Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

20.12.2015
Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur çayı, güçlü yatıştırıcı özelliği ile stres, kaygı ve depresyonu yok ederek rahatlamaya yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile dip 2 diyabet, kanser ve kronik iltihaplanma ile mücadele eder. Yüksek ateşi düşürmek için terlemeyi arttırır ve idrar söktürücü özelliğe ile fazla sıvıyı dışarıya atar.

Ihlamur Çayının Faydaları

Kaygı ve Stresi Giderir

Ihlamur çayı adeta endişe anında insanların yardımına koşan mükemmel bir çaydır. İltihapla sonucu oluşan oksidatif stres üzerinde pozitif etki yaratır ve stresi azaltır. Kaygı sorunu daha çok stres altında olmakta kaynaklanmak ile beraber peşinden endişeyi de getiren büyük bir sorundur. Kendinizde herhangi bir ruh hali değişikliği görüyorsanız yada kendinizi açıklayamayacak bir kronik stres sorunu yaşıyorsanız kaygı probleminden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda ilk yapmanız gereken, bir bardak ıhlamur çayı hazırlamak ve içmek olmalıdır. Aynı zamanda zihnin daha rahat hareket etmesini sağlar.

Hormonları Düzenler

Bir bardak çay hormon seviyelerinin düzenlenmesinde büyük katkı sağlamayı başarmaktadır. Özellikle hormonsal sıkıntılarınız var ise ıhlamur çayını düzenli bir şekilde tüketmeyi denemelisiniz. Aynı zamanda hormonsal dönemde (adet dönemi) ise kesinlikle stresi ve ağrıyı azaltmak için ıhlamur çayını tercih etmelisiniz.

Kronik Hastalıkları Önler

Ihlamurun en güzel özellikleri arasında antioksidan etki yaratması gelmektedir. İçerisinde antioksidan bileşik olarak kesretin ve bununla birlikte kaempferol bulundurmaktadır. Bu bileşikler vücut içerisinde serbest radikal görevi üstlenirler ve bu şekilde hareket etmeye başlarlar. İşte bu hareketleri sayesinde hücresel solunuma zarar veren yan ürünlerin yok edilmesi için savaşırlar ve bunları ortadan kaldırmayı büyük bir ustalık ile başarırlar. Aynı zamanda bu bileşenler kronik hastalık sonucunda oluşan hastalıkları ortadan kaldırıcı bir etki göstermektedir. Böylelikle sağlığımıza kavuşmak çok daha kısa sürmektedir.

Yaşlanmayı Önler ve Güneşe Karşı Koruyucudur

Ihlamur çayının içerisinde yer alan kesretin ve kaempferol bileşenleri sayesinde kişilerin ciltleri ilk günkü güzelliğini korumaya devam eder ve böylelikle yaşlanma durumu olduğunca gecikmeyi başarır. Aynı zamanda güneşe karşı maruz kalan ışınlar ile beraber bu bileşenler delice savaşmaktadır ve kişileri güneş ışınlarına karşı korumak konusunda oldukça büyük bir etki göstermektedir.

Vücudu Temizler

İçerisinde P-kumarik asit denilen önemli bir bileşik bulunmaktadır. Oldukça faydalı olan bu bileşiğin en önemli özelliği kişilerin daha çabuk bir şekilde terlemesini sağlamaktır. Bu sayede kişilerde yer alan fazla miktarda tuz ve zararlı toksinler dışarı atılır.

Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Soğuk algınlığının en büyük belirtileri; solunum yollarında iltihap oluşması, şişmiş bademcikler ve terlemedir. Aslında bu belirtiler soğuk algınlığına hitap etmeyi başardığı gibi aynı zamanda gribinde bir başlangıcı olarak sayılmaktadır. İçerisinde yer alan P-kumarik asit sayesinde tüm bu belirtiler tek tek yok olmaya başlar.

Öksürük ve peşinden gelen tahriş ıhlamur çayı düzenli kullanıldığı takdirde azalmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Burada bütün dengeyi eline almayı başaran ıhlamur çayı, soğuk algınlığının yaratmış olduğu tehditleri de ortadan kaldırmayı başarmaktadır. Bu esnada oluşan burun tıkanıklığı gibi problemleri de ortadan kaldırıcı bir etkiyi başarılı şekilde göstermektedir.

