Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

Boy Uzatma Yolları Nelerdir?
30 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 420 kez okundu.

‘Benim neden boyum uzamıyor ? Arkadaşımın boyu benden daha uzun, kıskanıyorum. Çok kısayım’ gibi cümleleri her gün kendi kendinize söylüyorsanız üzülmeyin çünkü bu yazı tam da size göre. Uzun boylu olmak hemen hemen hepimizin hayali aslında. Fakat bu istek belirli bir yaşa kadar sürüp çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Boy uzamasında en önemli etkenimiz genetik özelliklerimiz yani aileden gelen özellikler. Ailede ki bireylerin boy seviyeleri ne kadarsa çocuğun da boy seviyesi ancak o kadar olabilir. Tabii bunu az da olsa değiştirmek yine bizim elimizde. Egzersizlerin, düzenli beslenmenin ve düzenli uykunun da boy uzamasında yeri vardır.

Özgüvenli Olun ve Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Çocuklar bu yaşlara ulaştıkların da artık daha fazla boyların da artış meydana gelmeyeceğinin düşüncesine kapılmakta ve ergenlik dönemlerinin etkisinde oldukları için boy komplekslerine girebilmekte boy uzunlarının yetersiz olduğu kanısına varabilmek de ve hormonal değişiklerden dolayı psikolojik bunalımlara girip hayata karşı bakış açıları olumsuz yönlere kayabilmektedir. Bu olumsuz düşünler çocukları ve ergenlik dönemindeki bir çok genci sigara, uyuşturucu ve alkol gibi bir çok uygunsuz davranışlara yöneltebilmektedir. Bu dönemdeki çocuklar kişilere ters ve olumsuz tepkiler verebilmekte ve etrafına karşı kırıcı olabilmektedir. Bu durumların çocuklara normal bir sürecin oluştuğunu ve bir süre sonra geçeceği bilgileri aktarılmalı ve bu olumsuz tavırlara karşı alttan alarak daha kötü olay ve durumların içine düşmesine engel olunmalıdır.

Herkesin bu durumlardan geçtiği ve zamanla tavırlarının düşüncelerinin değişebileceği bu yüzden sadece daha ılımlı ve sakin olması düşünceleri verilmeli ve çoğunlukla çocuklara yetersiz kaldığı düşüncesi olan aileler bu konularda uzman olan kişilere özelliler psikolog ve psikiyatristlerden yardım almaları gerekmektedir. Ergenlik dönemindeki gençler genellikle kendinin beğenememe ya da başlarını beğendirme girişimde oldukları için bu dönem onların görsel anlam da en iyi olma düşünceleri içine girdikleri bir zamandır. Boy uzunluğu olarak yetersiz kaldığı gözlemlenen çocuklar erken yaşları en yakın zamanda uzman bir doktora götürmek ileri de çocuğun ruhsal ve fiziksel durum açısından iyiye gitmesi için gereklidir. Uzman tarafından uygulanacak tedavi takip edilmeli uygun tedaviye ayak uydurulmalıdır.

Şu da unutulmamalıdır ki kısa olmak hiçbir şeye engel değildir. Sadece diğer insanlardan olan birkaç cm eksiklik sizin hayat şartlarınızı zorlandırmasın. Her şeye katılın ve özgüven sahibi olun. Özgüvensizlik kötü bir şeydir ve bunun oluşmasına izin vermeyin. Kısa olmak demek hayatın sonu demek değildir. Ya da aşırı boy uzunluğu. Her ne olursa olsun iki şekilde de hayat devam ediyor ve önemli olan hayatı daha yaşanılır bir hale getirmek. Bu yüzden halimize ne olursa olsun şükür etmeliyiz. Boyunuz kısaysa hayata küsmeyin ve gülmeye devam edin. Hiçbir şey için motivasyonunuz düşmesin. Dış görünüş her şey demek değildir. Her şeye rağmen gülmeye, gülümsemeye ve özgüvenli olmaya devam edin. Unutmayın ki bu hayata sadece bir kez geliyoruz ve hiçbir şey için üzülmeye değmez. Varsın uzun olalım varsın kısa. Her şey 18 yaşına kadar diye düşünmeyin. 18 yaşından sonra da bir şeyler değişebilir. Boy uzaması gibi. Bu rakam az da olsa sonuç olarak boyunuzun uzaması demektir. Motivasyonlu ve kendinize emin adımlarla ilerlemeniz dileğiyle.

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar ?

Boy uzaması, kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi kız ve erkek çocuklarında farklılıklar gösterir ve belirli bir yaşa kadar devam eder. Kız çocuklarının boy uzama süresine bakıldığında erkek çocuklarına oranla bu süreyi daha çabuk tamamladıkları görülür. Dikkat edilirse kız çocukları 11-12 yaşlarına geldiklerinde erkek çocuklarından daha uzun olurlar, çünkü daha hızlı uzarlar. Ancak, 15-16 yaşlarına gelindiğinde durum değişir. Kız ve erkek çocuklarının arasındaki boy farkı kapanır. Erkek çocukları, kız çocuklarının boylarına yetişirler ve iki, üç yıl daha boyları uzamaya devam eder. Genel olarak gözlemlendiğinde erkek çocuklarının boyları kız çocuklarının boylarını geçer ve kız çocuklarından daha uzun olurlar. Erkeklerde boy uzaması 18-20 yaşına kadar devam ederken kızlarda genellikle 16-18 yaşına kadar devam eder.

Boy Kısalığı Nasıl Anlaşılır ?

Bu konu da yardımı dokunabilecek en önemli kişi doktorunuz ve beslenmedeki çok önemli yeri olan diyetisyeninizle irtibata geçmeniz olacaktır. Çocuklardaki boy kilo dengesi persentil tablosu adı verilen çocuklarda doğumdan 18 yaşına kadar boy uzunluğunu gösteren tablodan yardım alınmasıdır. Bu tablo da yaş aralıklarına göre uygun kilo ve boy aralıkları belirtilmekte ve takibi yapılabilmektedir. Tabi bu takibi yapabilecek en uygun kişi yine doktorunuz ve diyetisyeniniz olacaktır.

Çocuklarda 3 yaşlarından sonra yıllık boy artışı 5 cm den fazla olmuyorsa bu durum dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Ailenin en rahat fark edebileceği durumlardan birisi ise çocuklarının kıyafetlerindeki değişikliklerdir. Eğer çocuğunuz sürekli olarak aynı bedeni giyiyor ve kıyafetleri kısa ve küçük kalmıyorsa zamanla çocuğunuz gelişiminde bir sıkıntı var demektir. Anne ve babanın farkına vardığı durumları doktor kontrollerin de doktorla birlikte değerlendirmeleri gerekmektedir. İleri zamanlar da çocuğun sıkıntı yaşamaması ve pişmanlık duyguları olmamaları için ailenin çocuklarıyla alakadar olmaları gerekmektedir.

Boy Uzaması Neden Durur ?

Bu duruma sebeplerin ilk başında hastalıklar gelir. Hormonlar ve çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Eğer çocuğunuzun büyüme hormonu eksikse uzun süre uzama göstermeyecek, hatta uzama duracaktır. Bu çocuklara büyüme hormonu vererek uzamanın devam etmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki bunu hekim yardımıyla yapmalısınız. Bu tedavinin en başında ortalama 8-12 cm daha sonra 6-8 cm uzama sağlanır. Yani tedavi sıklaştıkça etkisi azalır.Aynı zamanda çocuğun anne karnında beyne aldığı hasarlar doğuştan bu problemi getirebilir. Özellikle diğer bebeklerden daha küçük doğan bebekler ileride boy kısalığı problemini yaşayabiliyor. Aynı zamanda küçükken kronik bir rahatsızlık geçirip, uzun süre kortizon kullanan çocuklarda da çok sık görülüyor. Kromozomal hastalıklar ve sendromlarda da aynı problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Bunların en başında da Down sendromlu çocuklar gelir. Bu çocukların diğer çocuklardan oldukça kısa boylu olduklarını gözlemlemişsinizdir. Down sendromu, gelişim dönemini engeller. Bu yüzden de boy uzamasının yanında bir çok fiziksel eksikliği de yanında getirir.

Zeka geriliğine neden olan hipotiroidi de boy uzamasına engel bir durumdur ve genelde doğumsal bir problemdir. Tiroid bezinin yeterli çalışmadığı durumlarda boy uzaması durur. Bu gibi durumlarda, tedaviye erken başlamanız bu sorunun önüne geçebilir. Sürekli radyasyon alımı bütün organlara zarar verdiği gibi boy uzamasına da engeldir. Eğer çocuğunuz sürekli radyasyon alıyorsa, boyunun uzamaması olası bir durumdur. Bu yüzden çocuğunuzu doğumdan itibaren sürekli olarak kontrole götürmenizi öneririz. Çünkü bu durumun hangi sağlık problemiyle alakalı olduğunu bilemezsiniz. Bu sağlık problemleri, boy kısalığının yanında, daha önemli ve önüne geçemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir. Unutmayın, her boy kısalığının nedeni aynı değildir. Bu yüzden çevrenin etkisinde kalmayın. Hekime danışmadan karar vermeyin. Üstte belirttiğimiz egzersizler, ancak sağlık problemi olmayan çocuklar için etkili olacaktır.

Ergenlik Döneminde Boy Uzaması

Çocuklarda gelişim süreci ergenlik dönemine ve bu dönemin sonuna kadar hızlı bir şekilde devam etmekte ve zamanla gelişim (boy uzaması, kemik gelişimi, fiziksel büyüme gibi) yavaşlamaktadır. Orta yaşlara gelindiğinde ise gelişim durmakta ve ileri yaşlar da ise bu durum tersi bir hal alarak vücutta olan yıkım olayları yapım olaylarının önüne geçerek yaşlanma süreci başlamaktadır. Çocukluk çağı boyunca boy uzaması ve gelişim sağlıklı büyümenin göstergelerinden birisidir. Bu büyüme dönemlerinin son kısmı adolesan dönem olarak da bilinen ergenlik dönemdir. Büyüme genel olarak özellikle boy uzaması bacaklarda daha sonra kollarda yani uzuvlarda meydana gelmekte daha sonra ise gövde de artış göstermektedir. Erkekler de omuz bölgesi kadınlar da ise kalça bölgesinde gelişim daha fazladır. Ergenlik kızlar da 10-11 yaşlarda, erkekler de ise 13 yaşlar dolayında gerçekleşmekte bazı çocuklar da ise erken veya geç yıllara da denk gelebilmektedir.

