Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

30.11.2017
Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

Yazımızda boy uzatma yolları: boy uzatan sporlar, egzersizler, besinler, vitamin ve mineraller, içecekler ve tarifler, kürler gibi başlıklara değinerek boy nasıl uzar sorusuna etkili cevaplar vereceğiz. Keyifli okumalar!

Boy Uzatan Sporlar

1. Basketbol

Araştırmalara göre net sonuçlar elde edilmiş olmamasıyla beraber basketbol boy uzaması için bilinen spor aktivitelerinden en başta gelen ve en çok bilinenidir. Sürekli olarak esnek hareketlerin yapıldığı bu spor kişinin potaya zıplaması ve basket atması sırasın da meydana gelen ve kasların esnek hale gelmesi ve omurlar arasında yer alan ve yer çekimiyle baskılanan bu kısımlar zıplama ve eli kolu ileri atma hareketleriyle boyun uzamasını sağlayabilmektedir.

2. Voleybol

Voleybol da basketbol gibi sürekli olarak zıplamalar, el ve kolları ileri atma hareketlerinin fazla oluşu bu uzuvların ve omurga aralarındaki boşlukların esnemesi ile boy uzunluğunun artışın da yarar sağlamaktadır. Bu sporun içinde zıplama eylemi olduğu için boy uzatmasına etkisi çoktur.

3. Yüzme

Yüzme etkinliği tüm kasların aynı anda çalışmasını sağladığı için, kolların ileri atılması ve yine kol ve bacaklardaki hareketlerden dolayı ve bel kaslarındaki hareketler de dahil olmak üzere boyda uzamaya ve artışa yardım sağlayabilmektedir. Haftada 2 kere yüzmek, boyunuzu gözle görülür derecede uzatabilir. Yazın mevsim gereği sıkça yapılan bir spordur. Kış mevsiminde ise kapalı havuzlarda bu spora devam edilmesi gerekir.

4. Germe hareketleri

Barfiks çekmek, pilates hareketlerindeki gerilmeler, uzamalar sırt ve bel hareketleri de aynı etkileri yaratarak ve aynı mantıkla düşünülerek boyun uzamasına yardımcı olmaktadır.

5. Bisiklet

Herkes tarafından sevilen bir spordur. Üstelik bisiklet kullanmak çok zevkli bir spordur.  Çoğu ülkede bisikletin oldukça önem taşıdığını bilirsiniz. Bisiklet, hem sağlıklı yaşamanızı sağlamak hem de boyunuzu uzatmak için oldukça etkili bir alettir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bisiklet üzerinde tamamen dik durmanız gerektiğidir. Bisiklette sürekli olarak bacaklar zorlanır ki bu da boyun uzamasını kolaylaştırır. Düzenli olarak bisiklete binilmesi tavsiye edilir. İlk zamanlar bacakları zorlayabilir. Ancak zamanla bu zorlanmanın bittiği görülecektir.

6. İp Atlamak

Yapılan test sonuçlarına göre; kişinin düzenli olarak ip atlaması da boyunun uzamasını sağlar.

7. Koşu

Koşu, kasların gelişimi ve sağlık açısından önemlidir. Günün uygun bir saatini mutlaka koşu için ayırmak gerekir.

Boy Uzatma Egzersizleri

1. Asılma ve gerilme hareketi

Bir barfiks demirine yapılan asılma hareketiyle omurga vücudun ağırlıyla gerilmeye başlar ve eklemlerin uzamasını sağlar. Bu egzersiz boy da aşağı yukarı 1-2 cm’lik kadar uzama sağlar. Fakat sonuç alabilmek için bu egzersizi hemen hemen sürekli yapmanız lazım mesela 2-3 ay kadarlık bir süre. Bu boy uzatma egzersizi diğer egzersizlere göre daha iyi bir sonuç verebilir.

