Genital Bölgedeki Kahverengi Lekelere Çözüm Önerileri

27.02.2017
Genital Bölgedeki Kahverengi Lekelere Çözüm Önerileri

Genital bölge, kadınlardaki en hassas noktalardan biridir. Kadınlar erkeklere nazaran daha işlevseldir. Doğurganlık, hormonal değişimler gibi özellikler kadınları her anlamda etkilemektedir. Her ay menstruasyon döneminde vücutlarında tamamen bir değişim döngüsü yaşanır, gebeliğe her döngüde daha fazla yaklaşırlar. Bu gibi durumlar sonrasında bazen sorunlar yaşanabilir, gözle görülür değişimler ortaya çıkabilir. Bunlardan biride genital bölgede yaşanan farklılıklardır. Kahverengi lekeler pek çok sebep doğrultusunda ortaya çıkabilir.

Kahverengi lekeler genetik yatkınlığı olan kişilerde daha fazla görülebilir. Eğer düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yada stres, karaciğer hastalıkları, seboreik keratoz ve hormonal bozukluklarda lekelenmelere yol açar. Bu durum özellikle hamilelik döneminde daha fazla görülür. Çünkü gebelik döneminde östrojen ve progesteron hormonları artış gösterir ve cilt renginin koyulaşmasına neden olabilir. Bu lekeler genital bölge dışında başka yerlerde de gözlemlenebilir. Ancak bu durum genelde doğumdan 1 yıl sonra düzelir. Peki düzelmeyen durumlarda ne yapmak gerekir, genital bölgedeki kahverengi lekeler nasıl geçer?

Uygulamalar

Temizliğe dikkat

En önemli nokta hiç şüphesiz temizliktir. Her şeyin başında geldiği gibi burada da gelir. Genital temizliğe çok dikkat edilmelidir, kadınların vücudundaki en hassas bölge olduğu için ayrı bir önem arz etmektedir. Ancak bu noktada kimyasal madde barındıran temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Genital bölge zaten kendi kendine kendini temizleme özelliğine sahiptir, ekstradan bir ürün kullanmaya gerek yoktur. Sadece su yeterli olacaktır. Farklı temizlik ürünleri kullanılırsa lekeler ortaya çıkabilir, lekeler için kullanacaksanız da geçmez, üstüne daha da artabilir. Eğer ciddi bir durumsa doktor kontrolünde krem veya temizleyici ürünler kullanılabilir.

Genital bölge her zaman kuru olmalıdır

Yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Gerekirse fön makinesi bile tutulabilir, bu durum bakterilerden koruyacak ve lekeleri önleyecektir. Aynısı havuz ve denizden çıktından sonrası içinde geçerlidir. Islak mayo ile uzun süre durmak lekeleri arttırabilir. Temizlik için sabun kullanmak hiç doğru olmayacaktır, genital bölgenin pH’ının yükselmesine neden olacaktır buda kahverengi leke gibi renk değişimleri oluşmasına neden olur. Genital bölgeyi koruyan döderlein basillerinin azalması bakterilerin çoğalmasına neden olur, buda sabun veya şampuan değmesi ile oluşur. Çok bir şey kullanmak istiyorsanız, genital bölge için özel üretilmiş jelleri kullanabilirsiniz.

Bu jellerin içinde besleyici vitamin ve mineraller yer almaktadır, özellikle regl döngüsü ve cinsel ilişki sonrası kullanılabilir. Genital bölge temizliğinde en önemli adımlarından biride tuvalet taharetidir. Temizlenme her zaman arkadan öne doğru yapılmalıdır ve nemli kalmamasına çok dikkat edilmelidir. Eğer tampon kullanılıyorsa mutlaka sık sık değiştirilmelidir, yoksa enfeksiyon kapmasına ve kahverengi lekelerin artmasına neden olabilir. Kullanılan tampon irritan içermemeli ve kokusuz olmalıdır. O bölgeye deodorant, pudra ve sprey kesinlikle kullanılmamalıdır.

