Keçi Sütü Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

15.06.2020
Keçi Sütü Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Keçi sütü, anne sütüne en yakın olan süt olarak bilinir. Çok faydalı olan sütün içeriğinde, insan sağlığı açısından çok faydalı maddeler bulunur.

Bu maddeler;

 • A vitamini,
 • C vitamini,
 • E vitamini,
 • B vitaminleri,
 • Çinko,
 • aminoasit,
 • Enzimler,
 • Sitrik asit ve doymamış yağ asitleridir.

Bunlar, vücudumuz için çok faydalıdır. Sindiriminin, inek sütüne göre daha kolay olması sebebiyle de tercih edilir. Vücudumuz için çok faydalı olan bu besin, cilt ve saç için de önemli yarar sağlamaktadır. Cilt ve saç için olan faydaları, keçi sütü sabunundan da alınabilir. Bu sabunun içerisinde bulunan bu besleyici maddeler cildi ve saçı da besler. Çeşitli marketlerden alınabileceği gibi, aktarlarda da bulunabilir.

Keçi Sütü Sabunu Cilde Faydaları

Sağlıklı görünen ciltler için

A vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olması sebebiyle, cilt için çok faydalıdır. Zira A vitamini, ciltte bulunan dokuları iyileştirici özelliğe sahiptir. Bu da cildin, daha sağlıklı görünmesine sebep olur.

Cildi ölü hücrelerden temizler

İçeriğinde bulunan maddelerden birisi de, alfa hidroksi asitleridir. Bu maddeler, ciltteki ölü hücreleri atmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebeple ciltte peeling etkisi yapar. Buna ilaveten, vücutta yeni hücre oluşumunu da destekler. Eğer cilt zarar görmüşse cildin yenilenmesine de etki eder. Böylece cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Sivilcelere savaş açar

Aynı zamanda, antibakteriyel özelliğe de sahiptir. Bu antibakteriyel özellikleriyle, ciltte beliren kirli ve küçük organizmaları durdurur. Böylece, cilt üzerinde sivilce oluşumunu da engellemiş olur. Yani sivilcelere karşı da kullanılabilir.

Cilde yumuşaklık kazandırır

İyi bir cilt nemlendiricisidir. Çünkü içeriğinde gliserin, yağ asitleri ve protein bulunur. Cilt tarafından hızla emilir. Cilt üzerinde bir nem bariyeri oluşturur. Böylece cilt, daha uzun süre esnek ve yumuşak kalır. Kremsi bir dokusu vardır. Böylece cilt hücreleri arasındaki boşluk ve çatlaklara kolayca ulaşır ve cilde yumuşaklık kazandırır. Keçi sütünde bulunan bol kaymak cildin nemlendirilmesinde etkilidir.

Erken yaşlanma belirtilerine karşı kullanılır

Erken yaşlanmayı önler. İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri, güçlü antioksidan maddelerdir. Bu antioksidan maddeler cildi serbest radikallerin zararlarından korumada etkilidir. Yine bu maddeler ciltte bulunan ölü hücreleri azaltır. Yeni hücrelerin açığa çıkmasına da yardım ederek cildin erken yaşlanmasını önler. Böylece, yaşlanma belirtileri olan kırışıklıkları, çizgileri ve güneş lekelerini azaltır. Dolayısıyla ciltte oluşan erken yaşlanma belirtilerini de engellemektedir.

Cilt kanserinden korur

Bu çok faydalı besinin içerisinde bulunan maddelerden bir diğeri de selenyumdur. Selenyum, cilt kanserini engelleyen bir maddedir. Bu madde, güneşten gelen zararlı ışınların cilde zarar vermesini de önler. Dolayısıyla cilt kanserine karşı da faydalı bir besindir.

İltihap önleyicidir

En önemli özelliklerinden birisi de iltihap sökücü olmasıdır. Bu özelliğiyle ciltte iltihap oluşumunu engellemektedir.

Cildin pH dengesini korur

Cildin pH dengesinin korunmasında etkilidir. Çünkü içeriğinde, kaprilik asit denilen bir yağ asidi bulunur. Bu madde, cildin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Cildi derinlemesine temizler

Ciltte bulunan siyah noktaların temizlenmesinde etkilidir. Cildi, derinlemesine temizler.

Egzamaya karşı kullanılır

Düzenli kullanımda egzamaya da iyi gelmektedir.

Cildi besler

Cildin yüzey tabakasına, hızlı bir şekilde nüfuz eder. Böylece dokulara yeterli besin sağlanmış olur. Bu sebeple eğer düzenli kullanılırsa cildi besler.


Keçi Sütü Sabunu Saça Faydaları

Cilt için olduğu gibi saçlar için de çok faydalı bir besindir.

Saçlara parlaklık kazandırır

İçeriğinde bol miktarda protein ve yağ asitleri bulunduğundan saçları besler. Saçların, doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Dolayısıyla saçların beslenmesine ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

Keçi Sütü Saç Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

Bir kap içerisinde keçi sütü, bal, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım birkaç dakika boyunca saçlara uygulanır. Bu şekilde 2 saat bekletildikten sonra saçlar bir şampuanla yıkanıp durulanır.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

Ayda 2-3 kere saçlara uygulamak yeterlidir.

Ne Fayda Sağlar?

Çok kurumuş ve sertleşmiş saçları yumuşatır. Kabarık saçlar için de kullanılabilir. Bu karışımı uygulamak saçların uzamasına da yardımcı olabilir.


Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

 • Cilt ıslatılır, daha sonra sabun ıslatılıp köpürtülür.
 • Cilt, bu köpükle fazla bastırmadan parmaklar ile masaj yapılarak yıkanır ve daha sonra durulanır.
 • Saçlarda kullanımı da aynı şekildedir. Saçlar ıslatılır. Sabun da ıslatılarak saçlar köpürtülerek yıkanır ve daha sonra durulanır.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı bal,
 • 1 Yemek kaşığı toz kahve,
 • 10 Damla badem yağı,
 • 1 Bardak keçi sütü,
 • 1 Bardak kastil sabunu,
 • Birkaç damla istenilen bir esansiyel yağ.

Nasıl Hazırlanır?

 • Öncelikle bir kap içerisinde 1 bardak keçi sütü ve 1 bardak kastil sabun kısık ateşte kaynatılır.
 • Daha sonra eriyen malzemeler ocaktan alınır.
 • 1 yemek kaşığı toz kahve, 1 tatlı kaşığı bal, 10 damla badem yağı ve 5 damla istenilen bir esansiyel yağ(portakal yağı, gül yağı gibi), bu karışıma eklenir.
 • Daha sonra sürekli karıştırılarak silikon bir kaba dökülür.
 • Silikon kaptaki karışım 30 dakika bekletildikten sonra buzdolabında iki gün bekletilir.
 • Böylece doğal keçi sütü sabunu elde edilmiş olur.

Keçi Sütü Sabunu Zararları

Keçi sütü, bazı insanlarda alerjiye sebep olarak, ciltte kızarıklık ve döküntü meydana getirebilir. Bu sebeple, sabunu kullanmadan önce elinizin küçük bir bölümünde deneyin. Eğer kızarıklık ve kaşıntı varsa, keçi sütüne karşı alerjiniz olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.