Kapadokya Balon Turu: Detaylı Rehber (2020)

16.10.2017
Kapadokya Balon Turu: Detaylı Rehber (2020)

Özel bir günü kutlamak ya da hayatınızda bir daha unutamayacağınız bir gün yaşamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Kapadokya’da bir balon turuna çıkmak olacaktır. Güzel atların ülkesi olarak nam salan Kapadokya’yı güneşin doğuşu altında izlemek, yıllar geçse dahi unutamayacağınız manzaraların aklınıza kazınmasını sağlayacaktır. Tan yeri ağarırken görülen onlarca farklı renk tonuna eşlik eden ise Peri bacalarının görüntüsü olacaktır.

Kapdokya balon turlarının bu kadar özel olmasının başlıca sebebi ise bin yıllarca süren volkanik olaylar ve erozyonlar sebebi ile doğanın aldığı muhteşem şekillerdir. Dünya Mirası listesinde kendisine yer edinen Kapadokya, burada bulunan balon turları sayesinde dünya mirasını havadan izleme şansını ziyaretçilerine sunmaktadır.

Kapadokya Balon Turu Nasıl Yapılır?

Kapadokya balon turuna katılmaya karar verdiyseniz öncelikle alarmlarınızı sabahın erken saatlerinde kurmanız gerekmektedir. Turu aldığınız acente tarafında size saatler ile ilgili kesin bilgiler bir gün öncesinden verilecektir.  Balon turlarının paket programları, turu düzenleyen şirketler tarafından sizi otelinizden alması ile başlamaktadır. Otelinizin bulunduğu konuma göre değişen saatlerde transfer araçları otelin önünde hazır bekleyecektir. Bu saatler ortalama olarak sabah 4.30 ile 5.30 arasında değişmektedir. Transfer araçları ile uçuşun yapılacağı noktalara ulaşıldıktan sonra sizlere hafif bir kahvaltı ve içecek ikramı yapılmaktadır. Siz sabahın ilk keyfini yaparken balonların ise sıcak hava ile doldurularak uçuşa hazırlanmaktadır.

Balonların hazırlanma aşamaları bile ne kadar güzel bir tur yaşayacağınızın müjdecisi olarak size görsel bir şov sunar. Kalkış alanında bulunan bütün balonların teker teker şişirilmesi tura katılacaklara unutamayacağı görüntüler yaşatmaktadır. Ayrıca kullanılan ateşleme sistemleri sayesinde sabahın ayazında dışarıda olduğunuzu dahil fark etmeyeceksiniz. İsteyenler balonların hazırlanması sırasında merkezde de bekleyebilirler. Balonlar uçuşa hazır hale geldikten sonra çeşitli büyüklükteki sepetlere katılımcıların binme süreçleri başlamaktadır. Sepetlere binmek son derece kolaydır. Bu aşamada balonda bulunan pilot tarafından tur katılımcılarına uçuş sırasında uymaları gereken kurallar hakkında bilgilendirmede bulunulmaktadır. Bu bilgilere harfiyen uyulması güvenlik açısından önemlidir.

Katılımcıların sepetlere yerleşmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra ise uçuş serüveni başlamaktadır, bu süreler satın alınan pakete göre genellikle 1 saat ile 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. Sürelere hatıra fotoğraf çekiminde dahil olmaktadır. Alınan Paketler uçuşların sürelerini belirlemektedir. En kısa olan uçuş süresi 60 dakika olurken, en uzun süre ise 90 dakika olmaktadır. Ancak bu süreler hava şartlarına göre de değişiklik göstermektedir. 60 dakika sürmesini beklediğiniz yolculuğunuz hava şartları sebebi ile 45 dakika veya 1.5 saat sürebilmektedir. Eşsiz uçuş deneyiminizi tamamladıktan sonra yine transfer araçları ile otelinize bırakılırsınız. Uçuş haricindeki diğer süreler ise genellikle 1 saat transfer ve 1 saat balonun hazırlanması olmaktadır. Diğer bir deyişle en kısa uçuş paketi 3 saatlik bir programdan oluşmaktadır.

Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise hiçbir zaman uçuşa başladığınız noktaya inmediğinizdir. Çünkü sıcak hava balonları rüzgarların onları götürdüğü rotaları takip etmek zorundadır. Balonların yönlendirilmesi ancak aşağı ve yukarı istikamette yapılabilmektedir. Pilotların balonları sağa veya sola yönlendirmesinde çok fazla etkisi bulunmamaktadır. Süre sonunda pilotunuz iniş için en uygun noktayı belirleyecek ve sizi orada bırakacaktır.  İniş gerçekleştikten sonra ise 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yer ekibi yanımıza ulaşmış oluyor. Sonra masalar kuruluyor, hatıra fotoğrafları çekiliyor ve kutlama için şampanyalar patlatılıyor. Şampanya seçenekleri genel olarak alkollü ve alkolsüz olarak ikiye ayrılıyor.

Turun en sonunda ise pilot tarafından imzalanmış olan katılım sertifikaları veya madalyaları katılımcılara takdim ediliyor. 900 metreye kadar çıkabilen sıcak hava balonları sayesinde Kapadokya’nın bulunduğu bütün vadiyi eşsiz bir renk ışığı altında izleyebilme şansına sahip oluyorsunuz. Panoramik görüntünüz de görebileceğiniz manzaralar içerisinde öncelikle Peri bacaları yer almaktadır. Ayrıca yamaçlara yayılmış olan eşsiz güzellikteki mimariye sahip olan taş evleri de izleyebilirsiniz. Balonların rotalarını rüzgar belirlediği için her uçuşta farklı bir rota izlenmektedir. Bu sayede her katıldığınız uçuş bir öncekinden tamamen farklı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya tatillerinin olmazsa olmazı olan balon turuna katılmaya karar verdiniz, bunun içinde acente araştırıyorsunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Balon turu yapan şirketleri araştırırken normalin çok altında fiyat veren firmalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu firmalar uçuşu yarım saat gibi kısa sürelerde tamamlayarak ya da deneyimi olmayan/az olan pilotlar ile çalışarak bu turları düzenlemektedir.
 • Daha sonrasında dikkat etmeniz gereken konu ise firmaların sahip oldukları deneyimlerdir. Eğer bunu öğrenebilirseniz en deneyimlisinin doğal olarak da en güvenli tur şirketini de kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
 • Balon turlarını satın alırken elbette ki kişisel istekleriniz de önemli olmaktadır. Seçiminizi yaparken istediğiniz uçuşun süresini, kişi sayısını ve verebileceğiniz ücreti karşılayan bir acente tercih etmelisiniz.
 • Son önemli nokta ise yolcu sigortalarının olup olmadığını bilmektir. Sıcak hava balonları ile yapılan kazalar nadir olsa da, katılımcıların sigortalanması olası kaza durumunda önemini göstermektedir.

Buraya ipucu bırakmak gerekirse; şimdiye kadar hiç kazası olmayan üç adet balon turu düzenleyen acente bulunmaktadır. Bunlar; SkyWay, Voyager ve Royal Balloon olmaktadır. Ayrıca bu üç firma Kapadokya’da en çok uçuş gerçekleştiren firmalardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Katılamaz?

6 ile 90 yaş arasında olan herkes balon turlarına katılabilmektedir. Ancak bazı özelliklere sahip kişilerin balon turlarına katılması önerilmemekte hatta engellenmektedir.

Balon turuna katılması uygun olmayan kişilerin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Sepete tırmanabilecek fiziksel yeterliliğe sahip olmama,
 • Hamileler ya da hamilelik şüphesi olanlar,
 • Yakın geçmişte herhangi bir büyüklükte ameliyat geçirmiş olanlar,
 • Akli dengesi yerinde olmayanlar
 • Kalça ya da bel ağrısı yaşayanlar

Yükseklik Korkusu Olanlar Katılabilir Mi?

Balon yükselirken içerisinde bulunan yolcular hareketi ve rüzgarı hissetmektedirler. Bu sebeple yüksek bir binadaki yada uçurumun kenarındaki hissiyat oluşmamaktadır. Bu yüzden yükseklik korkusu olan insanlar rahat bir şekilde uçuşlarını tamamlamaktadır. Hatta yükseklik korkusu olan birçok insan korkularının üzerinden gelebilmek için balon turlarını kullanmaktadır.

