Defne Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

27.11.2017
Defne Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Defne ağacının tohumlarının toplanıp ve bu meyvelerinden elde edilen yağ, sabun bazı, damıtılmış su ve saf zeytinyağı karışımlarından ve işlemlerinden sonra elde edilmektedir. Hatay ve çevresinde çoğunlukla yetiştirilen bu ağaç yapraklarının kullanımıyla bilinmektedir. Elde edilen defne sabunu da yaprakları gibi birçok faydası bulunmaktadır. Defne, Akdeniz ve benzeri ılıman ilkim kuşaklarında, çoğunlukla deniz kenarlarında yetişen bir ağaç türüdür. Islahlı tarımının yapılmasına gerek yoktur, zira çok geniş alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Defne yılın hiç bir ayında yaprak dökmez. Yemişleri de olan bu bitkinin, gerek meyvesinden, gerekse yapraklarından oldukça geniş alanda faydalanılır. Aromatik bir bitki olan defne hoş kokusu ile özellikle Ege ve Akdeniz yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarındandır.

Defne sabunu, defne yağında yer alan antiseptikleri sayesinde çok ciddi bir temizleyici etkiye sahiptir. Defne çok sayıda faydalı antioksidan ve besleyici aminoasit içerir. Bileşiğinde yer alan, cineole, pinen, terpen, sesquiterpen, metileugenol, eugenol, phellandren, linalol, geraniol gibi uçucu yağlar, hem esans etkisine hem de besleyici ve onarıcı etkiye sahiptir.

Defne Sabunu Önemli Faydaları

 • Bebeklerde pişik olarak adlandırılan kızarıklıkların önlenmesinde yardımcı olur.
 • Antiseptik özelliği sayesinde dermatit, akne gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Kuru ciltleri nemlendirir.
 • Peeling etkisi sayesinde ciltte bulunan ölü tabakanın ve toksinlerin uzaklaştırılmasında etkin rol oynar. Böylelikle siyah nokta ve sivilce oluşumu en aza indirgenmiş olur.
 • Kırışıklıkları önlemesi ile de cildi daha genç bir görünüme kavuşturur.
 • Deri mantarı, kepeklenme gibi birçok deri sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesinin önüne geçer.
 • Saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Allerjisi olan ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği bu sabun aynı zamanda cildi de dinlendirmektedir.
 • Varisler için defne sabunu ile masaj yapıldığında daha etkin sonuçlar alınabilir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Tıraş losyonu olarak kullanıldığında ise cildin tahriş olması engellenir.
 • Sebum miktarının azaltılmasında önemli bir rol oynar.
 • İçerdiği aminoasitler sayesinde ciltteki kollajen adı verilen maddenin daha fazla salınmasına yol açar.
 • Bel ağrısı için, bel bölgesine masaj yapıldığında tamamen bu ağrının geçtiği, yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.
 • Antiseptik özelliği sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Anti-agenik bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz.
 • Egzamaya çok iyi gelmektedir.
 • Baş ağrısı için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • Antiromatizmal bir etkiye sahiptir.
 • Cilde peeling etkisi sayesinde ölü derinin atılmasını hızlandırır.
 • Ter kokusunu önler.
 • Mantar gibi cilt hastalıkların önüne geçer.
 • Saçlarda meydana gelen çatal uçlarının yok olmasını sağlar.
 • Cildi besler ve yumuşatır.
 • Varisli bacaklar için düzenli kullanıldığında varislerin azaldığı görülecektir.
 • Geniş görünümlü gözeneklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini yavaşlatır, hatta bazı vakalarda durdurur.
 • Saç köklerini besler, hacim ve dolgunluk kazandırır. Saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Kepeği yok eder.
 • Antialerjiktir her cilt tipine uygundur.
 • Cildin yağ ve nem dengesini sağlar.
 • Sivilce üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır. Gözenekleri temizler ve sıkılaştırır.
 • Cildi dinlendirdiği düşünülür.
 • Aromatiktir, kokusu sabunda dahi uzun süre hissedilir.

Dikkat edilmesi gereken bir konu ise defne sabunu kullanımı öncesinde alerjen etki olup olmadığını kontrol etmenizden geçecektir. Doktorunuza danışmadan hiç bir sabunu kullanmamalı ve bu konuya ayrı bir önem göstermelisiniz. Alerjen etkisi yok ise daha çok düzenli kullanım ile işe yaradığını da unutmamalısınız.


Defne Sabunu Cilde Faydaları

İçeriğindeki antiseptik ve aminoasit özellikleri ile cilt üzerinde olumlu etki yapan bir üründür. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı mümkün olan defne sabununun cilt için faydalarını derinlemesine öğrenmek sabundan en iyi şekilde faydalanmak açısından önemlidir.