2. Ters asılma hareketi

Bu hareketi düz ve ters şeklinde yaparak vücudumuzda 2 bölgeyi çalıştırmış oluruz. Hareketi düz olarak yaptığımızda kollarımızı ve omurgalarımızı, ters olarak yaptığımızda ise bacaklarımızı çalıştırmış oluruz. Düz hareket için günde 5 dakika, ters hareket için ise günde 10 dakika yapmak yeterli olabilir.

3. Kobra hareketi

Bu hareketi yapmak için avuç içlerinizi omuz seviyesi hizasında yere bakacak şekilde yüz üstü pozisyon pozisyon almanız gerekir. Çeneniz yukarı bakacak şekilde göğüs kafesinizi itmeye çalışın. Bu harekette yine aynı şekilde boy uzatmada oldukça etkili olabilir.

4. Süper kobra hareketi

Bir önceki harekette anlatılanlar gibi kobra pozisyonuna girin ve kalçanızı yukarı doğru itmeye başlayın. Hareketi hızlı yapmaya çalışmayın. Vücudunuzu oldukça germeniz gerekmekte. Hareketi ortalama 20 saniye kadar yapmanız yeterli.

5. Köprü hareketi

Bu hareket için sırt üstü yere yatın ve dizlerinizi bükün, gövdenizi yukarıya doğru itmeye çalışın. Bunu yapmak için kendinizi çok zorlamayın sadece gerilmeye çalışın.

6. Kedi esneme hareketi

Avuç içleri yere bakacak şekilde kalçanız ve bacaklarınız dik olacak şekilde, yerde pozisyon alın ve kafanız kollarınızın arasında bulunsun. Daha sonra derin nefesler alarak kafanızı yukarı kaldırıp geriye doğru itmeye başlayın. Her hareketin arasına 3 saniye koyun ve kendinizi çok sıkmayın.

7. Bacak germe hareketi

Yere oturun ve bacaklarınızı olabildiğince açın. Önce sağ başınızla birlikte sağ bacağınıza doğru gerilmeye, daha sonra iste sol bacağınıza doğru gerilmeye başlayın ve bu hareketi yaparken gerildiğinizi hissedin. Burada ki asıl amacımız gerilerek disklerin açılmasını sağlamak.

8. Masa hareketi

Köprü hareketinde olduğu gibi yere sırt üstü uzanın. Vücudunuz yere paralel paralel biçimde durmasını sağlayın. Bu hareket boy uzatma hareketleri arasında bulunan en zor hareketlerden biridir. Ortalama 10-12 kez yapmanız yeterli.

9. Yay hareketi

Ayakta dik bir biçimde durarak ellerinizi belinize koyun ve başınızı eğebildiğiniz kadar öne eğin. Bu hareketi yaparken dizlerinizi bükmemeye çalışın. Eğer yapamıyorum veya yaparken zorlanıyorum diyorsanız hafif bükerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Başınızın dizlerinize değmesi önemli. Bu hareketi 4-7 saniye aralıklarla yapmalısınız.

10. Esneme hareketi

Ayakta dik durma pozisyonunu alın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Başınızı zorlamadan geri ve yukarıya doğru eğmeye başlayın. Bu harekette en önemli kural dik durmanız. Hareketi 5-10 saniyeler arasında tekrarlayabilirsiniz.

11. Süper esneme hareketi

Ayakta dik pozisyonunu alın ve ellerinizi birleştirip olabildiğince yukarıya doğru itmeye çalışın. Bu hareketi yaptığınızda sırt bölgenizin yani omurganızın gerildiğini hissetmelisiniz. Bu hareket için ayakta duramıyorum diyorsanız uzanarak da yapabilirsiniz. Bu egzersizi 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

12. Eller ensede yay hareketi

Ellerinizi ensede birleştirip olabildiğince öne eğilmeye çalışın fakat dizlerinizi bükmeden. Bu egzersizi 4-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

13. Duvar esneme hareketi

Ayak parmak ucunuzda durmaya çalışın ve ellerinizi yukarı kaldırıp olabildiğince yukarıya doğru itmeye başlayın. Omurganızın dik durmasına dikkat edin. Bu egzersizi 4-6 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

