klinik laboratuvarlarda yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yüze sürüldüğünde ton farklarının kapandığı ve sivilce izlerinin geçtiği saptanmıştır.

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Birçok durumda fayda sağladığı gibi yüzyıllardır saç bakımı konusunda da yardımcı olmaktadır. Özellikle saç bakımına önem veren kadınlar tarafından fazlasıyla tercih edilen bu yağ, doğru kullanıldığında çok fazla etkilere sahiptir. Uzmanlar tarafından duştan sonra nemli saça uyguladığında etkisi daha fazla görüldüğü söylenen bu doğal yöntem sayesinde çoğu kadın kuaförlere para dökmeden saç bakımını kendisi yapabilmektedir.

 • Dökülmesini önler

Her derde deva olarak bilinen kantaron, duştan 45 dakika kadar önce saç diplerine az miktarda uygulandığında saç dökülmelerinin büyük ölçüde azaldığı saptanmıştır.

 • Kepekleri azaltır

Çoğu kadın ve erkeğin korkulu rüyası olan ve çoğu şampuanın etkisini gösteremediği kepek problemini de yok etmekte faydalıdır. Duştan önce veya duş esnasında saçınıza iyice uygulayıp ovuşturun ve bunu iki günde bir uygulayın, farkı görecekseniz.

 • Saç çıkmasını sağlar

Bu kısımda önemli olan saç diplerinin zarar görmemiş olmasıdır. Eğer kıl kökleriniz zarar görmediyse dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkmasında etkilidir. Fakat zarar görmüş saç diplerinde hiçbir faydası yoktur.

 • Rengini açar

Eğer dışarıda satılan kimyasalları saçınıza sürüp yıpratmak istemiyorsanız bu doğal yöntem tam da size göre. Saçlarınıza az miktarda kantaron yağı sürdüğünde zamanla saçınızda açılma olduğunu göreceksiniz.

 • Uzamasında etkili

Çoğu kadının uzun saç sevmesi üzerine değişik kozmetik ürünlerle saç kırılmasına sebep vermesindense böyle bitkisel yöntemle zamanla saçlarının uzadığını görebilecekler. Saç uzatıcı şampuanlarla desteklediğiniz halde bu yağın kullanılması olumlu sonuçlar verecektir.

 • Saç kırıklarını giderir

Kadınlar çoğunlukla saçlarını düzleştirme, fön çekme vb. işlemler uyguladıkları için bir zaman sonra saçları güçsüzleşmeye ve kırılmaya başlar. Bu durumda saçın sağlıksız görünmesini ve yıpranmasını meydana getirir. Bunun için aşağıdaki maskelerden birini uygulayabilir veya sadece saçınıza duştan sonra bir miktar kantaron yağı sürerek bakım yapabilirsiniz.

 • Saçı parlatır

Saçların zamanla uygulandıkları işlemler karşısında güçsüzleşmeleri ve yıpranmaları konusunda yine haftada 2 kez uyguladığınız  etkisini gösterecektir.

Kantaron Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Kantaron Yağlı Topuk Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kantaron yağı
 • 1 adet b vitamini
 • 60 gr vazelin
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Evinizde bulunan bir kap içerisine ilk olarak vazelin ve kantaron yağını koyup karıştırın. Üzerinize geriye kalan malzemeleri ekleyip sıvı bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin. Kıvamı hazır olduğunuzda yüzünüze bir pamuk yardımıyla sürün ve iyice ovuştururak yedirin.
 • Bu uygulamayı duştan sonra yaparsanız daha etkili bir sonuç alırsınız. Gece yatmadan önce topuklarınıza sürün ve ince bir çorap giyin. Sabah ayaklarınız ılık bir suyla yıkayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Belirtildiği şekilde düzenli olarak iyice masaj yaparak uyguladığınız takdirde maskenin etkisini kolayca görebileceksiniz.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • 2-3 günde bir etkisini görene kadar kullanmalısınız.

Hazırlama Süresi

 • Yaklaşık olarak 2-3 dakika içerisinde hazır olacaktır.

Uygulanabilecek En Uygun Zaman

 • Günün her zaman diliminde uygulayabilirsiniz. Fakat gece yatarken sürmeniz önerilmektedir.

Kantaron Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kuru papatya
 • 1 tatlı kaşığı kantaron yağı
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı [isteğe bağlı]

Nasıl Uygulanmalı?