Uçak Tutması Yaşayanlar Aynı Sorun İle Karşılaşırlar mı?

Bazı insanlar uçak tutması adı verilen ve kendilerini hasta, midesi bulanmış hissetmesine sebep olan sorunlar yaşamaktadırlar. Sizde bu sorunu yaşıyor ve bu sebeple uçaklara binemiyor veya uçak yolculuklarında çok zorlanıyorsanız, balon turu için bunu sorun etmenize gerek olmamaktadır. Çünkü balonlar motorsuz hava araçları oldukları için türbülansa girmezler. Sizlere de uçak tutmasından uzak eğlencenin tadını çıkarmak kalır.

Hangi Mevsimlerde Yapılmaktadır?

Kapadokya her mevsim farklı güzellikler sunmaktadır. Bu sebeple ziyaretçilerin her mevsimin tadını çıkarabilmesi için yılın 12 ayı balon turları düzenlenmektedir. Yaz yada kış fark etmeksizin balonların uçabilmesi için gerekli olan bazı hava koşulları bulunmaktadır. Bu hava koşulları ise rüzgarın 11 km/s hızından az olması ve fırtınalı yağışın olmaması olarak belirtilebilir. Yazın havalar daha az rüzgarlı olduğu için  yaz aylarında yapılan balon turlarının tarihleri çok daha kesin olmaktadır.

Satın almış olduğunuz balon turu paketi hava şartları dolayısıyla bazı zamanlarda yapılamamaktadır. Bu gibi durumlarda uçuşunuz ertesi güne ya da en yakın uygun havalı güne ertelemektedir. Eğer tatiliniz esnasında hava şartlarından dolayı uçuşa katılamazsınız uçuş iptali gerçekleşir ve paket için ödediğiniz ücret kesinti olmaksızın tarafınıza iade edilir.

Diğer bir yandan balon turlarının en yoğun olduğu zamanlar nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Bu ayların bu derece yoğun olmasındaki ana sebep ise Kapadokya’nın mevsiminin bu aylarda ziyaret etmek için çok daha elverişli olmasıdır. Destinasyonun artan ziyaretçi sayısı sebebi ile turlarda ki yoğunluk da artmaktadır. Turların hava şartları ile iptal etmesi olasılığı her zaman bulunmasına rağmen iyi haber şu ki Kapadokya’da yılın 250-285 günü uçuş gerçekleşmektedir. Aslına bakarsanız kış mevsimi dışında gittiğinizde büyük ihtimalle tura katılabileceksiniz.

Havanın Balon Turuna Uygun Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Uçuşlarının yapılıp yapılmayacağını belirleyen en önemli etken rüzgar hızıdır. Bu kadar önemli olmasının sebepleri kazaların önlenmesi ve güvenliktir. Balon turları ve balonların havalanıp havalanamayacağına sivil havacılık tarafından karar verilmektedir.

Uçuşlara karar veren sivil havacılık, balon turuna katılacakları ve balon turunu düzenleyecek kişileri bilgilendirmek amacıyla her yarım saatte bir güncellenen hava durumu raporunu internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır.

Bu sayfada uçuş alanının farklı bölümleri ayrıldığı görülmektedir. Bu bölgelerden hareket edecek balonların bilgilendirilmesi için 3 farklı bayrak rengi kullanılmaktadır. Kırmızı bayrak olan bölgeler gün boyunca balon uçuşuna kapatılmış anlamına gelmektedir. Eğer bölgede sarı bayrak bulunursa o zaman balonların uçuş için beklemeleri gerektiği anlaşılmaktadır. Son olarak hava şartlarının uçuş için uygun olduğunu ve planlanan saatte uçuşların gerçekleşeceği anlaşılmaktadır.

Görülen Bölgeler Nerelerdir?

