Fındık Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

28.04.2020
Fındık Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Fındık yağı, salata sosu hazırlamada ve özellikle kızartmalarda yaygın olarak kullanılır. Taşıyıcı yağ olduğu için saç bakımı, masaj ve aroma terapi olarak da kullanılır. Hemen hemen her şey için kullanılan yağ kabuklu ve soğuk pres yöntemi kullanılarak yapılır. 2,5 kilogram ile yaklaşık olarak 1 litre yağ üretilir. Bu nedenle maliyeti biraz pahalıya mal olmaktadır.

Ana bileşenleri içinde linolyum asit ve oleik asittir. Ayrıca linolenik asit, stearik asit ve palmatik asit içerir ve kalp sağlığına yararlı besin maddeleri açısından çok zengindir. Potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum mineralleri ve E vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Tüm bu mineral ve besinler cilt ve saç sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bir yıla kadar dayanır ve kolayca kokmaz. Akdeniz diyetinin vazgeçilmez yağları arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenme açısından son derece faydalı bir gıda olmasının ötesinde, ev temizliği, doğal tedaviler, kişisel bakım gibi birçok alanda da kullanımı yapılan bir yağdır.

Genellikle fındık kavrularak ve soğuk preslenme yöntemi ile yapılan taşıyıcı nitelikte, soluk sarı renkte harika bir yağdır. Uçucu yağlarla birleştirildiğinde yoğun ve güçlü bir aroma etkisi oluşturur. Üretim aşamasında pahalı olması nedeni ile düzenli olarak diyetlerde kullanımı sınırlı olmaktadır. Ancak bu kadar değerli bir yağı cildi beslemek, aromaterapi tedavilerinde kullanarak fayda sağlanması mümkündür. Aynı zamanda bu kadar değerli bir yağı hangi cilt tipi olursa olsun krem ve losyonlara ilave ederek kullanımı mümkündür.

Sindirim sistemine katkıları azımsanmayacak kadar etkili bu fındık yağı, safra taşlarının oluşumuna ve sakin ülserlerden korunmaya karşıda etkili yardımları bulunmaktadır. Hepsinden önemlisi çağın en korkutan hastalıklarından kansere karşı vücudu koruyan antioksidanlara sahip olduğu düşünülmektedir.

İçeriğinde bulunan besin değerlerine bakıldığında, bol miktarda vücudun karbonhidrat, protein ve yağ oranlarını düzenlemede etkili rol üstlenen B vitamini bulunmaktadır. Ayrıca B2, B6, E vitamini, kalsiyum, demir, çinko, potasyum, %80 oleik asit ve %12 linoleik asit (tekli doğmamış yağ) bulunmaktadır. Oleik asitin diğer yağlara oranla yüksek bir yüzdeye sahip olması, yüksek tansiyonu dengelemek için önemli bir besindir.

Fındık Yağının Vücuda Faydaları

 • Vücudun demir ihtiyacını karşılar
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Yüksek oranda protein içerir
 • Şeker hastalığına iyi gelir
 • K vitamini kaynağıdır
 • Kötü kolesterolü (LDL) düşürerek, iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine yardımcı olur
 • Üreme sistemi ve doğurganlığı arttırmada önemli etkilere sahiptir
 • Kısırlık ile savaşta doğal çözüm kaynağıdır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir
 • Sindirim sistemini düzenlenmeye yardımcı olur
 • İçeriğindeki etkenler ile flavanoidler isimli bileşenler enerji verir direnci arttırır
 • İçeriğinde bulunan zengin E vitamini alyuvarların ölmesini engeller. Kansızlığa karşı savaşan doğal bir düzenleyicidir
 • Kalp damarlarının sertleşmesi ve daralmasını engelleyerek, inme ve kalp krizi riskini azaltır
 • Diyabet hastalarının insülin ihtiyacını azaltarak, kan şekerini kontrol altına alır
 • Kanserle savaşan etkili bir yağdır
 • Cilt yapısının yenilenmesini ve onarılmasını sağlar, saç diplerine masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin sağlık kazanmasına yardımcı olur.
 • Cilt sağlığı açısından oldukça yararlıdır bileşenlere sahiptir. Cilt sorunlarına karşı dengeleyicidir
 • Hücrelerin ölmesini yavaşlatarak, cildin yaşlanmasını engeller
 • Kulak Ağrısını Tedavi Edebilir

Dünya’da birçok kişi zeytinyağının sağlık üzerindeki doğal iyileştirici etkisini bilmektedir. Alternatif olarak fındık yağı da önerilmektedir. Yapılan bir öneriye göre dış kulak boşluğuna dikkatli bir şekilde balmumuna yardımcı olmak için çubuk pamukla uygulanır. Diğer bir uygulama ise fındık yağı mikrodalgada 30 saniye kadar ısıtılarak kulağa uygulanmasıdır.

