Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

30.11.2017
Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

‘Benim neden boyum uzamıyor ? Arkadaşımın boyu benden daha uzun, kıskanıyorum. Çok kısayım’ gibi cümleleri her gün kendi kendinize söylüyorsanız üzülmeyin çünkü bu yazı tam da size göre. Uzun boylu olmak hemen hemen hepimizin hayali aslında. Fakat bu istek belirli bir yaşa kadar sürüp çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Boy uzamasında en önemli etkenimiz genetik özelliklerimiz yani aileden gelen özellikler. Ailede ki bireylerin boy seviyeleri ne kadarsa çocuğun da boy seviyesi ancak o kadar olabilir. Tabii bunu az da olsa değiştirmek yine bizim elimizde. Egzersizlerin, düzenli beslenmenin ve düzenli uykunun da boy uzamasında yeri vardır.

Boy Uzatan Sporlar

 • Basketbol

Araştırmalara göre net sonuçlar elde edilmiş olmamasıyla beraber basketbol boy uzaması için bilinen spor aktivitelerinden en başta gelen ve en çok bilinenidir. Sürekli olarak esnek hareketlerin yapıldığı bu spor kişinin potaya zıplaması ve basket atması sırasın da meydana gelen ve kasların esnek hale gelmesi ve omurlar arasında yer alan ve yer çekimiyle baskılanan bu kısımlar zıplama ve eli kolu ileri atma hareketleriyle boyun uzamasını sağlayabilmektedir.

 • Voleybol

Voleybol da basketbol gibi sürekli olarak zıplamalar, el ve kolları ileri atma hareketlerinin fazla oluşu bu uzuvların ve omurga aralarındaki boşlukların esnemesi ile boy uzunluğunun artışın da yarar sağlamaktadır. Bu sporun içinde zıplama eylemi olduğu için boy uzatmasına etkisi çoktur.

 • Yüzme

Yüzme etkinliği tüm kasların aynı anda çalışmasını sağladığı için, kolların ileri atılması ve yine kol ve bacaklardaki hareketlerden dolayı ve bel kaslarındaki hareketler de dahil olmak üzere boyda uzamaya ve artışa yardım sağlayabilmektedir. Haftada 2 kere yüzmek, boyunuzu gözle görülür derecede uzatabilir. Yazın mevsim gereği sıkça yapılan bir spordur. Kış mevsiminde ise kapalı havuzlarda bu spora devam edilmesi gerekir.

 • Barfiks, pilates ve çeşitli germe hareketleri

Barfiks çekmek, pilates hareketlerindeki gerilmeler, uzamalar sırt ve bel hareketleri de aynı etkileri yaratarak ve aynı mantıkla düşünülerek boyun uzamasına yardımcı olmaktadır.

 • Bisiklet

Herkes tarafından sevilen bir spordur. Üstelik bisiklet kullanmak çok zevkli bir spordur.  Çoğu ülkede bisikletin oldukça önem taşıdığını bilirsiniz. Bisiklet, hem sağlıklı yaşamanızı sağlamak hem de boyunuzu uzatmak için oldukça etkili bir alettir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bisiklet üzerinde tamamen dik durmanız gerektiğidir. Bisiklette sürekli olarak bacaklar zorlanır ki bu da boyun uzamasını kolaylaştırır. Düzenli olarak bisiklete binilmesi tavsiye edilir. İlk zamanlar bacakları zorlayabilir. Ancak zamanla bu zorlanmanın bittiği görülecektir.

 • İp Atlamak

Yapılan test sonuçlarına göre; kişinin düzenli olarak ip atlaması da boyunun uzamasını sağlar.

 • Koşu

Koşu, kasların gelişimi ve sağlık açısından önemlidir. Günün uygun bir saatini mutlaka koşu için ayırmak gerekir.

 • Boy Uzamasını Engelleyen Sporlar

Peki boyda kısalığa sebep olabilecek spor aktiviteleri de var mıdır? Omurgalara baskılardan dolayı oluşabilecek boy kısalığı ise bazı spor dallarının uzun süreli yapılmasında oluşabilmektedir. Bu aktiviteler nelerdir?

Özellikle, halter, futbol, güreş gibi sporlar boy uzamasını önler. Bunun yanı sıra boy uzunluğunu kısaltabilecek spor türlerindendir. Bu sporla ilgilenen kişi ve sporcuların boylarının kısalığı örnek gösterilebilir.

Ne kadar boy uzunluğu kadar boy kısalığı da genetik faktöre bağlı olsa ve çok az miktarda etkisi olan sporda bir etki yaratmaktadır. Halterciler veya çok ağır kaldıran işçiler de omur aralarındaki boşlukların azalmasın da etkilidir. Çok az etkisinden dolayı olsa bile sürekli olarak ağırlık kaldırmak boy kısalığına sebep olabilmektedir.

Boy Uzatan Egzersizler ve Hareketler

Boy uzamasını sağlayan egzersizleri inceleyelim:

 • Asılma ve gerilme hareketi

Bir barfiks demirine yapılan asılma hareketiyle omurga vücudun ağırlıyla gerilmeye başlar ve eklemlerin uzamasını sağlar. Bu egzersiz boy da aşağı yukarı 1-2 cm’lik kadar uzama sağlar. Fakat sonuç alabilmek için bu egzersizi hemen hemen sürekli yapmanız lazım mesela 2-3 ay kadarlık bir süre. Bu boy uzatma egzersizi diğer egzersizlere göre daha iyi bir sonuç verebilir.

 • Ters asılma hareketi

Bu hareketi düz ve ters şeklinde yaparak vücudumuzda 2 bölgeyi çalıştırmış oluruz. Hareketi düz olarak yaptığımızda kollarımızı ve omurgalarımızı, ters olarak yaptığımızda ise bacaklarımızı çalıştırmış oluruz. Düz hareket için günde 5 dakika, ters hareket için ise günde 10 dakika yapmak yeterli olabilir.

 • Kobra hareketi

Bu hareketi yapmak için avuç içlerinizi omuz seviyesi hizasında yere bakacak şekilde yüz üstü pozisyon pozisyon almanız gerekir. Çeneniz yukarı bakacak şekilde göğüs kafesinizi itmeye çalışın. Bu harekette yine aynı şekilde boy uzatmada oldukça etkili olabilir.

 • Süper kobra hareketi

Bir önceki harekette anlatılanlar gibi kobra pozisyonuna girin ve kalçanızı yukarı doğru itmeye başlayın. Hareketi hızlı yapmaya çalışmayın. Vücudunuzu oldukça germeniz gerekmekte. Hareketi ortalama 20 saniye kadar yapmanız yeterli.

 • Köprü hareketi

Bu hareket için sırt üstü yere yatın ve dizlerinizi bükün, gövdenizi yukarıya doğru itmeye çalışın. Bunu yapmak için kendinizi çok zorlamayın sadece gerilmeye çalışın.

 • Kedi esneme hareketi

Avuç içleri yere bakacak şekilde kalçanız ve bacaklarınız dik olacak şekilde, yerde pozisyon alın ve kafanız kollarınızın arasında bulunsun. Daha sonra derin nefesler alarak kafanızı yukarı kaldırıp geriye doğru itmeye başlayın. Her hareketin arasına 3 saniye koyun ve kendinizi çok sıkmayın.

