Kükürtlü Sabun Faydaları, Nasıl Kullanılır?

25.11.2017
Kükürtlü Sabun Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Kükürt, hidrojen ve oksijen bileşiği olarak kabul edilip 1777 yılında kimyasal bir element olarak tanımlanmıştır. Toz ve sıvı olarak kullanılan yanıcı ve patlayıcı bir maddedir. Kimyasal açıdan bakıldığında oksijenle benzer özellikler gösterir. Çeşitlerinin formları farklı olsa da kimyasal özellikleri aynıdır. Sabun formunda kullanılan hali en yaygın kullanılan çeşitlerinden biridir. Sarı renktedir ve keskin bir kokuya sahip değildir. Ticari olarak kullanılan kükürt % 99 saflıktan oluşur.

Günümüzde sağlık ve kozmetik sektörünün vazgeçilmezi haline gelmiştir. Sabun formunda kullanılanın saça ve cilde birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca sadece sabun formunda değil şampuan, duş jeli, losyon, krem ve jellerde de bulunabilir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Balıkesir, Muğla Milas, Ağrı Diyadin, Isparta Keçiborlu, Van ve Denizli Sarayköy bölgelerinde kükürt madenleri bulunmaktadır. İçeriğindeki mineraller açısından sağlığımız için son derece önemlidir. Kükürtlü sabun, deri ve tırnak gelişimi, sağlıklı saç uzaması, vücuttaki toksinlerin temizlenmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Kükürtlü Sabunun Önemli Faydaları

 • Cilt üzerinde sivilceye bağlı lekeleri önler.
 • Sivilcenin cilt yüzeyine çıkmadan kurumasına yardımcı olur.
 • Özellikle hormonların en aktif olduğu ergenlik dönemindeki sivilce problemine karşı kullanılabilecek en etkili, doğal ve ekonomik çözümdür.
 • Ciltte sivilce olduğu zaman normalden daha fazla yağlı ve nemli durumdadır. Cildin yağ oranını azaltarak gözeneklerin tıkanmasına engel olur. Böylece siyah ve beyaz noktaların görünümü azalır.
 • Cildin yağ dengesini sağlar.
 • Antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır.
 • Ciltteki ölü derinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Cildin gergin ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cilt üzerinde peeling etkisi vardır.
 • Ciltteki soyulma ve kaşıntı problemine iyi gelir.
 • Uyuz, sedef, egzama, rosa gibi cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılır.
 • Cilt üzerinde yetişen bir mantardan kaynaklanan, cildin yağlı, pullu ve kızarık görünmesine sebep olan cilt hastalığına literatürde ”seboreik dermatit” adı verilir. Bu rahatsızlık için dermatoloji hekiminin tedavisine destekleyici olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanmak seboreik dermatit hastalığının tedavisinde destekleyici rol oynar.
 • Yanak, alın, çene,kulak, boyun ve göğüs bölgelerinde ortaya çıkan kızarıklık ve çıkıntılar rosacea hastalığı olarak bilinir. Tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Sadece yüz için değil vücut içinde etkili bir bakteri arındırıcısıdır.
 • Ciltteki terleme dengesini sağlayarak aşırı terlemenin önüne geçer.
 • Saçlarda oluşan kepeği ve saç dökülmesini önler.
 • Saç derisinde bulunan gözenekleri açarak saç diplerinin hava almasını sağlar.
 • Saç derisinde oluşabilecek bakterileri önler.
 • Kırık saç uçlarını onarır.
 • Saçlara canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Saç derisindeki yaraları iyileştirir.
 • Saçın yağ dengesini sağlar. Yağlanmayı geciktirir.
 • Saçlardaki bit problemini önler.
 • El ayak temizliği için kullanılabilir. Dezenfekte edicidir. El ve ayak tırnaklarının da sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir. Haftada 2 yada 3 kez tırnaklarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer makyaj yapıyorsanız 10 günde bir cildinizi kükürt sabunuyla temizlemeniz cildinizi makyaj kirlerinden arındırmak, zararlı toksinlerden temizlemek için yeterli olacaktır. Bu uygulamanın ardından nemlendirici krem kullanın ve cildinizi makyaj yapmadan 1 gün dinlendirin.

Kükürtlü Sabun Cilde Faydaları

Cilt üzerindeki faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için uzman tavsiyelerinin dışına çıkmamak gerekir. Uzmanlar, kurutucu özelliğinden dolayı günde 2 defadan fazla kullanılmasını tavsiye etmez. En iyi sonucu almak, pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek ve belki birçok kozmetik ürünü deneyip de çözüm bulamadığınız siyah nokta, sivilce lekesi gibi problemlere çözüm bulmak için sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü 2 kere yıkamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında, iyi bir vücut temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.

Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde vücudunuzda arınma etkisi yaratarak, bakteri ve mikroplardan temizlenmesini sağlayacaktır. Genetik yada çevresel kaynaklı cilt hastalıklarının tedavisinde de etkili olabilir. Yalnız burada unutulmaması gereken nokta, tek başına tedavi edici değil tedaviyi destekleyici olduğudur. Rosa, sedef, egzama, seoreik dermatit gibi cilt hastalıklarında öncelikle dermatoloji hekiminin tedavisi uygulanmalıdır. Eğer hekim uygun görürse tedavi kükürt sabunuyla desteklenebilir. Bu durumda oldukça iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Cildimizde sivilce olduğu dönemlerde çok fazla yağlı olma durumu görülür. Bu yağlanma zamanla gözenekleri tıkayarak siyah nokta ve sivilce problemine sebep olur. Cildin yağ dengesini normal seviyeye getirmek için kükürt sabunu kullanmak gerekli faydayı sağlayacaktır. İyi bir dezenfektan olmasından dolayı özellikle el ve ayak temizliğinde kullanabilir. Gün içerisinde ellerimize ve ayaklarımıza bulaşan bakterilerden arındır. El ve ayak mantarı problemine karşı hekiminizin uyguladığı tedaviyi destekleyici ürün olarak kullanılabilir. El ve ayak temizliği açısından 2 günde bir uygulanması yeterli olacaktır.

Cildiniz üzerinde kullanmadan önce mutlaka cilt tipinizi tanımanız gerekir. Yağlı ciltlere gereken faydayı sağlamasına rağmen kuru ciltleri iyice kurutarak cilt dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden en sağlıklı yol cilt tipini tanıyıp bir uzmana başvurmaktır. Kurutma özelliği ile yağlı ciltlerde sivilceyi cilt yüzeyine çıkarmadan kurutur ve sivilce kaynaklı cilt deformesini azaltır. Fakat aynı şey kuru ciltler için geçerli değildir. Kullanmadan önce cilt tipi konusunda bilinçli olmak oldukça önemlidir.


Kükürtlü Sabun Saça Faydaları

Cilt üzerinde olduğu gibi saçlarda da ciddi faydaları olan bir üründür. Doğru kullanım sonucu saçlarda kepek, dökülme, saç derisi yarası, bakteri gibi sorunlarla baş etmeyi sağlar. Haftada 3 sefer kullanılması tavsiye edilir. Çabuk yağlanan saçların yağ düzeyini normal seviyeye getirir. Kuru ciltlere olduğu gibi kuru saçlara da önerilmez. Kuru saçlar üzerinde kullanıldığı taktirde saç kuruluğu artabilir ve saç üzerinde ciddi yıpranmalar, uçlarında kırılmalar görülebilir. Saçınız için bir uzmandan kullanma tavsiyesi aldıysanız yanında başka bir ürün kullanmanız tavsiye edilmez.

Maksimum faydayı sağlayabilmek için uzun vadeli kullanmanız gerekmektedir. Uzun süre kullanım saça gerekli fayda sağlamanın yanı sıra saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını da sağlar. Şampuan formunda da kullanabilirsiniz. Piyasada bu şekilde ürünler mevcuttur fakat daha doğal ve etkili bir sonuç alabilmek adına saçlar için kükürt sabunu kullanımı önerilmektedir.


Kükürtlü Sabun Cilde Nasıl Uygulanır?

Yüzündeki problemler için kullanacak olanların günde iki kere sabunu köpürterek yüzlerini yıkamaları yeterli olacaktır. Vücut temizliği için banyo esnasında kullanılabilir. Yine haftada 3-4 seferden fazla kullanmamak önemlidir. Tüm doğal ürünlerde olduğu gibi tavsiye edilen miktarı aşmak faydalarını yok ederek zararlar meydana getirebilir. Kullanım ardından duş jeli, beyaz sabun gibi ürünler kullanmaya gerek yoktur.


Kükürtlü Sabun Saça Nasıl Uygulanır?