14. Kıvrılma hareketi

Kollarınızı açabildiğiniz kadar açmaya çalışın ve açıkken sağa sola dönmeye, kıvrılmaya başlayın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

15. Temel germe hareketi

Ayakta dik durma pozisyonunu alarak kollarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinizi bükmeden ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

16. Sopa ile esneme hareketi

Bu hareket için bir sopanızın olması gerekiyor. Çubuğu omuz genişliğinde tutarak kollarınızı yukarıya doğru kaldırmaya başlayın. Bu pozisyonu aldıktan sonra sağa ve sola doğru esnemeye başlayın. Bu hareketi 4 saniye aralıklarıyla tekrarlayabilirsiniz.

17. Kase hareketi

Yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı olabildiğince ileriye doğru itmeye başlayın. Her tekrarı 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

18. Diz üstü germe hareketi

Vücudunuzun dik durmasını sağlayacak bir şekilde yere çökün. Başınızı öne eğmeye ve daha sonra ters yöne eğmeye başlayın. Bu hareketi 6-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Boy Uzatan Besinler

Sağlıklı beslenme, boy potansiyelini etkilemede önemli bir faktördür. Besin eksikliği de ters etki göstererek, boy ve kemik gelişimini azaltır. Çalışmalar, beslenmenin insanların daha uzun boylu olmalarına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Böylece, kalsiyum, protein ve diğer besinlerle zenginleştirilmiş gıdalar ile beslenen çocuklarda, büyüme potansiyeli en üst düzeye çıkarabilir.

Uzmanlar tarafından çocuklarda boy uzaması konusunda tüketilmesi gereken besinler şiddetle tavsiye edilir. Beslenme çocukların gelişimlerini sorunsuz tamamlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının gelişimlerine destek vermek için, yedikleri ve içtikleri için gereken hassasiyeti göstermeliler. Her mevsimde oluşan doğal ve taze besinlerin tüketilmesine özen göstermeliler.

Çocukların, doğru beslenme sonucunda vücut gelişimini tamamlayabilmeleri için, ihtiyaçları olan mineral, vitamin, kalsiyum ve protein gibi maddeleri sürekli olacak şekilde tercih etmesine zemin hazırlayarak; kas ve kemik gelişiminin de desteklenmesi ile beraber doğru şekilde boy uzamasına da ortam oluşturulur. Her ne kadar boy uzunluğu genetik faktörlere bağlı olarak değişkenlikler gösterse de, beslenme tarzı ve vitaminler de çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.

1. Tereyağ

Çocuklarda 6 aydan itibaren sıvı yağ ya da margarin yerine tereyağı tercih edilmelidir. Tereyağı içerisinde yüksel miktar da A, K, E vitamini ve protein barındırır. Tüm bu vitaminler büyümeyi ve gelişmeyi destekler.

2. Tavuk ve Kırmızı Et

Hayvansal gıdalar içerisinde protein açısından en zengin gıda tavuktur. İçerdiği protein sayesinde kas ve doku gelişiminde önemli rol oynar. Ayriyeten kırmızı et de protein bakımından zengindir. Çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur.

3. Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından en zengin besin grubudur. İçerdiği yoğun protein sayesinde boy uzamasını teşvik edici özelliği vardır. Probiyotik özelliği sayesinde de sindirim sisteminin düzenlenmesi ve çalışmasında önemli rol oynar. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler boy uzamasına yardımcı olur.

4. Taze Sebze ve Meyveler

Kemiklerin gelişmesi ve büyümesi, kasların güçlenmesi için lif ve vitamin maddelerinin yüksek olduğu taze meyve, sebze, nohut, patates, mango, greyfurt, kavun, havuç, turunçgiller ve kayısı gibi gıdaların tüketilmesine özen gösterilmektedir. Bu gıdaların içerisinde yer alan A vitamini ve folik asit boy uzamasına yardımcı olur.

