Genital Bölgede Sivilce Nasıl Geçer?

19.02.2017
Genital Bölgede Sivilce Nasıl Geçer?

Pek çok duruma bağlı olarak çıkan genital bölge sivilceleri kadınların ortak sorunudur, rahatsız edici bir görüntüye neden olurlar ama altında genelde büyük bir problem bulunmaz. Genital bölgenin çevresine de yayıldıkları için farklı yollarda yok edilmek istenir. Vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilceler ile benzerlik göstermektedirler. Ağrılı, ağrısız, parlak, mat, iltihaplı, iltihapsız, kaşıntılı, kaşıntısız modelleri olabilir.

Genel olarak duş jelleri, losyon ve deodorantlar, jeller, yanlış iç çamaşırları, renkli pedler, kıl köklerinin iltihap kapması, ter bezlerinin kronik iltihabı, jiletle tıraş etmek, bakterilerin içeriye girmesine neden olan bakteriler ve viral enfeksiyonlar genital bölgede sivilce çıkmasının başlıca nedenleri arasındadır. Doğal ve tıbbi tedavi yöntemleri ile iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bir tedaviye başlamadan önce doktora danışmak ve onun dedikleri doğrultusunda hareket etmek daha mantıklı olacaktır.

Nedeni Araştırın

Neler iyi gelir aşamasına geçmeden önce sivilcenin nedenini araştırın ve ona göre tedbir almaya bakın. İlk önce çıkmasını önleyecek şeyler yapabilirsiniz, internetten nedenlerini araştırmak yerine uzman bir doktorla görüşün. Belki farklı bir durum vardır ve direk ilaç tedavisine başlatacaktır. Nedenini araştırmadan bir yönteme başlamayın. Ayrıca sivilce mi değil mi bunu iyice netleştirin, çünkü bazen batık, yağ kisti ve siğil ile karıştırılabilir ve tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Bazı zamanlar ise tedavi bile gerektirmeden kendiliğinden kaybolurlar.

Sivilceleri Sıkmayın

Nasıl yüzümüzdeki sivilceleri sıktığımızda iz kalıyorsa, daha kötü oluyor veya çevre bölgelere bulaşıyorsa aynı şey genital bölge içinde geçerlidir, kesinlikle sıkılmamalıdır. Bu bölgedekileri sıkmamak daha da önemlidir çünkü enfeksiyona ve daha ciddi sorunlara neden olabilir, hiç dokunmayın, bir şey uygularken pamuktan yardım alın, ağda yaparken özellikle iltihaplı bir sivilceyse patlamamasına dikkat edin.

İç Çamaşırı Seçimi

Yanlış iç çamaşırı seçimi genital bölgede sivilce oluşmasına neden olmaktadır, özellikle dar ve sıkı çamaşırlar tercih edilmemelidir. Bol, rahat ve genital bölgenin nefes alabileceği çamaşırlar giyilmelidir, mümkünse naylon ve sentetik kumaş yerine pamuklu giyilmelidir. Terletecek kumaşlardan kaçınılmalıdır, gece yatarken iç çamaşırı giymeyebilirsiniz, böylece genital bölge hava alır ve pek çok sorundan arınmış olur.  Sıkı iç çamaşırları sinir sıkışmasına neden olur ve kan dolaşımını yavaşlatır, böyle bir durumda sivilce varsa daha kötü bir hal alır, iyileşme süresi uzar. Özellikle çok sık terleyen biriyseniz günde 2-3 kez değiştirmeniz önerilir, çünkü ter mantar oluşumunun ilk faktörüdür ve beraberinde sivilce de meydana gelir.

Kremler

Madecassol Krem

Bu krem sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır ve oldukça etkilidir. Genital bölge içinde uygun bir içeriğe sahiptir. Günde 2 kez uygulayabilirsiniz ancak hassas bir cilde sahipseniz çok kurutabilir ve döküntüye neden olabilir. Asıl amacı ise sivilceleri kurutarak yok etmektir, bu yüzden aşırı olmadığı müddetçe kuruluk normaldir. Özellikle ağda sonrası tahriş yüzünden oluşmuş sivilcelere çok iyi gelir.