İç çamaşır temizliği

Genital bölge kendi kendine ve su ile temizlendiği gibi iç çamaşır temizliği de çok önemlidir. Genital bölge ile temas ettiği için mutlaka her gün yada gün aşırı değiştirilmelidir ve yenisi giyilmelidir. İç çamaşırları çok terletmeyecek kumaştan olmalıdır, rahatsız ettiğinde ve genital bölgenin hava almasını engellediğinde kahverengi lekeler ortaya çıkmaya başlayabilir. Pamuklu kumaş tercih edilmelidir ve kullanılan deterjanlar cildi tahriş etmeyecek şekilde olmalıdır, mümkünse doğal deterjanlar kullanılmalıdır. Çok dar iç çamaşırları hem kişiyi rahatsız eder hemde görüntünün kötü olmasına neden olur. Birde genital bölgenin iç çamaşırına sürtünmesi tahrişe ve beraberinde lekelere neden olur, bu yüzden bol giyilmelidir.

Özellikle korseli iç çamaşırları kan dolaşımını yavaşlatır ve lekelenmelere neden olur. Sentetik iç çamaşırlarından uzak durmakta fayda var, genital bölge kısmında pamuktan astar varsa tercih edilebilir. Eğer çok terleyen bir yapıya sahipseniz günde 2-3 defa değiştirmeniz gerekebilir. Özellikle yaz aylarında geçerlidir, genital bölge nemli kalırsa kahverengi lekeler artabilir. Eğer mümkünse gece iç çamaşırı giymeden yatılmalıdır ki lekeli bölge hava alsın.

Epilasyon, ağda yapımı ve bakımı

Genital bölgede ağda sonrası bakım doğru bir şekilde yapılmazsa kahverengi lekeler oluşabilir. Bu yüzden ağda ve sonrası bakım doğru yapılmalıdır. Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan çok farklı yöntemler vardır fakat yanlış ürün kullanmak gibi sorunlar lekelerin artmasına neden olur. Özellikle ağda sonrası beyaz tenli ve hassas olan kişilerde lekeler oluşabilir. Kıl uzunluğu çok önemlidir, yanlış çekim kahverengi lekelerin oluşmasına zemin hazırlayabilir, ağda yapılan ortam temiz olmalıdır, bakterilere açık bir yer olmamalıdır. Ağda sonrası doğal yağlar kullanılabilir ancak kimyasallardan uzak durmak gerekmektedir.

Lazer tedavi

Kahverengi lekeler için lazer yada buz lazer epilasyon önerilmektedir. Bu işlemler hiçbir şekilde geçmeyen lekeler için birebirdir. İğne uygulaması yada buz ile lekelenmeler kesin sonuç ile yok olacaktır. Çünkü direk derinin altına temas etmektedir ve tenin renk eşitsizliklerini dengelemektedir. Elbette bu işlem sonrasında o bölgenin güneş görmemesi gerekmektedir, aksi halde lekelenmeler yeniden oluşabilir. Eğer yanlış doz kullanılırsa ve kişi esmerse kahverengi lekelere yenisinin eklenmesi muhtemeldir. Kahverengi lekeler derinin pigmente lezyonlarıdır yani renk veren pigmentlerin partiküllerin bölgesel birikimidir.

Melanin pigmenti denir, lazer ışın direk bu noktaları hedef alır ve diğer hücrelere zarar vermez. Özellikle esmer kişilerde bu işlem çok etkilidir. Bazen tek seansta yok olan lekeler bazen 2-3 seans isteyebilir. Genital bölgedeki tüyler çok uzamadan alınmalıdır. Tüy dökücülerin çok fazla kullanılması önerilmez. Tüyler çok uzarsa kahverengi lekeler çıkmaya başlayabilir.

Kese

Genital bölgeyi keselemek kahverengi lekelerin yok olmasında işe yarayabilir. Lekeler belki birikmiş ölü hücreden dolayı oluşmuş olabilir, kese ile derinin altına kadar temas edebilir ve derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz. Aktardan özel keseler satın alabilirsiniz, limon-şeker karışımı peelingi kese ile beraber uygulayabilirsiniz.

Haftada 1-2 kere uygulamak yeterli olacaktır, lekeler yavaş yavaş açılacaktır. Cildiniz çok hassassa tahriş ve kızarıklık meydana gelebilir. Kesenin en etkili özelliği batıklardan kurtarıyor olmasıdır. Eğer yanlış ağda yaparsanız tüyler ters çıkabilir veya çıkamaz, buda batık oluşmasına neden olur ve batıklarla uğraşırsanız kahverengi lekeye dönüşür. Kese yardımı ile batıklardan kurtulabilirsiniz.