Saç için kullanacak olanların haftada 3 sefer kullanması yeterli olacaktır. Sabunuyla saçlar iyice köpürtüldükten sonra ılık suyla durulanır. İşlemi tekrar etmenize gerek yoktur. Eğer çok kuru saç tipiniz varsa, saçlarınızın daha fazla kuruyup yıpranmaması adına başka bir alternatif doğal ürün tercih edebilirsiniz. Doğal içerikli ürünler kullanmak bilinçli olmayı ve cilt tipinizi iyi tanımayı gerektirir.


Kükürtlü Sabun Zararları

 • Hassas cilde sahip kişilerin kullanırken dikkatli olması gerekir. Bilinçsiz kullanımı kuru ciltlerin tahriş olmasına sebep olabilir.
 • Kullanımı bırakıldığında cildin kurumaması adına nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.
 • Yağlı ciltlerde de haftada 3-4 seferden fazla kullanmak cildin kuruyarak dökülmesine sebep olabilir.
 • Kuru ciltlerde olduğu gibi kuru saçlarda da kullanımı uygun değildir. Saçın daha fazla kuruyup dökülmesine sebep olur.
 • Saçlarda haftada 3-4 seferden fazla kullanmak saçlarda ciddi oranda yıpranmaya sebep olur.
 • Bebeklere kullanılması kesinlikle uygun değildir. Ciltleri bir yetişkin cildinden çok daha hassastır. Bu yüzden kullanılması çok ciddi zararlara sebep olur.
 • Ergenlik dönemindeki çocukların sivilce problemi için kullanmaya başlayacaksanız öncesinde mutlaka bir hekimle görüşün. Hekim, ergenin cilt tipine bakacak, genel olarak problemi belirleyecek ve kendi tedavisini destekleyici ürün olarak uygun görürse kullanmanızı tavsiye edecektir.
 • Kullanmadan önce alerjik reaksiyona sebep olup olmayacağını anlamak için cildinizin ufak bir bölümünde kullanıp deneyebilirsiniz. Eğer kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa kullanmayı bırakın.
 • Eğer alerji testi yapmadan kullandıysanız ve sonrasında cildinizde kızarıklık, kaşıntı, tahriş olma, yara olma durumu söz konusuysa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.
 • Çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin. Ağız yoluyla alınması durumunda zehir etkisi vardır. Çocuğunuzda böyle bir durum fark ederseniz öncelikle sakin olun. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde kendiniz kesinlikle müdahale etmeyin. Bilinçsizce ettiğiniz müdahale kükürtün zehir etkisinden dolayı çocuğunuzun vücuduna daha fazla hasar vermenize yada çocuğun bilincini kaybetmesine sebep olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kükürtlü Sabun Saç Rengini Açar Mı?

Saçının rengini koyu bulanlar, ya da yeni boyatıpta saç rengini beğenmeyen bayanların, saç rengini açmak için tercih edebileceği ve saçlara kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.

Şampuanınızla saçınızı iyice yıkayın. Daha sonra kükürtlü sabununuz ile saçınızı iyice köpürtün. Duraladıktan sonra aynı işlemi tekrarlayın. Bu aşamadan sonra saçınız biraz sertleşebileceği için saç tipinize uygun kremle saçınızı nemlendirin. Bu adımları iki hafta sonra yeniden yapın. Saç renginizin git gide açıldığını göreceksiniz. Bir ya da iki aydan fazla koyu saç rengi kullandıysanız ve bu işlemleri uygulamak istiyorsanız C vitamini içeren ürünleri bu sabunun yanında kullanmalısınız.

Kükürtlü Sabun Kepeğe İyi Gelir Mi ?

İçinde barındırdığı antiseptik özelliği nedeniyle kepek oluşumuna engelleyecektir.

Kükürtlü Sabun Saç Döker Mi ?

Saç dökmez aksine saç dökülmesine ve dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur. Saça kullanımı düzenli şekilde olmalıdır. Bu düzen tutulduğunda faydası birkaç gün içinde görülecektir. Yağlı saçlarda özellikle yağ oranını dengeleyecek ve saçların daha parlak bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Kükürtlü Sabun Saçı Kurutur Mu ?

Kuru saçlara uygulanmamalıdır. Yağı minimum düzeye inmiş saçlar ise yıpranmaya ve kırılmaya meyilli hale gelmektedir. Kuru yapıdaki saçlara uygulanması azalmış olan yağ oranının daha da azalmasına ve saç hücrelerinin yeteri kadar beslenmemesine ve kırılıp kopmalarına neden olmaktadır. Bu yapıdaki saçlara kesinlikle uygulanmamalıdır. Sürekli olarak kükürtlü sabun kullanımı da yağlı saçlar da bile zamanla yağın çok az düzeye ulaşmasına ve saçların zarar görmesine neden olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Sakal Çıkarır Mı ?