 • Renk Tutma Özelliğine Sahiptir

Uzun süre renk korumaya yardımcı olmak için birçok saç bakım ürünlerinin formüllerinde kullanılmıştır. Kimyasal içerikli ürünlerin verdiği sorunların üstesinden gelmek ve saç tellerini güçlendirilmeye yardımcı olur.

 • Kemik Erimesini Yavaşlatabilir

Tüm bu mineraller kemik sağlamlığı ve büyümesi üzerinde etkin bir rol oynar. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ve gençlerde kemik ve dış yapısının oluşumunda, korunmasında ve ileri yaşlar için önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum kemik yapısını güçlendirme etkisine sahiptir. Ayrıca menapoz döneminde yaşanan kemik erimesinin yavaşlatılmasında etkili rol oynar. Kalsiyum, magnezyum ve manganez eklem ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

 • Kalp ve Damar Sağlığında Etkili Bir Koruyucudur

Her gün tüketilen bir avuç fındık veya fındık yağının, özellikle kalp damar hastalıklarında doğal bir ilaç olmasının sebebi, yağ asitleri bileşiminde %85 oranında bulunan oleik asitin zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlarında üzerinde olmasından kaynaklanmaktadır. Oleik asit, tansiyonu ve kolesterolü dengeleyerek, kalp damar sağlığına karsı koruyucu etki göstermektedir.

 • Yaşlanmayı Geciktirir, Parkinson ve Alzheimer Riskini Önler

Yapılan birçok araştırmada E vitamini içeriği ve antioksidan olmasından dolayı alyuvarların parçalanmasını önleyerek, kan değerlerini düzenlemesi, hücreleri koruma ve yenileme etkisi ile yaşlanmayı engellediği ve parkinson hastalığı ile yaşlanmaya bağlı gelişen alzheimer üzerinde geciktirici etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.

 • Varisler Üzerinde Azaltıcı Etkiye Sahiptir

Ayakta uzun süre durmak, kilo almak, gebelik gibi birçok sebepten kaynaklanan varislerin azaltılmasında kolay emilen fındık yağı ile masaj yaparak uygulamak etkili bir yöntemdir.

 • Yanma Oranı Yüksektir

Diğer yağlara göre oldukça yüksek bir yanma oranına sahip olan fındık yağı 220 derece sıcaklığa kadar yağın yanmamasını sağlıyor. Bu nedenle özellikle kızartma yaparken, toksik oluşmadan tekrar kullanma imkanı sağlamaktadır. Kızartma ve yemeklerde kullanılması durumunda çok azda olsa fındık tadını vereceği bilinmelidir.

 • Aromatik Yağ Olarak Kullanıma Uygundur

Haricen kullanılması uygun yağlardandır. Özellikle emilimi kolay olması ve sağladığı faydalar göz önüne alındığında lavanta yağı ile karıştırılarak rahtlıkla masaj uygulaması yapılabilir. Uçucu özelliğe sahip yağların kokusu ile bütünlük sağlayarak lavantanın sakinleştirici etkisini de hissetmenize yardımcı olur.

 • Cildin Yağ Oranının Düzenler

Cildi sıkılaştırarak yağ oluşumunu önleyen özelliği ile cildin gözeneklerinin küçülmesine ve akne ve sivilce oluşumunun önüne geçerek canlı bir cilde kavuşmak için yardımcı olur.

 • Horlama Sorununa Çözüm Olabilir

Tespit edilmiş bir diğer etkisi ise birçok kişinin kabusu olan horlama üstünedir. Hem kendi hem de yanındakileri rahatsız eden horlama sorunu yaşayan kişilerin uyumadan önce bir kaşık fındık yağı içmesi ağız ve boğaz kaslarını gevşeterek yumuşamasına sebep oluyor ve şekilde horlamayı azaltarak uykunun bölünmesinin önüne geçiyor.

 • Kuru Öksürükte Etkilidir

Gıcık ve boğazın tahriş olması sonucu yaşanan kuru öksürük yaşayan kişilerin bir kaşık fındık yağı içmesi durumunda öksürüğün belirli bir süre azalma sağladığı görülmüştür.

