Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

Papatya yaz aylarında açan bir bitki türüdür. Güzel kokusu ve şekliyle birçok kadının gözde çiçekleri arasında olan bu çiçek, farklı cinsleri de bulunan bir bitkidir. Papatyanın eski zamanlardan beri spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu bilindiğinden, yüzyıllardır Roma’da, Mısır’da ve Yunanlılarda ilaçların yapımında kullanılmıştır. Günümüzde de yine şifa bulmak amacıyla ilk tercih edilen bitkiler arasında bulunmaktadır.

Yapraklar basit veya bileşik, stipulsuz, alternat, rozet şeklindedir. Çiçekleri yıldız şeklinde bulunmaktadır. Genellikle otsu, çok azı çalı, ağaç şeklinde bulunurlar. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan papatya, 20-50 cm boyunda, güzel kokulu bir yıllık otsu bitkidir. Hemen hemen her yerde ortaya çıkabilir. Çiçekleri dalların ucunda küçük başçıklar şeklinde bulunurlar ve başçıkların orta kısmında bulunan çiçekler tüp şeklinde ve sarı renklidir. Papatya çiçeği genellikle balçıklı topraklarda, ormanlık alanların çayırlarında, kırlarda, mısır, tahıl, patates yetişen topraklarda yetişmektedir.

Sarı ve beyaz renkte olan bu bitkinin, aşağıda adlandırılan çok fazla farklı çeşidi bulunmaktadır.

 • Kel papatya
 • Köpek papatyası
 • Alman papatyası
 • Beyaz papatya
 • Sarı papatya
 • Dağ papatyası
 • Çayır papatyası
 • Büyük papatya
 • Mayıs papatyası
 • Yalancı papatya

Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunan papatya bitkisini çay olarak kullanmak için çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulmalıdır. Papatya çayını doğru demlemek çok önemlidir, yanlış yapıldığı takdirde hiç faydası görülmez. Sabahları aç karnına bir bardak olarak içilebilen papatya çayı idrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca boyar madde olarak da kullanılır. Bazı ilaçlar ile etkileşime girdiği bilinen bu bitki dikkatli kullanılmazsa zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Bir kilo papatya yağı elde etmek için yaklaşık 200 kg papatya çiçeği gerekmektedir. Papatya yağının en bilinenleri, Alman papatyası ve Roma papatyası’ndan elde edilenlerdir. Alman papatyası, tatlı, koyu mavi renkte ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla Mısır, Doğu Avrupa, Fransa ve Macaristan’da yetişir. Roma papatyası ise İtalya, Fas, Fransa, Almanya ve İspanya’ da yetiştirilmektedir.

Papatya yağı papatya çiçeklerinin soğuk sıkım işlemi ile özünün çıkarılmasıyla elde edilmektedir. Yoğun ve kendine has bir kokusu bulunmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan papatya yağı, orta çağdan günümüze kadar birçok insan tarafından, hastalık ve cilt tedavisinde kullanılmıştır. İnsan vücudunda da birçok olumlu etkisi vardır, aynı zamanda cilt bakımında da önemli yere sahiptir.

Papatya Yağının Vücuda Faydaları

1. Eklem ağrılarını hafifletir

Eklemlerde meydana gelen, eklem ve kas ağrılarına iyi gelen papatya yağı, iltihap alan özelliği sayesinde özellikle eklem ağrılarını azaltmaya yardım eder. Artritin acı verici ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Yağı sürdükten sonra hafifçe masaj yaparak kan dolaşımını hızlanması sağlanmalıdır.

2. Hem yetişkinlerde hem bebeklerde uykusuzluğa iyi gelir

Papatya yağı ile yapılan masajın bebek ve çocukları uykuya teşvik ettiği bilinmektedir ayrıca bebeklerin zihnini yatıştırırken, sakinleştirir ve uyku hormonlarını tetikler. Sakinleştirici etkisi olduğundan, yetişkinler tarafında da kullanılan bu yağ, yatacağınız odanın çeşitli yerlerine dağıtılabilir ya da yastık kılıfına damlatarak uyku boyunca aromayı solunabilir.

3. Bağırsakları canlandırır

Özellikle kabızlık problemine iyi gelen bu yağ, bağırsakları canlandırarak metabolizma durgunluğu ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmak için doğal bir yöntemdir. Karın boşluğuna masaj olarak uygulandığında kısa sürede etkisini gösterir. Sindirimden kaynaklanan birçok rahatsızlığın tedavisinde papatya yağı kullanılabilir.