İçeriğinde bulunan antiseptik özellik ciltteki ölü deriyi ve mikropları temizlediği için ciltte sakal oluşumu mümkün hale gelecektir. Yüz hattında kullanıldığında gözenekleri temizleyecek cildin hava almasını sağlayacaktır. Bu durum sakal oluşumunda etkili olacaktır. Sakal oluşumu için ana temel olarak kabul edilmese de iyi bir alternatif yardımcı olarak sunulabilir.

Kükürtlü Sabun Saça Zarar Verir Mi ?

Özellikle yağlı saçların temizlenmesine yağ oranının azalmasını ve yağın kir tutucu ve bakterilerin çoğalmasındaki etkisinden dolayı oluşabilecek etkilerden de saçı korumaktadır. Yağın tamamen temizlenmesi de saçın beslenmesini azaltmakta ve yine saç dökülmelerini artıracağı için sürekli kullanımı ve saçın sürekli yıkanması saç sağlığı için zararlıdır. Ancak belirli aralıklarla kullanılan bu sabun yağ dengesinin sağlanmasını sağlamaktadır.

Kükürtlü Sabun Saç Bitlerine İyi Gelir Mi?

Saç derisindeki zararlı organizmaları önleyici etkisi aynı zamanda çocuklarda kirlilik ve yağ oluşumunun fazlalığından meydana gelen bit oluşumunun da önüne geçmektedir. Hem yağ oluşumunu önlenmesi hem de temizlenen saç diplerinde antiseptik özelliği, saç bitlerinin barınmasına olanak vermemektedir.

Kükürtlü Sabun Mantara İyi Gelir Mi?

Canlı bir yapıya sahip olan ve ciltte renk değişimlerine, kaşıntı ve kızarmalar sebep olan mantar deri, tırnak ve saç diplerin de oluşabilmektedir. Özellikle parmak aralarında oluşumu görülen mantarlar nemli ve sıcak ortamları sevmekte ve buralarda çoğalmaktadır. Derinin ıslak ve nemli bırakılması, yeteri kadar hava alamaması nedeniyle oluşumu artan mantar deri kaybına ve rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kükürtlü sabunun antiseptik ve anti bakteriyel özelliğinden dolayı cilt üzerinde bulunan ve yerleşerek rahatsızlıklara sebep olan birçok patojen canlının ölmesine ve deri üzerinden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Mantar hastalığı için kullanılan sabun kişiye özgü olmalıdır. Mantar bulaşıcı bir hastalık olduğu için kullanılan eşyalar kişiye ait olması gerektiği gibi kullanılan sabunun da kişiye ait olması gerekmektedir. Yeteri kadar temizlenemeyen sabun üzerinde kalan mantar hücreleri bir sonraki kullanımda başka bölgelere de taşınabilmektedir. Bu yüzden bu bölgelerde bu amaçla kullanılan sabun sağlıklı bölgelerde kullanılmamalı ve mantarın yayılması önlenmelidir. Kükürtlü sabun kullanımı sonucu uygulanan bölge iyice temizlenmeli ve kuru bir bez veya kâğıt havluyla kurulanmalıdır. Tekrar mantar oluşumu önlenmelidir.

Kükürtlü Sabun Egzamaya İyi Gelir Mi?

Keratin eritici özellik gösteren kükürt, hafif laksatif olarak tarif edilebilir. Bu element oksijenle çok benzerlik gösterir. Bu nedenden dolayı deri hastalıkları tedavisinde, solunum hastalıklarında, alerjik durumlarda kullanılabilir. Kükürdün bu özelliği göz önüne alınarak kükürtlü sabun oluşturulmuştur. Haftada 3 kez kullanacak şekilde uygulanmalıdır. Bu düzenli kullanım, kükürtlü sabunun peeling etkisinden dolayı vücuttaki birçok istenmeyen olayla tedavi niteliği görecektir.

