Sık İdrara Çıkma Hangi Bölüm Bakar ?

01.03.2017
Sık İdrara Çıkma Hangi Bölüm Bakar ?

Nöktüri olarak isimlendirilen bu rahatsızlık pek çok insanın hayat akışını olumsuz etkiler. Bu nedenle hastalığın tedbiri için önceden doktora başvurmak gerekmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilir?

Bu rahatsızlık gece sık sık uyanmanıza neden oluyorsa uyku düzeninizi etkileyecektir. Bu nedenle doktora başvurmak gerekebilir. Diğer yandan ilk idrara çıkmanın üzerinden 15-20 dakika geçmeden tekrar tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız veya idrar gidermede tam bitmemiş hissine kapılıyorsanız mutlaka muayene olmak gerekir. Bu durumda dahiliye bölümüne başvurmak gerekir. Bu durumda muhtemelen idrar testi yapılarak sonuca varılacaktır. Ancak doktorunuz bu probleme neden olan şeker vb. rahatsızlıklardan şüphelenirse kan testi yapılmasını isteyebilir.

Hangi Hastalıklar Bu Probleme Neden Olur?

İlk etapta doktorunuz ailenizde şeker rahatsızlığı olup olmadığını soracaktır. Çünkü bu rahatsızlığın birinci nedeni şeker rahatsızlığıdır. Ancak idrar renginin normalden farklı olması diğer problemlerin varlığına da işaret eder. Mesane ve idrar yolu enfeksiyonu gibi kolaylıkla tedavi edilebilecek rahatsızlıklar çok geçmeden tespit edilmelidir. Diğer taraftan çeşitli böbrek rahatsızlıkları da bu durumun nedenleri arasında olabilmektedir. Herhangi bir özel problem olmadan kafeinli ürünlerin sık tüketilmesine bağlı olarak da sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. Diğer yandan kadınlarda rahim ile ilgili bir problem erkeklerde ise prostat problemi olabilmektedir. Bu bakımdan doktorunuz sizi farklı bölümlere yönlendirebilmektedir. Öte yandan kullanılan ilaçların veya gebeliğin de bu rahatsızlığa neden olabileceğini unutmamak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.