Enflamasyonu Giderir

Enflamasyon, vücut içerisinde hasara neden olan her türden etmenleri ve bu hasarları görmüş olan hücre ve dokuların temizlenmesini sağlamak ile birlikte; bu olayların daha dar bir alana yayılmasını da sağlamaktadır.

Enflamatuar rahatsızlıklar arasında baş ağrısı, gut hastalığı, gerilim ve artrit gelmektedir. Bunlardan herhangi birinden rahatsız olan kişiler için ıhlamur çayı oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. İlk önce bu hastalıklar yüzünden oluşan ağrıların semptomlarının ortadan kalkması için oldukça etkilidir.

Solunum hastalıklarından dolayı oluşan iltihabı ortadan kaldırır ya da azaltır. Kan basıncının düşmesi esnasında kan damarlarında oluşan iltihabı gidermekte yardımcı olur. Bu sebepten dolayı baş ağrısını oluşmasına sebep veren küçük kılcal sırlıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Kanser Önleyicidir

Ihlamur son derece etkili antioksidan içeriğine sahiptir. Bu sebepten dolayı kanserli hücreler ile uğraşmayı çok sevmektedir. Bu hücreleri bulduğu zaman onlara saldırır ve önlemek için elinden geleni yapar. Özellikle tedavi esnasında kullanılması tavsiye edilmektedir.

İçerisinde yer alan antioksidan bileşiklerinin başında Quercetin ve kumarin gelmektedir. Bu bileşikler serbest radikal gibi davranan bileşiklerdir. Bunlar kanserler hücre oluşmasına sebep veren hücreye saldırırlar ve onların önlenmesini sağlarlar.

Sindirim Sistemini Düzenler

Eğer ki şişkinlik, kabızlık yada mide kramp gibi rahatsızlıklardan şikayetçi iseniz, ıhlamur çayının size oluşturacağı bu faydalı bilgiye göz atmalısınız. Sadece 1 bardak  içtiğiniz takdirde, midenizde oluşan her türden sorunu yok etmeyi başarmış olursunuz. İçerisinde yer alan bileşikler ve kompleksler sayesinde, gastrointestinal şeklinde oluşan rahatsızlıkları olabildiğince azaltır. Aynı zamanda kişiler için olabilecek en iyi sindirimin olmasını sağlar ve kişilerin besinleri daha kolay bir şekilde atmasını sağlar.

Enfeksiyonla Mücadele Eder

Inflamatuvar, bağırsak hastalığı ile ilgili kronik bir hastalık grubudur. Ihlamur çayında yer alan bileşikler, kas ve eklem ağrılarında oldukça kuvvetli etki yaratmakta ve ağrının neden olduğu bölgeyi hafifletici bir etki göstermektedir. Aynı zamanda solunum yollarında kaynaklanan iltihaplanmalara ve kan damarlarında yer alan sorunlara karşı kuvvetli bir direnç meydana getirir.

İçerisinde yer alan bileşenler, vücuda etki eder ve öncelikle bağışıklık sisteminin dinlenmesine yardımcı olur. Ardından onarım işlemini yapabilmek için kendisine yer eder ve işleme başladığı anda birden fazla organa etki eder. Düzenli ve hassas çalışması sonucunda ise, kişilerde oluşan ağrı ve rahatsız edici durumları ortadan kaldırmaya başlar.

Adet Sancısına İyi Gelir

Anti-spazmodik ve aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahip olan ıhlamur çayı, adet gibi ağrılı dönemler için birebir olan mükemmel bir çaydır. Dismenore adı verilen adet sırasında oluşan aşırı ağrı, hemen hemen bütün bayanların yaşamış olduğu sıkıntılı bir durumdur. Böyle bir durumda bir bardak ıhlamur çayı içilmelidir.

Bunun sonucunda özellikle bu dönemde oluşan değişik ruh hali daha dengeli bir hale gelmiş olacaktır. Tüm bunların hepsiyle birlikte en önemlisi ise, hormonların dalgalanma durumları daha iyi bir hale gelecek kısacası iyileştirilecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisinde yer alan antioksidanlar, kişilerin bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır. Tüm bunlar ile birlikte, anti-enflamatuar bileşikler kişilerde meydana gelen balgamın daha rahat dışarı atılmasını sağlamaktadır ve solunum yollarında yer alan dokunun daha çabuk yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Tıkanıklık, baş ağrısı yada boğaz ağrısı hiç fark etmeksizin tüm hepsine iyi gelmektedir.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Kan damarlarına ve aynı zamanda arterlerde inflamasyonu azaltıcı yönde etki eden ıhlamur çayı kalbe oldukça büyük fayda sağlamaktadır. İçerisinde yer alan antioksidanlar, kanda yer alan pıhtılaşmayı önleyebildiği gibi kan basıncını da düşürücü bir etki meydana getirebilmektedir. Kişilerde meydana gelebilecek kalp krizi gibi yada inme, koroner sebepten dolayı oluşan kalp hastalığı oluşumu olasılığı gibi imkanlarını azaltıcı etki yaratmaktadır. Eğer ki ciddi bir kalp hastalığınız varsa, ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız.

