Gül Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.06.2020
Gül Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Gerek günlük bakım gerekse güzel koku ve hatta birçok yiyecek yapımında kullanılan gül, hijyen malzemeleri arasında da önemli bir yere sahiptir. Gülün tarihte yazılı kaynaklarda ilk geçtiği devir M.Ö 1400’lü yıllar olsa da günümüzden yaklaşık 20- 40 milyon yıl öncesine dayanan genetik bir kökene sahiptir. Güller eski medeniyetlerin çoğu zaman koku, yiyecek, ilaç yapımında kullandıkları kimi zaman ise şehrin inşa edilmesinde dahi kullanılan bitkiler olmuşlardır. Rosaceae familyasından olan bu bitkiler Orta Çağ döneminde dini bir sembol olmuşlardır.

Gülün dini inançlarda önemli bir yeri bulunmaktadır. İslam dininde Hz. Peygamber’i temsil eder. Orta Çağ ve öncesinde birçok dinin ritüellerinde önemli bir sembol olmuştur. İlk çağ kent devletleri imparatorları gül suları ile temizliğe önem vermişlerdir. Şehir temizliğinde, şölenlerde önemli bir esans olmuştur.

Günümüzde en çok Asya, Orta Doğu (İran başta olmak üzere) ülkelerinde yetişen gülün ülkemizde üretimiyle özdeş hale gelmiş olan ilimiz Isparta olup, dünya toplam talebinin %65’ini karşılamaktadır. Ancak yine de Anadolu coğrafyasının neredeyse her bölgesinde yetiştiğini belirtebiliriz. Ülkemizde 25 farklı türü yetişmekte ve dünya genelinde 100’e yakın türü bulunmaktadır. Güllerin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunların başında sabun, temizlik malzemeleri, losyon, krem, sirke, şurup, reçel, parfüm gelmektedir.

Piyasada satışa sunulan ve içerdiği kimyasallara dayanarak anti-bakteriyel olma niteliği taşıdığını belirten birçok sabun, ileri ki dönemlerde çeşitli cilt sorunları oluşturmaktadır. Ortak kullanım alanlarında her ne kadar katı- kalıp sabun tavsiye edilmese de, yine de kendi özel kullanımınız da katı sabunları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu konuda öncelikli tavsiyemiz içeriğinde yoğun kimyasal barındırmayan ve doğal özlü sabunlar kullanmanızdır. Bunlardan biri de gül sabunudur.

Gül sabunu, gül yaprakları ve yağından oluşmaktadır. İçeriğinde kokusunu daha etkin ve kalıcı hale getirmek için birçok esansiyel yağ da taşımaktadır.

Gül Sabunu İçeriği

Gül sabunu aşağıda da verilecek olan pek çok esansı barındıran tamamen organik yapıda dermatolojik bir üründür. Aşağıda sayılan yağlar tamamen doğal bitki özlerinden elde edilmiş olup hiçbir kimyasal işleme tabii tutulmadan yapım aşamasındaki malzemeler arasında yerini almıştır.

Saf Gül Yağı

İçeriğinde barındırdığı yoğun kokusu sebebiyle özellikle hamilelik döneminde oldukça kontrollü bir kullanım gerektiren gül yağı, solunum yollarını rahatlatmak, masaj ve dinlendirici işlemler sırasında, baş ve boyun ağrısı gibi durumlarda birkaç damla kullanılabilir. Duş sonrası oluşacak ferahlık hissinde bu yağın önemli etkisi vardır.

Elaesis Guineensis (Palm- Palmiye Yağı)

Afrika palmiye ağaçlarından elde edilen ve Elaesis Guineensis olarak bilinen palm yağı, yemeklerden bebek mamalarına, cilt bakım ürünlerinden atıştırmalık gıdalara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Konumuzla ilgili olarak sabun özlerinde de kullanılan bu yağın; kıvam verici, yumuşatıcı ve kapatıcı olma özelliği ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar içeriğinde barındırdığı çeşitli maddeler sebebiyle kanser ve kalp rahatsızlıkları için tetikleyici olduğu iddialara yönelik birtakım araştırmalar yapılmıştır. Özellikle kuru ciltler için önerilen bir yağ türü olarak Elaesis Guineensis, şampuan, losyon ve diğer bakım malzemelerinde de kullanılmaktadır.