5. Soya

Bütün sebzelerin içinde en fazla proteine sahip olan besindir. Soyanın içinde bulunan protein kemiklerin güçlenmesine, gelişmesine ve doku kütlesinin artmasına fayda sağlar. Boy uzaması için günlük 50 gram soya tüketimi yeterli olacaktır.

6. Kuru İncir

Lif açısından zengin besindir. İçerisinde yüksek oranda protein barındırır. Hücre yenilenmesine ve boy uzamasına yardımcı olur.

7. Yulaf

İçeriğinde bol miktarda protein barından besindir. Alınan miktarın artmasına bağlı olarak, boy uzamasına yardımcı olurken, kaslarında gelişip güçlenmesine yardımcı olur. Genel olarak her gün 60 gram tüketilmesi gerekmektedir.

8. Pekmez

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan pekmez, enerji vermesiyle bilinir. Çocuk gelişimi açısından önemli rol oynar. İçerisinde demir, magnezyum ve potasyum bulunur.

9. Lahana

İçeriğinde bol miktarda lif ve protein içerir. Kemik gelişimi için oldukça etkili bir besindir. Ayrıca iyi bir C vitamini deposudur. Bu vitamin, bağırsak ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilidir.

10. Susam ve Tahin

Kalsiyum açısından zengin bir besindir. Susamdan elde edilen tahin ise, iyi bir kalsiyum deposudur. Boz uzatmadı ve kimlerin güçlenmesinde süt ile yarış edebilir.

11. Muz

İçerdiği potasyum açısından kemik hücresi yoğunluğunu arttıran bir meyvedir. Vücut sağlığı açısından çok etkilidir. Günde 1 muz yemek, çocukların gelişimi açısından önemlidir.

12. Kuru Yemişler

Kuru yemişler arasında yer alan fındık, ceviz ve badem magnezyum, yağ asitleri ve çinko içerir. Büyüme hormonu salgılamasını arttırır ve boy uzamasında önemli ve olumlu etkisi vardır.

13. Keçiboynuzu

İçeriğinde bol miktarda, B vitamini, B3 vitamini, D vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Çocuk gelişimde boy uzaması ve zeka açısından önemli rol oynar.

Boy Uzatan Vitamin ve Mineraller

1. B1 Vitamini

Tükettiğimiz bir çok gıdanın içerisinde B vitamini bulunmaktadır. Sindirim sistemi, B vitamini alımı ile korunur. Ayriyeten kalp ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar. B1 vitamini pirinç, yer fıstığı ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur. Vücut ve boy uzamasına yardımcı olur.

2. C Vitamini

Vücut sağlığı açısından önemlidir. Güçlü antioksidan kaynağıdır. Vücut direncini arttırarak, hastalıklara karlı koruma sağlarken, kas ve kemik sistemi için de etkilidir. C vitamini diş ve cilt sağlığı açısından önemlidir. Spor yapan kişilerin vücut dirençlerini arttırmasını sağlar.

3. D Vitamini

Gelişim çağındaki çocukların D vitamini tüketmesi gerekmektedir. Kas ve kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Boy uzamasına katkıda bulunması adına D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekir. Akşam güneş ışığı da D vitamini içerir. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini alınmazsa kemikler ve dişler zayıflar. Domates, patates, süt ve narenciye bol miktarda D vitamini içerir.

4. B2 Vitamini

Boy uzamasında size yardımcı olacak en önemli vitaminlerden biridir. Yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Çocuklarınızın tüketmesini sağlamak için, salatalara ekleyebilirsiniz. Tırnak, kemik, saç büyümesine katkı sağlar.

5. Kalsiyum

Kemik gelişiminin olmazsa olmazlarındandır. Her bireyin düzenli olarak kalsiyum alması gerekir. Kalsiyum D vitamini ile birlikte tüketildiği zaman ekstra etki sağlar. Süt ve süt ürünleri, ıspanak ve kara lahanada kalsiyum deposudur. Gelişim çağındaki her çocuk günde 1 bardak süt içmelidir.

