Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapmalı?

21.02.2017
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle doğal adet döneminin dışında farklı bir süreçte regl geçirmek sağlıklı bir yöntem olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Keyfi olarak bunu belirleyemeyiz. Ama insanların bazılarında görülen durumlardan bir kaçı uzun süre adet olamama, adet gecikmesi, kadınlarda adet düzensizliği, sık adet olma, sancı çekme gibi bir kaç süreç vardır. Bu süreçte mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalı, bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Adet, kadınların normal olarak kabul edilen, 28 günde bir olarak doğurganlık olabilmesi için kanamalarıdır. Ergenlik döneminde başlayan adet günleri menopoza girene kadar devam eder. Menopoz olduğu zaman regl sona erer. Bu menstürasyon dönemin normal olabilmesi ve düzenli işlemesi için hormonların normal bir şekilde fonksiyon göstermesi gerekir. Sağlıklı gebelik ve sağlıklı olarak hormonların çalışması için her ay kanama olması gerekir. Beyin içinde yer alan hipotalamusun, hipofiz bezini uyarmasıyla başlayan regl dönemi daha erken zamanlara çekilebilir.  Adet döneminin en ideal yaşı ergenlik dönemindeki 12-16 yaş arasıdır. Bu yaştan önce veya daha uzun süre sonrasında gerçekleşen adet döneminde de mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu dönemin dışında oluşan adet süreci kalıtsal, genetik nedenlerden, hormon bozukluğundan idrar yolu iltihabından veya beslenme alışkanlıklarının düzensizliğinden de oluşabilmektedir.

Gelelim erken adet olmak ile ilgili nedenlere; Bazen insanlar feci şekilde ağrılı adet dönemi geçirebilir. Bu bazen doğum sancısına bile benzer. Bu yüzden çok önemli bir sınavı olanlar daha erken veya geç olmak isteyebilir. Evlenecek olan adaylar nişan, düğün, kına dönemlerinde adet olmak istemeyebilirler. Özellikle sonrasında bir balayı gerçekleşecek ise bu korkulu rüyaya dönüşebilir. Sizi stres altına alıp daha geciktirebilir veya erken olabilir.

Şimdi gelelim hemen adet olmak için yapılması gereken hususlara; İlk olarak isteğe bağlı ve ciddi anlamda nedeniniz varsa doktora başvurup konuşarak size en uygun tedaviyi vereceğini mutlaka bilin. Doktor tavsiyesi üzerine tıbbi tedavi olan progesteron hormonu hastaya verilerek adet döneminizi uzak bir tarihe alabilirsiniz. Doktora sorulmadan kullanılan adet söktürücü ilaçlar, bitkiler, bitki çayları yada besinler için bilinçsizce yapılan tedavi yöntemleri çok zararlı olabilir. Gebelik şüphesi varsa erken regl olmak için bu süreçte herhangi bir ürün kullanılmamalı ve sadece doktora gidilmelidir.

Erken adet dönemi kadınların kontrol altına alabilmeyi istediği bir durumdur. Bunun için hızlı adet söktürücü çeşitli yöntemleri işe yarayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, başta ilaçlar olmak üzere merdiven altı, bilinmeyen ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu yöntemler her ay denendiğinde yumurtalıklarda hasara yol açabilir. Bu yüzden tekrarlamak istendiğinde doktora danışmakta fayda vardır.

Uygulamalar

Beslenme

Adet dönemi düzeni için beslenme oldukça önemlidir. Sürekli olarak az ya da fazla beslenmek adet dönemi için oldukça önemlidir. Sağlıklı yağlar, proteinler ve her türlü gıdada bulunan karbonhidrat içeren gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Az ya da fazla tüketimi vücut için zararlı bir hale gelmektedir. Ani bir şekilde kilo almak veya vermek, erken regl olmak isteyen kadınlar için can sıkıcı bir durum olacaktır. Bunun nedeni hormonların aşırı kilo kaybından ya da alımından dolayı fonksiyonlarını düzenli bir şekilde çalıştıramamasıdır.