Pişiklere Faydalıdır

Bebeklerin cildinde sıklıkla pişik oluşmaktadır. Hassas olan tenlerinde pişik olan bebeklerin bu durumdan rahatsız oldukları bilinmektedir. Bebek sağlığı açısından düşünüldüğünde hassas olan bebek cildinin kimyasal ürünler yerine doğal yollarla iyileştirilmesinin önemi görülmektedir. Bebek cildi defne sabunu ile temizlendiğinde, hem pişiğe bağlı rahatsızlıkları gidermekte hem de pişik oluşumunu engellemektedir. Defne sabunu ile temizlenen bebek cildi sağlığına kavuşmaktadır.

Mikropları Öldürür

İçeriğinde bulunan antiseptik ve aminoasit özellikler sayesinde ciltteki mikropları öldürme özelliğine sahiptir. Bedensel temizlikte düzenli olarak defne sabunu kullanıldığında ciltteki mikropları öldürerek hijyen sağlamaktadır. Böylelikle mikroplardan kaynaklanan cilt rahatsızlıkları iyileşmekte veya oluşumuna engel olunmaktadır.

Yaşlanma Etkilerini Giderir

Defne sabununun hücre yenileyici özelliği olması sebebiyle yaşlanma üzerine etkili bir üründür. Bilhassa kırışıklıkların giderilmesinde ve yeni kırışıklıkların oluşumunun önlenmesinde çok önemli bir etkendir. Sabundan en iyi şekilde faydalanmak için düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. Böylelikle içeriğinde bulunan potasyum, magnezyum, fosfor ve vitaminlerin faydalı etkilerinden yararlanmak mümkün olacaktır. İçeriğindeki vitaminler A, B, C, E ve F vitamini sayesinde cildi besleme özelliği bulunmaktadır. Beslenen cilt elastikiyetini kazanmakta ve gözenekleri sıkılaşmaktadır. Bu etkiler cildin gençleşmesinde etkendir. Bilhassa hücre yenileme özelliğinin gençleşme üzerindeki etkisi çok önemlidir.

Tıraş Esnasında Kullanım

Beylerin tıraş olurken tıraş köpüğü veya tıraş kremi kullandığı bilinmektedir. İçeriğinde kimyasallar bulunan bu ürünlerin bilhassa hassas ciltli beylerde rahatsızlık verici olduğu bilinmelidir. İçeriğinde manganez, fosfor, potasyum ve çeşitli vitaminlerin olduğu defne sabunu ile tıraş olmak cilde faydalıdır. Hem pürüzsüz bir şekilde tıraş olmayı sağlayan hem de işlem esnasında cildin beslenmesine olanak sağlayan bu sabun ile tıraş olmak doğal bir kişisel bakım yöntemidir.

Egzamayı İyileştirir

Egzama ciltte kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklık oluşturan önemli bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama hem ciltte yarattığı acı ve kaşınma hissi nedeniyle, hem de görünüm açısından insanları rahatsız eden bir cilt hastalığıdır. Egzama için kullanılan ilaçlar olsa da bilhassa kronik olarak sürekli yenileyen egzama sorununda sürekli ilaç kullanımının yan etkilere sebep olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle insanların doğal tedavilere başvurdukları ve egzama sorununa organik çözümler bulmaya çalıştıkları bilinmektedir. İçeriğindeki maddeler ve antiseptik özellikleri nedeniyle defne sabunu egzamanın iyileşmesinde çok etkilidir. Düzenli kullanım ile egzama belirtileri azalmakta ve bir süre sonra ortadan kalkmaktadır. Kullanıma devam edildiğinde egzamanın tekrarlaması da engellenmektedir.

Sedef Tedavisinde Etkilidir

Sedef hastalığı insanları rahatsız eden ve tedavisi zor bir cilt rahatsızlığıdır. Sedef hastalığında ciltte kırmızı lekeler ve üzerinde oluşan beyaz kabuklanma görüntüsü oluşmaktadır. Sedef oluşan bölgelerin düzenli olarak defne sabunu ile yıkanması sonucunda ciltteki kızarıklık ve kabuklanmanın zamanla iyileştiği görülmektedir. Cildi rahatlatarak kişilerin zamanla iyileşmesine destek sağlayan bir üründür.

Sivilcelerde Etkilidir

Sivilceler özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin korkulu rüyasıdır. Bilhassa yoğun bir şekilde akne sorunu olanlar için sivilcelerden kurtulmak oldukça zordur. Defne sabunu ciltteki yağlanma üzerine etki ederek cildi kurutmaktadır ve sivilceler üzerinde bu şekilde etki yapmaktadır. Bilhassa mikrop öldürücü özelliği ile cildin hijyenini sağladığı için bu durum da sivilcelerin üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Defne sabunu ile beslenen cilt daha sağlıklı olmaktadır. Böylelikle zamanla sivilceler geçmekte ve yeniden oluşumu engellenmektedir. Düzenli olarak kullanılmalıdır.