 • Geniş bir kabın içerisine yukarıdaki malzemeleri koyun ve üzerine kaynar su ekleyin. Oluşan karışımı 15 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu bir şişeye alın. Bu karışımı duştan sonra veya duştan önce saçınıza uygulayabilirsiniz. Duştan önce uygulamanız halinde mutlaka saçlarınızı bol su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yukarıda hazırladığınız maskeyi verilen sürelere uyarak yaptığınız takdirde saçlarınızdaki yumuşamayı, saç diplerindeki kuruluğu, kepeği, kırılmayı ve daha pek çok sorunu giderecektir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Duşa girmeden önce haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlama Süresi

 • 2-3 dakika içerisinde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Uygulanabilecek En Uygun Zaman

 • Bu karışımı mutlaka duş alacağınız bir zaman diliminde uygulamalısınız ve saçlarınızı durulamayı unutmamalısınız.

Kantaron Yağlı ve Yoğurtlu Maske

Malzemeler

 • Yoğurt
 • Bal
 • Kantaron yağı
 • 2 tatlı kaşığı su

Nasıl Uygulanmalı?

 • Kullanmadığınız bir kap içerisine yoğurt, bal ve kantaron yağını sırayla ekleyip yaklaşık 3-4 dakika kadar karıştırın. Karışımınız kremsi bir hal aldığında az miktar suyunuzu ekleyin. Duş esnasında oluşturduğunuz bu karışımı saçlarınızı iyice sürerek masaj hareketlerle uygulayın ve 10 dakika bekleyin.
 • Daha sonra saçınızı bir şampuan yardımıyla iyice durulayın. Duştan çıktığınızda saçlarınız kırık ve yıpranmışsa canlandırmak amaçlı uçlarına sadece kantaron yağı sürebilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Karışımınızın iyice kremsi bir hal aldığından emin olduktan sonra iyice masaj yaparak saç diplerinize uyguladığınızda etkisini göreceksiniz. Saçınızda verilen sürede beklettiğinizden emin olun.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Duşa girdiğiniz süre içerisinde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama Süresi

 • Yaklaşık olarak 2-3 dakika içerisinde hazır olacaktır.

Uygulanabilecek En Uygun Zaman

 • Bu karışımı duş esnasında uygulanmalı sonrasında saçınızı bol su ve şampuan ile durulamalısınız.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının insanlara sağladığı faydalar sayılamayacak kadar çoktur. Bu durumda bu yağın birçok bölgemizde farklı amaçlarla kullanılabilmesini sağlamaktadır. Fakat kullandığımız her bölge için tercih ettiğim yöntem aynı olmamaktadır. Bu çeşitlilikte insanları bu yağın nasıl kullanılacağı konusunda endişeye düşürmektedir. Şimdi yağı hangi şekilde kullanmanız gerektiğini aşağıda açıklayacağız.

 • Düştüğünüzde kanayan yaralara veya darbe sonrasında oluşan morluklara kolayca bu yağı uygulayabilirsiniz. Antiseptik özelliği sayesinde kanamayı hafifletecek, mikropları öldürecektir. Bunun için yapmanız gereken şey bu yağı bir miktar doğal bal ile karıştırmanızdır. Daha sonra elinizle veya bir pamuk yardımıyla yaranızın üzerine sürebilirsiniz.
 • Özelliklerinden biri de cildimizdeki renk eşitsizliklerini düzeltmek ve cildi daha pürüzsüz bir görünüme ulaştırmaktır. Bunun için birkaç damla kantaron yağını elinizle yüzünüze iyice masaj yaparak uyguladıktan sonra birkaç saat dinlenmeye bırakmanız yeterli olacaktır. Bu yöntemi devamla halde uyguladığınızda sivilcelerinizin azaldığını ve yüzünüzdeki izlerin geçtiğini fark edeceksiniz.
 • Eğer et benlerinizi kurutmak için kullanacaksanız beninizin olduğu kısma bir kulak çubuğu yardımıyla 2-3 ay boyunca uygulayın.
 • Kan şekerinizi düşürmek içinde günde bir çay kaşığı kantaron yağını içerek tüketebilirsiniz.
 • Cildinizde oluşan bir yarayı yenileme özelliği sayesinde kolayca geçirebilen bu yağı, yaranızın bulunduğu kısma az miktar elinizle sürerek de kullanabilirsiniz.
 • Genellikle bebeklerin yazın çektiği pişik sorununu geçirmekte de yardımcı olan bu ürünü az miktarda suyla karıştırıp pişik olan bölgeye uygularsanız pişiğin geçtiğini görecekseniz.
 • Karın ağrınız içinde suyla karıştırdığınız kantaron yağını karnınıza masaj yaparak uygularsanız ağrınız geçecektir.
 • Mide ağrınız için de yemeğiniz veya içeceğinizin içine kattığınız 1 tatlı kaşığı kantaron yağı ağrınızı hafifletecektir.
 • Egzama rahatsızlığı olan kişiler pamuk yardımıyla bu yağı egzamalı kısma uyguladıklarında kaşıntının geçtiğini göreceklerdir.
 • Saçtaki kepeği, kırılmayı önlemek amacıyla kullanılan aynı zamanda saçları parlatıp, uzamasını da sağlayan bu yağı saçınıza duş esnasında uygulayabilirsiniz. Bir süre saçınızda beklettikten sonra şampuan ve bol su ile durulamalısınız.

