Biberiye Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

14.11.2015
Biberiye Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

İçerdiği vitamin ve mineraller ile diğer kimyasalların etkileri ile biberiye çayının insan sağlığı üzerinde birçok faydalı özelliği bulunmaktadır.

Biberiye Çayının Vücuda Faydaları

Vitamin ve mineraller açısından zengindir

Biberiye bitkisinin içeriğinde A ve C vitaminleri ile tiamin (B1 vitamini), folat (folik asit), riboflavin (B2 vitamini), demir, bakır, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Analjezik (ağrı kesici) özelliği ile ağrıların giderilmesine etkili olur

Biberiye çayı analjezik bir özelliğe sahiptir. Analjezik maddeler ilaç sektöründe akut ve kronik ağrı şikayetlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri ile ağrının giderilmesinde etkili olmaktadır. Bitkinin analjezik özelliğinin yanında iltihaplarında giderilmesini sağlayan bir yanının bulunması vücuttaki birçok nedenden kaynaklanan ağrıların giderilmesinde etkili olmasını sağlamaktadır. Eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrıların giderilmesine, romatizma kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde, kireçlenme ağrılarının tedavisinde etkili olmasının yanında çok güçlü olan ağrı kesici özelliği ile migren ağrılarının dahi azaltılmasında faydalı olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı vücudu korur

Biberiye çayının içerisinde çok güçlü antioksidan özellikli maddeler ile bitkisel kimyasallar bulunmaktadır. Bunlar antibakteriyel, antikanserojen, antiviral ve antialerjik etkilere sahiptir. Çayın içeriğinde bulunan bu maddeler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte, aralarında kanser hastalıkları da bulunmakta olan birçok hastalığa karşı vücudun korunmasını sağlamakta ve bunun yasın sıra kalp ve damar sağlığının korunmasında da olumlu bir etki göstermektedir. Yine bu güçlü antioksidan özellikli maddeler vücutta bulunan serbest radikallerin de olumsuz etkilerini gidermekte ve dokular ile hücrelere zarar vermesini önlemektedir.

Canlılarda birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan her türlü organizmalar veya maddeler patojen olarak isimlendirilmektedir. Patojen terimi genellikle çok hücreli organizmaların hücrelerine zarar vererek hücre bütünlüğünü bozan ve organizmanın sağlıklı bir şekilde devam etmekte olan işleyişinin bozulmasına neden olan maddeler için kullanılmaktadır. Ancak bunun yanında tek hücreli canlıları etkileyen patojenler de bulunmaktadır. Biberiye çayında bulunan güçlü antioksidan ve antiseptik özellikteki kimyasallar ise vücudun bağışıklık sistemini olumsuz bir şekilde etkileyen ve işlevini yerine getirmesine engel olarak birtakım hastalıklara yakalanmaya neden olan patojenlerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır.

Anlatılan özellikleri kış hastalıkları olan soğuk algınlığı ile grip ve nezleye karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanında öksürük şikayetinin giderilmesinde de etkilidir. Bu özelliklerden faydalanılması için düzenli olarak her gün bir veya iki bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Saç sağlığı için faydalıdır

Biberiye çayının kan dolaşımını düzenleme ve kan akışının hızlanmasını sağlayan bir özelliği bulunmaktadır. Bu sayede saç köklerine daha fazla miktarda besin maddesi taşınmasını sağlamaktadır. Saç köklerinin normalin üzerinde bir şekilde beslenmeye başlaması saçların da daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır, bu özelliğinden faydalanılması için içilmesinin yanında soğutulan biberiye çayının haftada birkaç kez olacak şekilde saçların yıkanmasında ve durulanmasında da kullanılması mümkündür. Bu şekilde kullanılırsa saçların dökülmesini de önlediği ifade edilmektedir.

Hafızanın güçlenmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir

İçeriğinde bulunan etken maddeler ve kimyasallar aynı zamanda beyin sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasının yanında bilişsel uyarıcı vazifesi de yapmaktadır. Bu özelliği ile hafızanın güçlenmesini sağlar ve odaklanma yeteneğinin artmasında etkin bir rol oynar. Beyin dalgalarının fonksiyonlarını düzenlemeye yarayan bu özelliği Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu bir görev yapmasını sağlamaktadır.