Varislere İyi Gelir

Varisler bir dolaşım problemidir ve günlük yaşamda oldukça rahatsız edici bir şekilde hayatı zorlaştırmaktadır. Varisler bacaklarda rahatsızlık verici bir görünüm ve ağrı yaparak yaşamı zorlaştırmaktadır. Defne sabunu içeriğindeki özel maddeler, yağlar ve sabun yapımında kullanılan zeytinyağı sayesinde hem rahatlatıcı hem de besleyici bir form kazanmıştır.

Defne sabunu ile bacaklara düzenli olarak masaj yapıldığında dolaşım sistemini düzene sokarak varislerin iyileşmesinde etkili rol oynamaktadır. Varislerin iyileşmesi için sabunun en az üç altı ay kadar kullanılması gereklidir. Her insanın vücudunun uygulamalara verdiği tepki farklıdır. Bu nedenle iyileşme süreleri de farklı olabilir.

Yaraları İyileştirir

Defne bitkisi özellikle içeriğinde bulunan vitaminler, yağlar ve antiseptik özellikleri ile cilde hem bakım yaparak besleyen hem de onaran bir şifalı bitkidir. Tüm bu özellikleri barındıran, besleyici özellikleri ve hücre yenileme özelliği ile cilt bakımında çok önemli olan bir temizlik ürünüdür. Bilhassa antiseptik özelliği sayesinde mikropların ölmesini sağlar ve içeriğindeki maddeler ile cildin kendini onarmasına destek olur. Bu nedenle defne sabunu yaraların iyileşmesinde etkili bir organik ürün olarak tavsiye edilmektedir.

Cildi Besler

Her insan bakımlı ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak ister. Bilhassa hanımlar hem bakımlı olmak hem de bu işlemi organik ürünler ile gerçekleştirmek konusunda hassastır. Bu nedenle genellikle defne sabunu cilt bakımında kullanılmaktadır. Defne sabunu içeriğindeki yağlar, A, C, D, E ve F vitaminleri ile cildi besleyici özelliğe sahiptir. Hücre yenilenmesinde etkili olan sabun düzenli kullanıldığında hem sağlıklı hem de canlı görünen bir cilde sahip olmak mümkündür.

Cildi Nemlendirir

Günlük koşturmalar ve yıpranma sebebiyle yıpranan ve kuruyan cildin kendini yenilemesini sağlar. İçeriğindeki özel yağlar ve vitaminler sayesinde cildi nemlendirir. Organik etkenlerle nemlenen cilt elastikiyetini kaybetmediği için her zaman daha bakımlı ve genç görünür. Bu nedenle cildini nemlendirmek isteyenler düzenli olarak banyoda defne sabunu kullanmalıdır. Gün içerisinde bir kaç kez bu sabunla yüz yıkanmalı ve yüz cildinin nemlendirilmesi  sağlanmalıdır.

Ciltte Oluşan Çatlamayı Önler

Cilt gündelik yaşam esnasında kurumakta ve elastikiyetini kaybetmektedir. Nemlendirilmeyen ve beslenmeyen ciltte zamanla çatlaklar oluşmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak defne sabunu kullanımı önerilmektedir. Cildi nemlendirerek elastikiyet kazandıran ve çatlamaya engel olan bu organik ürün kesinlikle kullanılmalıdır.

Gözenekleri Sıkılaştırır

Ciltte oluşan gözeneklerin büyümesi can sıkıcı bir durumdur. Bilhassa yüzdeki gözeneklerin büyümesi zamanla sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Düzenli olarak sabun ile bakım yapıldığında cilt sıkılaşarak gözeneklerin küçülmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle gözeneklerin sıkılaşması için bu organik ürün düzenli olarak kullanılmalıdır.

Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Cilt gözeneklerinin kirlerle dolması sonucunda oluşan siyah noktaların cildin görünümünü bozduğu bilinmektedir. Ayrıca bu siyah noktalar zamanla sivilce oluşumuna zemin hazırlayan istenmeyen bir durumdur. Siyah nokta sorunu yaşayan bireylerin defne sabununu düzenli olarak kullanımı hem var olan siyah noktaların giderilmesini hem de siyah noktaların oluşumunu engellemesi açısından çok önemlidir.

Cilt Lekelerini Giderir

Ciltte oluşan sivilce izleri ve güneş lekeleri istenmeyen görüntü oluşturduğu için birçok insan bu sorundan kurtulmak istemektedir. Lekelerin giderilmesinde kullanılan defne sabununun oldukça büyük etkisi vardır. Peeling etkisi, antimikrobiyal yapısı ve gözenek küçültme etkisi ile lekelerin giderilmesi ile pürüzsüz bir cilt oluşumunda etkendir. Bilhassa yüzdeki lekeler için, sabun günde en az bir kere, köpürtülerek cildin hafifçe ovulması ve 2- 3 dakika bekletildikten sonra durulanması yöntemi uygulanmalıdır. Uygulama hususlarına dikkat edilmesi lekelerin giderilmesi açısından çok önemlidir.