Peki, adet olduktan sonra boy uzar mı ? Kız çocukların da ilk adet görme dönemine kadar bu büyüme durumunun en fazla olduğu zamana kadar kız çocukları gelişimin büyük çoğunluğunu tamamlamaktadır. Kızlarda menarş dönemi yani ilk adet görme döneminde ise büyüme tamamlanmak üzeredir. Her iki cinste de ergenlik döneminin büyük çoğunluğu yakalaşık olarak %99 u tamamlanmıştır. Ergenlik dönemi boyunca kız çocukları yaklaşık olarak 25 cm, erkek çocukları ise yaklaşık 28 cm uzamaya erişmiştir. Ülkemizde gelişim süreci dediğimiz ergenlik dönemi, 12-21 yaşlarına kadar devam etmektedir

Stresin, yaşam tarzının, ülkenin ve beslenmenin de boy uzamasında etkileri vardır. Boy uzama yaşı aslında her insanda farklılık gösterebilir. Ergenliğe girme yaşıyla da doğrudan etkisi olduğu için boy uzamasının ve durmasının cevabı bir çok nedene bağlı olabilir. 18 yaşına kadar yapılan her türlü spor faaliyeti ve egzersizlerin boy uzatmada yeri vardır. Boy uzamasının hemen hemen %80’lik bir kısmı genetik özelliklere , %20’lik kısmı ise beslenme ve spora bağlı. Boyum neden uzamıyor diye kendinizi strese sokmamanız lazım çünkü boyun uzamasında pek çok şeyin katkısı var.

Erkeklerde Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder ?

Erkeklerde boy uzaması 18 yaşına kadar devam eder. Fakat bazı çocuklar daha sonraki gençlik yıllarında büyümeye devam edebilir. Bunun temel nedeni bazı çocukların farklı yaşlarda ergenlik dönemine girmesidir ve büyüme oranları çok değişebilir. Bir erkeğin ergenlik dönemine girme yaşı, sonunda ne kadar uzun olacağını etkilemez. Fakat büyümesi ne zaman başlayıp bittiği boy uzamasını etkileyecektir. Erkekler, 11-12 yaşlarında ergenlik dönemine girerler, geç olgunlaşanlar ise 13-14 yaşlarında ergenliğe adım atarlar. Geç olgunlaşanlar kayıp zamanı telafi etmek için daha hızlı oranda büyüme eğilimi gösterirler. Ergenlik dönemi, erkeklerin erişebileceği en yüksek boyun %90’ını oluşturur.

Erkeklerde yaşa göre boy uzama grafiği

 • 8 – 128 cm
 • 9 – 133,5 cm
 • 10 – 138,5 cm
 • 11 – 143 cm
 • 12 – 149 cm
 • 13 – 156 cm
 • 14 – 164 cm
 • 15 – 170 cm
 • 16 – 173.5 cm
 • 17 – 175.5 cm
 • 18 – 176 cm

Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Genetik

Bu dönemin belirlenmesin de genetik faktörler, beslenme durumu ve hormonal yapılar etkili olmaktadır. Genel olarak anne ve baba kısa ise çocuğun boyunda kısalık olabilmektedir. Aynı şekilde anne baba uzunsa çocukta uzun olmaktadır. Tabi bazı durumlarda nadir olarak da görülse anne ve baba çok kısayken çocuk uzun boylu veya anne ve baba çok uzunken çocuk kısa boylu olabilmektedir. Yapılan bir araştırma da boy uzunluğundaki genetik etkenin %41-71 arasında olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda erkekler de boy uzunluğu 173-174 cm iken, bu uzunluk kadınlar da 160 cm’dir. Boy uzunluğu yıllar içerisinde artması ülkemizde diğer ülkelere kıyasla erkekler de 143. sıradan 62. sıraya, kadınlar da ise 147. sıradan 79. sıraya yükselmiştir. İkiz çocuklara bakıldığında bile boy uzunluğu konusunda farklar gözlenebilmektedir. Bu boy uzunluğu farkında ise kronik hastalıklar, çevresel faktörler, beslenme bozukluları etkili olmaktadır. Erkekler genetik yapısal olarak kadınlara nazaran daha uzun boylu olmaktadır. Bu durumda etkili sebeplerden birisi de beslenme ve erkeklerin uğraş yaptıkları aktiviteler de etkili olmaktadır. Boy uzunluğu konusun da basketbol, voleybol, hentbol gibi spor etkinlikleri boy uzamasına büyük etki sağlamaktadır.

Beslenme

Beslenme konusunda ise bir çok kişiye sorulduğunda vereceği cevap olan süt ve süt ürünlerinin tüketiminin boy uzamasına etkisinin çok fazla olduğudur. Ancak boy uzamasında yapılan araştırmalar da süt içmenin sanıldığı kadar boy uzunluğuna etkisinin fazla olmadığı kemik güçlenmesinde etkisinin fazlalığından dolayı bu kanıya varıldığı düşünülmektedir. Elbette beslenmenin insan gelişimi özellikle çocuklarda vücut kompozisyonundaki gelişmeleri önemli derecede etkilediği vazgeçilmez bir etkendir. Beslenme yetersizliği büyüme ve gelişmede önemli derecede etkilere sahiptir. Vitamin ve mineral alım yetersizlikleri çocuklarda boy gelişmesinde önemli azalmalara neden olmaktadır. Ne kadar vitamin mineral alımı yeterli seviye de sağlansa bile bunların emildiği bağırsaklar da meydana gelen emilim bozukları vitamin ve mineral eksikliklerinin başlıca sebepleri arasında gösterilebilinir. Çinko eksikliği, demir eksikliği, D vitamini yetersizlikleri gibi bir çok gelişimde etkili vitamin – mineral eksiklikleri bu etkiler açısından örnek gösterilebilir. Diğer bir yetersizlik durumu ise büyümede büyük önem taşıyan protein ve çinko elementinin alımının yetersizliğidir. Yeteri kadar et tüketimi ve ceviz, fındık, badem gibi tohumları alamayan kişilerde bu eksikli görülmekte ve boy uzamasının yavaş olması gibi nedenlerinden biri olmaktadır.

Son yıllarda artık çocuklar da görülme sıklığı fazla olan obezite de ergenlik dönemine erken yaşlarda girilmesine ve boy uzunluğunda etkili olarak boyun kısa kalmasına neden olmaktadır. Beslenmeye veya genetik yapıya bağlı olarak da vücutta aşırı yağ birikimi de aynı etkiye sahiptir. Çocuklarda boy kısalığının sebepleri arasın da annenin gebelik dönemi boyunca yetersiz beslenmesi, gebeliğe başlanmadan önce yeteri kadar kiloya sahip olamaması ve gebelik boyunca yeteri kadar kilo alamaması da etkili olmaktadır. Tüm bu nedenler aslında çocuğun yeteri kadar kilo alamamasına ve kronik veya akut hastalıklara sahip olmasına neden olabilmektedir. Tam tersi şekilde annenin alması gerekenden fazla kilo alması da yine çocukta gerekenden fazla yağ birikimine sahip olmasına ve yapısal bozukluklara sebep olmaktadır. Aşırı kilo alımı hormonlardaki dengesizliklerin başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir. Su, vücuttaki zararlı toksinleri atmayı sağlar. Bol su tüketmek toksinlerden kurtulmayı sağladığı gibi boy uzamasına katkıda bulunur.

Kronik Hastalıklar

Bazı kronik hastalıklar büyümeyi etkilemekte ve gelişimin geri kalmasına neden olmaktadır. Bazı kronik hastalıklar özellikle emilim bozukluğundan kaynaklanan laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, demir ve diğer mineral eksiklikleri gelişim açısından olumsuzlukların başlıca nedenlerindendir. Laktoz intoleransı süt ve süt alımına engel olduğundan bu besinlerden gelecek olan ve kalsiyum açısından zengin gıdaların alınmasını azalttığından bu gibi hastalıklarda gelişim açısından yetersizlikler baş gösterebilmektedir. Aynı şekil de demir, B12, D vitamini gibi sık eksikliği görülen vitamin-mineral eksikliği bulunan kişiler de gelişim olumsuz etkilenmedir.

Cushing Sendromu

Vücutta kortikosteroid tedavisiyle glikoz salımını artıran kortizol hormonun fazla salgılanmasıyla ilişkilendirilen ve aşırı kilo alımını artması, kan basıncındaki artış, derideki zayıflama gibi etkiler gösteren Cushing sendromu boy kısalığına neden olabilmektedir. Kemik ve kas kayıplarına yol açan bu hastalıkta göğüs, sırt üst tarafı ve karın bölgesin de kilo alımlarına bu yüzden kilodan dolayı ve bu kayıplardan dolayı boy kısalığına neden olabilmektedir.

Çölyak (Gluten Enteropatisi)

İnce bağırsaktaki emilim bozukluğundan dolayı arpa, buğday, çavdar ve yulafta bulunan gluten adı verilen bir protein kompleksinden dolayı rahatsızlık (ishal, ağrı gibi) hissedilmesine ve emilim bozukluğundan dolayı oluşan eksiklikte büyüme ve gelişme de geri kalmaya neden olmaktadır.

Laktoz İntoleransı

Bir çok kişi de süt rahatsızlık oluşmasına, ağrı ve ishale neden olabilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler de laktoz adı verilen karbonhidratın bulunduğu süt, yoğurt, kefir gibi de süt ürünlerinde bulunması bu kişiler de olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Bu kişiler enerji eksikliği ve süt ürünlerinde bulunan birçok vitamin ve mineralden yetersiz kalmasıyla büyüme engellenmektedir. Bu durum boy uzamasın da geri kalmaya neden olabilmektedir.

Hormonal Bozukluklar

Büyümede en etkili hormon ve büyüme hormonu olarak bilinen Growth Hormonunun yeteri kadar salgılanmaması veya etkili şekilde kullanılamamasından dolayı büyüme de gerilemeler ve büyümenin çok genç yaşlarda durmasına neden olmaktadır. Ergenlik dönemin de diğer hormonlardan dolayı artış gösteren bu hormon ergenlik döneminde büyümeyi etkileyen en önemli hormon olabilme yeteneğindedir. Bu büyüme hormonu kız çocukların da ergenlik dönemlerinin başlangıç dönemlerinde, erkek çocukların da ise ergenlik döneminin ortaların da artışı daha fazladır. Büyüme hormonu vücutta tiroid adı verilen ve boğaz kısmın da bulunan bir bezle etkileşimden dolayı buradan sağlanan tiroid hormonlarının da yetersiz salgılanmasına ve büyümenin geri kalmasına sebep olabilmektedir. Hİpotiroid olarak bilinen bu hastalık aşırı kilo alımın da başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel Aktivite

Spor etkinlikleri büyüme hormonu yetersiz kişiler de etki göstermemekte fakat tedavi ile birlikte bu spor branşlarının yapılması boy ve gelişim de artışı sağlayabilmektedir. Tabi boy artışını sağlayan sporlar gibi boyun daha kısa kalmasına da sebep olan spor etkinlikleri de bulunabilmektedir. Spor etkinliklerinin çoğunluğu vücudu daha esnek ve güçlü bir yapıya dönüştürdüğü için vücut kompozisyonlarını geliştirmektedir.