Eğer Kapadokya balon turuna çıkarsanız panoramik manzaranız 4 ile 20 kilometre genişlikte değişkenlik gösterecektir. Bütün bu panoramik manzara içerisinde bulunan alanlar ise Ürgüp, Göreme ve Avanos olmaktadır.  Manzaranızda bulunan ayrıntılara inmek gerekirse elbetteki öncelik Peri bacalarındadır.

Onun yanında görebileceğiniz ayrıntılar sokak içlerindeki eşsiz mimariye sahip taş evler, Kızılırmak’ın kıvrıla kıvrıla aktığı bütün vadisi, Kapadokya’nın gözcüsü konumunda olan Uçhisar Kalesi, kayaların içine oyulmuş olan ve heybetiyle şaşkınlık yaratacak kiliseler, güvercinleri barındıkları güvercinlikler, üzüm bağları ile ünlü geniş araziler olacaktır. Ayrıca bu güzelliklerin yanında Erciyes Dağı’na ve Hasandağ’a daha yakından bakma fırsatı da bulabileceksiniz.  Tüm bu bilgilerin yanında en muhteşem manzarayı sunan rotalara sahip olan kalkış noktaları ise Göreme ile Avanos arasındaki bölgelerdir.

Balon Turları Saatleri

Kapadokya’da düzenlenen balon turları yoğun sezonda 3, daha az yoğun olan zamanlarda ise 2 kez yapılmaktadır. Yoğun sezonlarda düzenlenen turların vakitleri ise şunlardır;

 • Gün doğarken yapılan turlar
 • Gün doğumundan hemen sonra yapılan turlar
 • Gün batımında yapılan turlar

Yoğun olmayan zamanlarda gerçekleşen balon turları ise;

 • Gün doğumunda yapılan turlar ve
 • Gün doğumunun hemen ardından yapılan turlar olmaktadır.

Güvenli Midir?

Hava taşıtları hemen hemen herkesin korktuğu taşıtlardır. İnsanların ayaklarının yere değmemesi onları endişeye sevk etmektedir. Ancak sıcak hava balonlarının dünyada kullanılan bütün taşıtlar içerisini en az kaza oranına sahip olan taşıt olduğunu bilmek içinizi rahatlatacaktır. Tüm bunların yanında bu turlar 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yani bu turları düzenleyenler ve pilotları uzun deneyimlere sahip olmaktadır.

Pilotlar Güvenli Mi?

Sıcak hava balonlarının pilotları eğitimlerini sivil havacılıkta tamamlamaktadırlar. Bu kurumdan aldıkları uçuş sertifikaları profesyonellik segmentinde bulunmaktadır. Pilotların almış oldukları bu eğitimler son derece ciddi ve uzun dönemli olduğunu belirtmekte yarar vadır. Bu sertifikaya sahip olmayan hiçbir pilot sıcak hava balon turunda görevlendirilmemektedir.

Pilotların almış oldukları eğitim ile bilgiler ise kısaca şu şekildedir. Pilotlar öncelikle 45 saatlik bir temel eğitime tabi tutulurlar. Ancak bu eğitimden sonra herhangi bir uçuşta bulunamazlar. Daha sonrasında 40 saatlik bir eğitimi ile birlikte 6 aylık bir stajyerlik süresi geçirirler. Bu dönemde 12 kişi kapasitesine sahip olan küçük ölçekli balonlarda görev yapabilmektedirler.

Sürenin sonunda pilotlar 6 aylık bir eğitim dönemine daha girerler. Bu sürenin içerisinde pilotun en az 100 uçuşta görev alması gerekmektedir. Bu eğitimlerin hepsini tamamlayanlar ancak turlardaki araçlarda görev alabilmektedirler. Uzmanlıklarını alan pilotlar ise 40 yaşlarına kadar her 5 yılda bir sınava girmek zorunda kalmaktadırlar. 40 ile 60 yaş aralığındaki pilotlar ise her 2 yılda bir düzenlenen sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Aksi halde lisansları iptal edilmektedir.

