Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

02.03.2017
Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Batık: epilatör, jilet kullanımı veya yanlış ağda yapılması sonucunda tüylerin deri yüzeyine çıkamaması sonucu oluşur. Batık lekeleri, epilasyon sırasında ciltte oluşan tahriş sonrası ortaya çıkan batıklara yeterli önlem alınmaması nedeniyle oluşur.

Bacaktaki batık lekeleri, duşta kese veya ponza taşı kullanarak ve duş sonrasında peeling uygulaması yaptıktan sonra cildi nemlendirerek geçer. Kesin çözüm için lazer epilasyona gidebilir veya kimyasal peeling uygulamasını deneyebilirsiniz.

Bacaktaki Batık Lekesini Geçiren Yöntemler

1. Sürekli ağda – sir ağda yaptırmayın

Ağda yaptırdığımızda derimizin ölü kısımları çok etkili şekilde temizlenmez. Fakat sir ağda kılları incelttiği için kalınlaşmış, tam temizlenmemiş deriden kolayca çıkamaz. Kıllar kalın deriyi delip, çıkamadığı için deri altında kalır ve batık oluşturur. Bacaktaki kıl kökleri izleri sir ağda yapmayarak yok edilir.

2. Tıraş bıçağı ile ayda bir temizlik yapın

Tıraş bıçakları ölü deriyi ağdadan daha etkili alır, temizler. Kılları sertleştirdiği kanıtlanmıştır fakat sürekli değil ayda bir yaparsanız zararını görmezsiniz. Aksine batık olmasını engeller, mevcut olan batıkları deri üzerine çıkarır. Traş makinesi veya tek bıçaklı traş bıçağı kullandığından emin ol.

3. Epilasyon eldiveni edinin

Alışveriş merkezlerinde, kozmetik mağazalarında satılır. Çok pahalı bir şey değildir. Banyoda yada banyodan sonra cildiniz nemliyken batık olan bölgelere çok fazla güç uygulamadan masaj yapın. Sürekli uygulamalarda batıklarınızın azaldığına hatta tamamen yok olduğuna şahit olacaksınız.

4. Banyo lifi -banyo kesesi mutlaka kullanın

Eskiden annelerin yün lifleri vardı hatırlarsanız. Plastik olanlar değil ama yün keseyle birlikte dairesel hareketlerle bacaklarınıza masaj yapın. Özellikle aşağıdan yukarıya yani kılların çıkış yönünden başlarsanız daha kısa zamanda çözüme ulaşırsınız.

Uzun at kılı fırçaları ya da lif yerine geçen yumuşak fırçalar satın alabilirsiniz. Bacaklarınızın arka kısmında göremediğiniz, ulaşamadığınız yerleri kolaylıkla temizler, yumuşatırsınız.

5. Kese

Kese en etkili, en bilinen yöntemdir. Her ne kadar kuru kesenin batıklar için daha iyi olduğu söylense de banyoda cildiniz yumuşadıktan sonra kese yapmanız bacaklarınız için kesinlikle daha sağlıklıdır. Böylece hem ölü derilerinizden hem batıklarınızdan kurtulabilirsiniz hem de cildinize zarar vermek yerine fayda sağlamış olursunuz.

Kese, batıkları yok etmek için en önemli adımdır, ne kadar çok yaparsanız o kadar hızlı faydasını görürsünüz. Tabi ki bacaklarınızı tahriş etmemeye dikkat etmeli, abartıya kaçmamalısınız.

6. Tüy azaltıcı losyonlar

Kesenin üzerine tüy azaltıcı losyonlar kullanmak da batık oluşumunu azaltmanın bir yoludur.

7. Kuru fırçalama

Keseyi kuru cildinize yaparak bacaklarınızı tahriş etmek istemiyor, ancak batıkların geçmesini hızlandırmak istiyorsanız kan dolaşımınızı arttıracak, bacaklarınız rahatlatacak ve sizi batıklardan uzak tutacak at kılı fırçalarını kullanabilirsiniz.