C Vitamini

Adet döngünüzü düzenlemek için uygulayacağınız diyetler, sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol etmek ve adet döngünüzü sürdürmek için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çok zayıf olmak ve çok ağır yükler taşımak, vücudunuzun düzenli bir adet döngüsünü sürdürme becerisine oldukça zarar vereceğini unutmayın.

Papaya, havuç, ananas, ıspanak, çilek, kırmızı lahana, kivi, kuş üzümü, domates, limon ve portakal gibi yiyecekler, adet görmeye başlamanız için oldukça faydalıdır ve aynı zamanda karoten ve C vitamini bakımından zengindir. C vitamini, rahimde yer alan astarı kalınlaştırabilen östrojen üretimini arttırdığı ve menstrüasyonun daha olası olmasını sağladığı düşünülmektedir. Karoteninde benzer etkiyi gösterdiği düşünülmektedir. Papayalarda bu konularda adet olmanıza yardımcı olan en iyi meyvelerden bir tanesidir.

C vitamini alımında dikkat edilmesi gereken ve yapılmaması gereken konu, bilinmeyen markaların vitamin ürünlerini kullanmamaktır. Özellikle limon, mandalina ya da portakal gibi aromaları olan gazlı içecekler tüketilmemelidir. Çünkü içerisinde bulunan kafein adet olmayı geciktirir. Buna ek olarak diğer kafein içeren içeceklerde tüketilmemelidir.

Aspirin Uygulaması

Herkesin evinde aspirin vardır değil mi? Evet, yanlış duymadınız! Aspirin de hemen adet olmak için kadınlarımızın kullandığı yöntemler arasındadır. Aspirin, bir kan sulandırma olarak görev görür ve bununla birlikte rahim astarının etkilenmesine ve manipüle edilmesine yardımcı olur. Bu sayede, aspirinin adet zamanınızın daha erken gelmesine yardımcı olması mümkündür. 2 adet aspirini alın ve güzelce ezin. Toz haline getirdiğiniz aspirinleri yarım bardak suya dökün. Ardından bu suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı şeker ekleyip karıştırın ve tüketin. Bal ve şekerin adet döngüsü ile herhangi bir ilgisi yoktur, sadece aspirini vücudunuza almanıza yardımcı olmaktadır.

Güneş Işınları

Hormon salgılanması, üreme sisteminin doğru çalışabilmesi için önemlidir. Hormonların fonksiyonu için güneş ışınlardan yayılan D vitamini yüksek ölçüde etkilidir. Güneş ışınlarının çok fazla olmadığı ve aşırı sıcağın rahatsızlık vermediği dönemlerde, özellikle kol ya da bacak bölgeleri açık kalacak şekilde güneşlenmek yararlı olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken kişiyi strese sokmayan sıcaklıktır.

Sıcak Bir Banyo Yapın

Ilık su vücudunuzu rahatlatmakla birlikte duygusal ve fiziksel stresinizi azaltır. Erken regl olmak istediğinizde, banyoda uzun süre vakit geçirmek için kendinize biraz zaman verin. Küvetinize rahatlatıcı uçucu yağları ekleyebilirsiniz. Bunun için limon otu, gül ve lavanta gibi esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Banyo sırasında vücudunuzun tamamen gevşemesine yardımcı olun. Kan dolaşımınızı iyileştirmek için, yüzünüze, kollarınıza, bacaklarınıza ve kafa derinize hafif masajlar yapabilirsiniz.

Sıcak Yastık Kullanın

Birkaç gün sıcak yastığı karnınızda tutmak, adet döneminizin hızlı gelmesi için oldukça etkili olabilir. Her ne kadar bu uygulama ile ilgili bir bilimsel kanıt olmasa da, evrensel olarak kullanılan etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir. Sıcaklığın, pelvik ve karın bölgesindeki kasları gevşetmesi ile birlikte uteruse doğru kan akışının adet sürecini sürdürebilmesi için kolaylık sağladığı tahmin edilmektedir. Her ne olursa olsun, adet döngüsünü alt etmek için işleri biraz ısıtın. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kaynar sular ya da uzun süre kaynamış olan suyun özellikle şişe içerisine veya sıcak su torbasına koyulup kasık bölgesine tutulmamasıdır. Çünkü aşırı sıcak su uzun süre tutulduğu zaman zarar verebilir.

