Kayısı Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

27.11.2017
Kayısı Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Kayısı meyvesi içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı üzerinde oldukça etkili olan bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem mevsiminde hem de kurutulmuş olarak yemenin mümkün olduğu bu meyve lezzetli ve besleyici olmasının yanı sıra kozmetikte de sıklıkla kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründe genellikle kasının yağından yararlanılmasının yanında meyvenin kendisi de kullanılmaktadır.

Vücuda faydalarının  başında kanserin yayılmasını yavaşlatması bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sistemine de birçok yararı bulunmaktadır. Bunların başında da elbette ki kabızlığın önlenmesi bulunmaktadır. Ayrıca kansızlığın giderilmesinde de kullanılan meyve, aynı zamanda kalp sağlığına da iyi gelmektedir. Göz ve kemik sağlığına da katkıda bulunan kayısının özellikle çekirdeğinden elde edilen yağından yararlanılmaktadır. Çekirdekte bulunana bu yağı, içeriğindeki bulunan bütün maddelerin yoğunlaştırılmış hali bulunmaktadır.

Kayısı Sabunu Cilde Faydaları

Kayısı sabunlarının en büyük faydası şüphesiz ki yumuşak yapısı ve cilt ile uyumlu olması olmaktadır. Yumuşatıcı krem ve losyonlarda olduğu gibi sabunlarında da kayısı çekirdeği yağından faydalanılmaktadır. Cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi için kullanılan bu sabun çeşidi bebeklerde ve çocuklarda kullanılacak kadar yumuşak bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kayısı sabunun içerisinde bulunan E, C ve A vitaminleri, fosfor, kalsiyum, silisyum, demir, sodyum ile potasyum ve lif bileşenleri hem cilt hem de saç sağlığı ve güzelliği için en kullanışlı ve doğal kozmetik ürünlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda hoş kokusu ile kullanan kişilerin kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Özellikle kurumuş, hassas, olgun ve tahriş olmuş ciltlerin kullanımı için son derece uygun olmaktadır.

Kayısı sabun, kayısının çekirdeğindeki yağdan yapılan doğal bir sabun olmaktadır. Meyvenin içerisinde bulunan vitamin ve elementler vücut için yararlı olduğu kadar kadar, sabunu da saç ve cilt için yararlı olmaktadır.

Her Cilt Tipine Uygun Olması

Bir diğer faydası ise bütün cilt tiplerine uygun olması olmaktadır. Bu sayede hassas, kuru, yağlı yada karma olması fark etmeksizin rahatlıkla kullanılmaktadır. Ciltte yağlı bir tabaka bırakmadan temizlemesi ve nemlendirilmesi de ayrıca bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuru Ciltlerin Nemlendirilmesi

Özellikle kuru olan ciltlerin nemlendirilmesinde kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru ciltleri yağlandırmadan derinlemesine bir nemlendirme sağlar, aynı zamanda cildin mat görünümünden kurtulmasını da sağlamaktadır. Kuru ciltlerin enerjik ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için en etkili ürünlerden birisi olmaktadır.

Cilt ve saç için faydalarının başında nemlendirici özelliği gelmektedir. Özellikle cildi derinlemesine beslemesi ve nemlendirmesi sebebi ile kullanıcılarını memnun eden bu sabunlar aynı zamanda cildin canlanmasına ve yaşlanma belirtilerin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Cilt Hücrelerinin Yenilenmesi

Kayısı sabununda bulunan vitamin ve mineraller cildin beslenmesini sağlamaktadır. Bu sayede cilt hücrelerinin  yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanılması ile cilt hücrelerin yenilenmesi ve hücrelerin daha sağlıklı bir şekilde çoğalması desteklenmektedir. Bu sayede cildin her zaman sağlıklı kalması ve genç görünmesi sağlanmaktadır.

Kırışıklıkları Azaltır

Sabunun içerisinde bulunan A ve E vitamini ile gamma linoleik asit içeriği sebebi ile cildin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu vitaminler cildin yaşlanmasının yavaşlamasını sağlarken cildin nem noktasını da korumaktadır. Genç, gergin ve sıkı bir cilt isteyenlerin kullanabilecekleri ve kesinlikle bu faydaları göre bilecekleri sabunlardan birisi olmaktadır.Özellikle ince kırışıklıkların giderilmesinde düzenli olarak kullanılması yarar sağlamaktadır. Elbette ki kullanılmasından sonra da günlük olarak kullanılan nemlendiricinin kullanılması yaşlanmaya karşı olan etkisini arttırmaktadır.