 • Kanser Türlerini Önleme Konusunda Yardımcıdır

Magnezyum ve E vitamini açısından zengin, Antioksidan ve anti-kanserojen etkisinin bulunması, tümör oluşumunu engelleyerek kanserle savaşır ve korunma sağlar mevcut kanserli hücrelerin ise yayılmasını önler.

 • Kas Gerginliğini Azaltır

İyi bir magnezyum kaynağıdır. Bu nedenle kaslara iyi gelir. Vücut içerisindeki kalsiyumun aktif şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Aktifleşen kalsiyum, vücut hücrelerini ve kasları yenileyerek olumlu yönde etkiler. Ağrıyı, krampı ve spazmı engeller.

 • Kabızlığa İyi Gelir

Zengin lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerimi arttırır. Bağırsak hareketlerinin artması ile kabızlık sorunu ortadan kalkar.

 • Sindirim Sistemini Rahatlatır

Vücut içerisindeki toksin maddelerin kolayca atılmasına fayda sağlar.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücuttaki kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Kan akışının artmasına bağlı olarak, bağışıklık sistemi güçlenir.

 • Depresyon ve Strese İyi Gelir

Linolenik asit, alfa, yağ asidi ve omega 3 içermesi sayesinde sinir sistemini olumlu yönde etkiler. Ayrıca hafızayı güçlendirir.

 • Adet Ağrılarını Azaltır

E vitamini, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin içeriği ile adet dönemlerindeki ağrıların dinmesine ve kramplara iyi gelir.

 • Mutfak Kullanımları

Fındık yağının tatlımsı tadı ve kendine has aroması ile tüm yemek ve salatalarda kullanıma uygundur. Fakat tadı biraz daha fındık aromasını andırmasından özellikle bazı salata soslarının içinde damak zevkine daha çok hitap etmektedir. Ayrıca tadı narenciye ve ahududu ile iyi bir ikili oluşturuyor. Doğal tatlı yiyeceklerin hazırlanmasında ve Pesto yapımında kullanılan zeytinyağına iyi bir alternatif olabilir. Fesleğen, nane, kekik gibi aromatik baharatların lezzetini kolaylıkla emer.

 • Kedinizin Bakımı

Birçok kişi evlerinde bakmakta olduğu kedilerinin tüylerinden muzdariptir. Parlak ve sağlıklı tüyleri olması ve kıl yumağı haline gelmelerini önlemek için kedi yiyeceklerine bir çay kaşığı fındık yağı eklemek etkili olacaktır. Fındık yağı, petrol bazlı tüylenme önleyici yağlara oranla, daha yumuşak ve parlak bir görünüm sağlayacaktır.

 • Deri, Mobilya ve Metal Eşyaların Korozyonunu Engeller

Ev dekorasyonunda ve mutfakta kullanılan gümüş, bakır ve diğer metal eşyalar karbonat, ketçap ve hatta diş macunu ile cilalanabilmektedir. Cilalama sonrasında çizgileri, kararmayı ve korozyonu önlemek için bir miktar fındık yağı veya limon suyu ile birlikte sürmek etkili olacaktır.

Ayrıca ahşap mobilyaların parlatılması için yumuşak bir bez üzerine birkaç damla yağ döktükten sonra tozu, çizikleri ve parmak izlerini çıkartarak parlatmak için mobilyalarınız da kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalarda yağı uyguladıktan sonra yarım saat beklettikten sonra kuru bezle fazla yağı alarak parlatabilirsiniz.

 • Sıkışmış Fermuarları Kolaylaştırın

Sıkışmış fermuarları zorlanmadan açmak üstte değilse biraz daha kolay olabilir fakat ete sıkışması gibi bir durum söz konusu olduğunda tahriş edici olabilir. Bu nedenle sıkıştığı yere ve fermuara bir miktar fındık yağı uygulayarak hafifçe gevşetmeye denemek sorunun daha kolay sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

 • Gıcırtılı Kapıları Düzeltir

Genelde rahatsız bir sese sahip olan kapı gıcırdamaları için uygulanan yağlar içinde fındık yağını her türlü yerde güvenle kullanabilirsiniz. Gıcırdayan kapılar, menteşeler ve yağ uygulanabilir her yerde denenebilir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları

 • Mükemmel Bir Nemlendiricidir

Bu kadar etkili bir nemlendirici olmasının altında, vücut tarafından yapılamayan linoleik asitten maddesinden oluşmasıdır. Linoleik asit ciltteki suyun buharlaşmasını önlemeye etkili bir unsurdur. Kolay emilimi ile cildi hemen nemlendirir. Ilık bir banyo sırasında durulama suyuna biraz fındık yağı ilave etmek genel cildin korunması için yeterli olacaktır.