Egzersiz Yapın

Adetinizin başlamasına yardımcı olmada etkili olan fakat tam olarak bilimsel olarak açıklanamayan bir diğer yöntem ise egzersizdir. Büyük ihtimalle yapacağınız basit egzersizler ile birlikte kan akışınız hızlanacak ve kas kasılmaları ile birlikte adetiniz başlayacaktır. Eğer ağır bir egzersiz yaparsanız zıt etki oluşturacağını unutmayın. Bunun için hafif temel egzersizler yapmanız yeterli. Bununla birlikte stres seviyenizde oldukça azalacaktır. Ayrıca pelvil bölgeye kan akışını hızlandıran yogayı da deneyebilirsiniz.

İlaçlar

Hemen adet olmak için doktora sorulmadan kullanılan ilaçlar hormonlara fazla zarar verir. Özellikle hormon içeren ilaçlar kullanılmak istendiğinde önce doktora sorulmalıdır. Erken adet olmak istendiği dönemlerde doktor kontrolünde düzenli kullanılan ilaçlar yardımcı olacaktır. Kullanılan ilaçların bir anda etki edilmesi beklenemez. Bu yüzden bir kere kullanımında bırakılmamalıdır. Yaklaşık beş gün kadar kullanıldığında etkisi görülebilir. Bu yüzden planlar buna göre yapılmalıdır.

Kadınların herhangi bir rahatsızlık için kullandıkları ilaçlar erken adet olma isteğinin önünde engel olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar regl döneminin geç olmasını sağlayabilir. Özellikle ağrı kesiciler  bir süre kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı kesiciler regl dönemini etkiler. Hatta bu dönemde alımı bile doktor kontrolünde olmalıdır.

Sağlıklı Vücut Ağırlığı

Vücut ağırlığı kontrol altına alınmalıdır. Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık gibi problemler regl dönemini etkileyen faktörlerin başında gelen nedenlerden bir tanesidir. Rahat ve düzenli regl dönemi geçirmek için kilo düzeni çok önemlidir.

Hızlı kilo almak ya da ani bir şekilde hızla kilo vermek regl düzensizlikleri yaratan sorunlardan birisidir. Erken menstürasyon dönemi geçirmek isteyen kadınlar ilk olarak düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidirler.

Gazlı İçeceklerden ve Kafeinden Uzak Durun

Çünkü adet döngünüze direkt olarak etki eder ve böylece gecikmeli sürelere neden olur.

Stresten Uzak Durun

Çok fazla stres altında olmanız da adette gecikmeye neden olabilir. Beyinde ki hipotalamusun işlevini etkileyip, regl dönemini uzatmamak için stresten uzak durulmalıdır.  Vücudunuzu rahatlatmanız aynı zamanda stres seviyenizi de düşürür. Bunun için yoga veya meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Ailenize, arkadaşlarınıza zaman ayırmayı da ihmal etmeyin. İş ve okul hayatına birkaç gün izin alarak ara verebilirsiniz. Bol bol dinlenmeli, iyi beslenmeli ve egzersiz yaparak zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Eğer sizi strese sokabilecek çeşitli yükümlülükleriniz varsa bunlardan uzaklaşabilirsiniz. Eğer kronik bir strese sahipseniz, size yardımcı olabilecek biriyle bir araya gelerek sohbet edebilirsiniz. Bu sayede iyi bir çözüm sağlamanıza yardımcı olabilirsiniz. Bunun için terapistten randevu almayı düşünün.

Gün Işığından Faydalanın

Yeterli seviyede güneş ışığı almamak, D vitamini eksikliğine sebep olabilir. Bu ise, progesteron ve östrojen gibi hormanların vücutta salınımını doğrudan etkileyen paratiroid bezinin çalışmasında sorunlara sebep olabilir. Bu gibi hormanlar, üreme sisteminin normal çalışması için oldukça gereklidir. Bu nedenle, yeterli seviyede güneş ışığından yararlanmaya çalışın, yani günde yaklaşık 15-30 dakika yeterli olacaktır.