Pamuk Yağı

Sabun yapımında yumuşatıcı bir etki yaratan pamuk yağları içeriğindeki omega özleriyle cildi, saçları ve iç organlarımızın sağlığını korumada önemli bir yarar sağlar. Kan basıncını dengelemesi bakımından özellikle tansiyon hastaları için önemli bir üründür. E vitamini içeren pamuk yağı hücre yenileyici bir niteliğe sahiptir. Hücre sağlığımız açısından pamuk yağında bulunan antioksidanın da önemli bir etkisi bulunmaktadır. Adet kanamalarında düzenleyici olması bakımından işlevseldir. Birbirinden önemli çok sayıda yararı bulunan pamuk yağı, pamuk sabunları şeklinde de bulunuyor olup, gül sabunlarına da takviye edilmiştir.

Zeytinyağı

Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde cildi yenilemek ve kanser başta olmak üzere birçok akut ve kronik rahatsızlığın tedavisinde kullanılır ayrıca iltihapların önlenmesinde etkilidir. Zeytinyağı, diyabet ve romatoid artrit hastalıkları ile mücadelede önemli etkidedir. Kan akışını düzenler. Mantar, egzama, pişik türü cilt hastalıklarına karşı son derece etkilidir. Sivilce ve siyah noktalara karşı yine arındırıcı bir niteliğe sahiptir.

Ayçiçek Yağı

Genel olarak kızartma türü yiyeceklerde kullanılan ayçiçek yağının içeriğinde bulunan A,D,E ve K vitaminleri, sivilce oluşumunu önler; mantar ve egzama gibi cilt sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Tükettiğimiz yiyeceklere eklenerek vücudumuzun yağ dengesini korur. Bol antioksidan içermektedir. Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde tavsiye edilmekle birlikte güneş ışınlarına karşı da koruyucu özelliktedir.

Hint Yağı

Hint yağı içinde bulundurduğu E vitamini ve antioksidan özellikleri sayesinde gerek cilt bakımı gerekse multiple skleroz, baş ve boyun ağrıları, gastrointestinal rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Saç ve deri bakımında büyük yararlar sağlamakla birlikte kaş ve kirpiklerin sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olmaktadır. Erkeklerin en büyük sorunlarından biri olan sakal bölgesinde meydana gelen sorunlar için kuvvetli bir destekleyicidir. Doğal bir nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabilir, akne ve siyah nokta giderici olma açısından büyük yararlar sağlar.

Shea Yağı

Shea yağı Afrika’da yetişen shea ağacından elde edilen fındıkların ezilmesiyle elde edilen bir yağdır. Shea yada Karite yağı, dermatolojik sorunlardan metabolik rahatsızlıklara pek çok alanda işe yarayan bir yağdır. İçeriğindeki A vitamini sayesinde cilt kırışıklıklarını ve yaşlanmayı önler. Nemlendirici etkiye sahiptir ve cilt çatlaklarını yok eder. Daha doğal bir saç ve diğer bölgelerdeki kıl köklerini besleyici özelliğe sahiptir. Kas ağrıları ve diğer artrit rahatsızlıklara iyi gelir.

Özellikle yaz dönemlerinde karşılaştığımız sinek ve böcek ısırmalarına karşı iyi gelir. Antioksidan özelliğe sahip olmakla birlikte A, D, E ve F vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Tıraş sonrası bakımda kullanılabilir. Shea yağı içeriğindeki bu vitaminler ile cildin nemlendirilmesi açısından önemli bir katkı sunmaktadır.