6. Protein

Vücut gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Boy uzamasında önemli faktördür. Yeterli protein alınmaz ise kemik ve kas zayıflığına, büyüme geriliğine neden olabilir. Gelişim çağındaki çocukların protein açısından zengin gıdalar tüketmeleri gerekir.

7. Fosfor

Tek başına kalsiyum kemikleri güçlendirmek için yeterli değildir. Bu nedenle kalsiyum ve fosfor kombinasyonu olması gerekmektedir. Fosfor eksikliği, kemik kaybına yol açabilir. Fındık, bakla ve balık fosfor açısından zengindir.

8. Magnezyum

Kemikleri ve kas sistemini güçlendirir. Boy uzamasını ve vücudun gelişmesine katkıda bulunur.

9. Çinko

Boy uzaması için çinko mineraline başvurulmalıdır. Duran kemik büyümesinin yeniden başlamasını sağlar. Çocuğunuzun gelişip, büyümesi için yemeklerine çinko dahil etmelisiniz.

10. Bor

Vücutta bulunan D vitaminini dengelemeye katkı sağlar. D vitamini, kalsiyumun gıda yolu ile emilmesini destekler. Günlük beslenmenize badem, brokoli, fasulye, kayısı, elma ve havuç gibi gıdalar dahil ederek, çocuğunuzun boyunun uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Boy Uzatan İçecekler ve Tarifler

Kuş Üzümlü Gece İçeceği

Kuş üzümlü gece içeceği içine konulan malzeme doğal olduğu için fayda açısından büyük öneme sahiptir. Her gün yenisi yapılması tazelik ve sağlık açısından büyük öneme sahip olur.

Malzemeler

 • Bir bardak kuş üzümü,
 • Bir bardak su,
 • Bir bardak elma suyu,
 • Tat vermesi için az miktarda esmer şeker,

Nasıl yapılır?

 • Esmer şeker hariç diğer malzemeleri blenderden geçiriyoruz. Daha sonra son olarak esmer şekeri de geçiriyoruz.

Ne fayda sağlar?

 • Bunun içerisinde yer alan elma suyu doğal olduğundan kana karışması ve vücuda etki göstermesi daha kuvvetlidir. Kuş üzümün de faydası çoktur.

Çilekli Karışım

Malzemeler

 • Bir bardak çilek,
 • Bir bardak süt,
 • Bir yemek kaşığı bal,

İçinde çilek bulunduğu için mevsiminde olması gerekiyor. Taze olması gerekiyor. İçinde bulunulan sütünde doğallıktan yana olması karışımın tadını güzel yapar. Çilekli karışım renk açısından çocuklarından sevebileceği içecek. Boy olarak da 6 ayda 5-6 cm uzatmaya yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

 • Hepsinden birer bardak olması yeterli olacaktır. Ek olarak da içine bir yemek kaşığı bal ekliyoruz.

Ne fayda sağlar?

 • Çilek sevilen bir meyve olarak bilinir. Sütle karışılınca da çileklerde taze olunca güzel bir mucizevi bir karışım elde edilir. Boyun uzamasına da katkı sağlar.

Arı Sütlü Karışık

Her gün bir bardak tüketilmesi gerekiyor. 1 ay kullanıp 1 ay ara vermeniz lazım gerekiyor. Böylece 1 sene boyunca uygulamış olursunuz. Bu karışımı 10- 22 yaş arası herkes uygulayabilir.

 • Bir bardak süt,
 • Bir tatlı kaşığı arı sütü,
 • Yarım yerli muz,
 • Bir tutam da çiğ kabak çekirdeği,
 • Bir kahve fincanı ceviz sütü,
 • Bir çay kaşığı kakao.

Nasıl yapılır?

 • Muzları blenderden geçirin. Sütün içine tüm malzemeleri koyup karıştırın.

Ne fayda sağlar?

 • Bol malzemeli bir karışımdır. Arılar fayda sağladığına göre de arı sütü de çok güzel bir fayda sağlar. Bunu yanı sıra içinde bulunan ceviz sütü de sağlık ve gelişim açısından faydası gayet iyidir.

