Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir?

14.11.2015
Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir?

Biberiye çayı, yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar bileşiklere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kan şekerini düşürür ve kalp sağlığını korur. Saç dökülmesini azaltırken yeni saçların çıkmasını sağlar.

Biberiye Çayının Faydaları

1. Vitamin ve mineraller açısından zengindir

Biberiye çayının içeriğinde A ve C vitaminleri ile tiamin (B1 vitamini), folat (folik asit), riboflavin (B2 vitamini), demir, bakır, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

2. Ağrı kesicidir

Biberiye çayı analjezik bir özelliğe sahiptir. Analjezik maddeler, ilaç sektöründe akut ve kronik ağrı şikayetlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri ile ağrının giderilmesinde etkili olmaktadır.

Bitkinin analjezik özelliğinin yanında iltihaplarında giderilmesini sağlayan bir yanının bulunması vücuttaki birçok nedenden kaynaklanan ağrıların giderilmesinde etkili olmasını sağlamaktadır.

Eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrıların giderilmesine, romatizma kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde, kireçlenme ağrılarının tedavisinde etkili olmasının yanında çok güçlü olan ağrı kesici özelliği ile migren ağrılarının dahi azaltılmasında faydalı olmaktadır.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Biberiye çayının içerisinde çok güçlü antioksidan özellikli maddeler ile bitkisel kimyasallar bulunmaktadır. Bunlar antibakteriyel, antikanserojen, antiviral ve antialerjik etkilere sahiptir.

 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Serbest radikallerin olumsuz etkilerini gidermekte ve dokular ve hücrelere zarar vermesini önlemektedir.
 • Birtakım hastalıklara yakalanmaya neden olan patojenlerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır.
 • Kış hastalıkları olan soğuk algınlığı ile grip ve nezleye karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır.
 • Öksürük şikayetinin giderilmesinde de etkilidir.

4. Saçların hızlı uzamasını sağlar

Biberiye çayının kan dolaşımını düzenleme ve kan akışının hızlanmasını sağlayan bir özelliği bulunmaktadır. Bu sayede saç köklerine daha fazla miktarda besin maddesi taşınmasını sağlamaktadır. Saç köklerinin sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlaması saçların da daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.

Bu özelliğinden faydalanılması için içilmesinin yanında soğutulan biberiye çayının haftada birkaç kez olacak şekilde saçların yıkanmasında ve durulanmasında da kullanılması mümkündür. Bu şekilde kullanılırsa saçların dökülmesini de önler.

5. Hafızayı güçlendirir

Biberiye çayının içeriğinde bulunan etken maddeler ve bileşikler, beyin sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasının yanında bilişsel uyarıcı vazifesi de yapmaktadır. Bu özelliği ile hafızanın güçlenmesini sağlar ve odaklanma yeteneğinin artmasında etkin bir rol oynar. Beyin dalgalarının fonksiyonlarını düzenlemeye yarayan bu özelliği Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu bir görev yapmasını sağlamaktadır.

6. Stresin giderilmesini sağlar

Biberiye çayının hoş kokusu, stres ve endişenin giderilmesini sağlar. Bu sakinleştirici özelliği aynı zamanda kas gevşetici olarak da etki göstermektedir. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamakta, zihinsel olarak daha uyanık olmalarını ve daha neşeli bir ruh haline sahip olunmasını sağlamaktadır.

7. Solunum yolu hastalıklarına karşı korur

Antioksidan, antiseptik ve antimikrobiyel özelliği, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunması, solunum yolu ile vücuda giren bakteri ve virüslerin etkisiz hale getirilmesini ve vücuda zarar vermesini önlemektedir.

Bu özelliği ile soğuk algınlığı, grip ve astım bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır ve mevcut bir solunum yolu hastalığının da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

8. Sindirim sistemini düzenler

Antiseptik özelliği mide ve bağırsak sistemine zarar verme ihtimali bulunan bakteri ve virüsler ile diğer patojenleri etkisiz hale getirerek mide ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Çayın hazımsızlık ve şişkinliğin giderilmesini sağlayan özelliği bulunmaktadır. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olma özelliği de kabızlık rahatsızlığının giderilmesini sağlamaktadır.