Genelde bir yüz sabunu olarak kullanılan gül sabunu, yüz temizliği ve gözeneklerin sağlığı açısından doğal bir toniktir.

Susam Yağı

Fosfor, çinko, selenyum, kalsiyum, bakır, manganez, B1, B6 ve demir barındıran susam yağı, sesamin ya da sesamol olarak bilinen antioksidanlar açısından çok zengindir. Başta cilde ve saça çok büyük yararlar sağlamaktadır. Afrika’da yetişen tropikal bir ağacın yapısında bulunan kapsüllerin tohumlardan elde edilir. Anti bakteriyel özelliğiyle mantar benzeri cilt rahatsızlıklarından korunmanızı sağlayacaktır. İyi kolesterolün (HDL) arttırılması ve kötü huylu kolesterolün (LDC) olabildiğince minimuma indirilmesi açısından yine faydalıdır.

Susam yağında bulunan çinko, cilt sağlığı için çok önemlidir. Gerek cildin nemlendirilmesi, gözeneklerin temizlenmesi, yara ve iltihapların iyileştirilmesi açısından mutlaka dikkate değer bir ürün olan susam yağı, gül sabunlarında da bulunmaktadır.

Jojoba Yağı

Amerika Kıtası’nda yetişen ve 200 yılı aşan ömrüyle Jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen jojoba yağı, derin ve uzun süre kalıcılığı olan nemlendirici etkisiyle, kuru ve kırışık ciltler için birebirdir. İçeriğindeki A ve E vitaminleri ile birlikte antioksidan özellikte olup, krom, bakır, çinko gibi mineraller taşımaktadır.

Düzenli kullanımda selülit oluşumunu, cilt çatlaklarını engellemekte ve günlük koşuşturmalarımız sonrası iyi bir dinlendirici olmaktadır. Sedef, egzama ve cilt kızarıklarının önleme açısından büyük yararlar sağlar. Jojoba yağını gül ve diğer birçok bitki özlü sabunda olmak üzere, krem ve losyonlarda, şampuanlarda, saç ve nemlendirici cilt maskelerinde bulabilmeniz mümkündür.

Yasemin Yağı

İçeriğinde bulunan benzoik asit, benzaldehit, benzil benzoat gibi bileşenleri sayesinde virüs gibi çeşitli zararlı mikroorganizmalara karşı önemli bir koruyucudur. Bunun dışında yasemin yağı bir esans olarak kullanılıyor olup, psikolojik açıdan büyük avantaj sağlar. Aşırı stres, cinsel isteksizlik, sürekli yorgunluk hislerine yönelik bir uyarıcı olarak işlev görür. Kas ve eklem zorlanmalarında ve romatizmal rahatsızlıklarda etkin bir yapıya sahiptir. Çoğu kez aromaterapi, masaj vb. uygulamalarda kullanılmakta olup, Antik Mısır döneminden bu yana sabun, bakım malzemeleri, şifa ve birçok amaçta kullanılan bir aromatik sıvı olmuştur.

Gül Suyu

Yukarıda sayılan yağların haricinde bir madde olarak, hem cilt sağlığının korunmasında hem gıda ürünlerinin hazırlanmasında tatlandırıcı bir özellikte kullanılmaktadır. Bazı Asya ülkelerinde göz damlası olarak kullanılan bu sular, antik dönemlerden günümüze önemli bir kişisel bakım malzemesi olmuştur. Gül sabunu yapımında da kullanılması sayesinde cildinizin nem dengesi korunacak, egzama benzeri cilt rahatsızlıklarıyla karşılaşma riskiniz en aza indirgenecek, cilt hücreleriniz yenilenecektir. Aynı zamanda siyah noktalara karşı önemli bir koruyucudur.

