Katran Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.06.2020
Katran Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Diğer bir ismiyle ardıç sabunu ardıç ağacından çıkarılan yağ ile elde edilir. Binlerce yıldır Anadolu’da şifa ve bakım amaçlı kullanılmıştır ve günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Hem cilt hem de saç bakımında oldukça sık tercih edilir. Özellikle günümüzde bakım ürünlerinin içeriklerini bakılırsa ne kadar kimyasal barındırdıkları görülür. Bu kadar kimyasal cildin ve saçın dengesini bozmakta, bakım yerine daha da kötü bir hale getirmektedir. Bu yüzden doğal yollardan sapmamakta fayda vardır. Doğal bakım ürünleri kullanmak isteyenlerin çok eski çağlardan beri tercih ettiği katran sabunu siyah noktalardan mantara, sedeften vitiligo hastalığına kadar pek çok derde şifa olur. Sabunun yapımı da oldukça basit olduğu için tüm dünyada tercih edilir.

Katran Sabunu Önemli Faydaları

İçeriğinin doğallığı sayesinde hem cilde hem de saça fayda sağlar. Hastalıklara şifa oluğu gibi bakım amaçlı da kullanılır. Günümüzde doğal bakım ürünlerinin önemi artmışken katran sabununda değerlendiğini görebiliriz. Sadece günümüzde değil, çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Genelde saç ve cilt bakımı, hastalıklarında kullanılsa da tüm vücuda fayda sağlamaktadır ve başka hastalıklara da iyi gelmektedir.

Mikropları yok eder

Çam katranı sayesinde antiseptik ve antibakteriyel özelliklerine sahiptir. Bu da vücuda ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Sabun, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atımını sağlar. Mikropları ve bakterileri uzaklaştırır, vücudu hastalıklara karşı korur. Özellikle kronik hastalıklara yakalanma riskini engeller. Katran sabunu, vücut temizliğine de çok iyi gelmektedir. Vücudu derinlemesine temizler ve zararlı organizmaları yok eder.

İçeriği tamamen doğaldır

Diğer sabunlardan ayıran en önemli özellik tamamen doğal olmasıdır. Özellikle duş için satılan sabunlar tamamen kimyasaldan oluşmaktadır. Diğer doğal diye adlandırılan sabunlarda da kimyasal bulunma ihtimali olasıdır. Ancak katran sabununun içeriğinde kimyasal neredeyse hiç yoktur. İçindekiler sadece zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, hint yağı, ardıç yağı, NaOH, sudan ibarettir. Bu yağ SLS, SLES, paraben, hayvansal yağ kesinlikle içermez. Yapım aşaması her ne kadar kimyasal olsa da içeriğine kimyasal işlememektedir. Sadece renklendirme amaçlı gıda boyaları eklenebilir. Tamamen doğal oluşu ne kadar faydalı bir sabun olduğunu açıklamaktadır. Aldığınız yere bağlı olarak tamamen güvenip kullanabilirsiniz.

Ayak sağlığına iyi gelir

Uzun süre ayakta kalan bir kişinin ayağında mantar oluşabilir ve koku yapabilir. Mantar önleyici özelliği sayesinde ayakta oluşan mantarı yok eder ve bir daha oluşmasını engeller. Ayırca kokuya da çok iyi gelmektedir. Uzun süre ayakkabı içinde kalan bir ayak kokabilir ve hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız edebilir. Ayak kokusuna en iyi gelen doğal ürünlerden biridir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman koku tamamen ortadan kalkacaktır.