Uyku Düzeni

Düzenli adet dönemleri için uyku düzeni çok önemlidir. Uykuya oldukça önem verilmesi gereken bu durumda gece yatış ve sabah kalkış vakitlerine dikkat edilmelidir. Belirsiz uyku düzeni bir çok kadında regl düzensizliğine neden olabilir.

Su İçmek

Menstürasyon dönemi boyunca bolca su tüketmek bu dönemde rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Su alımı günde yaklaşık 8 bardağın altında ise daha çok su tüketimi ile vücuda destek verilebilir. Aynı zamanda sırt ağlarına iyi gelirken oluşan kramp seviyesini azaltır. Su içimi döngünün hızlanmasını sağlar. İçilen her su kanın kalınlaşmasını engelleyecektir.

Doğal Yöntemler

Doğal yöntem arayışı içerisinde misiniz? O halde en yaygın olarak kullanılan adet söktürücü bitkiler ve bitki çaylarına hemen göz atabilir ve bu süreci en kolay şekilde atlatabilirsiniz.

Havuç Tohumu

Havuç tohumu da adet olmak için kullanılan besinler arasındadır. 1 bardak suyu kaynatın ve içine 2 tutam havuç tohumu atın. Demlenmesi için 2-3 dakika yeterlidir. Bu karışımı adet olana kadar günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Böğürtlen Suyu

Böğürtlen, gülgiller familyasına ait bir bitkidir. Böğürtlen suyunun içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini, vücudun enerji seviyesini yükseltir. Erken adet dönemi için sıkça kullanılan bir çay olmasıyla beraber içerisinde çok fazla miktarda sağlıklı asitler, minerel ve vitamin bulundurur. Bu dönemdeki ani duygu değişimi veya depresifliğe iyi gelecektir. Direkt olarak kullanılmak istenmezse kaynatılan suya taze böğürtlen atılarak bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

Maydanoz

Maydanoz, pelvis bölgesindeki kan akışını uyaran bitkiler arasındadır. Ayrıca bu bitkilerin, sivilce oluşumunu yönetme ve sivilceleri iyileştirme üzerinde de oldukça etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir. İçerisinde apiol ve miristisin adlı maddeler bulunur. Bu maddelerin özelliklerinden birisi rahim duvarını kalınlaştırmasıdır. Maydonozu çiğ tüketebilir ya da etkiyi arttırmak için maydonoz çayı tüketilebilir.

Bir demet maydanoz alın, güzelce yıkayın. Ardından büyükçe bir tencereye 5 su bardağı su doldurun. Bu suyu bir güzel kaynatın. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra yıkadığınız maydanozları bu tencereye atın. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından tenceredeki suyu süzün ve gün boyunca tüketin. Maydanozun zayıflamaya katkısı da olduğu için bu içecek vücudunuzdaki toksinleri atmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu şifalı otların kullanılması, doğal ve güvenli olduğundan dolayı, hiçbir yan etkisi yoktur fakat elbetteki aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi takdirde size zarar verebileceğini unutmayın. Hamile veya emzikli kadınlar bu uygulamadan uzak durabilir veya doktoruna danışarak uygulayabilir. Böbrek rahatsızlığı veya böbrek taşı olanlarda bu uygulamadan uzak durmalıdır.

Dere Otu

İki çay kaşığı dereotunu dövün ve kaynatıp için adet söktürücü etkisini hemen hissedeceksiniz. Ayrıca bu çay adet sancıları da kesmeye yardımcı olur. Bol bol kereviz tüketebilirsiniz.

Kekik

Bu konuda bilinen diğer mucizevi bitki kekiktir. Bir bardak suyu kaynatın, içine bir tutam kekik atın ve bu karışım demlenene kadar bekleyin. Kekik çayını çok sıcak içmek zorunda değilsiniz, ılık olarak içmeniz mümkündür. Bu karışımı adet oluncaya kadar günde 2 ya da 3 sefer tüketebilirsiniz. Korkmayın! Hiçbir yan etkisi yoktur.