Eğitimlerde verilen önemli bir konu ise acil durumlarda yapılması gerekenlerdir. Pilotlar bu eğitimler sayesinde 2. sınıf medikal kontrolcü unvanına sahip olmaktadırlar. Bu da havada iken gerçekleşen herhangi bir sağlık problemi sırasında pilotların yolculara rahatlıkla müdahale edebilecek bilgiye sahip oldukları anlamına gelmektedir. Pilotların genel sağlık durumları da lisansları için önemlidir. Bu sebeple düzenli aralıklar ile check-up yaptırma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kullanılan Balon Malzemeleri Güvenli Mi?

Balon turlarında kullanılan bütün malzemeler, kalite ve dayanıklılık bakımından sıkı ve düzenli denetimlere tabi tutulmaktadır. Bu denetimler sivil havacılık tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple balonlarda kullanılan malzemelerin düzenli olarak bakımları sağlanmaktadır. Bu denetimlerin haricinde araçlar her uçuş öncesi ve sonrası pilotlar tarafından denetime tabi tutulmaktadır.

Uçuş Sırasında Herhangi Bir Ekipman Bozulursa Ne Olur?

Uçuş sırasında kullanılan ve uçuş güvenliği için elzem olan bütün ekipmanların yedekleri bulunmaktadır. Yaşanacak herhangi bir aksaklık durumunda yedek ekipmanların kullanımlarına geçilmektedir. Eğer yedek ekipman ile halledilemeyecek bir sorun oluşursa deneyimli pilotlar tarafından balonların en uygun bölgeye, en kısa zamanda iniş sağlanmaktadır.

Denetimler

Kapadokya balon turları düzenleyen acenteler sık aralıklarla olmak üzere sürekli olarak denetim altında tutulmaktadır. Bu denetimler ise Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığına bağlı olan Sivil Havacılık Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yönerge ihlallerinin tespit edilmesi durumunda ise acentelerin kapatılmasına kadar varan ciddi cezalar uygulanmaktadır. Balon turlarını düzenleyen acentelerin kurucularının ve yönetim kadrosununda yine pilotlardan oluşması gerekmektedir. Bu kişilerin deneyimleri ise en az 2 yıl olmak zorundadır.

Sıcak Hava Balonu Kazaları

Nadiren de olsa sıcak hava balonları ile ilgili kazalara rastlamaktayız. Bu kazaların büyük bir kısmının havadayken değilde iniş sırasında olması göze çarpmaktadır. Kazaların oluşmasında ise iki ana sebep bulunmaktadır. Bunlardan ilki hava muhalefeti olmaktadır. Uçuşa uygun olmayan havalarda zaten hiçbir balonun havalanmasına izin verilmemektedir. Ancak havada iken gelişen bazı hava olayları sebebi ile kazalar yaşanabilmektedir. Ancak bu konuda çok endişe edilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu sebep ile oluşan kazalar nadir olmaktadır.

Haberlerde karşımıza çıkan balon kazalarının genel sebebi ise balonların yere sert bir şekilde inmelerinden dolayı aslında yerdeyken ya da yere çok yakın bir pozisyondayken gerçekleşen kazalardır. Bu kazalarda ki asıl önemli sebep ise tura katılanların pilotun iniş ile ilgili olan talimatlarını tam olarak yerine getirmemesi- örneğin iniş pozisyonuna geçilmemesi- dir. Hala bu araçların yeterince güvenliği olmadığı kanısında iseniz o zaman sizlerle geçtiğimiz 7 yıl içerisindeki kaza yüzdesini paylaşmakta fayda vardır. Geçtiğimiz 7 yıl içerisinde yaklaşık olarak 18200 uçuş gerçekleşmiş olmasına rağmen bunların sadece %0,02’sinde kaza olmuştur. Herkesin bildiği gibi de bu yüzde aslında %0 demektir.

Ne Giyilmeli ve Neler Götürülmelidir?

Uçuşa giderken sepet içerisinde tehlike yaratacak tarzda kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Bu kıyafetlere örnek olarak topuklu ayakkabılar ve uzun elbiseler gösterilebilir. En uygun olan kıyafetler ise günlük hayatta ya da trekking yürüyüşlerine giderken giyilebilecek tarzda kıyafetler olmaktadır. Kıyafetler içerisinde en önemli detay ise ayakkabılardır. Uçuş sırasında minimum bir saat ayakta kalındığı ve bazen inişlerden sonra transfer araçlarına yürünmek zorunda kalındığı düşünülürse düz tabanlı ayakkabılar çok daha uygun olacaktır. Ayrıca boyları uzun olan katılımcıların kendilerini balonun sıcak havasından korunmak için şapka kullanmaları da önerilmektedir.