Nefesi darlığına iyi gelir

Kokusu rahatlatıcı, ferah bir kokuya sahiptir, kişiyi boğmaz. Tamamen doğal olduğu için kokulara karşı alerjik yapısı olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir çünkü herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır. Aksine ferah kokusu nefes darlığına iyi gelir, kişinin daha rahat nefes almasını sağlar. Özellikle astım hastası olan kişilerin buhar ile beraber katran sabununun kokusunu içine doğru çekmesi ciğerlerini rahatlatacak ve daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Duştayken kullandığınız zaman vücudunuzun da ferah ve temiz bir kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Varis ve romatizmaya iyi gelir

Bir diğer faydası varislere ve romatizmalara iyi geliyor olmasıdır. Bu iki hastalıkta hem görüntü hem de his bakımından oldukça rahatsız edicidir. Belirli bölgelerde meydana gelebilirler, özellikle varisin vermiş olduğu morluk ve şişlik hastalığın önemini gözler önüne sermektedir. İçeriği sayesinde bu iki hastalığa da çok iyi gelir. Tamamen geçirebileceğini söylemek yanlış olur ancak tedavi sürecini hızlandırır, ağrıları en aza indirir ve iyileştirici özelliğini sergiler.

Mantar hastalıklarına iyi gelir

Antiseptik ve antibakteriyel özelikleri sayesinde vücudun herhangi bir yerinde oluşan mantara çok iyi gelmektedir. Mantarlar çeşitli nedenlerden dolayı her yerde çıkabilir ve rahatsız edici olabilir. Mantarın vücudun diğer yerlerine bulaşmaması adına doğal ürünlerin kullanılması önerilir. Tamamen doğal olan sabun nadir ürünlerden biridir. Mantarın daha kötü bir hal almasını ve yayılmasını engeller, kısa sürede yok olmasını sağlar. Ayaktaki mantardan genital bölgedeki mantara her yerde işe yaramaktadır.Ayrıca sistit ve vitiligo hastalıklarına da çok iyi gelmektedir.

Alerjik reaksiyonları önler

Alerjilerin neden olduğu yan etkileri iyileştirir. Alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve yanma hissi ciddi derece rahatsızlık verici olabilir ve daha fazla ilerlemeden iyileştirilmesi için en etkili yöntemler doğal yollardır. Ciltteki kaşıntıyı, yanmayı ve şişkinliği alır, cildin tahriş olmasını engeller. Bu yüzden çok hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz kullanmanız önerilir.

İltihap ve enfeksiyonlara iyi gelir

Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Açık yaralar üzerilerine gelen herhangi zararlı madde yaranın daha fazla kötüleşmesine neden olabilir. Kabuk bağlama süresini yavaşlatır, yaranın su toplamasına, iltihaplara ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir. İltihaplanmayı antiseptik özelliği ile engelleyerek yarayı yumuşatır ve çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Selülite iyi gelir

Özellikle kadınların en büyük cilt problemlerinden biri selülittir. Selülitler, görünüş bakımından oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olur ve bir cilt hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Selülit genelde fazla kilodan, genetiksel özelliklerden yada yaşa bağlı olarak deri bozulmalarından dolayı meydana gelir. Tedavisinde masajdan, kremlere pek çok yöntem kullanılabilir. Ancak doğal yöntemler sağlık açısından daha iyi gelmektedir.Selülitlerin olduğu bölgeye masaj hareketleri ile sürülür ve düzenli kullanım sonucu selülitlerde ciddi azalma gözlemlenebilir.


Katran Sabunu Cilde Faydaları

En sık kullanım alanı bakımdır. Hem saça hemde cilde doğal bakım yapar, sorunları ortadan kaldırır. Eğer cilt problemlerimiz varsa ve aktara başvurduysanız aktarın size vereceği ilk şey katran sabunu olacaktır. Çünkü cilt problemleri ile mücadele etmekte oldukça başarılıdır. Sivilceler yada siyah noktalar ile savaşırken genelde kimyasal içerikli bakım ürünleri yada ilaçlar kullanılır. Kimyasal oluşları cildi daha kötü yapabilir ve başka yan etkiler çıkartabilir. Bu yüzden cildin en hassas olduğu bu sorunlu dönemlerde doğal ürünler tercih etmek gerekir. Cildinizde olabilecek kaşıntıdan yaraya pek çok probleme şifa olur. Eğer ciddi sorunlar varsa doktor kontrolünde kullanmak gerekir ne kadar doğal olsa da doktora danışmadan kullanmak bu durumda uygun olmayabilir.

Kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelir

Cildi hassas olan kişilerde en ufak bir kuruluk, yara, böcek sokması yada iltihaplanma beraberinde kaşıntı ve kızarıklık getirir. Kaşıntı önlenmezse ciddi boyutlara çıkabilir ve kişiyi hem fiziksel hem de mental anlamda etkiler. Durmadan kaşınmak yada her şeye huy kapıp kaşınmak hayatın çok zor geçmesine neden olur. Özellikle alerjik yapıya sahip kişilerde kaşıntı ve beraberinde kızarıklık çok sık görülür. Kaşıntıyı geçirir, tahriş olmuş bölgeleri iyileştirmeye yardımcı olur. Kızarıklığı alır ve yan etkileri ortadan kaldırır. Ayrıca kaşıntıya en çok neden olan cilt kuruluğunu da yok eder. Cildin kurumasını ve pul pul olmasını engeller, daha canlı ve nemli görünmesini sağlar.

Sivilce ve aknelere iyi gelir

Herkesin mutlaka yaşadığı en büyük cilt problemi sivilcedir. Sivilceler, kişinin dış görünüşü ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir ve beraberinde ruhsal bozukluklar da getirebilir. Her cilt tipi farklı sivilce çeşitlerine sahip olabilir. Sivilce çıkmasında ve devamlı bir şekilde kalmasında havadan beslenme alışkanlığa pek çok şey etkili olabilir. Sivilce çıkmaması için en çok sağlıklı beslenmeye ve bakıma dikkat edilmelidir. Yanlış akım ve kozmetik ürünleri de sivilce oluşumunda oldukça etkilidir. Özellikle doğal olmayan ürünler ciltte iltihaplı sivilcelere yol açabilir. Ciltteki sivilce ve akneleri yok eder, bir daha çıkmalarını da engeller. Piyasadaki diğer sivilce kremleri kadar hızlı olmasa da yine hızlı ve etkilidir. Doğal bir antibakteriyel olduğu için sivilcelere ve iltihaplanmalara neden olan zararlı mikroorganizmaları yok eder.İçinde bulunan katran sayesinde sivilceleri kurutur.

Lekelere iyi gelir

Cilt için bir diğer faydası da lekelere olacaktır. Cildimizde sıkılmış sivilce lekelerinden güneş lekelerine farklı lekeler olabilir. Bunlar çoğumuzu rahatsız eder ve farklı kimyasal yöntemler ile kapatmaya çalışırız. Ancak içeriğindeki hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve katran sayesinde ciltteki lekeleri yok eder ve sivilceleri de kuruttuğu için bir daha leke oluşmasını engellemiş olur. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman cildinizin pürüzsüz olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Siyah noktaları yok eder

Siyah noktaları yok etme konusunda da oldukça başarılıdır. Siyah noktalar, cildimizde en rahatsız edici problemlerden biridir. Farklı yöntemler ile yok edilmeye çalışılsa da çoğu zaman başarılı olunmaz. Genelde kısa süreli kaybolmalar meydana gelir. Ancak sabun, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman siyah noktalar azalacak ve bir daha da oluşmayacaktır. Cildi yenileyen ve ölü derilerden arındıran bir yapıya sahip olduğu için uygulamadan sonra daha parlak, canlı ve temiz bir görünüm sunacaktır.

Cilt hastalıklarına iyi gelir

Egzama, sedef, uyuz gibi cilt hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Bu hastalıkların tedavisi genelde zor ve uzun süreli olur. Bu yüzden tedaviyi hızlandıracak ve etkisini arttıracak doğal yöntemler aranmalıdır. Başlı başına bir tedavi yöntemidir. Cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntıyı ve kızarıklığı alır, yenilenmiş ve ferahlamış hissi verir. Özellikle hastalık sonucu oluşmuş tahrişi ve şişkinlikleri de yok eder, ağrıyı keser. Antiseptik özelliği ağrıyı kesmesinde oldukça etkili olmasını sağlamaktadır.