Benzoxin Jel

Benzoil peroksit sivilceleri tedavi etme konusunda oldukça etkilidir, genital bölge içinde bir tehlike arz etmemektedir. Şişlik ve iltihap varsa dindirir ve acısını alır, hassas bir cildiniz varsa tahriş olmasını engeller. %5 benzoil peroksit içeren duş jellerini tüy almadan önce bakım amaçlı kullanabilirsiniz, sivilcelere iyi gelecektir. En etkilisi ise benzoil peroksit içeren akne kremleri kullanmaktır.

Bu jel etken maddeleri benzoil peroksit ve klindamisin fosfat’ tır. Sivilceye neden olan bakterileri yok eder, dış yüzeyi kurutur ve soyar. Bu sayede fazla yağı ve kiri ciltten uzaklaştırır. Doktor tarafından reçete edilmelidir, 50 mg’lik tüplerde, eczanelerde satılmaktadır. Kullanırken iç çamaşırı giymemeye çalışın çünkü rengini açabilir, yaklaşık 2-5 hafta içinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Sabah-akşam olmak üzere günde 2 kere kullanabilirsiniz, fiyatı ise 50 Tl’dir.

>>> İLGİLİ: Cilt Lekeleri İçin En İyi 28 Leke Giderici Krem

Sıcak Kompres

Genital bölgedeki sivilcelerden kurtulmak için bir diğer adımdır, özellikle tahriş olmasını ve kızarıp daha da büyümesini engeller. Bunun için sıcak bir bezi bu bölgeye tutun, sivilcenin küçülmesini sağlayacaktır ve ağrı varsa dindirecektir. Bu işlemi günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz, en doğal ve etili yöntemlerden biridir.

Beslenme

Besinlerin yeri sivilce oluşumunda çok etkilidir. Bu durum sadece yüz yada sırt gibi en çok çıkan yerler için geçerli değildir, genital bölgede de sivilce çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir. Kaçınılması gereken besinler;

  • Aşırı acı baharatlı yiyecekler
  • Şekerli yiyecekler
  • Süt ve süt ürünleri
  • Asitli ve şekerli içecekler
  • İşlenmiş gıdalar (fastfood)
  • Hazır meyve suları
  • Dondurma
  • Kahvaltılık gevrek ürünleri
  • Kızarmış soğan halkaları ve sosisler

Temizlik

Temizlik en önemli faktörlerden biridir, yüzümüz nasıl doğru temizlenmezse kalıntılar yüzünden sivilce çıkarıyorsa aynı şekilde genital bölgede de bu durum görülür. Bu yüzden genital bölge temizliği mutlaka aksatılmamalıdır. Yoksa sivilce oluşur ve beraberinde yanma, batma, kaşıntı, iltihap gibi sorunlarda baş gösterir.

Sadece Su

Temizlik esnasında sabun, losyon, temizleme jeli gibi kimyasal hiçbir şey kullanmayın. Bu tür ürünler genital bölgenin pH dengesini bozar ve sivilcelerin azmasına, yayılmasına neden olur. Sert sülfat, gliserin, paraben, ftalat, gluten, soya veya süt ürünleri kullanılan vücut ürünlerinden kaçının. Döderlein basillerinin sayıca azalmasına neden olur ve sivilceler daha kötü bir hale gelir. Sadece su yeterli olacaktır çünkü zaten kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Bazı kişiler ise genital bölge jellerinin uygun olduğunu savunuyor, içlerindeki vitamin ve minerallerin genital bölgeyi beslediğini savunuyor. Ayrıca pH seviyesini de bozmadığı düşünülüyor.

Kuru Tutun

Genital bölgenizi mümkün olduğunda kuru tutun, duştan sonra iyice kurulayın hatta mümkünse fön makinesi kullanın. Nemli kalması bakteri ve mantar enfeksiyonlarının, sivilce oluşumunun nedenidir. Aynı şey deniz ve havuz sonrası içinde geçerlidir.