Doğal Yöntemler

Gül suyu

Gül suyunun ne kadar faydalı bir ürün olduğu herkes tarafından bilinir, özellikle doğalsa daha da faydalıdır. Cilt bakımında mutlaka kullanılması gerekenler arasında yer alır. Pahalı ve kimyasal bakım ürünleri yerine gül suyu kullanılmalıdır. Genital bölgedeki kahverengi lekeler içinde kullanılabilir. Hem mis kokusu ile hemde ferahlatıcı yapısı iyi gelecektir. İçinde pH dengeleyen toksinler yer almaktadır bu sayede kahverengi lekelerin rengini açar, daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bir pamuk yardımı ile, tonik gibi sürülebilir. Farklı yöntemler ile kullanılabilir.

Sandal ağacı ile karışımı

İkisinin de doğal olmasına dikkat etmekte fayda vardır. 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve 10 damla gül suyu karıştırılır, duştan sonra genital bölgeye sürülür ve 20 dakika bekletilir. Daha sonra durulanır. Bu karışım kahverengi lekelerin açılmasına yardımcı olacaktır. Sandal ağacı tozu yüzyıllardır güzellik sırları arasında yerini almaktadır. Bu karışımı haftada 3 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Diğer karışımlar

Sandal ağacı, limon suyu, domates suyu ve salatalık suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırılır ve genital bölgeye sürülür, yaklaşık 15 dakika beklettikten sonrada soğuk suyla yıkanır. Düzenli yapıldığı zaman kahverengi lekelerin rengini açacaktır.

Limon

Limon lekeler konusunda en çok kullanılan doğal yöntemlerden biridir. İçeriğindeki C vitamini ve asidik yapısı bu konuda çok başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden mutlaka her ağda sonrası o bölgeye limon sürülmelidir, farklı malzemeler ile de karıştırılabilir. Renk açma konusunda en etkili yöntemdir. Limon suyu ile genital bölgeye 3-4 dakika masaj yapılması hem rahatlatacak hemde kahverengi lekelerin açılmasını sağlayacaktır. Bu işlem tüylerin azalmasına da yardımcı olacaktır.

Limon ve karbonat

Bu ikili hiç şüphesiz renk açma konusunda en etkili olanlardandır Çünkü ikiside pigmentasyona doğrudan etki etmektedir. 1-2 ay içinde, eğer düzenli olarak kullanırsanız kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı karbonata 10 damla limon suyu damlatın ve güzelce karıştırıp genital bölgeye sürün, lokal olarak lekelerin üstüne de koyabilirsiniz. Daha sonra 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz. Bu karışımın içine bir çay kaşığı karanfil yağı da eklerseniz daha etkili olacaktır.

Limon ve şeker

Bu ikilide evde peeling yapmak isteyenlerin gözdesidir. Şeker, tanecikli yapısı ile peeling etkisi yapacaktır, ölü hücrelerin kalkmasını ve derinin yenilenmesini sağlayacaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı limon suyuna bir miktar şeker ekleyin ve lekelerin üstüne sürün, 20 dakika bekletip ılık suyla yıkayın, düzenli kullanıldığı zaman açılmadan gözlemlenecektir. İkisininde cilt beyazlatma özelliği bulunmaktadır.

Limon ve vazelin

Bu ikilide kahverengi lekelerin geçmesine yardımcı olacaktır. İki malzemeyi karıştırın ve genital bölgenize sürün, 15 dakika bekleyin ve suyla yıkayın. Lekeler düzenli kullanım ile açılacaktır.

Limon ve yoğurt

Bu ikilinin leke açmadaki etkisi neredeyse çoğu yöntemden daha etkilidir. Çünkü ikiside beyazlatma konusunda oldukça başarılıdır. 1 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limonun suyu karıştırılır, kahverengi lekelere sürülür, 10 dakika bekletilmesinin ardından yıkanır ve bebek pudrası dökülür. Bu işlem kısa sürede işe yarayacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçal en faydalı baharatlardan biridir. Hint mutfağının vazgeçilmesi, yemeklere çok farklı bir tat katmaktadır. Pek çok hastalığa şifa olduğu bir gerçektir ve genital bölgedeki kahverengi lekelere de iyi geldiği, renklerini açtığı bilinmektedir. Maskesini düzenli bir şekilde uygularsanız kısa sürede lekelerde kurtulabilirsiniz. 1 yemek kaşığı toz zerdeçala Hindistan cevizi yağı, süt, limon suyu, bal veya yoğurt konulur ve macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Ardından genital bölgeye sürülür ve 20 dakika bekletilir, ılık suyla yıkanır. Etkilerini düzenli kullanım ile görebilirsiniz.