Cildi patlatır

Bakım rutininize eklemeniz için en büyük sebeplerden biri kesinlikle cilde verdiği histir. Pek çok bakım ürününde bulamayacağınız yumuşaklık, temizlik ve canlılık hissini katran sabununda bulabilirsiniz. Cilde uyguladığınız anda hafif ve doğal kokusu ile beraber gelen temizlenme hissi daha mutlu ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı, ışıldayan ve genç görünen bir cilt için illaki pahalı bakım ve kozmetik ürünlerine gerek yoktur. Oldukça ekonomik, bir o kadarda kolay bulunur bir üründür. Hemen hemen tüm aktarlarda satılmaktadır. Sağlıklı ve güzel bir cilt için fazla bedeller ödemek için çok uzağa gitmeye gerek yoktur.

Her cilt tipine uygundur

Bir diğer önemli özelliği de her cilt tipine uyuyor olmasıdır. Genelde bakım ürünü alırken yağlı yada kuru cilde göre özellikleri değişiklik gösterir ancak her cilt tipine uygun bir şekilde hareket eder. Yağlı cilt sivilcesine de kuru cilttekine de aynı etkiyi bırakır. Sivilceleri geçirme süreleri değişiklik gösterebilir ancak farklı cilt tiplerinde aynı iyileştirme işlemini gerçekleştirecektir. İsteyen herkes alabilir ve rahat bir şekilde kullanabilir. Sadece yüze değil vücudun istenilen her yerine kullanılabilir. Belli bir kullanım bölgesi yoktur, kullanım alanı gayet geniş olan bir sabundur.

Gözenekleri küçüktür

Cilt sorunları içinde sıklıkla karşılaşılan gözeneklere de çok iyi gelmektedir. Özellikle fazla belirgin gözeneklere sahip kişiler düzenli bir şekilde kullandıkları zaman gözeneklerinde ciddi küçülmeler olacağı gözlemlenebilir. Bunu yaparken gözenekleri tıkamaz, sadece küçülmelerini ve yok olmalarını sağlar. Astringent yani büzücü özelliğine sahip olduğu için gözeneklerin olduğu yerleri sıkılaştırır. Böylece belirgin gözeneklerden kurtulmuş olup, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Gözeneklere sıkışıp kalan mikrop ve bakterilerden de kurtulmuş olursunuz ve sivilce sorununun ortadan tamamen kalkar.

Ürtiker hastalığına iyi gelir

Şişlik ve kızarıklığa neden olan ürtiker hastalığına da çok iyi gelmektedir. Bu hastalık ciddi bir cilt problemidir. Cildin yanmasına ve su toplamış gibi kabarcıklar oluşmasına neden olur. Bu kabarcıklar çok fazla ağrı yapabilir, bir yere çarptığı zaman dayanılmayacak kadar çok acı verir. Hastalığın tedavisi amaçlı kullanılabilir. Düzenli kullanıldığı zaman kısa sürede geçirecektir. Uzman doktorlar tarafından bilimsel testler ile de onaylanmıştır.

Peeling etkilidir

Cilt bakımının en önemli adımı peeling olabilir. Çünkü peeling, cildin ölü derilerden arınmasını sağlar, cildi rahatlatır ve derinlemesine temizler. Cilt problemleri olan sivilce, siyah nokta ve lekelerin en büyük sebebi doğru temizliğin yapılmamasıdır.Cildi derinlemesine temizler, peeling etkisi yaparak ölü derilerden arındırır. Bu sayede daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt sunar.