Stresin giderilmesini sağlar

Biberiye bitkisi üzerinde yürütülen tıbbi çalışmalarda içerinde bulunan faydalı maddelerin yanında hoş kokusunun stresin giderilmesinde etkili olduğu ve insanlardaki endişenin giderilmesini sağladığı görüşmüştür, bu sakinleştirici özelliği aynı zamanda kas gevşetici olarak da etki göstermektedir. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamakta, zihinsel olarak daha uyanık olmalarını ve daha neşeli bir ruh haline sahip olunmasını sağlamaktadır.

Solunum sisteminde ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesini sağlar

Antioksidan, antiseptik ve antimikrobiyel özelliği, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunması, solunum yolu ile vücuda giren bakteri ve virüslerin etkisiz hale getirilmesini ve vücuda zarar vermesini önlemektedir. Bu özelliği ile soğuk algınlığı, grip ve astım bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır ve mevcut bir solunum yolu hastalığının da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Sindirim sistemi sağlığının korunmasını sağlar

Antiseptik özelliği mide ve bağırsak sistemine zarar verme ihtimali bulunan bakteri ve virüsler ile diğer patojenleri etkisiz hale getirerek mide ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Çayın hazımsızlık ve şişkinliğin giderilmesini sağlayan özelliği bulunmaktadır. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olma özelliği de kabızlık rahatsızlığının giderilmesini sağlamaktadır. Kesin olmamakla birlikte karında sürekli bir ağrı şikayeti yaşanması anlamına gelen dispepsi rahatsızlığına karşı da etkili olduğu ifade edilen çayın ayrıca iştah açıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Yüksek kan şekerinin dengelenmesini sağlar

İçinde bulunan maddeler özellikle tip 2 şeker hastalarında kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olmakta ve yüksek kan şekeri seviyesinin düşürülmesini sağlamaktadır. Çayın kan şekerinin yanında kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır. Bu etkisinden yararlanmak için düzenli olarak günde bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kan dolaşımının düzenlenmesini ve canlanmasını sağlar

Biberiye çayının günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde metabolizmanın çalışmasına yardımcı olan ve kan dolaşımının da canlanmasını sağlayan bir özelliği bulunmaktadır. Sağlıklı ve canlı bir kan dolaşımına sahip olunması dokuların ve organların daha iyi beslenmesini sağlar, insana zindelik verir ve kol ve bacaklarda meydana gelebilen üşüme şikayetinin de giderilmesinde etkili olur.

Vücudun hormon dengesinin sağlanmasında faydalıdır

İçinde bulunan maddeler özellikle kadınlardaki hormon dengesinin sağlanmasında ve hormonal düzensizliklerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Çayın hormonların dengesini sağlayan bu özelliği regl dönemi düzensizliğinin giderilmesine yaramakta ve adet söktürücü bir işleve sahip olmasını sağlamaktadır. Biberiye çayının regl döneminde meydana gelen şikayetlerin hafifletilmesini sağlama, karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik hissi ile sancı ve krampların giderilmesini sağlama ve aşırı üşüme şikayetlerinin de giderilmesini sağlama özelliği bulunmaktadır.

Çocukların boylarının uzamasını sağlar

Biberiye çayında bulunan bitkisel kimyasalların özellikle erkek çocuklarda iki yıllık bir süre boyunca düzenli olarak kullanılması halinde boyun uzamasına katkıda bulunduğu ifade edilmektedir. Bunun için iki yıllık bir sürede altı aylık kürler halinde tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir. İlk ay kullanımdan sonra ikinci altı aylık dönemde kullanılmasına ara verilmesi ve sonraki altı ay yeniden kullanılmaya başlanmalıdır.

Vücuda enerji vermeye yarar

Vitamin ve mineraller yönünden zengin bir içeriği bulunan biberiye çayı, hem zengin besin değeri ile hem de kan dolaşımının canlanmasını sağlayan etkisi ile organ ve dokuların daha iyi beslenmesine katkıda bulunur ve daha enerjik hissetmeyi sağlar.