Giyim konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise uçuş sabah erken saatlerde gerçekliği ve yerden yükseldikçe hava soğuduğu için daha kalın giyinme gerekliliği olmaktadır. Uçuşların yaz ya da kış yapılması bu kuralı değiştirmemektedir. Her zaman için bir kat fazla giyinmeniz sizi soğuktan koruyacaktır. Son olarak akıllarda bulunması gereken nokta ise video kameranızın ya da fotoğraf makinenizin yanınızda bulunmasıdır. Çünkü karşılaşacağınız birbirinden eşsiz güzellikleri ölümsüzleştirmek isteğinize karşı koyamayacaksınız.

Balon Turlarına Neler Dahil Olmaktadır?

Kapadokya tatilinizde mutlaka balon turuna da yer vermelisiniz. Aksi takdirde büyük bir deneyimi kaçırmış olacaksanız. Ayrıca balon turlarına katılmadığınız da tam olarak Kapadokya’yı yaşamamış da sayılırsınız.  Deneyim açısından son derece doyurucu olan balon turlarının paketlerinin içerisinde neler bulunmaktadır sorusu da doğal olarak tatil planlayanların akıllarına takılmaktadır. Bölgede bulunan bütün balon turu düzenleyen acentelerin turlarında bulunan ortak özellikler ise şu şekildedir;

 • Otel ile uçuş alanı arasındaki transferler
 • Kahvaltı ve içecek ikramı
 • Değişen sürelerde balon turu
 • İniş sonrasında hatıra fotoğrafı çekimi
 • Alkollü veya alkolsüz şampanya ile kutlama ve ikramlar
 • Uçuş sigortası
 • Adınıza düzenlenmiş olan sertifika

Bir Balonda Kaç Kişi Olmaktadır?

Turda kullanılan sıcak hava balonlarının kapasiteleri genellikle 10 ile 20 kişi arasında değişmektedir. Sepette kaç yolcunun bulunacağını belirleyen etmenlerin başında ise satın alınan tur paketinin kişi sayısı olmaktadır. Sıcak hava balonunun sepetinin kapasitesinin dolması durumunda ise ilave balon kaldırılmaktadır. Ancak özellikle yoğun olan sezonlarda tur rezervasyonlarının önceden yapılması son derece önemlidir.

Kişi kapasitesi fazla olduğu için bir sepet içerisinde sadece sizin ve tanıdıklarının olmasını beklememelisiniz. Bu ancak 20 kişi kontenjanını sağlayan gruplarda mümkün olmaktadır. Eğer siz ve grubunuz 20 kişi kontenjanını sağlıyorsa o zaman acente sizin içinde, size özel bir balon kaldırabilmektedir. Yolcuların bulundukları sepetler 4 kısma ayrılmaktadır. Her bir kısımda ise 3-5 kişi seyahat etmektedir.

Rezervasyonlar Nasıl Yaptırılır?

Balon turuna katılmaya karar verdiğinizde ve şirketi seçtiğinizde geriye kalan uçuştan 1 yada 2 gün öncesinden rezervasyon yaptırmaktır. Rezervasyonunuzu ise şu yollar ile yaptırabilirsiniz;

Online Platformlar

Seyahat sitelerinden hem en yüksek beğeniye sahip olan tur şirketini bulabilir, hemde rezervasyonlarınızı bu siteler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Otel

Çoğu otel konaklama için rezervasyon aldıklarında, misafirlerinin bu turlardan birine katılıp katılmayacaklarını sormaktadırlar. Sizde oteliniz aracılığı ile balon turlarını satın alabilirsiniz.

Balon Turu Acentelerin İnternet Siteleri

Kapadokya’da bulunan bütün balon şirketler web siteleri üzerinden rezervasyon almaktadır. Sizde bu yolla turunuzu rahatlıkla planlayabilirsiniz.

