Defne Sabunu Faydaları Nelerdir?

27.11.2017
Defne Sabunu Faydaları Nelerdir?

Defne sabunu: antioksidan ve antiseptik özelliği sayesinde ciltte biriken kir ve yağı temizler. Onarıcı, besleyici ve nemlendirici etkisi ile cildi canlandırır ve yumuşacık yapar. Kan dolaşımını hızlandırarak sebum miktarını dengeler. Saç derisini besleyerek saç diplerindeki yaraları iyileştirir.

Defne Sabunu Cilde Faydaları

1. Pişiğe İyi Gelir ve Önler

Defne sabunu ile bebek cildi temizlendiğinde hem pişiğe iyi gelir hem de pişik oluşumunu engeller.

Pişik için kullanacaksanız ilk etapta pişikli bölgeye biraz masaj yapın ardından burayı defne sabununuz ile yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra bu bölgeye bebek pudrası sürün. Düzenli olarak yaptığınızda pişiğin azaldığını ve iyi geldiğini görebilirsiniz..

2. Mikropları Öldürür

İçeriğinde bulunan antiseptik ve aminoasit özellikler sayesinde ciltteki mikropları öldürme özelliğine sahiptir. Böylelikle mikroplardan kaynaklanan cilt hastalıklarını iyileştirir ve oluşmasını önler.

3. Cildin Yaşlanmasını Önler

Defne sabunu, hücre yenileyici özelliğe sahiptir böylelikle cildin erken yaşlanmasını engeller. Kırışıklıkların giderilmesinde ve yeni kırışıklıkların oluşumunun önler. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile cildi besleyerek cilde elastikiyet kazandırır ve gözenekleri sıkılaştırır.

4. Egzamayı İyileştirir

İçeriğindeki maddeler ve antiseptik özellikleri nedeniyle defne sabunu egzamanın iyileşmesinde çok etkilidir. Düzenli kullanım ile egzama belirtilerinden olan ciltte kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklığı azalmakta ve bir süre sonra ortadan kalkmaktadır. Kullanıma devam edildiğinde egzamanın tekrarlaması da engellenmektedir.

5. Sedef Tedavisinde Etkilidir

Sedef oluşan bölgelerin düzenli olarak defne sabunu ile yıkanması sonucunda ciltteki kırmızı lekeler, kırmızı lekeler ve kabuklanmanın zamanla iyileştiği görülmektedir.

6. Akne, Siyah Nokta ve Sivilceleri Yok eder

Defne sabunu ciltteki fazla yağı alarak tıkanmış gözenekleri açar ve antibakteriyel özelliği ile mikropları yok eder. Bu sayede sivilceleri kurutarak yok eder ve yeniden sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önler. Cilt lekelerini de zamanla azaltarak yok eder.

7. Varislere İyi Gelir

Defne sabunu ile bacaklara düzenli olarak masaj yapıldığında dolaşım sistemini düzenleyerek varislerin iyileşmesinde etkili rol oynamaktadır.

8. Yaraları İyileştirir

Antiseptik özelliği sayesinde yara bölgesindeki mikropların ölmesini sağlar ve cildin kendini onarmasına destek olur. Bu nedenle defne sabunu yaraların iyileşmesinde etkilidir.

9. Cildi Besler

Defne sabunu içeriğinde yer alan vitamin, mineral ve yağ asitleri ile cildi besleyerek hem sağlıklı hem de canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

  • Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko mineralleri,
  • A, C, D, B-6, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri,
  • Folik asit ve yağ asitleri.

10. Cildi Nemlendirir

Günlük koşturmalar ve yıpranma sebebiyle yıpranan ve kuruyan cildin kendini yenilemesini sağlar. İçeriğindeki özel yağlar ve vitaminler sayesinde cildi nemlendirir. Defne sabunu ile nemlenen cilt elastikiyetini kaybetmediği için her zaman daha bakımlı ve genç görünür.

11. Cilt Çatlaklarını Önler

Gündelik yaşam esnasında cilt kurumakta ve elastikiyetini kaybetmektedir. Nemlendirilmeyen ve beslenmeyen ciltte zamanla çatlaklar oluşmaktadır. Cildi nemlendirerek elastikiyet kazandıran ve çatlamaya engel olan defne sabunu düzenli olarak kullanılmalıdır.

12. Gözenekleri Sıkılaştırır

Yüzdeki gözeneklerin büyümesi zamanla sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Düzenli olarak sabun ile bakım yapıldığında cilt sıkılaşarak gözeneklerin küçülmesi sağlanmaktadır.

13. Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Cilt gözeneklerinin kirlerle dolması sonucunda oluşan siyah noktalar oluşur. Siyah noktalar zamanla sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Defne sabunu düzenli olarak kullanıldığında siyah noktaların giderilmesini hem de siyah noktaların oluşumunu engeller.

14. Cilt Lekelerini Giderir

Defne sabunu, peeling ve hücre yenileyici etkisi ile sivilce izleri, güneş lekeleri ve çeşitli cilt lekelerinin giderilmesini sağlar bu sayede pürüzsüz bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Sabun günde en az bir kere, köpürtülerek cildin hafifçe ovulması ve 2- 3 dakika bekletildikten sonra durulanması yöntemi uygulanmalıdır.

15. Cilt Mantarına İyi Gelir

Defne sabunu antiseptik özelliği ile cilde nüfuz ederek parazit, bakteri oluşumunu önler ve mantar hastalıklarının iyileşmesine etkili olmaktadır.

16. Peeling Etkisi Yapar

Peeling etkisi ile cilt üzerindeki ölü hücreleri yok ederek cildin nefes almasını sağlar.


Defne Sabunu Saça Faydaları

1. Saç Dökülmesine İyi Gelir

Saçı kökten uca kadar besleyerek saçı güçlendirir ve saç dökülmesine iyi gelir. Bu sayede saçların güzel ve bakımlı görünmesini sağlar.

2. Kepeklenmeyi Giderir

Sabun ile düzenli olarak gün aşırı saçların yıkanması sonucunda kepeklenme sorunundan kurtulmak mümkündür.

3. Hızlı Uzama Sağlar

İçeriğinde bulunan besleyici yağlar ve vitaminler saç köklerini besleyerek saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

4. Dolgun Görünüm Sağlar

Saç telleri hava kirliliği, saç şekillendirme yöntemleri, bazı hastalıklar ve kimyasal ürünler nedeniyle incelmektedir. İncelen ve kopan saçlar zamanla dökülmeye de başlamakta ve saçların hacmi iyice azalmaktadır. Defne sabunu içeriğindeki yağ özleri ve vitaminler ile saç kökleri ile saç tellerini besleme özelliğine sahiptir. Beslenen saçlar ile zamanla dolgun ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

5. Saç Derisinde Kabuklanma ve Yaralara İyi Gelir

Defne sabunu saç derisindeki mikropları öldürerek cildin kendini yenilemesine yardımcı olur böylelikle saç derisinde kabuklanma ve yaralara iyi gelir.

6. Saç Yağlanmasını Önler

Saçı fazla yağdan arındırır ve yağ dengesini sağlar böylelikle saçın fazla yağlanmasını önler.

7. Saçları Parlatır

Saçların parlak görünmesi için iyi beslenmesi şarttır. Defne sabunu saçı besleyerek daha güzel ve parlak görünmesini sağlar.

8. Saç Kırılmasını Önler

Sağlıksız saçın en belirgin özelliklerinden biri de kırılan saç telleridir. Saç telleri kırıldığında saçta cansız bir görünüm olur ve saçlarda kopmalar meydana gelmektedir Saç kırıklarını engellemek için besleyici defne sabunu kullanabilirsiniz. Ayrıca saç

9. Yumuşak Saçlar

Defne sabunu ile saçlar düzenli olarak yıkandığında kolay şekil alan, yumuşacık ve ipek gibi saçlara sahip olabilirsiniz.


Defne Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Defne sabunu cilde uygulandıktan sonra iyice köpürtülerek ovalanmalı ve ardından su ile durulanmalı. Haftada 1-2 kez sabah ve akşam kullanılabilir. Vücut temizliğinde doğal kabak lifi gibi özel ürünler ile birlikte kullanılabilir. Egzama ve sedef hastalığında tahriş olmuş bir cilt söz konusu olduğu için sert bir şekilde ovmak tahrişi artıracaktır.

Saça Kullanımı

Islak saça defne sabunu uygulandıktan sonra saç derisine yumuşak hareketlerle masaj yapın. Uygulama sonrasında su ile durulayarak saçları sabundan iyice arındırın.

Varis İçin Kullanımı

Doğal kabak lifi ıslatılarak defne sabunu iyice life yedirilmeli ve bacaklar yaklaşık 15 dakika boyunca lifle ovulmalıdır. İşlem bittiğinde bacaklar soğuk su ile güzelce durulanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.