Beyin sağlığının korunmasını sağlar ve beyin yaşlanmasına karşı koruyucudur

Biberiye bitkisi üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri bulunduğu ve bunların düzenlenmesine yardımcı olduğu, hafızanın güçlenmesini sağladığı, beyin sağlığının korunmasına destek olduğu ve beynin çabuk yaşlanmasına engel olan bir özelliğe sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kansere karşı koruyucu ve mücadeleci bir özelliği bulunmaktadır

Antioksidan ve anti inflamatuar özelliklerinin serbest radikallerin etkisiz hale getirilerek hücre yapısını bozmalarını önlediği, kansere neden olan diğer patojenlerin zararlı etkilerinin giderilmesinde etkili olduğu, birçok kanser türüne karşı koruma sağladığı ve mevcut bir kanser hastalığının da yayılmasını önleyerek tedavi sürecine katkıda bulunduğu belirtilmektedir.

Göz sağlığının korunmasını sağlar

İçeriğinde bulunan faydalı maddeler ile karnosik asit bileşenlerinin göz sağlığının korunmasında faydalı özellikleri bulunmaktadır.

Anne sütünün artmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir

İçinde bulunan maddelerin diğer bir faydalı özelliği emzirme döneminde bulunan kadınlarda sütün artışını sağlamasıdır. Çayın antioksidan özelliğinin etkisi ile sütün daha sağlıklı bir hale gelmesi de sağlanmakta ve bebeklerin sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Ancak bu faydalı özelliğinin yanında dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmakta olup o da biberiye çayının alerjiye neden olabilmesi ihtimalidir. Bu nedenle emzirme döneminde kullanılmasından önce bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Kilo verilmesine yardımcı olur

İçerisinde bulunan maddelerin kilo alımına engel olduğu ortaya konulmuştur, bu özelliğinin içeriğinde bulunan maddelerin ve enzimlerin vücuttaki yağların yakılmasını sağlayan bir özelliğe sahip olmasından kaynakladığı ifade edilmektedir. Ayrıca uzun süreli tokluk hissi sağlaması sayesinde de yemek yeme isteğini azaltmaktadır.

Antioksidan kaynağıdır

Vücutta oksidasyona neden olan maddeleri etkisiz hale getirerek vücuda zarar vermesini engelleyen maddeler antioksidan madde olarak isimlendirilmektedir. Oksidayson ise oksijen atomlarının bir maddenin yapısına girerek o maddenin bazı özelliklerini kaybetmesine neden olması olarak tanımlanmaktadır. Oksidasyon neticesinde yapısı bozulan madde ise kendi özelliğini kaybetmesinin yanında zararlı bir maddeye dönüşmektedir.

Oksidasyona neden olan maddeler genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bu gruplardan biri gıda maddelerinde bulunan, tüketim ile vücuda giren ve oksijenle birleşme özelliğine sahip olan kimyasal maddelerdir. Bunlar yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ile mineraller ve su gibi maddelerdir. Diğer grup ise gerek vücutta gerekse gıdalarda meydana gelen oksidasyon sonucunda ortaya çıkan serbest radikallerdir.

Serbest radikaller vücut için zararlı birtakım sonuçlara neden olan maddelerdir. Beslenme yoluyla vücuda alınan proteinlerin vücut tarafından kullanılarak faydalanılması için parçalanması gerekmektedir. Parçalama işlemi sırasında proteinin yapısında bulunan bazı maddeler proteinden ayrılır ve atık madde olarak terleme, idrar veya solunum yolu ile vücuttan atılır. Bu atıkların bir kısmı ise vücuttan ayrılmaz ve tamamen faydasız olan bu maddeler vücutta dolaşarak bir organ veya dokuda toplanır, kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedirler.

Bunun yanında vücut için faydalı olan diğer birtakım maddeler ile birleşerek onların faydasız hale gelmesine neden olabildiği gibi vücut için zararlı bir hale dönüşmesine de neden olabilmektedir. Serbest radikaller bu özellikleri ile vücut için zararlı etkilere sahip maddelerdir. Gıdaların sindirilmesi ve solunuma bağlı olarak doğal bir süreçte meydana gelmelerinin yanında alkol ve uyuşturucu kullanılması, sigara içilmesi veya hava kirliliği gibi nedenlere bağlı olarak da vücuda girebilmektedirler.

Antioksidan maddeler ise oksijen kaynaklı birtakım kimyasal reaksiyonlara bağlı olarak meydana gelen serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlayan ve tüketilen gıdalar ile vücudun doğal yapısında bulunan kimyasalları oksijenin olumsuz etkilerine karşı koruyan maddelerdir. Antioksidan maddeler vücut tarafından üretilmekte olduğu gibi tüketilen gıdalar yolu ile de alınabilmesi mümkün olan maddelerdir.