Tamponu Sık Sık Değiştirin

Eğer tampon kullanıyorsanız sık sık değiştirmenizde fayda var çünkü iltihap kapabilir ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Dolayısıyla sivilce oluşumuna neden olabilir. Kullandığınız tamponun irritan maddeler içermemesi ve kokusuz olması önemli detaylardır.

Deterjan

Elbette genital bölgeye deterjan türü şeyler sürülmemelidir, ancak buradaki asıl mesele iç çamaşırların temizliğidir. İç çamaşırları çok parfümlü ve kimyasal deterjanlar ile yıkanmamalıdır, mümkünse doğal olanları tercih edilmelidir. Bu sayede tahriş ve sivilce oluşumu engellenmiş olur.

Peeling

Peeling yapmak genital bölgenin sağlıklı kalması için önemli bir kuraldır, ancak sivilce çoktan çıktıysa ve patlama ihtimali varsa yapılmamalıdır. Daha öncesinde önlemek amacıyla kese kullanılarak yapılabilir. Bu sayede genital bölge derinlemesine temizlenir, gözenekleri açılır ve nefes alır, kıllar daha rahat bir şekilde çıkar. İç içe geçmiş tüyler ağrılı sivilcelere neden olabilir. Bu uygulama özellikle ağda sonrası çıkan sivilceler için çok etkilidir, çünkü kılların daha rahat çıkmasını sağlayacak ve gözenekler açılacak.

Genital Bölge Tıraşı

Tıraş sivilce tedavisinde oldukça önemli bir detaydır çünkü yanlış seçimler daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Özellikle jilet tüylerin daha sert çıkmasına neden olur ve kıl köklerinin ters dönmesine neden olur, bu gibi durumlarda cilt tahriş olabilir ve sivilceler artar. Tüyler çok uzatılmamalıdır ve tıraş esnasında tahriş edecek şeylerden kaçınılmalıdır. Düz sabun ve su yerine tıraş kremi kullanmanız önerilir. Jilet vuruluyorsa sık sık başlığı değiştirilmelidir, kesin sonuç istiyorsanız lazer epilasyonu tercih edebilirsiniz.

Doğal Çözümler

Çay Ağacı Yağı

Vücudun neresinde olursa olsun çay ağacı yağı sivilcelere çok iyi gelmektedir. Düzenli kullanımla sivilceleri kurutur ve bir daha çıkmasını engeller, eğer iltihaplıysa da iltihabını alır ve çevre bölgelere bulaşmasını engeller. Kıllardan arınmış ve temiz olan genital bölgeye bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Gece uyumadan önce sürün ve sabah uyanınca yıkayın, her gün uyguladığınız zaman birkaç hafta içinde değişimi göreceksiniz. Günde 3 kezde uygulayabilirsiniz, içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağıda damlatabilirsiniz. Bu daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Baticon

Yağ bezeleri ve sivilceler için batikon kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla genital bölgeye sürün ve sonra iç çamaşırı giymeyin, hatta gece sürün sabaha kadar bekleyin. Sabah olunca da suyla temizleyin. Bu işlemi düzenli uygularsanız kısa sürede sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sivilce tedavisinde oldukça etkilidir, doğal formülü sayesinde genital bölgenin yapısını bozmadan besler, nemlendirir ve antibakteriyel özelliği sayesinde bakterileri öldürür, sivilceler neden olan zararlı mikroorganizmaları yok eder. Bunun için bir pamuk yardımıyla kasıklara ve genital bölgeye uygulayın. Taşıyıcı bir yağ veya su ile seyreltebilirsiniz. Alerjiniz olup olmadığını anlamak için önce ufak bir yere sürün ve test edin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asitik yapısı sivilcelere çok iyi gelmektedir, pH seviyesinin dengelenmesini sağlamaktadır. Bu sayede mantar ve bakteri oluşumunu da engeller ve sivilceleri yok eder. Fakat çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için kesinlikle tek başına kullanılmamalıdır, su veya maden suyu ile seyreltilmelidir. Oran ise 1/3 olmalıdır, 1 miktarı elma sirkesidir. Bu yapılmazsa çok ciddi yanıklara neden olabilir. Sivilce geçene kadar günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, mis kokusu ve faydaları ile oldukça popüler olan bir yağdır. İçerisindeki mineraller sayesinde bakterilerle savaşır ve sivilceleri yok eder. Kuru genital bölgeye gün içinde 1-2 kez uygulanabilir, kısa sürede sivilceleri yok edecektir.