Yulaf unu ve Pirinç unu

Bu iki faydalı besinin karışımı da kahverengi lekeleri açmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle yulaf lif ve vitamin bakımından oldukça zengindir, bu sayede bakterilerin ölmesine zemin hazırlamaktadır ve pirinç, beyazlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Bu sayede lekelerin rengini açmaktadır. Pirinç suyunun Asyalı kadınlar tarafından sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. 1 su bardağına 1 yemek kaşığı pirinç atılır ve bir süre bekletilir, ardından suyu süzülür ve içine 1 yemek kaşığı yulaf tozu ve 1 yumurta akı konulur. Tüm malzemeler macun kıvamına gelene kadar karıştırılır ve genital bölgeye sürülür, yarım saat bekletildikten sonra durulanır.

Aloe vera jeli

Her derde deva olan aloe vera jeli burada da işe yaramaktadır. Özellikle cilt problemlerinde son zamanlarda adını daha sık duymaya başladık, neredeyse çoğu kremin, şampuanın, bakım ürününün içinde kullanılır oldu. Çünkü hem ferahlatıcı hem yumuşatıcı hemde leke giderici etkisi bulunmaktadır. Genital bölgedeki kahverengi lekeleri yok etmek içinde kullanılabilir. Eğer evinizde aloe vera bitkisi varsa direk yapraklarından çıkan jeli kullanabilirsiniz, ancak sürmeden önce bileğinizde test edin ki alerjiniz olup olmadığı anlaşılsın. Aktardan da hazır olarak satın alabilirsiniz.

Bu malzemeleri ekleyerek yapacağınız karışım daha etkili olacaktır. Yarım saat bekletip suyla durulayabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, cilt bakımında kullanılan en önemli besinlerden biridir. Ferahlatıcı ve yumuşatıcı etkisi yanında lekeleri açtığı da bilinmektedir. Bu yüzden kahverengi lekelerden şikayetiniz varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece yoğurdu alın ve sürün, 15 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Her gün, düzenli olarak sürün ve ısa sürede etkisini gösterecektir.

Yoğurt ve ceviz

Her iki besinde oldukça faydalıdır. Ceviz ezilir ve yoğurtla macun kıvamını alana kadar karıştırılır, ardından lekelerin üstüne sürülür ve kuruyuncaya kadar bekletilir. Bu işlemi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sade yoğurt ve bitkiler

Yoğurdun antibakteriyel etkisiyle beraber başka bitkilerinde karıştırılması lekelerin geçmesine yardımcı olmaktadır. Bakterileri yok eder ve daha pürüzsüz bir görüntü kazandırır.

 • 1 yemek kaşığı hardal tozu
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal veya kürkümin tozu
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Tüm malzemeler karıştırılır ve lekelerin üstüne sürülür, yaklaşık 20 dakika bekletilir ve suyla yıkanır. Bu karışım içeriğinde lekelerin rengini açmaya yarayan antioksidanlar ve bioflavonoidler içermektedir.

E vitamini

E vitamini besinler veya ek gıda takviyeleri olarak alınabilir. Doğal bir antioksidandır, lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur ve bakterilerle mücadele eder. Bu sayede cildi kahverengi lekelerden korur. Lekeleri soyarak uzaklaştırır. Sıvı E vitamini kapsül olarak satılmaktadır, onu kırıp lekelerin olduğu bölgeye sürebilirsiniz, cildiniz emsin yıkamanıza gerek ile yok. E vitamini içeren besinler tüketmekte lekelerin rengini açılmasına yardımcı olabilir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir;

Nohut unu

Çok bilinen bir besin olmasa da özellikle Asyalıların güzellik sırlarından biri olarak bilinmektedir. Cilt rengini açma konusunda oldukça başarılıdır, kahverengi lekelerin olduğu bölgeye biraz su ekleyerek macun haline getirip sürebilirsiniz. Kuruduğu zaman suyla durulayın, haftada 3 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Badem

Badem en önemli besinlerden biridir, hem yağı hem kendisi bakımda ve sağlık konusunda başı çekmektedir. Genital bölgenizde kahverengi lekeler varsa toz badem, bal ve süt tozunu karıştırın ve macun olunca sürün, yaklaşık 30 dakika sonra suyla durulayın. Haftada 2 kere tekrarlanabilir.