Böceklere karşı korur

Kokusu insanları rahatlatsa ve nefes darlığına bile çok iyi geliyor olsa da hayvanlarda aynı etkiyi bırakmaz. Sinek, arı, böcek gibi hayvanlarda ters tepkiye neden olur. Özellikle sokan hayvanların kişiye yaklaşmasını engeller. Böylece böcek zehirlenmelerine, tahrişe ve yaraya da engel olur. Eğer önceden kene, sivrisinek gibi bir böcek soktuysa da kaşıntıyı ve kızarıklığı alır, çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Çilleri yok eder

Diğer bir faydası da çilleri yok ediyor olmasıdır. Çil, güneş lekesi gibi bir görünüme sahiptir ve bazı kişilerin tüm yüzünde, vücudunda olabilir. Bu görüntü bazı kişiler tarafından beğenilse de istemeyen kişi sayısı da oldukça çoktur. Bu sabun çillerin geçmesini sağlar, leke giderme konusunda oldukça başarılıdır. Çillerinin gitmesini isteyen kişilerin düzenli kullanması durumunda azalma görülecektir.


Katran Sabunu Saça Faydaları

En çok kullanım alanı cilt ve saç bakımı olan katran sabunu, saç temizliği için kullanılması gereken doğal ürünlerden biridir. Saçlarda en az cilt kadar hassastır ve doğal dokunuşlar bekler, yanlış ürün tercihi özellikle kimyasal içerikli olması saçın yağlanmasına, dökülmesine, kırılmasına ve kepeklenmesine neden olabilir. Doğal içeriği sayesinde saça narince bakım yapar ve yıpranmasını engeller. Pahalı ve kimyasal saç bakım ürünleri yerine çok daha akıllı ve doğal bir seçim olacaktır.

Kelliğe çözüm olur

Özellikle erkeklerin sıklıkla karşısına çıkan bir saç problemi olan kellik gerçekten ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu durumdan ve dış görünüşünden rahatsız olan kişiler ruhsal bozukluk yaşayabilir, kendi içine çekilebilir ve fiziksel hastalıklara da yakalanabilir. Günümüzde kellikten kurtulmak için saç ekiminden ilaçlara pek çok tedavi yöntemi vardır. Bunlardan bazıları hızlı çözüm verirken pahalı ve acı verici olabilir. Doğal yöntemler ile saçının çıkmasını isteyen kişilerin kullanımına uygundur. Düzenli kullanım ile beraber saçların çıkmasını sağlar. Saçı seyrek kişilerde de saçların daha gür çıkmasını sağlar. Sadece erkeklerde değil kadınlarda da işe yaramaktadır. Aynı zamanda saçkıran tedavisinde de aktarlar tarafından sıklıkla önerilir.

Saç kökünü ve derisini onarır

Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için en önemli adım saç köklerini ve kafa derisini korumaktır, bakımı ihmal etmemektir. Saç diplerinin bakımsız ve havasız kalması saçların yıpranmasına yol açar. Bakımsız kalan saçlar daha yavaş ve sağlıksız uzar. Saçlara bakım yapmakla kalmaz, saç köklerine ve kafa derisine de bakım yapar. Antiseptik özelliği sayesinde kökleri besler, nefes almasını sağlar. Böylece saç bakımının temel ve en önemli bakımını gerçekleştirmiş olur. Saç derisine uzun süre masaj hareketleri ile uyguladığınız zaman etkili olacaktır. Ayrıca kafa derisinde kuruluk ve kaşıntı yaşayan kişilere de çok iyi gelecektir. Kaşıntıyı ve kuruluğu derinin soyulmasını engeller, daha sağlıklı bir saç derisine sahip olmayı sağlar. Ayrıca kafa derisinde yara varsa, kısa sürede yaranın iyileşmesine de yardımcı olur. Mikroplarla, bakterilerle, iltihaplarla ve enfeksiyonlarla savaşmakta oldukça başarılıdır.