İçeriğinde %66-85 oranında bulunan oleik yağ asidi kuru cilt problemlerinde en güçlü gece kremlerinden bile daha fazla nem sağlamaktadır. Yağ asidi ve E vitamini, cildin hidrasyonun artmasına yardımcı olur. Nemli kalmasını sağlarken, esnekliği arttırır. Cildi nemlendirerek, yağ bariyeri oluşturmaya yardımcı olur.

 • Doğum Lekeleri ve Çatlaklarında Etkilidir

Özellikle doğum öncesi ve sonrasında gelişen bel ve karın bölgelerindeki doğum lekelerinin ve çatlakların giderilmesi için masaj yaparak uygulanması lekelerinin önlenmesinde ve giderilmesinde oldukça etkilidir. E vitamini ve esansiyel yağ asitleri ile dolu olmasından dolayı skar dokunun görünümünde etkili bir azalma sağlayabilir.

 • Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

İçeriğindeki bulunan E vitamini sayesinde kolojen ve elastin sentezi oluşumu sağlayarak cildin yaşlanmasını engeller. Ayrıca anti bakteriyel özelliği ile siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçerek cildi nemlendirir, özellikle göz ve dudak kenarlarındaki çizgilerin oluşmasını engelleyerek, mevcut kırışıklıkların azalmasına etki eder. İlaveten, kan mikrosirkülasyonuna da teşvik eder.

 • Traş Sonrası Sakinleştiri Etkiye Sahiptir

Doğal olduğu kadar da güvenli olan bu yağı traş sonrası cildin yanıcı etkisini azaltmak ve yatıştırmak için kullanmak etkili bir yöntemdir. Cilt durulandıktan hemen sonra tekrar durulama suyuna bir çay kaşığı ilave ederek uygulanabilir veya kullanılan losyona ilave edilerek etkisi arttırılabilir. Ayrıca çatlamış dudakları nemlendirerek rahatlatır.

Traş Losyonu Yapmak İçin

 • Kokusu için uçucu bir yağ (lavanta olabilir)
 • 1 Ölçü balmumu
 • 1 Ölçü fındık yağı

Nasıl Uygulanır?

Benmari yöntemi ile eritilmiş balmumu içine aynı oranda fındık yağı ve tercih edilen uçucu yağ ilave edilerek karıştırılıp homojen bir kıvama getirilir. Ufak bir kavanoz veya boşalmış krem kabına koyarak traş sonrasında ve her zaman güvenle kullanılır.

 • Güneşin Zararlı Işınlarına Karşı Korur

Güneş ışığı serbest radikalleri oluşturarak, hücrelere zarar vererek cildin yaşlanmasına neden olmaktadır. Fındık yağı özellikle koruyucu güneş kremi ile birlikte kullanılması radikalleri etkisiz hale getirmekte oldukça etkilidir ve cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Tek başına cilde uygulanarak yüksek faktörlü güneş kreminin etkisi gibi koruma sağlaması beklenmemelidir. Ancak birçok güneş koruyucu kremin içeriğine bakıldığında, fındık yağı olduğu görülecektir. Bu arada güneş kreminin meydana getirebileceği yan etkilerini, etkisiz hale getirerek güvenilir ve güçlü bir koruma sağlayacaktır.

Güneşe karşı koruma sağlamak için susam yağı, avokado yağı, ceviz yağı ile birleştirilerek de güvenle kullanılabilir.

 • Tırnak ve El Bakımında Etkilidir

Birçok insanın tırnak çeperini saran kütikülleri temizlemek için düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırmaktadır. İstenmeyen kütiküllere bu yağ ile son verebilirsiniz. El ve ayak tırnaklarınıza bir pamuk yardımı ile yağdan sürerek nemlendirebilir ya da ılık su ile dolu bir kabın içine biraz yağ ilave ederek yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Hatta tırnaklarınıza cila uygulamadan önce tırnak etlerine yağdan uygulayarak kullanabilirsiniz.