Yukarıda anlattığımız uygulamaları pamuk, bez veya eliniz yardımıyla cildiniz uygulayabilirsiniz. Çoğunlukla zararsız olup durulama gerektirmese de tedbir amaçlı yine uyguladığınız bölgeyi su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız zaman ılık su uyguladığınızda gözeneklerinizin açılmasına ve daha çabuk etkisini göstereceği gibi yüzünüzü ıslatmadan da kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Kullanılacağı yere göre farklı yöntemlerle uygulanmalıdır. Yağı düzenli ve doğru şekilde kullanmaya özen gösterdiğiniz takdir de hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Eğer yüzünüze uygulayacaksanız;

 • Duştan sonra veya yüzünüzü bir kaba koyduğunuz sıcak bir suyun buharında beklettikten sonra uygularsanız gözenekleriniz açık olacağından daha çabuk etki görürsünüz.
 • Temiz bir pamuk alın ve yağdan birkaç damla damlatın [Bu uygulamayı yapmadan önce cildinizin küçük bir yerinde denerseniz örneğin kol gibi olası kötü durumlarından önüne geçmiş olursunuz].
 • Yağı dışarıdan hazır olarak aldıysanız ve kıvamı çok katı geldiyse içine bir miktar zeytinyağı damlatabilirsiniz. Bu onu sulandıracaktır.
 • Yüzüne yavaş bir şekilde ince bir katman halinde sürün.
 • Yaklaşık 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin.
 • Ilık bir suyla yüzünüzü yıkayın.

Saç veya vücudun herhangi bir yeri için kullanacaksanız;

 • Elinize döktüğünüz az miktardaki kantaron yağını uygulayacağınız bölgeye masaj hareketleriyle uygulamaya başlayın.
 • Genellikle yaralar için kullanıldığında o bölgeye sürdükten sonra 1 saat kadar bekleyin fakat saç için kullanacaksanız en fazla 15 dakika kadar bekleyip saçınızı şampuanla bolca durulayın.
 • İyice emildiğini hissettikten sonra dilerseniz tekrar uygulayabilirsiniz.
 • Bu uygulamaya yaklaşık 3-4 hafta boyunca devam etmelisiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler bir ürün olduğundan temin edeceğiniz yerin güvenliğinden emin olun. Cildinize veya vücudunuzda herhangi bir yere uygulamadan önce mutlaka kolunuzda vb. bir yerde küçük bir damlayla test edin. Ürünün yanlış kullanılması belirli problemlere yol açabilmektedir. Olası kaşıntı, kızarıklık, yanma vb. bir durum tespit ettiğinizde en yakın doktora başvurunuz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Günümüzdeki sahte ürünlerin arttığını kolaylıkla görebilmekteyiz. Çoğu ürünü alırken yaşadığınız tereddüt gibi kantaron yağını da dışarıdan alırken şüphe edebilirsiniz. Dışarıdan hazır olarak aldıklarınızın doğallığından şüphe ediyorsanız bu yağı kolayca evde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • Aktarlardan veya alışveriş sitelerinden aldığınız kantaron çiçeğini güzelce yıkayın.
 • Yıkadığınız kantaron çiçeğini kurumaya bırakın.
 • Aldığınız kavanozun içerisine çiçekleri iyice doğrayın. [Bıçak veya makas kullanmamaya özen gösterin.]
 • Kavanozu örtecek kadar üzerine zeytinyağı ilave edin ve ağzına tülbent geçirin.
 • Kavanozunuzun kapağını kapatmayın ve mayalanması için güneş gören bir yerin önüne koyun.
 • 5 gün geçtikten sonra kavanozun kapağını kapatın ve bu sefer de 45 gün bekletin.
 • Kavanozunu arada çalkalamak karışmasını sağlayacaktır. 45 gün sonra bu yağı bir süzgeçten geçirip koyu renk  bir şişeye koyun ve güneş görmeyen yerlerde saklayın.