Bacaklarınız kuruyken fırçayı aşağıdan yukarıya doğru çok fazla bastırmadan uygulamalısınız. Birçok fırça çeşidi mevcut olmasına rağmen en tavsiye edileni doğal at kılı fırçalarıdır. Kan dolaşımı ne kadar çok sağlanırsa o kadar sağlıklı ve pürüzsüz bacaklara sahip olursunuz.

8. Lazer epilasyon

Lazer epilasyon ilk olarak ağda ve epilasyon sonrası oluşan batıkların tedavisi amacıyla ortaya çıkmıştır. Günümüzde kılların kalıcı olarak alınması için geliştirilmiştir, ancak hala birçok kadın hem tüylerinden kurtulmak hem de oluşan batıklardan kurtulmak amacıyla lazer epilasyonu tercih eder.

Siz de bacaklarınızdaki batıkların yoğunluğundan ve kendi çabalarınızla geçirememekten çok fazla yakınıyorsanız uzman ellerde uzman kişiler tarafından, size uygun olup olmadığını araştırdıktan ve size uygun yöntemin seçildiğine emin olduktan sonra lazer epilasyonu tercih edebilirsiniz.

Biraz pahalı fakat %100 çözüm alabileceğiniz bir yöntem. Kıl köklerini yok ettiği için sadece batıklarınızdan değil tüm kıllarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca derinizin tamamen pürüzsüzleşmesine ve birkaç ton renk açılmasına sebep olacağından sonsuza kadar kıl tüy ile uğraştırmayacaktır.

9. İğneli epilasyon

İğneli epilasyon da ilk amaç olarak batıkları yok etmek için kullanılmıştır. Lazer epilasyon yaygınlaştıktan sonra iğneli epilasyon yöntemi geri planda kalmıştır. Ancak çok fazla batığı olan kadınlara tavsiye edilebilen bir yöntemdir.

Bir dermatolog tarafından cildiniz gözden geçirilerek karar verilmesi ve yine işin uzmanı tarafından yapılması gereken bir uygulama olduğunu unutmayın. Çünkü hem ağrılı bir yöntemdir hem de yanlış uygulamalar sonucunda bacaktaki kıl kökleri izleri ve yaraları ortaya çıkabilir.

10. Soğuk su

Bacaklarınıza her akşam soğuk su tutmak, kan dolaşımı arttırarak bacaklarınızın canlı kalmasını sağlar. Ayrıca banyoda yumuşak deri üzerine yaptığınız kese ile ölü derilerinizi attıktan sonra bacaklarınıza soğuk su tutarak kan dolaşımını hızlandırmak sizi oluşacak yeni batıklardan da korur.

11. Nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin

Sadece batıklar için değil yaz kış her durumda nemlendiriciyi vücudumuzdan eksik etmemeliyiz. Fakat derimiz kalınlaşır, kurursa kıllarımız içeride dönmeye başlar. O yüzden bacaklarımız için su bazlı veya zeytinyağlı kremleri şiddetle tavsiye ederim.

12. Bebe yağı kullanın

Haftada bir banyodan sonra, henüz bacaklarınız ıslakken bebe yağını sürün. Daha önce söylediğim gibi ne kadar nemli ve ince bir cildiniz varsa o kadar pürüzsüzlük sağlar. Bebe yağı, cildin nemini kaybettirmez ve uzun süre yumuşak olmasını sağlar. Bu da kılların içine dönmesini engeller.

13. Batıklarınızla oynamayın

Batıklardan kurtulmak için ilk yapılan işlem genellikle iğneyle çıkarmaya çalışmaktır. Ancak iğnenizi steril etseniz de, ne kadar dikkatli yapsanız da bacağınızda kalıcı yaralar ve delikler oluşturabileceğinizi unutmayın. Bacaklarınıza iyi baktığınız ve yukarıdaki önerilerimizi uyguladığınız taktirde zamanla batığınız kalmayacak ve pürüzsüz bacakların keyfini süreceksiniz.