Cilt Lekelerini Giderir

Bunun için kurumuş ıhlamurun çiçeklerinden ve yapraklarından 2 yada 3 tatlı kaşığı kadar alınız ve üzerine 1 bardak suyu ekleyerek iyice kaynayana kadar ısıtınız. Ardından elde etmiş olduğunuz sıvıyı süzünüz ve cildinize sürebilecek ısıya geldiğinde bir pamuk yardımı ile uygulayınız. Bu işlem aynı zamanda kırışıklık sorunlarına da iyi gelecektir.


Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı ıhlamur ekleyin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayın tatlandırılması için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Çayı isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.


Ihlamur Çayının Zararları

Hemen hemen hiç yan etkisi olduğu yoktur. Fakat bazı istisnalara karşı ıhlamur çayının tehlike arz ettiği durumlar yer almaktadır. Gıda ve ilaç dairesi tarafından Amerika’da güvenli bir şekilde olduğu kabul olarak görülmüştür. Yine aynı şekilde terapotik Araştırma Merkezi yapmış olduğu çalışma sonucunda insanların çoğunda normal gıdaların tüketebileceği şekilde ıhlamur çayını da tüketilebileceğini söylemiştir. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğunuz gibi bazı istisnai durumlar karşısında ıhlamur çayı tüketmeden önce bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Hamilelikte

Oldukça önemli bir evre olan hamilelik döneminde ıhlamur çayı içmeden önce bir doktora başvurmak gerekmektedir. Çünkü içerisinde birçok uçucu bileşen ve aynı zamanda antioksidanların yer almasından dolayı hamileler için pek fazla tavsiye edilmemektedir. Özellikle adet döneminin ağrılı olduğu kısımlarda kanamalara etki edebilecek boyutu olan ıhlamur çayı, düşük yapma olasılığını arttırmak da yada hamile bayanlarda erken doğumun oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Aynı şekilde emziren anneler için de içerisinde kuvvetli kimyasallar bulunduğundan dolayı bebeğe zarar verecek etmenleri yaratabilmektedir.

Alerjik durumlarda

Çok nadir olarak gerçekleşen durumlarda midede veya ağızdan alınarak oluşan alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir Bu da peşinden kontakt dermatit meydana getirebilir. Tilia cinsini içeren ıhlamur çayı özellikle bitkilere karşı alerjisi olan kişiler için risk ifade edebilmektedir. Bu yüzden tüketmeden önce doktorunuza başvurmalısınız.

Kalp koşulları

İçerisinde belli başlı birtakım aktif maddeler yer almaktadır. Bu maddeler kardiyostatik özelliklere neden olurlar. Bu sebepten dolayı özellikle kalp rahatsızlığınız gibi bir sorununuz var ise ya da bundan en ufak bir şüpheniz var ise doktor onayı olmadığı sürece uzak durmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bazı kişilerin belli başlı çiçeklere alerjisi olmaktadır. Eğer ki sizinde çiçeklere karşı hassas bir durumunuz var ise, ıhlamur çayını tüketmeden önce bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.
  • Bir günde içtiğiniz ıhlamur miktarını çok fazla abartmamalısınız. (Sonuçta her şeyin fazlası zarar) Bu yüzden dolayı, gün içerisinde en fazla 3 bardak ıhlamur içmelisiniz.
  • Hamile yada emziren kadınlar mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.
  • Kalp rahatsızlığı gibi bir durumunuz söz konusu ise, tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.
  • Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, tüketmiş olduğunuz ıhlamur çayı ilaçlar ile ters şekilde reaksiyon verebilir ve sizin üzerinizde istenmeyen bazı sorunları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden
  • dolayı bu çayı tüketmeden önce hekiminizden onay almalısınız.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.