Adet Döneminde Neden İshal Olunur ?

08.12.2016
Adet Döneminde Neden İshal Olunur ?

Tabii yaşam döngüsünün bir parçası olan, kadınların her 28 günde bir regl dönemi yaşaması belki de birçok kadında dayanılamayacak kadar şiddetli ağrılara ve bununla birlikte kusma, ishal ve baş ağrılarına neden olmaktadır. Regl dönemi ortalama 9-12 yaş aralığında başlayan ve yaklaşık 50-55 yaş aralığına kadar devam eden her 28 günde bir gerçekleşen vücuttaki pis kanın dışarıya atılması olayıdır. Regl dönemi her bayanda farklı etkiler gösterebildiğinden günlük yaşamı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu dönemde vücutta salgılanan sıvılar metabolizmada değişimlere sebep olmaktadır. Regl döneminde salgılanan ve vücutta birçok değişikliğe sebep olan madde prostaglandin adı verilen bir sıvıdır. Prostaglandinler adet dönemi boyunca salgılanan ve rahmin aşırı kasılmasını sağlayan sıvıdır. Bu sıvı regl döneminin sonlarına doğru döl yatağının üzerinde bir baskı uygular ve regl döneminizin sancılı geçmesini sağlar.

Prostaglandinler çok fazla salgılandığı takdirde süzülerek bağırsaklara kadar gider. Bu durumda bağırsakları harekete geçer ve normal zamandan daha fazla tuvalete çıkma isteği duyarsınız ve bu durum adet döneminde ishal olmanıza neden olur. Adet sırasında ishal olmayı sağlayan diğer bir sıvı da progesteron hormonudur. Normal bir kişide regl dönemlerinin ortalarında progesteron hormonu en yüksek düzeye çıkar. Regl döneminin başında ise bu sıvı en az seviyeye düşer ve regl olmamızı sağlar. Bu hormonun önce düşüp sonra tekrar yükselmesiyle adet dönemi öncesi ve sonrası sık sık tuvalete çıkma isteği oluşmasına neden olur.

Eğer bu durum sizleri ciddi anlamda rahatsız ediyor ise ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız bunu doğum kontrol hapları ile sağlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapları bayanların salgılamış olduğu hormonları ayarladığından dolayı adet döneminde bu salgılanan hormonlar vücudun dengesini bozmaz ve ishal, mide bulantısı gibi şikayetler oluşturmaz. Bu ishal ve ya mide bulantısı genellikle adet döneminin ortalarında veya sonlarında meydana gelmektedir.

Eğer adet döneminin ortalarında ve ya sonlarında ishal ve mide bulantısı şikayetleri yaşıyor iseniz kesinlikle endişe etmenize gerek yok. Çünkü bu durum bir çok bayanın başına gelebilmektedir. Adet döneminde salgılanan bu hormonlar mide bulantısı, ishal gibi şikayetler oluşturduğu gibi aynı zamanda iştahsızlık ve ağrı gibi şikayetler de oluşturabilmektedir. Adet döneminin sancılı geçmesi de yine bu hormonlar ile ilgili bir durumdur. Bu nedenlerden dolayı eğer adet döneminde ishal, mide bulantısı, iştahsızlık gibi sorunlar yaşıyor iseniz kesinlikle endişe etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.