14. Duş kremleri

Marka adı vermeyeceğim fakat belli markaların duş kremleri var. Duş jeli değil, duş kremi. Durulanmıyor. Tüm nemi vücudunuzda tutuyor. Bacaklarınız ve tüm teninize harika bir yumuşaklık sağlıyor.

15. Vazelin

Bence en en en etkili ürün vazelin. Şekerin kıl artışına sebep olduğu iddia edilir fakat ayda bir kullanıldığında kıl artışına sebep olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Vazelin ile şekeri macun kıvamına getirin.

Bu karışımı batık olan bölgelerinize sürün. Çok bastırmayın fakat hissedin şeker tanelerini. İsterseniz epilasyon eldiveninden yararlanabilirsiniz sürdükten sonra. İyice dökülmeye başlayıncaya kadar uygulayın. Daha sonra durulayın.

16. Cilt bakımınızı ihmal etmeyin

Cildinizdeki ölü deriyi attıktan sonra taze cildinize de iyi bakmanız batıklarınızdan kurtulmak için ve yenilerini bacağınızda görmemek için önemlidir. Kremler, bitki yağları kullanarak cildinizi yaralardan ve batıklardan uzak tutun.

Burada da dikkat etmeniz gereken husus cildinizde sivilcelenmeye sebep olacak kremleri ve kıl köklerini uyararak kıl oluşumunuzu arttırabilecek susam yağı ve badem yağı gibi yağları tercih etmemeniz olacaktır. Kıl oluşumunu azaltacak yağlar ya da cildinizi yağlandırmadan nemlendiren kremler kullanmanız batıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bonus 🙂

Ponza taşı, epilasyon sonrası uygulayın. Böylece elveda batıklar!


Bacaktaki Batık Lekesinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

1. Kantaron Yağı

Batık olan bölgeye göre (bacak-bikini bölgesi-koltuk altı) ellerinizle ya da pamuk yardımıyla ihtiyacınız olan kadar kantaron yağı sürün. Biraz bekletip yukarıda bahsettiğim epilasyon eldiveni ile masaj yapın. Birkaç uygulamadan sonra batıklarınızın temizlenmeye başladığını göreceksiniz.

2. Kekik Yağı ve Kahve Telvesi

Kekik yağı ve kahve telvesiyle hazırlayacağınız kürler ile yapacağınız dairesel masajlar, ölü deri tabakasını vücudunuzdan uzaklaştırmak için etkili yöntemlerden bir diğeridir.

 • 1 tatlı kaşığı kekik yağı,
 • 1 kahve fincanı kahve telvesi,
 • 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi,
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı ile hazırlayacağınız bu kür cildinizi hem besleyecektir hem de batık oluşumunun önüne geçecektir.

3. Peeling

Derimizin tüm sağlığı için ölü deriyi temizlememiz gerekir. Yüzümüz, ayaklarımız, bacaklarımız fazlaca özen göstermemiz gereken deriye sahiptirler. O yüzden ya hazır satın alabileceğiniz yada kendimizin yapabileceği peelinglerle ölü ve kalın deriyi batıkları yok etmek için eksik etmemeliyiz.

Birkaç peeling tarifi vereyim.

Her durumda en kolay ve etkilisi “Kahve Peelingi

Bacaklar için biraz fazla telveye ihtiyacınız olacak fakat hem masrafsız hem doğal hem çok etkilidir. İçtiğiniz kahvenin telvesini parmak uçlarınızla bacaklarınıza sürüyorsunuz. Çok bastırmamaya özen gösterin. Bu işlemi kesinlikle kıllarınızı temizledikten sonra yapmayın tahrişe yol açabilir.