Zencefil

Zencefil kökünün, rahim kasılmalarına neden olduğuna ve yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Adet kramplarını yönetmek için kullanılan bu şifalı bitki, aynı zamanda periyotlarınızı başlatmak için de kullanılır. Zencefil, birçok kişi için çok güçlü bir aromaya ve kokuya sahiptir. Bu nedenle salataya katarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca rahat bir şekilde tüketmek için bal veya şeker de ilave edebilirsiniz.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera son dönemlerin oldukça popüler olan bitkilerinin birisidir. Güzellik alanında sıkça kullanılan aloe veranın suyu, erken regl dönemi için oldukça faydalı bir su olacaktır. Sancılı regl dönemlerine iyi gelirken aynı zamanda adet söktürücü etkiye sahiptir. Aloe verayı iki bölüp jeli çıkarıldığında su ile karıştırılıp içilebilir. Ya da jel, bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

Kahve

Kahve içeriğinde bulunan kafeine bağlı olarak, tüketildiğinde östrojen salgılanmasına neden olur. Kafeinin adet sırasında kullanımı da sancıyı azaltmaya yardımcı olur.

Çörek Otu

Yarısı sabah yarısı da öğle ve akşam yemeklerinden önce aç karnına çiğneyerek tüketilmek kaydıyla günde 15 gram tüketilirse adet gecikmelerine sebep olan enfeksiyonlara karşı büyük bir engel olmuş olursunuz. Ciddi derecede adet söktürme özelliği olan bu mucizevi gıdanın daha birçok hastalığa iyi geldiğini söylemekte fayda var. Civan perçemi ve çörek otu karışıp kaynatılıp içilirse adet kesilmesi yaşayan kişilere bire bir gelecektir. Sade çörek otunu bal ile karıştırıp tatlandırabilirsiniz bu karışımda adet gelmesi için iyi gelecektir.

Zerdeçal

Kadınlar arasında genellikle ağrıyı hafifletmek için kullanılan eski yöntemlerden birisidir. Adetin başlamasını istenilen durumlarda genellikle baharat olarak kullanılan zerdeçal, su ile karıştırılıp içilebilir. Tatlandırmak için doğal bal kullanılabilir. Bu şekilde tüketilmek istenmezse yemeklerin içerisine baharat olarak atılabilir.

Elma Sirkesi

Bu mucizevi ürün, özellikle adet olamama durumunda, zamanın tetiklenmesi için oldukça etkili çözümlerden birisidir. Sadece vücudunuzu alkalize etmekle kalmaz, aynı zamanda pH düzeyinizi düzenler ve hormonal düzenliklere neden olan vücuttaki ihtihapları azaltır.

Bir bardak suya, iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilir ve yemeklerden önce içebilirsiniz. Bu uygulama ile birlikte vücudunuza önemli mineral ve vitaminlerin girmesine ve adet düzensizliklerinin normale dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Havuç

Günde bir ya da iki bardak direkt olarak hazırlanmış havuç suyu ya da haşlanıp içilen havuç suyu regl dönemini erkene çekebilir. Havucun içerisinde bulunan beta-karoten isimli madde, karın kaslarını gevşetir ve rahatlamaya yardımcı olur. Rahimde ki kan damarları regl dönemi halini alabilir.

Nar

Günde bir ya da iki bardak taze sıkılmış nar suyu ya da direkt olsalar yenilen nar taneleri vücutta bulunan östrojen hormonunu tetikler. Rahimde oluşan kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur.

Ananas

Özellikle öğle öğünlerinden sonra tüketilen ananas, vücutta ısı yaratır. Bu sayede rahimde kasılmaları ve rahim dokusunun parçalanmasına yardımcı olur. Adet olmayı istediğiniz zamandan bir hafta önce her gün düzenli olarak tüketildiğinde işe yarayacaktır.

Kereviz

Tamamen güvenli, doğal ve doktorlar tarafından önerilen kereviz suyunu içmek, adet döneminizi erken başlatabilmeniz için iyi bir yoldur. Günde iki kez taze kereviz suyu tüketmek, rahminize kan akışını arttırabilir ve bununla birlikte sizin adet olmanızı tetikleyebilir.

Çin Melek Otu

Pelviste oluşan kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur.

Kara Yılan Otu

Eskilerden beri kullanılan bir yöntemdir. Tüketildiğinde rahim astarını dökmeye yardımcı olur. Erken regl için çözüm kaynağı olmaya yardımcı olacaktır.

