Adet Döneminde Neden İshal Olunur ?

Adet Döneminde Neden İshal Olunur ?
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 5.439 kez okundu.

Tabii yaşam döngüsünün bir parçası olan, kadınların her 28 günde bir regl dönemi yaşaması belki de birçok kadında dayanılamayacak kadar şiddetli ağrılara ve bununla birlikte kusma, ishal ve baş ağrılarına neden olmaktadır. Regl dönemi ortalama 9-12 yaş aralığında başlayan ve yaklaşık 50-55 yaş aralığına kadar devam eden her 28 günde bir gerçekleşen vücuttaki pis kanın dışarıya atılması olayıdır. Regl dönemi her bayanda farklı etkiler gösterebildiğinden günlük yaşamı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu dönemde vücutta salgılanan sıvılar metabolizmada değişimlere sebep olmaktadır. Regl döneminde salgılanan ve vücutta birçok değişikliğe sebep olan madde prostaglandin adı verilen bir sıvıdır. Prostaglandinler adet dönemi boyunca salgılanan ve rahmin aşırı kasılmasını sağlayan sıvıdır. Bu sıvı regl döneminin sonlarına doğru döl yatağının üzerinde bir baskı uygular ve regl döneminizin sancılı geçmesini sağlar.

adet-doneminde-neden-ishal

Peki, adet döneminde neden ishal olunur ? Prostaglandinler çok fazla salgılandığı takdirde süzülerek bağırsaklara kadar gider. Bu durumda bağırsakları harekete geçer ve normal zamandan daha fazla tuvalete çıkma isteği duyarsınız ve bu durum adet döneminde ishal olmanıza neden olur. Adet sırasında ishal olmayı sağlayan diğer bir sıvı da progesteron hormonudur. Normal bir kişide regl dönemlerinin ortalarında progesteron hormonu en yüksek düzeye çıkar. Regl döneminin başında ise bu sıvı en az seviyeye düşer ve regl olmamızı sağlar. Bu hormonun önce düşüp sonra tekrar yükselmesiyle adet dönemi öncesi ve adetliyken ishal, sık sık tuvalete çıkma isteği oluşmasına neden olur.

Adet döneminde neden ishal olunur ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git