Sabunun içeriğinde bulundurduğu yukarıda sayılı bitkisel özleri sayesinde hem duşta hem de yüz bakımınızda size önemli bir ferahlık ve daha temiz bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Gül sabunu ile yapılan kişisel bakım sonrası,

 • Bedenen ve ruhen rahatlatıcı etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.
 • Cilt ve saç sorunlarını önleyici birer etkiye sahiptir. Detaylarına aşağıda yer verilecektir.
 • Güzel kokusu sayesinde hem siz hem de çevreniz bu durumdan hoşnut kalacak ve psikolojik bir artı sağlayacaktır.
 • Mikroorganizma oluşumlarına karşı etkili bir önleyicidir.
 • Makyaj temizlemek için içeriğinde kimyasal barındıran pek çok malzeme bulunmaktadır. Ancak gül suları bu iş için son derece avantajlıdır. İçeriğinde kimyasal bulunmamaktadır.
 • Bebekleriniz için de aynı şekilde cilt sağlığını korumak için yumuşatıcı, nemlendirici etkisi bakımından güvenle kullanabileceğiniz bir sabundur.

Gül Sabunu Cilde Faydaları

Kimyasal barındırmayan, tamamen doğal bitki özleri ve aynı nitelikteki esanslarıyla adeta doğa harikasıdır. Her yaştan insanın rahatlıkla kullanabileceği bu sabunu gerek duş, gerek el ve yüz temizliğiniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Gül sabunu, cilt lekelerini arındırma da önemli bir temizleyicidir. Ancak bunun için en az iki aylık düzenli kullanıma ihtiyacınız var. Süreç sonunda gözle görülür bir şekilde cilt lekelerinde azalış görebilirsiniz. Cildiniz yaşlı görünümden korunmasını ve cilt çatlaklarını önleme açısından birebirdir ve aynı zamanda yağ bezelerini azaltılmasında da etkilidir.

İçerdiği E vitamini ve antioksidanlar ile hücreleri yeniler, gliserin ile cilde nemlendirici, doğallık kazandırıcı işlev görür. Cildin parlamasını önler, duru bir görünüm kazandırır. Cildin alt tabakasında yer alan kılcal damarlar için tonik etkisi yaratır. Bilindiği üzere cilt bakımında kullanılan tonikler, cilt yüzeyinde kalan kimyasalları arındırma da önemli rol oynamaktadır.

Dermatit, sedef, mantar gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelen gül özlü sabunlar; terapötik bileşiklere sahip olmasıyla anti-bakteriyel ve iltihap önleyicidir. Bazen ani ısı değişimi bazen de farklı cilt sorunlarından kaynaklı olarak görülen şişkinliklerin, kızarıklıkların hafifletilmesinde yine bu sabun türü etkin rol oynamaktadır.

Cilt Lekelerini Yok Eder

Özellikle güneş ışığına maruz kaldığımızda yada kirli hava partiküllerinin başta yüzümüz olmak üzere cildimizin çeşitli yerlerinde oluşturduğu siyah, kahverengi lekeler her yaştan insan için sorun oluşturmaktadır. Gül sabunu içeriğinde taşıdığı jojoba yağı, susam yağı ve zeytinyağı özleri sayesinde bu tür sorunlarla etkin mücadele edebilmektedir. Jojoba yağı hem bu yönüyle hem de vücudumuzun çeşitli bölgelerinde görülen çatlak ve çatlak izlerini önlemede önem taşımaktadır.

Yüzünüzü Arındırır ve Ferahlık Sağlar

Özellikle ergenlik çağlarında birçok gencin karşılaştığı sivilcelenme, akne ve yağ oluşumuna çok iyi tesir etmektedir. Bir taraftan yüz renginizin doğal tonuna ulaşmasını sağlarken bir diğer faydası da göz altı morluk ve şişliklerine etkin bir çözümdür. Özünde bulunan gül suyu bu işlevin en önemli katkı sağlayıcısıdır.