 • Kaş ve Kirpikleri Besler 

Geçmişten beri saç ve cilt bakımı üzerindeki olumlu etkisi ile nam salmış bu yağ, insan vücudunun tüm yüzeyinde etkilidir. Kaş, kirpik, sakal ve bıyık bakımı içinde aloe vera jeli ve ceviz yağı ile birlikte karıştırıp kaşlara, kirpiklere, sakal, bıyık ve favorilere gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 • Ev Yapımı Cilt Kremleri

Doğal karışımlarla cilt ve saç bakımı yapan güzellik merkezleri ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerin ifadelerine göre cilt yağı ve kremlerinin içine bir baz fındık yağı ilave edilerek kullanılabilir. Aynı şekilde doğal ev yapımı yara kremlerinin içinde de sadece bir bileşen olarak kullanılabilir. Özellikle bozulmaya yatkın ev kremlerin bozulmaya karşı dayanıklılığını arttırır. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için hızla katılaşıp yoğunlaşmaz, serin ve karanlık bir ortamda yaklaşık 1 yıl rahatlıkla saklanabilir.

 • Hassas Ciltler İçin 

Hassas ciltli kişiler için oldukça güvenlidir. Sıkılaştırıcı özelliği olmasına rağmen, alkol bazlı yağlardan farklıdır. Alkol bazlı yağlar sert olur ve cildi daha da kurutarak tahriş eder. Fakat fındık yağı tahrişe neden olmaz. Doğal sıkılaştırıcı etkiye sahiptir.

 • Yağlı Cilt Çözümü

Özellikle yağlı ciltlerin yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Gözenekleri sıkılaştırarak maya ve cilt bezlerindeki fazla yağ atılımını düzenlemede hafif bir büzücü etkiye sahiptir. Aşırı cilt yağlarını kontrol etmek için kullanılan sabun, saç bakım ürünleri, banyo yağları ve losyonlarla birlikte kullanılabilir.

 • Kollajen Üretimini Arttırır

Tendonlarınızı, organlarınızı ve kemiklerimizi bir arada tutmayı sağlayan en önemli protein kollajendir. Cildinize esneklik vererek kollajen üretimine yardımcı olur. Cilt yaşlandıkça kollajen üretimi de azalır. İçeriği sayesinde kollajen üretimini yavaşlatan kaynağı bularak, kollajen üretimine olanak sağlar.

 • İnce Çizgilerin Görünümünü Azaltır

Cilt için E vitamini önemli bir antioksidandır ve ince çizgilerin görünümü azaltma etkisi ile cildi yumuşatır, dış tabakanın nemini dengeleyerek cildin pürüzsüzleştirilmesine yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalar yaşlanma karşıtı etkileri azaltmada E vitamini ile birlikte C vitaminini birleştir ürünlerin daha etkili olduğunu göstermektedir. Ancak fındık yağı tek başına güneşin sebep olduğu yaşlanma etkileri ile mücadele ederek kaz ayaklarını ve kırışıklık görünümlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

 • Ciltte Sıkılaştırıcı Etkisi Vardır

Güçlü antioksidanlar olan tanenler içeren fındık yağı, cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Yağlı cildi kurutarak dengeler, gözenekleri temizleyerek küçültmeye, bakterilerin oluşumunu engellemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

 • İzlerin Görünümünü Azaltmak Yardımcı Olur

E vitamini açısından zengin yağın cilde uygulanması ile yara izlerinin görünümünde azaltma sağlamada etkili olabilir. Yapılan bir çalışmada günde üç kez Cilde E vitamini uygulanması cerrahi izleri olan çocukların yaraları üzerinde keloid etkisi oluşturmamıştır. Ayrıca petrol bazlı ve E vitamin içeren bazı merhemlerin de iyi sonuç vermediği görülmüştür.

 • Kolajen Üretimini Arttırmaya Yardımcı Olur

Kolajen kemikleri, tendonlarınızı ve organları bir arada tutan temel bir protein kaynağıdır. Cilt yapınızın esnekliğini sağlayarak cildin yaşlanma etkilerini azaltır. Fakat zamanla cilt daha az kolajen üretir ve yaşlanma hızında artış görülmeye başlar. E vitamini kolajenin azalmasına neden olan enzimi azaltarak, kolajen üretiminde etkili olabilir.

 • Hiperpigmentasyonun Azalmasını Sağlar

Cildin kararmasına neden olan duruma hiperpigmentasyon denir. Cildin birçok alanını etkileyebilir. Hiperpigmentasyon çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu nedenler;

 • Akne
 • Güneş hasarı
 • Hamilelik
 • Birtakım doğum kontrol hapları
 • Cilt yaralanmaları

Fındık Yağının Saça Faydaları

Cilt sağlığında olduğu gibi, saç üzerinde de onarıcı ve besleyici etkileri vardır. Birçok saç bakım ürünlerinin içerisinde yer alan yağ, saçların güçlenmesini sağlar. Bakımlı ve sağlıklı saçlarınızın olmasına yardımcı olur.