9. Yüksek kan şekerinin dengelenmesini sağlar

İçinde bulunan maddeler özellikle tip 2 şeker hastalarında kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olmakta ve yüksek kan şekeri seviyesinin düşürülmesini sağlamaktadır.

Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan bir özelliği de bulunmaktadır. Bu etkisinden yararlanmak için düzenli olarak günde bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

10. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır

Metabolizmanın çalışmasına yardımcı olan ve kan dolaşımının da canlanmasını sağlayan bir özelliği bulunmaktadır. Sağlıklı ve canlı bir kan dolaşımına sahip olunması dokuların ve organların daha iyi beslenmesini sağlar, insana zindelik verir ve kol ve bacaklarda meydana gelebilen üşüme şikayetinin de giderilmesinde etkili olur.

11. Vücudun hormon dengesini sağlar

İçinde bulunan maddeler özellikle kadınlardaki hormon dengesinin sağlanmasında ve hormonal düzensizliklerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Çayın hormonların dengesini sağlayan bu özelliği regl dönemi düzensizliğinin giderilmesine yaramakta ve adet söktürücü bir işleve sahip olmasını sağlamaktadır.

Biberiye çayının regl döneminde meydana gelen şikayetlerin hafifletilmesini sağlama, karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik hissi ile sancı ve krampların giderilmesini sağlama ve aşırı üşüme şikayetlerinin de giderilmesini sağlama özelliği bulunmaktadır.

12. Vücuda enerji verir

Vitamin ve mineraller yönünden zengin bir içeriği bulunan biberiye çayı, hem zengin besin değeri ile hem de kan dolaşımının canlanmasını sağlayan etkisi ile organ ve dokuların daha iyi beslenmesine katkıda bulunur ve daha enerjik hissetmeyi sağlar.

13. Beyin sağlığının korunmasını sağlar

Biberiye bitkisi üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri bulunduğu ve bunların düzenlenmesine yardımcı olduğu, hafızanın güçlenmesini sağladığı, beyin sağlığının korunmasına destek olduğu ve beynin çabuk yaşlanmasına engel olan bir özelliğe sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

14. Kansere karşı koruyucudur

Biberiye çayının antioksidan ve anti inflamatuar özellikleri, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücre yapısını bozmasını önler. Kansere neden olan diğer patojenlerin zararlı etkilerinin giderilmesinde etkilidir. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar ve mevcut bir kanser hastalığının da yayılmasını önleyerek tedavi sürecine katkıda bulunur.

15. Göz sağlığının korunmasını sağlar

İçeriğinde bulunan faydalı maddeler ile karnosik asit bileşenlerinin göz sağlığının korunmasında faydalı özellikleri bulunmaktadır.

16. Anne sütünün artmasını sağlar

İçinde bulunan maddelerin diğer bir faydalı özelliği emzirme döneminde bulunan kadınlarda sütün artışını sağlamasıdır. Çayın antioksidan özelliğinin etkisi ile sütün daha sağlıklı bir hale gelmesi de sağlanmakta ve bebeklerin sağlığına da katkıda bulunmaktadır.

Biberiye çayı alerjiye neden olabilir, bu nedenle emzirme döneminde kullanılmasından önce bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

17. Kilo vermeye yardımcı olur

İçeriğinde bulunan maddelerin ve enzimlerin vücuttaki yağların yakılmasını sağlar bu nedenle kilo alımına engel olur. Uzun süreli tokluk hissi sağlaması sayesinde de yemek yeme isteğini azaltmaktadır.

18. Antioksidan kaynağıdır

Biberiye çayı, antioksidan kaynağıdır.

