Genital Bölgede Sivilce Nasıl Geçer?

19.02.2017
Genital Bölgede Sivilce Nasıl Geçer?

Kıl batıkları kılın deri altında büyümesi yahut kılın deri yüzeyine çıkarak tekrar deri altına girmesi durumudur. Yanlış epilasyon yöntemleri, bazı cilt problemleri, deri hastalıkları, uygun olmayan kıyafet ve çamaşır seçimi gibi durumlarda sıklıkla ortaya çıkan ve pürüzsüz görünümü engelleyerek bazen uzun süreli lekelere sebebiyet veren bir deri sorunudur. Kişiden kişiye değişen cilt tipi ve kıl yapısı bazı insanlarda bu sorunun daha fazla baş gösterebilmesinin sebeplerindendir. Bu sorun bazen ağrılı bir sivilceye veya şişkinliğe dönerek kişinin sosyal hayatını dahi etkileyebilmektedir.

Bikini bölgesi kıl batıkları yukarıda saydığımız sebeplerle ortaya çıkabildiği gibi zaman zaman doğru temizleme ürünlerinin uygulanmayışı, naylon veya sentetik çamaşır tercihi, yaz aylarında terleme problemi gibi pek çok sebeple de tetiklenebilir. Özellikle yaz aylarında sıcak hava, terlemenin artması, gözeneklerin açılarak kir ile dolabilmesi ile tetiklenen ve tatil sezonunda tam bir baş belası olan bu durum çoğumuzun korkulu rüyasıdır.

Bu yazımızda bu batıkların ne şekilde ortaya çıkabildiğini anlayarak önleyici tedbirler almanın yanı sıra mevcut batıklarla mücadele edebilmenin doğru ve sağlıklı yöntemlerini ele alacağız.

Kıl Batıkları Oluşmasını Engellemek Mümkündür

Bikini bölgesi vücudumuzdaki en hassas deriye sahip bölgelerden olduğundan bu noktada temizlik en önemli tedbirlerin başında gelmektedir. Temizlikten kastımız rutin işlemlerden ziyade bu bölgeye uygun temizlik jel ve ürünlerini eczanelerden veya diğer bakım mağazalarından test edilmiş, güvenilir markaların ürünlerinden temin etmektir. Sıradan sabunlar veya duş jellerinin pH değerleri dikkate alındığında bikini bölgesinde kullanımı doğru olmayacaktır. Bunlar cildin nem dengesini bozarak pek çok cilt sorunu ile karşılaşma olasılığını arttırmaktadır. Bu nedenle bikini bölgesi temizliği için özel olarak üretilen jel ve losyonları kullanmak her zaman gereklidir. Yine güvenilir markaların temizleme mendillerini kullanmak da yaz aylarında terleme sorunu karşısında pratik ve işlevli bir çözüm olacaktır. Sürekli olarak dar kıyafet tercihi ve pamuklu olmayan iç çamaşırları da kıl köklerinin doğru nefes almasını ve kılların doğru uzamasını önleyebileceği için tercih edilmemelidir.

Uygun Epilasyon Yöntemi Belirlenmelidir

Jilet, tüy dökücü krem ve ağda gibi epilasyon yöntemleri sonrasında tüylerin doğru uzamayışı deri altında batık görünümüne sebebiyet vermekte olup, her bireyin yapısına uygun olarak doğru epilasyon yöntemi belirlemesinde fayda vardır. Epilasyon öncesi cildin temiz olması önemlidir. Yine bu epilasyon yöntemlerini kılların uzama yönüne göre yapmak doğru bir işlem olacaktır.

Bu bölgede jilet kullanılacak ise jilet bıçağının temiz ve körelmemiş olması, kılların düzgün alınmasını sağlayarak uzama sırasında batık oluşumuna mani olacaktır.
Belirtmek isteriz ki lazer epilasyon bugün itibariyle bu anlamdaki en etkili ve kesin çözümleri vermekte olup mümkünse bu yöntem tercih edilmelidir. Ancak kıl kökü iltihabı durumu gelişmişse veya yara/kesik söz konusu ise bu bölgeye asla lazer atışı yapılmaması gerekmektedir.

Batıklara Doğrudan Müdahale Edilmemelidir

Batık oluşumu halinde bu bölgeyi sıkmak, iğne ucuyla müdahale etmek veya kesik atmak son derece sakıncalı sonuçlara sebebiyet verebilecektir. Özellikle batığın deri altında olması halinde direkt olarak müdahale etmek sorunu çözmeyeceği gibi uzun süren leke oluşmasına ve başkaca enfeksiyonlara da sebep olabilir. Batığın yüzeysel olması halinde, banyo sonrası derinin yumuşaması halinde pamuk yardımıyla yumuşak bir şekilde çıkarılması sağlanabilir ise de en doğru çözümün bu olmadığını ve her zaman sivilcelenme riski olduğunu unutmamak gerekir.