Mantar Sorununu Giderir

Mantar çoğunlukla el ve ayaklarda görülen bir rahatsızlıktır. Hayat kalitesini bozan mantar sorunu çözülmediğinde can sıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle bir an önce önlem alınmalıdır. Defne sabunu antiseptik ve aminoasit özellikleri ile cilde nüfuz ederek mantar sorununun iyileşmesine etkili olmaktadır. Birkaç kullanım etkili olmadığından düzenli ve istikrarlı bir şekilde sabunun kullanımı sağlanmalıdır.

Peeling Etkisi Yapar

Cilde peeling yapmak cilt üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmak ve cildin nefes alması açısından çok önemlidir. Bilhassa yüz cildine düzenli olarak peeling uygulaması yapılmalıdır. Peeling yapma işlemi en çok doğal ürünlerle yapıldığında istenen sonucu vermektedir. Defne sabunu peeling etkisi açısından hem etkili hem de doğal bir üründür.


Defne Sabunu Saça Faydaları

Organik bir ürün olan bu sabunun saçlar için faydaları oldukça fazladır. Kişisel bakım ürünü olarak doğal yöntemleri seçenler için faydaları saymakla bitmez. Sağlıklı ve güzel görünen saçların temizliğinde defne sabunu kullanımının faydalarını detaylı olarak araştırmak ve bilgi edinmek saç bakımı açısından çok önemlidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelir

Saç dökülmesi birçok insanda yaşanan bir durumdur. İnsanların saçları farklı sebeplerle dökülmekte ve giderek yoğunluğunu kaybeden cansız saçlara dönüşmektedir. Saç dökülmesi hamilelik sürecindeki hanımlarda, mevsim döngülerinde özellikle bahar aylarında ve kronik rahatsızlığı olan bireylerde sıklıkla dökülmektedir. Saç derisinde oluşan egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar da saç dökülmesini tetikleyen etmenler arasındadır. Bu sorunu gidermek için düzenli olarak defne sabunu kullanımı saç dökülmesini durdurmaktadır. Ayrıca hücrelerin yenilenmesini ve saç köklerinin beslenmesini sağlayarak saçların güzel ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır.

Kepeklenmeyi Giderir

Saçlarda oluşan kepeklenme insanların gündelik yaşamlarında hayat kalitesini etkileyen önemli bir sorundur. Kepeklenme görsel açıdan rahatsız edici olduğu gibi, oluşan kaşıntı hissi de çok rahatsız edici olmaktadır. Kepeklenme sorununun giderilmesi için doğal yöntemler faydalı olmaktadır. Bu yöntemlerden biri de saçları defne sabunu ile yıkamaktır. Sabun ile düzenli olarak gün aşırı saçların yıkanması sonucunda kepeklenme sorunundan kurtulmak mümkündür.

Hızlı Uzama Sağlar

Saç uzatmayı seven hanımların en büyük derdi saçlarının geç uzuyor olmasıdır. Saçların hızlı uzamasını sağlamak için bitkisel bir takım çözümler arayan hanımlar için defne sabunu önemli bir üründür. Düzenli kullanımda hücreleri yenileyerek saçların sağlığına kavuşmasını sağlar. Bu ürünün içeriğinde bulunan besleyici yağlar ve vitaminler saç kökleri ile saç tellerini besleyerek daha hızlı uzamasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca içeriğinde defne yağının yanı sıra zeytinyağı da bulunduğu için besleyici özellikler açısından çok etkili bir ürün olarak saç bakımında kullanılmaktadır.

Dolgun Görünüm Sağlar

Saç telleri hava kirliliği, saç şekillendirme yöntemleri, bazı hastalıklar ve kimyasal ürünler nedeniyle incelmektedir. İncelen ve kopan saçlar zamanla dökülmeye de başlamakta ve saçların hacmi iyice azalmaktadır. Defne sabunu içeriğindeki yağ özleri ve vitaminler ile saç kökleri ile saç tellerini besleme özelliğine sahiptir. Beslenen saçlar zamanla eski hacimli görünümüne kavuşmaktadır. Böylelikle dolgun ve hacimli görünen saçlara kavuşulmaktadır. Sabunun düzenli kullanımı en iyi sonuçlara ulaşmada çok etkilidir. Bu nedenle aksatmadan düzenli olarak kullanılmalıdır.

Saç Diplerindeki Yaraları İyileştirir

Saç diplerinde kazalar veya çeşitli hastalıklar sebebiyle yaraların oluşması mümkündür. Yaraların iyileşmesi için doğal bir ürün olan defne sabunu kullanılmaktadır. Ürün mikropları öldürerek cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Böylelikle yaraların hijyeni sağlanmakta ve iyileşmesi hedeflenmektedir. Düzenli ve doğru kullanım ile yaralar kısa sürede iyileşmektedir.