Cilt Problemleri

Faydalarının içerisinde cilt sorunlarına iyi gelmesi de bulunmaktadır. Cilt üzerindeki bir diğer etkisi ise anti-inflamatuvar özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu özelliği sayesinde cilt üzerinde oluşan egzama gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce sorunun önlenmesinde ve tedavisinde de anti-inflamatuvar özelliğinden dolayı tercih edilmektedir.

Aynı şekilde siyah noktaların giderilmesinde faydalanılmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde cildin üzerinde ki hasarları kolaylıkla tedavi edebilmektedir.Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin at katmanlarına etki etmesi sebebi ile, cildin derinlenmesine beslenmesini sağlamaktadır. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilce sorunun önlenmesinde ve tedavisinde de anti-inflamatuvar özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir.

Cilt Lekeleri

Diğer bir yandan cilt üzerinde oluşan hasarların iyileştirilmesinde ve görünümlerinin hafifletilmesinde de faydalanılmaktadır. Bir diğer faydası ise cildin canlanmasını da sağlaması olmaktadır. En büyük faydalarından bir diğeri ise cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin ve yağların ciltten nazikçe uzaklaştırılmasını sağlaması olmaktadır. Bu sayede de cildin parlamasını ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra cilt üzerinde olan renk eşitsizliklerin giderilmesi için de faydalanılmaktadır. Aynı şekilde sivilce izlerinin ve yara lekelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sabunun cilt için bir diğer faydası ise ciltteki lekelerin giderilmesini ve ton eşitsizliklerin giderilmesini sağlaması olmaktadır.

Cildin Elastikiyeti

Bir diğer faydası da cildin sahip olduğu elastikiyetinin korunmasına ve arttırılmasına yardımcı olması olmaktadır. Bunun en büyük sebepleri ise içerisinde bulunan vitaminler ve nemlendirme özelliği olmaktadır. Kayısı yağı ile birlikte kullanıldığında etkisini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Yağlı ciltler için de uygun olan bu ikili daha çok kuru ciltleri olanlar tarafından tercih edilmektedir.

Pürüzsüzlük

Cilde olan bir diğer faydası ise cildin pürüzsüzleşmesi sağlaması olmaktadır. Bu sayede cilt görünümü kadifemsi bir doku kazanmaktadır. Tüm ciltlere uyum sağlayabilen bu sabun hem ellerde hem de yüzde güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca duş esnasında kullanımı sayesinde bütün cildin güzelliğini arttırması da sağlanmaktadır.

Sadece yüzde değil bütün vücutta kullanılabilen bu ürün günlük cilt bakımının ve duşların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olmasının nedenlerinden bir diğeri ise cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırması olmaktadır. Bu sayede kullananların ciltleri kadifemsi bir görünüme kavuşmaktadır.

Nem Dengesi

Bir diğer faydası şüphesiz ki cildin nem dengesini sağlaması olmaktadır. Bu sayede yağlı ciltlerdeki fazla yağ arınırken, kuru ciltlerin de nemlenmesi sağlanmaktadır. Bu denge yağlı ciltlerin parlamasını önlemektedir. Kuru ciltlerin ise mat görünümden kurtulmasına yardımcı olarak canlı ve enerjik bir görünüm yakalamasını sağlamaktadır.

Göz Çevresi

Kayısı sabununu özellikle ileri yaştaki kişilerin tercih etmesinin ana sebebi elbette ki kırışıkları giderme özelliği olmaktadır. Özellikle göz çevresinde ki kaz ayaklarının görünümünün giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede daha canlı ve genç bir göz çevresine kavuşan kullanıcılar, çok daha genç ve dinamik bir görünüm elde edebilmektedir.

Göz çevresine sağladığı bir diğer fayda ise şüphesiz ki koyu renk halkaların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle yorgunluk ve düzensiz uyku sebebi ile oluşan göz çevresindeki koyu renk halkalanmalara düzenli kullanım ile fayda sağlamaktadır.