 • Bacak germe hareketi

Yere oturun ve bacaklarınızı olabildiğince açın. Önce sağ başınızla birlikte sağ bacağınıza doğru gerilmeye, daha sonra iste sol bacağınıza doğru gerilmeye başlayın ve bu hareketi yaparken gerildiğinizi hissedin. Burada ki asıl amacımız gerilerek disklerin açılmasını sağlamak.

 • Masa hareketi

Köprü hareketinde olduğu gibi yere sırt üstü uzanın. Vücudunuz yere paralel paralel biçimde durmasını sağlayın. Bu hareket boy uzatma hareketleri arasında bulunan en zor hareketlerden biridir. Ortalama 10-12 kez yapmanız yeterli.

 • Yay hareketi

Ayakta dik bir biçimde durarak ellerinizi belinize koyun ve başınızı eğebildiğiniz kadar öne eğin. Bu hareketi yaparken dizlerinizi bükmemeye çalışın. Eğer yapamıyorum veya yaparken zorlanıyorum diyorsanız hafif bükerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Başınızın dizlerinize değmesi önemli. Bu hareketi 4-7 saniye aralıklarla yapmalısınız.

 • Esneme hareketi

Ayakta dik durma pozisyonunu alın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Başınızı zorlamadan geri ve yukarıya doğru eğmeye başlayın. Bu harekette en önemli kural dik durmanız. Hareketi 5-10 saniyeler arasında tekrarlayabilirsiniz.

 • Süper esneme hareketi

Ayakta dik pozisyonunu alın ve ellerinizi birleştirip olabildiğince yukarıya doğru itmeye çalışın. Bu hareketi yaptığınızda sırt bölgenizin yani omurganızın gerildiğini hissetmelisiniz. Bu hareket için ayakta duramıyorum diyorsanız uzanarak da yapabilirsiniz. Bu egzersizi 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Eller ensede yay hareketi

Ellerinizi ensede birleştirip olabildiğince öne eğilmeye çalışın fakat dizlerinizi bükmeden. Bu egzersizi 4-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Duvar esneme hareketi

Ayak parmak ucunuzda durmaya çalışın ve ellerinizi yukarı kaldırıp olabildiğince yukarıya doğru itmeye başlayın. Omurganızın dik durmasına dikkat edin. Bu egzersizi 4-6 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Kıvrılma hareketi

Kollarınızı açabildiğiniz kadar açmaya çalışın ve açıkken sağa sola dönmeye, kıvrılmaya başlayın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Temel germe hareketi

Ayakta dik durma pozisyonunu alarak kollarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinizi bükmeden ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Bu hareketi 2-4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Sopa ile esneme hareketi

Bu hareket için bir sopanızın olması gerekiyor. Çubuğu omuz genişliğinde tutarak kollarınızı yukarıya doğru kaldırmaya başlayın. Bu pozisyonu aldıktan sonra sağa ve sola doğru esnemeye başlayın. Bu hareketi 4 saniye aralıklarıyla tekrarlayabilirsiniz.

 • Kase hareketi

Yere yüz üstü uzanın ve kollarınızı olabildiğince ileriye doğru itmeye başlayın. Her tekrarı 4 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

 • Diz üstü germe hareketi

Vücudunuzun dik durmasını sağlayacak bir şekilde yere çökün. Başınızı öne eğmeye ve daha sonra ters yöne eğmeye başlayın. Bu hareketi 6-8 saniye aralıklarıyla yapabilirsiniz.

Boy Uzatan Yiyecekler

Sağlıklı beslenme, boy potansiyelini etkilemede önemli bir faktördür. Besin eksikliği de ters etki göstererek, boy ve kemik gelişimini azaltır. Çalışmalar, beslenmenin insanların daha uzun boylu olmalarına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Böylece, kalsiyum, protein ve diğer besinlerle zenginleştirilmiş gıdalar ile beslenen çocuklarda, büyüme potansiyeli en üst düzeye çıkarabilir.

Uzmanlar tarafından çocuklarda boy uzaması konusunda tüketilmesi gereken besinler şiddetle tavsiye edilir. Beslenme çocukların gelişimlerini sorunsuz tamamlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının gelişimlerine destek vermek için, yedikleri ve içtikleri için gereken hassasiyeti göstermeliler. Her mevsimde oluşan doğal ve taze besinlerin tüketilmesine özen göstermeliler.

Çocukların, doğru beslenme sonucunda vücut gelişimini tamamlayabilmeleri için, ihtiyaçları olan mineral, vitamin, kalsiyum ve protein gibi maddeleri sürekli olacak şekilde tercih etmesine zemin hazırlayarak; kas ve kemik gelişiminin de desteklenmesi ile beraber doğru şekilde boy uzamasına da ortam oluşturulur. Her ne kadar boy uzunluğu genetik faktörlere bağlı olarak değişkenlikler gösterse de, beslenme tarzı ve vitaminler de çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.

 • Tereyağ

Çocuklarda 6 aydan itibaren sıvı yağ ya da margarin yerine tereyağı tercih edilmelidir. Tereyağı içerisinde yüksel miktar da A, K, E vitamini ve protein barındırır. Tüm bu vitaminler büyümeyi ve gelişmeyi destekler.

 • Tavuk ve Kırmızı Et

Hayvansal gıdalar içerisinde protein açısından en zengin gıda tavuktur. İçerdiği protein sayesinde kas ve doku gelişiminde önemli rol oynar. Ayriyeten kırmızı et de protein bakımından zengindir. Çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur.

 • Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından en zengin besin grubudur. İçerdiği yoğun protein sayesinde boy uzamasını teşvik edici özelliği vardır. Probiyotik özelliği sayesinde de sindirim sisteminin düzenlenmesi ve çalışmasında önemli rol oynar. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler boy uzamasına yardımcı olur.

 • Taze Sebze ve Meyveler

Kemiklerin gelişmesi ve büyümesi, kasların güçlenmesi için lif ve vitamin maddelerinin yüksek olduğu taze meyve, sebze, nohut, patates, mango, greyfurt, kavun, havuç, turunçgiller ve kayısı gibi gıdaların tüketilmesine özen gösterilmektedir. Bu gıdaların içerisinde yer alan A vitamini ve folik asit boy uzamasına yardımcı olur.

 • Soya

Bütün sebzelerin içinde en fazla proteine sahip olan besindir. Soyanın içinde bulunan protein kemiklerin güçlenmesine, gelişmesine ve doku kütlesinin artmasına fayda sağlar. Boy uzaması için günlük 50 gram soya tüketimi yeterli olacaktır.

 • Kuru İncir

Lif açısından zengin besindir. İçerisinde yüksek oranda protein barındırır. Hücre yenilenmesine ve boy uzamasına yardımcı olur.

 • Yulaf

İçeriğinde bol miktarda protein barından besindir. Alınan miktarın artmasına bağlı olarak, boy uzamasına yardımcı olurken, kaslarında gelişip güçlenmesine yardımcı olur. Genel olarak her gün 60 gram tüketilmesi gerekmektedir.

 • Pekmez

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan pekmez, enerji vermesiyle bilinir. Çocuk gelişimi açısından önemli rol oynar. İçerisinde demir, magnezyum ve potasyum bulunur.