Antioksidan maddelerin faydaları:

 • Sigara ve alkol kullanılmasının vücuda verdiği zararların giderilmesini sağlar.
 • Hücre yaşlanmasını geciktirir ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasını sağlar.
 • Vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerinin giderilmesini sağlar ve diğer zararlı maddelere karşı vücudu korur.
 • Bağ dokuların yapısının güçlenmesini sağlar ve kaslar ile ciltte meydana gelebilecek sarkmaları önler.
 • Derinin sağlıklı görünümünün korunmasını sağlar, kırışıklıkların azalmasını sağlar ve cildin elastik yapısını korur.
 • Kan dolaşımının düzenli ve sağlıklı yapısının devam etmesine katkıda bulunması özelliği ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin düşmesini sağlar.
 • Çevresel etkenlerden kaynaklanan kimyasalların etkilerinin azaltılmasını sağlar ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korunma sağlar.
 • Karaciğerin çalışmasına destek olarak temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar.

19. Antiseptik bir özelliğe sahiptir

Biberiye çayı içeriğinde yer alan antiseptik maddeler, mikropların öldürülmesini sağlayan özellikleri ile genel olarak tüm hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Vücutta meydana gelen yaraların da dezenfekte edilerek mikroplardan arındırılması için kullanılmaktadır.

20. Anti inflamatuar özelliktedir

Anti inflamatuar terimi, vücutta bulunan iltihap sorunu ile mücadele eden ve yangının önlenmesini sağlayan maddeler için kullanılmaktadır. Bu maddelerin analjezik (ağrı kesici) bir etkileri de bulunmakta olup iltihap kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrı şikayetinin giderilmesinde de etkilidir.

İltihap olarak isimlendirilen durum ise vücuda karşı olan fiziksel, kimyasal veya biyolojik saldırılara karşı dokular tarafından gösterilen bir tepkidir. İltihap oluşumunun artması neticesinde birtakım rahatsızlıklar meydana gelmekte ve ağrı şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Anti inflamatuar özellikli maddeler ise iltihap kaynaklı bu rahatsızlıkların giderilmesini ve etkilerinin hafifletilmesini sağlamaktadır.


Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Biberiye çayını hazırlamak için bir çay kaşığı biberiyenin bir fincan suya eklenerek 5 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi yeterlidir. Biberiye çayının demlenmesinden sonra bal veya şeker ile tatlandırabilirsiniz.


Biberiye Çayının Zararları

 1. Biberiye çayının adet söktürücü özelliğine sahip olması nedeni ile gebelik şüphesi olan durumlarda ve hamilelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Aksi durumun düşük veya erken doğuma neden olması ihtimali bulunmaktadır.
 2. Alerjik reaksiyonlara neden olması ihtimali bulunmakta olduğundan emzirme döneminde bulunan kadınların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.
 3. Biberiye çayında bulunan kimyasalların bazı ilaçların etken maddeleri ile reaksiyona girmesi ihtimaline karşı özellikle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin tüketmeye başlamadan önce doktorları ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.
 4. Kan dolaşımının canlanmasını sağlayan etkisi ile tansiyonun yükselmesine neden olması ihtimali bulunmakta olduğundan özellikle mevcut bir tansiyon hastalığı bulunan kişilerin dikkatli kullanmaları ve aşırı tüketimden kaçınmaları tavsiye edilmektedir.
 5. Mevcut bir mide rahatsızlığı bulunan kişilerin tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.
 6. Epilepsi hastaları, biberiye çayını kullanmaması tavsiye edilen gruplar arasında bulunmaktadır.
 7. Kan şekerini düşüren bir özelliğe sahip olması nedeniyle şeker ilacı kullananların dikkatli kullanılması önerilmektedir.
 8. Biberiyenin günlük kullanım dozunun 2-4 gramdan daha fazla olmamasına dikkat edilmelidir ve eğer çay olarak tüketilecek ise günlük olarak 3 fincandan daha fazla içilmemelidir.

Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.