Saç Yağlanmasını Önler

Bazı insanların yapısal özellikleri sebebiyle saçları çok hızlı yağlanmaktadır. Sık sık saç yıkamaya rağmen yağlı görünen saçlar hiç de hoş bir durum değildir. Saç yağlanmasından korunmak için düzenli olarak defne sabunu kullanımı önerilmektedir. Defne sabunu saçlardaki su ve yağ oranını dengeleyerek yağlanma sorununu yok etmektedir. Düzenli kullanım ile yağlanma sorunu geçecektir.

Saçları Parlatır

Saçların parlak görünmesi için iyi beslenmesi şarttır. Bu nedenle saçı besleyen ve sağlık katan ürünler kullanmak her zaman önemlidir. Saç tellerini besleyerek daha güzel görünmesini sağlayan defne sabunu aynı zamanda saçların parlak görünmesini de sağlamaktadır.

Saç Kırılmasını Önler

Sağlıksız saçın en belirgin özelliklerinden biri de kırılan saç telleridir. Saç telleri kırıldığında saçta cansız bir görünüm olur ve saçlarda kopmalar meydana gelmektedir Saç kırıklarını engellemek için besleyici ve doğal ürünlerden faydalanmak en mantıklı çözümdür. Doğal defne sabunu ile yıkanan saçlarda kırılma sorununun yüzde 90 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle saçların önerilen şekilde düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir.

Yumuşak Saçlar

Herkesin hayali yumuşacık ipek gibi saçlara sahip olmaktır. Ne yazık ki bazı kişilerin saç telleri kalın ve sert yapılıdır. Sert saç tellerinin yumuşaması için defne sabunu ile saçların düzenli olarak yıkanması önerilmektedir. Böylelikle kolay şekil alan, yumuşacık ve ipek gibi saçlara kavuşmak ve güzel saçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.


Defne Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Defne sabunu yüz için kullanılacaksa öncelikle yüzün temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bilhassa yüzde makyaj vs. kimyasallar bulunmamalıdır. Yüz, defne sabunu ile bir güzel köpürtülerek ovulmalı sonra iyice durulanmalıdır. Sivilceli ciltler için yüzeyde sabunun 2- 3 dakika beklemesi sağlanmalı ve sonrasında cilt güzelce durulanmalıdır. Banyoda vücut temizliğinde bilhassa doğal kabak lifi gibi özel bir lif yardımı ile vücudun ovulması gerekmektedir.

Varisler için uygulama yapıldığında bacakların altına destek konulmalı ve uygulama sonrası soğuk su ile durulama yapılmalıdır. Egzama ve sedef sorunu olan ciltlerde çok fazla sert ovma uygulaması yapılmamalıdır. Egzama ve sedef hastalığında tahriş olmuş bir cilt söz konusu olduğu için sert bir şekilde ovmak tahrişi artıracaktır. Kuru bir cilde sahip olanların sabunu haftada en fazla iki kez kullanması önerilmektedir. Aşırı kullanım kuru ciltli bireylerde daha fazla kurumaya sebep olmaktadır.

Varisler İçin Kullanımı

Varislerin iyileşmesi için defne sabunu kullanmak isteyenler öncelikle banyoda kendilerine rahat bir zemin ayarlamalıdır. Sırt duvara yaslanabilmelidir. Bacakların altına ıslandığında sorun olmayacak bir minder yerleştirilmelidir. Doğal kabak lifi ıslatılarak defne sabunu iyice life yedirilmeli ve bacaklar yaklaşık 15 dakika boyunca lifle ovulmalıdır. İşlem bittiğinde bacaklar soğuk su ile güzelce durulanmalıdır.

Uygulamadan faydalanabilmek için kesinlikle doğru yöntemler uygulanmalıdır. Birkaç kez uygulama yapılarak fayda görmeyi beklemek gibi bir hata yapılmamalıdır. Varislerden kurtulmak için defne sabunu ile en az üç ay boyunca sorunlu bölgelere uygulama yapılması gerekmektedir. Uygulama süresi kişiden kişiye değişebilir. Varislerin ilerleme boyutu uygulamanın ne kadar süreceğini göstermektedir.


Defne Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

Saç bakımında kullanmadan önce saçın temiz olduğuna, kimyasal şekillendirici vs. ürünlerden arındırılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Saçlar arındırılarak defne sabunu ile ıslatılmış saçta ovularak köpürtme işlemi gerçekleştirilmelidir. Ovmak suretiyle saç derisine yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapmak önemlidir. Saçlar ve saç derisi iyice yıkandıktan sonra suyla güzelce durulanmalıdır. Saçların sabundan iyice arınmış olmasına dikkat edilmelidir. Sabun ile saçların yıkanma aralığı gün aşırı olabilir.


Defne Sabunu Zararları

Defne sabunu genellikle zararsız bir bitki olarak bilinse de her insanın bitkilere karşı vücudunun verdiği tepki değişebilmektedir. Bir ürünün yan etki yapması veya faydalı olması kişiden kişiye değişir. Kimi insanların bünyesi uygulamaya daha olumlu yanıtlar verirken bazı insanların vücut reaksiyonları tamamen farklı olmaktadır. Satın alınan defne sabununun içeriğinde neler olduğu fayda ve zarar konusunda etkendir.