 • Boyaları saçları korur

Saç boyamak aslında doğal bir işlem değildir saça fazlası ile zarar verir. Boya yüzünden kuruyan saçınızdaki zararları önleyerek yardımcı olur. Saç boyanızı alırken içeriğinde fındık yağı bileşenleri olanlardan seçmeye özen gösterin. Sadece boyama işleminin verdiği zararı engellemez, boyanın daha uyun süre kalıcı olmasını ve saçlarınızın daha gür ve daha canlı görünmesini sağlar, kimyasal uygulamalarda oluşabilecek hasarı önler.

 • Saçı Güçlendirmek İçin

Günlük kullanmak basittir ve stres yaratmaz. Her gün saç derinize birkaç damla damlatarak masaj yapabilirsiniz. Saç derinizde kalan bu yağı, sabah ılık su ile durulayın. Bu işlem saç köklerini güçlendirir. Kuru saç ve uçlarını onarır. Düzenli kullanımlar da saç hasarını azaltır.

 • Saçları Nemlendirmede Etkilidir

Saçlar üzerindeki etkileri ise ciltte olduğu gibi nemlendirerek canlı ve parlak bir görünüm saplar. Boyalı ve yıpranmış saçların ömrünü uzatır ve saçlara canlılık kazandırır. Saçları yıkamadan 20 dakika öncesinde az bir miktarda fındık yağı ile saçlara eşit şekilde sürüp beklettiğinizde saçların beslenmesini sağlamış olursunuz.

 • Saçların Sağlıklı Uzamasına Yardımcı Olur

İçerisindeki vitaminler ve flavonoidler özellikle saç uçlarındaki görülen kırıkları onararak, sağlıklı uzamasında etkilidir. Saçlarınız için fındık yağı uygulaması yaptığınızda önemli olan saçınızda yeteri kadar beklediğinden emin olmaktır. Avuç içi kadar yağı 20-30 dakika bekletmeniz etkili sonuç almak için yeterli olacaktır. Daha fazla etki almak için yatmadan sürülerek bir bone ile saçları kapatıp, ertesi sabah bol suyla yıkanabilir. Bu uygulamayı düzenli olarak haftada 1 veya 2 sefer uygulamak saçların bakımı için önerilmektedir.

 • Kozmetik alanındaki birçok saç boyasının içinde yer alır.
 • Saç rengini koruyucu özelliğe sahiptir ve saçların daha bakımlı görünmesine yardımcı olur.
 • Saç rengini koruyarak saça parlaklık verir.
 • Özellikle saça kahverengi tonlarında görünüm verir, saçı birçok hasara karşı koruyarak, nemlendirir.
 • Yüksek oranda nemlendirici özelliğe sahiptir. Kış aylarında kuruyan ve soğuktan etkilenen saçlara bakım yapar.
 • Saç köklerini besler.
 • Saçın sağlıklı uzamasını ve bakımlı olmasını sağlar.

Fındık Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı fındık yağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı arı sütü

Nasıl Uygulanır?

 • Malzemelerin hepsi bir kabın içerisine alınarak iyice karıştırıldıktan sonra, temizlenmiş tüm cilde dudaklar ve gözler dışında uygulanır.
 • 10-15 dakika bekledikten sonra yıkanarak temizlenir.
 • Maske sonrası cilde herhangi bir krem uygulanmasına gerek yoktur.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kırışıklıkları yok eder ve cilt yağ dengesini yerine getirir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • 2 haftada 1 defa kullanmanız uygundur.

Bronzlaştırıcı Etkisini Arttırmak İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Bütün malzemeleri karıştırıp cam bir şişede içinde muhafaza ederek, bronzlaştıktan sonra cildinize karışımı uyguladığınızda bronzlaşan cildin daha uzun süre bronz kalması için koruyucu etki göstererek, sağlıklı bir bronzlaşma yaşamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Ayrıca bir dahaki güneşlenme esnasında uyguladığınızda cildinizin daha hızlı bronzlaşmasını sağlayacaktır. Hazırlamış olduğunuz bu bronzlaşma karışımını, bozulmadan 2 sene boyunca kullanabilirsiniz.