Çevresel Faktörler

Bunlardan bir diğeri de çevresel faktörlerdir. Bilindiği üzere insanlar eski çağlardan bu yana fizyolojik değişime uğramışlardır. Eski çağlardaki insanların iskeletlerine baktığımızda, bizden çok daha uzun olduklarını gözlemleriz. Bunun nedeni sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar. Örneğin, sigara ve alkol, bir yandan sağlığımızı olumsuz yönden etkilerken, diğer yandan da fizyolojik olarak çökmemizi sağlar. Ergenlik çağına ulaşmamış bir çocuk, küçük yaşta sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar edinir ise boyunun fazla uzamasını bekleyemeyiz.

D vitamini kaynağı güneş, büyüme ve uzamada oldukça etkili. Güneşin kemikleri güçlendirdiği unutulmamalıdır. Boy uzaması için 15-20 dakika güneşlenmek, güneş ışınlarından faydalanmak önemli bir faktördür.

Kaliteli Uyku

Uyku esnasında, dokuların geliştiği ve vücut gelişiminin hızlandığı bilinmektedir. Beyin yorgun olduğunda büyüme hormonu salgısı azalır. Az uyumak sağlıklı olmadığı gibi boy uzamasında da olumsuz bir faktör olacaktır. Günde ortalama 8 ile 11 saat arası uyumak gereklidir. Aynı zamanda, gece saat 23:00 ile 03:00 saatleri arası hücreler yenilenmektedir.  Gelişim sürecindeki bir çocuk, boy uzaması için uyku saatleri 23.00 – 03.00 arasında uyuyor olmalıdır. Eğer çocuğunuz gece geç saatlere kadar oturuyor ve belirli bir uyku düzeni yok ise boy uzaması yavaşlar. Çocuğunuzun uyku düzenlerini ayarlamalı ve bu kuralın dışına çıkarmamalısınız. Bir diğer husus ise çocuğunuzun kemiklere fazla yük bindirilen işlerden kaçınmasıdır. Çünkü bu durum kıkırdaklara zarar verebilir ve boy uzamasını engelleyebilir.

Fazla Kilo

Kilonun da boy uzamasında önemli bir yeri vardır. Kilosu fazla olan insanlar her zaman daha kısa görünür. Bu yüzden kilonuza dikkat ederseniz olduğunuz boy seviyesini rahatlıkla gösterebilirsiniz.

Boy Uzatan Sporlar Nelerdir?

Basketbol

Araştırmalara göre net sonuçlar elde edilmiş olmamasıyla beraber basketbol boy uzaması için bilinen spor aktivitelerinden en başta gelen ve en çok bilinenidir. Sürekli olarak esnek hareketlerin yapıldığı bu spor kişinin potaya zıplaması ve basket atması sırasın da meydana gelen ve kasların esnek hale gelmesi ve omurlar arasında yer alan ve yer çekimiyle baskılanan bu kısımlar zıplama ve eli kolu ileri atma hareketleriyle boyun uzamasını sağlayabilmektedir.

Voleybol

Voleybol da basketbol gibi sürekli olarak zıplamalar, el ve kolları ileri atma hareketlerinin fazla oluşu bu uzuvların ve omurga aralarındaki boşlukların esnemesi ile boy uzunluğunun artışın da yarar sağlamaktadır. Bu sporun içinde zıplama eylemi olduğu için boy uzatmasına etkisi çoktur.

Yüzme

Yüzme etkinliği tüm kasların aynı anda çalışmasını sağladığı için, kolların ileri atılması ve yine kol ve bacaklardaki hareketlerden dolayı ve bel kaslarındaki hareketler de dahil olmak üzere boyda uzamaya ve artışa yardım sağlayabilmektedir. Haftada 2 kere yüzmek, boyunuzu gözle görülür derecede uzatabilir. Yazın mevsim gereği sıkça yapılan bir spordur. Kış mevsiminde ise kapalı havuzlarda bu spora devam edilmesi gerekir.

Barfiks, pilates ve çeşitli germe hareketleri

Barfiks çekmek, pilates hareketlerindeki gerilmeler, uzamalar sırt ve bel hareketleri de aynı etkileri yaratarak ve aynı mantıkla düşünülerek boyun uzamasına yardımcı olmaktadır.

Bisiklet

Herkes tarafından sevilen bir spordur. Üstelik bisiklet kullanmak çok zevkli bir spordur.  Çoğu ülkede bisikletin oldukça önem taşıdığını bilirsiniz. Bisiklet, hem sağlıklı yaşamanızı sağlamak hem de boyunuzu uzatmak için oldukça etkili bir alettir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bisiklet üzerinde tamamen dik durmanız gerektiğidir. Bisiklette sürekli olarak bacaklar zorlanır ki bu da boyun uzamasını kolaylaştırır. Düzenli olarak bisiklete binilmesi tavsiye edilir. İlk zamanlar bacakları zorlayabilir. Ancak zamanla bu zorlanmanın bittiği görülecektir.

İp Atlamak

Yapılan test sonuçlarına göre; kişinin düzenli olarak ip atlaması da boyunun uzamasını sağlar.

Koşu

Koşu, kasların gelişimi ve sağlık açısından önemlidir. Günün uygun bir saatini mutlaka koşu için ayırmak gerekir.

Boy Uzamasını Engelleyen Sporlar

Peki boyda kısalığa sebep olabilecek spor aktiviteleri de var mıdır? Omurgalara baskılardan dolayı oluşabilecek boy kısalığı ise bazı spor dallarının uzun süreli yapılmasında oluşabilmektedir. Bu aktiviteler nelerdir?

Özellikle, halter, futbol, güreş gibi sporlar boy uzamasını önler. Bunun yanı sıra boy uzunluğunu kısaltabilecek spor türlerindendir. Bu sporla ilgilenen kişi ve sporcuların boylarının kısalığı örnek gösterilebilir.

Ne kadar boy uzunluğu kadar boy kısalığı da genetik faktöre bağlı olsa ve çok az miktarda etkisi olan sporda bir etki yaratmaktadır. Halterciler veya çok ağır kaldıran işçiler de omur aralarındaki boşlukların azalmasın da etkilidir. Çok az etkisinden dolayı olsa bile sürekli olarak ağırlık kaldırmak boy kısalığına sebep olabilmektedir.

Boy Uzatma Egzersizleri ve Hareketleri

Boy uzamasını sağlayan egzersizleri inceleyelim:

Asılma ve gerilme hareketi: Bir barfiks demirine yapılan asılma hareketiyle omurga vücudun ağırlıyla gerilmeye başlar ve eklemlerin uzamasını sağlar. Bu egzersiz boy da aşağı yukarı 1-2 cm’lik kadar uzama sağlar. Fakat sonuç alabilmek için bu egzersizi hemen hemen sürekli yapmanız lazım mesela 2-3 ay kadarlık bir süre. Bu boy uzatma egzersizi diğer egzersizlere göre daha iyi bir sonuç verebilir.

Ters asılma hareketi: Bu hareketi düz ve ters şeklinde yaparak vücudumuzda 2 bölgeyi çalıştırmış oluruz. Hareketi düz olarak yaptığımızda kollarımızı ve omurgalarımızı, ters olarak yaptığımızda ise bacaklarımızı çalıştırmış oluruz. Düz hareket için günde 5 dakika, ters hareket için ise günde 10 dakika yapmak yeterli olabilir.

Kobra hareketi: Bu hareketi yapmak için avuç içlerinizi omuz seviyesi hizasında yere bakacak şekilde yüz üstü pozisyon pozisyon almanız gerekir. Çeneniz yukarı bakacak şekilde göğüs kafesinizi itmeye çalışın. Bu harekette yine aynı şekilde boy uzatmada oldukça etkili olabilir.

Süper kobra hareketi: Bir önceki harekette anlatılanlar gibi kobra pozisyonuna girin ve kalçanızı yukarı doğru itmeye başlayın. Hareketi hızlı yapmaya çalışmayın. Vücudunuzu oldukça germeniz gerekmekte. Hareketi ortalama 20 saniye kadar yapmanız yeterli.

Köprü hareketi: Bu hareket için sırt üstü yere yatın ve dizlerinizi bükün, gövdenizi yukarıya doğru itmeye çalışın. Bunu yapmak için kendinizi çok zorlamayın sadece gerilmeye çalışın.

Kedi esneme hareketi: Avuç içleri yere bakacak şekilde kalçanız ve bacaklarınız dik olacak şekilde, yerde pozisyon alın ve kafanız kollarınızın arasında bulunsun. Daha sonra derin nefesler alarak kafanızı yukarı kaldırıp geriye doğru itmeye başlayın. Her hareketin arasına 3 saniye koyun ve kendinizi çok sıkmayın.

Bacak germe hareketi: Yere oturun ve bacaklarınızı olabildiğince açın. Önce sağ başınızla birlikte sağ bacağınıza doğru gerilmeye, daha sonra iste sol bacağınıza doğru gerilmeye başlayın ve bu hareketi yaparken gerildiğinizi hissedin. Burada ki asıl amacımız gerilerek disklerin açılmasını sağlamak.

Masa hareketi: Köprü hareketinde olduğu gibi yere sırt üstü uzanın. Vücudunuz yere paralel paralel biçimde durmasını sağlayın. Bu hareket boy uzatma hareketleri arasında bulunan en zor hareketlerden biridir. Ortalama 10-12 kez yapmanız yeterli.

Yay hareketi: Ayakta dik bir biçimde durarak ellerinizi belinize koyun ve başınızı eğebildiğiniz kadar öne eğin. Bu hareketi yaparken dizlerinizi bükmemeye çalışın. Eğer yapamıyorum veya yaparken zorlanıyorum diyorsanız hafif bükerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Başınızın dizlerinize değmesi önemli. Bu hareketi 4-7 saniye aralıklarla yapmalısınız.