Kimyasal Reaksiyonlar

Cilt ve saç sağlığı için kullanılan organik ürün üreticilerinin güvenilir olması çok önemlidir. Fakat ne yazık ki günümüzde doğal ürün adı altında içeriğinde kimyasal maddeler bulunan ürünlerin insanlara satıldığı bilinmektedir. Bilinçsizce kullanılan bu ürünlerin özellikle hassas bünyeli insanlara zarar verdiği unutulmamalıdır. Örneğin kimyasal madde kullanılmış bir defne sabunu kepeklenmeye yatkın bir insanda tedavi etmek yerine daha fazla kepek sorunu oluşmasına sebep olacaktır.

Egzama sorunu olan bir insan kimyasal madde nedeniyle cildinde daha fazla tahriş sorunu yaşayabilir. Bu sebeple defne sabununun nereden alındığına dikkat edilmelidir. Güvenilir ve yüzde yüz doğal sabun almaya özen gösterilmelidir. Defne sabununun üretildiği asıl yer Hatay olduğu için gelişigüzel alışveriş yapmak yerine merkezinde üretilen sabunları alıp kullanmaya dikkat edilmelidir.

Alerjik Reaksiyonlar

Bitkiler yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılan doğal ilaçlardır. Nasıl bir ilacı kullanırken içeriğine ve dozuna dikkat etmek gerekiyorsa, bitkisel ürünlerin kullanımında da bilinçli olmakta fayda vardır. Aksi takdirde fayda yerine zarar getireceği bilinmelidir. Defne bitkisinin genellikle zararsız bir bitki olduğu bilinmektedir.

Çok fazla alerjik özelliği bulunmayan bu bitkinin alerjisi olan insanlar tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Bazı insanların bitkilere alerjisi olabilir. Alerjisi olduğunu bilmeyen insanlar, ilk kullanımdan sonra alerjik olup olmadıklarını anlayacaklardır. Kullanımı yapıldıktan sonra ciltte kuruma, kaşıntı veya kızarıklık gibi durumlar fark edilirse sabunun kullanımı bırakılmalıdır.

Ciltte Kuruma Sorunu

Her insanın cilt yapısı farklıdır. Kimi insanların cildi yağlıdır, karma cildi olan insanlar da vardır. Bilhassa cildi kuru olan bireylerin defne sabunu kullanırken biraz daha dikkatli olmasında fayda vardır. Defne sabununun kuru ciltli bireylerde cildi daha da çok kurutabilmesi mümkündür. Bu nedenle cildi kuru olan bireylerin sabun kullanırken arada zaman bırakmaları gerekmektedir. Kuru ciltli insanlar sabunu haftada en fazla iki kez kullanmalıdır. Aksi takdirde aşırı kuruyan ciltte çatlak, gerginlik vs. sorunlar meydana gelecektir.

Kullanım Hataları

Bir ürünü kullanırken dikkat edilmesi önerilen unsurlar göz ardı edilmemelidir. Kullanım esaslarına, sürelerine ve kullanma sayısına mutlaka uyulmalıdır. Bunun dışında kullanım anında dikkat edilmesi gereken önemli hususlarda vardır. Kuru cildi olan bir kişinin her gün defne sabunu kullanması, cildinin sağlıklı olmasından ziyade kuruyarak sağlığını kaybetmesine ve cilt sorunları oluşuma sebep olmaktadır. Saçlar yıkanırken veya banyo esnasında göze defne sabunu kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Sabun kaçan gözde tahriş oluşumu mümkündür. Bu nedenle kullanım sırasında gözler kapatılmalı, göze defne sabunu kaçtıysa bol suyla durulamaya özen gösterilmelidir. Defne sabunu gibi organik ürünlerin kimyasal ürünlerle aynı anda kullanımı önerilmemektedir. Bu nedenle defne sabunu ile bakım yapmadan önce saç veya ciltte kimyasal varsa arındırılmasına dikkat edilmeli ve sonra sabunla yıkama uygulaması yapılmalıdır.


Defne Sabunu Nasıl Yapılır?

