Kayısı Sabunu Faydaları Nelerdir?

27.11.2017
Kayısı Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kayısı sabunu, kuru cildi nemlendirir ve ciltteki yağ oranını dengeler. Cildi yenileyici özelliği ile kırışıklığı giderir; anti-inflamatuar özelliği ile egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Saç derisini besleyerek saç köklerinin güçlenmesini ve daha hızlı uzamasını sağlar; saç dökülmesini durdurur.

İçerisinde bulunan E, C ve A vitaminleri, fosfor, kalsiyum, silisyum, demir, sodyum ile potasyum ve lif bileşenleri hem cilt hem de saç sağlığı ve güzelliği için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda hoş kokusu ile kullanan kişilerin kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Özellikle kurumuş, hassas, olgun ve tahriş olmuş ciltlerin kullanımı için son derece uygun olmaktadır.

Kayısı Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildi Nemlendirir

Kuru ciltleri yağlandırmadan derinlemesine nemlendirir ve cildin mat görünümünden kurtulmasına da yardımcı olur. Kuru ciltleri enerjik ve sağlıklı bir görünüme kavuşturarak yaşlanma belirtilerini azaltır.

2. Cildi Besleyerek Yeniler

Kayısı sabununda bulunan vitamin ve mineraller cildi besleyerek yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede cildin her zaman sağlıklı kalması ve genç görünmesi sağlanmaktadır.

3. Kırışıklıkları Azaltır

Sabunun içerisinde bulunan A, E vitamini ve gamma linoleik asit içeriği ile cildin beslenmesine ve cildin yaşlanmasının yavaşlamasına yardımcı olur. Genç, gergin ve sıkı bir cilt isteyenlerin kullanabilecekleri bir üründür. Düzenli olarak kullanımı ile ciltteki kırışıklıkları giderir.

4. Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Anti-inflamatuar özelliği ile cilt üzerinde oluşan egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde cildin üzerindeki hasarları kolaylıkla tedavi edebilmektedir. Cildin alt katmanlarına etki etmesi ile cildin beslenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce ve siyah nokta sorunun önlenmesinde ve tedavisinde de anti-anti-inflamatuar özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir.

5. Cilt Lekelerini Giderir

Cilt üzerinde oluşan hasarların iyileştirilmesinde ve görünümlerinin hafifletilmesine de katkı sağlar. Cilt üzerinde bulunan ölü hücreleri ve yağları ciltten nazikçe uzaklaştırarak cildin parlamasına ve canlı görünmesine yardımcı olur. Ciltteki renk eşitsizliklerini ortadan kaldıran özelliği ile yara ve sivilce izleri ve güneş lekeleri gibi cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

6. Cilde Elastikiyet Kazandır

İçeriğindeki vitaminler ve nemlendirici yapısı ile cildin sahip olduğu elastikiyetinin korunmasına ve arttırılmasına yardımcı olur. Kayısı yağı ile birlikte kullanıldığında etkisini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Özellikle yağlı ve çok kuru ciltleri olanlar tarafından özellikle tercih edilmelidir.

7. Ciltte Pürüzsüzlük Sağlar

Günlük cilt bakımının ve duşların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olmasının nedenlerinden biri ise cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırması olmaktadır.

8. Kaz Ayağı Kırışıklığına İyi Gelir

Göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklığının giderilmesine etkili olarak çok daha canlı ve genç bir göz çevresine sahip olunmasına yardımcı olur.

9. Göz Altı Koyu Halkaları Giderir

Özellikle yorgunluk ve düzensiz uyku nedeni ile oluşan göz altındaki koyu halkaları yok ederek çok daha dinamik ve genç bir görünüm kazanılmasını sağlar.

10. Cildi Korur

Cildin gün boyunca nemini korumasını sağlamaktadır. Özellikle şehir hayatında, cildin nemli kalması sayesinde çevrenin zararlı etkilerinden cildin korunmasını sağlamaktadır.

11. Gözenekleri Küçültür

Gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Küçülen gözenekler ise gözeneklerin kir ile dolmasının önüne geçerek cildin daha güzel görünmesini sağlar.

12. Sivilce ve Siyah Noktaları Yok eder

E vitamini içeriği ile ciltteki nemi tutarak koruyucu bir katman oluşturur ve sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.

13. Kaşları Gürleştirir

Kaşların daha fazla gürleşmesini sağlamaktadır. Çevresel faktörler sebebi ile yıpranan kaşların sağlıklarına kavuşmasına ve parlamasına olanak tanımaktadır.

14. Tırnak Kırılmasını Önler

Tırnakları besler ve güçlendirir böylece tırnak kırılmasının önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca tırnakları nemlendirerek esnekliğini de artırmaktadır.

15. Hızlı Kirpik Uzatır

Kirpiklerin hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur böylece daha gür kirpiklere sahip olunmasını sağlar.


Kayısı Sabunu Saça Faydaları

1. Saçı Nemlendirir ve Besler

Saç köklerini besleyerek saç derisini nemlendirir.

2. Saç Tellerini Güçlendirir

İnce telli veya seyrek saçlarda saç derisini besleyerek, saç köklerinin güçlenerek kalınlaşmasını ve beslenmesini sağlamaktadır.

3. Saça Parlak ve Güçlü Görünüm Kazandırır

Özellikle kurumuş ve yıpranmış saçlarda kullanıldığında saçın nemini arttırır ve saçlardaki mat görünümü yok ederek saçın daha parlak olmasına yardımcı olur. Ayrıca saçların yumuşak olmasını sağlar ve bu sayede saçların daha kolay şekil almasını sağlar.

4. Saç Dökülmesini Önler

Saç derisini ve saç köklerini beslediği için özellikle kökünden dökülen saçların güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesini önler.

5. Saç Kepeklenmesini Yok Eder

Düzenli olarak kullanılması ile birlikte saç kepeklenmesi sorununu yok ederek saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

6. Yeni Saç Çıkmasını Sağlar

Saç derisinde yeni hücrelerin oluşumunu destekler ve arttırır bu sayede yeni saçların çıkmasına yardımcı olur ve bu süreci hızlandırır.

7. Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

Çevresel faktörlerin zararlı etkilerinden saçı korurken aynı zamanda saçın kırılmadan sağlıklı bir şekilde hızlı uzamasına yardımcı olur.


Kayısı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Temiz bir cilde kayısı sabununu köpürterek uygulayın ve birkaç dakika cildinize masaj yapın, ardından su ile durulayın. Sabah ve akşam düzenli olarak uygulanabilir. Kabak lifi ile sabun kullanıldığında cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesine daha iyi yardımcı olabilirsiniz.

Saça Kullanımı

Islak saça kayısı sabununu masaj yaparak uygulayın ve saç derisine iyice etki etmesini sağlayın, 5 dakika sonra su ile durulayın. Sabunu kullanırken herhangi bir kozmetik şampuan kullanılması gerekmez.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.