 • Lahana

İçeriğinde bol miktarda lif ve protein içerir. Kemik gelişimi için oldukça etkili bir besindir. Ayrıca iyi bir C vitamini deposudur. Bu vitamin, bağırsak ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilidir.

 • Susam ve Tahin

Kalsiyum açısından zengin bir besindir. Susamdan elde edilen tahin ise, iyi bir kalsiyum deposudur. Boz uzatmadı ve kimlerin güçlenmesinde süt ile yarış edebilir.

 • Muz

İçerdiği potasyum açısından kemik hücresi yoğunluğunu arttıran bir meyvedir. Vücut sağlığı açısından çok etkilidir. Günde 1 muz yemek, çocukların gelişimi açısından önemlidir.

 • Kuru Yemişler

Kuru yemişler arasında yer alan fındık, ceviz ve badem magnezyum, yağ asitleri ve çinko içerir. Büyüme hormonu salgılamasını arttırır ve boy uzamasında önemli ve olumlu etkisi vardır.

 • Keçiboynuzu

İçeriğinde bol miktarda, B vitamini, B3 vitamini, D vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Çocuk gelişimde boy uzaması ve zeka açısından önemli rol oynar.

Boy Uzatan Vitamin ve Mineraller

 • B1 Vitamini

Tükettiğimiz bir çok gıdanın içerisinde B vitamini bulunmaktadır. Sindirim sistemi, B vitamini alımı ile korunur. Ayriyeten kalp ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar. B1 vitamini pirinç, yer fıstığı ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur. Vücut ve boy uzamasına yardımcı olur.

 • C Vitamini

Vücut sağlığı açısından önemlidir. Güçlü antioksidan kaynağıdır. Vücut direncini arttırarak, hastalıklara karlı koruma sağlarken, kas ve kemik sistemi için de etkilidir. C vitamini diş ve cilt sağlığı açısından önemlidir. Spor yapan kişilerin vücut dirençlerini arttırmasını sağlar.

 • D Vitamini

Gelişim çağındaki çocukların D vitamini tüketmesi gerekmektedir. Kas ve kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Boy uzamasına katkıda bulunması adına D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekir. Akşam güneş ışığı da D vitamini içerir. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini alınmazsa kemikler ve dişler zayıflar. Domates, patates, süt ve narenciye bol miktarda D vitamini içerir.

 • B2 Vitamini

Boy uzamasında size yardımcı olacak en önemli vitaminlerden biridir. Yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Çocuklarınızın tüketmesini sağlamak için, salatalara ekleyebilirsiniz. Tırnak, kemik, saç büyümesine katkı sağlar.

 • Kalsiyum

Kemik gelişiminin olmazsa olmazlarındandır. Her bireyin düzenli olarak kalsiyum alması gerekir. Kalsiyum D vitamini ile birlikte tüketildiği zaman ekstra etki sağlar. Süt ve süt ürünleri, ıspanak ve kara lahanada kalsiyum deposudur. Gelişim çağındaki her çocuk günde 1 bardak süt içmelidir.

 • Protein

Vücut gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Boy uzamasında önemli faktördür. Yeterli protein alınmaz ise kemik ve kas zayıflığına, büyüme geriliğine neden olabilir. Gelişim çağındaki çocukların protein açısından zengin gıdalar tüketmeleri gerekir.

 • Fosfor

Tek başına kalsiyum kemikleri güçlendirmek için yeterli değildir. Bu nedenle kalsiyum ve fosfor kombinasyonu olması gerekmektedir. Fosfor eksikliği, kemik kaybına yol açabilir. Fındık, bakla ve balık fosfor açısından zengindir.

 • Magnezyum

Kemikleri ve kas sistemini güçlendirir. Boy uzamasını ve vücudun gelişmesine katkıda bulunur.

 • Çinko

Boy uzaması için çinko mineraline başvurulmalıdır. Duran kemik büyümesinin yeniden başlamasını sağlar. Çocuğunuzun gelişip, büyümesi için yemeklerine çinko dahil etmelisiniz.

 • Bor

Vücutta bulunan D vitaminini dengelemeye katkı sağlar. D vitamini, kalsiyumun gıda yolu ile emilmesini destekler. Günlük beslenmenize badem, brokoli, fasulye, kayısı, elma ve havuç gibi gıdalar dahil ederek, çocuğunuzun boyunun uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Boy Uzatan İçecekler ve Tarifler

Kuş Üzümlü Gece İçeceği

Kuş üzümlü gece içeceği içine konulan malzeme doğal olduğu için fayda açısından büyük öneme sahiptir. Her gün yenisi yapılması tazelik ve sağlık açısından büyük öneme sahip olur.

Malzemeler

 • Bir bardak kuş üzümü,
 • Bir bardak su,
 • Bir bardak elma suyu,
 • Tat vermesi için az miktarda esmer şeker,

Nasıl yapılır?

 • Esmer şeker hariç diğer malzemeleri blenderden geçiriyoruz. Daha sonra son olarak esmer şekeri de geçiriyoruz.

Ne fayda sağlar?

 • Bunun içerisinde yer alan elma suyu doğal olduğundan kana karışması ve vücuda etki göstermesi daha kuvvetlidir. Kuş üzümün de faydası çoktur.

Çilekli Karışım

Malzemeler

 • Bir bardak çilek,
 • Bir bardak süt,
 • Bir yemek kaşığı bal,

İçinde çilek bulunduğu için mevsiminde olması gerekiyor. Taze olması gerekiyor. İçinde bulunulan sütünde doğallıktan yana olması karışımın tadını güzel yapar. Çilekli karışım renk açısından çocuklarından sevebileceği içecek. Boy olarak da 6 ayda 5-6 cm uzatmaya yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

 • Hepsinden birer bardak olması yeterli olacaktır. Ek olarak da içine bir yemek kaşığı bal ekliyoruz.

Ne fayda sağlar?

 • Çilek sevilen bir meyve olarak bilinir. Sütle karışılınca da çileklerde taze olunca güzel bir mucizevi bir karışım elde edilir. Boyun uzamasına da katkı sağlar.

Arı Sütlü Karışık

Her gün bir bardak tüketilmesi gerekiyor. 1 ay kullanıp 1 ay ara vermeniz lazım gerekiyor. Böylece 1 sene boyunca uygulamış olursunuz. Bu karışımı 10- 22 yaş arası herkes uygulayabilir.

 • Bir bardak süt,
 • Bir tatlı kaşığı arı sütü,
 • Yarım yerli muz,
 • Bir tutam da çiğ kabak çekirdeği,
 • Bir kahve fincanı ceviz sütü,
 • Bir çay kaşığı kakao.

Nasıl yapılır?

 • Muzları blenderden geçirin. Sütün içine tüm malzemeleri koyup karıştırın.

Ne fayda sağlar?

 • Bol malzemeli bir karışımdır. Arılar fayda sağladığına göre de arı sütü de çok güzel bir fayda sağlar. Bunu yanı sıra içinde bulunan ceviz sütü de sağlık ve gelişim açısından faydası gayet iyidir.

Pancar Karışımlı İçecek

İçinde bulanan malzemeleri biraz zor bulabilirsiniz çünkü elinizin altında olan malzemelerden değiller.