Esneme hareketi: Ayakta dik durma pozisyonunu alın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Başınızı zorlamadan geri ve yukarıya doğru eğmeye başlayın. Bu harekette en önemli kural dik durmanız. Hareketi 5-10 saniyeler arasında tekrarlayabilirsiniz.

Süper esneme hareketi: Ayakta dik pozisyonunu alın ve ellerinizi birleştirip olabildiğince yukarıya doğru itmeye çalışın. Bu hareketi yaptığınızda sırt bölgenizin yani omurganızın gerildiğini hissetmelisiniz. Bu hareket için ayakta duramıyorum diyorsanız uzanarak da yapabilirsiniz. Bu egzersizi 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Eller ensede yay hareketi: Ellerinizi ensede birleştirip olabildiğince öne eğilmeye çalışın fakat dizlerinizi bükmeden. Bu egzersizi 4-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Duvar esneme hareketi: Ayak parmak ucunuzda durmaya çalışın ve ellerinizi yukarı kaldırıp olabildiğince yukarıya doğru itmeye başlayın. Omurganızın dik durmasına dikkat edin. Bu egzersizi 4-6 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Kıvrılma hareketi: Kollarınızı açabildiğiniz kadar açmaya çalışın ve açıkken sağa sola dönmeye, kıvrılmaya başlayın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Temel germe hareketi: Ayakta dik durma pozisyonunu alarak kollarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinizi bükmeden ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Sopa ile esneme hareketi: Bu hareket için bir sopanızın olması gerekiyor. Çubuğu omuz genişliğinde tutarak kollarınızı yukarıya doğru kaldırmaya başlayın. Bu pozisyonu aldıktan sonra sağa ve sola doğru esnemeye başlayın. Bu hareketi 4 saniye aralıklarıyla tekrarlayabilirsiniz.

Kase hareketi: Yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı olabildiğince ileriye doğru itmeye başlayın. Her tekrarı 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Diz üstü germe hareketi: Vücudunuzun dik durmasını sağlayacak bir şekilde yere çökün. Başınızı öne eğmeye ve daha sonra ters yöne eğmeye başlayın. Bu hareketi 6-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Boy Uzatan Vitamin ve Mineraller

Bu yaşlarda beslenmenin önemi çok büyüktür. Vücut gelişimi için gerekli olduğu gibi boy uzaması için beslenmeye gereken önemin verilmesi yararlı olacaktır.

Proteinler

 • Proteinler vücudun yapı taşlarıdır.
 • Proteinler, büyüme hormonu için gerekli aminoasitleri içerir.
 • Kemik, doku ve kıkırdakların gelişimi için çok önemlidir.

Dolayısıyla, proteinler boyun uzaması için olmazsa olmazlardandır. O halde, beslenmede protein kaynağı besinler tüketilmesi kesinlikle önerilir.

Kırmızı et, tavuk, baklagiller, yoğurt, süt, yumurta, peynir, badem gibi besinler tüketilmelidir.

Proteinler tüketilirken, bol karbonhidrat ve yağ içeren gıda ve besinlerden uzak durulması gerek. Çünkü bu gıdalar protein yapılarını bozar.

Vitaminler

Kemiklerin gelişmesi, güçlenmesi, uzaması için vitamin şart.

Özellikle D vitamini kemik gelişiminde önemlidir. D vitamininin eksikliği kemiklerin zayıflamasına yol açtığı için kemiklerde gelişim, uzama yavaşlar. Bunun yanı sıra A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, C vitamini alınması gereken vitaminlerdir. Bu vitaminleri almak için taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.

Mineraller

Kalsiyum, fosfor, flor, magnezyum, iyot, demir gibi mineraller içeren gıda ve besinler boy uzamasında oldukça etkilidir. Kalsiyum kemik gelişimi ve boy uzaması için en önemli mineraldir.

Kalsiyum

Kalsiyum boy uzamasını hızlandıran en önemli mineraldir. Kalsiyum kemiklerin yapı taşını oluşturur.

Vücudumuz kalsiyum üretemez onun için kemik gelişimimiz için kalsiyumu dışardan almamız gerekiyor.  Günlük kalsiyum ihtiyacı karşılandığında kemiklerimiz daha hızlı gelişir ve uzar. Günlük ihtiyacımız dedim çünkü ihtiyacımızdan fazla aldığımız kalsiyumu vücudumuz idrarla dışarı atar. Ve fazla alınan kalsiyumun boy uzamasına birr etkisi yoktur.

Alınan kalsiyumun emilerek kemiklerimizde kullanılması 2 yolla gerçekleşir;

1) Paratiroid Hormonu

D vitamini ile böbreklerden süzülen kalsiyumun ve bağırsaklardaki kalsiyumun emilmesini sağlar. Böylelikle kemik oluşumunu destekler. Ancak yeterli miktarda kalsiyum alınmıyorsa gün içerisinde kan kalsiyum değeri düşer ve paratiroid hormonu kan kalsiyum miktarını dengelemek için kemiklerden kana kalsiyum geçmesini sağlar.

2) D Vitamini

Böbreklerden süzülen kandaki kalsiyumun emilmesininde paratiroid hormonuna yardımcı olur. Vücutta kalsiyum dengelenmesini sağlar.

Yaşlara Göre Günlük Kalsiyum İhtiyacı

 • 1-3 Yaş 550 Mg.
 • 4-8 Yaş 800 Mg.
 • 9-18 Yaş 1.300 Mg.
 • 19-50 1.000 Mg.
 • 50+ 1.200 Mg.

Kalsiyum Kaynağı Olan Besinler Nelerdir?

 • Krem Peynir 50 g. 92 Mg.
 • Tereyağı 250 ml. (1 bardak) 301 Mg.
 • Beyaz Peynir 50 g. 350 Mg.
 • Dondurma 125 ml. (yarım bardak) 140 Mg.
 • Süt 250 ml. (1 bardak) 300 Mg.
 • Yoğurt 175 ml. (3/4 bardak) 388 Mg.
 • Badem 125 ml. (yarım bardak) 200 Mg.
 • Kuru Fasulye 125 ml. (yarım bardak) 163 Mg.
 • Fındık 125 ml. (yarım bardak) 130 Mg.
 • Kuru İncir 125 ml. (yarım bardak) 103 Mg.
 • Ispanak 250 ml. (1 bardak) 170 Mg.
 • Susam (1 bardak) 170 Mg.
 • Soya fasulyesi (1 bardak) 170 Mg.

Bu kalsiyum kaynaklarını günlük ihtiyaca göre tüketerek kemik gelişimi ve boy uzaması hızlanır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kahve, aşırı tuz ve şeker kalsiyumu azaltır. Bu nedenle bunların kullanımını en aza indirmek doğru olur. Söz gelimi yemeklere fazla tuz atmamak, günde bir fincan kahve sınırını aşmamak, çay ya da benzeri içeceklerde şeker miktarını belirlemek ya da kullanmamak gerekir.

Fosfor

Fosfor diş yapısı ve kemik oluşumu için oldukça önemlidir.

B vitamini ile çalışan bir mineral olan fosfor kalp ritmi, böbreklerin çalışmasını ve sinir hücreleri için de çok önemli bir mineraldir.

Protein sentezi ve doku tamiri için oldukça faydalıdır.

Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

 • Süt ve Ürünleri: Süt harika bir kalsiyum deposudur. Boy uzaması için kalsiyum şart olduğundan süt tüketimine önem verilmelidir. Süt ürünleri de ihmal edilmemelidir.
 • Sebze ve Meyveler: Sebze ve Meyveler sağlıklı yaşam için önemli olduğu kadar sağlıklı boy uzaması içinde bir o kadar önemlidir. Sebze ve meyveler bolca vitamin, mineral ve lif içerir. Kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz, kavun, havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak ve patates A vitamini bakımından zengindir. Ayrıca turunçgiller, kabuksuz meyveler ve domateste A vitamini kaynağıdır. A vitamini dokuların ve kemiklerin gelişiminde önemlidir.
 • Yumurta: Yumurta akı çok önemli protein kaynağıdır. Yumurta akı tamamen proteindir. Yumurta B2 yani riboflavin vitaminini içerir. B2 vitamini hücre çoğalmasında görev alır.
 • Kırmızı et: Kaliteli protein kaynağıdır. Fakat kolesterol içeriğinden dolayı ölçülü tüketilmesinde fayda vardır.
 • Tavuk: En zengin protein kaynaklarından birisidir. Kas ve dokuların gelişmesinde önemli miktarda sahiptir. Günde 50-100 gram kadar tüketmeye özen gösterilmeli.
 • Nişasta ve Hububatlar: Enerji kaynaklarıdır. Kalori yönünden yüksek oldukları için gelişim açısından önem taşırlar. Mısır, kahverengi pirinç, ayçiçeği, tam buğday içerikli gıdalarda unutulmamalıdır.
 • Soya: Saf protein içerir. Sebzelerin içerisinde en çok protein içeren sebzedir. Boyun uzaması için gün içinde 50 gram soya tüketimi önemle tavsiye edilir.
 • Yulaf: Protein yönünden zengindir. Ayrıca yulaf, kas kütlesini arttırır ve yağ kütlelerini azaltır. Boy uzamasında etkilidir. Günde 50 gram kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.
 • Keçiboynuzu: Karbonhidrat bakımdan zengindir. Ayrıca B,B3,D vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum minerallerini içerir.
 • Balık: Balık tüketiminin kesinlikle olması gereken besinler arasındadır. Deniz ürünlerinde bol vitamin ve bol protein bulunur. Haftada en az iki kez balık yenmelidir. Boy uzamasına katkısı çoktur. Torik, kefal, palamut, somon önerilen balık çeşitlerindendir.
 • Kırmızı pancar, işlenmemiş çikolata, karpuz, ahududu, muz, domates, ananas, bakla tüketilmesi önemle tavsiye edilir.

Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı?

Kahvaltı, herkesin bildiği üzere günün altın öğünüdür. Her sabah düzenli ve sağlıklı kahvaltı yapılmalıdır.

Beslenme çok önemli bir yer alıyor boy uzamasında bunun için beslenmeye dikkat edilmeli. Yetersiz ve eksik beslenme boy uzamasını olumsuz etkiler. Eğer diyet yapılıyorsa karbonhidrat, yağ ve protein açısından yeterli ve kaliteli beslenilmelidir.