Aslan Kulağı

Rahmi tetikler. Yani erken regl dönemi için iyi bir çözüm kaynağıdır. Tüketildiğinde istenilen sonuca varmayı hızlandırabilir.

Beyaz Şakayık

Rahim durgunluğu olduğu zamanlarda kadınlar regl olamazlar. Bu yüzden beyaz şakayık kullanımı yumurta tembelliği için iyi bir çözüm olabilir ve adet dönemi hızlanmasında kişiye yardımcı olabilir.

Soğan Kürü

Bu kür adet düzensizliklerini ortadan kaldıracağı gibi aynı zamanda yumurtalıklarda oluşan kistlerin ve miyomların oluşumunu da engelleme veya oluşan kist ve miyomların ortadan kaldırılmasında oldukça etkili ve kolay hazırlanan bir kürdür. Bu sadece erken adet olmanızı değil aynı zamanda bütün organlarında temizlenmesini sağlar. Bu daha bitkisel ve doğru yöntem olabilir. Ama kesinlikle mecburi bir durumunuz dışında bu tarz yöntemlere başvurmayın ve bunu sıklıkla yapmayın. Aksi takdirde bu sizin sağlığınızı veya adet düzeninizi bozabilir. Mutlaka da bu tür durumlarının öncesinde jinekologa başvurmalısınız. Bu kürün hazırlanışı ve kullanım talimatları aşağıdaki gibidir.

Malzemeler

  • 1 adet orta boy beyaz kuru soğan
  • 2 su bardağı önceden kaynatılmış ve klorsuz su
  • Maydanoz

Hazırlanışı

  • Kuru soğanın kabuğunu soyduktan sonra dörde ayırıyoruz.
  • Önceden kaynatılmış ve klorsuz olan iki bardak suyumuzun içine maydanoz ile birlikte atıyoruz ve üzeri kapalı olacak şekilde 5 dakika daha kaynatıyoruz.
  • Daha sonra hazırlanan bu karışımın içindeki soğanları ayıklıyoruz.

Kullanma Talimatları

  • Hazırlanan bu karışımı günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden önce aç karnına içiniz.
  • Ayda 9-10 gün bu karışımı içiniz. 15 gün ara verip tekrar aynı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ta ki adet düzensizliğiniz son bulana kadar.

>>> İLGİLİ: Soğan Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Kabak

bulunan karoten, erken regl dönemi için oldukça işe yarayan bir maddedir. Sebze kategorisinde olması sağlığı bozmadan ve şişkinlik yaratmadan regl dönemine girmeye de yardımcı olur. Diyet döneminde regl olmak isteyen kadınlar için de uygun bir besindir.

Hurma

Vücuda ısı veren bir besindir. Bu nedenle sıklıkla kış aylarında tüketimi tercih edilir. Sıcak hurma suyu içmek adet döneminde kadınları rahatlatır. Genellikle kış aylarında uyumadan önce bir miktar tüketimini adet döngüsünü düzene sokmaya yardımcı olur.

Badem

Kadınlar arasında genellikle diyet zamanları çiğ olarak tüketilen bir besindir. Gerek diyette olan faydası gerek hormonlara olan faydası ile bilinen badem, kadın hormonları için yararlı bir besin seçeneğidir. İçerisinde bulunan yüksek lif ve sağlıklı yağlar, kadınlarda adet söktürücü etkiye sahiptir. Ancak kalorisinin yüksek olması nedeniyle düzenli ve yeterli alınması gerekir.

Yoğurt

Probiyotik açısından zengin olan yoğurt, tüketildiğinde hormonlar açısından da faydalı olacaktır. Düzenli yendiği zaman hormon düzenler ve erken adet olmaya yardımcı olur. Hormon fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için yoğurt tüketilebilir.

Üzüm

Her sabah çiğ yenebilir ya da suyu sıkılarak içmek tercih edilebilir bir besindir. İçerisinde bulunan sağlıklı vitamin ve mineraller hormon fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesini sağlar.

Yumurta

Yumurta, besin değeri açısından yüksek miktarda protein içerir. Kadın sağlığına oldukça faydalı olan yumurta, adet dönemi düzenlemek için faydalı bir yiyecektir.