Koruma

Cildin gün boyunca nemini korumasını sağlamaktadır. Günlük kullanım sayesinde cildin gün boyunca korunması sağlanmaktadır. Özellikle şehir hayatında, cildin nemli kalması sayesinde havanın etkilerinden cildin korunmasını sağlamaktadır.

Gözeneklerin Küçülmesi

Bir diğer faydası da gözeneklerin küçülmesine yardımcı olması olmaktadır. Küçülen gözenekler ise cildin daha güzel görünmesini sağlarken, gözeneklerin kir ile dolmasının önüne geçilmektedir.

Güneş Lekeleri

Sabunun birçok cilt problemine ve lekesine iyi geldiği bilinmektedir. Aynı şekilde güneş sebebi ile oluşan lekelerin giderilmesinde de etkili olmaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde güneş sebebi ile oluşan lekelerin giderilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Sivilceler ve Siyah Noktalar

Ayrıca cilt üzerinde oluşan sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde de kullanılan bu sabun 7’den 70’e herkese fayda sağlayan özellikleri bulunmaktadır.

Kokusu

Bir diğer avantajı ise eşsiz kokusu olmaktadır. Kokusu ile cilt bakımını bir keyfe dönüştürmektedir. Aynı şekilde duş sırasında ki cilt bakımını da keyfe dönüştürmektedir. Ayrıca saçların da gün boyunca hoş bir şekilde kokmasını sağlamaktadır.

Kaşlar

Kaşların daha fazla gürleşmesini sağlamaktadır. Çevresel faktörler sebebi ile yıpranan kaşların sağlıklarına kavuşmasına ve parlamasına olanak tanımaktadır.

Tırnaklar

Kayısı sabunu ile yıkanan ellerin fayda sağlayabileceği bir diğer özellik ise tırnaklarda olmaktadır. Bu sabun ile yıkanan ellerde ki tırnaklar beslenmektediler. Böylece daha güçlü olmaları sağlanmaktadır. Tırnak kırılmalarının önüne geçilmesini sağlamasının yanında tırnakları nemlendirerek esnekliğini de artırmaktadır.

Kirpikler

Kirpikler üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Yüz yıkamada kullanılan sabun kirpikleri de etkilemektedir. Kirpikler üzerindeki etkileri ise kirpiklerin hızlı bir şekilde uzamasını saplamak olmaktadır. Ayrıca kirpiklerin daha gür görünmesini de sağlamaktadır.


Kayısı Sabunu Saça Faydaları

Cilt için son derece faydalı olan kayısı sabunu, saçlarda da kullanılmaktadır. Saçlardaki etkileri de en az cilt üzerindeki etkileri kadar kuvvetlidir.

Nemlendirmesi

Sabunun sadece cilde değil, aynı zamanda saçlara da birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında elbette ki saç derisini nemlendirmesi ve beslemesi olmaktadır. Saçlar için bir diğer faydası ise saç köklerini beslemesi olmaktadır.

Saç Tellerinin Güçlendirilmesi

Cilt temizliğinde ve bakımında kullanılabildiği gibi saçların bakımında da kullanılmaktadır. Faydaları arasında ilk sırayı elbette ki saç tellerini güçlendirmesi olmaktadır. Saç derisini besleyerek, saç köklerinin kalınlaşmasını ve beslenmesini sağlamaktadır.

Güçlü ve Parlak Saçlar

Özellikle kurumuş ve yıpranmış saçlarda kayısı yağı ile birlikte kullanılması saçlarda daha iyi sonuç alınmasını sağlamaktadır. İki ürünün birlikte kullanılması ile saçların daha güçlü ve parlak olmasını sağlamaktadır.

Gürleştirme

Sabunu düzenli olarak saçlarda kullanılmasının bir diğer avantajı ise saçların gürleşmesini sağlaması olmaktadır. Bu da özellikle ince telli ve seyrek saçları olanların kullanmaları durumunda istedikleri etkiyi yakalayabileceği anlamına gelmektedir.

Saç Dökülmelerinin Önlenmesi

Saç dökülmelerinin önüne geçmesi olmaktadır. Çünkü saç derisini beslemektedir. Ayrıca saç köklerini de besleme özelliğinin bulunması özellikle kökünden dökülen saçların güçlenmesini sağlayarak, dökülmelerin önüne geçmektedir.

