Plati Balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli Anlatım

10.02.2016
Plati Balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli Anlatım

Plati balığı cinsiyet ayrımı resimli anlatım ile plati balığının erkek mi dişi mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Plati balıkları ile ilgili merak ettiklerinizi konu altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Plati balıkları, özellikle akvaryum hobisine yeni başlangıç yapan akvaristler için oldukça ideal bir seçimdir. Ortalama olarak yetişkin bir plati 4-6 cm boyuna sahiptir. Barışçıl yapısı sayesinde canlı doğuranlar arasında karma bir şekilde beslenebilir. Plati balıkları için 50 litre bir akvaryum uygundur ve akvaryum sıcaklığı 23-25 derece olmalıdır.

Sevimli, küçük ve renkli olduklarından dolayı akvaryumunuza plati balıkları renk katacaktır. Kaliteli kuru yemler ile besleyebilirsiniz, eğer akvaryumunuzda yosun oluşumu varsa yosunları da tüketebilirler. Her akvaryuma rahatlıkla adapte olabilirler. Lepistesler, moli gibi canlı doğuran ailesinde yer alan diğer balıklarla birlikte besleyebilirsiniz. Fakat karma bir akvaryumda beslemeyi düşünüyorsanız ve balıklarınızın yavrularınında olmasını istiyorsanız mutlaka akvaryumda bulunan balık sayısını, akvaryumunuzun büyüklüğüne göre orantılı bir şekilde tutmalısınız. Aynı zamanda akvaryumunuzun bol bitkilendirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde yavrularınızın saklanabilecekleri rahat bir ortam olmadığı takdirde yavru kayıpları yaşayabilirsiniz. Dişi hamile platiler bir doğumda yaklaşık olarak 40-100 arası yavru yapabilirler. Yavru platilerin beslenmesine dikkat ederseniz hızlı bir şekilde gelişmelerini ve büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Plati cinsiyet ayrımı oldukça kolaydır.  Plati balıklarının cinsiyet ayrımını aşağıda yer alan görsele bakarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Erkek platilerin karın yüzgeçlerinin hemen arka bölümünde üçgen şeklinde anal açıklığının yanında geriye doğru uzanmış tüp şeklinde bir organ bulunmaktadır. Gonopod  isimli bu organ aracılığıyla üremesine devam etmektedir. Dişi platinin anal yüzgeci ise karın bölgesinde yer alan yüzgeç gibi üçgen şekline benzitilebilir.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi resmin sağ tarafında yer alan erkek plati balığının karnında geriye doğru bir tüp şekli uzanıyor fakat bu tüp diğer dişi platide gözükmüyor. Sizde akvaryumunuzda yer alan platilerinizi rahatsız etmeden gözlemleyebilirsiniz.

plati cinsiyet ayrımı resimli anlatım

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.