Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

  17.10.2017
  Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

  Papatya yaz aylarında açan bir bitki türüdür. Güzel kokusu ve şekliyle birçok kadının gözde çiçekleri arasında olan bu çiçek, farklı cinsleri de bulunan bir bitkidir. Papatyanın eski zamanlardan beri spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu bilindiğinden, yüzyıllardır Roma’da, Mısır’da ve Yunanlılarda ilaçların yapımında kullanılmıştır. Günümüzde de yine şifa bulmak amacıyla ilk tercih edilen bitkiler arasında bulunmaktadır.

  Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunan papatya bitkisini çay olarak kullanmak için çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulmalıdır. Papatya çayını doğru demlemek çok önemlidir, yanlış yapıldığı takdirde hiç faydası görülmez. Sabahları aç karnına bir bardak olarak içilebilen papatya çayı idrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca boyar madde olarak da kullanılır. Bazı ilaçlar ile etkileşime girdiği bilinen bu bitki dikkatli kullanılmazsa zehirlenmelere neden olabilmektedir.

  Bir kilo papatya yağı elde etmek için yaklaşık 200 kg papatya çiçeği gerekmektedir. Papatya yağının en bilinenleri, Alman papatyası ve Roma papatyası’ndan elde edilenlerdir. Alman papatyası, tatlı, koyu mavi renkte ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla Mısır, Doğu Avrupa, Fransa ve Macaristan’da yetişir. Roma papatyası ise İtalya, Fas, Fransa, Almanya ve İspanya’ da yetiştirilmektedir.

  Papatya yağı papatya çiçeklerinin soğuk sıkım işlemi ile özünün çıkarılmasıyla elde edilmektedir. Yoğun ve kendine has bir kokusu bulunmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan papatya yağı, orta çağdan günümüze kadar birçok insan tarafından, hastalık ve cilt tedavisinde kullanılmıştır. İnsan vücudunda da birçok olumlu etkisi vardır, aynı zamanda cilt bakımında da önemli yere sahiptir.

  Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Eklem ve kas ağrılarını hafifletir

  Papatya yağı, iltihap tedavisinde oldukça etkili olduğu için eklem ve kas ağrılarının tedavisine yardımcı olur. Ağrı olan bölgeye düzenli olarak yağ sürüldükten sonra kan dolaşımının hızlanması için hafifçe masaj yapılmalıdır.

  2. Uykusuzluğa iyi gelir

  Papatya yağı ile yapılan masaj, özellikle bebek ve çocuklarda uykuyu teşvik eder. Bebeklerin zihnini yatıştırırken sakinleştirir ve uyku hormonlarını tetikler. Sakinleştirici etkisi olduğundan yetişkinler tarafında da kullanılır ve uykusuzluğa iyi gelir. Uyumadan önce yatacağınız odanın bazı yerlerine veya yastık kılıfına papatya yağı damlatılması uyku sorununun yaşanmasını önler.

  3. Sindirim sistemini düzenler

  Özellikle kabızlık problemine iyi gelen bu papatya yağı, bağırsakları canlandırarak metabolizma durgunluğu ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmak için doğal bir yöntemdir. Karın boşluğuna masaj olarak uygulandığında kısa sürede etkisini gösterir. Sindirimden kaynaklanan birçok rahatsızlığın tedavisinde papatya yağı kullanılabilir.

  4. Depresyona iyi gelir

  Papatya yağının kokusu depresyon, hayal kırıklığı, halsizlik, üzüntü gibi ruh hallerini yükseltmede çok etkilidir. İyi bir ruh haline bürünmeye de yardımcı olan bu yağ, birkaç damla bir beze ya da peçeteye dökülüp koklanabilir. Antidepresan etkisi ile daha iyi hissedilmesini sağlar ve sakinleştirir.

  5. Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir

  Enfeksiyonların gelişmesine izin vermeyen antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan papatya yağı oldukça etkilidir. Bakteri ve mantar gibi dış faktörlerden kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadele eder ve oluşmasını önler.

  6. Hormonal dengesizliği hafifletir

  Özellikle pelvik bölgede kan dolaşımını artırarak menopoz sebebi ile olan düzensizlikleri ve hormonal dengesizlikleri hafifletmeye yardım eder. Ayak tabanlarına da birkaç damla yağ ile masaj yaparak da iyi bir sonuç elde edilmesi mümkündür.

  7. Nefes darlığı ve burun tıkanıklığına iyi gelir

  Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, öksürük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar için papatya yağını sıcak suya da ekleyerek buharı solunduğunda, üst solunum yollarını açmaya yardımcı olur.

  8. Vücut ağrılarını hafifletir

  Başta adet ağrıları olmak üzere vücutta meydana gelen tüm ağrılar için birkaç damla papatya yağı kullanarak yaşanan ağrıların azalması sağlanabilir. Sancıların azalmasını sağlayarak vücudu rahatlatır. Aynı zamanda göğüslerdeki ağrıların azalmasına da yardımcı olur.

  9. Cildi temizler ve nemlendirir

  Papatya yağı, ciltte tıkanmış gözenekleri derinlemesine temizler. Doğal bir cilt nemlendiricisidir. Cildi beslemeye ve kaybettiği nemi geri kazandırmaya yardımcı olurken, nemi cilde hapseder ve cilt bariyerlerini güçlendirir.