 • Bir çay kaşığı pancar kurusu tozu,
 • Bir çay kaşığı keçiboynuzu,
 • İsteğe bağlı arı sütü eklenebilir.

Nasıl yapılır?

 • Bütün malzemeleri karıştırıp blender yardımıyla içeceğiniz hazır olacak.

Ne fayda sağlar?

 • Bu karışım da içinde bol malzemesi bulunur. Keçiboynuzu tozu gayet faydalı bir yiyecek olduğu gibi tozu da gayet karışıma tam bir fayda sağlar. Bunun içerisinde de arı sütü olduğu gibi tam bir güzel karışım elde edilmiş.

Keçi Boynuzlu Karışım

İçinde bulunan keçi boynuzu her şeye faydalıdır. Keçi boynuzunu da kolay bulabilirsiniz. Artık her yerde satılıyor. Ama bu keçi boynuzun kendisi değil tozu kullanılır.

Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu,
 • Bir su bardağı süt.

Nasıl yapılır?

 • Hepsi bir kap içine konularak hazır hale getirilir.

Ne fayda sağlar?

Keçi boynuzu fayda sağlayan bir yiyecektir. Bundan elde edilende tozu da aynı şekilde fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Her zamanki gibi olanda süt de bunda var. Yani kısaca süt her yerde faydalı.

Ayran ve Kefir

 • Kalsiyum açısından en zengin besinler arasında yer alıyor. Kemik gelişimi açısından oldukça önemli olan kalsiyum, çocukların boy uzamasına yardımcı olur.

Taze Sıkılmış Portakal Suyu

 • Portakalın kalsiyum açısından zengin olduğunu biliyor muydunuz? Yalnızca bir adet portakal içeriğinde tam 65 mg kalsiyum yer almaktadır. Tabi bunun yanında C vitamini deposudur. Çocuklarınızın sabah kahvaltısına sağlıklı meyve ve sebzeleri ekleyerek boy uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Boy Uzatan Kürler

Boy uzunluğu her ırka ve millete göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Genetik faktörlerin çok büyük bir etkisi olsa da beslenme ve yapılan sporlar boy uzunluğumuzu etkileyen önemli faktörlerdir. Sağlıklı beslenmek; protein, yağ, karbonhidrat bakımından dengeli ve omega-3 kaynağı besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda başta büyüme hormonu olmak üzere tiroid hormonu ve cinsiyet hormonlarının da çocuğun büyüme ve boyunun uzamasında etkisi vardır. Büyüme hormonu en çok uyku esnasında salgılandığından çocuğun veya ergenlik çağındaki gençlerin kaliteli ve düzenli uyku uyuması da çok önemlidir. Buna ek olarak çeşitli boy uzatma kürleride bulunmaktadır. Boy uzatma kürleri özellikle ergenlik çağındaki gençlerin faydalanabileceği yöntemlerdir. Genellikle 11-22 yaş aralığındaki gençlerin boy uzamasını destekleyici bir unsurdur. Bu kürlerden sadece gençler faydalanıp, fayda görebilirler. Ergenlik çağını bitirmiş kişiler ancak başka yöntemlerle uzama sağlayabilirler. Boy uzatma kürlerinin etkisini tam olarak görülmesi için 6 ay ile 1,5 yıl uygulanması gerekir. Kısa sürede maalesef sonuç alınamaz.

Boy uzatma kürleri en fazla uzamayı 12-14 yaş grubunda sağlar.

 • 12-14 yaş grubunda yaklaşık olarak 8-10 cm,
 • 14-15 yaş grubuna 7-8 cm,
 • 16-17 yaş grubuna 6-7 cm,
 • 18-19 yaş grubuna 5-6 cm,
 • 20-21 yaş grubuna 4-5 cm,
 • 21-22 yaş grubuna 2-3 cm olarak etkiler.

Kür kullanımında dikkat edilmesi gereken çok önemli 2 bölüm vardır.

 • Birincisi haftada en az 3 kez olacak şekilde kefal, palamut ve ya uskumru balıklarından birini haftada en az 200-300 gram tüketmek gerekiyor. Bu balıkların özellikle sırtında bulunan siyah etli bölge boy uzaması için çok önemlidir.
 • İkincisi ise özel olarak hazırlanacak bitkisel çay karışımını 6 ay boyunca haftada 1 kez demlenip içilmelidir.

Hazırlanacak olan bitki çayı karışımı kızlar için ayrı erkekler için ayrıdır.

 • Kızlar için; melisa çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 5 gram melisa yaprağı eklenir sonra 5 dakika demlenmeye bırakılır.
 • Erkekler için; biberiye çayı hazırlanır, 1 su bardağı kaynamış suyun üzerine 6 gram biberiye yaprağı eklenip 5 dakika kadar demlenmelidir. Daha sonra hazırlanan bu çaylar içilmelidir.

Bu kür en az 2 yıl boyunca uygulanmalıdır. Bu kürle beraber reoccutan isimli antibiyotiğin asla kullanılmaması gerekmektedir. Eğer kullanılıyorsa bu kür uygulanmaya en az 4 ay sonra başlanmalıdır.

Bitki çaylarını içerken balık yemeye devam edilmelidir, bu kür balık ve bitki çayının beraber kullanımından oluşmaktadır. Özellikle 20 yaş ve üzeri için uygulanması tavsiye edilen bu yöntem, kürle birlikte yapılacak olan egzersiz programı uygulamasıyla daha hızlı sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Bazı bitkilerle de boy uzamasına yardımcı olunabilir. Alternatif tıbbın da gelişmesinde önemli rol oynayan bazı bitkilerin faydaları saymakla bitmemektedir. Ergenlik döneminde uygulanacak olan bu yöntemle etkili sonuçlar alınabilir. Bu faydalı bitkilerle hazırlanacak olan boy uzatma kürünü uygularken sabırlı olunması gerekmektedir. Uzun sürede uygulanması gereken bu kür kadar daha kısa sürede etkisini gösterebilecek kürler de mevcuttur.

Boy Otu Kürü

İçeriği hakkında az şey bilinen bu kürü uygulaması çok kolaydır. Evinizde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu küre ait malzemeleri tedarik etmeniz de çok kolaydır.

Malzemeler

 • Biraz zeytinyağı
 • Bir kaşık çemen otu
 • Bir çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı

 • Malzemeler birbirine iyice karıştırıldıktan sonra ağzı kapalı şekilde en az 5 gün bekletilmelidir. Karışım hazır olduktan sonra eklem bölgelerine iyice sürülmelidir.

Bal ve Keçiboynuzu Tozu Kürü

Bu kür sadece iki malzemeden oluşmamaktadır. Bal ve keçiboynuzu dışında birçok malzemeden oluşan bu kür 4-8 aylık bir kullanım sonucunda istenilen faydayı sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 100 gr. Keçiboynuzu tozu,
 • 50 gram çemen otu tohumu,
 • 100 gram üzüm çekirdeği tozu,
 • 50 gram keten tohumu yağı,
 • 2 ve ya 3 adet karanfil,
 • 50 gram ginseng,
 • 100 gram esmer buğday unu,
 • 1 kilogram kestane balı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Her gün düzenli olarak bu karışım tüketilir. Bu kürün de yaş sınırı diğer kürler gibi maksimum 24-25’tir.