4. Depresyona iyi gelir

Papatya yağının kokusu depresyon, hayal kırıklığı, halsizlik, üzüntü gibi ruh hallerini yükseltmede çok etkilidir. İyi bir ruh haline bürünmeye de yardımcı olan bu yağ, birkaç damla bir beze ya da peçeteye dökülüp koklanabilir. Antidepresan etkisi ile daha iyi hissedilmesini sağlar, sakinleştirir.

5. Antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır

Enfeksiyonların gelişmesine izin vermeyen antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan bu yağ, oldukça etkilidir. Bakteri ve mantar gibi dış faktörlerden kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşır. Mevcut olan tüm enfeksiyonları ortadan kaldırırken tekrardan oluşumunu da engeller.

6. Menopoz ve hormonal dengesizliğinin hafiflemesine yardım eder

Özellikle pelvik bölgede kan dolaşımını artırarak menopoz sebebi ile olan düzensizlikleri ve hormonal dengesizlikleri hafifletmeye yardım eder. Ayak tabanlarına da birkaç damla yağ ile masaj yaparak da iyi bir sonuç elde edilmesi mümkündür.

7. Nefes darlığı ve burun tıkanıklığına iyi gelir

Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, öksürük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar için papatya yağını sıcak suya da ekleyerek buharı solunduğunda, üst solunum yollarını açmaya yardımcı olur. Bu şekilde doğal yollarla tedavi etmeye yardım eder.

8. Vücutta meydana gelen ağrıları azaltır

Başta adet ağrıları olmak üzere vücutta meydana gelen tüm ağrılar için birkaç damla papatya yağı kullanarak azalması sağlanabilir. Sancılarının azalmasını sağlarken, vücudu rahatlatır. Aynı zamanda göğüslerdeki ağrıların azalmasına da yardımcı olur.


Papatya Yağının Cilde Faydaları

1. Cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşatır

Cildi ve ciltteki gözeneklerin içini derinlemesine temizlerken, gözeneklerin kapanmasına yardım eder. Tekrar oluşumlarını engeller. Doğal bir cilt nemlendiricisidir. Cildi beslemeye ve kaybettiği nemi geri kazandırmaya yardımcı olurken, nemi cilde hapseder ve cilt bariyerlerini güçlendirir.

2. Cildin gençleşmesini sağlar

Düzenli olarak kullanıldığında göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarından ve göz çevresindeki koyu halkalardan ve mimik çizgilerinden kurtulmaya yardım eder. Ten rengini ve görünümünü iyileştirir. Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olunmasına katkı sağlar.

3. Cilt sağlığı için faydalıdır

Doğal bir cilt sakinleştiricisi olarak bilinen bu yağ, cildi rahatlatırken stresi ve gerginliği ciltten uzaklaştırır. Dış etkenlerin neden olduğu pürüzleri ortadan kaldırmaya yardım ederken özellikle cildi rüzgar ya da güneş yağına karşı da korur.

4. Ciltte meydana gelen kızarıklıkları geçirir

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Bu yüzden cilt üzerinde onarıcı etkisi bulunan bu yağ, özellikle ciltteki kızarıklıkların geçmesine yardım eder. Kaşıntı ya da alerji nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkları geçirmek için doğal bir tedavi yöntemidir.

5. Vücudun ve derinin rahatlamasına yardım eder

Banyo öncesi masaj yapılarak vücuda uygulandığında veya banyo suyunun içerisine damlatıldığında vücudu rahatlatıp, gevşetirken derinin rahatlamasına yardım eder.

6. Akne, sivilce ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir

Papatya yağı ciltte meydana gelen sorunların doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İçeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olurken, sivilce izlerini de geçirir. Deride meydana gelen egzama gibi çeşitli deri hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İltihap kurutucu özelliği olduğundan, cilt üzerinde çıkan küçük yaraların da iyileşmesine yardım eder.

7. Cilt hücrelerinin yaşlanmasını geciktirir

Yaşın ilerlemesiyle birlikte canlılığını zamanla kaybeden cilt hücrelerinin, papatya yağının içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanma etkilerini azaltılmasına yardım eder. Cildin ihtiyacı olan nemi kazandırırken kolajen ve elastin üretimini arttırır. Böylece ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur. Ölü derilerden de cildi arındırır. Cildi yeniler ve üst derinin yenilenmesine yardımcı olur.