Kepek problemini çözer

Saçlarla alakalı herkesin mutlaka yaşadığı ve en kötü problem, kepektir. Kepek saçın baş düşmanıdır ve dışarıya kötü bir görüntü bırakır. Kaşıntı ve kirli bir saç görüntüsüne neden olur, kişinin hayatını olumsuz etkiler. Saça sürülen farklı her şey kepek yapabilir. Saç bakımında illa ki pahalı ürün kullanmaya gerek yoktur. İlk olarak saçın diplerinden bakım yapmaya başlayan ve özellikle doğal bir içeriğe sahip ürünler tercih edilmelidir. Doğal ve cilt dortu sabun, saça sürüldüğü zaman kepek yapmaz ve saçı kurutup yıpratmaz. Genelde sabun ile saç yıkamak saçı kepeklendirir ve kurutur diye bir algı vardır ki bu diğer duş sabunları için geçerli olabilir ancak katran sabununun asıl kullanım alanı cilt ve saçtır yani saça hiçbir zararı yoktur, aksine saçın kepekten arınmasını ve daha temiz görünmesini sağlar. Antibakteriyel ve antiseptik yapısı saçı ölü hücrelerden ve kepeklerden arındırır.

Bitleri yok eder

Doğal kokusu kişinin daha rahat nefes almasını sağlar ancak böcekler ve diğer mikroorganizmalar için geçerli değildir. Kokusu böcekleri kullanan kişiden uzaklaştırır. Sinek, kene gibi böceklerde geçerli olup aynı zamanda bitlerde de geçerlidir. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda sık görülen bit problemi annelerin korkulu rüyası olmuştur. Genelde bitten kurtulmak için özel şampuanlar ve kokular vardır. Bu yöntemler de etkili olabilir ancak kimyasal oldukları için çocuklara kullanımı ne kadar sağlıklıdır bilinmez. Bu ürünler yerine tamamen doğal içeriği ile düzenli kullanımı bitlerin yaklaşmasını engelleyecektir.

Saçlara parlak bir görünüm kazandırır

Saçların mat görünmesi sağlıksız ve bakımsız olmasından kaynaklanır. Bakımlı saçlar her zaman parlak ve canlı görünür. Saçlar da oldukça parlak, canlı ve sağlıklı görünüm sağlar. Saçların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını, doğal olduğu için saçın kendiliğinden ışıldamasına yardımcı olur. Çevrenizdeki kişilerin hangi bakım ürününü kullandığınızı sormalarına maruz kalabilirsiniz.

Saç dökülmesini engeller

Erkek, kadın, çocuk, genç, yaşlı kısaca herkeste saç dökülme problemi yaşanabilir. Saçların bu kadar çok dökülmesi genelde yanlış beslenme ve ürün kullanımından dolayı olur. Hayat şartları neticesinde bu kuralları bozmak zor olabilir. Fakat saç dökülmesini engellemek için farklı pek çok yöntem vardır. İllaki pahalı ürün kullanmaya ve kimyasal şampuanlara da gerek yoktur. Saç diplerini rahatlattığı için saçların nefes almasını sağlar. Nefes alan saç diplerinde dökülme sorunu yaşanmaz, daha sağlıklı bir şekilde uzama gerçekleşir. Bu yüzden saç dökülme problemi yaşayan herkesin kullanması önerilir. Haftada 2 kere kullanmak yeterli olacaktır.


Katran Sabunu Nasıl Kullanılır?

Duşta veya normal zamanda kullanabilirsiniz.

Uygulanış

  • İlk olarak sabunu ıslatıp tüm vücudunuza masaj hareketleri ile sürebilirsiniz, bunu birkaç dakika devam ettirmeniz yeterli olacaktır ve daha sonra durulamanız gerekecektir.
  • Ya da sabunu önce köpürtüp köpükleri istediğiniz yere sürerek köpük masajı yapabilirsiniz.