Pancar Karışımlı İçecek

İçinde bulanan malzemeleri biraz zor bulabilirsiniz çünkü elinizin altında olan malzemelerden değiller.

 • Bir çay kaşığı pancar kurusu tozu,
 • Bir çay kaşığı keçiboynuzu,
 • İsteğe bağlı arı sütü eklenebilir.

Nasıl yapılır?

 • Bütün malzemeleri karıştırıp blender yardımıyla içeceğiniz hazır olacak.

Ne fayda sağlar?

 • Bu karışım da içinde bol malzemesi bulunur. Keçiboynuzu tozu gayet faydalı bir yiyecek olduğu gibi tozu da gayet karışıma tam bir fayda sağlar. Bunun içerisinde de arı sütü olduğu gibi tam bir güzel karışım elde edilmiş.

Keçi Boynuzlu Karışım

İçinde bulunan keçi boynuzu her şeye faydalıdır. Keçi boynuzunu da kolay bulabilirsiniz. Artık her yerde satılıyor. Ama bu keçi boynuzun kendisi değil tozu kullanılır.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu,
 • Bir su bardağı süt.

Nasıl yapılır?

 • Hepsi bir kap içine konularak hazır hale getirilir.

Ne fayda sağlar?

Keçi boynuzu fayda sağlayan bir yiyecektir. Bundan elde edilende tozu da aynı şekilde fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Her zamanki gibi olanda süt de bunda var. Yani kısaca süt her yerde faydalı.

Ayran ve Kefir

 • Kalsiyum açısından en zengin besinler arasında yer alıyor. Kemik gelişimi açısından oldukça önemli olan kalsiyum, çocukların boy uzamasına yardımcı olur.

Taze Sıkılmış Portakal Suyu

 • Portakalın kalsiyum açısından zengin olduğunu biliyor muydunuz? Yalnızca bir adet portakal içeriğinde tam 65 mg kalsiyum yer almaktadır. Tabi bunun yanında C vitamini deposudur. Çocuklarınızın sabah kahvaltısına sağlıklı meyve ve sebzeleri ekleyerek boy uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Boy Uzatan Kürler

Boy uzunluğu her ırka ve millete göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Genetik faktörlerin çok büyük bir etkisi olsa da beslenme ve yapılan sporlar boy uzunluğumuzu etkileyen önemli faktörlerdir. Sağlıklı beslenmek; protein, yağ, karbonhidrat bakımından dengeli ve omega-3 kaynağı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda başta büyüme hormonu olmak üzere tiroid hormonu ve cinsiyet hormonlarının da çocuğun büyüme ve boyunun uzamasında etkisi vardır. Büyüme hormonu en çok uyku esnasında salgılandığından çocuğun veya ergenlik çağındaki gençlerin kaliteli ve düzenli uyku uyuması da çok önemlidir. Buna ek olarak çeşitli boy uzatma kürleride bulunmaktadır. Boy uzatma kürleri özellikle ergenlik çağındaki gençlerin faydalanabileceği yöntemlerdir. Genellikle 11-22 yaş aralığındaki gençlerin boy uzamasını destekleyici bir unsurdur. Bu kürlerden sadece gençler faydalanıp, fayda görebilirler. Ergenlik çağını bitirmiş kişiler ancak başka yöntemlerle uzama sağlayabilirler. Boy uzatma kürlerinin etkisini tam olarak görülmesi için 6 ay ile 1,5 yıl uygulanması gerekir. Kısa sürede maalesef sonuç alınamaz.

Boy uzatma kürleri en fazla uzamayı 12-14 yaş grubunda sağlar.

 • 12-14 yaş grubunda yaklaşık olarak 8-10 cm,
 • 14-15 yaş grubuna 7-8 cm,
 • 16-17 yaş grubuna 6-7 cm,
 • 18-19 yaş grubuna 5-6 cm,
 • 20-21 yaş grubuna 4-5 cm,
 • 21-22 yaş grubuna 2-3 cm olarak etkiler.

Kür kullanımında dikkat edilmesi gereken çok önemli 2 bölüm vardır.