Domates

Domates cildi aydınlatması ile bilinmektedir, lekelerin rengini açar ve bakterilerle mücadele eder. Bu sayede bir daha oluşmasını engellemiş olur. Yanında birde bal eklenirse kısa sürede lekelerden kurtulunabilir. Sürüp 20 dakika bekletin ve suyla durulayın, kahverengi lekeler geçene kadar her gün sürebilirsiniz.

Patates

Patatesin koyu lekeleri açma gibi mucizevi bir özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden genital bölgenize de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca cilt aydınlatma özelliği bulunmaktadır, yani hem lekelerin rengini açar hemde daha aydınlık bir görünüm kazandırır. İçerisinde bulunan katekolaz enzimi leke açma konusunda oldukça etkilidir. Bir patatesi dilimleyin ve genital bölgenize koyun, 10 dakika boyunca bekletin. Bunu 2-3 ay boyunca düzenli olarak yapın, daha etkili olmasını isterseniz patates suyunu limon ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. 15 dakika dursun, ardından suyla durulayın.

Çilek

Çilek içeriğinde bol miktarda antioksidan ve salisilik asit barındırmaktadır, bu yüzden de cilt lekelerine çok iyi gelmektedir. Genital bölgedeki kahverengi lekelere de doğal bir çözüm olabilir, hiper-pigmentasyonu azaltır. Püre haline getirilir ve sorunlu bölgeye sürülür, yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra suyla durulanır. İlk uygulandığında ciltte batma hissine neden olabilir, bu asidik bir içeriğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Düzenli kullanıldığında kahverengi lekeleri açacaktır.

Ham papaya

Ham papaya da doğal bir leke açıcıdır. Çok bilinmez ve ülkemizde de fazla tüketilmez ancak kahverengi lekeleri açmak için püre haline getirerek uygulanabilir. Genital bölgede 15 dakika kaldıktan sonra suyla durulanır.

Salatalık

Salatalığın doğal bir leke giderici ve ferahlatıcı olduğu bilinmektedir. Sizde genital bölgenizdeki kahverengi lekelerden şikayetçiyseniz salatalığı ikiye bölüp veya kabuklarını kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Devamlı uygulandığı zaman iyileştirecektir.

Soğan suyu

Kokusu yüzünden çok tercih edilmese de kahverengi lekeler için oldukça etkili bir yöntemdir, soğan dilimlenir ve lekelerin üzerine günde 2-3 kez uygulanır, masaj yaparak sürebilirsiniz. Asidik özelliği sayesinde lekelerin renginin açılmasını sağlayacaktır.


Kremler

Genital bölgeye kimyasal bir şey sürülmesi önerilmez ancak doktor kontrolünde olacak şekilde yada oraya uygun olarak üretilmiş bir kremse kullanılabilir. Çünkü lekelerin rengini açacak şekilde üretilmiş kremler mevcuttur, elbette kullanmadan önce sağlık bakanlığından onaylı olup olmadığına bakılmalıdır. Kremlerin içeriğinde retinol, ezelaic asit, hidrokinoni C vitamini ve E vitamini bulunmalıdır. Birkaç krem önerisinde bulunmak gerekirse;

Achromin Krem

Bu krem direk genital bölgedeki lekelerden kurtulmak için üretilmiştir ve kullanıcıların yorumlarına göre oldukça etkilidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulayabilirsiniz, 2 hafta boyunca düzenli sürüldüğü zaman etkilerini belli edecektir. Krem içeriğinde paraben barındırmamaktadır, hoş bir kokuya ve yapıya sahiptir. Hassas olan bölgeyi tahriş etmeden, kurutmadan sadece kahverengi lekelere odaklanmaktadır. Cilt tarafından hızlıca emilir. Yaklaşık 20 Tl gibi bir fiyata satılmaktadır.

Madecassol Krem

Madecassol kremin asıl amacı yanık tedavisidir, deri dokusunun kısa sürede iyileşmesini sağlar, yanan bölgede leke oluşmasını engeller. Ancak kullanıcılar tarafından lekelere de çok iyi geldiği tespit edilmiştir. Genital bölge yırtıklarında da kullanıldığı için genital bölgeye uygundur. Kahverengi lekelerin üzerine sürebilir ve kısa süre sonra değişimi gözlemleyebilirsiniz. Renk açma özelliğine sahiptir, günde 1-2 defa uygulanabilir ve daha etkili olmasını isterseniz bepanthol krem ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Ancak çok hassas ciltlerde döküntüye neden olabilir, böyle bir durumda hemen bırakılmalıdır.

