Yumurtalık Tembelliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
20 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 2.149 kez okundu.

Tıp literatüründe ismi polikistik ya da polikistik over sendromu (PCOS) olarak anılan yumurta tembelliği, yumurtalıklarda meydana gelen bir fonksiyon bozukluğudur. Kadınların üreme sisteminde yer alan üç organ büyük bir uyum içerisinde görevlerini yerine getirirler. Bu organlar; yumurtalık, rahim ve beyne hormon salgılayan bir adacık, aralarında sağladıkları denge ile, yani rahim bölgesinde hipotalamustan salgılanan hormonlar, beklenen süre zarfında döllenmesi gereken yumurtanın büyümesine ve olgunlaşmasına temel hazırlarlar. Eğer koşullar uygun ise ve de yumurtalık döllenmeye hazır ise gebelik meydana gelmektedir.

Yumurtalık tembelliği, maalesef ki ülkemizde yanlış bir tabirle çocuğu olmayan kişilere söylenir. Normalde her ay kadının yumurtalıklarında bir yumurta hücresi gelişir, olgunlaşır ve genellikle âdetin 12.-14. günleri arasında yumurtlama ve çatlama meydana gelir. Bu olması gereken döngüdür fakat bazı kadınlarda bu gerçekleşmez. Ancak yumurta tembelliği gözlenen kadınlarda gebelik, koşulların uygunluğuna rağmen gerçekleşmeyebilmektedir. Başta da bahsettiğimiz, gebeliğin oluşumu için görev yapan üç organdan herhangi biri işlevini doğru olarak gerçekleştirmediğinde gebelik oluşamamakla birlikte regl dönemlerinde de dengesizlikler görülebilmektedir. Genellikle bu bozukluk hipotalamustan salgılanan hormonların rahime ulaşacakken kendini geriye çekmesi ile oluşmaktadır.

Yumurtalık Tembelliği Nedenleri

Yumurtalık tembelliğinin asıl nedeni olarak hormonların tam çalışamıyor olmasıdır. Sizler de bilirsiniz ki bir kadın her ay düzenli olarak bir anaç üç de yancı olan yumurtalık üretmesi ve anaç olanı hamilelik için koruması gerekir iken her ay görülmesi gereken adet için de üç yancı olanı parçalaması gerekir.

Yumurtalık tembelliği ile kadınların adet düzensizlikleri meydana gelir iken bu yapı ile kadınların hormon dengesinin de bozulması meydana gelir. Eğer bir kadın her ay düzenli olarak adet yani regl dönemi geçiremez ise ister istemez hormonlarında bozulmalar meydana gelecek ve bu da bedenen de olsa sağlık nedenleri ile karşılaşılmasına neden olacaktır.

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri

Sizler de tembel olan yumurtalıklar olmasından şüpheleniyor iseniz bunları bedenlerinizde yer alan ve sürekli değişiklik gösteren durumlardan da anlayabilirsiniz. Yumurtalıkların tembel olması onlarda daha çok regl dönemlerinin yanı adet dönemi olarak yer alan etkilerin sürekli düzensiz bir şekilde gelmesi ile de kendini belli eder. Bazı aylar ayda iki kere regl dönemi gözlenmesi olur iken bazen de ortalama üç ay kadar bir süre ile de adet dönemleri gelmemesi de rastlanmaktadır.

Tabi ki de bu durum sadece adet dönemlerinde yer alan sürekli düzensizlikler ile değil bir de kızların vajinalarında farklılıklar meydana gelmesi ile de olur. Normal zamanlarda olan kıllanmaların tam aksine bu ara ya hiç çıkmıyor ya da çıkar ise de normale oran ile dört ya da beş kat hız ile çıkmaya başlıyor ise bu durum da kızların tembel olan yumurtalık hastalıklarına yakalanmasından dolayı olabilir.

Eğer evli olan kadınlar ise bu kızlarda görülen her bir durum kadınlarda da görülebilir iken bir de fark olarak sizler arasında da biliniyor olduğu gibi cinsel iktidarsızlıklar da olmaktadır. Kadınların yumurtalıkları normale oran ile tam çalışamayacak olmasından dolayı asla bir erkek ile normal bir kadın kadar çok istemek yerine nerede ise hiç istemeyecek kadar farklı olan etkileri de her an yer almaktadır.

Kadınların karın bölgelerinde durduk yere meydana gelen sancılar ve sebebi belirsiz olan şişkinlikler ile de belli etmektedir. Ortada bir neden yok iken yumurtalıklarda meydana gelen sancının kadınların karın bölgesine vurması ile ve her ne kadar zayıf olsalar bile karın bölgelerinde sürekli olan şişlikler ile de yumurtalıkların tembel olması direk fark edilen durumlar arasında yer almaktadır. Tabi ki bu etkiler sadece yumurtalıkların tembel olmasından değil başka nedenlerden dolayı da olabilecek olmasından dolayı sizler bunlar için en kısa sürede bir doktora görünmeyi de ihmal etmeyin.

Günümüzde kısırlık sorunu olan hastaların birçoğu yumurta tembelliği belirtilerini taşımaktadır. Yumurtalık tembelliği yaşayan hastaların hemen hemen hepsi, farklı nedenler ile kadın hastalıkları uzmanlarına başvurmaktadırlar. Kimisi adet dönemindeki düzensizlik, fazla ya da az kan gelmesi şikayeti ile doktorlara danışırken, kimisi ise vücutlarında anormalin dışında oluşan yüz bölgesinde, meme ucu ve kasıklarda ve hatta bel kısmında aşırı ve belirgin kıllanma şikayetleri ile uzman görüşüne başvurabilirler.  Yumurta tembelliği olan hastaların bir kısmı ise döllenme için doğru zamanı ve günü ayarlamış olmalarına rağmen ve korunmasız olarak ilişkiye girmelerine rağmen hamile kalamamaktan yakınabilmektedir. Kimi zaman yumurta tembelliği belirtileri arasında erkek tipi kıllanmanın olduğu bölgelerde sivilce oluşumunu gerçekleşebilmektedir.