 • Birincisi haftada en az 3 kez olacak şekilde kefal, palamut ve ya uskumru balıklarından birini haftada en az 200-300 gram tüketmek gerekiyor. Bu balıkların özellikle sırtında bulunan siyah etli bölge boy uzaması için çok önemlidir.
 • İkincisi ise özel olarak hazırlanacak bitkisel çay karışımını 6 ay boyunca haftada 1 kez demlenip içilmelidir.

Hazırlanacak olan bitki çayı karışımı kızlar için ayrı erkekler için ayrıdır.

 • Kızlar için; melisa çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 5 gram melisa yaprağı eklenir sonra 5 dakika demlenmeye bırakılır.
 • Erkekler için; biberiye çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 6 gram biberiye yaprağı eklenip 5 dakika kadar demlenmelidir. Daha sonra hazırlanan bu çaylar içilmelidir.

Bu kür en az 2 yıl boyunca uygulanmalıdır. Bu kürle beraber reoccutan isimli antibiyotiğin asla kullanılmaması gerekmektedir. Eğer kullanılıyorsa bu kür uygulanmaya en az 4 ay sonra başlanmalıdır.

Bitki çaylarını içerken balık yemeye devam edilmelidir, bu kür balık ve bitki çayının beraber kullanımından oluşmaktadır. Özellikle 20 yaş ve üzeri için uygulanması tavsiye edilen bu yöntem, kürle birlikte yapılacak olan egzersiz programı uygulamasıyla daha hızlı sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Bazı bitkilerle de boy uzamasına yardımcı olunabilir. Alternatif tıbbın da gelişmesinde önemli rol oynayan bazı bitkilerin faydaları saymakla bitmemektedir. Ergenlik döneminde uygulanacak olan bu yöntemle etkili sonuçlar alınabilir. Bu faydalı bitkilerle hazırlanacak olan boy uzatma kürünü uygularken sabırlı olunması gerekmektedir. Uzun sürede uygulanması gereken bu kür kadar daha kısa sürede etkisini gösterebilecek kürler de mevcuttur.

Boy Otu Kürü

İçeriği hakkında az şey bilinen bu kürü uygulaması çok kolaydır. Evinizde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu küre ait malzemeleri tedarik etmeniz de çok kolaydır.

Malzemeler

 • Biraz zeytinyağı
 • Bir kaşık çemen otu
 • Bir çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı

 • Malzemeler birbirine iyice karıştırıldıktan sonra ağzı kapalı şekilde en az 5 gün bekletilmelidir. Karışım hazır olduktan sonra eklem bölgelerine iyice sürülmelidir.

Bal ve Keçiboynuzu Tozu Kürü

Bu kür sadece iki malzemeden oluşmamaktadır. Bal ve keçiboynuzu dışında birçok malzemeden oluşan bu kür 4-8 aylık bir kullanım sonucunda istenilen faydayı sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 100 gr. Keçiboynuzu tozu,
 • 50 gram çemen otu tohumu,
 • 100 gram üzüm çekirdeği tozu,
 • 50 gram keten tohumu yağı,
 • 2 ve ya 3 adet karanfil,
 • 50 gram ginseng,
 • 100 gram esmer buğday unu,
 • 1 kilogram kestane balı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Her gün düzenli olarak bu karışım tüketilir. Bu kürün de yaş sınırı diğer kürler gibi maksimum 24-25’tir.

Bu bitkisel kürler elbette tek başlarına etkili değildir. Kürlerle birlikte tüketilecek besinlerin etkisi çok önemlidir. Bu kürlerin yanında mutlaka balık çeşitleri; özellikle kefal, uskumru ve palamut ızgara veya buğulama olarak tüketilmelidir. Haftada minimum 2 defa tüketilmesi gereken bu besinlerin içerdiği zengin yağlar, yağ asitleri ve kaliteli besin öğeleri sebebiyle boy uzamasını desteklerler.