Güneş ışınları sebebiyle vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan kızarıklık ve lekeler için birebir olan gül sabunu, aynı sebeple yüzümüzde oluşan birtakım sorunlar için de işlevseldir. Yüzün daha yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya kavuşması ve aromatik yapısıyla yüzümüze vereceği güzel koku, mutlaka denemeye değer olduğunun birer ölçütüdür.

Gül sabununun yüz ve diğer bölgeler için kullanıldığında sabah ve akşam olmak üzere masaj yaparak uygulanması hem kan akışınızı hızlandıracak hem de etkin minerallerin daha güçlü olarak cilde yarar sağlamasına imkan tanınacaktır. Sabunun birden çok faydası olması onu sürekli kullanmanız gerektiği yanılgısına sizi düşürmesin, her zaman için önemli olan düzenli kullanmaktır.

Sivilcelere Karşı Etkin Koruma Sağlar

Her türlü cilt yaraları ve tahrişler açısından önem taşıyan gül sabunu, özellikle ergenlik döneminde sık karşılaşılan sivilce ve benzeri sorunlar için de aynı önemi taşımaktadır. Özünde de bulunan susam yağı, zengin çinko barındırması yönüyle anti- enflamatuar bir fayda sağlamaktadır. Hem bu tür minerallerin hem de güçlü bir antioksidan olarak A vitamininin barındığı bu tür sabunlar sivilce benzeri yağ bezleri oluşumunun sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Siyah Noktalara Karşı Kalıcı Çözüm Sunar

Siyah noktalar hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı oluşmaktadır. Özellikle, cildin yeterli arındırılmaması gözeneklerde çeşitli birikintileri oluşturup zamanla siyah noktalar meydana getirmektedir. Siyah noktalara karşı doğal yollardan en çok işe yarayan ürünlerden biri de gül suyudur. Hem saf halde hem de sabun ve diğer hijyen malzemelerde gül suyu özlerinin olması bu konuda işinize yarayacaktır. Ayrıca bu suyu kullanarak düzenli bir şekilde yüzünü yıkamanız, gözeneklere derinlemesine yapacağı etki sayesinde siyah noktalardan arınmanıza katkı sunacaktır.

Ellerinizi Nemlendirir ve Tahrişleri Önler

Öncelikli olarak güzel kokusu sayesinde hem bireysel hem de topluluk ortamlarında size pozitif enerji kazandıracaktır. Gözeneklerde oluşan tıkanıklıkları açma açısından etkin olan gül sabunu, el temizliğinde derinlemesine bir etki yaratacak ve anti- bakteriyel özelliğini gösterecektir.

İçeriğindeki E vitamini sayesinde özellikle el yordamıyla iş yapan meslek sahipleri için büyük bir öneme sahiptir. Bir hücre yenileyici olarak gül sabunu, iş sonrası ellerinizde meydana gelen tahrişler için önemli bir onarıcıdır. Tırnak bakımında da işlevsel olduğu kanıtlanmıştır. Ellerinizde oluşan kuruluğun giderilip gerekli nemliliğe kavuşması için öncelikli tavsiyeler arasındadır.

Deri Hastalıklarına Karşı Fayda Sağlar

E vitamini özlü sabunlar ve bitki özleri cilt kuruluğuna iyi gelmektedir. Buna istinaden gül sabunlarının zeytinyağı, pamuk, shea ve diğer bitki özlü yağlarından elde ettiği bol miktarda E vitamini, cilde antioksidan özellik sağlamakta ve kuruluk, döküntü, kaşıntı benzeri rahatsızlıklardan koruma sağlamaktadır. Zeytinyağı özlü sabunların çoğu cilde doğal bir parlaklık kazandırmakta ve kuru cilt tiplerinde görülen beyaz döküntülere iyi gelmektedir.