Bu bitkisel kürler elbette tek başlarına etkili değildir. Kürlerle birlikte tüketilecek besinlerin etkisi çok önemlidir. Bu kürlerin yanında mutlaka balık çeşitleri; özellikle kefal, uskumru ve palamut ızgara veya buğulama olarak tüketilmelidir. Haftada minimum 2 defa tüketilmesi gereken bu besinlerin içerdiği zengin yağlar, yağ asitleri ve kaliteli besin öğeleri sebebiyle boy uzamasını desteklerler.

Zengin Kür

Malzemeler

 • 10 gram arı sütü,
 • 5 gram polen,
 • 5 gram toz badem,
 • 3 gram ginseng,
 • 5 gram havlıcan,
 • 3 gram propolis,
 • 5 gram siyah üzüm çekirdeği,
 • 3 gram pot baharatı,
 • 50 gram bal
 • 50 gram keçiboynuzu pekmezini

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler homojen olacak şekilde iyice karıştırdıktan sonra her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Enerji Kürü

Yine 8-16 yaşlarında ki çocukların uygulayabileceği başka bir kür; hem boy uzamasına hem de kilo almaya yardımcı olabilecek bir kür.

Malzemeler

 • Kayısı,
 • İncir,
 • Zerdeçal,
 • Siyah turp,
 • Polen,
 • Kestane halı,
 • Ekinezya,
 • Frenk üzümü,
 • Şahtere otu
 • Muskat

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeler karıştırılarak 1 gün bekletilir ve sonrasında düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Meyve Kürü

Bu karışım da bitkisel bir kürdür. Bitkisel kürlerin neredeyse hepsi gibi bu kür de 8-16 yaş grubu çocuklara yapılıp uygulanır.

Malzemeler

 • Tarçın,
 • Armut,
 • Kayısı,
 • İncir,
 • Dereotu,
 • Poy baharatı
 • Gilaburu

Hazırlanışı

 • Homojen olarak karıştırılarak düzenli olarak tüketilmelidir.

Melisa Çayı Kürü

Melisa çayının gerginliği almanın yanı sıra boy uzatma özelliği de vardır. Boy uzatma etkisine sahip olması için melisa çayının en az 6 ay boyunca haftada 1 olarak kullanılması gerekir. 1 bardak kaynamış suya 1 tutam melisa yaprağı konularak hazırlanıp çay olarak içilmelidir.

Rüşeym Kürü

Başka bir adıyla buğday özü olan rüşeym, boy uzamasında fazlasıyla etkili bir yöntemdir. Bu kürde buğday özü günde 3 çorba kaşığı olarak tüketilmelidir. Düzenli olarak tüketildiği zaman boy uzamasında etkili olur.

Öneriler

 • Bitkisel kürler tek başlarına çözüm değildir. Yeterli, dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekir.
 • Daha önce kullanmadığınız bir baharat, bitki ile yapılan bir kür bilinmeyen sağlık sorunlara (alerji gibi) sebep olabilir. Çok karışımlı kürleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.
 • Balık türleri tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada en az 2 gün 200-300 er gram olacak şekilde.
 • Çinko boy uzamasını destekleyen önemli bir elementtir. Çinko en fazla kuzu eti, buğday ruşeymi, yumurta, tuzsuz kabak çekirdeği, kaju fıstığı, doğal kakao tozunun içinde bulunur.
 • Doğal olarak bu besinleri karışım olarak değil ama belirli bir sırayla düzenli olarak tüketimini sağlamak boy uzamasını destekleyecektir. Haftada en az 2 defa yağsız kuzu eti yedirerek, buğday ruşeymini yoğurduna ve ya kurabiyesine ekleyerek, sağlıklı atıştırmalık olarak kaju fıstığı, kabak çekirdeği yedirmek, çocukların çinko ihtiyacını karşılamak için alması gereken besinlerin başında gelir.
 • Sadece buğday ruşeymi değil çimlenen her türlü tahılın ( mercimek, soya filizi gibi) büyüme hormonunu destekleyici özelliği vardır.
 • Kürler ve beslenme programıyla beraber çocuğun yaptığı doğru egzersizler ( yüzmek, voleybol, basketbol, ip atlamak gibi) ile gelişme çağında çocukların boy uzamasını destekler.
 • Aşırı kilolar ve bu kilolara bağlı olarak gelişen metabolik sorunlar boy uzamasına dolaylı olarak engel olur. Eğer çocukların kilo problemi var ise öncelikle sağlıklı bir beslenme programıyla ideal kilolarına getirilmeli ve sonra bu kürlere başlanmalıdır.

Boy Uzatma Ameliyatı 

Boy uzatma ameliyatı genellikle estetik sebepler ve ya sağlık sorunları sebebiyle gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Amacı bacak boyunu uzatmaktır. Ortopedi cerrahlarının uyguladığı bir işlemdir. Yaşınız ne olursa olsun, küçük, genç, orta yaşlı farketmeden, büyüme plaklarınız kapanmış olsa bile boyunuzu uzatmanın tek yöntemi boy uzatma operasyonudur. Aynı zamanda sadece bacaklara değil kollar için de uygulanabilen bir operasyondur. Boy uzatma işlemi sırasında kemik cerrahi işlemle kemiğin kesilen bu parçaları, uzun bir süre zarfı içerisinde her gün yaklaşık olarak 1 milimetre civarında birbirinden ayırarak yapılır. Böylece kemik arasında açılan yeni boşlukta kemik dokusu oluşumu gözlenir. Sonuç olarak kemikte uzama sağlanır. Bu yeni kemik oluşumu işlemine distraksiyon osteogenezi denir. Kaç santimetrelik bir uzatma işlemi istendiği çok önemlidir. Eğer istenen uzunluk 8 cm ve altı ise, bu işlem uyluk ve ya kaval kemiğine uygulanır. 10 cm ve ya üzeri bir uzatma işlemi isteniyor ise, bu işlem her iki kemiğe de uygulanmak durumundadır. Boy uzatma operasyonunun uygulama alanı sadece kemiklerdir, işlem sadece kemiklere yönelik uygulanır. Operasyon yavaş yavaş ilerler ve birden fazla aşamadan oluşmaktadır. İşlem yavaş ilerlediği için,uygulandığı bölgeye fizik tedavi uygulandığı zaman süreç daha da kolaylaşır. Bu operasyonda yaş sınırı mevcuttur genellikle 3-4 yaşından itibaren uygulanır. Kaç operasyon uygulanacağı ve aşamaları kısalığa göre belirlenmektedir. İşlem uygulanacak çocuk fazla kısa ise, operasyon 2 aşamadan oluşur, birinci aşaması 10 yaş öncesi, ikinci aşaması 10 yaş sonrası olarak planlanmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy Kısalığı Hastalığı Sebebiyle