Bronzlaşmayı Önlemek İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı susam yağı
 • 2 yemek kaşığı buğday yağı
 • 2 yemek kaşığı fındık yağı
 • 4 yemek kaşığı ceviz yağı
 • 5 damla lavanta yağı
 • 5 damla ylang ylang yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kavanozun içine alarak iyice birbirine karışması için çalkalayın ve kavanozun ağzını kapatıp 2 3 ay buzdolabında beklettikten sonra günlük güneş koruyucu krem gibi düzenli olarak kullanılabilir.

Güneş Koruyucu Yağ

Malzemeler

 • 2-3 damla susam yağı
 • 1/2 çay kaşığı ceviz yağı
 • 1/2 çay kaşığı avokado yağı
 • 1/2 çay kaşığı fındık yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri ufak bir kavanozun içine alarak karıştırın ve ağzını kapatın. Günlük bakım rutininiz de düzenli olarak kullanımı uygundur.

Güneş Yanığı Tedavisi

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı ince öğütülmüş yulaf
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı fındık yağı
 • 2 yemek kaşığı limon

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri cam bir kabın içine alarak, homojen bir kıvam olana kadar iyice karıştırın.
 • Hazırlanan karışımı hafif hareketlerle yanan bölgeye uygulayın ve 30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Ağrıyı hafifletme etkisi ile cildi rahatlatır.

Yüz Bakım Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Malzemeleri cam bir kabın içine alarak iyice karıştırın ve göz çevresi hariç temiz cilde İnce bir tabaka olacak şekilde bir fırça yardımı ile uygulayın. 1
 • 0 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildi durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Günlük yağ kullanımına ilave düzenli uygulandığında 1 ay içinde cilt sorunlarında iyileşme görülür.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada 2 3 kez uygulayın.

Akne Tedavisi İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı öğütülmüş kuru fındık
 • 1/2 çay kaşığı kahve tozu
 • 1/2 çay kaşığı toz şeker
 • Fındık yağı / zeytinyağı / hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırdıktan sonra temiz cilde fazla bastırmadan masaj yaparak uygulanır.
 • 20 dakika beklettikten sonra bol su yıkanır.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

 • Günlük yağ ile cilt temizlenmesini takip eden her hafta 1 kere uygulanması tavsiye edilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Linoleik asit akne antienflamatuar özelliklerin azaltılması, cilde esneklik kazandırılması, nemi tutma gibi önemli fayda sağlayan doymamış bir yağ asididir.
 • Amerikan Dermatoloji Akademi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma makalesinde akne hastalığının sebebinin cilt yüzeyinde bulunan lipitlerde düşük linoleik asit seviyeleri olduğuna ve sebum olarak linoleik asit içeren ürünler kullanmaları gerektiğini belirtmiştir. Fındık yağı içinde %25 oranında bulunan linoleik asit bunun için birebir etkili olacaktır.
 • Makalenin devamında ise cilt tek başına ele alınmaz, sivilce ve akne oluşumuna neden olan olay ortadan kalkmadan sorun çözüm bulamaz. Bu nedenle cilt, fındık yağı ile yağ dengesi sağlanarak nemlendirilmekle kalmaz, linoleik asit seviyesi de dengelendiğinde akne oluşumuna veda edilir şeklinde belirtilmiştir.

Fındık Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Saç Uzatmak İçin Maske

Malzemeler

 • 5 tatlı kaşığı fındık yağı
 • 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 adet B vitamini

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeleri karıştırın.
 • Karışımı saç diplerinizden uçlara doğru masaj yaparak uygulayın.
 • Bir tülbent yada bone ile kapatarak 1-2 saat bekleyin.

Ne sıklıkla uygulanır?

 • Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Kepeği Önlemek İçin Maske

Malzemeler

 • 5 tatlı kaşığı fındık yağı
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinden uçlara doğru masaj yaparak sürün.
 • Bone ile örterek 1 saat bekletin.
 • Ardından saçınıza uygun şampuan ile ılık suyla durulayın.

Ne sıklıkla uygulanır?

 • Maskeden etkili sonuçlar almak için, haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Fındık Yağı Nasıl Kullanılır?

Ham olarak yenilebilir gıdadır. Birçok kültürde toz, dilimlenmiş, kıyılmış, öğütülmüş ve kavrulmuş şekilde kullanılabilir. Yağı ile de tatlı ve yemek yapılabilmektedir. Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağın rengi soluk sarıdır, tadı ise hafif tatlı bir aromaya sahiptir. Kozmetik sektörünün birçok alanında kullanılır. Olumlu özellikleri için yiyecek preparatlarında yada kozmetik ürünlerinde kullanılır. Ayrıca yemek pişirmek için de kullanıma uygundur. Genel anlamda besin değeri yüksek olduğu için atıştırmalık olarak da kullanılmaktadır.