Tırnak Bakımı İçin Önemli Mineraller Barındırır

Tırnaklarımızda belirli aralıklarla meydana gelen çatlak ve kırılmalar, tırnaklarınızın daha güçlü olması gerektiğini haber vermektedir. Tırnak bakımında gül özlü losyon ve kremlerle birlikte içeriğinde zeytinyağı, jojoba yağı fayda sağlamaktadır. A ve E vitamini tırnak bakımında yine ayrı bir öneme sahiptir. Tırnak yüzeylerinin kararma ve çatlaklarına karşı gül sabunu, verilen bu maddeleri barındırması yönüyle büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple hem el temizliğinde hem de tırnaklarınız üzerine de uygulayabilirsiniz.


Gül Sabunu Saça Faydaları

Saçın doğal yapısını korumak için çinko, kalsiyum ve A, E vitaminlerini barındıran pek çok ürün krem, şampuan, sabun şeklinde satışa sunulmuştur. Gül sabunu içeriğinde bulunan bitkisel yağ ve doğal özler bu konuda da büyük avantajlar sağlamaktadır.

Gül Suyu Özlü Yapısı İle Saçı Besler

Gül suyu, pH dengesini koruyor olması yönüyle saç derisi için önem arz eder. Aynı zamanda yağ oluşumunu azaltır. Kıvırcık ve sert saç yapısına sahip kişiler için tavsiye edilebilir bir sıvı olarak saça nemlendirici bir bakım yapar, kuruluğu azaltır. Saç kökleri zayıf olan ya da saçkıran benzeri rahatsızlıkları olanlar için, A, B3, C ve E vitaminleri sayesinde saç derisini besler ve saçların gürleşmesini sağlar.

İçeriğinde özellikle kükürt, paraben gibi çeşitli kimyasalları barındırmayan gül sularıyla yapılmış sabunlara dikkat edin. Bu sebeple sabununuzu güvenilir markalardan satın almanız yerinde olacaktır.

Yasemin Yağı Özleri ile Saç Enfeksiyonlarını Engeller

Yasemin yağında bulunan aromatik özler sadece saçın doğal görünümü sağlamakla yetinmez ayrıca zihni rahatlatmak için önem taşır. Nemlendirici ve onarıcı etkide olması yönüyle saç kırılmalarının önüne geçer. Saç diplerini güçlendirir ve saç derisinde oluşan kepeklenme, kabuk, bitlenme vb. sorunlarının giderilmesi açısından gayet kullanışlıdır. Antiseptik özelliği saç enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için kullanışlıdır.

Susam Yağı Saç İçin İyi Bir Mineral Deposudur

Sadece cilt bakımında değil saç, kaş ve kirpiklerimizin de düzenli bakımı açısından büyük önem taşıyan susam yağı, gül sabunlarının da özünde bulunması yönüyle ayrıca önemlidir. Susam yağı, saçları kökten uca besler, yıpranmış saçları onarır. Saçlarınızın daha gür ve parlak görülmesini sağlamakla birlikte, saç dökülmelerinin de önüne geçmesi yönüyle susam yağları tavsiye edilen bir üründür. Susam yağları Ultraviyole ışınlarının saç yapısına verdiği çeşitli tahribatları önlemesi açısından son derece güvenilirdir.

Gül sabununun içeriğinde bulunan özlerin tanıtıldığı başlık altında verilen doğal özler ve bitkisel yağlar genel olarak saçların doğal görünümüne kavuşmasında, kırılmaların engellenmesinde, kepek ve yağlanma benzeri sorunların önlenmesinde büyük önem taşır. Yağların haricinde gül sabununda da bulunan bal özünün, saç bakımında ne tür yararlar sağladığını belirtmek isterim.