 • Vitamin mineral eksiklikleri varsa bu eksiklikler kapatılmalıdır. Belirli aralıklarda kan tahlili vererek eksikliklerin oluşmasını önlenmelidir.
 • Aşırı kilolarımız varsa ideal kilomuza inmeliyiz çünkü fazla kilolar hormonların dengesini bozar ve böylelikle büyüme mekanizmasını olumsuz etkilenir.
 • Özellikle çocuklarda boy uzamasını hızlandırmak için süt ve süt ürünlerini tüketmelerine özen gösterilmelidir.
 • Yeterli miktarda fiziksel aktivite yapılmalıdır.
 • Egzersizlerde aşırıya kaçmamak gerekir çünkü büyüme olumsuz engellenir. Çok ağır yüklerle çalışan bir haltercinin boyunun kısa olması gibi.
 • Uyku kalitesi ve süresi çok önemlidir boy uzamasında. Yeterli ve doğru uyku büyümemizi olumlu etkiler.
 • Yaşam kalitemizi artırmalıyız, stresli bir yaşam büyüme hormonunu olumsuz etkiler. Boy uzaması için gerekli olan büyüme hormonumuzun düzgün çalışması için stresten uzak durulmalıdır.

Bütün bu beslenme önerilenin dengeli şekilde yapılması önemlidir.

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuklarda beslenme konusunda anne ve babalar dikkat etmeli çocukları yemekten uzaklaştıracak davranışlar da bulunmamalıdırlar.

Bu davranışlar;

 • Çocuğa yemek yemediği için kızmak ve bağırmak,
 • Çocuk yemek yemeğinde ısrar etmeler ve dayatmalar,
 • Çocuğa şeker ve asit içeriği yüksek, hazır gıdalar ve içeriği bilinmeyen ürünlerin verilmesi,
 • Çocuğun yemek yemesi için sürekli peşinden koşturma, yalvarma
 • Yemek saatlerinin düzensizliği,
 • Çocuğa sürekli anne babanın yemek yedirmesi ve çocuğun yiyemeyeceği düşüncesinin aşılanması başlıca nedenlerdir.

Bu davranışlardan uzak durulmalı ve çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalıdır.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Önerileri

 • Çocukların beslenme saatleri düzenli olmalıdır ve 3-4 saatten fazla aç kalmamalıdırlar.
 • Dışarıdan alınan ve şeker, katkı madde içeriği yüksek besinlerin alınması çocukların beslenme düzenini bozmakta ve diğer yemeklere olan ilgilerini azaltmaktadır.
 • Çocukların özellikle sevdiği gazlı içecekler kemiklerin gelişimi açısından önem arz eden kalsiyum mineralinin kemikler de kalmasını engellemekte ve gelişim – boy uzamasını engelleyici etkilerde bulunmaktadır.
 • Boy uzaması genel olarak kemiklerdeki büyüme kısmı olarak da nitelendirilebilecek kıkırdak kısmı tarafından sağlanmaktadır. Bu yüzden kemik gelişimi önem taşımakta ve kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi sağlanmalıdır.
 • Sebze, et, süt, ekmek ve türevleri hepsi dengeli bir şekilde beslenme uzmanının takibinde ilerletilmeli ve çocuğun besin değeri açısından bir eksik bulunmaması sağlanmalıdır.

Boy Uzatan İçecekler ve Tarifleri

Kuş Üzümlü Gece İçeceği

Kuş üzümlü gece içeceği içine konulan malzemeler doğal olduğu için sağlıklı bir içecektir. Yapılan içecek gün içerisinde tüketilmeli ve her gün yenisi yapılmalıdır böylelikle taze ve sağlıklı bir içecek tüketilmiş olur.

Malzemeler

 • Bir bardak kuş üzümü,
 • Bir bardak su,
 • Bir bardak elma suyu,
 • Tat vermesi için az miktarda esmer şeker.

Hazırlanışı

Esmer şeker hariç diğer malzemeleri blenderden geçirilir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra son olarak esmer şeker de eklenip tekrardan karıştırılır. Afiyet olsun.

Çilekli Karışım

Bu içeceğin çilek mevsiminde yapılması çok daha sağlıklı bir içecek olmasını sağlayacaktır. İçinde bulunan sütünde doğal olması karışımın tadını güzel yapar. Çilekli karışım renginden dolayı çocuklarından severek tüketebileceği bir içecektir. Boy uzamasına da 6 ayda 5-6 cm olacak şekilde yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • Bir bardak çilek,
 • Bir bardak süt,
 • Bir yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılarak tüketime hazırlanır. Afiyet olsun.

Arı Sütlü Karışık

Bol malzemeli bir karışımdır. Arı sütü, ceviz sütü gibi oldukça faydalı ve sağlıklı besinlerin bir arada olduğu lezzetli bir içecektir. Büyüme gelişmenin sağlana bilmesi için çocukların her gün 3-4 su bardağı süt tüketilmesi gerekir. Bu karışım 1 ay uygulanıp 1 ay ara verilerek uygulanmalı ve yıl boyunca tüketimi devam ettirilmelidir. Bu karışımı 10- 22 yaş arası herkes uygulayabilir.

Malzemeler

 • Bir bardak süt,
 • Bir tatlı kaşığı arı sütü,
 • Yarım yerli muz,
 • Bir tutam da çiğ kabak çekirdeği,
 • Bir kahve fincanı ceviz sütü,
 • Bir çay kaşığı kakao.

Hazırlanışı

Muzu blenderden geçirin. Sütün içine diğer tüm malzemeleri koyup karıştırın. Karışımı blendere alıp muzlarla tekrardan blenderden geçirin. Afiyet olsun.

Pancar Karışımlı İçecek

İçinde bulanan pancar kurusu tozu zor buluna bilir. Ancak bu karışım da zengin içeriğe sahip bir karışımdır. Keçiboynuzu oldukça faydalı bir yiyecek olduğu gibi keçiboynuzu tozu da oldukça faydalıdır. Bu karşımın içerisine arı sütü eklenerek karışım zenginleştirilebilir. Böylelikle gelişim çağında ki çocuk ve ergenlere enerjisi artırılmış daha lezzetli bir içecek hazırlanmış olunur.

Malzemeler

 • Bir çay kaşığı pancar kurusu tozu,
 • Bir çay kaşığı keçiboynuzu,
 • İsteğe bağlı arı sütü eklenebilir.

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri blender yardımıyla karıştırıp içecek hazırlanır.

Keçi Boynuzlu Karışım

İsminde de geçtiği gibi keçiboynuzu her şeye faydalıdır. Keçiboynuzunu kolay buluna bilir faydalı bir besindir. Ama biz bu içeceğin yapımında keçiboynuzun kendisi değil tozunu kullanacağız. Keçiboynuzu tozu da keçiboynuzu gibi faydalı bir yiyecektir.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu,
 • Bir su bardağı süt.

Hazırlanışı

Malzemeler bir kap içine konulup karıştırılarak hazır hale getirilir.

Süt

Süt genellikle kolay bulabileceğiniz içeceklerden bir tanesidir. Büyüme ve gelişimde önemli yere sahiptir. Süt protein, kalsiyum kaynağıdır. Büyüme gelişmede, kemik yapısının oluşmasında, diş sağlığında, tam yağlı sütlerin obezite tedavisinde faydalı olduğu,  bazı hormonların çalışma prensipleri kalsiyumun üzerine olduğu gibi etkileri vücutta saymakla bitmeyen bir besindir.

Büyüme ve gelişme çağında olan çocukluk ve ergenlik döneminde her gün 3-4 bardak süt tüketilmesi gerekir.

Ayran ve Kefir

Ayran ve kefir hem sağlıklı hem de kalsiyumdan zengin bir besindir. Hiçbir içecek süt ve ürünleri olan ayran kefir kadar kalsiyum içermemektedir. Kalsiyum kemiklerin gelişimi için çok önemli bir mineraldir. Bu içecekler boy uzamasını desteklerler.

Taze Sıkılmış Portakal Suyu

Kalsiyum açısından oldukça zengin bir meyve olan portakal boy uzamasında kullanıla bilir. Bir tane portakal da 65 mg kalsiyum bulunur. Aynı zamanda C vitamini kaynağı olan portakal doğal bir destektir. Sağlıklı beslenme çerçevesinde çocukların veya ergenlerin sabah kahvaltılarına eklenerek boy uzamaları besinsel olarak desteklenebilir.

Boy Uzatan Kür ve Tarifi

Boy uzunluğu her ırka ve millete göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Genetik faktörlerin çok büyük bir etkisi olsa da beslenme ve yapılan sporlar boy uzunluğumuzu etkileyen önemli faktörlerdir. Sağlıklı beslenmek; protein, yağ, karbonhidrat bakımından dengeli ve omega-3 kaynağı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda başta büyüme hormonu olmak üzere tiroid hormonu ve cinsiyet hormonlarının da çocuğun büyüme ve boyunun uzamasında etkisi vardır. Büyüme hormonu en çok uyku esnasında salgılandığından çocuğun veya ergenlik çağındaki gençlerin kaliteli ve düzenli uyku uyuması da çok önemlidir. Buna ek olarak çeşitli boy uzatma kürleride bulunmaktadır. Boy uzatma kürleri özellikle ergenlik çağındaki gençlerin faydalanabileceği yöntemlerdir. Genellikle 11-22 yaş aralığındaki gençlerin boy uzamasını destekleyici bir unsurdur. Bu kürlerden sadece gençler faydalanıp, fayda görebilirler. Ergenlik çağını bitirmiş kişiler ancak başka yöntemlerle uzama sağlayabilirler. Boy uzatma kürlerinin etkisini tam olarak görülmesi için 6 ay ile 1,5 yıl uygulanması gerekir. Kısa sürede maalesef sonuç alınamaz.

Boy uzatma kürleri en fazla uzamayı 12-14 yaş grubunda sağlar.

12-14 yaş grubunda yaklaşık olarak 8-10 cm,

14-15 yaş grubuna 7-8 cm,

16-17 yaş grubuna 6-7 cm,

18-19 yaş grubuna 5-6 cm,

20-21 yaş grubuna 4-5 cm,

21-22 yaş grubuna 2-3 cm olarak etkiler.

Kür kullanımında dikkat edilmesi gereken çok önemli 2 bölüm vardır.

 • Birincisi haftada en az 3 kez olacak şekilde kefal, palamut ve ya uskumru balıklarından birini haftada en az 200-300 gram tüketmek gerekiyor. Bu balıkların özellikle sırtında bulunan siyah etli bölge boy uzaması için çok önemlidir.
 • İkincisi ise özel olarak hazırlanacak bitkisel çay karışımını 6 ay boyunca haftada 1 kez demlenip içilmelidir.

Hazırlanacak olan bitki çayı karışımı kızlar için ayrı erkekler için ayrıdır.