  10. Göz altındaki koyu halkaları yok eder

  Düzenli olarak kullanıldığında göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarından ve göz çevresindeki koyu halkalardan ve mimik çizgilerinden kurtulmaya yardım eder. Ten rengini ve görünümünü iyileştirir. Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olunmasına katkı sağlar.

  11. Cilt kızarıklığını giderir

  Papatya yağının antiseptik ve antibakteriyel özelliği vardır. Cilt üzerinde onarıcı etkisi ile kaşıntı yada alerji nedeniyle oluşan ciltteki kızarıklığı giderir.

  12. Vücudu gevşeterek rahatlatır

  Banyo öncesi masaj yapılarak vücuda uygulandığında veya banyo suyunun içerisine damlatıldığında vücudu rahatlatıp, gevşetirken derinin rahatlamasına yardım eder.

  13. Cilt lekelerini giderir

  Papatya yağı, hamilelik lekeleri, güneş lekelerini ve yara izini giderir. Ayrıca ciltte leke oluşumunu önler.

  14. Yaraları iyileştirir ve morluğu giderir

  Papatya yağı, antibakteriyel özelliği sayesinde alınan küçük darbeler sonucunda ciltte oluşan morluklar veya kesik gibi yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

  15. Cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur

  Papatya yağı, içeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde sivilce ve sivilce izlerini giderir. Ciltte meydana gelen egzama gibi çeşitli deri hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. İltihap kurutucu özelliği olduğundan cilt üzerinde çıkan küçük yaraların da iyileşmesine yardım eder.

  16. Cildin yaşlanmasını önler

  Papatya yağının içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanma etkilerini azaltılmasına yardım eder. Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırırken kolajen ve elastin üretimini arttırır. Böylece ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur. Ölü deriden cildi arındırarak cildi yeniler.

  17. Saç dökülmesini azaltır

  Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan papatya yağı, saç derisini besleyerek güçlendirirken, saç dökülmesini ve saç kırılmalarını engeller. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde özellikle etkilidir. Saçları nemlendirerek yumuşatır ve tahriş olmuş saç derisini yatıştırır. Kuruyan saçlara da parlaklık verir.

  18. Kepeğe karşı savaşır

  Papatya yağı, saçta istenmeyen bir görüntüye neden olan kepekten kurtulmaya doğal bir çözüm sağlar. Saçın dökülmesine, incelmesine ve saç derisinin kaşınmasına neden olan kepekten saçı arındırmak için birkaç damla papatya yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bitlenmeye karşı da doğal ve etkili bir çözümdür. Kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini nemlendirerek saç derisinde meydana gelen tüm problemleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

  19. Saçları yumuşatır ve nemlendirir

  Saçı ve saç derisini besleyen papatya yağı, özellikle kuru ve kırılgan saçlar için çok etkilidir. Saçı güçlendirirken nem dengesini korur ve nemi saça hapseder. Yumuşak ve sağlam buklelerin ortaya çıkmasına yardım eder.

  20. Saçın kolay şekillenmesine yardımcı olur

  Oldukça zor taranan dolgun, dalgalı ve hatta kıvırcık saçları papatya yağı kullanarak yumuşatabilir ve rahatça tarayarak şekillendirebilirsiniz.

  21. Saça parlak bir görünüm kazandırır

  Papatya yağı, parlaklığını kaybetmiş mat ve cansız saçlara kaybettiği parlaklığı geri kazandırırken; saçı canlandırır ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Saçınızı durulayacağınız suyun içerisine birkaç damla papatya yağı ekleyebilirsiniz.

  22. Saç rengini açar

  Saç rengini açmak için kullanılan kimyasal boyalar saçı yıpratır ve cansızlaştırır. Fakat papatya yağı, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde saç renginde doğal renk geçişleri meydana getirir ve saçın rengini sağlıklı bir şekilde açar.  Papatya yağı, sprey yardımı ile saça sıkılıp ardından güneşe çıkılmalıdır. Güneş ışığı papatya yağının etkisini arttırmaya yardımcı olur ve kısa sürede saçın renginin açılmasını sağlar.

  23. Saç uzamasına yardımcı olur

  Papatya yağı, kan dolaşımını arttırır ve içerisindeki bileşenler saç foliküllerini uyarır ve güçlendirir. Bu sayede saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.


  Papatya Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizler ve cildin nefes almasına yardımcı olur.
  • Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatarak cilt bariyerini güçlendirir.
  • Kaz ayakları ve göz altı koyu halkaları giderir.
  • Cilt tonunu eşitler ve ciltteki renk eşitsizliğini giderir.
  • Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve şişliği hafifletir.
  • Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
  • Güneş lekeleri, hamilelik lekeleri ve yara izini giderir.
  • Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
  • Kolajen üretimini arttırır ve cilde elastikiyet kazandırır.
  • Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur.

  Papatya Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Saç derisini besleyerek güçlendirir.
  • İnce ve kırılgan saç tellerini güçlendirir.
  • Saç dökülmesini önler ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
  • Kepeği ve biti yok eder.
  • Kuru, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini rahatlatır.
  • Saça yumuşatır ve saça parlak bir görünüm kazandırır.
  • Saç rengini açar.
  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.