Bal Özlü Karışımlar Saça Fayda Sağlar

Kalsiyum ve demir açısından çok zengin olan bal, gerek bağışıklık sistemimiz gerekse cilt sağlığımız için çok önemli bir doğal kaynaktır. Öncelikli olarak vitamin ve mineral deposu olan bal, saç bakımında sıklıkla maske yaparak kullanıldığını belirtmeliyiz. Balın sabun ve diğer bakım malzemelerinde kullanımı cilt sağlığı için önemli faydalar sağlamaktadır. Saç için ise saç gözeneklerinde ki tıkanıklıkları açarak, saçların güçlü bir şekilde büyümesine imkan tanır. Bu konuda, balın saç yapısında bulunan foliküllere uyarıcı etki yapması da önemlidir. Antioksidan etkisiyle saç hücrelerini yeniler ve daima saçlarınızın canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Kuru ve Kırılgan Saçlara İyi Gelir

Birçok insan hem genetik yapısı hem de saç bakım şekli itibariyle zamanla saç sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Özellikle saç dökülmeleri, saçlarda oluşan kuruluk, saç derisinde oluşan kepek benzeri sorunlar bunlardan başlıcalarıdır. Bu tür sorunlara karşı alınacak birçok doğal yöntem bulunmakta olup gül sabunlarında bulunan B6 ve E vitaminleri ve jojoba yağları saçlarınızı doğal nemlendirerek kuruma ve kırılmaların önüne geçecektir. Jojoba yağı saçlarda bit, kepek, kabuk oluşumunu önlemek amacıyla birçok şampuanda da kullanılmaktadır.


Gül Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle sabunun özellikle kadınlar için önemli bir özelliğinden bahsedecek olursak, makyajınızı temizlemek için yüzünüzü gül sabunu ile arındırabilirsiniz. Aynı şekilde kozmetik ürünleri kullanmadan önce ve sonra cildiniz daha yumuşak bir hale gelecektir.

Sabunu kendi günlük bakım sisteminize uygun olarak kullanabilirsiniz. Ancak hem kokusu hem de sağlayacağı faydaların daha kalıcı olması için sabah ve akşam olmak üzere yaklaşık 20 saniye boyunca ellerinizde köpürterek ılık suda yıkamanız uygun olacaktır.


Gül Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

Saç için kullanımında ise, dairesel bir şekilde masaj yapıp saçınıza iyi bir şekilde yedirerek, saç köklerine inmesini beklemeli ve suyu uygun sıcaklıkta ayarlayıp durulanmalıdır. Her banyo da iyi bir sabunlama ve durulama yapmanız kaydıyla sabunu bir defalığına kullanmanız yeterli olacaktır.


Gül Sabunu Nasıl Yapılır?

Birçok sabunun yapımında da görüldüğü üzere fabrikasyon çıkışı için birçok ekstrakt ve kostik kullanımı gerektiren ve ciddi bir emek isteyen bir süreç gerektirir. Ancak bizler her zaman fabrika yapımı sabunlar almak zorunda değiliz. Evlerimizde bulunan ya da aktar benzeri mağazalardan elde edebileceğimiz birkaç malzeme ile kendi gül sabunumuzu yapabilir ve uzun bir süre için kullanabiliriz.

Malzemeler

 • 1 avuç gül yaprağı (10 adet yeterli olabilir)
 •  Gül esansı (damla sayısını kendi isteğiniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz)
 • Gliserinli sabun bazı ( yaklaşık 2 çorba kaşığı)

Nasıl Hazırlanır?

 • Gliserinli sabun bazını bir kabın içine alın ve sıcak su dolu bir başka kabın içine bırakarak kısık ateşte eritin. (Buna Benmari usulü denilmektedir.) Bu yöntem dışında daha pratik olması açısından sabun bazı tamamen eriyene kadar mikrodalga fırın da kullanabilirsiniz.
 • Eriyen sabun bazının içerisine esansı isteğiniz miktarda damlatarak akıtın ve bir çubuk yada cımbız yardımıyla karıştırın. Sabun bazı kısa sürede katılaşabilir o sebeple kendi sabunumuzun kalıbını oluşturana kadar ara ara karıştırmaya devam edin. Böylece katı hale geçişini önleyeceksiniz.
 • Bu karışımın bir kısmını (eğer tek sabun elde edeceksek küçük yoğurt kapları benzeri olabilir.) sabun yapılacak kabımıza dökelim ve üzerine birkaç adet gül yaprağı ekleyelim. Karışımın arta kalan kısmını da aynı usulle ilave edelim.