Bu kremler göründüğü üzere eczaneden alabileceğiniz türdendir, başka krem markaları da vardır ancak onların ne kadar sağlıklı oldukları bilinmemektedir. Böylesine hassas bir noktaya, rastgele bir leke kremi kullanmak hiç doğru olmayacaktır. Kimyasallar genital bölgenin pH değerini bozabilir ve kahverengi lekeler daha da artabilir. Bu yüzden bu tarz kremlerin kullanılması önerilmemektedir. Bu kremler dışında eğer lekeler siğil gibi problemler yüzünden ortaya çıktıysa, doktor kontrolünde siğil dokusunu kimyasal olarak yakan kremler kullanılabilir.


Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Kriyoterapi

Cerrahi sayılabilecek bir tedavi yöntemidir ama cerrahi bir işlem değildir, yatma gerektirmez, kısa vadede lekelerinizden kurtulmanıza yardımcı olur, her yaş içinde uygundur. Derideki lezyonlar -190 derecede nitrogen oksit gazı yada sıvı azotla dondurulur. Uygulama genelde 10 saniyede bitmektedir, ağrıdır ve acısızdır, anestezi gerektirmez ve hamilelik sürecinde bile uygulanabilir. Bu işlem genelde siğil yüzünden oluşan kahverengi lekelere iyi gelmektedir, lekelerde tekrarlama diğerlerine göre çok daha azdır. Oldukça ekonomik ve güvenilir bir yöntemdir,  2-3 seansta kahverengi lekelerden ve onlara neden olan siğillerden kurtulmak mümkündür.

Elektrokoterizasyon

Siğiller tedavi edilmezse kahverengi lekeler oluşabilir hatta çoğunda siğille beraber kahverengi lekelerde görülür. Bu yöntemde siğillerin alınması işlemidir. Cerrahi müdahale ile dokunun yarışması ve birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede lezyonların alınması sağlanmış olur. Lokal anestezi uygulanır ve elektro koter, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür, lezyonları yakar. Bu sayede kahverengi lekelere neden olan bakterilerde yok olmuş olur ve lekeler yavaş yavaş geçmeye başlar, bir daha da oluşmaz. Eğer kremler yada diğer doğal yöntemler ile geçmiyorsa bu yöntem denenebilir. Hafif bir uygulama izi kalabilir ancak acı hissedilmeyecektir.

Lotus 2

Bu yöntemde bir lazer tedavi yöntemidir, kahverengi lekelerin kısa sürede yok olmasını sağlamaktadır. Eğer doğal yöntemler ve kremler işe yaramadıysa buna başvurabilirsiniz. Her atışta kusursuz ve dağılmayan lazer ışığı üretir, sadece belirlenen noktaya hizalanır ve diğer yerlere zarar vermez bu yüzden oldukça güvenilirdir. Yan etkisi ise yok denecek kadar azdır, 4-8 hafta sürecek olan tedavi 5-6 seanstan oluşmaktadır. Kendiniz için en uygun olan lazeri ve lazer uygulama kombinasyonunu doktorunuz ile beraber seçebilirsiniz.

Karbon peeling

Özellikle son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz karbon peeling leke tedavisinde oldukça etkilidir. Daha çok yüzdeki akne ve sivilce lekeleri için kullanılsada genital bölgedeki kahverengi lekeler içinde idealdir. Leke tedavisi için kesin, hızlı ve ağrısız bir yöntem istiyorsanız bu çözümü deneyebilirsiniz. Kahverengi lekeler yüzeysel olduğu için oldukça başarılı olacaktır, leke problemi geçmezse lazer ile desteklenebilir. Lekelerin olduğu bölgeyi nazikçe temizler, kollajen üretimini arttırarak cildin lekelerden arınmasını sağlar ve renk eşitsizliğini giderir.

Ton farklılıklarını düzeltmek için en etkili yoldur. Cilt yüzeyine uygun olarak hazırlanan karbon peeling, genital bölgeye sürülür ve Q Switched adındaki lazer cihazla tarama yapılır, hazırlaman peeling jeli bu sayede tüm gözeneklere işlemiş olur. Daha sonra lazer nano saniye atışı ile karbon peeling tamamen temizlenene kadar atış yapar ve lekelerden bu şekilde kurtulunur. Sean’s yaklaşık 35 dakika sürmektedir, işlem karbon peelingin kuruması ile başlar bu yüzden 40 dakika da sürebilir. 1-2 hafta arayla seans tekrarlanır, bazen dengeyi kurmak adına 10 günde bir uygulanabilir.