Aynı Sefa Bitkisi

Mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır, çok faydalıdır ve sivilceleri yok etme konusunda oldukça etkilidir. Isıtılan 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır ve 1 gece beklettikten sonra genital bölgeye sürülür. Gün içinde 3 kez uygulanabilir, kısa zamanda sivilceleri yok edecektir. Eğer bitkisini bulamazsanız aynı sefa kremlerini de kullanabilirsiniz.

Mısır Unu

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi mısır unu genital bölge sivilcelerine de iyi gelmektedir. Pek bilinmez ancak çok etkilidir, sivilce üzerine pudra gibi sürülür ve bakterileri yok eder. Kısa zamanda pürüzsüz bir görüntü sağlar.

Pirinç Sabunu

Özellikle Asyalı kadınların bakım rutininin vazgeçilmezi olan pirinç, sabun olarak da kullanılmaktadır. Sivilceleri kurutur ve kıs sürede yok eder, ayrıca iz kalmasını da engeller. Sabun olduğu için kurutma etkisi bulunabilir ancak cilt yüzeyini soyarken aynı zamanda yenilenmeyi de sağlamaktadır. Pirinç sabunu iltihaplı dokuyu azaltır ve enfeksiyonları yok eder.

Limon

Sivilce tedavisi dendiği zaman akla bitkisel anlamda ilk gelenler arasında limon bulunur. Asidik yapısı sayesinde sivilceleri kurutur, iz kalmasını engeller, antibakteriyel yapısı ile bakterilerle mücadele eder. İçeriğindeki bileşenler sivilce tedavisinde çok etkilidir, aynı zamanda beyazlatma etkisine de sahiptir. Tedavi aşamasında ölü deriyi döker ve derinlemesine temizler, zengin antioksidanlar ile hasarın en aza indirilmesini sağlar. Eğer fazla yağdan dolayı oluşan sivilceler varsa içeriğindeki  sitrik asit yağdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen jel sivilcelere çok iyi gelmektedir. Sivilcelere neden olan bakterileri öldürür ve bir daha oluşmalarını engellerler. Evde kendiniz de bu bitkiyi yetiştirebilir veya hazır jelleri aktarlardan satın alabilirsiniz. Günde 2-3 kez uygulamak yeterli olacaktır. Jel masaj yaparak genital bölgeye sürülmelidir.

Muz Kabuğu

Muz kabuğu sivilceleri tamamen yok etme konusunda oldukça başarılıdır. Lifli yapısı ve içeriğindeki potasyum miktarı, vitaminler ve mineraller cilt yenileyici olmasını sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığı zaman cildi yeniler ve iyileştirir, pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Uygulanmadan önce iyice yıkanmalıdır ve kurutulmalıdır.

Cerrahi Uygulamalar

Marsupializasyon

Bu yöntem cerrahi bir uygulamadır, çünkü sivilcenin üstüne 1-2 cm’lik bir kesik atılır ve bezin içindeki mukus, apse veya iltihap boşaltılır, böylece sivilceden kurtulmuş olunur. Deliği kapatırken iz kalmaması adına sivilce duvarı dışarı doğru ağızlaştırılarak dikilir. Ameliyat yaklaşık 10 dakika sürecektir ve 8 gün içinde tamamen iyileşir. Bu artık en sonki aşamadır, sivilce ne yaparsanız yapın geçmiyorsa ve ciddi ağrılara neden oluyorsa tercih edilebilir. Bu yöntemde diğer seçenek ise, sivilcenin üstünde küçük bir delik açılır ve içine 0.5 cm’lik gümüş nitrat konulur, yaklaşık 1-2 gün sonra çıkarılır.