Acentelere Giderek

Balon turu rezervasyonlarının bir diğer şekli ise acentelerin ofisleridir. Kapadokya geziniz sırasında ulaşımı kolay olan bu ofislere uğrayabilir ve rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Balon Turu Firmaları

Kapadokya’da hemen hemen her bölgede balon turu acentelerini bulmak mümkün. Yaklaşık olarak 25 adet balon turu düzenleyen acente bulunmaktadır.( Bölgedeki en deneyimli acente ise ilk kurulan acente olan Kapadokya Balloons olmaktadır.) Bu sebeple ziyaretçiler birçok farklı seçenek ile karşılaşmaktadır. Sizin için en doğru olan acenteye ulaşabilmek için konakladığınız otelden bilgileri alabilirsiniz. Turları düzenleyen acentelere ulaşmanın bir diğer yolu ise elbette ki internet olmaktadır. İnternet üzerinden bölgede bulunan bütün acentelere ve acenteler ile ilgili yorumlara rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Ek olarak belirtmek gerekirse sabah saatlerinde yapılan turlarda en fazla 100 balona havalanma izni verilmektedir. Hava şartlarının uygun olması durumunda ise günün ilerleyen saatlerinde 50 balonun daha havalanmasına izin verilmektedir. Ancak günün ilerleyen saatlerinde gerçekleşen bu turların, sabah saatlerinde düzenlenenlere oranla çok daha az görsel etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün. İnternet üzerinden yerli ve yabancı seyahat sitelerin yapmış oldukları anketler sonucunda bölgede bulunan şirketlerin puanları ise şu şekilde olmaktadır. Bu puanlamaların 5 üzerinden yapıldığını da belirtmek isteriz.

5 puan alan acenteler şunlardır

 • Royal
 • Butterfly
 • Kapadokya
 • Urgup
 • Voyager
 • Atmosfer
 • Kapadokya Kata
 • Anatolia
 • İstanbul
 • Turquaz
 • Comfort
 • Rainbow
 • Göreme
 • Discovery
 • Universal
 • Atlas

Oylamada 4,5 alan tur şirketleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Air Kapadokya
 • Skyway
 • Sultan
 • Turca
 • Assiana
 • Deluxe
 • Cihangiroğlu
 • THK
 • Ez Air

Balon Turu Fiyatları

Balon turu düzenleyen acentelerin tur fiyatları gerçekten de yüksektir. Bunun en büyük sebebi ise yapılan operasyonun yüksek maliyetli bir operasyon olmasıdır. Ortalama olarak bir fiyattan bahsetmek gerekirse 150 Euro denilebilir. Kapadokya bölgesinde balon turu düzenleyen firmalardan hiçbiri anlaşmaya göre ortak olarak belirlenen en düşük fiyatın altında hiçbir firma fiyat verememektedir.

Ayrıca 6-12 yaş arasında çocuğu bulunan ve balon turuna çocukları ile birlikte katılmayı planlayan ailelerin dikkat etmesi gereken nokta bu yaş grubundaki çocukların da yetişkin olarak işlem görmesidir. Bazı balon turu acentelerinde ise bu durum geçerli olmamakla birlikte bu yaş aralığındaki çocuklara %50 indirim uygulanmaktadır. En doğru bilgiyi paketi satın aldığınız acente ile konuşarak sağlayabilirsiniz. Balon turu fiyatlarını etkileyen bazı faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek sezon
 • Düşük sezon
 • Başvuru yapan katılımcı sayısı
 • Yabancı turist katılımcı sayısı
 • Özel günler
 • Seçilen tur paketinin özellikleri
 • Uçuş yapılan saatin kısalığı

Bazı tur şirketlerinin peşin ödemelerde bir miktar indirime gittiğini belirtmekte de yarar olmaktadır.

Sıcak Hava Balonları İle İlgili Merak Edilenler

Sıcak Hava Balonunun Kısımları

Sıcak hava balonları 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler kubbe, sepet ve ateşleme sistemidir. Kubbe denilen kısım balonun tam olarak kendisi olurken, sepet kısmı yolcuların aşınmasına yarayan alt bölümü olmaktadır. Son olarak ateşleme kısmı ise kubbenin içerisine sıcak hava üflemesini sağlayan ve ateş çıkaran bölümdür.

