Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

17.10.2017
Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı, tatlı portakal kabuğunun soğuk sıkım adlı teknik ile sıkılmasından elde edilen bitkisel bir yağdır. Kokusu oldukça hoş olan bu esansiyel yağ, özellikle insan vücudu üzerinde yer alan stresi ve gerginliği azaltıcı bir etki oluşturmaktadır.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Gerginlik, endişe ve stresin azalmasına yardımcı olması gibi aynı zamanda ağrıların geçmesine, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlaması da portakal yağının faydaları arasında yer alır. Vücudu toksinlerden arındırır, cildi derinlemesine besler ve mide rahatsızlıklarını hafifletir.

1. Stresi Azaltarak Ruh Sağlığını İyileştirir

Portakal yağı içerisinde yer alan bileşikler stresi azaltır ve dikkat dağınıklığının önüne geçer. Sakinleştirici etkisi ile hem beden hem de ruhta oluşan gerginliği gidererek kişiyi rahatlatmaktadır. Kokusu sayesinde zihni açar, algıları güçlendirir ve uyku bozukluklarının önüne geçer.

2013 yılında yapılmış olan bir çalışmaya göre portakal yağı, diş tedavisi gören çocuklara uygulanmış ve bunun sonucunda çocuklarda yer alan stres hormonuna ait seviyenin azaldığına rastlanmıştır.

2015 yılında ise doğum yapan kadınlar üzerinde araştırmalar yapılmıştır ve bu araştırmaya göre kadınlar iki ana gruba ayrılmıştır. Birinci grupta yer alan kadınlara portakal yağı koklatılmış, ikinci grupta yer alan kadınlara ise hiçbir şekilde portakal yağı koklatılmamıştır. Yapılan çalışma sonucunda ise portakal yağını koklayan kadınların kaygı yaşamadığı gözlenmiştir.

2019 yılında fareler üzerinde çalışmalar yapılmış ve portakal yağı soluyan farelerin depresyona karşı göstermiş oldukları reaksiyonlar bir takım grafikler altında gözlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ise portakal yağını solumuş olan farelerin depresyon ve benzeri davranışlara karşı oluşan etkilerinin azalmış olduğu gözlenmiştir.

Yapılan tüm bu araştırmalar sonucunda, özellikle yorucu ve stresli dönemlerde kişilerin bedenlerini rahatlatmaları için portakal yağını kullanmaları tavsiye edilmektedir.

2. Ağrı Kesici ve Kas Gevşetici Etki Gösterir

Portakal yağı, antiseptik özelliğe sahip olduğu için ağrı kesici ve kas gevşetici etki gösterir. Bu nedenle baş ağrısı, kas ve eklerde ortaya çıkan ağrıları dindirir. Regl sancısını azaltır ve adet düzensizliğine iyi gelir.

2017 yılında kemik kırıkları olan insanlar üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda portakal yağını soluyan bireylerin daha az bir şekilde ağrı çekmiş olduğu tespit edilmiştir.

2008 yılında ise diz ağrısı çeken insanlar üzerinde portakal yağının faydalı olup olmayacağı araştırılmıştır. Bu çalışmada ağrısı olan kişilerin cildine zencefil ve portakal yağını karışımı uygulanmıştır. Kısa süre içerisinde portakal yağını vücuduna uygulayan kişilerin ağrılarının dinmiş olduğu görülmüştür. Fakat uzun süreli ağrılardan bu yağın yardımcı bir etken olmadığına rastlanılmıştır.

Yapılan tüm araştırmalar sonucunda portakal yağının kısa sürede meydana gelen ağrılara oldukça büyük faydalar kattığı görülmektedir. Fakat uzun süreli ağrılar için portakal yağı kesin bir sonuç vermemektedir.

3. Akne ve Sivilceleri Giderir

Portakal yağı oldukça kuvvetli antimikrobiyal etki sağlamaktadır. 2014 yılında yapılmış olan bir araştırma sonucunda, portakal yağının cilt üzerindeki etkileri gözlenmiştir ve özellikle akne gibi cilt üzerinde istenmeyen problemleri ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Yapılan bir araştırmaya göre, 28 gönüllünün katılmış olduğu bir çalışmada kişiler 4 guruba ayrılmıştır. Toplam 8 haftalık süreç içerisinde 4 farklı jel kullanılarak etkiler incelenmiştir. Burada portakal yağı, fesleğen yağı, asit bazlı yağlar, asetik asit ile karıştırılmış bitkisel yağlar kullanılmıştır. Bunun sonucunda portakal yağı kullanan kişilerde akne eğilimine karşı bir azalma olduğu gözlenmiştir.

4. Göğüs Büyütür ve Selülit Giderir

Portakal yağı, kan dolaşımını arttırarak hücre yenileyici etki gösterir ve düzenli kullanım sonucunda selülitlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yapılan bir çalışma sonucunda tarçın yağı ile portakal yağı birleştirilmiştir ve göğüs bölgesine sürülmüştür. Birkaç hafta sonra bu karışım uygulanan kişilerin göğüslerinde büyüme görülmüştür.

5. Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlar

Portakal yağı, lenfatik sistem, mesane ve böbrekleri uyarma özelliğine sahiptir ve idrar söktürücü görevini üstlenerek vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Özellikle karın bölgesine masaj yapılarak uygulandığında bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık sorunundan şikayetçi olan kişiler için bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olduğu gibi ishal sorunundan şikayetçi bireylerde ise sindirimi dengeleyen bir etki göstermektedir.

6. Cinsel Duyguları Tetikler

Portakal yağı, iktidarsızlık, sertleşme bozukluğu, cinsel isteksizlik gibi cinsel problemlerin tedavisinde afrodizyak özellikleriyle tercih edilen bir yağ türüdür. Masaj yoluyla yada solunum yoluyla vücuda alındığında cinsel duyguların uyarılmasında etkili olmaya başlar. Özellikle bu konuda sorun yaşayan çiftlerin karşılıklı olarak portakal yağını kullanmaları sorunlarının çözülmesine yardımcı olacaktır.

7. Cildi Besleyerek Yeniler

Portakal yağı içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde hücre yenileyici bir etki göstermektedir. Bu sebepten dolayı özellikle sivilce gibi cilt sorunlarında, sorunun çözülmesinde doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Cilt üzerine uygulanan portakal yağı, ciltte yer alan lekelerin azalmasına yardımcı olduğu gibi sivilceleri kurutur ve kızarıklık gibi sorunların giderilmesinde etken bir rol oynar. Aynı zamanda siyah noktaların temizlenmesinde de görev alır. Kolajen artışını sağlar ve bu sebepten dolayı da yaşlılık belirtilerini ve ciltte oluşan hasarları önler.

8. Saç Tellerini Güçlendirir

Portakal yağı içerisinde C vitamini bulundurduğundan dolayı saç derisine en iyi etki eden doğal yağlar arasında yer almaktadır. Saçın dökülmesini engellediği gibi saç tellerinin daha güçlü olmasında da rol alır.

9. Enfeksiyon Tedavisine Yardımcı Olur

Bitkisel bir antibiyotik olan portakal yağı, vücutta yer alan iltihapların temizlenmesinde görev alır. Özellikle ağrılı ve iltihaplı bölgede kullanıldığında rahatlama sağlar ve kan dolaşımını düzenleyerek dokuların şişmesini önler. Ağızda oluşan aft ya da küçük yaraların iyileşmesinde portakal yağı ile yapılan gargaradan yararlanabilirsiniz.

Grip olan bir grup öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; 2 şer hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere herkese sırası ile portakal yağı koklatılmış. Araştırma sonucunda grip olan kişilerin kolaylıkla enfeksiyonu atlatmış oldukları görülmüştür.

10. Kanserle Mücadele Eder

2012 yılında bir çalışma yapılmış ve bu çalışmaya göre limonen bakımından zengin olan portakal yağının kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ve kolon kanserini oluşturan hücrelerinde ölmesinde büyük katkı sağladığına rastlanılmıştır. 2017 yılında yapılan araştırma sonucunda ise akciğer ve prostat kanserinin oluşmasını sağlayan hücrelerin büyümesinin engellendiği görülmüştür.

11. Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Portakal yağı kullanılarak yapılan aromaterapi seansları, Alzheimer hastalarının sinir sistemini etkiler ve duyguların kontrolünü sağlar. Böylece Alzheimer hastalarında bilişsel işlevi geliştirdiği için anıların daha kolay hatırlanmasına yardımcı olur.


Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cildi besler, ölü deriden arındırır ve tıkanmış gözenekleri temizler.
 • Yara ve yanıkları iyileştirir ve tedavisine yardımcı olur.
 • Kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırır; ciltteki kızarıklığı ve şişliği alır.
 • Vücutta kolajen üretimini artırır ve cildi gençleştirir.
 • Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Ciltte koyu leke oluşumunu engeller ve cilt lekelerini giderir.
 • Ciltte kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulandığında ciltteki ağrıyı azaltır.
 • Cildin esnek yapısını korumasına yardım eder.
 • Kan dolaşımını artırarak cilde doğal bir parlaklık verir.
 • Selülit tedavisinde kullanılır.
 • Göğüs toparlamaya ve göğüs büyütmeye yardımcı olur.
 • Akneyi kurutarak sivilce tedavisine yardımcı olur.
 • Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Portakal Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçı besleyerek saç kırıklarını önler.
 • Kıvırcık ve dalgalı saçları düzleştirir.
 • Saçı derinlemesine besleyerek onarır ve güçlendirir.
 • Boya, maşa gibi uygulamalar sonucunda hasar gören saçları onarır.
 • Yıpranmış ve zayıf saçları canlandırarak hacimli görünüme kavuşturur.
 • Kuru saç derisini nemlendirir.
 • Saç dökülmesini önler ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.