Boy uzatma ameliyatları tamamen isteğe bağlı estetik sebeplerden de yapılabilir, fakat bazen bu ameliyatların yapılmasının zorunlu olduğu durumlar da mevcuttur. Her toplumun boy ortalaması birbirinden farklıdır ve bu durum kendi içerinde kadın nüfusu ve erkek nüfusu olarak da ayrılır. Toplumdan topluma çok büyük farklılıklar gösteren bu durumun yine de standartları vardır. Bu standartlarda genellikle 150 santimetrenin altında kalan bireylere boy kısalığı teşhisi konur, ayrıca kendi içerisinde de 1.35-1.40 arası cücelik sınıfına girer. Bu durum genetik kökenli ya da çocukken geçirilen çeşitli hastalıklar ciddi dereede boy kısalığına sebep olabilir. Boy kısalığına sebep olabilecek diğer durumlar ise, beslenme bozuklukları, hormonal bozukluklar, çocukluk çağında geçirilen bazı böbrek hastalıkları, ilaçla tedavisi olamayan direkt olarak kemikleri etkileyen genetik kökenli hastalıklar ve büyümeyi etkileyen bazı çocukluk çağı hastalıkları sebep olabilir. Diğer hastalıklarda da olduğu gibi, cücelikte de teşhis konduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Cücelikte, büyüme hormonunun yetersiz kalması dışında “akondroplazi” ve “hipokondroplazi”, gibi orntısız cücelikler görülmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan tedavilerde uygulanan seans sayılarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Kısa kalan kollar da bu ekstra seanslarda gövdenin oranına uydurulmaktadır. Genellikle 5 yaşında başlanan boy uzatma tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler 5-10 yaş arası ve ergenlik çağında olmak üzere seanslar halinde yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılan tedavilerde operasyon sadece bacaklara değil, kollara da uygulanır. Boy uzatma operasyonlarıen sık cücelik durumda yapılır. Ancak herhangi farklı nedenlerden dolayı boyu kısa kalmış herkese uygulanma ihtimali vardır.

Estetik Amaçlı

Boy uzatma operasyonları öncelikle sadece tedavi amacıyla yapılan ameliyatlardır. Estetik amaçlı yapılan boy uzatma operasyonları tıbbi olarak tabi ki mümkündür fakat;etik olarak doğru değildir, çünkü hastanın hayati riski yüksektir. Ameliyat sırasında oluşabilecek herhangi bir komplikasyon hastanın felç kalmasına hatta hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle estetik amaçlı istenen boy uzatma ameliyatlarında hasta öncelikle ortopedi uzmanı tarafından bir psikiyatra yönlendirilmektedir. Kişide boy kısalığının ruhi bir saplantı haline geldiği düşünülüyorsa o kişiye operasyonda meydana gelebilecek bütün komplikasyonlar anlatılarak tedavi yapılabilir. Estetik boy uzatma operasyonlarında oluşabilecek ortopedik sorunlar kabul edilemez. Estetik için yapılan boy uzatma operasyonlarında en büyük risk daha önce herhangi bir akması olmayan bir insanın operasyon sonrası topallamaya başlamasıdır. Bu durum kesinlikle uzmanlar tarafından göze alınamayacak bir risktir. En sık sorulan sorulardan biri, estetik boy uzatma operasyonunun kendilerine uygun olup olmadığıdır. bu sorunun cevabını operasyonun teknik olarak yapılabilirliğinin yanı sıra önemli bazı soruları da uzman hekim ile beraber keşfetmelidir.

Boy Uzatma Ameliyatı Çeşitleri

Boy uzatma operasyonları, kullanılan teknik ve cihazlara göre, eksternal fiksasyon (İlizarov tekniği), internal fiksasyon (motorlu çivi) ve kombine teknik olarak sınıflandırılır. Motorlu çivi kullanılan yöntemi Türkiye de çok az sayıda doktor yapmaktadır. İlizarov yönteminde kemik ince teller ve çemberler ile tespit edilir ve bulunan ikl kemiğe uygulanır. Operasyon öncesinde yapılan gerekli tetkiklerden sonra eğer hasta boyu konusunda aşırı takıntılıysa, doktor operasyon kararı alır. Kemiğin içine motorlu bir çivi takılarak, dışarıdan belli olmamaktadır ve uzatma işlemi uzaktan kumandayla uzaktan yapılmaktadır. İlizarov tekniğinde bacağa dışarıdan uygulanan dış sabitleyiciler kullanılır. fakat bu cihazlar gelişen teknoloji ile beraber yerini vücudun içine yerleştirilen ve dışarıdan kontrol edilebilen iç sabitleyicilere bırakmıştır. Vücutta açılan küçük bir kesik ile vücudun içine yerleştirilen iç sabitleyicilerin kozmetik sonuçları çok daha iyi olmaktadır. Dışa takılan sabitleyicilerde maalesef bacakta gerçekleşecek uzama miktarı kadar iz kalmaktadır. Kombine teknikte hem iç hem dış sabitleyiciler kullanılmaktadır. Kombine teknik son zamanlarda boy uzatma operasyonlarında en çok kullanılan ameliyat yöntemidir. Kemiğin içine yerleştrilmiş olan çiviler, hastaların sağlığı açısından minimum dezavantaj sağlar. Eğer hastalar daha sonradan talep ederlerse kemiğin içindeki çivi, kemik iyice kaynadıktan sonra çıkarılabilir. Kombine yöntemin avantajları düğer yöntemlere göre çok daha fazladır, en büyük avantajı diğer yöntemlere göre süreci daha kısadır, dolayısıyla cihaz erken çıktığı için hasta psikolojisine olumlu olarak yansır, Hasta ikinci günden itibaren yürümeye başlayabilir, diğer yöntemlerde olduğu gibi uzun bir süre tekerlekli sandalye kullanılması gerekmez. Fakat, öbür yöntemlere göre ameliyatı daha uzun sürer ve yine diğer uygulamalara göre operasyon sırasında kullanılan çiviler dolayısıyla maliyeti çok daha yüksektir.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatlarında öncelikle eğer kişinin kemik yapısına uygun ise, kombine teknik ile içeriye implant yerleştirilir. Bu şekilde hem dışarıdan hm içeriden bir cihaz yardımı ile uzatma yapılmış olur. Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri de tedavi süresinin ciddi oranda kısalmasıdır. Diğer yöntemde sadece içeriye yerleştirilen implant ile uzaktan kumandalı bir cihazdan yararlanılır. Bu kumandalardaki teleskopik çiviler kendi kendine uzamaktadır. Son yöntemde ise ufak kesikler açılıp kemik hafifçe kırılır ve bu kısımlara dış sabitleyici takılır ve o bölgede gerekli materyalin oluşması beklenir. İstenilen materyal oluştuğunda, bu materyal iki ucunda çekilerek günde 1 milimetre olarak uzatılır. Bu uygulama çok yavaş yapılmalıdır. Ağrısız bir uygulama sürecidir. Operasyonu geçiren hastalar düzenli olarak 15 günde bir doktor kontrolünden geçmektedirler. Her kontrolde oluşan kemik dokusunun durumu teşhis edilmektedir. Eğer bir terslik fark edilirse uzatma hızı yavaşlatılmaktadır. Kemikle birlikte etrafındaki dokularda (kas, damar, vb) uzadığı için, kontrollerde bu dokularda da oluşan herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilmektedir. Son olarak hedeflenen uzama miktarına ulaşıldığında, bu doku sertleşene kadar beklenmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süresi