Zengin Kür

Malzemeler

 • 10 gram arı sütü,
 • 5 gram polen,
 • 5 gram toz badem,
 • 3 gram ginseng,
 • 5 gram havlıcan,
 • 3 gram propolis,
 • 5 gram siyah üzüm çekirdeği,
 • 3 gram pot baharatı,
 • 50 gram bal
 • 50 gram keçiboynuzu pekmezini

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler homojen olacak şekilde iyice karıştırdıktan sonra her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Enerji Kürü

Yine 8-16 yaşlarında ki çocukların uygulayabileceği başka bir kür; hem boy uzamasına hem de kilo almaya yardımcı olabilecek bir kür.

Malzemeler

 • Kayısı,
 • İncir,
 • Zerdeçal,
 • Siyah turp,
 • Polen,
 • Kestane halı,
 • Ekinezya,
 • Frenk üzümü,
 • Şahtere otu
 • Muskat

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler karıştırılarak 1 gün bekletilir ve sonrasında düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Meyve Kürü

Bu karışım da bitkisel bir kürdür. Bitkisel kürlerin neredeyse hepsi gibi bu kür de 8-16 yaş grubu çocuklara yapılıp uygulanır.

Malzemeler

 • Tarçın,
 • Armut,
 • Kayısı,
 • İncir,
 • Dereotu,
 • Poy baharatı
 • Gilaburu

Hazırlanışı

 • Homojen olarak karıştırılarak düzenli olarak tüketilmelidir.

Melisa Çayı Kürü

Melisa çayının gerginliği almanın yanı sıra boy uzatma özelliği de vardır. Boy uzatma etkisine sahip olması için melisa çayının en az 6 ay boyunca haftada 1 olarak kullanılması gerekir. 1 bardak kaynamış suya 1 tutam melisa yaprağı konularak hazırlanıp çay olarak içilmelidir.

Rüşeym Kürü

Başka bir adıyla buğday özü olan rüşeym, boy uzamasında fazlasıyla etkili bir yöntemdir. Bu kürde buğday özü günde 3 çorba kaşığı olarak tüketilmelidir. Düzenli olarak tüketildiği zaman boy uzamasında etkili olur.

Öneriler

 • Bitkisel kürler tek başlarına çözüm değildir. Yeterli, dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekir.
 • Daha önce kullanmadığınız bir baharat, bitki ile yapılan bir kür bilinmeyen sağlık sorunlara (alerji gibi) sebep olabilir. Çok karışımlı kürleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.
 • Balık türleri tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada en az 2 gün 200-300 er gram olacak şekilde.
 • Çinko boy uzamasını destekleyen önemli bir elementtir. Çinko en fazla kuzu eti, buğday ruşeymi, yumurta, tuzsuz kabak çekirdeği, kaju fıstığı, doğal kakao tozunun içinde bulunur.
 • Doğal olarak bu besinleri karışım olarak değil ama belirli bir sırayla düzenli olarak tüketimini sağlamak boy uzamasını destekleyecektir. Haftada en az 2 defa yağsız kuzu eti yedirerek, buğday ruşeymini yoğurduna ve ya kurabiyesine ekleyerek, sağlıklı atıştırmalık olarak kaju fıstığı, kabak çekirdeği yedirmek, çocukların çinko ihtiyacını karşılamak için alması gereken besinlerin başında gelir.
 • Sadece buğday ruşeymi değil çimlenen her türlü tahılın ( mercimek, soya filizi gibi) büyüme hormonunu destekleyici özelliği vardır.
 • Kürler ve beslenme programıyla beraber çocuğun yaptığı doğru egzersizler ( yüzmek, voleybol, basketbol, ip atlamak gibi) ile gelişme çağında çocukların boy uzamasını destekler.
 • Aşırı kilolar ve bu kilolara bağlı olarak gelişen metabolik sorunlar boy uzamasına dolaylı olarak engel olur. Eğer çocukların kilo problemi var ise öncelikle sağlıklı bir beslenme programıyla ideal kilolarına getirilmeli ve sonra bu kürlere başlanmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.