Antioksidan maddelerin iki temel işlevi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi oksidayona bağlı olarak ortaya çıkan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesinin sağlanması olup ikincisi ise oksijene karşı duyarlı olan diğer besin maddelerinin oksidasyona karşı korunmasının sağlanmasıdır.

Antioksidan maddelerin özellikleri ile faydaları

 • Bağışıklık sisteminin zararlı etkilerden korunarak normal sağlıklı işleyişini devam etmesini sağlar.
 • Sigara ve alkol kullanılmasının vücuda verdiği zararların giderilmesini sağlar.
 • Hücre yaşlanmasını geciktirir ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasını sağlar.
 • Vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerinin giderilmesini sağlar ve diğer zararlı maddelere karşı vücudu korur.
 • Bağ dokuların yapısının güçlenmesini sağlar ve kaslar ile ciltte meydana gelebilecek sarkmaları önler.
 • Derinin sağlıklı görünümünün korunmasını sağlar, kırışıklıkların azalmasını sağlar ve cildin elastik yapısını korur.
 • Kan dolaşımının düzenli ve sağlıklı yapısının devam etmesine katkıda bulunması özelliği ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin düşmesini sağlar.
 • Çevresel etkenlerden kaynaklanan kimyasalların etkilerinin azaltılmasını sağlar ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korunma sağlar.
 • Karaciğerin çalışmasına destek olarak temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Sağlık açısından son derece faydalı ve gerekli olan antioksidanlar, sahip oldukları özellikleri ile karaciğer, pankreas, bağ doku ve yağlar gibi vücudun farklı bölgelerinde muhafaza edilmektedir. Antioksidanlar vücut tarafından üretilmekte olmasına rağmen bazı durumlarda olağandan veya vücut tarafından üretilenden daha fazla antioksidana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda vücudun ihtiyacı olan antioksidanların dışarıdan alınmasına gerek duyulur.

Vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanların alınması için tablet veya şurup gibi yollar değil sağlıklı gıda maddeleri tüketilmelidir. Çünkü diğer durumlar ile alınan antioksidanların fazla etkili olmadıkları ifade edilmektedir. Ayrıca tablet veya şurup yolu ile alınmasının yalnızca çok gerekli durumlarda ve doktor tavsiyesi ile alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

Antioksidan alımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tek bir kaynağa bağlı kalınmaması ve mümkün olduğu kadar farklı türde antioksidan gıda tüketilmesidir. Çünkü türlerine göre yerine getirdikleri fonksiyonları da farklılık göstermektedir.

Antiseptik bir özelliğe sahiptir

Antiseptik özellikli bileşenler mikropların öldürülmesini sağlamaya yaramaktadır. Gerek insanlarda gerekse hayvanlarda hastalıklara neden olan ve gıda maddelerini bileşenlerine zarar vererek dolaylı olarak sağlığa zararlı etkilere sahip olan bakteri ve mikropların öldürülmesi için kullanılmaktadır. Vücutta meydana gelen yaraların da dezenfekte edilerek mikroplardan arındırılması için katı veya sıvı formlarda kullanılmaktadır.

Antiseptik maddeler, mikropların öldürülmesini sağlayan özellikleri ile genel olarak tüm hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Mikropların temizlenmesi özellikle yaraların iyileştirilmesinin ilk adımlardır ve antiseptik özellikleri ile yaraya tuz basılması veya alkolle yıkanması da zaman zaman yapılan uygulamalar arasında yer almıştır. Bunlardan özellikle tuz, bazı gıda maddelerinin mikroplardan uzak kalmasının sağlanması ve bozulmasının önlenmesi için kullanılmakta olan bir maddedir. Cilt yüzeyinde meydana gelen küçük yara veya kesikler ile sıyrıkların mikrop kaparak büyümemesi için antiseptik uygulamalar yapılmaktadır.