Kubbe Kısmının Malzemesi

Balonlarının kubbe kısımları bir tür naylon kumaştan oluşmaktadır. Naylon olması yanabilme tehlikesini akıllara getirsede Nomex tarzı sıcağa ve ateşe dayanıklı olan bir malzemeden üretildiği için kesinlikle böyle bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Nasıl Yönlendirilir?

Sıcak hava balonları rüzgar tarafından yönlendirilmektedir. Bununla birlikte pilotun az da olsa yönlendirme şansı bulunmaktadır. Pilot, balonlarının daha çok kaldırma ve inişini gerçekleştirmekle sorumludur.

Ne Kadar Sürede Uçuşa Hazırlanır?

Balonlarının şişirilme süresi yaklaşık olarak 15 dakikadır. Balonlarının uçabilmesi için kubbenin içerisine havadan daha hafif bir gaz pompalanması gerekmektedir. Sıcak havada normal havadan daha hafif olduğu için kubbenin şişirilmesinde kullanılır. Araçların indirilmesi de yine yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir.

Nereye İndiriliyor?

Rota genellikle rüzgar tarafından belirlenmektedir. Ancak pilotlar iniş için en uygun alana doğru yönlendirebilmektedirler. Pilotların sıcak hava balonundaki yeri sepetin ortasındaki ateşleme mekanizmasının yanıdır. Bunun sebebi ise sıcaklığı ayarlayarak balonun alçalmasını, yükselmesini veya yön verilmesini sağlamaktır.

Kuşların Balonlara Zarar Verme İhtimalleri

Öncelikle kuşların bu araçlardan korktuklarını bilmeniz içinizi rahatlatacaktır. Ayrıca kubbe kısmında kullanılan malzeme son derece sert ve dayanıklı olduğu için kuşların bu bölüme zarar vermeleri neredeyse imkansızdır. Diğer bir yandan kubbe kısmında herhangi bir delik olması durumunda dahi balonlar uçuşlarını sürdürebilir.

Uçuşlar Neden Daha Geç Saatlerde Gerçekleşemiyor?

Sabah saatlerinde havanın günün geri kalan kısmına göre daha soğuk olması sıcak hava ile çalışan bu araçların daha kolay havalanmasını ve yönlendirilmesini sağlamaktadır. Sabah saatlerinin seçilmesinin bir diğer sebebi ise gün doğumunda Kapadokya’nın ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmasıdır.

Neden Mutlaka Balon Turu?

Kapadokya’yı ziyaret etmeyi planlayan herkes için verilen ilk tavsiye mutlaka balon turuna katılmalarıdır. Bunun için herkesin çok geçerli sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında ise dünyayı kuşların gözlerinden görebilme deneyimi yer almaktadır. Turların bir diğer özelliği ise eşsiz güzellikteki yer şekillerini bütün çıplaklığı ile izleyebilmektir. Bu sebeple bu uçuşlarda her zaman eşine az rastlanan bir romantizm söz konusudur.

Tek bir tur size birçok duygu yaşatabilir. Bu duygular ise ağırlıklı olarak; heyecan, huzur ve romantizmdir. Sadece bu duyguları doyasıya yaşamak bile tura katılmak için etkili bir sebep olmaktadır. Balon turlarının bu kadar şiddetle tavsiye edilmesinin bir diğer sebebi ise özel günleri unutulmaz kılmalarıdır. İster doğum gününüz için bu turlara katılın, isterseniz de evlenme teklifi etmek için, yıllar sonra dahi o anları hatıralarınızda en canlı halleri ile bulabileceksiniz.

Bu turların vazgeçilmez olmasının son sebebi ise katılanlara muazzam fotoğraf kareleri sunmalarıdır. Hem fotoğrafçılık ile ilgilenenler için hem de sosyal medya hesaplarında paylaşım yapanlar için bu kareler kaçırılmayacak güzelliktedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.