Ön Bilgi

Türkiye’de özelikle Hatay bölgesinde çok sık rastlanan defne türü ise Akdeniz defnesidir. Özellikle Hatay ve çevresinde oldukça nam salmış bir bitki haline gelen defne adeta bu bölgenin simgesi haline gelmiştir. Bu çevrede birçok il ve ilçede defne sabunu üretimi yapılıyor olsa da imalatının öncü yeri Hatay’da bulunan defne ilçesidir. Defne bitkisinin sıklıkla rastlandığı bu coğrafyalarda sonbahar aylarında defne bitkisinin meyveleri toplanmaya başlanılmaktadır. Toplanan bu meyveler özenle işlenerek defne yağı elde edilir. Son derece organik olan bu yağ ile defne sabunu elde edilmekle birlikte defne yağı olarak da kullanılmaktadır. Gerek tıbbi yan ilaç olarak gerek cilt bakımında gerek temizlik ürünü olarak hemen her yerde kullanılabilen bu eşsiz ürün bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bütün sabun türleri, esansiyel yağlar ve sud kostik adı verilen sodyum hidroksit bazının karışımından elde edilmektedir. Ciddi miktarda asit içeren yağlarla, sodyum hidroksit kimyasal olarak tepkir ve ortaya katı bir madde çıkar. Buna da biz sabun ismini veririz. İşte defne sabunu, defne yaprağından elde edilen yağ ile zeytinyağı karıştırılıp kaynatıldıktan sonra, sodyum hidroksit eklenerek katılaştırılmasından elde edilmektedir. Elbette sud kostik kimyasal bir maddedir, bunu doğal yollardan elde etmek mümkün olsa da hayli zordur. Kaldı ki buna gerek de yoktur.

Nasıl Hazırlanır?

Kaynama işlemi sonucunda suyun yüzeyine çıkan yağlar toplanarak ve daha sonrasında çoğunlukla katılması uygun görülen saf zeytinyağı ile ve yağın toplanıp katılaşması için kullanılan sabuncu sodası ile birlikte katılaştırılır. Aksi taktirde kendi haline bırakılan kaynatma kazanı taşmaktadır. Fabrikasyon işlemlerin de bu işlemler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Dövülme işleminde fabrikada presleme yöntemi bu süreci uzunca bir süreden kurtarmaktadır. Bu yapım süreçleri içerisinde kullanılmakta olan su ise temiz olmalıdır. Sterilizasyon açısından büyük önem taşıyan su sabunun kalitesini, kullanılırken ki etkisinin artıp azalmasına sebep olmasından büyük önem taşımaktadır.


Sıkça Sorulan Sorular

Defne Sabunu Sivilceye İyi Gelir Mi ?

Ciltte en çok şikayet edilen konulardan biri olan sivilce ve siyah noktalardır. Temizleyici etkisinden dolayı yüzdeki ve sırtta oluşacak olan yağlı tabakayı temizleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açan bu etkileri yok etmede fayda sağlar. Derideki gözenekleri açarak da deri hücrelerinin rahatlamasına yardımcı olur. Yine cilt sorunlarından biri olan cilt lekelerinde de azalmalar olabildiği unutulmamalıdır.

Defne Sabunu Pişiğe İyi Gelir Mi ?

Pişik için kullanacaksanız ilk etapta pişikli bölgeye biraz masaj yapın ardından burayı defne sabununuz ile yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra bu bölgeye bebek pudrası sürün. Düzenli olarak yaptığınızda pişiğin azaldığını göreceksiniz.

Defne Sabunu Mantara İyi Gelir Mi ?

Mikropları öldürdüğü bilinen antiseptik özelliği bünyesinde barındıran, bu sebepten dolayı parazit ve bakteri oluşumlarını önceden önler. Mantar oluşumunu engellemek için kullanılan etkin bir yoldur. Düzenli kullanımlarda mantar oluşumu ya da oluşan mantarın ortadan kalktığı gözlenecektir.

Defne Sabunu Cildi Kurutur Mu ?

Bebeklerde de pişik önleyici olarak kullanılabilir. Ancak bebeklerin ciltleri aşırı hassas olduğu için oluşabilecek yan etkiler düşünülerek bebekte kullanımına dikkat edilmeli ve bebeğin alerjen maddelere karşı hassasiyeti çok yüksek ise kullanmamaya gayret gösterilmelidir. Alerji etkisi olmadığı söylense de her cilt yapısı farklı olmasından dolayı ilk kullanımda belirli bir bölgeye uygulanıp herhangi bir etkisi olup olmadığı kontrol edilmeli ve aksi bir durum söz konusu değilse gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Elbette kullanımı sonrasında cilt ve saç bol su ile durulanmalıdır. Ne kadar iyi etkilere sahip olsa da durulamak için kullanılan su da saçları yıprattığı için saçları belirli aralıklarla yıkamak saç derisi ve saçın yağ – su içeriğinin değişmesine ve saçın yıpranmasına neden olmaması için önemlidir.

Defne Sabunu Saça İyi Gelir Mi ?

Defne yaprağının içerisinde bulunan antiseptik özellikteki bileşikler saç derisinde bulunan bir mantar türünün neden olduğu kepek sorununu giderir ve bakterileri saçtan uzaklaştırır. Saç derisindeki gözenekleri temizler cildin daha rahat nefes almasını sağlar. Saç derisi altında bulunan yağ bezlerinin sebum üretimi miktarının dengelenmesi gerekir bu sayede saçın erken yağlanması geciktirilir.

Defne Sabunu Saç Dökülmesini Önler Mi ?