 • Kızlar için; melisa çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 5 gram melisa yaprağı eklenir sonra 5 dakika demlenmeye bırakılır.
 • Erkekler için; biberiye çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 6 gram biberiye yaprağı eklenip 5 dakika kadar demlenmelidir. Daha sonra hazırlanan bu çaylar içilmelidir.

Bu kür en az 2 yıl boyunca uygulanmalıdır. Bu kürle beraber reoccutan isimli antibiyotiğin asla kullanılmaması gerekmektedir. Eğer kullanılıyorsa bu kür uygulanmaya en az 4 ay sonra başlanmalıdır.

Bitki çaylarını içerken balık yemeye devam edilmelidir, bu kür balık ve bitki çayının beraber kullanımından oluşmaktadır. Özellikle 20 yaş ve üzeri için uygulanması tavsiye edilen bu yöntem, kürle birlikte yapılacak olan egzersiz programı uygulamasıyla daha hızlı sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Bazı bitkilerle de boy uzamasına yardımcı olunabilir. Alternatif tıbbın da gelişmesinde önemli rol oynayan bazı bitkilerin faydaları saymakla bitmemektedir. Ergenlik döneminde uygulanacak olan bu yöntemle etkili sonuçlar alınabilir. Bu faydalı bitkilerle hazırlanacak olan boy uzatma kürünü uygularken sabırlı olunması gerekmektedir. Uzun sürede uygulanması gereken bu kür kadar daha kısa sürede etkisini gösterebilecek kürler de mevcuttur.

Boy Otu Kürü

İçeriği hakkında az şey bilinen bu kürü uygulaması çok kolaydır. Evinizde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu küre ait malzemeleri tedarik etmeniz de çok kolaydır.

Malzemeler

 • Biraz zeytinyağı
 • Bir kaşık çemen otu
 • Bir çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı

Malzemeler birbirine iyice karıştırıldıktan sonra ağzı kapalı şekilde en az 5 gün bekletilmelidir. Karışım hazır olduktan sonra eklem bölgelerine iyice sürülmelidir.

Bal ve Keçiboynuzu Tozu Kürü

Bu kür sadece iki malzemeden oluşmamaktadır. Bal ve keçiboynuzu dışında birçok malzemeden oluşan bu kür 4-8 aylık bir kullanım sonucunda istenilen faydayı sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 100 gr. Keçiboynuzu tozu,
 • 50 gram çemen otu tohumu,
 • 100 gram üzüm çekirdeği tozu,
 • 50 gram keten tohumu yağı,
 • 2 ve ya 3 adet karanfil,
 • 50 gram ginseng,
 • 100 gram esmer buğday unu,
 • 1 kilogram kestane balı

Hazırlanışı

Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Her gün düzenli olarak bu karışım tüketilir. Bu kürün de yaş sınırı diğer kürler gibi maksimum 24-25’tir.

Bu bitkisel kürler elbette tek başlarına etkili değildir. Kürlerle birlikte tüketilecek besinlerin etkisi çok önemlidir. Bu kürlerin yanında mutlaka balık çeşitleri; özellikle kefal, uskumru ve palamut ızgara veya buğulama olarak tüketilmelidir. Haftada minimum 2 defa tüketilmesi gereken bu besinlerin içerdiği zengin yağlar, yağ asitleri ve kaliteli besin öğeleri sebebiyle boy uzamasını desteklerler.

Zengin Kür

Malzemeler

 • 10 gram arı sütü,
 • 5 gram polen,
 • 5 gram toz badem,
 • 3 gram ginseng,
 • 5 gram havlıcan,
 • 3 gram propolis,
 • 5 gram siyah üzüm çekirdeği,
 • 3 gram pot baharatı,
 • 50 gram bal
 • 50 gram keçiboynuzu pekmezini

Hazırlanışı

Tüm malzemeler homojen olacak şekilde iyice karıştırdıktan sonra her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Enerji Kürü

Yine 8-16 yaşlarında ki çocukların uygulayabileceği başka bir kür; hem boy uzamasına hem de kilo almaya yardımcı olabilecek bir kür.

Malzemeler

 • Kayısı,
 • İncir,
 • Zerdeçal,
 • Siyah turp,
 • Polen,
 • Kestane halı,
 • Ekinezya,
 • Frenk üzümü,
 • Şahtere otu
 • Muskat

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılarak 1 gün bekletilir ve sonrasında düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Meyve Kürü

Bu karışım da bitkisel bir kürdür. Bitkisel kürlerin neredeyse hepsi gibi bu kür de 8-16 yaş grubu çocuklara yapılıp uygulanır.

Malzemeler

 • Tarçın,
 • Armut,
 • Kayısı,
 • İncir,
 • Dereotu,
 • Poy baharatı
 • Gilaburu

Hazırlanışı

Homojen olarak karıştırılarak düzenli olarak tüketilmelidir.

Melisa Çayı Kürü

Melisa çayının gerginliği almanın yanı sıra boy uzatma özelliği de vardır. Boy uzatma etkisine sahip olması için melisa çayının en az 6 ay boyunca haftada 1 olarak kullanılması gerekir. 1 bardak kaynamış suya 1 tutam melisa yaprağı konularak hazırlanıp çay olarak içilmelidir.

Rüşeym Kürü

Başka bir adıyla buğday özü olan rüşeym, boy uzamasında fazlasıyla etkili bir yöntemdir. Bu kürde buğday özü günde 3 çorba kaşığı olarak tüketilmelidir. Düzenli olarak tüketildiği zaman boy uzamasında etkili olur.

Öneriler

 • Bitkisel kürler tek başlarına çözüm değildir. Yeterli, dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekir.
 • Daha önce kullanmadığınız bir baharat, bitki ile yapılan bir kür bilinmeyen sağlık sorunlara (alerji gibi) sebep olabilir. Çok karışımlı kürleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.
 • Balık türleri tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada en az 2 gün 200-300 er gram olacak şekilde.
 • Çinko boy uzamasını destekleyen önemli bir elementtir. Çinko en fazla kuzu eti, buğday ruşeymi, yumurta, tuzsuz kabak çekirdeği, kaju fıstığı, doğal kakao tozunun içinde bulunur.
 • Doğal olarak bu besinleri karışım olarak değil ama belirli bir sırayla düzenli olarak tüketimini sağlamak boy uzamasını destekleyecektir. Haftada en az 2 defa yağsız kuzu eti yedirerek, buğday ruşeymini yoğurduna ve ya kurabiyesine ekleyerek, sağlıklı atıştırmalık olarak kaju fıstığı, kabak çekirdeği yedirmek, çocukların çinko ihtiyacını karşılamak için alması gereken besinlerin başında gelir.
 • Sadece buğday ruşeymi değil çimlenen her türlü tahılın ( mercimek, soya filizi gibi) büyüme hormonunu destekleyici özelliği vardır.
 • Kürler ve beslenme programıyla beraber çocuğun yaptığı doğru egzersizler ( yüzmek, voleybol, basketbol, ip atlamak gibi) ile gelişme çağında çocukların boy uzamasını destekler.
 • Aşırı kilolar ve bu kilolara bağlı olarak gelişen metabolik sorunlar boy uzamasına dolaylı olarak engel olur. Eğer çocukların kilo problemi var ise öncelikle sağlıklı bir beslenme programıyla ideal kilolarına getirilmeli ve sonra bu kürlere başlanmalıdır.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı genellikle estetik sebepler ve ya sağlık sorunları sebebiyle gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Amacı bacak boyunu uzatmaktır. Ortopedi cerrahlarının uyguladığı bir işlemdir. Yaşınız ne olursa olsun, küçük, genç, orta yaşlı fark etmeden, büyüme plaklarınız kapanmış olsa bile boyunuzu uzatmanın tek yöntemi boy uzatma operasyonudur. Aynı zamanda sadece bacaklara değil kollar için de uygulanabilir. Boy uzatma işlemi sırasında kemik cerrahi işlemle kemiğin kesilen bu parçaları, uzun bir süre zarfı içerisinde her gün yaklaşık olarak 1 milimetre civarında birbirinden ayırarak yapılır. Böylece kemik arasında açılan yeni boşlukta kemik dokusu oluşumu gözlenir. Sonuç olarak kemikte uzama sağlanır. Bu yeni kemik oluşumu işlemine ‘‘Distraksiyon Osteogenezi’’ denir. Kaç santimetrelik bir uzatma işlemi istendiği çok önemlidir. Eğer istenen uzunluk 8 cm ve altı ise, bu işlem uyluk ve ya kaval kemiğine uygulanır. 10 cm veya üzeri bir uzatma işlemi isteniyor ise, bu işlem her iki kemiğe de uygulanmak durumundadır.

Boy uzatma operasyonunun uygulama alanı sadece kemiklerdir, işlem sadece kemiklere yönelik uygulanır. Operasyon yavaş yavaş ilerler ve birden fazla aşamadan oluşur. İşlem yavaş ilerlediği için, uygulandığı bölgeye fizik tedavi uygulanırsa bu süreç daha da kolaylaşır. Bu operasyonda yaş sınırı mevcuttur genellikle 3-4 yaşından itibaren uygulanabilir. Kaç operasyon uygulanacağı ve aşamaları kısalığa göre belirlenmektedir. İşlem uygulanacak çocuk fazla kısa ise, operasyon 2 aşamadan oluşur, birinci aşaması 10 yaş öncesi, ikinci aşaması 10 yaş sonrası olarak planlanmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy Kısalığı Hastalığı Sebebiyle

Boy uzatma ameliyatları tamamen isteğe bağlı estetik sebeplerden de yapılabilir, fakat bazen bu ameliyatların yapılmasının zorunlu olduğu durumlar da mevcuttur. Her toplumun boy ortalaması birbirinden farklıdır ve bu durum kendi içerinde kadın nüfusu ve erkek nüfusu olarak da ayrılır. Toplumdan topluma çok büyük farklılıklar gösteren bu durumun yine de standartları vardır. Bu standartlarda genellikle 150 santimetrenin altında kalan bireylere boy kısalığı teşhisi konur, ayrıca kendi içerisinde de 1.35-1.40 arası cücelik sınıfına girer. Bu durum genetik kökenli ya da çocukken geçirilen çeşitli hastalıklar ciddi derecede boy kısalığına sebep olabilir.