Dermapen

Bu işlemde bir diğer kahverengi lekelerden kurtulma işlemidir. Cildin epidermis tabakasına zarar vermez ama derinlere kadar inerek lekeler, kökten çözer, oldukça etkili ve güvenilir bir işlemdir. Dermapen cihazının başında 25-50 mm ve 1-2 cm boyutlarında iğneler bulunur. Her hasta için iğneler değiştirilmektedir. Cihaz titreşim gücü ile çalışır ve iğneler bu sayede lekelerin olduğu yerde baskı uygulayarak, yuvarlak hareketler çizerek uygulanır.  Asıl olayı kolajen üretimini arttırmak ve cildin yenilenmesini sağlamaktır, bu sayede kahverengi lekelerin renginin açılmasını sağlamaktadır. İşlem uygulaması şu şekildedir;

 • Genital bölge iyice temizlenir
 • Lokal anestezi kremi uygulanır
 • İğne seçimi yapılır
 • Cihaz başlığı kişiye özel olarak değiştirilir
 • Kişiye özel olacak şekilde serum seçilir
 • İğneler cilt üzerinde mikro kanallar açar ve serum buralardan içeri girer.

Bu işlem çok az acı hissettirmektedir ve sonrasında o bölgede hafif kızarıklıklar olabilir, senede 1 kez 3-6 seans şeklinde uygulanabilir. Mikro iğneler uygulanan bölgede hafif hasar gösterdiği için diğer hücreler onarılır ve hemen harekete geçerler, diğer yöntemlere göre bu işlemin etkisi daha hızlıdır. Sean’s yaklaşık 1 saat sürmektedir. 1 ay içinde tüm lekelerden kurtulabilirsiniz.

Prp

Bu uygulama da kahverengi lekelerden kurtulmak için tercih edilen en etkili yöntemlerden biridir. Kol veya eldeki toplardamardan kan bir enjektör yardımıyla alınır ve bir tüpe konulur. Bu tüpe santrifüj cihazı denir, kan bunun içinde belli bir hız ve süre boyunca döndürülür ve kandaki kırmızı alyuvarlar bu sayede çöktürülür, üstte açık sarı plazma kalır. Bu plazma içinden de platelet isimli pıhtılaşma hücreleri toplanır, genel işlem bu şekildedir.

Genital doku içine enjekte edilen plazmada bulunan trombositler doku içinde patlar ve içlerinden growth faktör isimli büyüme faktörleri çıkar ve bunlar fibroblast isimli hücreleri uyarır. Çok karmaşık bir işlemmiş gibi görünebilir ancak burada asıl amaç, kolajen üretimini arttırmak ve renk eşitsizliğini engellemektir. Bu sayede kahverengi lekelerden de kurtulunmuş olur. Bazı uygulamalarda tek seansta bile sonuç alınabilmektedir.

Mezoterapi

Bu uygulamada bir başka kolajen arttırma işlemidir. Cildin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin iğne yoluyla enjekte edilmesini sağlamaktadır, ilk defa 1952 yılında bulunmuştur ve cerrahisiz estetik operasyonu olarak geçmektedir. Kan akışını hızlandırır ve bu sayede dokunun kendini daha hızlı bir şekilde onarmasını sağlar, lekeler de kısa sürede yok olur. İğne oldukça incedir ve acı hissedilmemektedir ancak senaslara düzenli olarak gidildiği zaman etkisini göstermektedir. Oldukça güvenilir bir işlem olduğunu söyleyebiliriz, yan etkisini bulunmamaktadır. Enjekte edilenler ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Reçeteli ilaçlar(antibiyotik)
 • Hormon tedavisi(kalsitonin, tiroksin)
 • Enzimler(kolajen, hiyalüronidaz)

Dermabrazyon

Bu işlem bir cilt soyma yöntemidir, kahverengi lekelerin soyularak yok olmasını sağlamaktadır, oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Pigmentasyon görünümünü düzeltmeye yaramaktadır, cerrahi yöntem olarak adlandırılabilir. Bu yöntemden daha hafif bir cilt soyma tekniği denemek isterseniz de mikrodermabrazyonu yöntemini kullanabilirsiniz. Dermabrazyon yöntemi oldukça güvenilir bir yöntemdir, cilt lazer ile soyulur ve istenilen derinlik seviyesine inilebilir. Bu sayede kaybedilmiş pigmentasyon dengesi geri kazanılır. Çünkü bu tarz sorunlarda yüzeyden tedavi çok etki etmemektedir. Kızarıklık ve şişlik gibi yan etkileri görülebilir ancak bunlar kısa sürede düzelecektir.