Yumurtalık Tembelliği Tedavisi

Tüm bu belirtilerden yalnızca birine dahi sahipseniz en kısa sürede bir uzmana başvurmalı, konulan tanı ve teşhis ile çok geçmeden tedavi sürecine başlamanız gerekmektedir.

En çok merak edilen konular arasında yumurtalık tembelliğinin gebeliği etkileyip etkilemediği sorusu da yer alıyor. Yumurtalık tembelliği, gebelik oluşumunu etkiler. Bu hastalığın tedavisi, kadının gebelik isteyip istemediğine bağlı olarak değişir.

Eğer kadın gebelik düşünüyorsa yumurtlamayı sağlayıcı ilaç tedavisi uygulanır. Gebelik istemeyen kadınlarda ise, çeşitli hormon tedavileri, doğum kontrol hapları ve adet düzenleyici ilaçlarla tedavi yapılır. Hangi hastada hangi ilacın kullanacağına doktor karar vermelidir. Fakat yumurtalık tembelliğinin tedavisi genelde 6-8 ay kadar sürer. Yumurtalık tembelliği, ultrason incelemesi, hormon tetkikleri, vücut ısısı takibi ve adet döneminin 21. günü takibi ile tespit edilebilir.

Halk arasında yumurtalık tembelliği adı ile bilinen bu hastalığı taşıyan kişilerin ülkemizde çocuğu olmayacağı kanısı oldukça yanlıştır. Bu sağlık sorunu da diğer hastalıklar gibi tedavi edilebilir özelliğe sahip olduğundan doğru bir tedavi sonrasında kişiler çocuk sahibi olabilir. Toplumdaki bu konu ile ilgili bilgi kirliliği çok fazla olduğundan doktor kontrolünden geçerek ve gerekli tedavileri yaptırarak kısa bir süre içinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Halk arasında da biliniyor olduğu gibi kadınların vajinası için en büyük dost olarak yer alan etki tabi ki de soğanda yer almaktadır. Sizlerin yumurtalıkları tembel ise ya da etrafı tamamen iltihap ve kist gibi sizlere zarar verecek olan şeyler ile kaplandı ise bunlara asla sizlere zarar vermeyecek olan soğanların yardımı ile de kurtulabilirsiniz.

Her gün düzenli olarak bir kere sabah bir kere de akşam olacak şekilde soğanları kabukları ile kaynatarak bir su bardağı suyunu içmeyi tercih eder iseniz sizlere her an en iyi şekilleri ile gelecektir. Sadece soğan ile de değil bir de ebegümeci otu ile de sizlere asla zarar vermeyecek olan ve bir ya boyunca asla aksatmadan uygular iseniz kurtulacak olduğunuz bitkisel tedavi yönlerini de uygulayabilirsiniz. Ebegümeci otunu bir tencere içerisinde kaynatın ve onun buharı üzerine oturmayı tercih edin. Bu ebegümeci dumanı ile sizlerin rahim yollarında her nasıl olan bir sorun olur ise olsun kısa sürede yok edecek olmasının yanı sıra bunları yapamayacak iseniz kendiniz için en rahat olan maydanoz yapraklarını da deneyebilirsiniz. Günde bir kere aç karnına ortalama bir tutam maydanozun yapraklarını bir su bardağı su ile kaynatarak sıcak bir şekilde içer iseniz sizler de göreceksiniz ki yumurtalıklarınızda olan sorun kısa süre içerisinde bitecektir.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Önlenir?

Özellikle kist oluşumunu engellemek için doğal yöntemler çokça bulunmaktadır. İyot bakımından zengin besinler tüketmek tiroid bezinin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. İyotlu sofra tuzu, deniz ürünleri ( deniz sebzeleri, tarak, karides, sardalye,ton balığı gibi), yumurta,inek sütü ve yoğurt iyot bakımından zengin besinler kategorisinde yer almaktadırlar. Kist oluşum nedeni potasyum eksikliği olabilir bu durumda potasyum bakımından zengin besinler tüketmek faydalı olacaktır. Elma sirkesi potasyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca muz, taze dereotu ve kekik, zerdeçal, kişniş gibi birçok ot ve sebzeler de potasyum bakımından zengindir.

Maça kökleri ve kara yılan otu bitkileri adet döngüsü düzenleyici olup adet döneminde kistler sebebiyle oluşan ağrıyı azaltır. Bunlarla birlikte fesleğen, limon otu,nane, ahududu ve papatya çayları önemli bir ağrı kesici ve kas gevşetici özelliklere sahiptirler. Vücuttaki fazla yağ östrojen hormonu üretimini arttırmaktadır. Bu nedenle vücudun yağ oranını azaltmak ve kiloyu normal seviyede tutmak kist oluşumu olasılığını ciddi oranda düşürmektedir. Sonuç olarak sağlıklı beslenme, doğal ürünler kullanma ve düzenli egzersiz sayesinde hormon seviyelerinin düzenlenmesi ve kist oluşumunun önüne geçmek mümkündür.Tabi ki rutin jinekolojik kontrolleri de ihmal etmemek gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git