 • 10 dk. boyunca dairesel hareketlerle batık olan bölgeye telvenin pütürlüğünü hissedecek şekilde uygulayın.
 • Daha sonra su ile yıkayın.
 • Hafif yağlı bir his oluşabilir.
 • Duj jeliniz ile tekrar yıkayabilirsiniz.
 • Hemen ardından nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Diğer bir yaygın peeling yöntemi ise limon suyu ve soda karışımı ile yapılan peelingdir.

 • Dilerseniz sadece limon suyu ile de bacaklarınızı ovabilirsiniz.
 • Limon suyunda bulunan C vitamini ile batıklardan kurtulurken onların oluşturduğu kara lekelerin de açılmasını sağlayıp, zamanla bembeyaz bacaklara sahip olabilirsiniz.

Yine bir diğer yöntem de aspirin ile bacaklara peeling yapmaktır. Yaralarınız üzerinde iyileştirici etkisi de olabilir ancak uygulama yaparken dikkatli olmalı, her üründe olduğu gibi cildinizde oluşacak reaksiyonu tartarak kullanmalısınız.

Dikkat!

Peeling uygularken ister hazır karışımları, ister evde doğal malzemelerden hazırladığınız karışımları kullanıyor olun, her durumda cildinize nazik davranmayı unutmayın. Sert ve bastırarak masaj yapmak batıklarınızı yaraya çevirebilir. Karışımınızı yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

Ayrıca batıklarınızdan hızla kurtulmak isteseniz bile unutmayın ki peeling haftada bir hatta hassas ciltlerde iki haftada bir yapılması gereken bir bakımdır. Her gün ya da her banyoda peeling yapmak cildinizin dengesini bozabilir, cildinizi tahriş edebilir. Batıklarınızın bir anda değil yavaş yavaş azalacağını düşünerek sabırlı olmalısınız.

4. Yoğurt ve Karbonat Maskesi

Hem yoğurt hem de karbonat cilt üzerinde hızlı etki etme gösterme özelliği vardır. Birçok yerde bu maske kullanılmakta ve batık lekeleri için karbonat başarılı sonuç vermektedir.

 • Yapmanız gereken 2-3 yemek kaşığı kadar yoğurt ve 1 yemek kaşığı karbonatı küçük bir kase de iyice karışımı sağlamaktır.
 • Bu karışımın sağlandıktan sonra hemen bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.
 • Uygulamayı 20-25 dakika kadar bacaklarınızda bekletin ve ardın da ılık su ile yıkayın. Bu karışıma 3-4 hafta devam edin batıklarınızda ki hızlı ilişmeyi fark edeceksiniz.

5. Türk Kahvesi

Türk kahvesi son yıllarda birçok alanda tedavi için uygulanmaktadır. Batık problemi olan bayanlar içinde uygulamalarını tavsiye etmekteyiz. Oluşan batık soruna çözüm sunmakta ve intihap, leke izlerine de çözüm sunar.

 • Yapmanız gereken kendinize sade bir Türk kahvesi pişirmek olsun şeker katmayın içine içtikten sonra telvesini soğumaya bırakın
 • ve ardında oluşan batıklarınıza parmak uçlarınız uygulayın 15-20 dakika kadar bekletin ardında ılık su ile yıkayın.
 • Bu uygulamayı iki günde bir yapın.

Alternatif!

 • Bir yemek kaşığı Türk kahvesini bir fincan su artı yarım limonun suyu ile 2-3 dakika kadar kaynatın ardında bunu sorunlu olan bölgeye uygulayın.
 • 15 dakika kadar bekletin ardında ılık su ile yıkayın.
 • Yıkadıktan sonra gül yağı, nemlendirici krem, argan yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlardan biriyle bacaklarınızın nemlenmesini sağlayın.
 • Bunu da iki günde bir yapın. 2-3 hafta yeterli olacaktır.

6. Bal ve Limon Maskesi

Hem balın hem de limonun birçok yararlı olduğu tıbben kanıtlanmıştır. Bu iki değerliyi bir arada kullandığımızda mükemmel sonuç almamak elde değil hanımlar.