Word Kateter

Bu uygulama ise yeni bir yöntemdir, sivilce yine küçük bir delik ile boşaltılır, içine Word kateterin balon kısmı yerleştirilir ve 2-3 cc serum fizyolojik ile şişirilir. Kateterin diğer ucu ise vajene konulur, bu şekilde 4-6 hafta kadar beklenir. Bu yöntemde amaç sivilcenin içindeki iltihabın dışarıya akıtılmasıdır, buda nüks oranınını azaltır.

Kortizon

Kortizon genelde yüz akneleri için kullanılmaktadır, fakat genital bölgede de işe yarayabilir. Bu yüzden sivilcelerin olduğu bölgeye kortizon enjekte edilebilir. Ancak bunun için uzman doktorla konuşulmalıdır. Enjekte etmek için iğne kullanılmaktadır. Özellikle iltihaplı sivilcelere çok iyi gelecektir, enfeksiyon oluşumu varsa yayılmasını engeller.

Kürler

Lavanta Kürü

Lavanta bitkisini yağ olarak kullanabileceğiniz gibi bitki çayı şeklinde de tüketebilirsiniz, bu şekilde de sivilcelere çok iyi gelir. Kaynamış bir su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı lavanta ilave edin ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. 2 hafta boyunca akşam yemeklerinden 2 saat sonra ılık olarak tüketin, haftada 3-4 defa içmek yeterli olacaktır. Yavaş yavaş cildinizdeki değişimleri görebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Kürü

Ceviz yaprağı da genital bölgedeki sivilceler için kullanılabilmektedir. Bunun için, kaynayan 1 litre suyun içine 2 yemek kaşığı ceviz yaprağı atın ve kısık ateşte yaklaşık 8 dakika demleyin. Günde sabah-akşam olmak üzere 2 defa sivilceli bölgeye pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Her 3 günde 1 tekrardan yapın, taze olarak kullanılması gerekir.

Cadı Fındığı Kabuğu Kürü

Cadı fındığı, Kuzey Amerika cadı fındığı çalı Hamamelis virginiana’nın kabuğundan ve yapraklarından elde edilmektedir. Oldukça faydalı olduğu, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. En önemli özelliklerinden biri, zengin tanen içeriğinin olmasıdır. Genital bölgeye uygulandığı zaman bakterilerle savaşır, iltihap varsa yok eder. Bunun için 1 çorba kaşığı cadı fındığı kabuğunu 1 su bardağı suyla kaynatın, 30 dakika bekletin, 10 dakika ocaktan alın vehaftada 2-3 kez uygulayın.

Limon ve Tarçın Kürü

Bu ikili bir araya geldiğinde ortaya oldukça etkili bir antibakteriyel ilaç çıkacaktır, sivilcelere neden olan bakterileri öldürür, iltihap varsa kurumasına yardımcı olur. Bunun için 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı tarçın macun kıvamını alana kadar karıştırılır ve haftada 2-3 kez sürülür, 20 dakika beklettikten sonra suyla durulanır.

Limon ve Zerdeçal Kürü

Zerdeçal oldukça etkili bir sivilce ilacıdır, özellikle ağrılı ve iltihaplı bir sivilceyse antiinflamatuar etkisi sayesinde yok eder. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilcelere neden olan bakterileri yok eder, daha hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlar. Özellikle limonla birleştiği zaman daha etkili bir hal alır, sivilceleri temizler. Bunun için 1 yemek kaşığı zerdeçal ve 5-6 damla limon karıştırın, sivilceli bölgeye uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Limon ve Karbonat Kürü

Bu ikilide sivilceler üzerinde oldukça etkilidir, genital bölgeyi temizler ve bakterilerden arındırır. Limon yağ yüzünden oluşan sivilceleri kurutur, karbonat anti-inflamatuar etki gösterir. Bunun için 1 yemek kaşığı limon ve karbonatı karıştırın, ciltte 10 dakika beklettikten sonra yıkayın. 3 hafta boyunca, haftada 1-2 kez uygulanabilir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.