Gökçeada Gezi Rehberi

Gökçeada Gezi Rehberi
6 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 687 kez okundu.

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, kendi suyunu kendi karşılayabilme imkanı ile temiz su ve bol oksijen içerir. Türkiye’nin en batı ucu sayılan adada güneş en son batmaktadır. Ulaşım ise sadece yaz aylarında havayolu ile yapılırken, her mevsim feribotla da yapılabilir. Feribottan inince ulaşılan Kuzulimanı’na en yakın yerleşim yeri yedi kilometre mesafededir. Deniz kenarındaki yerleşim yeri ise Kaleköy Limanı’dır. Adada Ziraat ve İş bankaları ile bir devlet hastanesi ve üç de eczane bulunmaktadır. Gazeteler adaya sabahları feribotla gelmektedir. Deniz ve plaj bakımından zengin pek çok koyu bulunmaktadır. Deniz sörfü, kitesurf ve dalış gibi sosyal aktivitelerin yapılabildiği adada rüzgar kuzeyden esmektedir.

Gökçeada’da Nerede Kalınır, Konaklama Fiyatları

Köylülerin kendi oturdukları veya müstakil olarak kiraya verdikleri bütün evleri konaklama için tercih edebilirsiniz. Yatak kapasitesi yüzden fazla olan iki tesisi bulunan adada, kalabalık aileler için apartlar da sunulmaktadır.

Ev Pansiyonları: 20–30 TL

Pansiyonlar: 30–50 TL

Oteller: 60–80 TL

Günlük Apart Fiyatları: 80- 150 TL

Gökçeada’da Ne Yenir?

Otel restoranları dışında halka açık yemek mekanları tercih edilebilir. Gece kulübü olmadığı için akşamları restoran veya çay bahçelerinde vakit geçirilebilir. Restoranlarda ise çoğunlukla zeytinyağı, kırmızı et ve süt ürünleri mevcut. Gökçeada’ya has olan dibek kahvesini ise Zeytinliköy’de bulabilirsiniz.

Gökçeadaya Nasıl Gidilir?

Adaya düzenlenen bir deniz otobüsü ve bir arabalı feribot seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım için yazları her gün sabah ve gece olmak üzere iki seferi bulunan iki farklı otobüs firmasını kullanabilirsiniz.

Uçakla Ulaşım için 2 Temmuz’dan başlayan ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından yapılan Anadolu Jet seferlerini kullanabilirsiniz.

Deniz Yoluyla Ulaşım için özel teknenizle ulaşabileceğiniz yakıt, elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz iki liman bulunmaktadır.

Arabayla Ulaşım için İstanbul istikametinden TEM otoyolu üzerinden Tekirdağ, Keşan, Gelibolu, Eceabat’tan Kabatepe Limanına ulaşabilirsiniz. İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa’dan gelirken Çanakkale Boğazını geçebilmek için GESTAŞ ile Çanakkale-Kilithabir, GESTAŞ ile Çanakkale-Eceabat, Arabalı Motor ile Çanakkale-Kilitbahir seferlerini kullanabilirsiniz.

Arabalı Feribot Seferleri için Kabatepe’den kalkan arabalı feribotlar, Gökçeada’ya 7 kilometre uzaklıktaki Kuzulimanı’na ulaşmaktadır.

Deniz Otobüsü Seferleri için Çanakkale Gökçeada arası haftanın belli günlerinde yapılan ve altmış beş dakika süren seferleri kullanabilirsiniz.

Not: Gestaş’tan boğaz geçişi aldığınız biletle, Kabatepe-Gökçeada feribotuna ücretsiz bir şekilde binebilirsiniz.

Denizden Mesafeler

  • Gökçeada – Çanakkale 28.6 mil
  • Gökçeada – Kabatepe 14.5 mil
  • Gökçeada – Bozcaada 20 mil
  • Gökçeada – Limni 16 mil
  • Gökçeada – Semadirek 14 mil

Karadan Mesafeler

  • İstanbul – Kabatepe 350 km
  • Ankara – Çanakkale 653 km
  • Bursa – Çanakkale 271 km
  • İzmir – Çanakkale 319 km
  • Eceabat – Kabatepe 10 km

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git