Egzama, ayak parmaklarında, ellerde, saç diplerinde görülmektedir. Egzama bu noktalarda kaşıntılı kızarıklık şeklinde kendini belli eder. Kükürtlü sabun kimyasal içermeyen doğal bir yöntem olduğundan yüzyıllardır egzamaya tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bu tedavi evde kendi yöntemlerle hazırlanabilecek kürler ile sağlanabilir. Egzamayı tedavi etmek için egzama olan bölgeye kükürtlü sabun ve elma sirkesinin karışımı ile düzenli olarak yıkamalı ve egzamalı bölgeye uygulanmalıdır. Evde doğal yollarla yapılan bu kürler egzama geçene kadar kullanılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kükürtlü sabunu, egzama tedavisi öncesi kullanmadan hangi cilt yapısına uygun olduğunu iyice araştırılması gerekmektedir. Bunun nedeni antiseptik ve kurutucu özelliğinden dolayı kuru ciltlerde kullanımının tavsiye edilmemesidir. Özellikle kuru saçlarda kullanıldığında kepeğe neden olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz ve egzama tedavisinde kullanırsanız, tedavi yerine daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz. Mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kükürtlü Sabun Sivilce Yapar Mı ?

Hayır, doğru kullanıldığı sürece sivilce yapmaz. Hatta bu sabun sivilce oluşumunu önlemektedir.

Kükürtlü Sabun Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi ?

Antiseptik ve kurutucu özelliği sayesinde sivilce izlerine iyi gelir.

Kükürtlü Sabun Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Sivilce oluşumunu önemli derecede azalmakta ve tedavi etmektedir. Yağı çekme ve bu yağı vücuttan uzaklaştırma özelliğin de olan bir kozmetik doğal sabundur. Cilt üzerindeki yağı uzaklaştırarak sivilce oluşumunu da önler. Kirler cilt üzerinde birikerek iltihap oluşturarak sivilce oluşumuna sebep olur. Kükürtlü sabun deri üzerindeki gözenekleri açarak bu gözenekler içerisindeki yağı ve kiri oradan uzaklaştırıp sivilce oluşumunu önlemektedir. Doğal peeling etkisine sahiptir.

Haftada en az 3 kere iyice köpürterek yüze sürülmeli, kuruması beklenmeli ve ılık suyla durulmalıdır. Bu ritüel düzenli olarak gerçekleştirildiğinden yüzdeki sivilce izlerinden kurtulduğu gözlemlenecektir.

Kükürtlü Sabun Tüylenme Yapar Mı ?

Tüylenme genetik faktörlere, hormonal nedenler, yanlış ürün tercihi gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşir. Kükürtlü sabun içeriği tamamen doğal olmasından ötürü herhangi bir şekilde yüzde veya vücutta kıllanmaya sebep olmaz.

Kükürtlü Sabun Hamileler Kullanabilir Mi ?

Hamilelikte de kullanılabilir. Hamilelik esnasında saç bakımında veya cilt bakımında yararlı olacaktır. Hamilelik dolayısı ile oluşabilecek çatlakların önüne geçecektir. Yağlı ve akneli bir cilt yapısına sahip olan hamilelerin kükürtlü sabunun kullanmasında herhangi bir mahsur bulunmaktır. Hamilelikte vücudun yağ oranına dengeleyici için sağlık açısından da yararlı olacaktır.

Hamilelik döneminde olan ve kuru cilde sahip olan kadınların kükürtlü sabunu kullanması vücudu daha çok kurutacağı için tahriş olmasına neden olacaktır. Yani tedbir elden bırakılmamalı ve vücudun yağlı veya kuru olduğuna dikkat edilmelidir.

Hamilelik sürecinde sıkıntı çekilen bir diğer nokta ise vücudun her zamankinden 4 veya 5 kat daha fazla sivilcelenmeye meyilli olmasıdır. Kükürtlü sabun bu sivilceleri azaltacak ve düzenli kullanımda ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Kükürtlü Sabun Bozulur Mu ?

Doğada bulunan en dayanıklı elementlerden ve maddelerden bir tanesi olan kükürt sayesinde uzun süre bozulmadan dayanabilir. Oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekmektedir.

Kükürtlü Sabun Cildi Kurutur Mu ?

Tabi ki derinin sağlığı için yağın da belirli bir oran da bulunması gerekmektedir. Bu yüzden kuru ciltler için kükürtlü sabun kullanımı uygun değildir. Zaten miktar olarak az bulunan yağ, bu ciltler de kullanımı sonucu oranı azalmakta ve daha da kuruyan cilt hasarlara dayanıksız olmaktadır. Bu şekildeki cilt tahriş olmakta ve alerjik reaksiyonlar artmaktadır.

Biraz nemlendirilmiş deriye uygulanarak köpürtülür ve biraz bekledikten sonra bol su ile ovularak deri üzerinden uzaklaştırılmalıdır. Hafta da 2-3 kez uygulanabilir. Sürekli kullanılan sabun, derinin doğal yapısını bozmakta ve tahrişe sebep olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.