Boy uzatma ameliyatı aslında hastanede başlayıp evde de devam eden bir süreçtir. Uzun bir dönemi kapsar, hasta ve doktorun dikkati iyileşme sürecinin olumlu yönde etkiler. Operasyon bittikten sonra genellikle hastanede 2 ila 7 gün arası kalınır. Hastaneden çıktıktan sonra uzatma işlemleri evde de devam eden bir süreçtir. düzeli olarak doktor kontrollerine gidilir ve uzama miktarı doktor tarafından kontrol edillir. Uzatma ve sonrasında kemikleri güçlendirme süresinde mutlaka doktora söyledikleri ve tavsiye ettikleri harfiyen yerine getirilmelidir. İyileşme süresi boyunca asla hareketsiz kalınmamalıdır. Kan dolaşımını düzenlemek adına hastanın çok fazla ayakta kalmadan ve yorulmadan yürümesi her zaman faydalıdır. Bir süre sonra egzersizlerle beraber kas yapısı da güçlendirilir. Tamamen iyileşme süresi hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Kemiğe takılan cihazların çıkarılması hastanın yaşına göre değişmektedir, bu süreç olgun bir bireyde yaklaşık olarak 5-6 ayı bulabilir. Tedavinin ikinci aşaması bazen yetişkin bireylerde oldukça uzun sürmektedir. Tabi ki çocuk ve ya genç yaştaki hastaların iyileşme süreleri yetişkin insanlara göre çok daha kısadır. Kasların da aynı boya gelebilmesi, eklem hareketlerinde sorunlar oluşmaması için bu süreçte yapılacak egzersizler büyük önem taşır. Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığında ağrılarda da azalma görülür. Boy uzatma operasyonlarından sonra rehabilitasyonda çok önemlidir. Hastaların iyileşme süreci hızını arttırmak için doğru bir diyet uygulanmalıdır, besleyici gıdalar, kalsiyum takviyeleri alınmalıdır. Meyve, sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Uygulanan uzatma yöntemine göre bacakta iz kalma olasılığı yüksektir, bunlar daha sonradan estetik operasyonlar ile yok edilebilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Boy uzatma ameliyatı için uygulanan cerrahi işlem yaklaşık olarak 1,5-2 saat kadar sürmektedir. En fazla saat sürer. Herhangi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda en fazla haftaya kadar da taburcu edilir. İyileşme süreci tamamlandığında sabitleme cihazları çıkarılır. bu cihazların çıkması hastanın yaşına ve iyileşme süresine göre farklılık gösterir. Fakat yöntem ne olursa olsun, 2 ila 3 ay arasında cihazların çıkması, 6 ila 7 ay arasında hastanın kendini toparlaması (fizik tedavi, egzersiz) ile beraber, yaklaşık toplamda 8 ila 10 ay arasında hastalarda normalde dönüş beklenir.

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları

Boy uzatma ameliyatı fiyatlarını etkileyen maalesef birçok husus vardır. Öncelikle işlemin tek bacak mı çift bacak mı gerçekleşeceği önemlidir. Eğer iki bacağa da uygulanacak ise fiyat da değişiklik olur. Birden fazla kemiğe uygulanıp uygulanmayacağı da fiyatı değiştirecek aktörlerdendir. Boy uzatma ameliyatları 3 faklı yöntemle gerçekleştirildiği için hangi yöntemin uygulanacağı bir diğer önemli etkendir çünkü bütün yöntemlerin fiyatları kullanılan malzemeler dolayısıyla farklıdır. İşlemde kullanılacak olan cihaz ve implant sayısı da fiyatı değiştirmektedir. Örneğin kombine teknik ile yapılacak olan bir operasyonda, hem kombine tekniğin diğer tekniklerden daha pahalı olması sebebiyle, hem de intermeduller çiviler kullanıldığı için öbürlerine göre maliyeti çok daha yüksektir. Son olarak işlemin yapılacağı hastane de fiyatı değiştirebilecek etkenler arasındadır. Rakamlar net olarak verilememektedir. Fakat en uygun maliyetli olabilecek yöntem ilizarov yöntemidir. Bütün bu faktörler doğrultusunda boy zatma amelitatı ücretleri 50 bin TL ile 200.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Estetik amacıyla gerçekleştirilen bir boy uzatma ameliyatı değil, sağlık sorunundan kaynaklanıyor ise ise SGK kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Uzun Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli?

Boyundan memnun olmayan birçok insan var. Kısa boylu insanlar, kısalığından şikayet ederken uzun boylu insanlar da kimi zaman “zürafa gibi” durduklarını düşünerek rahatsız oluyorlar. Boyun gerçekte olandan farklı görünümü için birçok kriter var; üzerimize geçirdiklerimiz ise çok mühim. Yanlış kıyafet seçimi ile olduğunuzdan daha kısa görünebilir ya da çok daha uzun görünebilirsiniz. Bu yazıda daha uzun görünmenin sırlarını aktaracağız.

Erkekler İçin Özel Püf Noktalar

 • Her erkek, bir gün takım elbise giyer. Takım elbiselerde sık rastlayabildiğimiz bir model var. Ceketinde yuvaları olan düğmelerin az ötesinde yuvasız düğme detayları, kişiyi hem olduğundan daha kısa gösterecektir hem de olduğundan daha kilolu gösterecektir. O yüzden tek düğmeli takım elbise modelleri uzun görünmek için bir avantaj.
 • Dar kesim bir ceket, omuzların geniş durmasını engelleyecektir. Ve boyunu daha uzun göstermek isteyen bir erkek için omuzlarının geniş durmaması kendi lehinedir.
 • Peki ya takım elbisenin pantolon boyu ne olacak? Pantolonun bitiş hizası, bacak boyu ile doğru orantılı olmalıdır. Aksi halde pantolon paçalarında katlanma olacak bu da bacak boyunu kesecektir ve daha kısa bir görünüme neden olacaktır.
 • Takım elbise demişken, kravatsız olmaz. Kalın kesimleri olan kravatlar, kişiyi daima daha kısa gösterir. İnce kesimli kravatlar ise kişiye daha uzun, daha ince ve zarif bir görünüm katmaktadır.
 • Erkeklerin sıklıkla kullandığı blazer ceketlerin altından giydikleri gömleklerin manşetler de çok önemli. Bir manşet, kendisinin ¼ ü kadar ceketin altından görünmelidir. Daha fazla görünmesi boyu kesecektir.
 • Bir ceketin, paltonun boyu ise orta uyluğa kadar olmalıdır ki kişinin boyu daha uzun görünsün.
 • Bir erkek için ceketin altından bir yelek giyilmesi, görünüme bir diklik katacaktır. Bu da uzun görünmenin sırlarındandır.
 • Giyilen bir gömleğin boyu kasık hizasını geçmemelidir.
 • Kısa saçlı erkekler için, saçlarının önlerinde rampa şekli oluşturmaları da yine boya uzunluk katabilir.