Soya Peyniri

Tofular, düzenli olarak tüketildiğinde erken adet dönemi geçirmeyi sağlar. Periyodun zamanında olması ya da daha erkene çekmek için sıkça tüketilebilir. Kalsiyum açısından yüksek bir değere sahiptir.

Bitki Çayları

Kekik Çayı

Bir taşım kaynadıktan sonra 10 dakika demleyip içebilirsiniz. Günde bir bardak içmeniz kafi. En geç iki gün içinde adet olacaksınızdır.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kekik
  •  2,5 su bardağı su

Hazırlanışı

Maydanoz, kimyon, nane kiraz sapı, ada çayı, papatya hepsinden birer tutam alıp kaynatın biraz dinlendikten sonra için. Bunlar hem rahat uyku uyumanıza hem de adetin gelmesini sağlayıcı şifalı bitkilerdendir. Kiraz sapını tek başına içtiğinizde ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Doğadaki eşsiz bitkilerin bu kadar değerli olduğunu biliyor muydunuz?

>>> İLGİLİ: Kekik Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Rezene Çayı

1 bardak kaynamış suya, 2 çay kaşığı kuru rezene ekleyin. Demlenmesi için 3-5 dakika beklemeniz yeterli olacaktır! Rezene çayını da adet olana kadar günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu çay zayıflatma özelliğine sahip olduğu için formunuzu korumanıza da yardımcı olacaktır.

Papatya Çayı

Başta, her türlü bulantı, boğaz ağrısı, uykusuzluk, karın ağrısına iyi gelir. Buna ek olarak kasık ağrılarını dindirir. Regl dönemini erkene çekmek için birebirdir. Günde iki kez sabah ve akşam kullanımı işe yaracayacaktır. Bu sebepten dolayı regl sancısını yatıştırmakta oldukça etkilidir. Kasları gevşetmekle görev yapan papatya çayı bu konuda oldukça etkili olacaktır. Ayrıca bu dönemde oldukça sık yaşanan mide bulantısı ve kusma gibi sorunlara iyi gelmektedir.

>>> İLGİLİ: Papatya Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Hayıt Çayı

Önceleri göğüs ağrılarına iyi gelmesiyle bilinirdi. Sonrasında adet dönemleri için de kullanıldı. Regl döneminden bir kaç gün önce tüketilmeye başlandığında kasık ağrılarını yüksek ölçüde rahatlatacaktır. Bu dönemde ortaya çıkan depresif ruh haline iyi gelecektir.

Safran Çayı

Bitki çaylarının arasında fiyatı dolayısıyla daha değerli olarak bilinenidir. Kısa sürede çözüme ulaşmayı ve ağrıyı almakta etkilidir. Adet söktürmek için çok etkilidir. Sonbaharda çiçek açmaya başlayan soğanlı bir kültür bitkisinden elde edilen baharattır. Şifa açısından özelliği çok fazladır. Genellikle adet söktürücü olarak içilir ancak ağrıyı hızlı bir şekilde atmakta çok etkilidir.

Nane Çayı

Tüm dünyada görülebilen bu bitkinin çayı doğal bir ağrı kesici görevi yapar. Erken regl dönemi için bir tutam nane kesinlikle işe yarayacaktır. Bir çok yemekte severek kullanılan nane, alışkanlık edildiğinde kadınların regl dönemlerinde oldukça başarılı ve kuvvetli bir doğal ağrı kesici olacaktır. Hatta adet döneminden bir kaç gün önce içilen nane çayı hem ödeme hem de kasık ağrılarına iyi gelecektir. Kışın gribal hastalıklara karşı koymasıyla bilinen bu çay içerisinde adet söktürücü olmakla beraber birçok hastalıkta kullanır. Bu dönemde oluşabilecek bulantılarına da iyi gelmektedir.

>>> İLGİLİ: Nane Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Somon

Adet sorunlarından kurtulmak için düzenli yenmesi gereken bir yiyecektir. Somon, hormonları iyileştirmek ve fonksiyonlarını düzenlemek için iyi bir seçenektir. Diğer balık ya da balık yağları erken regl dönemi isteyenler için uygun bir besindir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.