Yukarıdaki adımları takip ettiğinizde evde kendiniz bu yağı hazırlamış bulunacaksınız. Hazırlarken yukarıda belirtilen sürelere ve saklanılan yerlerine dikkat etmelisiniz aksi takdirde yağ istenilen özelliğe ulaşmayacaktır.

Kantaron Yağının Yan Etkileri

Çoğu ürünün fazla kullanılması veya kişinin hassasiyetine bağlı olarak gösterdiği yan etkileri gibi kantaron yağının da yan etkileri bulunmaktadır. Cildinizin hassas ise veya alerjiniz varsa bu ürünü dikkatli kullanmanızda fayda var. Doğal bir ürün olduğu için kimyasal ürünlerden çok daha zararsız olması siz de yan etkileri oluşturmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden bu ürünü çok sürmediğinizden ve dikkatli kullandığınızdan emin olunuz. Aşağıda belirtilen durumları görmeniz halinde hemen doktora başvurunuz.

 • Bebekte olumsuzluklar

Çoğu insan birçok durumda ilaç kullanmak yerine bu yağı kullanmayı tercih ediyorlar. Fakat hamilelik döneminizde bu yağı kullanmamaya özen gösteriniz. Aksi takdir de hem sizin hem de bebeğinizin üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilecektir.

 • Mide rahatsızlığı

Çoğu ilacınızın da birçok maddeyle birlikte kullanılamayacağı gibi bu yağı da bazı ilaçlarla kullanamamaya özen gösteriniz. Antidepresan ilaçları, şeker hastalığı hapları, tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanmamalısınız. Aksi takdirde midenizi rahatsız edebilir, sindirim problemlerine yol açabilmektedir.

 • Kaşıntı

Genellikle her kozmetik ürünü ve ilaç için de geçerli olan uzun süreli ve fazla kullanımlar ciltte ve kişide belirli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Bu yağında uzun süreli ve fazla kullanımda vücutta kaşıntıya ve kızarıklığa neden olduğu saptanmıştır.

 • Kızarıklık

Organ nakli ameliyatı olmuş insanlar ve alerjisi bulunanlar bu yağı kullanmamalıdırlar. Sindirimde problemlere sebep olabileceği gibi kişide kızarıkların oluşumunu sağlayabilir.

 • Ciltte lekelenme

Çoğu sivilce tedavisinde de sıkça belirtilen durumlardan biri de yazın güneşe dikkat etmeleri ve ışık alan bölgelerde fazla bulunmamaları gerektiğidir. Çoğu ürün gibi bu yağı da kışın kullanmalısınız, yaz mevsiminde kullanmanız cildiniz de lekelere yol açabilir.

 • Sindirim yolunda problemler

Gerektiğinden fazla tüketmeniz halinde sindirim sistemini etkileyip bozukluklara sebep olabilmektedir.

 • Karaciğerde rahatsızlık

Siroz hastalığı bulunan kimselerin bu yağı kullanması tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde karaciğerde bozulmalara yol açabilir.

 • Yüzde iz bırakabilir

Açık tenli kişiler bu yağı kullandıklarından güneş ışığına çıkmamalıdırlar.

 • Bebekte halsizlik

Yeni doğum yapmış veya çocuğunu emziren anneler bu yağı kullanmamalıdır. Aksi halde bebeklerde uyku problemi, halsizlik vb. etkileri görülebilmektedir.

Kantaron Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Herkes tarafından birçok probleme fayda sağladığı için fazlasıyla rağbet görülen bu yağın tercih edilme sebeplerinden birkaçı da kolay ulaşılabilirliği ve fiyatının uygun olmasıdır. Cilt problemleri, yaralar, saçlar, hastalık vb. birçok duruma fayda sağlayan bu yağa kolaylıkla aktarlardan veya internette ki alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz. Aldığınız ürünü güvenli sitelerden temin ettiğiniz sürece hiçbir problem yaşamayacaksınız.

Kolay ulaşılabilen bu ürün fiyatı konusunda da çoğu insanın yüzünü güldürüyor. 50 mililitresi 10-20 tl arasında iken 100 mililitresi 20-40 tl arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyatlar aldığınız markaya ve siteye göre farklılık gösterebiliyor. Fakat etkili bir sonuç almak istiyorsanız mutlaka bu yağı güvenilir sitelerden aldığınıza emin olmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.