Batıklar çoğu zaman kendiliğinden geçebildiği gibi batığın ağrı veya şiddetinin artması veya alt katmanda iltihap oluşumundan şüphe duyulması halinde her zaman bir uzmana görünmekte ve müdahale edilecekse dahi hijyenik bir sağlık biriminde uzman müdahalesi ile yapılması gerekmektedir. Nitekim batığın kıl kökü iltihabı gibi bir sonucu olması halinde hekiminizce uygun antibiyotik kremler ve gerekirse ağız yoluyla alınacak ilaçlar önerilecektir. Batık konusunda kişinin yapacağı en sağlıklı müdahale sıcak suda yarım saat gibi bir süre ile beklemek veya bu bölgeye sıcak su bezleri ile uygulama yapmak olacaktır.

Rahat Giysiler Tercih Etmek Gerekir

Kalın ve dar kıyafetler aşırı sürtünmeye sebep olarak bölgede tahrişe sebep olabilir. Kat kat giyinmek derinin nefes almasını zorlaştıracağı için bundan da uzak durulmalıdır. Özellikle dönemsel olarak batık sorunu ile karşılaşıyorsanız sorunun belirginleştiği dönemde şiddetini arttırmaması adına bol ve rahat giysiler tercih edebilirsiniz. Kılların rahat bir şekilde dışarı çıkmasını sağlamak için etkili olacaktır.

Evde Uygulanacak Doğal Yöntemler Mevcuttur

Peeling işlemlerin deride kan dolaşımını hızlandırarak ölü deriyi temizlediği ve cilt için son derece faydalı olduğunu unutmamak gerekir. Bir bardak toz şeker ve iki bardak tuzun içerisine birkaç damla sirke ve katı bir kıvamda kalmasını sağlayacak ölçüde hazırlanacak doğal peelingi duştan hemen sonra uygulamak olumlu sonuçlar verecektir.

Yine duş sırasında kabak lifi veya kese yardımıyla hafif masaj yapar şekilde bu bölgeyi ölü deriden arındırmak faydalı olacaktır. İyi bir keselenme sonrasında mevcut batıklar deri yüzeyine çıkacağı gibi, derinin yenilenmesinin bir sonucu olarak bundan sonraki batık oluşumlarının da önüne geçilmiş olacaktır.
Bu işlemlerin haftada bir tekrar edilmesi makuldür.

Özel Batık Ürünleri Kullanılabilir

Piyasada kıl batıklarına karşı kullanılarak kılların deri yüzeyine çıkmasını destekleyen ürünler mevcuttur. Hekim önerisi ile güvenilir bir ürün temin edilerek günde iki kez bu bölgelere uygulamak gözle görülür fark yaratacaktır.

Elma Sirkesi Mucizesinden Faydalanılabilir

Pamuk yardımıyla bu bölgelere birkaç dakika boyunca elma sirkesi sürmek de başvurulabilecek yollardan biridir. Elma sirkesinin cilde uyumlu ve temizleyici içeriği sayesinde batıkların büyük ölçüde önüne geçilir.

Shea Butter Yağı

Cildin nem dengesini doğru bir düzeyde tutmanın da sorunun çözümüne katkıda bulunacağını göz ardı etmemek gerekir. Nemlendirici ve yara iyileştirici bu yağı masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi hücre yenileyici ve iltihap kurutucu özelliği ile pek çok cilt sorununa hızlı ve güzel çözümler getirmektedir. Batık problemi de çözüm sunduklarından bir tanesidir. Aloe vera içerikli çokça krem ve losyon satılmakta ise de kanaatimizce en etkili olanı doğrudan aloe vera bitkisinin sorunlu bölgeye sürülmesi ve durulanmadan bekletilmesidir. Şikayet geçene kadar günde 2 kez olmak üzere aloe vera uygulanabilir.

Çay Ağacı Yağı

Bu yağ antiseptik ve anti-bakteriyel özelliği ile enfeksiyonun önüne geçer, cildi tazeler. Hakiki bir zeytinyağı içerisinde (bir çorba kaşığı kadar) 3-4 damla çay ağacı yağı damlatılarak batığın bulunduğu alana birkaç dakika uygulanır.

Cildinizi Nemlendirin

Pek çok cilt sorunun öncelikle cildin doğal nemini kaybetmesi ile tetiklendiği hepimizin malumudur. Bu nedenle şayet bir kuruluk probleminden kaynaklanıyor ise bölgeyi uygun oranda nemlendirmek de önem arz etmektedir. Bu şekilde cildin yumuşaması sağlanarak batık kılın daha kolay yüzeye çıkması sağlanacaktır. Bu bölgede su bazlı nemlendiricilerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Cildin nemi hususunda en büyük etkenin bol su tüketimi olduğu, yeterli su alımının cildi her zaman yenilediğini burada bir kez daha vurgulamak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.