 • Bir adet limonun suyunu ve bir yemek kaşığı balı küçük cam veya plastik bir kapta iyice karıştırın
 • Karışımı sağlayınca 5 dakika kadar bekletin.
 • Ardından karışımı bacaklarınıza masaja yaparak uygulayın.
 • Uygulamayı 30 dakika kadar bekletin ardında ılık su ile yıkayın bu maskeyi haftada iki defa uygulayın.

Dikkat!

Ağda yada farklı bir yöntemle kıllarını alırken, kıllarınızın uzun olmamasına dikkat edin. Derinin zarar görmesi, kıl köklerinin yıpranmasına ve iltihaplanmasına neden olur.

7. Limon Suyu

Limon suyu bu konuda oldukça etkili olduğu için bir kür de daha limon suyu kullanabilirsiniz.

 • Limon suyu ve soda ile hazırlayacağınız karışımı bacaklarınıza sürebilirsiniz.
 • Deniz tuzu ile limon suyu karışımını da uygulayabilirsiniz.

Limon suyunun etkisi tartışılmazdır. Öyle ki böyle konular da da oldukça etkili bir çözüm olmuştur.

Alternatif

Bir başka kür ise kil, hint yağı, limon suyu ve yulaf unu ile hazırlanan kürdür.

 • Bu kür de ise karışım kuruyana kadar bacaklarınız da kalmalıdır.
 • Böylelikle karışım kuruduğunda yıkamalısınız.
 • Ancak bu karışımı yıkar iken ovalayarak yıkamalısınız.
 • Masaj yaparak yıkamanız cildinize oldukça fayda sağlayacaktır.

Dikkat!

Ağda ya da epilasyon yaparken dikkat etmeli ve cildinizi tahriş etmemelisiniz. Cildiniz tahriş olduğunda batık oluşumuna daha açık hale gelebilir.

8. Bitkisel Yağlar ve Kürler

Bu yağların bazıları ise gül yağı ve biberiye yağı olarak bilinir. Bunların haricinde ise ağda ya da epilasyon işlemi sonrası tüy azaltıcı losyonlar kullanabilirsiniz. Bu losyonların içinde bulunan maddeler batık oluşumunu engelleyerek cildinizi daha düzenli yapacaktır. Bu losyonların içinde bulunan yumuşatıcı maddeler, batık lekelerinin oluşumunu da kısıtlayacaktır.

Gül Yağı

Gül yağı çok sık kullanılan bir uygulamadır, gül yağı cilt güzelliği, saçlar, yaralar gibi birçok özelliğe sahiptir. Yapmanız gereken kaliteli gül yağı bulmak ve haftada üç defa bir yemek kaşığı kadar gül yağını bacaklarınıza uygulamak.

 • Uygularken dikkat etmeniz gereken, parmak uçlarımızla uygulamak ve mesaj yapmak.
 • Uygulamayı bir saat kadar bekletin ve ardında ılık su ile yıkayın.

Gül yağı intihabı almakta, ölmüş deriyi almakta, yaraların hızlı ilişmesini sağlamaktadır ayrıca cildinizin daha parlak olmasını sağlar.

Argan Yağı

Argan yağı cilt için mükemmel bir mucizedir. Cilt ve kıl kökleri için mükemmel bir koruyucudur.

 • Argan yağının kıllarınızı aldıktan sonra, bir yemek kaşığı kadar alın ve parmak uçlarınızla bacaklarınıza hafif masaj yaparak uygulayın.
 • Uygulama sonrası 30 dakika kadar bekletin.
 • Aardında ılık su ile yıkayın zaten deriye hızlı nüfus etmektedir.
 • Bu uygulamayı haftada üç defa uygulayın ve özelikle kıllarınızı aldıktan sonra 3 hafta yeterli olacaktır.
 • Oluşan batık yaraları ve iltihaplı bölgenin hızlı ilişmesini de sağlayacaktır.