Salata sosları ve yemek pişirmek için kullanılan doğal bir yağdır. Kurabiye ve keklere eklenen popüler bir besindir. Tüm pişirilebilen besinler içinde kullanılabilir. Marine ve sos işleri için kokulu bir katkı sağlar. Fasulye, patates ve makarnaya alternatif olarak eklenebilir. Tüm yeşillikler içinde kullanılabilir.

Fındık Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildinize tek başına da uygulayabilir, diğer yağlarla da karıştırabilirsiniz. Tam uygulama yapmadan önce mutlaka alerji testi yapmalısınız. Bunun için kol bileğinize birkaç damla yağ damlatın. 24 saat boyunca bekletin. Herhangi bir alerjik reaksiyon durumunda bol su ile durulayın. 24 saat boyunca herhangi bir tahriş olmamış ise, cildinize güvenle uygulayabilirsiniz.

 • Cildinizi Temizlemek ve Makyaj Kalıntılarını Çıkarmak İçin

Yüzünüzü sıcak ve nemli bir bezle örterek 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonunda 1,5 çay kaşığı fındık yağını cildinize sürün. Dilerseniz daha az yada daha çokta kullanabilirsiniz. Yağın cildiniz ile karışması için 30 saniye kadar bekleyin ve ardından nemli bir bezle silin. Bu uygulama makyaj kalıntılarını ve cildinizi temizler. Sabah ya da akşam temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Gece uygulama yapmak için, kendi kremlerinizi sürmeden önce yağı sonra kendi kremlerinizi sürebilirsiniz. Bunun dışında;

 • Bir cilt rahatsızlığımız var ise rahatsız olan böyleye sürerek, deriniz ile iyice nüfus etmesini sağlayın.
 • Gebelikte çatlak oluşabilecek bölgelere bir çorba kaşığı masaj yaparak sürebilir, cildinizi nemlendirebilirsiniz.
 • Selülit olan bölgelere sıkı bir masaj yaparak yedirebilirsiniz.
 • Yüzünüz çok kuru ve devamlı kaşınıyorsanız, pul pul dökülen kuruyan bölgelere 1 2 damla olacak şekilde sürebilirsiniz.

Fındık Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı fındık yağı
 • 1 adet B vitamini
 • Yarım yemek kaşığı çörek otu yağı
 • Yarım yemek kaşığı elma sirkesi

Nasıl uygulanır?

 • Uygun bir kap içerisinde tüm malzemeleri karıştırın.
 • Akşam yatmadan önce saçınıza karışımı iyice yerin.
 • En az iki saat en çok 1 gece boyunca saçınızda bekleterek durulayın.

Ne sıklıkla uygulanır?

 • Bu işlemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Fındık Yağının Yan Etkileri

Amerikan Alerji, astım ve immünoloji koleji, fındık ve fındık benzeri besinlere alerjisi olan kişilerin kullanımını önermemektedir. Fındığa alerjisi olmayan kişilerin bile, fındık yağı kullanmadan önce mutlaka alerjik reaksiyona neden olabileceği göz önüne alınarak, cildinizde bir yama testi yapılması önerilmektedir.

Ayrıca kronik hastalıkları bulunan kişilerde olumsuz etkilere veya alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir. Kan inceltici ilaç kullanan kişiler içinde E vitamini yan etki yaparak, kanın pıhtılaşmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alınması gerekir.

E vitamini bakımından zengin, çoğu insan için güvenli kabul edilen doğal yağdır. Fakat takviyeleriniz yada diyetiniz var ise çok fazla kullanmanız durumunda yan etki gösterebilir. İçeriğinde bulunan E vitamini aşağıdaki yan etkilere neden olabilir.

 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Mide bulantısı
 • Bulanık görmek
 • Gaz
 • İshal

Eğer vücudunuzda bu tarz farklı reaksiyonlara maruz kalıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Fındık Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Birçok markette 5 litrelik fındık yağı bulmanız mümkündür. Saç yada cilt bakım için kullanacaksanız 50 ml cam şişelerde internet sitelerinde satışı yer almaktadır. Yemeklik olarak adlandırılan yağları piyasada 30 ile 100 TL arasında bulabilirsiniz. Cilt yada saç için ise tüm aktarlarda bulabilirsiniz. Ucuz ürün almamaya, saf fındık yağı olmasına özen gösteriniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.