Boy kısalığına sebep olabilecek diğer durumlar ise, beslenme bozuklukları, hormonsal bozukluklar, çocukluk çağında geçirilen bazı böbrek hastalıkları, ilaçla tedavisi olamayan direkt olarak kemikleri etkileyen genetik kökenli hastalıklar ve büyümeyi etkileyen bazı çocukluk çağı hastalıkları sebep olabilir. Diğer hastalıklarda da olduğu gibi, cücelikte de teşhis konduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Cücelikte, büyüme hormonunun yetersiz kalması dışında “Akondroplazi” ve “Hipokondroplazi”, gibi orantısız cücelikler görülmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan tedavilerde uygulanan seans sayılarında değişiklikler meydana gelebilir. Kısa kalan kollar da bu ekstra seanslarda gövdenin oranına uydurulmaktadır. Genellikle 5 yaşında başlanan boy uzatma tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler 5-10 yaş arası ve ergenlik çağında olmak üzere seanslar halinde yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılan tedavilerde operasyon sadece bacaklara değil, kollara da uygulanır. Boy uzatma operasyonları cücelik durumda yapılır. Ancak herhangi bir nedenden dolayı boyu kısa kalmış kişilere de uygulanabilir.

Estetik Amaçlı

Boy uzatma operasyonları öncelikle sadece tedavi amacıyla yapılan ameliyatlardır. Estetik amaçlı yapılan boy uzatma operasyonları tıbbi olarak tabi ki mümkündür fakat etik olarak doğru değildir, çünkü hastanın hayati riski yüksektir. Ameliyat sırasında oluşabilecek herhangi bir komplikasyon hastanın felç kalmasına hatta hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle estetik amaçlı istenen boy uzatma ameliyatlarında hasta öncelikle ortopedi uzmanı tarafından bir psikiyatriye yönlendirilir. Kişide boy kısalığının ruhi bir saplantı haline geldiği düşünülüyorsa o kişiye operasyonda meydana gelebilecek bütün komplikasyonlar anlatılarak tedavi yapılabilir.

Estetik boy uzatma operasyonlarında oluşabilecek ortopedik sorunlar kabul edilemez. Estetik için yapılan boy uzatma operasyonlarında en büyük risk daha önce herhangi bir aksaması olmayan bir insanın operasyon sonrası topallamaya başlamasıdır. Bu durum kesinlikle uzmanlar tarafından göze alınamayacak bir risktir. En sık sorulan sorulardan biri, estetik boy uzatma operasyonunun kendilerine uygun olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabını operasyonun teknik olarak yapılabilirliğinin yanı sıra önemli bazı soruları da uzman hekim ile beraber keşfetmelidir.

Boy Uzatma Ameliyatının Çeşitleri

Boy uzatma operasyonları, kullanılan teknik ve cihazlara göre, eksternal fiksasyon (İlizarov tekniği), internal fiksasyon (motorlu çivi) ve kombine teknik olarak sınıflandırılır.

Motorlu çivi kullanılan yöntemi Türkiye de çok az sayıda doktor yapmaktadır.

İlizarov yönteminde kemik ince teller ve çemberler ile tespit edilir ve bulunan kemiğe uygulanır.

Operasyon öncesinde yapılan gerekli tetkiklerden sonra eğer hasta boyu konusunda aşırı takıntılıysa, doktor operasyon kararı alır. Kemiğin içine motorlu bir çivi takılarak, dışarıdan belli olmamaktadır ve uzatma işlemi uzaktan kumandayla uzaktan yapılmaktadır. İlizarov tekniğinde bacağa dışarıdan uygulanan dış sabitleyiciler kullanılır. Fakat bu cihazlar gelişen teknoloji ile beraber yerini vücudun içine yerleştirilen ve dışarıdan kontrol edilebilen iç sabitleyicilere bırakmıştır. Vücutta açılan küçük bir kesik ile vücudun içine yerleştirilen iç sabitleyicilerin kozmetik sonuçları çok daha iyi olmaktadır. Dışa takılan sabitleyicilerde maalesef bacakta gerçekleşecek uzama miktarı kadar iz kalmaktadır. Kombine teknikte hem iç hem dış sabitleyiciler kullanılmaktadır. Kombine teknik son zamanlarda boy uzatma operasyonlarında en çok kullanılan ameliyat yöntemidir. Kemiğin içine yerleştirilmiş olan çiviler, hastaların sağlığı açısından minimum dezavantaj sağlar. Eğer hastalar daha sonradan talep ederlerse kemiğin içindeki çivi, kemik iyice kaynadıktan sonra çıkarılabilir.

Kombine yöntemin avantajları diğer yöntemlere göre çok daha fazladır, en büyük avantajı diğer yöntemlere göre süreci daha kısadır, dolayısıyla cihaz erken çıktığı için hasta psikolojisine olumlu olarak yansır, Hasta ikinci günden itibaren yürümeye başlayabilir, diğer yöntemlerde olduğu gibi uzun bir süre tekerlekli sandalye kullanılması gerekmez. Fakat öbür yöntemlere göre ameliyatı daha uzun sürer ve yine diğer uygulamalara göre operasyon sırasında kullanılan çiviler dolayısıyla maliyeti çok daha yüksektir.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatlarında öncelikle eğer kişinin kemik yapısına uygun ise, kombine teknik ile içeriye implant(yapay bir madde) yerleştirilir. Bu şekilde hem dışarıdan hem içeriden bir cihaz yardımı ile uzatma yapılmış olur. Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri de tedavi süresinin ciddi oranda kısalmasıdır. Diğer yöntemde sadece içeriye yerleştirilen implant ile uzaktan kumandalı bir cihazdan yararlanılır. Bu kumandalardaki teleskopik çiviler kendi kendine uzamaktadır. Son yöntemde ise ufak kesikler açılıp kemik hafifçe kırılır ve bu kısımlara dış sabitleyici takılır ve o bölgede gerekli materyalin oluşması beklenir. İstenilen materyal oluştuğunda, bu materyal iki ucunda çekilerek günde 1 milimetre olarak uzatılır. Bu uygulama çok yavaş yapılmalıdır. Ağrısız bir uygulama sürecidir.

Operasyonu geçiren hastalar düzenli olarak 15 günde bir doktor kontrolünden geçmektedirler. Her kontrolde oluşan kemik dokusunun durumu teşhis edilmektedir. Eğer bir terslik fark edilirse uzatma hızı yavaşlatılmaktadır. Kemikle birlikte etrafındaki dokularda (kas, damar, vb.) uzadığı için, kontrollerde bu dokularda da oluşan herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilmektedir. Son olarak hedeflenen uzama miktarına ulaşıldığında, bu doku sertleşene kadar beklenmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süresi

Boy uzatma ameliyatı aslında hastanede başlayıp evde de devam eden bir süreçtir. Uzun bir dönemi kapsar, hasta ve doktorun dikkati iyileşme sürecinin olumlu yönde etkiler. Operasyon bittikten sonra genellikle hastanede 2 ila 7 gün arası kalınır. Hastaneden çıktıktan sonra uzatma işlemleri evde de devam eden bir süreçtir. Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilir ve uzama miktarı doktor tarafından kontrol edilir. Uzatma ve sonrasında kemikleri güçlendirme süresinde mutlaka doktora söyledikleri ve tavsiye ettikleri harfiyen yerine getirilmelidir. İyileşme süresi boyunca asla hareketsiz kalınmamalıdır. Kan dolaşımını düzenlemek adına hastanın çok fazla ayakta kalmadan ve yorulmadan yürümesi her zaman faydalıdır. Bir süre sonra egzersizlerle beraber kas yapısı da güçlendirilir. Tamamen iyileşme süresi hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Kemiğe takılan cihazların çıkarılması hastanın yaşına göre değişmektedir, bu süreç olgun bir bireyde yaklaşık olarak 5-6 ayı bulabilir.

Tedavinin ikinci aşaması bazen yetişkin bireylerde oldukça uzun sürmektedir. Tabi ki çocuk ve ya genç yaştaki hastaların iyileşme süreleri yetişkin insanlara göre çok daha kısadır. Kasların da aynı boya gelebilmesi, eklem hareketlerinde sorunlar oluşmaması için bu süreçte yapılacak egzersizler büyük önem taşır. Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığında ağrılarda da azalma görülür. Boy uzatma operasyonlarından sonra rehabilitasyonda çok önemlidir. Hastaların iyileşme süreci hızını arttırmak için doğru bir diyet uygulanmalıdır, besleyici gıdalar, kalsiyum takviyeleri alınmalıdır. Meyve, sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Uygulanan uzatma yöntemine göre bacakta iz kalma olasılığı yüksektir, bunlar daha sonradan estetik operasyonlar ile yok edilebilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Boy uzatma ameliyatı için uygulanan cerrahi işlem yaklaşık olarak 1,5-2 saat kadar sürmektedir. En fazla birkaç saat sürer. Herhangi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda en fazla bir haftaya da taburcu edilir. İyileşme süreci tamamlandığında sabitleme cihazları çıkarılır. Bu cihazların çıkması hastanın yaşına ve iyileşme süresine göre farklılık gösterir. Fakat yöntem ne olursa olsun, 2 ila 3 ay arasında cihazların çıkması, 6 ila 7 ay arasında hastanın kendini toparlaması (fizik tedavi, egzersiz) ile beraber, yaklaşık toplamda 8 ila 10 ay arasında hastalarda normalde dönüş beklenir.

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları

Boy uzatma ameliyatı fiyatlarını etkileyen maalesef birçok husus vardır.

 • Öncelikle işlemin tek bacak mı çift bacak mı gerçekleşeceği önemlidir. Eğer iki bacağa da uygulanacak ise fiyatta değişiklik olur. Birden fazla kemiğe uygulanıp uygulanmayacağı da fiyatı değiştirecek aktörlerdendir.
 • Boy uzatma ameliyatları 3 faklı yöntemle gerçekleştirildiği için hangi yöntemin uygulanacağı bir diğer önemli etkendir çünkü bütün yöntemlerin fiyatları kullanılan malzemeler dolayısıyla farklıdır.
 • İşlemde kullanılacak olan cihaz ve implant sayısı da fiyatı değiştirmektedir. Örneğin kombine teknik ile yapılacak olan bir operasyonda, hem kombine tekniğin diğer tekniklerden daha pahalı olması sebebiyle, hem de intermeduller çiviler kullanıldığı için öbürlerine göre maliyeti çok daha yüksektir.
 • Son olarak işlemin yapılacağı hastane de fiyatı değiştirebilecek etkenler arasındadır.
 • Rakamlar net olarak verilememektedir. Fakat en uygun maliyetli olabilecek yöntem ilizarov yöntemidir.

Bütün bu faktörler doğrultusunda boy uzatma ameliyatı ücretleri 50 bin TL ile 200.000 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Estetik amacıyla gerçekleştirilen bir boy uzatma ameliyatı değil, sağlık sorunundan kaynaklanıyor ise SGK kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Uzun Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli?