Kadınlar İçin Özel Püf Noktalar

 • Hacimli bir elbiseye bir kemer uydurarak vücudu net bir şekilde bölmek daha uzun görünmeyi engelleyecektir. Hatta hacimli bir elbise giymektense bedene oturan, bel inceliği odaklı elbiseler tercih etmek çok daha uygundur.
 • Etek giyen bir kişi, üstüne giydiği kıyafeti eteğinin içine sokarsa daha uzun bir görünüm elde eder.
 • Topuklu ayakkabı giymek boy uzatmanın en bilinen yöntemlerinden fakat onunda doğru ve yanlış kullanımı var. Ayak bileğinden bağlamalı topuklu ayakkabılar, botlar istenenin aksine bir durum sergiler.
 • Minyon kadınlar, uzun ve bol ceketler tercih etmemelidir. Bu hantal bir görüntüye sebep olurken boyu da daha kısa gösterir. Bel hizasından veya bel hizasına yakın ceketler giymekte fayda var.
 • Çanta seçimleri de bir hayli önemli. Büyük ebattaki çantalar kişiyi daha kısa ve ufak yansıtacaktır. Bu yüzden 10-11 inç ölçüsünü geçmeyen ve düzgün geometrik şekillere sahip çantaları seçmek gerekir.
 • Orta boy hırkalardansa yere kadar uzanan, beden ölçülerine uygun hırkalar tercih etmek boya diklik kesintisiz bir diklik katar.
 • Topuklu ayakkabılar ile bir eteğin, bir elbisenin altına giyilen çorap renginin birebir aynı olması da boyu daha uzun gösterir.
 • Özellikle pastel renkli topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Kalça çevresine değil de bel çevresine vurgu yapan tulumlar, yine boyu uzun gösterir.
 • Boyu kestiği düşünülen mini etekler, dar kesimde seçilmezse eğer boya uzunluk katabilir.
 • Hafif kumaştan tasarlanmış parçalarda derin yırtmaçlar olmasını da püf nokta olarak ekleyelim.
 • Maxi boy etek ve elbise seçimleri avantajlıdır fakat dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Birincisi topuklu ayakkabı giymektir ve ikincisi topuklu ayakkabını gizlemektir.

Her İki Cins İçin Ortak Olan Avantaj Detaylar Nelerdir?

 • Kemer kullanımında kalın kemerlerdense ince kemerler tercih etmek bir avantajdır. Önemli bir detay ise, kıyafet ile kemerin mümkünse aynı renkte seçilmesidir.
 • Kıyafetlerin renklerini zıt seçmek ve bedeni ortadan ikiye bölen parçalar, bedeni keskinleştirecektir. Uzun boy görünümü elde etmeye çalışırken bu tarz keskinliklerden kaçınmak gerekir.
 • En ideal olanı monochromatic-tek renk- giyinmektir. Tek renk kuralı vücut hatlarını olabildiğince saklamaktadır, böylelikle görüntünün akışı farklı renkler sebebi ile bozulmamış olur.
 • Son dönemde moda olan manşet paçalı pantolonlar, eşofmanlar kısa boylular için bir avantaj değildir. Aksine bu manşetler, bacak boyunu kesmektedir.
 • Cepleri birbirine yakın kıyafetler tercih etmek, bedenin inceliği ve uzunluğu için uygun olandır.
 • Kafaya takılan bir şapka da boyu birkaç santim uzun göstermektedir.
 • Saçları uzun kişilerin saçlarını toplaması kendileri için daha uzun bir görünüm sağlar ya da upuzun saçlar yerine daha küt kesim, çene hizasına yakın boyda saçlar kullanmak yine avantajdır.
 • Önemli detaylardan bir diğeri ise, yüksek bel pantolon tercih etmektir. Düşük bel pantolonlar, beli aşağıya doğru çektiği için bacak boyunu daha da daraltmaktadır.
 • Boyun derinliği olan kıyafetleri tercih etmek, V yakalı modeller giymek önemlidir. Boyun bölgesini açıkta bırakmak aydınlığı o bölgeye toplar ve böylelikle boyun bölgesi olduğunda daha uzun görünür. Bunun aksine bisiklet yaka modellerden kaçınmakta büyük fayda var. Bisiklet yaka, boynun uzunluğunu daha kısaltacaktır.
 • Yeşil, mavi gibi ana renkler fazla yansıma yaptıkları için bedeni daha kalın gösterir. Beyaz rengi de onlardan biridir. Bu renkler yerine, daha koyu renklerde giyinmek hem daha ince hem de daha uzun bir görünüm sağlamaktadır.
 • En çok kadınların sevdiği canlı renkleri, erkekler de tercih edebilmektedir. Minyon insanlar için parlak renkler, boyu keskinleştirir. Bunların yerine mat renklerde giyinmek daha avantajlıdır.
 • Şort giymek istenildiğinde şortun boyu, diz hizasından birkaç parmak yukarıda olmalıdır. Daha aşağıda olması boyu kısaltır.
 • Dikey çizgileri olan her kıyafet, kısa boylu insanlar için avantajdır. Çünkü dikey çizgiler siluete incelik katarak daha uzun bir görünüm yaratır. Dikey çizgilerin aksine yatay çizgilerden -breton desenlerden- kaçınmak gerekiyor. Yatay çizgiler bedenin genişliğini arttırıyor.
 • Dikey çizgili kıyafetler seçerken yanında dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise, çizgilerin iki üç renk çeşidinden fazla olmaması. Kıyafetlerde karışık desenlerle birlikte renk çeşitliliği de boy uzunluğu için bir dezavantajdır.
 • Geniş paça pantolonlar ve diz hizası itibari ile bol gelen pantolonlar bir dönemin vazgeçilmeziydi. Vazgeçilmez olmasının en büyük nedeni, boya uzunluk katmasıdır dersek yanlış olmaz.
 • Gelelim ayakkabı tercihine. Boyu uzun gösterecek olan ayakkabı modeli, sivri burunlu olanlardır. Hiçbir ayakkabı modeli, sivri burunlu modeller kadar boy uzunluğuna katkı yapmaz. Tabii, yine ayakkabıyı kıyafetin tonlarında, mat renklerde seçmek gerekir.
 • Maksi ve mini parçalar arasındaki tezatlığı kullanarak da avantaj yakalanabilir.
 • Aksesuarlar da giyimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Uzun takılar tercih etmek, yine boya uzunluk yanılgısı katar.

Boy Uzatan İlaçlar ve Haplar

Boyunuzun uzaması elbette güzel bir şey fakat bunun yanında sağlıklı uzaması şart. Boy uzatan ilaçlardan ve haplardan sağlığınız açısından uzak durun kullanmayın. Ülkemiz ortalaması bayanlar için 160 ile 165 arası. Erkekler için ise 170 ile 175 arası. Eğer boyunuz bu standartlarda ise boşuna kendinizi mutsuz hissetmenize gerek yok çünkü gayet normal sayılar. Motivasyonunuzu düşürmeyin bir anda 10 cm uzamayı beklemeyin çünkü böyle bir şey imkansız. Bu yüzden 1 haftada 5 cm boy uzatan adı altındaki ilaçlara kanmayın ve sakın kullanmayın. O ilaçlar tamamen sağlığınızı bozmaya yönelik hazırlanmakta ve boy uzatmakta faydası olmamakta. Boyum neden uzamıyor benim diye düşünüp kendinizi strese sokmayın dediğim gibi her şey genetik özelliklerden geçer. Boy uzamasında yaş olarak bir genelleme yapsak da kişiden kişiye göre değişen bir şeydir aslında. Ergenlik dönemine girme yaşıyla doğrudan orantılıdır. Kızlar mesela ergenlik dönemine erkeklerden daha önce girer. Erkeklerin ergenlik döneminde uzamaları bir süre durur ve sonra bir anda boy atmaya başlarlar. Bol bol süt içilmesi ve olabildiğince basketbol oynanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.