Dermaplaning

Bu yöntemde ise lazer kullanılmaz, keskin cerrahi bıçaklar ile cilt yüzeyi soyulur. Bu sayede daha pürüzsüz bir görünüm oluşturulur, lekeler önlenmiş ve cilt tonu eşitlenmiş olur. Özellikle kahverengi lekeler yeni çıktığı dönemde kullanmak çok önemlidir, çünkü bu yöntem daha çok gelecekte çıkabilecek lekelere önlem amaçlıdır. Önceden önlem almak her zaman güzel sonuçlar doğurabilir.


Doğal Yağlar

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının cilt problemlerinden ne kadar etkili olduğu bilinen bir gerçektir, neredeyse hepsinde çözüm sunar. Özellikle lekeleri açma konusunda da çok başarılıdır. Oldukça etkili bir doğal yağdır, hatta bu yüzden çok uzun süre kullanılması önerilmez. Birkaç hafta sonra ara verilmelidir veya kullanırken seyreltilmelidir. Bakterileri öldürür bu sayede kahverengi lekelere yol açan hastalıkların ve siğillerin oluşmasını önlemiş olur. Bir pamuk yardımıyla genital bölgeye uygulanabilir.

Lavanta yağı

Lavanta yağı da oldukça popüler bir cilt yağıdır. Hem ferahlatır hemde cilt problemleri ile mücadele eder. Kahverengi lekeleriniz varsa, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kokusu herkes tarafından sevilmesede özellikle candida mantarında çok etkilidir. Bir araştırmada klotrimazole isimli antifungal ilaç ve lavanta yağı karşılaştırıldı ve 48 saat içinde antifungal ilaç lavanta yağına göre daha fazla etkili olsada o saatten sonra etkilerinin aynı olduğu tespit edildi. Yani sabırlı olmakta fayda var, yavaş ama etkili bir çözümdür, doğal bir ürün olduğu için yan etkileri de yok denecek kadar azdır.

Kekik yağı

Kekik yemeklerimizde vazgeçemediğimiz bir baharattır ancak yağı da leke giderici olarak kullanılabilir. Antibiyotiğe dirençli bakterilerle mücadele eder, bu sayede kahverengi lekelerin yok olmasını sağlar. Antimikrobiyaldir, doğal antiseptik görevi görmektedir. Eğer kahverengi lekeler mantar yüzünden çıkmışsa kekik yağı ile yok olacaklardır.

Nane yağı

Ferahlatıcı kokusu ile bilinir. Sürüldüğü andan itibaren kişiye bir rahatlık verir ve aynı zamanda leke giderici olarak da kullanılabilir. Kahverengi lekelerin rengini düzenli kullanım ile açacaktır, 22 bakteri ve 12 mantar türüne karşı başka 9 yağ ile teste sokulmuştur ve nane yağı 12 mantardan 11’ine karşı olumlu sonuç vermiştir.

Acı badem yağı

Acı badem yağı cilt problemlerinde kullanılan en etkili yağlardan biridir, özellikle acı olan mantarlar ve bakterilerle mücadele de tercih edilmektedir. 19 mantar türüne karşı etkili olduğu araştırmalar sonucunda test edilmiştir, antifungal pestisit  olarak kullanılır ve lekelerin yok olmasını sağlar.

Karabiber yağı

Bu baharatta mutfakta vazgeçemediklerimiz arasındadır, yağı da kahverengi lekelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde bakteriler ve mantarlar ile mücadele eder, bir nevi antifungal ajan görevi görmektedir. Düşük dozdaki kullanımı bile lekeleri açacaktır, ancak sabırlı olmakta fayda vardır.

Tarçın yağı

Uzun bir geçmişi olan bir baharattır, tıpta da sıklıkla kullanılmaktadır. Antifungal ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde genital bölgedeki kahverengi lekelerden kurtulmayı amaçlamaktadır.

Okaliptüs yağı

Oldukça keskin bir kokuya sahiptir, ancak bunun yanında antimikrobiyal özellikleri sayesinde 22 bakteri ve 12 mantar türüyle mücadele eder. Okaliptus yağı için oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kahverengi lekelerden şikayetiniz varsa, genital bölgenize pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.