8. Sivilce ve güneş lekelerinde etkilidir

Özellikle güneş lekeleri ve hamilelik lekeleri papatya yağı ile hafifletmek mümkündür. Bu yağ çeşitli nedenlerle oluşan cilt lekelerinin azalmasına yardım eder. Ciltteki tüm lekelerin giderilmesinde etkili olan bu yağ, leke oluşumuna da engel olmaktadır. Güneş yanığı, yara izi, hamilelik lekeleri ya da herhangi bir cilt lekesinin giderilmesinde etkilidir.

9. Yaraların iyileşmesine yardım eder

Alınan küçük darbeler sonucunda oluşan morluklar, kesikler gibi yaraları doğal antibakteriyel etkisi sayesinde ciltteki bakterileri uzaklaştırarak geçirmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.


Papatya Yağının Saça Faydaları

1. Saç derisinin güçlenmesine yardım eder

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olan papatya yağı, saç derisini güçlendirirken, güçlenen saç derisi sayesinde saçlarda meydana gelen dökülmeler ve kırılmaları engeller. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde özellikle etkilidir. Saçları yumuşatır, tahriş olmuş saç derisini yatıştırır ve nemlendirir. Aynı zamanda sinirleri rahatlatıcı özelliği ile saç derisini besleyen ve güçlendiren mükemmel bir yağ olarak bilinmektedir.

2. Saç dökülmesini azaltır

Özellikle saç kaybı problemlerine iyi gelen yağların başında gelmektedir. Saçlara masaj yaparak uygulandığında saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini engellemeye yardım eder. Kuruyan saçlara da parlaklık verir.

3. Kepeğe karşı savaşır

Saçlardaki kepek sorununa doğal bir çözüm olan bu yağ, saçlarda kötü bir görüntüye neden olan kepekten kurtulmaya yardım eder. Saçların dökülmesine, incelmesine ve saç derisinin kaşınmasına neden olan kepeklerden saçları arındırmak için birkaç damla papatya yağını saç diplerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda bitlenmeye karşı da doğal ve etkili bir çözümdür. Kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisini de nemlendirerek saç derisinde meydana gelen tüm problemleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

4. Saçları yumuşatırken, nem verir

Saçı ve saç derisini besleyen bir yağ, özellikle kuru ve kırılgan saçlar için çok etkilidir. Yumuşak ve sağlam buklelerin ortaya çıkmasına yardım eder, ayrıca saçı güçlendirirken nem dengesini korur ve nemi saça hapseder.

5. Saçların şekillenmesine yardım eder

Oldukça zor taranan dolgun, dalgalı ve hatta kıvırcık saçları papatya yağı kullanarak yumuşatıp rahatça tarayıp, şekillendirebilirsiniz.

6. Saçlara kaybettiği parlaklığı geri verir

Parlaklığını kaybetmiş mat ve cansız saçlara kaybettiği parlaklığı geri kazandırırken, canlandırır ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Saçınızı durulayacağınız suyun içerisine birkaç damla papatya yağı ekleyebilirsiniz.

7. Saç rengini açar

Saç rengini açmak için kullanılan kimyasal boyalar saçları yıpratır ve cansızlaştırırken, papatya yağı ile bu işlemi daha sağlıklı bir şeklide gerçekleştirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde saç renginde doğal renk geçişleri meydana getiren bu yağ, sprey yardımı ile saça sıkılıp ardından güneşe çıkılmalıdır. Güneş ışığı papatya yağının etkisini arttırmaya yardım eder. Saçın renginin kısa sürede açılmasını sağlar.

8. Saç uzamasına yardım eder

Çeşitli taşıyıcı yağlar ile karıştırıldığında kan dolaşımını arttırdığından saçın uzaması üzerinde etkili olmaktadır. İçeriğindeki bileşenler saç foliküllerini uyarır ve güçlendirir.


Papatya Yağının Yan Etkileri

Papatya’nın hem yağı hem de çayı oldukça dikkatli ve doğru kullanılması gereken bir bitkidir. Herhangi bir duruma alerjisi, belirgin bir hastalığı olmayan ve düzenli ilaç kullanmayan sağlıklı bireylerin kullanması gereken bu yağ, kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Kullanım şekline göre çeşitli yan etkileri görülebilir.

 • Bazı hassas ciltlerde alerji veya kızarıklık yapabilir.
 • Özellikle çiçek polenlerine karşı alerjisi olan bireyler kullanmamalıdır.
 • Hamile ve emziren kadınların kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.