Sabunumuz çok kısa bir süre içinde şeffaf bir görünüme sahip olarak kullanıma hazır hale gelecektir. Hijyen bakımından fabrikasyon üretimlerden farkı olmamakla birlikte sizler de evlerinizde kendi gül sabunlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ev Yapımında Ortalama Masraf Ne Kadardır?

Ortalama cinsten belirleyecek olursak 100 adet gül yaprağı için 15₺, gül esansı için 10₺ ve gliserinli sabun bazına (kilo cinsinden) 25₺- 40₺ arası ödeme yaparak kendi gül sabununuz için gerekli malzemeleri temin edebilirsiniz.


Gül Sabunu Zararları

Gül sabunu tamamen kimyasal maddeler içermeyen doğal bitki özleri ve yağlardan elde edildiği için genellikle belirgin bir yan etki göstermemektedir. Ancak alerjik sebeplere bağlı olarak içeriğinde bulunan birtakım malzemelerden dolayı küçük- orta şiddette yan etkiler görülebilir. Aşağıda verilen üç farklı maddenin ham kullanımlarında birtakım yan etkiler gösterme olasılıkları, sabunun içerdiği diğer katkıların ham kullanımlarına kıyasla daha fazla olması sebebiyle seçilmiştir.

Gül Yağının Olası Yan Etkileri

Gül yağı doğal bir kaynak olarak hiçbir kimyasal katkı içermese de yine de birtakım alerjik sebepler yüzünden; yanma, tahriş, kaşınma, kızarıklık, derinin soyulması gibi sorunlar oluşturabilir. Her ne kadar bu tür vakaların görülme sıklığı çok az olsa da belirgin bir alerjik durumda cilt sağlığı kuruluşları ile temasa geçmelisiniz. Ayrıca gül yağları adet söktürücü yani ’emenagog’ işlevi gördükleri için düşük yapma ve sık kanama riskine istinaden hamilelik dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Elaesis Guineensis (Palm Yağı) Olası Yan Etkileri

Şu ana kadar sabun ve benzeri hijyenik objelerde Palm yağının herhangi belirgin bir zararı görülmemiştir. Ancak uluslararası sağlık otoritelerince, ortak bir karar olmamakla birlikte, kanserojen taşıma riskinin olduğu belirtmekte ve yiyeceklerde kullanımı önlenmeye çalışılmaktadır. Ancak işbu sağlık otoriteleri bu yağın hijyenik malzemeler arasında olmasının muhtemel zararlarına yönelik net bir tavır ortaya koymamıştır.

Sodyum Hidroksit (Kostik) Yan Etkileri

Tek başına kullanıldığında çözelti olarak işlev gören kostik (NaOH) temas halinde görme bozukluklarından, sindirim ve solunum sisteminde çeşitli tahripler yaratabilir. Ancak hijyen malzemelerinde bu madde, kirin arındırılması işlemi sırasında daha etkin verim sağlamak için yapım aşamasında belirli kimyasal işlemlerden geçmekte ve ham halinin vereceği olası zararlar minimuma indirilmektedir. Sorun yaşanma sıklığı çok nadir olmakla birlikte yukarıda sayılı olan bölgelerde yaşanacak benzer rahatsızlıklarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Burada verilen olası yan etkiler bizzat gül sabunundan değil, sabun içeriğinde bulunan birtakım maddelerin kendi ham kullanımlarında görülmesi muhtemel yan etkilerdir. Sabunlar paketlenme işlemine kadar sürekli olarak kontrol edilmektedir. Gül sabunun hem bu yönüyle hem de zaten kimyasal içermemesi yönüyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine de güvenilir markalar kullanmanız olası yan etkiler bakımından lehinize olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.