Boyundan memnun olmayan birçok insan var. Kısa boylu insanlar, kısalığından şikayet ederken uzun boylu insanlar da kimi zaman “zürafa gibi” durduklarını düşünerek rahatsız oluyorlar. Boyun gerçekte olandan farklı görünümü için birçok kriter var; üzerimize geçirdiklerimiz ise çok mühim. Yanlış kıyafet seçimi ile olduğunuzdan daha kısa görünebilir ya da çok daha uzun görünebilirsiniz. Bu yazıda daha uzun görünmenin sırlarını aktaracağız.

Erkekler İçin Özel Püf Noktalar

 • Her erkek, bir gün takım elbise giyer. Takım elbiselerde sık rastlayabildiğimiz bir model var. Ceketinde yuvaları olan düğmelerin az ötesinde yuvasız düğme detayları, kişiyi hem olduğundan daha kısa gösterecektir hem de olduğundan daha kilolu gösterecektir. O yüzden tek düğmeli takım elbise modelleri uzun görünmek için bir avantaj.
 • Dar kesim bir ceket, omuzların geniş durmasını engelleyecektir. Ve boyunu daha uzun göstermek isteyen bir erkek için omuzlarının geniş durmaması kendi lehinedir.
 • Peki ya takım elbisenin pantolon boyu ne olacak? Pantolonun bitiş hizası, bacak boyu ile doğru orantılı olmalıdır. Aksi halde pantolon paçalarında katlanma olacak bu da bacak boyunu kesecektir ve daha kısa bir görünüme neden olacaktır.
 • Takım elbise demişken, kravatsız olmaz. Kalın kesimleri olan kravatlar, kişiyi daima daha kısa gösterir. İnce kesimli kravatlar ise kişiye daha uzun, daha ince ve zarif bir görünüm katmaktadır.
 • Erkeklerin sıklıkla kullandığı blazer ceketlerin altından giydikleri gömleklerin manşetler de çok önemli. Bir manşet, kendisinin ¼ ü kadar ceketin altından görünmelidir. Daha fazla görünmesi boyu kesecektir.
 • Bir ceketin, paltonun boyu ise orta uyluğa kadar olmalıdır ki kişinin boyu daha uzun görünsün.
 • Bir erkek için ceketin altından bir yelek giyilmesi, görünüme bir diklik katacaktır. Bu da uzun görünmenin sırlarındandır.
 • Giyilen bir gömleğin boyu kasık hizasını geçmemelidir.
 • Kısa saçlı erkekler için, saçlarının önlerinde rampa şekli oluşturmaları da yine boya uzunluk katabilir.

Kadınlar İçin Özel Püf Noktalar

 • Hacimli bir elbiseye bir kemer uydurarak vücudu net bir şekilde bölmek daha uzun görünmeyi engelleyecektir. Hatta hacimli bir elbise giymektense bedene oturan, bel inceliği odaklı elbiseler tercih etmek çok daha uygundur.
 • Etek giyen bir kişi, üstüne giydiği kıyafeti eteğinin içine sokarsa daha uzun bir görünüm elde eder.
 • Topuklu ayakkabı giymek boy uzatmanın en bilinen yöntemlerinden fakat onunda doğru ve yanlış kullanımı var. Ayak bileğinden bağlamalı topuklu ayakkabılar, botlar istenenin aksine bir durum sergiler.
 • Minyon kadınlar, uzun ve bol ceketler tercih etmemelidir. Bu hantal bir görüntüye sebep olurken boyu da daha kısa gösterir. Bel hizasından veya bel hizasına yakın ceketler giymekte fayda var.
 • Çanta seçimleri de bir hayli önemli. Büyük ebattaki çantalar kişiyi daha kısa ve ufak yansıtacaktır. Bu yüzden 10-11 inç ölçüsünü geçmeyen ve düzgün geometrik şekillere sahip çantaları seçmek gerekir.
 • Orta boy hırkalardansa yere kadar uzanan, beden ölçülerine uygun hırkalar tercih etmek boya diklik kesintisiz bir diklik katar.
 • Topuklu ayakkabılar ile bir eteğin, bir elbisenin altına giyilen çorap renginin birebir aynı olması da boyu daha uzun gösterir.
 • Özellikle pastel renkli topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Kalça çevresine değil de bel çevresine vurgu yapan tulumlar, yine boyu uzun gösterir.
 • Boyu kestiği düşünülen mini etekler, dar kesimde seçilmezse eğer boya uzunluk katabilir.
 • Hafif kumaştan tasarlanmış parçalarda derin yırtmaçlar olmasını da püf nokta olarak ekleyelim.
 • Maxi boy etek ve elbise seçimleri avantajlıdır fakat dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi topuklu ayakkabı giymektir ve ikincisi topuklu ayakkabını gizlemektir.

Her İki Cins İçin Ortak Olan Avantaj Detaylar Nelerdir?

 • Kemer kullanımında kalın kemerlerdense ince kemerler tercih etmek bir avantajdır. Önemli bir detay ise, kıyafet ile kemerin mümkünse aynı renkte seçilmesidir.
 • Kıyafetlerin renklerini zıt seçmek ve bedeni ortadan ikiye bölen parçalar, bedeni keskinleştirecektir. Uzun boy görünümü elde etmeye çalışırken bu tarz keskinliklerden kaçınmak gerekir.
 • En ideal olanı monochromatic-tek renk- giyinmektir. Tek renk kuralı vücut hatlarını olabildiğince saklamaktadır, böylelikle görüntünün akışı farklı renkler sebebi ile bozulmamış olur.
 • Son dönemde moda olan manşet paçalı pantolonlar, eşofmanlar kısa boylular için bir avantaj değildir. Aksine bu manşetler, bacak boyunu kesmektedir.
 • Cepleri birbirine yakın kıyafetler tercih etmek, bedenin inceliği ve uzunluğu için uygun olandır.
 • Kafaya takılan bir şapka da boyu birkaç santim uzun göstermektedir.
 • Saçları uzun kişilerin saçlarını toplaması kendileri için daha uzun bir görünüm sağlar ya da upuzun saçlar yerine daha küt kesim, çene hizasına yakın boyda saçlar kullanmak yine avantajdır.
 • Önemli detaylardan bir diğeri ise, yüksek bel pantolon tercih etmektir. Düşük bel pantolonlar, beli aşağıya doğru çektiği için bacak boyunu daha da daraltmaktadır.
 • Boyun derinliği olan kıyafetleri tercih etmek, V yakalı modeller giymek önemlidir. Boyun bölgesini açıkta bırakmak aydınlığı o bölgeye toplar ve böylelikle boyun bölgesi olduğunda daha uzun görünür. Bunun aksine bisiklet yaka modellerden kaçınmakta büyük fayda var. Bisiklet yaka, boynun uzunluğunu daha kısaltacaktır.
 • Yeşil, mavi gibi ana renkler fazla yansıma yaptıkları için bedeni daha kalın gösterir. Beyaz rengi de onlardan biridir. Bu renkler yerine, daha koyu renklerde giyinmek hem daha ince hem de daha uzun bir görünüm sağlamaktadır.
 • En çok kadınların sevdiği canlı renkleri, erkekler de tercih edebilmektedir. Minyon insanlar için parlak renkler, boyu keskinleştirir. Bunların yerine mat renklerde giyinmek daha avantajlıdır.
 • Şort giymek istenildiğinde şortun boyu, diz hizasından birkaç parmak yukarıda olmalıdır. Daha aşağıda olması boyu kısaltır.
 • Dikey çizgileri olan her kıyafet, kısa boylu insanlar için avantajdır. Çünkü dikey çizgiler siluete incelik katarak daha uzun bir görünüm yaratır. Dikey çizgilerin aksine yatay çizgilerden -breton desenlerden- kaçınmak gerekiyor. Yatay çizgiler bedenin genişliğini arttırıyor.
 • Dikey çizgili kıyafetler seçerken yanında dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise, çizgilerin iki üç renk çeşidinden fazla olmaması. Kıyafetlerde karışık desenlerle birlikte renk çeşitliliği de boy uzunluğu için bir dezavantajdır.
 • Geniş paça pantolonlar ve diz hizası itibari ile bol gelen pantolonlar bir dönemin vazgeçilmeziydi. Vazgeçilmez olmasının en büyük nedeni, boya uzunluk katmasıdır dersek yanlış olmaz.
 • Gelelim ayakkabı tercihine. Boyu uzun gösterecek olan ayakkabı modeli, sivri burunlu olanlardır. Hiçbir ayakkabı modeli, sivri burunlu modeller kadar boy uzunluğuna katkı yapmaz. Tabii, yine ayakkabıyı kıyafetin tonlarında, mat renklerde seçmek gerekir.
 • Maksi ve mini parçalar arasındaki tezatlığı kullanarak da avantaj yakalanabilir.
 • Aksesuarlar da giyimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Uzun takılar tercih etmek, yine boya uzunluk yanılgısı katar.

Boy Uzatan İlaçlar ve Haplar Güvenli Midir?

Boyunuzun uzaması elbette güzel bir şey fakat bunun yanında sağlıklı uzaması şart. Boy uzatan ilaçlardan ve haplardan sağlığınız açısından uzak durun kullanmayın. Ülkemiz ortalaması bayanlar için 160 ile 165 arası. Erkekler için ise 170 ile 175 arası. Eğer boyunuz bu standartlarda ise boşuna kendinizi mutsuz hissetmenize gerek yok çünkü gayet normal sayılar. Motivasyonunuzu düşürmeyin bir anda 10 cm uzamayı beklemeyin çünkü böyle bir şey imkansız. Bu yüzden 1 haftada 5 cm boy uzatan adı altındaki ilaçlara kanmayın ve sakın kullanmayın. O ilaçlar tamamen sağlığınızı bozmaya yönelik hazırlanmakta ve boy uzatmakta faydası olmamakta. Boyum neden uzamıyor benim diye düşünüp kendinizi strese sokmayın dediğim gibi her şey genetik özelliklerden geçer. Boy uzamasında yaş olarak bir genelleme yapsak da kişiden kişiye göre değişen bir şeydir aslında. Ergenlik dönemine girme yaşıyla doğrudan orantılıdır. Kızlar mesela ergenlik dönemine erkeklerden daha önce girer. Erkeklerin ergenlik döneminde uzamaları bir süre durur ve sonra bir anda boy atmaya başlarlar. Bol bol süt içilmesi ve olabildiğince basketbol oynanmalıdır.

Hazırlayan: Diyetisyen Hakan KARAYEL

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git