Ancak antiseptiklerin dikkatli kullanılması ve başka maddeler ile karıştırılarak kullanılmaması gerekmektedir. Antiseptik özellikli maddelerin ellerin temizlenmesi için de kullanılması mümkündür. Çünkü ellerimiz bakteri ve mikropların en sık şekilde bulaştığı uzuvlarımızdır ve ellere bulaşan mikropların vücudun diğer bölgelerine yayılması veya tüketilen gıdalara geçerek vücuda girme ihtimali yüksektir. Bu nedenle el temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Açık yaralar ile kesiklerin mikrop kapma ihtimali son derece yüksektir ve bu nedenle acil olarak antiseptik madde kullanılarak dezenfekte edilmeleri gerekmektedir. Alkol gibi temizleme özelliği yüksek sıvıların acil durumlarda antiseptik madde olarak kullanılması mümkün ise de bu tür maddelerin devamlı bir şekilde kullanılması cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle acil durumlar dışında kullanılmaları tavsiye edilmemektedir.

Bunların yanında günlük olarak birtakım kişisel ve özellikle ortak kullanımda bulunan eşyaların düzenli aralıklarla antiseptik maddeler kullanılarak temizlenmesi önemlidir. Özellikle güzellik merkezlerinde pek çok kişi için kullanılmakta olan araç gereçler için bu husus daha da önemlidir.

Günlük hayatta daha çok jel formunda olanlar kullanılmaktadır. Bunların avuç içine sıkılarak sorun bulunan cilt bölgesine uygulanması mümkündür. Bu maddeler uçucu özelliğe sahip olduklarından uygulandığı bölgede kısa bir süre de kuruluk sağlamaktadır.

Anti inflamatuar özelliktedir

Anti inflamatuar terimi, vücutta bulunan iltihap sorunu ile mücadele eden yahut yangının önlenmesini sağlayan maddeler için kullanılmaktadır. Bu maddelerin analjezik (ağrı kesici) bir etkileri de bulunmakta olup iltihap kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrı şikayetinin giderilmesinde de etkilidir.

İltihap olarak isimlendirilen durum ise vücuda karşı olan fiziksel, kimyasal veya biyolojik saldırılara karşı dokular tarafından gösterilen bir tepkidir. İltihap oluşumunun artması neticesinde birtakım rahatsızlıklar meydana gelmekte ve ağrı şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Anti inflamatuar özellikli maddeler ise iltihap kaynaklı bu rahatsızlıkların giderilmesini ve etkilerinin hafifletilmesini sağlamaktadır.


Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

 • Taze olarak demlenerek tüketilmesi faydalı özelliklerinde yararlanılması için önemlidir.
 • Demlenmesi için bir çay kaşığı kadar biberiyenin bir fincan sıcak suya eklenerek beş dakika süreyle demlenmeye bırakılması yeterlidir.
 • Bu esnada faydalı kimyasalların ve uçucu özellikteki maddelerin kaybolmaması için fincanın ağzının kapalı tutulması tavsiye edilmektedir.
 • Çayın demlenmesinden sonra bal ile tatlandırılarak veya sade olacak şekilde içilmesi mümkündür.

Biberiye Çayının Zararları

Birtakım yana etkileri bulunmakta olup dikkatli kullanılması gereken durumlar aşağıda anlatılmıştır.

 • Adet söktürücü özelliğine sahip olması nedeni ile gebelik şüphesi olan durumlarda ve hamilelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Aksi durumun düşük veya erken doğuma neden olması ihtimali bulunmaktadır.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olması ihtimali bulunmakta olduğundan emzirme döneminde bulunan kadınların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.
 • Biberiye çayında bulunan kimyasalların bazı ilaçların etken maddeleri ile reaksiyona girmesi ihtimaline karşı özellikle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin tüketmeye başlamadan önce doktorları ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Kan dolaşımının canlanmasını sağlayan etkisi ile tansiyonun yükselmesine neden olması ihtimali bulunmakta olduğundan özellikle mevcut bir tansiyon hastalığı bulunan kişilerin dikkatli kullanmaları ve aşırı tüketimden kaçınmaları tavsiye edilmektedir.
 • Mevcut bir mide rahatsızlığı bulunan kişilerin tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.
 • Epilepsi hastaları, biberiye çayını kullanmaması tavsiye edilen gruplar arasında bulunmaktadır.
 • Kan şekerini düşüren bir özelliğe sahip olması nedeniyle şeker ilacı kullanan kişilerce dikkatli kullanılması önerilmektedir.
 • Biberiyenin günlük kullanım dozunun 2-4 gramdan daha fazla olmamasına dikkat edilmelidir ve eğer çay olarak tüketilecek ise günlük olarak 3 fincandan daha fazla içilmemelidir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.