Bonus 🙂

Bu karışımı kulak çöpüyle birlikte dudaklarınıza yatmadan uygularsanız dolgun, pürüzsüz, çatlaksız harika dudaklara sahip olmanız kaçınılmaz olur. Tecrübeyle sabit. Doğal dolgu nasıl olur diye soranlara 🙂

9. Kremler

 1. Felil Batık Kremi
 2. Coresatin Krem
 3. Tretin Krem
 4. Avil Krem
 5. Mecitefendi At Kestanesi Özlü Krem
 6. Cosme
 7. Redist Batık Kremi
 8. Fucidin krem
 9. Body Tone Krem
 10. Dephyto Milano Pft Batık Kremi
 11. Travazol Krem
 12. Gigi No Bump Batık Losyonu

İlgili: Bacaklardaki Batık Lekeleri İçin Krem


Batık Lekeleri Nasıl Önlenir ?

Uzak durulması gereken birkaç şey var. Siz siz olun zorunluluğunuz yoksa batıklarınızın olmaması için şimdi sayacağım şeyleri yapmayın.

1. Epilatör Kullanmayın

Epilatör aleti kullanmayın. Cımbız tekniği olan epilatör aletleri kılları kökünden almaz, çeker ve içinde kalmasını sağlar. İçeride kalan zayıf kısım deri üzerine çıkamaz. Alın size yüzlerce batık kıl. Acil durumlar haricinde epilatör kullanmamak batık oluşumunu önler.

2. Dar Kıyafetlerden Uzak Durun

Sürekli dar pantolon, külotlu çorap veya tayt giymeyin. Giydiklerimiz dar olduğu için belki bir süre sonra kıllar rahat uzayamaz ve içeri dönmeye başlar. En azından haftada birkaç gün bol kıyafetler giymeye özen göstermeliyiz. Oluşmaması için bunları yaparken eğer mevcutta kıl batıkları varsa sorunu çözene kadar bol kıyafet tercih etmelisiniz.

3. Sürekli Ağdaya Yapmayın

Sürekli olarak ağda yaptırmayın. Ağda kılları inceltir. Tamamen yok etmez. Deriyi tamamen temizleyemez. Temizlenmeyen deri kalınlaşır ve ince kıllar içeride uzamak zorunda kalır. Mutlaka ara sıra tıraş etmelisiniz.

4. Bunları Denemeyin

İğne, cımbız gibi aletlerle batıklarınızı temizlemeyi denemeyin bile. Batıkları temizlemeyeceği gibi aksine yara yaparsınız ve kabuk tutar. Kabuk tutmuş deriden kılın çıkması iyice imkansız hale gelir.

5. Cildinizi Nemlendirin

Kesinlikle sabun ile temizlemeyin vücudunuzu. Sabun kurumaya yol açar. Kurumuş bir ciltten batıklar için şahane bir zemin oluşturur. Ne kadar nemli ve ince bir deriniz olursa o kadar kıl batıkları o kadar az olur.

Bonus 🙂

Ağda sonrasında limon suyu yada karınca yumurtası yağı uygulamanız, kılların çıkış sürecini uzatıp batık oluşumunu da geciktirir.

6. Ölü Derilerden Kurtulun

Her banyo sonrası iyi bir kese ile vücuttaki ölü derilerden kurtulmak. Bu yöntem en çok tercih edilenidir. Çünkü yapılan kese derinin altında çıkmamış kılları uyararak çıkmasını sağlar. Ayrıca ölü derilerle beraber ölü kıl köklerinden de kurtulmanızı sağlar.

Bonus 🙂

 • Ağda öncesi nemlendirici ile kese yapın.
 • Sir ağda yerine kalıp ağda yada çam sakızı olarak bilinen ağdayı kullanarak batık oluşumunu önleyebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.