Defne sabunu şampuanı içerdiği E vitamini sayesinde saç sağlığının ihtiyacı olan vitamini karşılar. Saçların kökten uca kadar beslenmesinde önemli rol oynar, koparak ya da kırılarak dökülmelerini engeller. Saçın gövde kısmını koruyan ketükül yapısı vardır, defne sabunu şampuanı bu yapıyı güçlendirerek saçın dış etkenlere karşı direnç kazanmasını sağlar. Özellikle saçın uç kısımlarında görülen kırıkları onarmaktadır. İnce saç tellerinin beslenerek daha hacimli ve dolgun görünüm sağlayarak ince telli saçlara sahip olanları büyük bir dertten kurtarmaktadır. Birçok saç mat görünümünün sebebi kuruluktan kaynaklanmasıdır. Bu mat görünümüm ortadan kaldırarak saça ayrı bir ışıltı verir. Stres veya genetik faktör kaynaklı saç dökülmelerini azaltır, engeller.

Defne Sabunu Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi ?

Bir diğer özelliği ise içinde bulunan antiseptik özelliğidir. Antiseptik kelime anlamıyla mikropları öldürmek amacıyla kullanılan ilaçların adıdır. Defne sabunu da bu antiseptik özellik sayesinde doğal olarak saçları besleyecek şekildedir. Bu durum saçların cansızlaşmasını ve dökülmesine engelleyecektir. Halk arasında HAR sabunu olarak da adlandırılır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Sentetik ve kimyasal katkı maddesi içeren ürünler yüzünden meydana gelen saç dökülmeleri defne sabunu kullanılması ile son bulacaktır.

Defne Sabunu Kepek Yapar Mı ?

Piyasada defne sabunu adı ile satılan farklı markalar kepeklenme sorununu gidermediği gibi aksine saçlarda kepek oluşumuna yol açar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mümkün olduğu kadar doğal yollarla elde edilmiş ev yapımı defne sabunu tercih edilmelidir. Eğer ev yapımı bu sabuna ulaşmak mümkün değilse iyice araştırılmalı ve doğru marka bulunmalıdır. Gerçek defne sabununun açık yeşil bir rengi ve kendine has bir kokusu vardır. Bu durum ayırt edici bir özellik olarak sunulabilir.

Defne Sabunu Kepeğe İyi Gelir Mi ?

Defne sabunu ve farklı kimyasallarla zenginleştirilmiş şampuanlar, kepek soruna iyi gelmektedir. Bu şampuanlar fiyat olarak biraz pahalı olduğu için halkın her kesimine hitap etmeyebilir.

Defne Sabunu Nasıl Saklanılır ?

Kuru bir beze sarılarak saklanması gerekmektedir. Tekrar kullanıldığında yine aynı işlemler devam ettirilmeli ve kuru bir bezin içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Defne Sabunu Nasıl Kurutulur ?

Kurutma işlemi de çok kısa sürede gerçekleştiği için zaman ve maliyetten tasarruf sağlanmaktadır. Ancak el yapımında kurutma işleminin yavaş gerçekleşmesi sabunun daha sert bir hal almasına ve saklama olanaklarını artırabilmektedir. Bu şekilde sabun daha kaliteli bir hale gelebilmektedir. Defne sabunu yapımında kaynama sonrası alınan karışım, kısa süre içerisinde kalıplara dökülmekte ve burada kuruması sağlanmaktadır. Kuruma işleminden sonra kalıplardan alınan sabunlar artık satışa çıkmaktadır. Bazı döküm kalıpları parça halde olabiliyor iken daha çok yapımı sağlanan sabunlar kurutma işlemlerin sonra kalıp kalıp kesilerek de elde edilebilmektedir. Sağlıklı ve hoş kokulu bu sabunlar bu şekilde evlerimize ulaşmaktadır.

Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır ?

Defne yaprağının kalitesi defne tohumlarından elde edilen bu yağın miktarıyla alakalıdır. Defne yağı miktarı ne kadar fazla ise bu sabun o kadar kalitelidir diyebiliriz. Hakiki defne sabunu kimyasal ürünler bulundurmamaktadır. Alırken dikkatli alınmalıdır ve özellikle güvenilir yerlerden alınması büyük önem taşımaktadır.

Defne Sabunu Şampuanı Faydaları Nelerdir ?

Defne sabunu şampuanı da özel olarak saç köklerindeki hücreleri besleyip saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede saçların hızlı uzamasına da katkı sağlamaktadır. Özellikle aşırı yağlı ve kuru saç derisinde sıklıkla görülebilen kepeklenmeyi sonlandırır ve tekrar oluşmasını da engeller. Bahsi geçen defne yağı saç derisine uygulandığında saç tellerini adeta kökten uca besler, saçı kir ve yağdan arındırır, saç cildini ölü hücrelerden temizler ve saça parlaklık kazandırır. Defne yağının yoğun ve kısa sürede vereceği etkiyi defne sabunu şampuanını düzenli ve uzun vadede kullanarak da elde edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.