Kepeklenme

Saç derisini besleyen ve nemlendiren sabun, saç için başka bir soruna daha çözüm sunmaktadır. Bu çözüm ise elbette ki kepeklenme olmaktadır. Cildin beslenmesi ve cilt üzerindeki problemlerin giderilmesini sağlayan sabun doğal olarak kepeklenme probleminin de önüne geçebilmektedir.

Parlaklık

Kuru ve mat saçlarda düzenli olarak kullanılması ile saçların nemini arttırmakta ve mat görüntüsünden bu saçları kurtarmaktadır. Ayrıca saçların çok daha yumuşak olmasını sağlayan sabun, saç şekillendirmelerini de kolaylaştırmaktadır.

Yeni Saç Oluşumu

Yeni saçların çıkmasını desteklemek ve hızlandırmak olmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler yeni hücrelerin oluşmasını desteklemekte ve arttırmaktadır.

Saçların Hızlı Uzaması

Saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olması olmaktadır. Üstelik bu sabun sayesinde saçlar uzarken zarar görmesinin de önüne geçilmektedir. Saçlar çatlamadan ve kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzayabilmektedir.


Kayısı Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kullanılacak kayısı sabunun yüzde yüz doğal olduğundan ve el yapımı olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ayrıca hijyen kurallarına uygun olarak üretilmesi ve gerekli sertifikalara da sahip olması önemli olmaktadır. Kesinlikle güvenilen bir tedarikçiden temin edilmesi gerekmektedir.

Kullanımından önce yüzün su ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kullanılacak suyun soğuk ya da sıcak olması fark etmemektedir. Daha sonrasında köpürtülen sabun yüze masaj yaparak birkaç dakika süre ile uygulanması gerekmektedir. Sabah ve akşam düzenli olarak uygulanması gereken ürünün kullanımdan sonra temizlenmesi de önemli olmaktadır. Masajdan sonra köpüklerin yüzde yaklaşık olarak 20 saniye kadar bekletilmesi gerekmektedir. Yüzün durulanması için ise ılık su kullanılması gerekmektedir. Daha sonrasında cilt bakımınıza her zamanki rutininiz ile devam edebilirsiniz.

Faydasından daha çok yararlanmak için kabak lifi ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu sayede hem masaj daha etkili bir şekilde yapılmış olur, hemde cilt üzerinde bulunan ölü hücreler uzaklaştırılarak cilde daha rahat işlemesi sağlanmaktadır.

Sabun kullanımı sona erdikten sonra temizlenmelidir. Hiçbir zaman suyun içerisinde bırakılmamalıdır ve her kullanımdan sonra kuruması sağlanmalıdır. Ayrıca direkt güneş ışınlarından da uzak tutulması içeriğinde bulunan vitaminlerin korunması açısından önemli olmaktadır.


Kayısı Sabunu Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlar için de birçok faydası bulunan kayısı saça uygulanması ise şu şekilde olmaktadır. İlk önce saçların tamamının ılık su ile ıslatılması gerekmektedir. Sonrasında saça masaj yapılarak köpürtülür. Köpüklü saça bir süre masaj yapılarak sabunun saç derisine etki etmesi sağlanmalıdır. Masajın beş dakika kadar sürmesi saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak, saçın daha fazla faydalanması sağlanmalıdır. Sabun kullanılırken başka herhangi bir kozmetik şampuan kullanılmaması gerekmektedir. Sonrasında yine ılık su ile saçın tamamen durulanması gerekmektedir. Daha sonrasında kayısı yağı kullanılabilir.


Kayısı Sabunu Zararları

Birçok yararı bulunmasının yanında elbette ki her üründe olduğu bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu olumsuz etkiler ise genellikle yanlış veya aşırı kullanım sebebi ile oluşmaktadır. Yaratabileceği olumsuz etkileri ise şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kuruma

Dikkatsiz bir şekilde kullanılması ciltte kullanılmaya sebep olmaktadır. Örneğin sivilceleri kurutmak için kullanılan sabunun, yüzün diğer bölümlerinde kullanılması cildin kurumasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple kullanımın ardından günlük nemlendiricilerin veya kayısı yağının kullanılması önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.