İki yöntemde oldukça etkili olacaktır. Kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta masaj yaparmış gibi uygulamaktır. Düzenli kullanım sonucu faydalarını göstermeye başlayacaktır.


Katran Sabunu Zararları

Tamamen doğal bir üründür, içinde hiç bir kimyasal malzeme bulunmamaktadır. Bu yüzden de yan etkisi yok denecek kadar azdır. Genelde kimyasal içerik barındıran ürünlerde daha fazla yan etki bulunur. Ancak asıl görevi yan etkileri yok etmektir. Alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden dolayı oluşan kaşıntı, kızarıklık, kabarcık ve tahrişe çok iyi gelir. Aktarların geçmek bilmeyen kaşıntılar için önereceği ilk şey olacaktır bu yüzden fazla bir yan etkiye sahip olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Eğer kullandığınız zaman beklenmedik reaksiyonlar ile karşılaşırsanız, sabunun merdiven altı olduğunu düşünebilirsiniz. Renklendirmek ya da değişik koku vermek amaçlı boya gibi kimyasal ürünler karıştırmış olabilirler, bu durumda hemen kullanmayı bırakmamız gerekmektedir.

  • Çok kuru ve tahrişe yatkın ciltlerde kuruluğa neden olabilir. Bu tarz ciltlerde sabunun kurutması çok sık görülen bir durumdur, bol bol nemlendirici krem sürülmesi gerekmektedir. Kuruluğa yol açabilir. Bu durum çok sık görülmez, genelde sabunun yapısı fazla katıysa görülebilir.
  • Böbrek hastalığı olan kişilerin kullanması önerilmez, kullanacak kişinin de mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.
  • Hamile ve emziren kadınların kullanması önerilmez. Bu dönemde kadınlar oldukça hassas olduğu için kullandıkları her şeye çok dikkat etmelilerdir. Bu doğal ürün dahi olsa kullanıp kullanmamak mutlaka doktora sorulmalıdır. Genel olarak hamile ve emziren kadınların kullanımı önerilmez, bebekler için uygun değildir ve anneden bebeğe yan etkileri geçebilir.
  • Gözleri yakan bir formüle sahiptir bu yüzden kullanırken mutlaka gözden uzak tutulmalıdır, göz ile temasında bol su ile yıkanmalıdır.

Katran Sabunu Nasıl Yapılır?

Yapım aşaması her ne kadar kimyasal olsa da bu doğallığını kaybetmesine izin vermez. Çam katranının diğer doğal yağlar ve sodyum hidroksit ile aynı ısı parametresi altında karıştırılması ile elde edilir. Tüm bu malzemeler yüksek asit derecesine sahiptir. Tamamen doğal olan bu sabunun içine ekstradan bazı esanslar ve gıda renklendiricileri de konulabilir. Böylece daha fazla albeniye sahip olur. Hazırlanmış olan karışım yağlanmış kalıplara dökülür ve soğuk ortamda bir gün boyunca bekletilir. Bu bekleme aşaması karışımın donup, sabun halini alması içindir. Hazır hale gelen sabunlar kesilip şekil verilir. Bu hazırlık aşaması basit gibi görünse de sabun yapımı oldukça zordur. Şekil ve formül tutmayabilir bu yüzden birkaç kez deneme imalatı yapılmalıdır. Sabun sadece bakım amaçlı değil temizlik ve iyileştirme amaçlı da kullanılabilir.

Sabunu alırken içeriğine dikkat etmek çok önemlidir. Nasıl yapıldığını görmek mümkün olmasa da güvenilir yerlerden alındığı zaman içeriğinde köpük arttırıcı, köpük önleyici, esans yağlar gibi kimyasal malzemelerin olmayışı ihtimali artar. Ayrıca içeriğinde mutlaka çam katranı olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır. Çam katranı, katran sabunun temel maddesidir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde mantar ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Çam katranı doğadan elde edildiği için zararı yok denecek kadar azdır. Cilde faydalı olduğu kadar saça da fayda sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.