Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

İçerdiği C Vitamini ile faydalı besinler listesinin en başında yer alan portakal, aynı zamanda uçucu yağ olarak da vücudunuz için de yararlıdır. Portakal yağı, limon ve greyfurt gibi uçucu ve konsantre yağlardandır. Hazır alınabileceği gibi ev ortamında da yapılabilir. Portakal yağı yapmak için portakalı tatlı kabuklarından ayırarak kabuklarını soğuk presleme yöntemiyle sıkmanız, belirli süre bekletmeniz gerekir. Bazen kabuğunun yanı sıra portakal ağacının yaprakları ve çiçekleri de kullanılabilir.

Portakal Yağının Vücuda Faydaları

1. Stres ve Kaygı Düzeyinizi Azaltır

Yapılan araştırmalara göre portakal yağı ile yapılan aromaterapi sonucunda kişinin stres hormon seviyelerinde düşme görülmüştür. Keskin kokusu, ruhu canlandırmasının yanı sıra vücudu sakinleştiren huzur veren bir kokudur. Özellikle regl ve menopoz dönemlerinde kullanıldığında rahatlatarak antidepresan işlevini de görür. 

2. Sivilceleri giderir

Problemli ciltlere uygulanan portakal yağı içerikli maskeler cildinizi rahatlatıp nefes aldırırken aknelerinizden de kurtulmanızı sağlar.

3. Ağrılı ve İltihaplı Bölgeyi Rahatlatır

Özellikle yangılı alanlarda kullanıldığında rahatlama sağlar ve kan dolaşımını düzenleyerek dokuların şişmesini önler.

4. Boğaz Ağrılarını Azaltır

Ağızda oluşan aft ya da küçük yaraların iyileşmesinde portakal yağı ile yapılan gargaradan yararlanabilirsiniz.

5. Doğal Spazm Gidericidir

Doğal bir spazm giderici olduğu için kronik öksürük, kramp ve ishal gibi pek çok sağlık probleminde de kullanılabilir.

6. Sindirimi Düzenler

Sindirimi düzenleyerek kabızlığı giderir ve C Vitamini emilimini artırdığı için mide problemlerinize iyi gelir.

7. Gaz Sıkışmasını Rahatlatır

Karın bölgesinde gaz sıkışması söz konusu olduğunda masaj yağı olarak kullanılabilir. Masajı yaparken cildinize portakal yağını sürerek saat yönünde masaj yapabilirsiniz.

8. İdrar Söktürücüdür

Lenfatik sistem, mesane ve böbrekleri uyarma özelliğine sahiptir ve idrar söktürücü görevini üstlenerek vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.

9. Selülit Tedavisinde Kullanılır

Yemizleme özelliği sayesinde de kadınların korkulu rüyalarından biri olan selülitin tedavisinde de kullanılır.

10. Cildinize Rahatlıkla Uygulayabilirsiniz

Jojoba, çay yağı, tatlı badem ya da avokado yağı ile inceltildiğinde cilde rahatlıkla uygulanabilir. Ayrıca banyo suyunuza birkaç damla ekleyerek banyo yapabilirsiniz. Masaj yaparken de diğer yağlarla karıştırıp incelterek kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra:

 • Kimyasal içermediği için doğal ev temizleyicisi olarak kullanılabilir.
 • Evinizi temizlerken kullandığınız ürünlere eklerseniz bulunduğunuz ortamda hoş bir koku katma şansı verir.
 • İktidarsızlık, sertleşme bozukluğu, cinsel isteksizlik gibi cinsel problemlerin tedavisinde afrodizyak özellikleriyle tercih edilen bir yağ türüdür.
 • Yiyecek ve içeceklerinize eklediğinizde hoş bir aroma katar.
 • Uçucu portakal yağı, yiyeceklerin bozulmasına neden olabilecek mantarların oluşumunu engeller.
 • Çalışmalar, portakal yağının veya bileşenlerinin kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini ve bazı kültürlenmiş kanser hücre hatlarında hücre ölümüne yol açabileceğini göstermiştir.
 • Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre portakal yağı kullanılarak yapılan aromaterapi seansları Alzheimer hastalarında destek olarak kullanılabilir. Portakal yağı gibi uçucu yağlar cilt tarafından emilir ve kan dolaşımına ulaşarak vücudun tamamına ulaşır. Cilt tarafından emilimi duyguların kontrolü ve sinir sistemini de etkiler.

Portakal Yağının Cilde Faydaları

Alerjiniz yoksa çay ağacı, jojoba ve avokado gibi yağlarla incelterek rahatlıkla kullanabileceğiniz portakal yağı, özellikle yağlı ve karma ciltler için idealdir. Cilt bakım ve güzellik ürünü olarak da hayatınıza dahil edebileceğiniz portakal yağı cildinizi sıkılaştırma konusunda size yardımcı olur. Bu ana özelliğinin yanı sıra:

 1. İçerdiği yoğun C vitamininin yanı sıra B ve E vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve proteinler ile cildinizi besler.
 2. Antioksidan özelliği ile güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi koruyucu bir katman oluşturur.
 3. Cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmak ve cildinizi nemlendirmek için portakal yağından yararlanabilirsiniz.
 4. Yara ve yanıkların tedavisinde iyileştirici özelliği ile destek olur. Ayrıca güçlü bir nemlendirici olduğu için tahriş olan bölgelere uygulandığında rahatlama hissi sağlar.
 5. Kızarıklıkları önler.
 6. Cildin esnek yapısını korumasına yardım eder.
 7. Ciltte koyu leke oluşumunu engeller.
 8. Cildinizin gençleşmesi için gerekli olan kollajen doku üretimini artırır.
 9. Ciltte oluşan ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olur. Böylece kırışıklık oluşumunu zorlaştırarak yaşlanma etkilerini geciktirir ve zamana meydan okumanıza destek olur.
 10. Ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulandığında ağrıyı azaltır.
 11. Akne gibi cilt problemlerini gidermenize yardımcı olur. Cildinizi iyice temizledikten sonra pamuk yardımıyla problemli bölgelere portakal yağı sürebilirsiniz. Akneyi kurutarak cildinizdeki problemi ortadan kaldırır.
 12. Cildinizi iyice temizledikten sonra tonik olarak kullanabilirsiniz.
 13. Bölgesel zayıflama için yardımcı olur.
 14. Kan dolaşımını artırarak cildinize doğal bir parlaklık verir.
 15. Temizleme özelliği sayesinde de selülit tedavisinde kullanılır.
 16. Cerrahi bir müdahale olmadan portakal yağından yardım alarak göğüslerinizi büyütebilirsiniz. Portakal ve tarçın yağını karıştırarak göğüs çevresine sürüldüğünde göğüsleri büyütmeyi desteklediği bilinmektedir.

Portakal Yağının Saça Faydaları

İçerdiği yoğun C vitamini ile kuru ve yıpranmış saçların sağlıklı bir görünüm kazanmasını, saç derisi ve saçın nemlenmesini sağlayan portakal yağı saçınızı besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Düzenli kullanıldığında saçınızdaki gürleşmeyi fark edeceksiniz.


Portakal Yağı Yan Etkileri

Uçucu yağlar doğaldır, ancak önlem almadan kullanılabilecekleri anlamına gelmez. Herhangi bir uçucu yağın cilde uygulandığında cilt reaksiyonuna neden olma potansiyeli vardır. Olası bir reaksiyondan endişe ediyorsanız, daha büyük alanlarda kullanmadan önce dirseğinizin iç kısmında biraz seyreltilmiş portakal yağını test edebilirsiniz. Ciltte duyarlılığa neden olabilecek eski veya oksitlenmiş portakal yağını kullanmaktan kaçının. Bu, bir kullanımdan sonra fark edilmeyebilecek bir alerjik reaksiyon türüdür, ancak birkaç kez kullandıktan sonra ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Bazı turunçgil uçucu yağları fototoksiktir yani bu tür yağları kullanıp güneşe çıkarsanız ağrılı cilt reaksiyonuyla karşılaşabilirsiniz. Portakal uçucu yağı düşük fototoksisite riski taşısa da cildinizde kullandıktan sonra dışarı çıkmayı planlıyorsanız yine de dikkatli olmalısınız. Güneşe çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınmalı, mutlaka koruyucu giysi giymeli ve şapka takmalısınız.

Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi, kullanırken aşağıdaki maddelere dikkat etmenizde fayda var:

 • Seyreltilmemiş uçucu portakal yağını cildinize uygulamayın.
 • Çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Uçucu yağlarınızı uzak tutmak yeterli değildir. Güvenliği sağlamak için tüm uçucu yağları kilitlenebilir bir kutuya koyun ve ulaşamayacağı bir dolapta saklayın. Alternatif olarak, yüksek bir dolapta saklayın ve bir çocuk kilidi ekleyin.
 • Aromaterapi için kullanıyorsanız, bulunduğunuz alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Ortam iyi havalandırılmadığında solunum sisteminizi tahriş etme riskiniz olabilir.
 • Hamileyseniz, emziriyorsanız veya reçeteli ilaçlar alıyorsanız, uçucu portakal yağı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Portakal yağını ortamda maksimum 30-60 dakikalık aralıklarla kullanın. Bu süreyi aşmayın. İdeal zamanların aşılması yağın faydalarını artırmaz. Aslında, vücudunuzda, özellikle sinir sisteminde stres yaratabilir.
 • Güneş ışınlarına maruz kalmadan önce asla ışığa duyarlı yağlar kullanmayın. Solaryuma girmeden veya doğrudan güneş ışığında zaman geçirmeden önce ışığa duyarlı hale getirici yağları kullandıktan sonra 24 saat beklemeniz gerekir.
 • Uçucu yağları kullandıktan sonra daima ellerinizi yıkayın. Elinizde uçucu yağ kalıntıları varsa ve gözlerinizi ovalarsanız veya kulaklarınızın iç kısmını çizerseniz, ciddi bir olumsuz reaksiyon yaşayabilirsiniz. Uçucu yağlar gözler ve kulaklarla temas etmemelidir.
 • Uçucu yağlar oldukça yanıcıdır. Tüm uçucu yağları mumlar ve ateşin olduğu alanlardan uzak tutun. Mumlar, gaz sobaları, yanan sigaralar veya açık şöminelerin yakınında kullanılmamalı veya saklanmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkatli davranmak ve güvenlik kurallarına uymak, uçucu yağları kullanma deneyiminizin olumlu olmasını sağlar. Bununla birlikte, olumsuz reaksiyonlar hala olabilir. Çoğu durumda, küçük yan etkiler evde halledilebilir.

Portakal yağı gözünüze kaçarsa:

 • Pamuklu çubuğu susam veya zeytin gibi yağlı bir yağda bekletin. Gözünüzü kapatarak göz kapağınızın üzerinden silin. Bölgeyi hemen soğuk, temiz suyla yıkayın.
 • Cilt tahrişi yaşıyorsanız portakal yağını emmek ve silmek için yoğun yağlı bir yağ veya krem ​​kullanın.
 • Kazara bir yağı yutmuşsanız kusmaktan kaçınarak hiç zaman kaybetmeden bir sağlık merkezinize başvurun.

Her zaman uçucu yağları güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Portakal yağını kullanmak istiyor ancak sağlıkla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, yağı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.